Yalova Seçim Sonucu Yalova'da Hangi Parti Kazandı

Yalova'da seçim sonuçları açıklandı. Yalova seçim sonuçları ilk önce www.mynet.com'da oldu. Yalova^da CHP'nin seçim sonuçlarına itirazı sonrasında oylar yeniden sayıldı. Yalova'da seçimi kim kazandı?

Son güncelleme: 4 Nisan 2014 09:11
Yalova Seçim Sonucu Yalova'da Hangi Parti Kazandı

seçim sonuçları ilk önce www.mynet.com'da oldu. sonuçlarında son durum ne? Yalova Seçim Sonuçlarında hangi parti ne kadar oy aldı. Yalova Seçim Sonuçları ve Türkiye'deki diğer illlerin seçim sonuçları burada. İşte Yalova seçim sonuçları aşağıdaki linkte

Yalova'da seçim sonuçları açıklandı. Yalova seçim sonuçları ilk önce www.mynet.com'da oldu. Yalova'da 'nin seçim sonuçlarına itirazı sonrasında oylar yeniden sayıldı. Yalova'da seçimi kim kazandı?

CHP

AKP

YALOVA

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI YALOVA

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI ANKARA

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI İSTANBUL

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI TÜRKİYE GENELİ

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI İZMİR

2014 YEREL SEÇİMLER

2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI YURTTAN MANZARALAR

Yalova'da seçimi kim kazandı? Oylar tekrar sayıldı

Yalova’da AK Parti’nin bir oyla seçimi kazandığının açıklanması ve CHP’nin İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvurunun kabul edilmesinden sonra 124 sandıkta başlayan yeniden oy sayma işlemi tamamlandı.

Yalova'da oyların sayımı tamamlandı. 124 sandıkta yapılan sayımda bu kez CHP'nin adayı Vefa Salman 5 oy farkla birinci çıktı. Belediye Başkanlığı yarışında ipi CHP'li aday göğüsledi.

Yalova genelinde 149 bin 818 seçmen 550 sandıkta oy kullandı. Seçimin en çekişmeli geçen illerin başında gelen Yalova'da merkezde de 85 bin 561 seçmen 299 sandıkta tercihlerini belirledi. İlk gün seçimi Ak Parti adayı Yakup Koçal’ın bir oy farkla kazandığının açıklanmasının ardından CHP'nin, 1137 numaralı sandıkta partilerine çıkan 154 oyun 1 olarak görüldüğünü, oylarının HDP’ye yazıldığını belirterek itirazda bulundular. Yapılan bu itiraz, Yalova İl Seçim Kurulu’nca değerlendirilerek, partilerin itiraz ettikleri 124 sandık yeniden sayıldı.

Sabah saat 05.00 'a kadar süren sayım sonrası, Yalova Belediye Başkanlığı'nı resmi olmayan sonuçlara göre Ak Parti 'den 5 oy fazla aldığı öne sürülen CHP' li Vefa Salman'ın kazandığı öğrenildi. Ak Parti 'nin bugün bazı sandıklara itiraz edeceği iddia edildi.

Vefa Salman'ın 5 oy farkıyla seçimi kazandığını doğrulayan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin açıklama yapması bekleniyor.

VEFA SALMAN'IN ÖZ GEÇMİŞİ

Yalova'nın CHP'li Belediye Başkanı Vefa Salman, 1965 yılında Yalova’da doğdu. 1987 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitirerek iş hayatına atıldı. 20 yıldır Yalova’da ticari yaşamının içerisinde bulunan Salman, İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yalova Temsilciliği ve Yalova Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yaptı.

Yalova'da, Fenerbahçeliler Derneği Başkanlığı, üç dönem Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Murahhas üyeliği, bir dönem Yalova Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı mütevelli heyeti üyeliği ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin kuruculuğu, yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde bulunan Salman'ın, kaleme aldığı şiirlerini iki ayrı kitapta topladı.

İngilizce Öğretmeni Dilek Salman ile evli olan Vefa Salman'ın, Özgün Salman adındaki oğulları, 14 Ağustos 2012’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Salman’ın önem verdiği projelerinden biri ‘Gelişmiş Kent Kimliği’ projesi.

İNCE GECEYARISI CHP DEDİ

AK Parti ve CHP arasında büyük çekişmenin yaşandığı seçim yarışıyla ilgili CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce saat 00.25 itibariyle oyların yarısından fazlasının sayım işleminin sona erdiğini söyledi. İnce, “Şu anda sandıkların yarısını geçtik, hiç bir sorun yok. Belediye Başkanı şu anda CHP’li Vefa Salman’dır. Yüzde altmış oy sayıldı. Belediye Başkanı hala Vefa Salman’dır” diye konuştu.

