Yüz nakli yapılan Uğur Acar uyandırıldı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yüz nakli gerçekleştirilen 19 yaşındaki Uğur Acar uyandırıldı.

Yüz nakli yapılan Uğur Acar uyandırıldı

Türkiye’de ilk kez yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar, saat 13.00 sıralarında uyandırılırken, ilk tepkisi, ellerini yumruk yapıp sağ baş parmağını kaldırarak ’Tamam’ işareti yapmak oldu.

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/turkiyede-ilk-oldu-uyandi-tamam-isareti-yapti/9432/240863/sayfa/1/)

Sabahtan başlayan uyandırma çalışmalarında öğle saatlerinde tepkiler vermeye başlayan Acar, saat 13.00 sıralarında tamamen uyandırıldı. Doktorların ameliyatın başarılı geçtiğini ve "Güzel bir yüzün oldu" sözlerinin ardından Acar, ellerini yumruk yapıp sağ baş parmağını havaya kaldırıp ’Tamam’ işareti yaptı. Tepki sırasında odada bulunan operasyonunun mimari Prof. Dr. Ömer Özkan, "Baş parmağını kaldırıp ’Tamam’ işareti yaptı. Bu güzel bir başlangıç" dedi.

Uyandırılan Acar’a yüzünün daha sonra gösterileceği belirtildi.

’BEN SABIRLI BİR İNSANIM’

Öte yandan Akdeniz Üniversitesi’nde Türkiye’de ilk kez yapılan yüz nakli operasyonu, yaklaşık 1.5 yıldır yüz nakli bekleyen Zonguldaklı 3 çocuk annesi 49 yaşındaki Sezgin Ergen için de umut oldu.

Adı son olarak Bodrum’da aldığı sahte alkolün ardından beyin ölümü gerçekleşen Victoria Nikolaeva’nın yüzünün nakledilmesinin gündeme gelmesiyle duyulan Sezgin Ergen, o günden beri Zonguldak’ta içine kapanık bir halde yaşıyor. Maskesiz sokağa çıkamadığı için günlerini genelde evinde geçirdiğini söyleyen Ergen, "Antalya’da yapılan ilk yüz nakli operasyonunu televizyonlardan izliyorum. İlk nakil kısmeti benim değilmiş. Nakil yapılan kardeşimin önceki ve operasyondan sonraki görüntüsü beni çok heyecanlandırdı. Umutlarım bir kez daha arttı. Ben sabırlı bir insanım. Uygun donörün bulunacağı günü iple çekiyorum. Yüz nakli yapılan ilk kadın olmak istiyorum" dedi.

Dünyanın ilgisinin şu an Antalya’da olduğunu da söyleyen Ergen, "Victoria olayından sonra sanki insanlara küsmüştüm. Ancak umutlarım yeniden yeşerdi. Uygun donör bulunursa sonuçları ne olursa olsun, uyum sağlamama ihtimali de dahil her sonuca razıyım. Kendimi psikolojik olarak hazır hissediyorum" diye konuştu.

Sezgin Ergen, 19 yıl önce eşinden gördüğü baskıya dayanamayarak av tüfeğini çenesine dayayıp tetiğe basarak ölmek istemişti. Olayın ardından yüzü parçalanan ve 60 ameliyat geçiren 3 çocuk annesi Ergen, eşi tarafından terk edilmiş ve çocuklarıyla da görüşemiyordu. Ergen, geçen yıl, sahte içkiden hayatını kaybeden Rus rehber 22 yaşındaki Victoria Nikoloeva’nın yüzünü istemiş, ancak Rus kızın annesi kesinlikle bağışa onay vermemişti.

KAVDIR AİLESİ HASTANEDE

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde dün sabaha karşı kompilakasyonlar nedeniyle nakilli sağ bacağı alınan 34 yaşındaki çift kol nakil hastası Atilla Kavdır’ın ailesi, doktorların, "Öğlenden sonra hastanızı görme ihtimaliniz var" haberi üzerine hastaneye geldi. Hastaneye önce eşi Ayşe Kavdır ve kızı 10 yaşındaki Ayşe Esra, ardından 15 yaşındaki oğlu İbrahim Kavdır geldi. Atilla Kavdır’ın annesi Ayşe Kavdır, hastaneden bir an olsun ayrılmazken, öğle saatlerinde baba İbrahim Kavdır ve teyzesi Hatice Aba geldi.

Henüz 11 yaşındayken güvencin uçurmak için çıktığı inşaatta yüksek gerilim hattına uzattığı demir çubuktan geçen elektrik akımı nedeniyle iki kol ve bir bacağını kaybeden Atilla Kavdır’ın 15 yaşındaki oğlu İbrahim Kavdır, "Ona doya doya sarılmak isterim" dedi. Ameliyat olmadan önce babasına karnesini gösterdiğini, kendisini tebrik edip öptüğünü anlatan oğul Kavdır, nakilden bir gün sonra haberdar olduğunu anlattı. Babası Attila Kavdır’a daha önce kol naklinin gündemde olduğunu fakat ailenin uzuvları bağışlamaktan son anda vazgeçtiğini anlatan İbrahim Kavdır, "Ondan sonra babam nakil olmak istemedi. Zor ikna oldu" dedi.

Nakli ilk duyduğu anda babasını kaybetme korkusu yaşadığını anlatan İbrahim Kavdır, "Elele tutuşup gezmek isterim. Seviniyorum, çok mutlu oluyorum" diye konuştu. Babasının, ’kolları yokken’ kendi traşını olabildiğini, özel tasarım 2009 model motosikletini kullandığını ama telefonla konuşurken zorlandığını anlatan İbrahim Kavdır, heyecanlı ve aynı zamanda mutlu olduğunu söyledi.

Kızı Ayşe Esra Kavdır, babasının elini tutmak istediğini ama doktorların izin vermediğini söyledi. 10 yaşındaki Ayşe Era, "Babamın artık bayramlarda öpebileceğim bir eli var. Bayramlarda elini öpeceğim" dedi.

Çift kol nakil hastası Atilla Kavdır’ın babası İbrahim Kavdır, oğlunun her işini kendisinin yaptığını söyledi. Motosikletinin arkasına eşini ve çocuklarını bindirip gezintilere çıktığını anlatan Baba Kavdır, "Şimdi çok memnunuz. Kendisi düğünlerde ortaya çıkıp oynamayı çok istiyordu. Onu yapabilecek" dedi. Duygulu ve sevinçli olduklarını anlatan baba Kavdır, yaşadığı sağlık problemlerini gerekçe göstererek oğlunun yoğun bakımda görmeyeceğini söyledi.

Hayati tehlike olmadığı sürece her ihtimale hazırlıklı olduklarını anlatan baba Kavdır, AÜ Organ Nakil Merkezi Koordinatörlüğü’nden haberin akşam yemeğinde geldiğini anlattı. Oğlu nakilden vazgeçmek aşamasındayken, "Bu fırsat bir daha gelmez" diyerek ikna ettiklerini belirten İbrahim Kavdır, "İyi ki gelmişiz" dedi. Baba İbrahim Kavdır, Cihan Topal’ın çift kol naklini gördükten sonra nakil için karar verip bekleme listesine yazıldıklarını, Eylül ayında bir vericinin çıktığını ama son anda ailenin bağıştan vazgeçtiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 82 yorum
abi halimize ne kadar şükretsek azdır valla. parayı falan geç sağlığımız yerinde. yerimizde olmak isteyen çok kişi var. az şükrediyoruz abi çok az. bu kardeşimize Allah şifa versin, kolay değil. bir de onun annesini düşünün.
cesedin yüzünü canlı insana takmışlar. bence bu operasyon iyi sonuç vermez.
ALLAHTAN umut kesilmez Allah bilir
TÜRK YADA KÜRT HEKİM BURDA BİLE BÖLÜCÜLÜK VAR. YADA ERMENİ HEKİM. YADA MÜSLÜMAN HEKİM. PESSSSSSSS.
Çahille ne muhatap oluyorsun hemşerim boş gec
türk milleti olarak görüyordur belkide neden hemen pessss ediyorsunuz bizler kürtleride türk sayıyoruz ya siz??????????
Mükemmel bir yüz nakli olmuş.Atatürk "Beni Türk hekimlerine emanet edin" derken onlara güvenmenin ve inanmanın nekadar doğru birşey olduğunu bize gösterdi. Keşke herkes bu ulusa Atatürk kadar güvense inansa. Bu ulusu motive etse. Bazılarının eşleri de rüyasında eşinin Amerika'da ameliyat olduğunu görmüştü de o zatta Amerika'da ameliyat olmuştu. Umarım vücudu nakli reddetmez de sağlığına kavuşur. Yaşlı görülüyor diyen arkadaşlar bunun tam yüz nakli olmadığını bilmiyorlar galiba. Sadece yüzünün sağ kısmı nakil sol kısmı kendinin. Çok başarılı bir ameliyat olmuş.Emeği geçenlerin ellerine sağlık.
Her şeyi siyasete alet etmeniz yok mu? Mustafa Kemal Kurtuluş savaşı sırasında Sadece Türk Hekimlerine güvendiği için canını o yüzde ölürsem türkün elinde can vereyim Demiştir. Yoksa bu konu ile ne alaka maydonozz .. Musfata Kemalı ANlamak bu olsa gerek..
Atatürk Boşuna demedi"beni Türk hekimlerine bırakın"diye.Türk'ün gücü budur ve dahada gelişecektir.Hekimlerimize başarılar diyorum.Resimlerden gayet başarılı bir iş çıkardıkları görünüyor.Geçmiş olsun.
''BENİ TÜRK DOKTORLARINA EMANET EDİN''K.ATATÜRK =DAHA NE DENİRKİ!!!!
umarım sağlığına kavuşur bu kardeşimiz. Allah yardımcısı olsun.
ya yüz naklide çocuk 19 diorsnz nakledilen yüz temiz 40 var.. xD
evet 40 yaşını geçkin birinin ama organ bağışı yapan kişi 40 yaşında ne yapsın doktorlar ya da hasta atıyorum 20 yaşında bir hastaya 50 yaşında birinin böbreği takılıyor.ne yapsın 50 yaşında böbrek istemem mi desin :)))
ancak 40 yaşındaki birinin ki uymlu çıkmış ki ondan oluyor..
Sen o durumda olsan emin ol 95 yaşında adamın suratına razı gelirsin
senin de yüzün yansın bırak herkesin senin yüzüne bakarken korkmasını kendin bile yüzüne bakmaktan bi kork o zaman bırak kırk yaşını 140 yasında bile olsa nakil yapılacak kişi it gibi yalvarırsın o adamın yerinde olmak için.ondan sonrada bakalım böyle sırıtıp gülücük işaretleri ekleyebilicekmisin yazılarının sonlarına;:@
nakil olan kişi 19 yaşında rahmetli zaten 38 yaşında daha ne bekliyorsun ki 38-19 yapmayı mı o kadar olur
Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz ( Mustafa Kemal Atatürk )
ALLAH ŞİFA VERSİN.BİRDE ŞU BİZİM MİLLETİ UYANDIRABİLİRSEK!ASIL BAŞARIYI O ZAMAN YAKALARIZ.BİRİ KÜRT DER,DİĞERİ TÜRK.BİRİ SUNNİ DER,DİĞERİ ALEVİ.BİRİ DİN İMAN DER,DİĞERİ MEDENİYET-İNSAN HAKLARI DER.BİRİ OSMANLI DER,DİĞERİ ATATÜRKÜN YOLU DER.KISACASI BENİM ANLADIĞIM BU MİLLETİN BİRLİKTE HAREKET ETMESİ VE BİR ARADA YAŞAMASI İÇİN DAHA ÇOK YOL KAT ETMESİ GEREKİYOR.
bu dr hastden ıstıfa etmıstır bu sağlık bakanı bu basbakan nın yasalarından gel gör ki basbakanın amelıyatında olduğu gibi özel izinle amelıyat yapmıstır basarısını kutluyor yasanın ne kadar yalnış oldunu bır kez daha gözler onune serıyor yasa yıne delınıyor tam gun yasası yalnıs bu dr özelde devlette olsaydı keske
