'Yüksek güvenlik' nasıl delindi?

Öcalan, 55 kamera bulunan ‘’Yüksek Güvenlikli’’ İmralı cezaevinde 24 saat izleniyor.

'Yüksek güvenlik' nasıl delindi?

Buna rağmen, son operasyonda ele geçen ve bazıları Öcalan’ın kendi el yazısı olan ‘’Eylem notlarının’’ cezaevinden nasıl çıkarıldığı ve Kandil’e iletilmesinin neden engellenemediği soru işareti yarattı.

Abdullah Öcalan’ın avukatlarının ‘’Terör örgütüne mesaj taşımakla’’ suçlandığı operasyon, beraberinden bir çok soruyu da gündeme getirdi. ‘’Yüksek Güvenlikli’’ İmralı Cezaevinde bulunan Öcalan sürekli izlenip görüşmeleri kayıt altına alınmasına rağmen, eylem talimat ve notlarının Kandil’e ulaşmasının neden engellenemediği soru işareti yarattı.

İmralı adası ve Öcalan, 55 kamera ile 10 ayrı monitörden 24 saat izlenirken, bu talimat notlarından biri de Siirt Pervari’de 19 Ağustos’ta ölü ele geçen PKK’lı “Zerdeşt” kod adlı Ali Gezer’in üzerinden çıktı. Öcalan, kendi el yazısı olan notta ‘’ Gerillacılık oynamayın, pasif savunmayı bırakın’’ diyor.

132 ŞAHİT

Öcalan’ın avukatlarında bulunan görüşme notlarında verdiği talimatların, 132 şehide neden olduğu saptandı. Mart 2010’da başlayan ‘’Eylem amaçlı’’ bu talimatlardan 1 yıl 8 ay sonra avukatlara yönelik operasyon başladı. Öcalan’ın 1999-2011 arasında avukatlarıyla 346 görüşme yaptığı belirlendi.

Talimatların ardından eylemler belirgin bir şekilde arttı. 27 Temmuz 2011’deki görüşmede de Öcalan eylem talimatı verdi. Murat Karayılan da 8 Ağustos 2011’de savaş kararını açıkladı. Öcalan’ın bu talimatının ardından terör eylemleri arttı ve 68 asker, 19 polis, 9 korucu şehit oldu. 141 asker, 160 polis yaralandı.

6 YILLIK SORUŞTURMA

Avukatların Öcalan ile görüşmeleri sonrası aldıkları talimatları terör örgütüne ilettikleri en az 6 yıldır biliniyor. Şubat 2005’de bir basın toplantısı düzenleyen dönemin Genelkurmay 2. Başkanı İlker Başbuğ, Öcalan’ın PKK’yı cezaevinden yönettiğini belirterek, baroları avukatlar hakkında sessiz kalmakla suçlamıştı.

Adalet Bakanlığı da bu açıklama sonrası ‘’Öcalan’ın 25 avukatı hakkında, hukuki yardım amacını aşarak, örgüte yardım yataklıkta bulundukları gerekçesiyle ceza davası ve disiplin soruşturması yürütüldüğünü’’ bildirmişti. 6 yıl önce hakkında soruşturma açılan avukatlar arasında, son operasyonda gözaltına alınan Doğan Erbaş’ın yanı sıra, sonradan milletvekili olan Aysel Tuğluk ve Ayla Akat Ata da vardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
YAZIKLAR OLSUN SENİN GİBİ BAŞBAKANA SEN DERSİM İSYANI İLE UĞRAŞIP KÜRTLERİ BAŞIMIZA SALIP İMRALIDAKİNİDE BAŞIMIZA BAŞBAKAN YAPIPI ÜLKEYİ PKK VERECEK SİN HER HALDE ONDAN SONRADA KÜRSÜYE ÇIKIP TSK YA KONUŞUYORSUN YAZIK YA DOĞUA SAKIN ÇOCUKLARINIZI ASKLERLİK YAPMAYA GÖNDERMEYİN BAŞBAKAN KENDİ ÇOCUKLARINI GÖNDERSİN YOK MU BU ÜLKEİNİN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİZİ BU ÇIKMAZDAN KURTARACAK BÖYLE GERİ KAFALI BAŞBAKANDAN KURTARACAK NE OLUR TÜRK HALKINI KURTARIN AKP CAHİLLERİNDEN YOKSA TÜRKİYE DİYE BİRYER BITRAKMIYACAKLAR
ben askerdeyken yemin törenine gelen ailem yanlarında biraz börek çörek getirmişti. manisa batı kışla sene 2006 nizamiyede bir angut astsubay vardı. bu angutluk babadan ogula gectıgı ıcın bızım askerıye ancak boyle angutlarla doludur. adam yok efendım ıcerı sokamazsınız dıyor ıcerı dedıgı yer ziyaretcı alanı ve ben bır cok asker zıyaretınde gıdıp o bolgede pıknıkvari bir gun gecırdıgımızı bılırım. bızım ordu ulke toplum ınsanlar bu ıste. bızım ulkede kararları angutlar verır, biz angutlarda uyarız. ama imralıya giren cıkan bize girip cıkıyo şerefsizler ancak mehmetcıge yasak koyuyorlar.
ulan ne varsa yazmışsınız cahil herifler !! siz biliyormsunuz 2001-2002 yıllarında imralı ada komutanı bugünkü ergenekoncu levent ersözdür !!! siz neyden bahsediyorsunuz zafiyet varmış ne zafiyeti lan orda ziyafet afiyet vardı
verilen 132 şehit için o şerefsizin uzuvlarından 132 parça almak lazım
bu haberi kim yazmışsa, uzaydan gelmiş olmalı:) yüksek güvenlik nasıl delinmişmişte... arkadaş oslo görüşmelerini dinlemediği gibi okumamışta. imralı kandil arasında posta beygirlerini böyyük başbakanınızın görevlendirdiğinden haberi yok anlaşılan.
Faruk Çakır zaten bir siz akıllısınız bir siz düşünürsünüz vatanı bir siz vatanına aşıksınız. Erdoğan yıllar önce sizin dikmiş olduğunuz ergenekon ağacının vermeye başlamış olduğu meyveleri toplamaya çalışıyor. gerçi bu millet geç vardı farkına o meyvelerden yiyen de oldu ama artık kusma vakitleri geldi... anlamak isteyene
BUNA GÖZ YUMAN DEVLETİMİZ YAPACAK Bİ ŞEY YOK KENDİ ÇOCUKLARI ŞEHİT OLMUYO YA ONLARA NE MİLLETİN ÇOCUĞUNDAN YAZIKLAR OLSUN
türkiyede olan hiçbirşeye sasırmıyorum ben artık nedense. nasıl guvenlık ise bu askere bıle gelen -giden mektuplar okundukduktan sonra teslım edılıyorda böyle bi terör örgütü liderinin avukatı üst arama yapılmadan görüşe sokup cıkarılıyor tuhaf.. bırak aramayı öyle birini avukatıyla bile görüştürmemek gerek. Bırakacksın hücreye bok çukurunda çürüsün... :@ ne diyim hükümet işte ne yapmaya calısıyo bi anlasak
ONLARCA ŞEHİTİ NASIL VERDİĞİMİZ ORTAYA ÇIKIYOR.EĞER ÖZÜR DİLENECEKSE ÖNCE ULU ÖNDER ATATÜRKÜN KURDUĞU CUMHURİYETİN SAHİBİ YÜCE TÜRK MİLLETİNDEN ÖZÜR DİLENMESİ GEREKMİYORMU,ŞİMDİ YÜCE TÜK MİLLETİ ÖZÜR BEKLİYOR
Bu mahluğu asmadıkları gibi dünya ile ilişkisini kesmeyide başaramayanlar her kimlerse illaki hesabını verecekler. Her şehidimizde canımızdan can giderken bu mahluğu orada el bebek gülbebek beslemekle kalmadınız üstüne örgüt yönlendirmesine musade ettiniz yatacak yeriniz yok. Sorun şu ki istediğinizde ne terör örgütü kalıyor ne başı ne sonu bir kaç günde dağıtıp yok olmaya yüz tutabiliyor. Peki bu güne kadar neyi neden beklediniz. Bu kadar şehite kadar canla ödenen çıkar neydi?
Hala anlamış değilim.. Bu "avukat bozuntuları" hukuki yardım" altında ve 25 avukat la dosyası kapanmış tüm yolları kapanmış bir mahkum ile görüşme izni neden verilir, ne görüşülür.. o kadar güvenlik o kadar kontrol varken o talimatlar ordan nasıl çıkıyor.. bu caniye bizi yönetenler demişki " yahu apo sen orda burda köşe bucak saklanma biz sana bir ada tahsis edelim emrinde mehmetçik, hastalanırsan diye birkaç doktor, sen orda kürtçül oyna milleti oyala bizde vurgunu vuralım seni görmemezlikten gelelim kurmaylarında (avukat-m.vekili) var kafana göre takıl Türkiyenin bütün imkanları emrinde ..
Sen hiç bedelli numarası çekip devletin para açığını toplamaya çalışma , as apoyu ben 30 bin veririm asılışını izlemek için.. Benim gibi daha niceleri de verecektir..
bu baştakiler organize etmiyor sanki güvenlik nasıl nasıl delinmiş basit tepedeki adam görüş talimatları al ilet demiş bu kadar net ve basit.
TAYYP İN USTALIK DÖNEMİMDE DAHA NELER GÖRECEK BU ÜLKE.DAHA BUNLAR NE Kİ? MİLLİ KİMLİĞİNİ ÜMMETÇİLİĞİN ARDINA ALMIŞ BİR ÜLKEDE BUNLAR NORMAL.AMAN MÜSLÜMAN BAŞBAKANIMIZ VAR YA! (SANKİ DİĞERLERİ ATEİSTMİŞ GİBİ) BU DÜŞÜNCEYE SAHİP VATANDAŞLAR VARKEN DAHA NELER OLACAK NELER!!..
hergün roj tv,yi izliyorum.öcalan yakalandığı günden beri demeçleri ve örgüte emirleri bu tv'de yayınlanıyor hergün. istihbaratta bu tv'yi hergün takibe aldığına göre,bu istihbaratın bilgisi dahilinde olan bilgilerdir. hatta bu avukatlar devletle kandil arasında mektup götürüp getiren insanlardır. anlaşma sağlanamayınca akp hükümeti belaltı vuruşlara başladı. olay bundan ibaret olup gün gibi ortadadır. pkk mit görüşmelerine bakın göreceksinizki öcalanın mektubunu pkk'ye ileten bizzat mitin kendisidir.biz öcalandan size mektup getirdik diyorlar. kraldan çok kralcı olmayın aç sefiller.
ben normal vatandaşken görüyorum adamın pkk yı yönettiğini güvenlik güçleri nasıl anlamıyor gazetelerde boy boy yazısı çıkıyor emir verdi diye ama hiç takan yok.adam hapiste ama pkk yı yönetiyor diye kaç kere biz forumlara yazdık bunu güvenlik güçleri nasıl görmüyorlar.hadi askeriyeyi geç mit ne iş yapıyor bu ülkede.
Şeref yoksunu adam kürdistanı kurmuş başkenti imralı,
ya siz polisin mavrasına inanıyormusunuz ya bırakın bunları OSLO GÖRÜŞMELERİNDE O ZAMAN BAŞBAKANIN ÖZEL TEMSİLCİSİ SU AN MİT MÜSTEŞARI OLAN HAKAN FİDANSIZ KALASICA AÇIKLIYOR YA EMKTUPLARI KANDİL İMRALI ARASINDA GÖTÜRDÜKLERİNİ BUNU O DEMİRTAŞMIDIR NEDİR KANI BOZUKDA DOGRULUYOR YA... SALAK MI ZANNEDİYORSUNUZ YA KAŞİF BİNBAŞININ DOKULARI ÇALINIYOR HAİNDEN ÖZÜR DİLİYOR YATER YA DAMAT FERİT HAKKINI HELAL EYŞESİN BANA BUNLARIN YANOINDA ESMESİ OKUNMAZ... ÜMRANİYE DAVASINDAKİ TEGMENİN TELEFONUNA O KADAR NUMARAYI EKLEYENLER VAYKİ VAY
Siz vatanı çok seviyorsunuz ya az sevin ne olur. Çok sevenlerin gözü bir şey görmüyor. PKK Hainleri yıllardır Ordu içinde, Meclis içinde. 50 den fazla paşa boş yere mi tutuklu? Bunlar sana hala bir şeyler anlatmıyormu. Nasıl da sizleri inandırıyorlar. Bırakın size dışarıdan söylenilenleri Kendi kendinize empati yapın ya doğru ise diye bir düşünün nerede... Hepimiz diyoruz ki ben en iyi biliyorum, ben doğruyu biliyorum. Peki ya bilmiyorsak. İşte böyle oluyor...
bu devleti yönetenler..geçmişe baksınlar.asala nasıl bitirildiyse pkk yı bitirmek daha kolay...önce emir verenleri tepedekileri etkisiz hale getirsinle..
KONTROLÜN O KADAR YOĞUN OLDUĞU BİR YERDEN TALİMATLARIN YAZILI OLARAK ÇIKMASI,ANCAK İÇERİDE BİRİNİN YARDIMI İLE OLUR.YANİ,YA ASKER VEYA KOMUTA KADEMESİNDEN YARDIM ALARAK GERÇEKLEŞEBİLİR.
EMPERYALÏSTLER ULKE HALKLARINI KAZ YOLAR GÏBÏ YOLAR 70+80.DE SAG SOL 2 GURUB CATISMASI YAKALANAN SÏLAHLAR AYNÏ FABRÏKA ve ÜLKELERCE SATILANDI KARDES KAREDESE KURSUN SIKTI KAR EDEN CIKARCI ÏSADAMLARI OLDU VERGÏ ve GELÏR ADALETSÏZLÏGÏ OLAN ÜLKELERDE ÏLLAKÏ BAZI ÖRGÜTLER VARDIR BU AB.AFRÏKA ASÏA HERYERDE OLUR BÏZDE OLUSAN PKK.FARKLI KÜRT HALKINI TEMSIL EDEN GURUBA DÖNUSTÜRÜLDÜ DERSÏM OLAYLARI POTOMYA ve MEZEPOTOMYA'DA YASANDI BOSBAKAN POTOMYA HANIMI MEZEPOTOMYALI APO KÜRT ÖNDERÏ GELECEGÏN MECLÏS BASKANI OLABÏLÏR AKP.ÜLKEDE VAR OLDUKCA EYALET FEDERASYON CUMHURÏYET BÏTER OLAN TÜRK+KÜRT FAKÏRE OLUR.
Yalanın daniskası bi haber bu. öcalan avukatları aracılığıyla şifreli sözlerle mesaj gönderiyor. kağıt yazıp göndermesi mümkün değil. hem Mümkün değil ama öyle bi talimat olsaydı o talimat siirtte ölen bir teröristin üstünde değil kandildeki yönetici kesiminde olurdu...
Yahu sanki bu köpeği biz mi kontrol ediyoruz, onunla biz mi pazarlık yapıyoruz ki? Devletin güvenliği var, hükümetin bürakratları var görüşüyorlar apo köpeğiyle, gardiyanlar var görüşmeler gizli saklı mı yapılıyor, kameralar var, ses kayıtları var ... Yahu onu geçtim bu köpeğin ne insan hakkı var ki, bir hain, bir terörist ki binlerce cana malolmuş, milyarlarca lira zarar etmiş bu ülke onun yüzünden, ülkeyi bölmeye çalışıyorlar ve biz insan hakkın bahsediyoruz. KAPATIN ORAYA VE BIRAKIN İÇERİDE ÇÜRÜSÜN, GÖRÜŞMEYMİŞ, İNSAN HAKKIYMIŞ, ZİYARETÇİYMİŞ, UNUTUN VE UNUTTURUN GİTSİN PİSLİĞİ.
Avukatların APO'dan aldıkları talimatları örgütün çeşitli birimlerine ilettiklerini zaten biliyorduk,asıl kamuoyuna açıklanması gereken CIA ve MOSSAD Ajanlarından APO'ya giden talimatlar, APO bu talimatlar doğrultusunda geliştirdiği Türkiye aleyhtarı eylem stratejilerini Avukatlar vasıtasıyla örgüte iletiyordu,Çünki PKK, Barzani ve Talabni gibi Amaç değil bir Araçtır,bölgede çıkarları olan başta ABD ve İsrail olmak üzere birçok Emperyalist ülkeye köpeklik yapan ve bu görevi yaparkende başta Türkiye olmak üzere Irakta İranda ve Suriyedeki Kürt İnsanını kullanan örgütlerdir. Kürt Düşmanlarıdır.
İmralı'dan talimatları devlet güvencesinde MİT'in Kandil'e taşıdığını oslo pazarlığının ses kaydında çıktı.İmralı'daki bölücünün hükümetin hediyesiyle LCD Tv izlediğinibiliyormuydunuz? Aman susun susun haksızlık karşısında susun olur mu..
Bu dersim olayı bedelli askerlik paşaların hepsinin içeride olması yaa bu yüzde alli günde 5 vakit değil 25 vakit namaz kılsa üstlerindeki bu kul hakları temizlenmez.
132 ŞAHİT ? yazıyor alt başlıkta editör :) Kolay gelsin.
oraya görevli olarak alınacaklardan ailesinde ve yakınında şehit olmama şartı vardı bu şartlarda oraya ancak örgütten birisi girebilir
yüksek güvenlik nasıl delindi ilginç soru, Delinmeyen ne kaldı acaba ilk önce bunu düşünmek lazım.
derin devlet nerede iş yapar bitirsin işini havadakini düşürüp karadakini bombalıyan nerede ne oldu balgibi devlet'e hükümette vekillerde biliyooo yalama çıkarcı çoook olan memlekette işler böyle yüyür yürütülür!!!!!!!!!!!!!!
Diğer Haberler