Uzun menzilli füze ihalesini Çin kazandı

Uzun menzilli füze savunma sistemleri ihalesini Çin kazandı.

Uzun menzilli füze ihalesini Çin kazandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sona erdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığındaki toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ve diğer yetkililer katıldı.

Uzun menzilli füze ihalesinde ABD'nin Patriot sistemi, Rus S300-S400 füzeleri, Çin'in FD-2000 füzesi ve İtalyan-Fransız ortaklığıyla geliştirilen Samp-T sistemi yarışıyordu.

Füzelerin özellikleri

Patriot sistemi füze fırlatıcılarına 16 füze birden yerleştirilebilme ve yüksek düzeyde isabet gücüne sahip bulunuyor. Patriot füzelerinin hava savunma radarları, düşman füzelerinin yerini 100 kilometre uzaklıktayken saptıyor ve kilitlendikten sonra da 15-20 saniye içinde hedefi yok ediyor. Patriotlar 70 kilometre menzile sahip bulunuyor. Sistem, kitle imha silahları bulunan taktik balistik füzelere karşı da etkin savunma sağlıyor.

Rusların ürettiği S-400 füzelerinin menzili ise 400 kilometre. S-400 sistemi 12 hedefe aynı anda füze atabiliyor ve saniyede 2 bin 800 metre hızla hareket eden hedefleri vurabiliyor.

Çin'in dikine fırlatma kabiliyetli uzun menzilli hava savunma füzesi FD-2000 füze sistemi ise ikili ve altılı bataryalar halinde konuşlandırılıyor.

Füze, 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip.

İtalyan-Fransız ortaklığıyla geliştirilen Samp-T sistemi, bir lançerde 8 füze taşıyabiliyor. Hedef belirlendikten sonra 10 saniye içinde tüm füzeler ateşlenebiliyor.

TSK envanterinde halen uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi ise bulunmuyor. Türkiye, halen kısa menzilli hava savunma ihtiyacını Rapier ve kaideye monteli Stinger füze bataryalarıyla, orta menzilli hava savunma ihtiyacını ise modernize edilmiş I-Hawk füze sistemleri ile karşılıyor.

Türk Donanmasının yüksek savaş yeteneğini daha da artıracak Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) projesi kapsamında açılan ihalede da bugün kararın verilmesi bekleniyor.