Kendisinin de İl Seçim Kurulu’nda sayımı yakından izlediğini belirten İnce, “Orada bir avukat arkadaşımız var. Onu dışarıya çağırdım, bana ‘hiçbir sorun yoktur’ dedi. İnce, "Sayım devam ediyor. Meydanlarda aldığımız oyu masa başında kaptırmayacağız, ben de buradayım. Çünkü bu seçimi biz kazandık’ ifadelerini kullandı.

KOÇAL: İNCE KIŞKIRTMAYA ÇALIŞIYOR

Yalova Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Yakup Bilgin Koçal ise, CHP’li Muharrem İnce’nin kendilerini kışkırtmaya çalıştığını öne sürdü.

Ak Partili Koçal, "Maalesef her zaman olduğu gibi Cemaat Halk Partisinin Yalova Milletvekili, şov yaparak halkı kışkırtmaya, yanlış bilgilendirmeye çalışıyor. Evet iki sandıkta maddi hata yapıldığı gibi aynı şekilde AK Parti ile ilgili de maddi hata yapılmıştır. Elimizdeki belgelerde AK Parti'ye çıkan 136 oy birleştirme tutanağında hemen AK Parti'nin yanında bulunan Büyük Birlik Partisine (BBP) yazılmış. Bir başka sandıkta da 123 AK Parti oyu BBP'ye yazılmış. Biz de aynı şekilde maddi hataları, bunun gibi 2 tane daha maddi hata vardı. Biz 4 sandıkta, maddi hataların düzeltilmesi için dilekçemizi verdik." diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Yalova'da CHP önde ama sonuçlar kesin değil

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik Yalova'daki itirazlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Yalova'da itirazlar üzerine yapılan sayımlarda CHP'nin 6 oyla öne geçtiğini belirterek, "Ancak, AK Parti'nin İl Seçim Kurulu nezdindeki itirazı ve bu itirazın değerlendirme süreci devam etmektedir. Dolayısıyla Yalova'da henüz seçimin sonucu kesin olarak belli değildir" dedi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Bilindiği üzere 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin sonucunda Yalova İlinde, AK Parti'nin 1 oy farkla seçimi kazandığını; ancak CHP'nin İlçe Seçim Kurulu'na itirazı üzerine yapılan sayımlarda CHP'nin 6 oyla öne geçtiğini belirtti.

Ancak, AK Parti'nin İl Seçim Kurulu nezdindeki itirazı ve bu itirazın değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla Yalova'da henüz seçimin sonucu kesin olarak belli değildir. İtirazlar sonucu yapılan tüm değerlendirmelerden sonra çıkacak olan sonuç, elbette başta Yalovalılar olmak üzere herkesin saygı duyması gereken sonuç olacaktır. Ayrıca, Adana, Ağrı ve Hatay illerinde AK Parti'nin yapmış olduğu itirazlarla ilgili işlem ve değerlendirmeler devam etmektedir."

BÜYÜKŞEHİRDE SON DURUM

Adana MHP önde oy oranı yüzde 35
Ankara AK Parti önde oy oranı yüzde 47
Antalya AK Parti önde oy oranı yüzde 38
Aydın CHP önde oy oranı yüzde 44
Balıkesir AK Parti önde oy oranı yüzde 43
Bursa AK Parti önde oy oranı yüzde 50
Denizli AK Parti önde oy oranı yüzde 47
Diyarbakır BDP önde oy oranı yüzde 50
Erzurum AK Parti önde oy oranı yüzde 59
Eskişehir AK Parti önde oy oranı yüzde 43
Gaziantep AK Parti önde oy oranı yüzde 55
Hatay AK Parti önde oy oranı yüzde 51
İstanbul AK Parti önde oy oranı yüzde 52
İzmir CHP önde oy oranı yüzde 46
KahramanMaraş Ak Parti önde oy oranı yüzde 62
Kayseri AK Parti önde oy oranı yüzde 62
Kocaeli AK Parti önde oy oranı yüzde 52
Konya AK Parti önde oy oranı yüzde 64
Malatya AK Parti önde oy oranı yüzde 63
Manisa AK Parti önde oy oranı yüzde 42
Mardin AK Parti önde oy oranı yüzde 47
Mersin AK Parti önde oy oranı yüzde 39
Muğla CHP önde oy oranı yüzde 46
Ordu AK Parti önde oy oranı yüzde 54
Sakarya AK Parti önde oy oranı yüzde 56
Samsun AK Parti önde oy oranı yüzde 50
Şanlıurfa AK Parti önde oy oranı yüzde 65
Tekirdağ AK Parti önde oy oranı yüzde 41
Trabzon AK Parti önde oy oranı yüzde 62
Van AK Parti önde oy oranı yüzde 44

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir