Yılmaz Özdil'in 19 Mayıs yazısı

Yılmaz Özdil, Hürriyet gazetesindeki köşesinde bugün 19 Mayıs başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yılmaz Özdil'in 19 Mayıs yazısı

İşte Özdil'in o yazısı.

19 Mayıs
İlk badireyi henüz Boğaz'dan Karadeniz'e çıkarken atlattı...

Bandırma vapuru yolcuları.

Hayırdır inşallah dedi, süvari İsmail Hakkı, bu deniz feneri de neyin nesi?

Senelerdir aynı rotayı kullanmasına rağmen, ilk kez görüyordu bu deniz fenerini... Bizi yolumuzdan saptırmak için koymuş olmasınlar dedi, serdümen Basri... Dürbünle baktılar. Hakikaten öyle. Deniz fenerine uysalar, daha kafadan Poyrazköy'de karaya oturacaklardı.

DAMAT FERİT'İN OYUNUNA GELMEDİLER
Kanmadılar Damat Ferit'in diktirdiği çakma deniz fenerine, engin ufuklara açıldılar. Az gittiler. O da ne? Olmaması gereken yerde, al sana bi deniz feneri daha, Kefken'de... Normalde üç saniyede bir, üç defa çakıp, altı saniye susması gerekirken, kalecilerin gözüne tutulan lazer gibi, devamlı yanıyor, bu tarafa gel, bu tarafa gel diye bağırıyordu adeta... Bunu buraya dikse dikse, İngiliz muhipleri dikmiştir, biz yolumuzdan şaşmayalım dedi, çarkçıbaşı Süleyman... İyi ki de öyle dedi. Dinleselerdi sahte deniz fenerini, harss diye kayalıklara bindireceklerdi.

Ereğli'ye yaklaşırlarken, kömürümüz azaldı dedi, ateşçi Hamdi, yanaşalım da, fulleyelim bari. Yanaşalım yanaşmasına da, burda olması gereken deniz feneri nerde birader dedi, ikinci kaptan Tahsin... Bi filika indirdiler. Meğer, Bandırma kör olsun, henüz Ereğli'ye gelmedik herhalde diye aranırken, denizin ortasında duba gibi kalsınlar diye... Ampul'ü sökülmüştü deniz fenerinin! Yurtsever balıkçıların istihbaratına göre, Amerikan mandacılarının işiydi. Hamsi takalarıyla omuzlayıp omuzlayıp yüklediler kömürü ambara, vira... Ver elini Amasra.

"ULAN BU KADAR DA ADİLİK OLMAZ"
Buyrun burdan yakın... Kıyıda, sağ taraflarında kalması gereken deniz feneri, teee derinlerde, sol taraflarındaydı. Ulan bu kadar da adilik olmaz dedi, lostromo Hasan, Anadolu'ya paralel gidelim derken, Rusya'ya doğru sürüklenelim diye, yerini değiştirmişler deniz fenerinin be.

İnebolu sahili, aynı şark kurnazı numara... Ters manyel veren deniz feneri, gene ters yerdeydi. Kaçak kalkan avcıları gibi batırılalım diye umut ediyorlar galiba dedi, kamarot Halit... Tayfa Mehmet'in uzattığı cigaradan bi nefes çekip üfledi, tabip yüzbaşı Behçet, gülümsedi.

Ve, Sinop... İlk adım'a son kulaç'tı. Hayret! Deniz feneri yerli yerindeydi. İkinci yaver Muzaffer, bu saatten sonra, değil deniz feneri, Sinoplu Diyojen'in lambasını görsem, gene inanmam, gölge etmesinler başka ihsan istemem diyordu ki... Deniz fenerinden ateş açıldı iyi mi! Son çare, İngiliz torpidosunun namlusuna deniz feneri süsü vermişlerdi. Gel gör ki, ıskaladılar. Çekti belindeki revolveri erkân-ı harp binbaşısı Hüsrev, bastı tetiğe, bunu Hasan Tahsin'den kaparo kabul edin, öbür taksitleri Samsun'da öderiz diye haykırdı.

Velhasılıkelam.

