Nedim Şener kim?

Nedim Şener kim?

Nedim Şener,  1990 yılında İstanbul Üniversitesi'nde, "Uluslararası Ticaret ve Türkiye'nin Dünya Ekonomisine Eklemlenmesi" başlıklı teziyle, iktisat dalında yüksek lisansını tamamladı. Nedim Şener, Gazeteciliğe 1991 yılında, “İlk Haber” adlı gazetede adım attı. Gazeteciliğe 1992 - 1994 yılları arasında “Dünya” gazetesinde devam etti

1994 yılında çalışmaya başladığı Milliyet gazetesindeki işine Mayıs 2011'de son verildi. Ocak 2010'dan Mart 2011'e kadar Posta gazetesinde "Soruşturuyorum" başlığıyla köşe yazarlığı yaptı. 

İki kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından ekonomi dalında yılın gazetecisi seçildi. 1999 yılında Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü kazandı.
Nedim Şener, istihbaratçı polislerin başvurusu üzerine Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları isimli kitap nedeniyle, 28 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Söz konusu ceza, son olarak çocuk mahkemesine sevk edilen öldürülen gazeteci Dink’in katili Ogün Samast için şimdiye kadar istenen cezalardan daha fazla. 
Nedim Şener, 3 Mart 2011'de Oda TV'ye yönelik Ergenekon soruşturması kapsamında gazeteci Ahmet Şık ile birlikte gözaltına alınan Şener, tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi'ne konuldu. Ergenekon terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle yedi yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılandı. 

Nedim Şener, 12 Mart 2012 tarihinde tahliye edildi. Tahliyesinin ardından yaptığı açıklamada yaptığı araştırmaların bedelini ödetmeye çalıştıklarını ifade ederken, “Hrant için adalet için diyerek cezaevine girdim aynı sözler ile çıkıyorum. Hrant Dink için adalet sağlanmadıkça ne özgürlükten ne de güvenlikten bahsedebiliriz. Bundan sonra bütün amacımız Hrant Dink’in kanını yerde bırakmamak olacak. İlk haberim Hrantla ilgili olacak. Gerçek hapsedilemez” dedi. 
Nedim Şener, Yolsuzluk, terör finansmanlığı, Susurluk olayı, Hrant Dink suikastı, cemaat ve istihbarat konularında kitapları yayımlanmıştır. 

Kitapları

•    Baba Seni Neden Oraya Koydular? (2012) (Silivri Cezaevi Süreci)
•    Kırmızı Cuma (2011) (Hrant Dink suikastı)
•    İşte Hayatım (2010) (Uğur Dündar biyografisi)
•    Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları (2009)
•    Türkiye'de Farklı Olmak (2009) (Binnaz Toprak, İrfan Bozan ve Tan Morgül ile birlikte)
•    Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat (2009)
•    Hayırsever Terrorist (2006) (Şeyh Yasin El Kadı dosyası)
•    Fırsatlar Ülkesinde Bir Kemal Abi (2005) (Kemal Unakıtan dosyası)
•    Kod Adı: Atilla (2004) (Susurluk olayı)
•    Naylon Holding (2002)
•    Tepeden Tırnağa Yolsuzluk (2001)
•    Uzanlar: Bir Korku İmparatorluğunun Çöküşü (2000)
•    Altın: İstanbul Altın Borsası ve Dünya'daki Örnekleri (1994)

Ödülleri

•    1998, 1999, 2000 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Ekonomi Muhabiri Ödülü
•    1998 Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü
•    2002 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü
•    2007 Çağdaş Gazeteciler Derneği Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü
•    2009 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü
•    2010 Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü
•    2010 Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülleri En İyi Yazar Ödülü
•    2010 Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü[1]
•    2010 Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute) Basın Özgürlüğü Kahramanı
•    2010 PEN İfade Özgürlüğü Ödülü
•    2012 Kutlu Adalı Onur Ödülü