Havuzlu Çıkarma Gemisi, Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de asgari 1 tabur büyüklüğündeki kuvveti, ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek. Proje kapsamında 1 adet LPD, 27 adet Amfibi Zırhlı Hücum Aracı (AAV), 4 adet Çıkarma Aracı (LCM), 2 adet Personel Çıkarma Aracı (LCVP), 1 adet RHIB Bot tedarik edilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 91 yorum
hadi kutlayalım bizde km lerce ötedeki insanları öldürebilecez. anladığım kadarıyla kapitalist silah tüccarları herkesin gözlerini boyamış. insan öldürmek için yapılan teknolojiler, sağlık ve uzay teknolojilerinden şu dünya'da daha popüler. insan öldüren teknolojileri üreten her mühendis insanlık suçu işliyor. ama biz dünya halkları helal olsun diyip duruyoruz.
bahsedilen füzeler savunma amaçlı. sadece uçak ve düşman füzelerine karşı kullanılıyor. yani bir yere saldırmak bombalamak amaçlı değil. bölgemizdeki hava savunma gücü açısından en zayıf ülke maalesef bizimki. böyle silahlar olmazsada olmuyor. söylediğindede haklısın. keşke bütün dünya ülkeleri silaha harcadığı parayı daha iyi amaçlara yönlendirse.
ergencikler bana vikiden kopyaladıklarını yazmış vah yazık. birincisi bu füzeler kara hedeflerinide vurabiliyor. ikincisi ben bir mühendisim ve en yakın arkadaşım savunma yönetimi üzerine yüksek lisans yapmakta olan bir denizci üsteğmen ve haberi birlikte okuduk. bir daha internetten okuduklarınızla bu kadar emin konuşmazsınız artık mazallah kendinizi rezil edersiniz.
balistik füze almıyoruz beyinsiz. hava savunma füzesi bunlar.
O yuzden butun ulkeler silah uretiyor zaten kimse kendini savunmak için degil özellikle kendimizi savunmaya gerek yok zaten Çanakkale de oldugu gibi kazma kürekle savunuruz bu ülkeyi
Bu füzeler savunma füzesidir bununla bir ülkeyi falan vuramazsınız. Sadece size karşı gelen düşman füze ve uçaklarını yokedebilirsiniz o kadar yani bu bir saldırı silahı değil savunma silahıdır. İran'ın, Suriye'nin ve Rusya'nın elindeki uzun menzilli füzeler ortada ne yapalım yani bırakalımda tepemize füze mi atsınlar.
yazık 21. yüzyılda dünyanın sayılı ülkelerinden, ekonomilerinden olduğunu iddia eden bir ülke almanların 1940 larda geliştirdiği teknolojiyi başka ülkelerden satın alıyor. parasını, vergilerimizi dışarı akıtıyor. yaptıkları seçime gelince diğer savunma sistemleri arasında en kötüsü. ruslardan s-400 alınmalıydı bence. yunanistanda ve kıbrıs rum kesiminde s-300 var. yarın öbürgün bir savaş durumu olsa ege adalarından adamlar bizim uçakları havalanır havalanmaz indirecek. ya o değilde bide çin malı alınırmı kardeşim çabuk bozulur bunlar :)
S-300 Le uçak vuruyor arkadaş :)
AKIL TUTULMASI GİBİ.....SAVAŞA HAYIR.... KİMYASAL SİLAHLARA KARŞI BÜTÜN DÜNYA TEPKİ GÖSTERDİ.......PEKİ BU İHALELER KİMYASALLARDAN DAHA MI MASUM.....? BİR ÖLÇÜSÜ MÜ VAR KATLİAM SINIRININ, KAÇ KİŞİYE KADAR ÖLDÜRÜLEBİLİR.......? OLAMAZ BÖYLE ÇİFTE STANDART......SAVAŞLARA HAYIR....'' YURT TA BARIŞ DÜNYA DA BARIŞ '' Mustafa Kemal ATATÜRK
bu kadar gerizekalı olupda bilgisayarı açıp buraya nasıl yorum yazabildin hayret doğrusu
şu ana kadar ihale verilemiyordu bunua başardık.kaldı şimdi kendimiz üretmeye ve uçak üretmeye savaş gemisi üretmeye.vatan hainleri olumsu yorum yazarlar şşimdi
Senin sevdiğini sevmek zorunda değilim ve nitekim sevmiyorum da ama senin düşmanın da değilim. Sevmediğim adamın kötü yönlerini gördüğüm ve eleştirdiğim gibi iyi yönlerini de takdir edebilirim. Şimdi sana soruyorum: Sen şu ana kadar ismini vermediğim ancak kim olduğunu senin de tahmin ettiğin şahsın olumsuz yönlerini "ki az da değil" görüp eleştirebiliyor musun? (Bu arada bu ihale Türkiye Cumhuriyetinin yaptığı ilk ihale değil, elbette son ihale de olmayacaktır.)
