YSK’ya itiraz kuyruğu

İstanbul ve Ankara'da referandumun iptali için toplanan vatandaşlar kuyruk oluşturdu. Çağlayan Adliyesi'ne itiraz için gelen vatandaşlar adliye içine İzmir Marşı ile giriş yaptı. Bu sırada güvenlik görevlileriyle vatandaşlar arasında kısa süren bir itişme oldu. Daha sonra adliye içinde Çevik Kuvvet polisi güvenlik önlemi aldı. CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, "O halde A4 kağıdına basıp çıktı aldığımız bu oy pusulaları da kabul edilsin" dedi.

Anayasa değişikliği için yapılan referandumda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 'nun mühürsüz zarf ve oy pusulalarını kabul etmesine itiraz etmek için İl Seçim Kurulu'na gelen CHP İstanbul Gençlik Kolları üyeleri, adliye içinde sloganlar atınca güvenlik görevlileriyle aralarında gerginlik çıktı. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı içinde bulunan İl Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesi sunmak üzere adliyeye giren çok sayıda partili, İzmir Marşı söyleyip "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde slogan attı. Bu sırada güvenlik görevlileriyle bazı partililer arasında kısa süren bir itişme oldu. Daha sonra adliye içinde Çevik Kuvvet polisi güvenlik önlemi aldı. Bu arada İl Seçim Kurulu önünde itiraz dilekçesini vermek isteyen partililer kuyruk oluşturdu.

İTİRAZDAN ÖNCE AÇIKLAMA

İtiraz öncesi Çağlayan Meydanı'nda toplanan partililer, "Seçim Kanunu'nun 98'inci maddesi: Üzerinde İlçe Seçim Kurulu ve sandık kurulu mührü olmayan zarflar geçersizdir" yazılı pankart açtı. "YSK'nın Başkanı halkın düşmanı" şeklinde slogan atan grup İzmir Marşı söyledi.

Daha sonra CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, basın mensuplarına açıklama yaptı. Kenan Otlu, "Referandumda halk kararını verdi. Referandumda halk 'Hayır' dedi. Sandıkta kazandığımız seçimi, sokaklarda meydanlarda alın terimizle, emeğimizle, mücadelemizle kazandığımız seçimi maalesef YSK'da ayak oyunlarıyla elimizden almak istiyorlar. Seçim süreci maalesef devlet, cumhurbaşkanı başta olmak üzere, kaymakamlar başta olmak üzere, emniyet güçleri başta olmak üzere maalesef tarafsız olmaları gerekirken 'evet' lehine taraf oldular. Örtülü ödenekten devletin tüm imkanlarına kadar, sokakta arkadaşlarımızın gözaltına alınıp tutuklanmasına kadar, arkadaşlarımızın darp edilmesine kadar, maalesef devletin tüm imkanlarını kullanarak bir parti devleti haline getirerek, seçim sürecinin sakıncalı ve sıkıntılı bir şekilde geçmesini sağlamışlardır. Bu kadar baskıya rağmen bu kadar saldırıya rağmen tüm farklılıkları bir kenara bırakarak, Türkiye Cumhuriyetindeki vatandaşlar hangi düşünceden hangi görüşten olduğu hiçbir önem arz etmeden Cumhuriyetine, demokrasisine laikliğe sandıkta sahip çıkmıştır. Bu kadar baskıyı bu kadar yasakları bu otoriteye bu faşizme Türkiye halkı sandıkta yerle bir etmiştir" diye konuştu. 2,5 milyon mühürsüz oyun kabul edildiğini belirten Kenan Otlu, yanında torbayla getirdiği mühürsüz oy pusulalarını göstererek "O halde A4 kağıdına basıp çıktı aldığımız bu oy pusulaları da kabul edilsin" dedi.

KURUL ÖNÜNDE KUYRUK OLUŞTU

Açıklamanın ardından adliye içine giren CHP'liler, İzmir Marşı söyleyip "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" şeklinde sloganlar attı. Alkışlar ve sloganlar nedeniyle partililer ve adliyedeki güvenlik görevlileri arasında gerginlik çıktı. Bazı partililerle güvenlik görevlileri arasında itiş kakışma oldu. Daha sonra adliye içinde Çevik Kuvvet polisi güvenlik önlemi aldı. Daha sonra partililer, itiraz dilekçelerini sunmak üzere İl Seçim Kurulu'na çıktı. Kurul önünde itiraz dilekçesini vermek isteyen partililer kuyruk oluşturdu.

ANKARA'DA YSK ÖNÜNDE KUYRUK

Ankara'da çok sayıda vatandaş Yüksek Seçim Kurulu önünde toplanarak referandumun iptali için dilekçe ile başvuru yaptı.


Öğle saatlerinden itibaren toplanan vatandaşlar sırasıyla YSK önünde oluşturulan alana giderek burada kimlikleri ile itiraz dilekçesinde bulundu. Bireysel iİtiraz dilekçesinde bulunan Şengül Aydın isimli vatandaş, "Hayır çıktığı halde evet'e çevirdiler. Türkiye'de demokrasiyi, Cumhuriyeti yok edecekler. 80 milyonun kahrını bir kişi çekemez. Çocuklarımızın geleceği için biz 'hayır' demeye devam edeceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz" dedi. 58 yaşındaki Abdullah Karaman ise, "Bir çok seçime katıldım. Şimdiye kadar böyle şaibeli bir seçim görmedim. Benim katıldığım yerde değil ama bir çok yerde video izledim, özellikle Yüksek Seçim Kurulu'nun başkanının açıklamaları beni hiç tatmin etmedi. O yüzden yeniden araştırılması için dilekçe verdim. YSK Başkanının yaptığı tam bir itiraftı" diye konuştu.

ÇANAKKALE'DE REFERANDUM İPTALİ İÇİN 200 İTİRAZ

Çanakkale'deki İDA Dayanışma Derneği üyeleri, 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen referandumun iptal edilmesi için hazırladıkları 200'e yakın dilekçeyi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı'na gönderilmek üzere Çanakkale Merkez İlçe Seçim Kurulu'na verdi.

İDA Dayanışma Derneği üyeleri ve vatandaşlardan oluşan 200 kişilik grup, Çanakkale'deki adliye ek binası önünde toplandı. Yüksek Seçim Kurulu'nun verdiği, mühürsüz oy pusulaları kararına itiraz etmek için bir araya gelen grup, 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen referandumun iptal edilmesi talebiyle, hazırladıkları 200'e yakın dilekçeyi Ankara YSK'ya gönderilmek üzere Çanakkale Merkez İlçe Seçim Kurulu'na verdi.

İtiraz dilekçelerinin verilmesinin ardından bir açıklama yapan İDA Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Pirinçciler, "Çanakkale halkı olarak 16 Nisan'da tamamlanan halk oylamasıyla ilgili, Ankara'ya iletilmek üzere bireysel itiraz dilekçelerimizi sunuyoruz. İtirazımın sebebi; seçimle ilgili var olan kanunların çiğnenmesidir. Kanun varken YSK seçim tamamlandığında bir karar aldı. Mühürsüz zarflar, mühürsüz oy pusulaları ki bunların 2.5 milyon olduğunu biliyoruz, kabul edildi. Bir toplumsal sözleşme oylandı. Maalesef ülke ikiye bölündü. Toplumsal sözleşme ile ülke ikiye bölünmez. Hele hele bir toplumsal sözleşme yapılırken, son anda da kanun çiğnenerek yeni bir karar alınmaz. Bunu protesto ediyoruz. Seçimin yenilenmesi, yinelenmesini istiyoruz" dedi.