Son Dakika Yeni Almanya Haberleri

Ankara’nın Berlin’den iadesi için hazırlık yaptığı 15 Temmuz’un ‘kara kutusu’ Öksüz’ün dosyasının ayrıntıları ortaya çıktı. Öksüz’ün Almanya’da olduğuna ilişkin iddialar oradaki Türk vatandaşlarının ihbarlarıyla başladı. Öksüz’ün 17-18 Temmuz tarihlerinde bir lokantada yemek yerken gördüğünü söyleyen Türk vatandaşları, yetkililere bilgi verdi. Öte yandan Türk yetkililere ulaşan bir diğer iddia ise Öksüz’ün iltica başvurusu yaptığı ve geçici oturma talebinin kabul edildiği yönündeydi.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Almanya'da siyasi kriz sürerken, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel'e partisinin gençlik örgütlenmesi Junge Union'dan çağrı geldi.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Yunanistan'dan Almanya'ya giden Yunan vatandaşlarının bu ülkedeki hava alanlarında güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrollerden geçirilmeleri Yunan kamuoyunda tepkilere yol açtı. Almanya geçtiğimiz ay Türkiye'den gelen yolculara Münih Havalimanı'nda köpekli arama uygulamıştı.


Yayın Tarihi: 22.11.2017

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Türk bir vatandaşa ait süpermarket düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi yaralandı. Alman polisi, saldırının ardından helikopter destekli operasyon başlattı.


Yayın Tarihi: 22.11.2017

Almanya’da üçlü koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier bugün parti liderleriyle görüşmelere başlıyor.


Yayın Tarihi: 21.11.2017

Arsenal ile sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan Mesut Özil’in Barcelona’ya imza atacağı ileri sürüldü. Daily Star, 29 yaşındaki futbolcunun gelecek sezon Katalan ekibinin formasını giyeceğini yazdı.


Yayın Tarihi: 21.11.2017

Almanya'da koalisyon hükümeti kurmak için masaya oturan Hristiyan Demokratlar, Hür Demokratlar ve Yeşiller arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı. Artık en güçlü olasılık erken seçim. Peki, başka alternatifler de var mı? Çoğunluk hükümeti için seçenekler neler?


Yayın Tarihi: 20.11.2017

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı Merkel, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller ile koalisyon kurma görüşmelerinde her şeyi denediğini ifade ederek, "Uzlaşmanın başarılacağı bir yolda olduğumuza inanıyorduk" dedi.


Yayın Tarihi: 20.11.2017

Pazar günü öğle saatlerinde başlayan ve 12 saat süren görüşmelerin ardından Hür Demokrat Parti görüşmelerden çekildi.


Yayın Tarihi: 20.11.2017

Almanya'da ki teyzesinden kendisine miras kalan eve gittiğinde karşılaştığı kutuyla şok oldu.


Yayın Tarihi: 19.11.2017

Yaşanan olay akıllara durgunluk veren cinsten... Almanya'da bir adam aracını park ettiği yeri unuttu. Alman polisinden tam 20 yıl sonra haber geldi. Araç adamın park ettiği yerde duruyordu.


Yayın Tarihi: 18.11.2017

Aubameyang'ın Stuttgart maçı öncesi kadrodışı kalması Barcelona seyahatine bağlandı. Ama işin aslı sonradan ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 18.11.2017

Almanya'da yaşayan ve çok ağır bir cilt hastalığı yaşadığı için "kelebek çocuk" denilen 9 yaşındaki Suriyeli Hassan, İtalya'da geliştirilen bir gen terapisi yöntemiyle iyileştirildi.


Yayın Tarihi: 18.11.2017

Almanya'nın önemli markalarından Siemens, elektrik santrallerinde kullanılan su türbinlerinde yaşanan durgunluktan dolayı dünya genelinde çalışan 7 bin kişiye çıkış vermeye hazırlanıyor.