bakalım füzeleri bi görelim neyin nesiymiş bizim ülkede sazan çok biliyon
ÜLKE SAVUNMASINI % 100 YERLİ MALINA EMANET EDELİM..
NE İŞ ANLAMADIM ÇİN MALINA DANDİK DİYORLAR AMA ÜLKE SAVUNMASINI ÇİN MALLARINA EMANET EDİYORLAR. BİRİNİZ BUNU BANA ANLATABİLİR Mİ ?
ben anlatayım ucuz mal üretmek çinin üretim stratejisi işçilikten malzemeden üretimden çalıp aynı mamülü daha ucuz fiyata üretiyorlar çinlilerde istese kaliteli mal üretir ama o zaman çin malı ile mesela alman malı aynı fiyata satılır tabi o zamanda çin malını kimse tercih etmez çinin rekabet gücü düşer yani çin kaliteli üretemediği için değil kaliteli mal üretmek işine gelmediği için ucuz mal üretiyo sen çok para verirsen istediğin ürünün kalitelisinide üretirler
amerika ya mesaj var
100 km menzil çok kısa.. esat ın elindeki S 200 bile 800 km menzile sahip, ayrıca daha gelişmiş S 300 ler ve S 400 ler mevcut.. biz elde kalmış teknolojileri alıyoruz gibi geliyor bana..İnşallah yanılmışımdır
bahsettiğiniz füzeler saldırı amaçlı , bizim alacaklarımız ise savunma amaçlı.
senin bahsediğin füzeler saldırı füzesi s400 füzesi savunma füzesi ki s200 den daha gelişmiş füzeler askeriyenin elinde mevcut
şişir evladım şişir esadı şu ka tilin neyini savunuyon anlamış d eilim bune zihniyet ya
arkadaşım bu füzeler savunma amaçlı olduğu için menzili kısa olması normal hedefi imha yetmesi yeterli bence
Ahmahlığın daniskası.Önümüzdeki seçimde parlemento meclis üyelerinide dışardan sıpariş edin tam olsun. Ülkeye ihanet eden ve bunu marifetmiş gibi gösterme çabasına giren basit bir islam dinin siyasi rejimi.
ya bu kadar aptal nasıl biraraya toplanmış aklım almıyor. Mynet gerizekalılara kampanya yapmış sanırsın
Merak ettim bu füzeler müslüman irana karşı mı? Müslüman suriye ye karşı mı? Müslüman ırak'a karşı mı? Kime kime yoksa İsraili müslüman ülkelere karşı korumak mı?
rusya yı unuttun über zeka.
bay kimun(BM genel sekreteri)nereliydi yoksa bizdeki torpil dünyada damı geçerli...bal tutan kendi ülkesine mi torpil yapıyor..
ametika isteseydi ihaleyi alırdı çin lilere bırakmışlar alınacak füzeler bir işe yaramaz.rusya ve abd bölgede güçlü türkiye istemez
MÜSLÜMANLARA KARŞI KULLANILAAK UZUN MENZİLLİ FÜZEYE TÜRKİYEDE ŞU AN İHTİYAÇ YOK....TÜRKİYEYİ YAHUDİ ERMENİ VE HIRİSTİYANIN KONTROLÜNDEN ÇIKAR ÖNCE AKILLI İŞ YAPACAKSAN......İSLAMİ GÜVENİRLİĞİNİ YİTİRDİ ERDOĞAN DÖKÜLEN MÜSLÜMAN KANI İLE .......
hangi müslümanlar, seni bi avuç suda boğmak için sabırsızlanan müslüman bozuntularımı?
aptal
arkadaşım demogoji yapmayın ne olur ya. tabiki de uzun menzilli füzelere ihtiyaç var. Müslüman kanı dökmek için değil kendini korumak için onlar.
"Benim oğlum Bina(eski bir gramer kitabı) okur,döner döner yine okur"
Çok sevindim.İlk defa bir ihaleyi küresl yahudi sermayesine vermediler.Adam olacaklar galiba.
Çin malı :)))
hahah harbi cin mali elimizde patlamasin bunlar :D
çin malı 50 km düşer yaw
GÜYA BAŞBAKAN UZUN MENZİLLİ FÜZE YAPIMI İÇİN EMİR VERMİŞTİ O DA FOSS ÇIKTI DİĞERLERİ GİBİ
o emir hala geçerli.. ama uzun menzilli füze bize acil lazım..bizimkiler yapana kadar güzel vatanım savunmasız mı kalsın o benim güzel yavrum:)) nasıl bir akıl var sende???
herkes evine sığınak yaptırsın, çin malı füzeler geliyor.
el s.k.yle gerdeğe girilmez.
ÜLKEMİZİN KORUNMASINDA GÜZEL BİR HABER DAHA....
öncelikle bazı arkadaşlar mevzuyu yanlış anlamış savaşa hayır gibi yorumlar var bu füzeler saldırı değil savunma amaçlı türkiyeye yönelen tehditleri önlemek amaçlı ıraka karşı mı irana karşı mı gibi yorumlar var öncelikle ıraktan böyle bir tehdit oluşturacak balistik üze kapasitesi yok ama iranda var ama bu füzeler daha çok rusyadan doğabilecek tehditleri bertaraf etmek için rusyanın elinde büyük bir nükleer başlık stoğu var ve söz konusu ülkenin türkiye üzerinde birtakım emelleri bilinen bir gerçek özellikle boğazlarda