eee en nadide hocalarımızı özel hastaneye geçmeye sevkeden ak parti hükümetine saygılarımı (!) gönderiyorum ben de..
rüya gibi. türk hekimlerini ayakta alkışlamamız lazım bir daha bravoooooo
TÜRK DOKTORLARI DÜNYAYA BEDELDİR TÜRK DOKTORUNDAN BÜYÜK DOKTOR YOK AKDENİZ TIPTAKİ DOKTORLARI BAŞARILARINDAN DOLAYI TEBRİK EDERİM ACAR KARDEŞE ACİL ŞİVALAR DİLERİM İNŞAALAH YENİ YÜZÜNE KOVUŞUR BEN YIILAR ÖNCESİ YARDIMCI OLMAK İSTEDİM BU GÜNKÜ İMKANLAR YOKTU SELAMLAR
helal olsun abicim Allah yardımcın olsun
BENİ TÜRK DOKTORLARINA EMANET EDİNİZ.. ama yabancı dolmaya başladı hastenler..sinir bozucu..
Yüce Allah doktorlarımızı başarıdan ve vicdandan mahrum kılmasın. başarılarınızla gurur duyuyoruz.
Ya ölen birinin yüzü tekrar hayatta ne acyip bir olay...
yabancıların yaptığı yüz nakillerinden çok daha başarılı.helal olsun...
ben bir Tıp Fakültesi öğrencisi olrak okadar gururlandım ki oradaki Hocalarım kim bilir ne kadar sevinç ve gurur içerisindedirler. Açıkcası ben sevinçden ne yapacağımı şaşırdım, olayla hiçbir bağlantım olmadığı halde. :)
Allahim herkesin yardimcisi ol. insallah o kadina da uygun bir yuz bulunur
imkan verildikce Türk Dr.Larımızın neler yaptığını görebiliyoruz.. Ellerinize sağlık bu insanı ve sevdiklerini mutlu ettiniz..
HELAL OLSUN TÜRK DOKTORLARIMIZA
korkunç
neresi korkunç hayatın ta kendisi
Kazma.
seninleyiz
arkadaşlar ömer hocanın yakında bir bombası var ona zamana bırakalım sadece şu alanyalıya yaptığı amaliyat var sonuc verirse inşallah onuda duyacağızz ama zamana bırakalım
böyle ekibe ödül vereceksin, para ödülü yurt dışı tatili, aldıkları para analarının ak sütü gibi helal
DOKTORLARIMIZ birde şu KANSERİN her türlüsüne çagre bulabilseler keşke :(
inşallah hemde en kısa zamanda .
resme bakıyorum da aynada kendini bu kadar yaşlı görmek neler hissettirir acaba? özellikle ölen kişinin yakınlarının görmemesinde fayda var. biraz kendimi yerlerine koyunca bile irkiliyorum. Allah ölenin yakınlarına sabır versin ve böyle bir nakile evet dedikleri içinde Allah razı olsun.
aynada kendini eski yüzüyle görmekten iyidir heralde yaşlı görünmek.ölen kişinin yakınları da bu bağış için izin verdiklerine göre kendilerini buna hazrlamışlardır zaten.
Allah Şifa Versin
HAYMANALI HEMŞERİM OLAN ÖMER ÖZKANA BAŞARILAR DİLER DÜNYADA İLKİ BAŞARDIĞI İÇİN ALLAH YARDIMCISI OLSUM ELLERİNE SAĞLIK
valla hiç umudum yoktu ama başardılar galiba çok sevindim ama nasıl oluyor aklım almıyor..bu maske değilki çek tak çıkar..resmen bir deriyi yüzüyor diğer deriye yapıştırıyorsun hissetme duyularını nasıl halledecekler yani yüze dokundunmu hissedecekmi bunu aklım almadı..
Offf Türk-Kürt ayrımı geçmedi bile iskenderes polemik yaratmaya çalışma Türkiye'mizin başarısını kutluyoruz!!!
allah o doktorlardan razı olsun elleri öpülesiceler bence hele bacak ve kol nakli bekleyen hasta yüreğimi parçalamıştı. ülkemiz her alanda büyük başarılar kazanmaya devam ediyor.
wayyy be helal olsun
bu tarz şeyler allaha şirktir.. estetik haramdır dert allahtandır. ama estetik allahın yarattığına sebeb olduğuna meydan okumaktır. heleki ölü birinin yüzü! ölen cennnettede cehennemdede tanınınmaz artık
Keyfi estetik değil bu zorunlu kalındığı için yapılan birşey sen ve senin gibi zihniyetler varken bu ülke bir adım yol alamaz.
Bana göre yüzü yanan kişi öldü.. ve yeniden doğdu.. diğer organ nakli yapan kişi ise farklı beden de yine hayatta çok enteresan..
allah şifalar versin bu çok güzel bişi ..ülkemizde en azından tıpın bu şekilde ileri dereceye yükselmesi sevindirici..
İlginç...
adama helal olsun rüyasında görüp rabbim Cleveland dedi diye yabancı hekime kendini emanet etmedi.İnanın Türk doktorlarının çoğu çok çalışkan ve zekidir.
türk doktorlarını küçümseyip doktor ithal edecek olanlarında yüzü kızarmıştır herhalde
Diğer Haberler