Yayın Tarihi: 16.11.2017

Avrupa Birliği'nin ortak bir askeri savunma oluşturma girişimi doğrultusunda oluşturulan PESCO'da imzalar atıldı. Fransa ve Almanya'nın girişimleriyle şekillenen ve kısaca PESCO olarak bilinen Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması için niyet bildirimini içeren imzalar, AB üyelerinin Dışişleri ve savunma bakanlarının Brüksel'de katıldığı bir toplantıda atıldı. DW Türkçe beş soruda AB ordusuna giden yolu mercek altına aldı.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Alman Savunma Bakanlığı’nın talebiyle hazırlanan ve Der Spiegel Dergisi’nin ortaya çıkardığı “Stratejik Öngörü 2040“ adlı araştırma, gelecekte karşılaşılabilecek tehditleri öngörebilmek ve Alman ordusunun bunlara hazırlıklı olması hedefini taşıyor. Federal Alman Ordusu tarihinde ilk olma niteliğini taşıyan 120 sayfalık araştırmada stratejistler, küresel siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerin, savunma politikalarını nasıl etkileyebileceğini ele alıyor.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Almanya'nın Münih kentinde, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG sembollerini paylaşan bir kişinin evinin polis tarafından arandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Almanya'yı 4 yıllığına yönetmek için dörtlü koalisyon görüşmelerini yürüten Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi.


Yayın Tarihi: 13.11.2017

Alman kayakçı Lisa Zimmermann'ın Instagram hesabından yaptığı paylaşımlar olay oldu.


Yayın Tarihi: 13.11.2017

Polonya'da iktidarda bulunan Hak ve Adalet Partisi'nin lideri Jaroslaw Kaczynski, ülkesinin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi ordularının neden olduğu kayıplar nedeniyle Almanya'dan maddi tazminat talep edeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 13.11.2017

Tüm dünyada dizel otomobil kullanımı hızla düşüp, birçok ülkede yasaklara maruz kalırken, Almanya merkezli bir otomotiv şirketi, sudan elde edilen enerjiyi depolayan bir 'e-dizel' üretmeye hazırlanıyor.


Yayın Tarihi: 11.11.2017

İngiltere AB’den ayrılma tarihini 29 Mart 2019 TSİ 02:00 olarak açıkladı. İngiltere’nin ayrılmasıyla Almanya’nın AB’ye ödediği aidat yaklaşık 4 milyar euro artacak. Davis, kesin tarihin, şu an üzerinde müzakerelerin devam ettiği Brexit yasasında ek madde olarak yer alacağını bildirdi. Yasa, AB'den ayrılma sürecini başlatacak 50. maddeyi işletme yetkisinin hükümete devredilmesini öngörüyor. İngiliz parlamenterler kesin tarihin İngiliz hukukuna dahil edilmemesine dair endişelerini dile getirmişti


Yayın Tarihi: 10.11.2017

Almanya’nın Köln ve Achen kentlerinin arasında yer alan yaklaşık 12 bin yaşında olduğu bilinen 7 bin hektar büyüklüğündeki Hambach Ormanı, Alman elektrik devi RWE’nin kömür ocağının genişletilmesi kapsamında yıllardır kesiliyor. Bu çevre katliamını durdurmak isteyen bir grup aktivist ise, ormanın içinde, ağaçların tepelerine kurdukları evlerde yaşayarak, ormanın kalan kısmını kurtarmaya çalışıyor.


Yayın Tarihi: 10.11.2017

Almanya'da hastaları öldürmek suçlaması ile mahkum olan hasta bakıcı ile ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. Altı kişiyi öldürmekten mahkum olan Niels H. nin yüzden fazla kişiyi öldürdüğü sanılıyor.


Yayın Tarihi: 10.11.2017

İzinsiz girişler nedeniyle geçici olarak kapatılan Almanya'daki Hamburg Havalimanı, kısa bir süre sonra tekrar açıldı.


Yayın Tarihi: 10.11.2017

Bireylerin hem kendileri hem de toplum tarafından ne erkek ne de kadın olarak kategorize edildiği bir kavram olan 'üçüncü cinsiyet' Almanya'da artık tanınıyor.


Yayın Tarihi: 08.11.2017

NATO Afgan güvenlik güçlerinin eğitilmesinde görev yapan asker sayısını artırmayı planlıyor.