Eğer itirazları Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilmezse Anayasa Mahkemesi'ne, Türkiye'deki iç hukuk yolları tükenirse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 86 yorum
İstediğiniz kadar itiraz edin. Halk kararını verdi. Küçük mutlu azınlığın saltanatı sona erdi.
@beybaba41 küçük azınlık dediğin ülkenin %50si belki de 51 iydi !
@beybaba41 hayır kazandı. bunu onlarda biliyor haklıyız tabiki itiraz edicez !!!
@orcun_dogan_1991 yahu mühürlü veya mühürsüz olarak oylar sayıldı ve %51.4 evet,%48.6 hayır çıktı,yani mühürsüz diye iptal edilen oy çıkmadı,yani halkın iradesi ortada ike nasıl böyle bir mantık güdüyorsunuz akıl alır değil.
en az % 58 hayır oyu çıktı... bunu gören tayyib talimatı verdi ve hayır oyları imha edildi ve yerlerine mühürsüz evet oyları geldi... evet oyları % 42 veya daha az çıktı...
@beybaba41 YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZ :)
@beybaba41 Doğru Halk Kararını verdi...Hırsızlık yapın demedi...2,5 milyon sahte oy var...buna vijdanınızı imanınızı yakıp okey diyorsunuz öyle mi....O zaman Mühürsüz biletlerede ikramiye versinler..Her şeyinizi kaybetsenizde Vijdanınızı kaybetmeyin...
Zarflar ve pusulaları özel üretim ve güvenlikli filigranli matbu kağıtlardir. Oylamanın iptali için mührün olmaması tek başına yeterli olmaz...
@hanifiozdemir parada daha fazla güvenlik var ama sahtesi oluyor.
@hanifiozdemir zarfları kontrol mü ettin hukuk devletinde yasalar var 2.5 milyon mühürsüz oy var bunlar iptal olacak
@hanifiozdemir AKP 2014’te 1 mühürsüz oy nedeniyle Bitlis’te seçimi tekrarlatmıştı objiktif bakmayı öğrenin artık
@rok_kiran 2.5 milyon olduğunu nereden biliyorsunuz bu rakam nereden çıktı ? rakamı bukadar net telaffuz ettiğinize göre sizin ayak oyunlarınız olmasın sakın
@rok_kiran sen 2 buçuk milyon olduğunu ne bildin saydın mı tek tek
@rok_kiran sen kontrolmü ettinde sayı veriyorsun,ortaya atıyorsunuz bir yalan dönüp dolaşıp kendinizde inanıyorsunuz.
Haydi hayırlısı bakalım.Hayırlar bitmez, hayırlı işler bitmez,her şeyde bir hayır vardır:) 10-11 gün daha itiraz süresi var,inşallah hayırlısı olur tekrardan.
hayırlısı oldu zaten evet cikti
@metto333 MAHSAT MUHALEFET OLSUN ONLARIN Kİ
itiraz etseniz ne olur ki olan olmuş artık
Dilekçe verseniz ne yazar, mühürsüzde olsa oylar değişmez. hatta şimdi seçim olsa %60 a yakın evet bile çıkar sizin şu hallerinizi gören akp seçmeni sandığa yüklenir. Bakmayın akp seçimi hafife aldı.
@ali_desideroo_1981 yav he he
@ali_desideroo_1981 1 milyar lira seçim çalışmasından bahsediliyor nasıl hafife aldı kimin parasıyla yaptı
Amaç itiraz degil her yeri karıştırmak..bak canakkale de çoğunluk hayır dedi ama yinede halkın tercihine itiraz ediyor..niye hayır oyu kullanan halktamı şaibeli..amacınız proveke edip toplumu huzursuz edip gerip devleti avrupa ve amerikanın gudumu ne sokmak..2019 başkanlık seçimlerine hazırlanın halka ne yapacağınızı anlatın şimdiden..avrupa ne istiyorumu önemli türk hakkının ne istiyoru mu..
@iktisat71 ''bak Çanakkale de çoğunluk hayır dedi ama yinede halkın tercihine itiraz ediyor'' bu ne saçma bir cümledir Çanakkale de hayır çıktı diye seçimdeki usulsüzlüğe karşı çıkmak halkın tercihine karşı mı olmak demek yasaya karşı duran bir ysk var halk buna karşı duruyor ve kazanacak