biz yedi düvele meydan okumuş bir milletin evlatlarıyız...bu gazla yıllardır idare ettik...çokk geç kalınmış bir hamle...dosta güven düşmana korku veren silahların gücüdür...
BU SİLAHLAR KİMYASALLARDAN DAHA MI MASUM.....? SAVAŞA HAYIR....'' YURT TA BARIŞ DÜNYA DA BARIŞ '' Mustafa Kemal ATATÜRK
Akp yanlislarina birini daha ekledim sizde eklerseniz sandikta yardimci olur
çin malı. daha kalkmadan dağılır..
hep uzun menzili deniyor hemde 100 kilometre menzili var biraz saçma gibi geldi bana .
ruslarınki daha iyi değil mi
vay baaa nerde chp savaş karşıtları petrıotlar geldi adamlar ayaklandı bu ülkeyı neyle savunacklar hayvanlar
füzeleride incik boncukları gibi olmasın...?
patlamaz o fuzeler :)
15 yıldır yapılan tek savunma harcaması olacak. g.tü tuşuştu. önüne gelen tehdit ediyor.gık yok. garibanın vergileriyle memuru beseyeceğine birazda savunmaya harca.
on bir yıldır türkiyenin en fazla bütçesini milli eğitim ve milli savunma alıyor. bakar herif.
100 km menzilin neresi uzun menzil oluyor acaba. o zaman rus füzelerini tercih etseydiniz madem.
Parasını yazmamışlar.Çin çok uygun fiyat vermiştir ve birlikte bu sistemi geliştirme ve yerlileştirme amacı vardır eminim.Menzil yükseltilir merak etme.Sınırdan 100 km ötesini vurabilirse yeter şimdilik.
çin malı çürüktür.hem de menzili kısa.füzeyi dost ve kardeş ülke amerikadan alsak daha iyi olurdu.zaten atatürkün en büyük hatası amerikan mandasını kabul etmemesidir.eğerki kabul etseydik şimdi amerikanın 52.eyaleti olur herkes cebinde bir ton dolarla zevk ve sefa içinde yaşar gününü gün edip eğlenirdik.yazıklar olsun erdoğan bu ihaleye fesat karıştırmaktır.bu ihale dost amerikanın hakkıdır.yazıklar olsun akp.
Çin malı füze ne işe yarar ki...? Daha yerinden kıpırdamadan darma dağın olur...
Politikayı anla.Yarın Çinle birlikte bu sistem geliştirilecek ve yerli olacak.Çin boşuna değil.
olsun füze ve onun gibi çok önemli silahları kendimiz yapmasak bile stat açılışları park açılışları cami açılışları gibi pkk açılımı gibi bir sürü açılış ve açılımlar yapıyoruz ya, takdir etmeniz lazım, hele bir sürüde çılgın projelerimiz var onları da seçimler yaklaştıkça söyleyeceğiz.geçen seçimlerde söylemedikmi biraz sabılı olun, aceleniz ne.üstelik TÜRKİYE bizimle gurur duyuyor.
Benim güzel ülkemin her mevzudan anlayan güzel insanları yine klavye başına oturup, olağan üstü yorumlar yapmışlar. İşi gereği bir "bilen" olarak belirtmek zorunda hissettiğim için söylüyorum ki; alınması planlanan sistemlerin amacı; masum insanları öldürmek değil, ülkemize ve insanımıza kast edecek düşman/düşmanların hava unsurlarına karşı "savunma" ve "caydırıcılık" yapmaktır...
Bu iş bir milad olabilir. ABD Sam amca kızmasın Çine fazla yaklaştınız diye. ????
helal olsun çin'e birde beğenmeyiz çin malı diye
çin malı havada hedefe varmadan parçalanmasın ayrıça füzeyse füze biz füzeyide yaparız
bazıları çin füzeleri dandik olur falan yazmış ucuz mal üretmek çinin üretim stratejisi istediklerinde çinlilerde kaliteli mal üretiyo kaldıki bu füzeleri çin ordusuda kullanıyo dediğiniz gibi kalitesiz veya etkisiz olsa adamlar kendi güvenliklerini bu füzelere emanet etmezler 100 km menzil düşük diyenlerede şunu söylüyorum bunlar savunma füzesi saldırı değil bu kadar olması yeterli muadili amerikan patriot sistemin menzili ortalama 80 rus s300 ortalama 150 km menzili var zaten saldırı füzesi olarak türkiyenin elinde zaten 250 km menzilli füzeler var
adamlar savunma fuzesi aliyor baska ulkelerden gelebilecek fuze saldirilarina karsi baskasini oldurmek icin degil yasatabilmek icin
Diğer Haberler