Yayın Tarihi: 07.11.2017

Almanya’nın Singen kentinde düzenlenen TBC Fight-Night galasında ringe çıkan Thaiboksçu Ümit Demirörs, İsviçreli rakibi Daniel Ruchti'yi yenerek Avrupa şampiyonu oldu.Ümit Demirörs, Avrupa şampiyonu


Yayın Tarihi: 07.11.2017

Altı yıl önce bugün ortaya çıkan NSU terör hücresi hakkında birçok soru hâlâ yanıtsız.


Yayın Tarihi: 06.11.2017

Alman basınındaki yorumlarda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Alman mevkîdaşı Gabriel ile haftasonunda Antalya’da yaptığı görüşme ve Bonn’da başlayan İklim Konferansı öne çıkan konular arasında bulunuyor.


Yayın Tarihi: 06.11.2017

Alman hükümeti çok sayıda politikacı, iş insanı, sporcu ve sanatçının off-shore yatırımlarını ortaya çıkaran "Cennet Belgeleri"nin yayımlanmasının ardından, vergi kaçırmaya yönelik tedbirleri sertleştirmek istiyor. Almanya Maliye Bakanlığı tarafından pazartesi günü konuya ilişkin yapılan açıklamada söz konusu belgelerin bu kapsamda incelenmesinin istendiği belirtildi. Bakanlık o nedenle medyaya yansıyan belgelerin Alman mali kurumlarına da açılmasını talep etti.


Yayın Tarihi: 06.11.2017

Almanya’nın Düsseldorf kentinde gösteri yapan terör örgütü PKK sempatizanları ortalığı birbirine kattı. Polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.


Yayın Tarihi: 04.11.2017

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Bochum şehrinde yer alan Tierpark adlı hayvanat bahçesinin akvaryumunda nesli tükenmekte olan iki köpekbalığı öldü.


Yayın Tarihi: 04.11.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da Almanya Dışişleri Bakanı ile buluştu.


Yayın Tarihi: 04.11.2017

Almanya Milli Futbol Takımı'nın İngiltere ve Fransa ile yapacağı hazırlık karşılaşmalarının aday kadrosu açıklandı. Almanya Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, 10 Kasım'da Londra'da İngiltere ve 14 Kasım'da Köln'de Fransa ile hazırlık maçında karşılaşacak milli takımın 25 kişilik aday kadrosunun belli olduğu ifade edildi.


Yayın Tarihi: 03.11.2017

Almanya'da yayımlanan ARD'nin ''Panorama'' programında, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile ABD ordusu arasındaki yakın ilişki ele alındı. Programda, Suriye'deki ABD kuvvetlerinin en üst düzey komuta merkezindeki isim olan General Raymond Thomas ile yapılan röportajda ABD'li general, terör örgütü PKK ile ''müttefik'' olduklarını kabul ediyor. ABD'li yetkililer, YPG ve SDG gibi isimleri alsa da bu grubun tamamının PKK olduğunu bildiklerini ifade ediyor.


Yayın Tarihi: 03.11.2017

Almanya'da iltica başvuruları onaylanmadığı için sınır dışı edilmesi gereken yaklaşık 30 bin sığınmacının kayıplara karıştığı öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 02.11.2017

Son dakika haberlere göre, Almanya'nın Bremen şehrinde süpermarkette bir adam silahla bir kişiyi yaraladı. Şüpheli kaçtı. Polis ekipleri saldırganı yakalamak için harekete geçti.


Yayın Tarihi: 02.11.2017

Bremenli bir startup firması, astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu'nda taze ekmek pişirebilmesi için bir projesi geliştiriyor.


Yayın Tarihi: 31.10.2017

Terör örgütü PKK'nın yasak sembollerle Almanya'da sık sık gösteri yapmasını, DEAŞ'ın kullandığı bez parçasına benzer siyah bir kumaş üzerine Arapça menemen tarifi yazarak protesto etmek isteyen Türk komedyen, Alman polisi tarafından engellendi.


Yayın Tarihi: 29.10.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türk diplomatik kaynaklar, görüşme talebinin Gabriel'den geldiğini ifade ederken görüşmenin içeriğine dair bir bilgi verilmedi. Telefon görüşmesi, Büyükada davasında aralarında Almanya vatandaşı Peter Steudtner'in de bulunduğu tutukluların tahliye edilmesinin ardından iki bakan arasında gerçekleşen ilk görüşme olma niteliği taşıyor.