@iktisat71 Türk halkının istediği önemliyse yasaya göre geçersiz oylar silinir şaibe hile hurda ortadan kalkar
zarf doğru pusula doğru seçmen doğru. anneme de mühürsüz zarf vermişler itiraz edince özür dileyip mühürlemişler art niyet aramadık. ama illaki seçim diyorsanız bu seçimle 8 oldu 10 a tamalayalım.
sandık başkanı chpli mühür basmadıysa bu bizim suçumuz değil zarflar pusulalar özel üretim filigranlı ikitane hdpli ve chpli kafa bulandırmak için mühür basmadıysa bu devletin suçu değil ayarsızlar.
@bios1905 sandık görevlilerini cezalandırsınlar oy kullanılmaya başlanmadan 2 saat önce sınıflarda toplanılıyor işlerini düzgün yapsalardı denetim yok tabi memleketin her yerinde olduğu gibi, tutupta mühürsüz oyların kabulü gibi bir aptal karar verilemez.
insan hakları mahkemesine kadar gider bu kuyruk
CHP'li Özgür Özel ne demişti sandıklarda inanılmaz örgütlüyüz bir tek oyu bile çaldırmayacak güçteyiz. SETSİS sistemi kurduk anında yanlış hatalı sayımları tespit ediyoruz herkes sandıklara gitsin gönül rahatlığı içinde oyunu kullansın demişti. Şimdi ne diyorlar, oylar çalındı cart curt. İşiniz gücünüz mızıkçılık. Şimdi ağlamayı bırakın da 2019'a hazırlanın. Sizin gibi muhalefet oldukça AKP 20 yıl daha iktidar. Çalışmıyorsunuz. Üretmiyorsunuz. Sarıldığınız laiklik, çağdaş yaşam, vs. argümanlarınız iş görmüyor. Halk size inanmıyor. Dün dünde kaldı şimdi yeni şeyler söylemek lazım...
YSK halkın itirazlarını görmeli ya referandum u yeniler daha dikkatli ve daha belirgin önlemler alır yada mühürsüz pusulaları iptal edip kararı ona göre belirtir ama hem diyeceksiniz mühürsüz oylar geçersizdir diye son andadaçıkıp hadi bunlar geçerli olsun diyeceksiniz ve muhalif yırtık oylar tesbit edilecek ve bir yığın sahte oy kullanıldığı tesbit edilecek çıkıp böyle bir karar açıkladığınız zaman bu sahtekarlığa acaba YSK da karıştımı diye düşünmek normal değilmi o zaman
rüyalara kendinizi fazla kaptırmayın arkadaşlar sonuç EVET....
Sayın cumhurbaskanımıza... sızlerın sahsına aıt bu karalama kampanyasından mutevellıt tez zamanda erkekn secıme gıtmenızı su hadsızlere mılletce agzının payını vermemızı daha sonrada baskanlık sıstemı ıcın yenı bır referandum tarıhı vermenızı ıstıyoruz.bunları sandıga gomelım bunlar hıc akıllanmıyorlar
Züğürt tesellisi , çok komik , bunlar olmasa kime gülecegiz.
HALK MÜHRÜNÜ VURDU!Gerisi teselli aramaktan ibaret.
Bende itiraz ediyorum EVET oranı %61 olması lazım
@seratar140 doğrudur lakin. Varlıklar fonunda para kalmadı. Birkaç yüz milyon dolarlar var ondan sana düşmez
@turgayburgu WALA BİZDE PARA GANİ.... SİZİN 1 BUCUK MLYON TL LİK CEP TELEFON FATURALARINIZA ÖDEDİK.... BUNDAN SONRA EKMEK PARASI YOK SİZE.... ARTIK TASARRUFA GEÇİYORUZ...
YSK'nın seçim maddesi ortada... usulsüzlükler belli peki hayırcılar bu usulsüzlükleri yapsa ve referandumu kazansa siz evetçiler ne yapardınız?
@aytek.comert_2011 akp %41 aldıgı secımde hıc agzını actımı dıyecez
@zombieimam mühürsüz oylar geçerli sayılmış mıydı o zaman
Yenilen pehlivan güreşe doymazmış...
Benim Saf oğlu saf, yurdum insanı, Atalarımız boşuna; OKUMUŞUN CAHİLİN den KORK dememiş. Bunlara lafta anlatamazsın.. Çobanı, köylüyü aşağılayan, kendi oyunu çobanın oyundan değerli sanan, çobanın beyni kadar, beyni olmayan zavallılar..
@xmeteorx hahhh ağzına sağlık. Her seçimde böğürecek bi bahane uyduruyolar RTE bu defa diktatör plup bunların sesini keseydi de biraz rahatlayaydık.
