Dışişleri'den Yunanistan'a sert tepki!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kardak Kayalıkları bölgesinde yaşanan tehlikeli hadiseye ilişkin Yunan tarafının gerçekleri her zaman olduğu gibi çarpıtmakta olduğunu söyledi. Öte yandan kriz sonrası Yunan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi’ni çağırdı.

Dışişleri'den Yunanistan'a sert tepki!

Ege Denizi'nde Kardak kayalıkları açıklarında Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında gerginlik yaşanması sonrası Yunansitan Dışişleri Bakanlığı, Kardak gerilimi nedeniyle Türk Büyükelçi'yi çağırdı.

DIŞİŞLERİ'NDEN SERT AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama hakkındaki bir soruya ilişkin “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün (13 Şubat) yapılan bir açıklamada Kardak Kayalıkları bölgesinde yaşanan tehlikeli bir hadiseye ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri’nin Bakanlığımız Müsteşarı nezdinde ‘kuvvetli bir protesto girişiminde’ bulunduğu iddia edilmektedir. Maalesef, Yunan tarafı bu açıklamasıyla, hem alışık olduğumuz üzere kendi kamuoyunu yanıltmakta, hem de gerçekleri her zaman olduğu gibi çarpıtmaktadır.” dedi.

Sözcü Aksoy, şunları kaydetti:

“Esasen Bakanlığımız Müsteşarı, ülkemize ait olan Kardak Kayalıkları civarında dün gece Yunan Sahil Güvenlik botlarının tehlikeli manevralarıyla neden oldukları olaylarla ilgili olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterini aramış ve Yunan Silahlı Kuvvetlerinin hasmane tasarruflarının havada ve denizde devam ettiğini, bunlara müsamaha göstermeyeceğimizi, Ege’de gerginliğin tırmanmasının her iki ülkenin de çıkarına olmadığını, Yunan tarafının bu tehlikeli hareketlerine son vermesi gerektiğini açık şekilde iletmiştir.”

NE OLMUŞTU?

Bodrum açıklarındaki Kardak Kayalıkları'nda, dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. İlk gerginlikte Kardak bölgesine girmeye çalışan Yunan botu, engel olan Türk botunun kıç kısmına sürttü. Diğer gerginlikte ise Türk botları, Yunan botlarının Kardak'a gelmesini engelledi.

Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi'ne 3.5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında, dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. İlk gerginlik, dün saat 23.30'da meydana geldi. Kardak bölgesine girmeye çalışan 'AZ- 090' borda numaralı 27 askerin görev yaptığı Yunan Sahil Güvenlik botuna, 92 askerin bulunduğu ve 90 metre uzunluğundaki '703' borda numaralı 'Umut' isimli Türk Sahil Güvenlik botu engel oldu.

AAA3

Manevralar sırasında Yunan botu, Türk botunun kıç tarafına sürttü. Yunan botunda hasar meydana geldiği, Türk botunda ise herhangi bir hasarın oluşmadığı öğrenildi. Yunun botu, Kilimli (Kalimnos) Adası açıklarına doğru çekildi.

Gerginlik, bugün de saat 12.30 sıralarında meydana gelen olayla devam etti. Yunanistan'ın Leros, Kilimli ve İstanköy (Kos) adalarından gelen 4 Yunan Sahil Güvenlik botu, sabahtan itibaren Kalalimnos Adası ve Kardak kayalıklarına 1 mil uzaklıkta konuşlandı. Yunan botlarının zaman zaman Kardak kayalıklarına gelmek istemesi, rotalarını ise Kardak'a çevirmesi gerginliğe neden oldu.

AAA2

Yunan botları, Türk botlarının uyarıları üzerine geri dönerek, Yunan sularında devriye görevini sürdürdü. Bölgede 4 Yunan sahil güvenlik botu kendi sularında, 7 Türk sahil güvenlik botu ise Çatal Ada ile Çavuş Adası bölgesinde bekleyişlerini sürdürüyor. Türk sahil güvenlik botlarındaki bazı subayların, gelişmeleri botun üzerinde izlediği görüldü.