Yayın Tarihi: 27.10.2017

Büyükada davasında tahliye edilen Alman Bilişim Uzmanı Peter Steudtner ve İsveçli Ali Gharavi bu akşam Berlin'e gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na geldi. İki aktivist buradaki işlemlerinin ardından pasaport kontrolünden geçti. Bir süre Dış Hatlar CIP Lounge'de dinlenen aktivistler, daha sonra Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 19.10'da Berlin'e gitti.


Yayın Tarihi: 26.10.2017

Türkiye'de tutuklanan Alman bilişim uzmanı Peter Steudtner'in serbest bırakılmasında Almanya'nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşmasının belirleyici rol oynadığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 26.10.2017

Almanya'nın Düsseldorf şehrinde ameliyata alınan yumurtalık kanseri hastası kadının karnından çıkanlar doktorları şoke etti. 90 dakika süren başarılı bir ameliyat sonunda bir kabak büyüklüğünde ve 10.2 kilogram ağırlığındaki tümörü çıkarmayı başaran doktorlardan Dr. Müller-Funogea, 1985 yılından beri doktor olduğunu ve böylesine büyük bir tümöre ilk kez rastladığını aktardı.


Yayın Tarihi: 25.10.2017

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali'nde yapılan uygulama kapsamında tarifeli uçakla Türkiye'ye gelen bazı yolcuların valizleri, narkotik köpeğiyle arandı. Geçtiğimiz günlerde Viyana Havalimanı'nda Türk yolculara yapılan uygulamanın bir benzerinin Almanya'da Münih Havalimanı'nda yaşandığı iddia edilmişti.


Yayın Tarihi: 25.10.2017

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali'nde yapılan uygulama kapsamında tarifeli uçakla Türkiye'ye gelen bazı yolcuların valizleri, narkotik köpeğiyle arandı.


Yayın Tarihi: 25.10.2017

Almanya’da bir pandanın ters yürümeye başlaması üzerine, uzmanlar genç hayvanın cinsel ilişkiye girmesi gerektiğini belirtti. Almanya’nın Berlin kentindeki hayvanat bahçesinde tutulan 4 yaşındaki dişi dev panda Meng Meng, geri geri yürümeye başladı. Veterinerler, bu durumu düzeltmek için genç hayvanın çiftleşmesi gerektiğini düşünüyor.


Yayın Tarihi: 24.10.2017

Almanya'nın Köln kentinde Almanya Ermeni Episkoposluğu tarafından düzenlenen bir etkinlikte Türkiye'nin yarısını ve Kıbrıs'ı 'Ermenistan' gibi gösteren skandal bir harita gösterildi. Sosyal medyada büyük tepki çeken skandal haritanın Köln Katedrali gibi ülkenin en bilinen yerlerinden birinin önünde gösterilmesi ise dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 22.10.2017

Almanya'da, Alman Hür Demokrat Partili (FDP) politikacı Cornelia Jehle aracında boğazı kesilmiş halde bulundu. Bir ihbar üzerine otopark içerisinde polis, FDP'li politikacı Cornelia Jehle'nin aracında, iki erkek, bir de kadın cesedi buldu. Yapılan inceleme sonucunda, aracın içerisindeki cesetlerin Cornelia Jehle, 26 yaşındaki sevgilisi Yannik P. ve eşi Markus Jehle'ye (56) ait olduğu tespit edildi.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Almanya'nın Münih kentinde bıçaklı bir kişi insanlara saldırdı. Rosenheimerplatz bölgesinde meydana gelen saldırı sonrası yaralıların olduğu bildirildi. Polis, halka bölgeden uzak durma çağrısı yaptı. Polis saldırganın 40 yaşlarında, gri pantolonlu ve sırt çantalı bir kişi olduğu bilgisini paylaştı. Saldırının neden henüz açıklanmadı.


Yayın Tarihi: 21.10.2017