BEYLER CEHAPE İTİRAZ EDERSE BİZDE EVET OLMASI İÇİN İTİRAZ EDERİZ. YÜZDE 51,4 OY ALINMIŞ.... TENCERE TAVA HEP AYNI HAVA...
seçimi iptal edin maliyetlerini chp ye yükleyin bakalım kabül edeceklermi.. nu sefer emin olun % 55 üzeri evet çıkar... ama ne varki bu bilgidiği yanıldığına yetmeyen sözde demokrat hazımsızlar yine hazmedemezler...
@absolitim yapılan bu seçimlerin maliyetini AKP lilerin babasının mal varlığından mı veriyorlar ki böyle yazıyon..tamam dilekçe verin iptal isteyin görelim el mi yaman bey mi..Sen gel 2,5 milyon sahte oy kullan Suriyelilere oy kullandır..ondan sonra biz aldık yemezler dostum yemezlerr..Vijdanınız bi yoklayın...Menfaat ALLAH Korkusunun üzerine çıkmasın..
Hadi hadi başka seçime
Bu referandum, eğer YSK yanlış kararını düzeltmezse, tarihe kara bir leke olarak geçecektir.
tencere tava hep aynı hava
2015 seçimlerinde de aynı parti bu defa yetkililerin hatasından seçmen sorumlu değildir deyip mühürsüz zarların geçerli sayılması için dilekçe vermiş ve kabul edilmiş....yani işine geldiği gibi ...o gün öyle bugün böyle...
İşiniz gücünüz yokmu sizin?bu işten birşey çıkmaz..
@s.hazir yok tabi hepsi sosyete bizler alttabaka hazımsızlık sorunu var soda içsinler geçer.
BİZ BU FİLMİ DAHA ÖNCEDE ÇOOOOK SEYRETTİK. HER SEÇİMDEN SONRA AYNI TERANE. YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZMIŞ. AMA ÜZÜCÜ OLAN BU İŞE HALKIDA ALET ETMELERİ. BU İTİRAZ OLAYI CHP NİN FITRATINDA VAR.
bende kağıtların üstüne 200 lira yazıp yazdıktan sonrada bankaya götürüp hesap açacam
@tsahin1903 tutanmı var.
@tsahin1903 bence piyasadan bütün paralar çekilmeli paralara mühür basmadan piyasaya sürüyorlar.
chp nin en iyi yaptığı şey sonucunu bile bile yaygara yapmak bu çalışma özenini seçimde yapsaydınız şimdi evetçiler bu işlerle uğraşırdı
Bunlar şimdi o 2,5 milyon sözde geçersiz oy var diyorlar ya, o yoların hepsinin evetçilere ait olduğunu düşünüyorlar :D
keMALIN ASKERLERİYİZ
değirmen suya getmiş bunlar cakcakı peşinde
Hastalığın bin bir türlüsü var!! Buda hazımsızlık ve tahammülsüzlük hastalığı.. Biraz elleri tutunur, iddialarına yaklaşır oldular ya, cazgırlığın sonunu getirmiyorlar.. Oldu bitti ve kesin sonuç ortaya çıktı..Daha olmadı, yanlış oldu, bir şeyler karıştırıldığı diyerek suyu bulandırmaya çalışmak boş ve beyhude bir gayrettir..Çalışın, gayret edin, rezillikten, kanunsuzluktan medet ummayın ve kendinizi Cumhurbaşkanlığı sistemine ve seçimlerine hazırlayın.. Artık buçuklarla, küsüratlarla siyaset yapma devri kalmadı, projelere, milletin çoğunluğunu kucaklayan söylemlere ihtiyaç var..Unutmayın!!
Kiyamam size hep ayni senaryo kaybedenler klubü:))))
TEKKELİME YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZ .....MUHARREM İNCE NE DEMİŞ OTOBÜS 8 DEFA KAZA YAPTI 9 ZUNCAYA BINERMISINIZ DEDİ MİLLET BİN Dİ CHP NİN MÜDÜRÜ KAZA YAPTI GENE EVET ÇIKTI :)
alay eden et kafalar başka türkiye yok şemsiyenin altı hainlerle dolu...
SESSİZ OLUN LA
kimi kime şikayet ediyorsunuz kapı hep aynı adama çıkıyor sonuç değişmez
Eskiden hukuğun etrafından dolanmak için kanunlar değişirdi.Şimdi olan kanunları bile takan yok.Akp istiyor oluyor.Akp hukuğu.
2015 haziran seçimlerinde de yaptığınızın tersini yapmıştınız. hazımsızlık sizin derdiniz
geçti borun pazarı sür eşeğini niğdeye
Diğer Haberler