Siz siz olun...
Varmak için menzile, aldanmayın deniz fenerlerine, Mustafa Kemal'in gözlerindeki ışığı takip edin, karanlık gecelerde.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Bu adamın satılmış kalem olduğunu dünya alem biliyor,amacı milleti kaos ortamına sürüklemek.Yanlışlar peşinde koşan bir zavallı
Yılmaz Özdil çok doğru söylüyor. Türkiye Cumhuriyeti nereye gidiyor hala farkında degilsiniz. Yazıklar olsun..
olum nazlı ılıcaklar gibi birilerine hizmet etmiyorlar,fetoşun ğeşinde amerikaya satılmıyoruz,atatürk gibi bir adamın ,peygamber gibi bir adamın peşindeyiz
Gene aynı numara desene deniz feneri ile parayı toplayıp Libya gibi müslüman anti?kapitalıs ülkelerden İslam adı altında para alıp milleti kör ettiler
ÖNCE TARİHİ BİR OKUYALIM SONRA SATILMIŞMI SATILMAMIŞMI ONA GÖRE KARAR VERELİM ANLAMADAN DİNLEMEDEN OKUMADAN HÜKÜM VERMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLET OLDUK YAZIKK..
Bravo...çok beğendim teşekkür ederim Yılmaz bey ancak bu kadar güzel hislerimize tercüman olabilirdiniz..gözlerim doldu okurken...evet ben..ailem..çucukalrım ve onların da çocukalrı gelecek nesiller de asla unutmayacak ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ü....izindeyiz atam...
Bayramlar okullarda daha coşkulu kutlanacak dediler, her okul kendi kutlamasını düzenledi. 4-5 okulun iç içe olduğu bölgelerde Bayram günü istiklal marşı dahil tüm marş ve şiirler, konuşmalar birbirine karıştı. Hiç kimse kimsenin söylediğini anlamadı. Çok sesli ama anlaşılmaz. Tek ağızdan hep beraber kutlamak varken baltalanan kutlamalar... Bence de IŞIĞIMIZA sahip çıkalım.
Vay anasını yav ne zorluklar çekilmiş. Tabi 'bu kadar zorlukları yendikten sonra kutlamaları engellemeye çalışan adamlardan mı korkacağız' demeye mi getiriyor acaba bu adam. zaten bu zorluklardan dolayı bizim gençlerimiz de yıllarca aynı zorlukları tadsınlar diye galiba stadyumlarda birbirlerinin üstüne çıktılar. ne vatanseverlik be, okulu kırıp stada, oradan da plaja gidiyorduk...
Helal olsun çok güzel yazmış günümüzde ampulle gerek yok Mustafa Kemalin gözlerindeki ışık yeter bize zaten ampuller hep bu ışığı söndürmek için çabalar deniz fenerleri gibi yanlış yola sokmak... KİM NE KADAR ÇABALARSA ÇABALASIN MUSTAFA KEMALİ KALBİMİZDEN SİLEMEYECEKSİNİZ!
anlayana ama nerde bu yazıyı anlayacak zihniyet.....
Geçen gün coşkuyla Avrupa gününü kutluyorlardı....Bayram diyince ne anladıkları belli:(
Çok yazık geleceğimize.
ZAMANIMIZDA DA DENİZ FENERLERİ YA KARADA YADA DENİZİN ORTASINDA YANMAKTA AMA TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ROTASI HİÇBİR DENİZ FENERLERİNİN İŞIKLARINA ALDANMADAN KENDİ DOĞRU BİLDİĞİ ROTADA İLERLEYECEKTİR
adamın ömrü cephede at sırtında savaşmakla geçmiş kimi gün aç susuz kimi gün uykusuz bu ülkeyi var etmiş şimdi bazı kanı bozuk zibidiler çıkıyor hakarete varan kelimeler kullanıyorlar.atatürk cumhuriyeti kurmuş dünyada ilk olan birçok devrim yapmış akşamları iki kadeh rakı içmiş bunu bile farklı yöne çeken şerefsizler var bu ülkede.atatürk cumhuriyetle 15 yıl yine millete çalışarak yaşamış öldüğünde neyi var neyi yok bu ülkeye bırakmış bir çocuk dahi yapmamış şimdi bu allahın bu millete hediyesi bu büyük insana hakaret küfür etmek şerefsizlik kansızlık adilik değilmi bugünkü türkiyeye bakınca.
tabii Atatürk ün görevli osmanlı subayı olduugunu unuttunuz hiç bir sey omadan sağ salim samsuna gidildi kimse kimseyi kandırmasın artık yeter bu masalları anlatmayı bırakında atatürkün nasıl KAZIM KARABEKİR paşayı harcadığını anlatın birazda ... bir insana en zor günlerinde sahip çıkan birisi ne yapılır siz karar verin.
Diğer Haberler