AAA1

Öte yandan bazı Yunan balıkçıların da uluslararası sulardan Türk sularına girmeye çalıştığı, buna Türk botlarının engel olduğu gözlendi. Yunan balıkçılar, cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntüleri internet üzerinden paylaştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
akıllı olun sıra sizde zaten Suriye hele bı bitsin
@alicankavak Suriye yaklaşık 15-20 yıl sürer,ondan sonra Yunana sira gelir biraz geç değilmi.
Suriye'nin yarısını aldık sayılır,sonra yunanı hallederiz,..........
hemşerim sence Suriye bitermi ????
Eceli gelen keçi çobanın derneğine sürtünür...Kaşınma ey...Yunan....
Her türlü iltimas tanındı zamanında,şimdi tüm dünya ile aynı anda savaşa girecekler galiba.Neyine güveniyorsa....
Türk milletine güveniyor merak etme sana değil...
bunca sorun varken birde abd nin bu uydu ülkesiylemi uğrasıcaz
sınırdışı edin
aslında düşmanlık yerine,adaya 2 bayrak ta dikilse.dostluk görüşmeleri yapılsa orda.yemek yense.iki ülkenin milli marşı çalınsa.elele verilse ne güzel olur.dünyaya mesaj olur.yunanistanla dost olsak.ne güzel olur du.
Ne diyon sen be.O beğenmediğin kaya parçalarına kaç gencecik can şehit oldu haberin varmı senin?
alman krizinde alman, hollanda krizinde hollandalı, ambargo krizinde amerikalı olan chp, acaba yunan krizinde kimin tarafında olacak?
orada türk askeri savaş yapiyo akp degil babaları askerlik yapmayanlar a soyle hakli olarak gelmeyin sećim var diyen hollanda almanya ydi
bunları denize döktüğümüz yetmedi galiba
Yunanistanla dost olmalıyız.onlara düşman olmadığımızı,herşeyin eskide kaldığını,sünger çektiğimizi belirtsek.bu saatten sonra sınırlar değişmez zaten ama bir dostluk köprüsü kurulsun.
Erdoğan bugün Yunanlara Korkak dedi. Sizin Haberlerde hiç geçmedi bu.
anca ekranlar dan söylüyor icraat yok meselede orda zaten.incirlik te hala amerikan askerleri gerçeği gibi.
gelin gelin bize tek cephe yetmez alışkınız biz gelin bide batı cephesi açalım
gelin topunuz birden gelin
gerginlik iyidir daha çooook geriliceksiniz allah tanımaz gavur tohumları
Arkadaslar bu sadece abd nın bı oyunu bızı surıyede sıkıstıramadı sımdı bu gıbı zevzeklerle oylıyor bızım reıs ısını bılır bız turk mıllrtı olarak hepımız tam desteklıyoz.
ya bırakın bu zırvalarla uğraşmayı şeytanın başı abd incirlikte yatıyor elçi çağıracağına abdyi ülkeden çıkar bak bakalım bir daha yunan botu dolaşıyor mu?
Bunu yapmalarının iki nedeni olabilir. Birinci sebep, pkk/pyd/daeş vb. terör örgütlerinin bittiğini görüp, Türkiye'nin başını kaldırmaya başlayacağı korkusu. İkinci sebep de, terör örgütlerinden sonra sıraya girmeye çalışıyorlar galiba, kaşınan bir yerleri mi var nedir anlayamadım. Cami duvarına fazla yaklaşmasalar iyi olur onlar için..
