Yeni avukatlık ücret tarifesi yayımlandı

Hukuki yardımlarda ve davalarda avukatlara ödenecek yeni ücretler belirlendi.

ANKARA (A.A) - Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan yeni avukatlık ücret tarifesi bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, büroda sözlü danışmanlık 155 liradan 170 liraya, gidilen yerde sözlü danışmanlık 300 liradan 330 liraya, dilekçe, ihbarname, ihtarname ve protesto düzenlenmesi 200 liradan 220 liraya, miras sözleşmesi ve vasiyetname hazırlama ile ticari işlerle ilgili sözleşme düzenleme de 900 liradan bin liraya çıkarıldı. İş takibi konusunda uluslararası yargı yerlerinde duruşmalı hukuki danışmanlık için ödenecek ücret 5 bin 500 liradan 6 bin liraya, duruşmasız ise 3 bin 300 liradan 3 bin 600 liraya yükseltildi.

Kanun gereği bulundurulması zorunlu sözleşmeli avukatlara ödenecek ücretler de yeniden belirlendi.

Buna göre, yapı kooperatifleri için ücret 550 liradan 600 liraya, anonim şirketler için ise sözleşmeli avukatlarına ödenecek ücret 935 liradan bin liraya çıkarıldı.

Yargı yerleri ile icra ve iflas dairelerinde yapılan ve konusu para olmayan veya para ile değerlendirilemeyen hukuki yardımlar için ödenecek ücretler de artırıldı.

Buna göre, icra dairelerinde yapılan takipler için ücret 180 liradan 200 liraya, ceza soruşturma evresinde takip edilen işler için 330 liradan 360 liraya, fikri ve sınai haklar mahkemelerinde takip edilen davalar için bin 650 liradan bin 800 liraya, ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 2 bin 200 liradan 2 bin 400 liraya, Yargıtayda ilk derecede görülen davalar için 2 bin 200 liradan 2 bin 400 liraya, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay ve Sayıştayda temyiz yolu ile görülen işlerin duruşması için ise 825 liradan 900 liraya yükseldi. Yüce Divan sıfatıyla bakılan davalarda da 3 bin lira avukatlık ücreti alınacak.

Yargı yerleri ile icra ve iflas dairelerinde yapılan ve konusu para olan veya para ile değerlendirilebilen hukuki yardımlara ödenecek ücretlerde de belirli oranlarda artış yapıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
bunu yapmalarının sebebi halkın devlete karşı haklarını aramak için avukatlara başvurmalarını maddi anlamda kısmak için yapılmıştır. bir dosya bedeli bile ödeyemeyen işçi ve memur elbette avukata para veremeyecek siz devleti soyanlarda hakkınızı arayın diyeceksiniz yani cok güzel bir laf var minareyi çalan kılıfını uydururmuş..
dava basına 5 bın tl den assa almıyolar ne 300 500 ü
e tabi 2012 de gerek kredi kartları gerekse kredilerden çoğu mahkemelik olacak şimiden halkı hazırlıyorlar
Diğer Haberler