KISA VE NET:YUNANİSTAN BİZİM DÜŞMANIMIZ OLAMAZ!...ŞIMARIK KÜÇÜK BİR ÇOCUK GİBİ ZIRLAR.AKŞAM;AMERİKA,İSRAİL,RUSYA'YA SÖYLER OLAY BUNDAN İBARETTİR...
Küçük enişte yine atarlaniyor. Tıpkı kahpe bizans gibi. Oda Osmanlı ne zaman doğu seferi yapsa bir fitne çıkarmaya bir saldırıya geçmeye calisiyordu. Amma velakin bakın sonu ne oldu. Suriye harekatını fırsat bilmeyin. 12 saat sürer yunanistanin dusmesi. Şahsen bir çok kez bulundum hepsi kadına benziyor bu narinlikle bu cesaret bravo yani her sabah yürek mi yiyorlar ne yapiyorlarsa
KILIÇDAR OĞLU KEYFİ GELSİN YENİ BİR MALZEME DAHA BULACAK.TÜRKİYEYE GELEN HER TEHDİT KILIÇDAR OĞLUNUN ELİNE KINA YAKMASIDIR.YAZIKLAR OLSUN.
Adamlar resmen kaşınıyor ama,Halen bu olayla ilgili devletini ve hükümeti suçlayan gavatlar var bu ülkede,anlaşılan ülkemizde ne yunan ne ermeni ne yahudiler varmış.Vatanına ihanet eden her kim varsa kesinlikle idam cezası getirilmeli başka çaresi yok.
Kahpe Yünan, Nasıl da fırsat kolluyor. Sınırlarımıza girmek için zayıf anımızı bekliyor da unuttuğu bir şey var ki ; Türk devleti asla uyumaz, Zayıf kalmaz, Düşmanını kıyamete kadar unutmaz. Ama o düşman Türkün namusuna göz dikerse, O zaman biz onların kıyameti oluruz.
yunanlılar kendi kara sahasını 6 mile çıkarıyor üstüne hava sahasını 10 mile çıkarıyor ve yetmezmiş gibi bir yerleri kaşım derdindeler
Türk milletinin gücünü unutanlar atalarının günlüklerine ve tarihe çanak kaleye geliboluya baksınlar zamanında atalarınızda gelmişti yedi düel gelmişti geberen geberdi kalanlarda ...... baka baka gittiler
savassa savas yeter artik TÜRKÜN UYUYUŞU 80 milyondan 20 milyon yurekki ciksa cihana kafa tutariz bizim olani alma vakti geldiyse durmak beyhude
Maalesef ordumuz önce Fetö eliyle Balyoz ve Ergenekon ile sonrasında muhalifleri temizlemek için Fetö ve 15 Temmuz ile tecrübeli ve usta personelinden arındırıldı. Gücü azaltıldı.Bunu fırsat gören ülkemize posta koyuyor. Afrin harekatında uçağı ve tankı olmayan terör örgütüne karşı bile çok şehit vererek çok az bir toprakta hakimiyet sağladık.Üstelik ÖSO yardımıyla. Bunun üzülerek kötü bir referans olduğunu düşünüyorum.Oysa 3 günde Şam Emevi Camiinde Cuma namazı kılma hayalleri vardı.Kendimizi dev aynasında görmek ülkemize zarar veriyor.Allah ordumuza yardım etsin.İşleri çok zor...
Bence Türkiye Rusya İran bir olup Amerika'ya alsın Pardon bizim çılgın Kuzey Kore'yi unuttum o da bizimle birlikte olur
Amerika gibi kocaman bir pasta 5 veya 6 ülkeye yeter
BİZİ İNGİLİZLERE SORSUNLAR YETER!!!
BU PALİKARYAYI VE AB EFENDİLERİNİ 1 ASIR ÖNCE DENİZE DÖKTÜK!!!HİÇ Mİ HİÇ MERAK ETMESİNLER,YİNE AYNISINI YAPMAYA HAZIRIZ,YETER Kİ İÇTE AYRIŞMAYALIM,BÖLÜNMEYELİM,BİRLİK OLALIM! TÜRKÜN,TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOKTUR!!!BAŞIMIZDAKİLER BUNU ÇOK İYİ ETÜT ETSİN LÜTFEN!!! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!,
akilli olun herkez TÜRKÜN gucunu anlicak ve tadacaktir er yada gec
BİZ TÜRK MİLLETİ OLARAK DOSTUMUZU DA DÜŞMANIMIZI DA BİLİRİZ AMA AÇIK VE NET SÖYLÜYORUM YUNANLILAR KADAR DÜŞMANI YOKTUR . BİZDE BİR SÖZ VARDIR ECELİ GELEN KÖPEK CAMİ DUVARINA İŞER ... AKILLI OLUN YUNANLILAR TEPEMİZİ ATTIRMAYIN BİR GİRERİZ ATİNADA ÇAY DEMLETİRİZ AKILLI OLUN TÜRK MİLLETİ SABIRLIDIR ÖFKESİ KORKUNÇ OLUR TARİHİMİZİ BİLMENİZ GEREKİYOR
bu dünyada müslüman olmak çok zor türkiye hangi biriyle uğraşsın sıra sizede gelir bir gün sıraya girin !
Bu hükümet hiç bir şeyi konuyu savaş yada terör veya kriz yani devletin beka sorunu haline getiremeden çözmeye çalışmıyot. Aylardır bu yunan sorunu kardak krizi söylenip duruyordu. Aylardır sessiz kalındı. Şimdi de savaş yapacaklar gibi sallıyorlar, belki de savaş yaparlarda. Aynen Suriye de öyleydi. Yıllarca göz yumdular, teşvik sayılacak gibi de davranmış oldular. Sonuç krizi çıkmadan önceden çözmek yerine şimdi savaştayız Suriyede. Yakında Yunan ABD Hollanda en son Almanya ve Rusya ile İran.
BU PALİKARYAYI VE AB EFENDİLERİNİ 1 ASIR ÖNCE DENİZE DÖKTÜK!!!HİÇ Mİ HİÇ MERAK ETMESİNLER,YİNE AYNISINI YAPMAYA HAZIRIZ,YETER Kİ İÇTE AYRIŞMAYALIM,BÖLÜNMEYELİM,BİRLİK OLALIM! TÜRKÜN,TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOKTUR!!!BAŞIMIZDAKİLER BUNU ÇOK İYİ ETÜT ETSİN LÜTFEN!!! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!.
NASIL BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORSUNUZ: BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN OLMADIĞI,MİLLİ GELİRİN ADALETLİ BİR ŞEKİLDE PAYLAŞILMADIĞI,HİÇBİR ŞEKİLDE ELEŞTİRİNİN KABUL EDİLMEDİĞİ,AYRI GÖRÜŞTE OLANLARIN TERÖRİST,DARBECİ İLAN EDİLDİĞİ,HER GÜN GÜNDEMİN DEĞİŞTİĞİ ,KANUN YERİNE "KHK"-LARIN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ,AYRIŞTIRILAN VE MECLİSİN DEVRE DIŞI KALDIĞI UMUDUN YOK OLDUĞU BİR ÜLKEDE Mİ,YOKSA DEMOKRASİNİN,EŞİTLİĞİN,ÇOK SESLİLİĞİN,SAYGININ,SEVGİNİN,ANLAYIŞIN,İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN VE EN ÖNEMLİSİ DE ADALETİN OLDUĞU BİR ÜLKEDE Mİ?HİÇBİR BASKI ALTINDA KALMADAN HÜR İRADENİZİ KULLANARAK KARARINIZI VERİN LÜTFEN!!!,
yırtık dondan çıkar gibi hemen çıktılar ortaya .
harp okullarını kapattık mühendislerle yunanı perişan ederiz
Komşuyla aramızdaki sürtüşmeyi çocukluğumdaki bahçe sınırı kavgasına benzetiyorum. vay efendim sizin tavuklar bizim bahçeye girdi gibi.
abd ussünü mü kapatacaklar ! abd ye Atatürk ün orman çiftliğini ele geçiren ler orayı abd ye elćilik binası olarak sattı belki bina bitmek üzeredir.
Dünya kadar Türk tatile geliyoruz adalarınıza modalarınıza döviz bırakıyoruz, akıllı olun akıllı..
Diğer Haberler