Nedim Şener kim?

Nedim Şener kim?

Nedim Şener,  1990 yılında İstanbul Üniversitesi'nde, "Uluslararası Ticaret ve Türkiye'nin Dünya Ekonomisine Eklemlenmesi" başlıklı teziyle, iktisat dalında yüksek lisansını tamamladı. Nedim Şener, Gazeteciliğe 1991 yılında, “İlk Haber” adlı gazetede adım attı. Gazeteciliğe 1992 - 1994 yılları arasında “Dünya” gazetesinde devam etti

1994 yılında çalışmaya başladığı Milliyet gazetesindeki işine Mayıs 2011'de son verildi. Ocak 2010'dan Mart 2011'e kadar Posta gazetesinde "Soruşturuyorum" başlığıyla köşe yazarlığı yaptı. 

İki kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından ekonomi dalında yılın gazetecisi seçildi. 1999 yılında Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü kazandı.
Nedim Şener, istihbaratçı polislerin başvurusu üzerine Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları isimli kitap nedeniyle, 28 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Söz konusu ceza, son olarak çocuk mahkemesine sevk edilen öldürülen gazeteci Dink’in katili Ogün Samast için şimdiye kadar istenen cezalardan daha fazla. 
Nedim Şener, 3 Mart 2011'de Oda TV'ye yönelik Ergenekon soruşturması kapsamında gazeteci Ahmet Şık ile birlikte gözaltına alınan Şener, tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi'ne konuldu. Ergenekon terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle yedi yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılandı. 

Nedim Şener, 12 Mart 2012 tarihinde tahliye edildi. Tahliyesinin ardından yaptığı açıklamada yaptığı araştırmaların bedelini ödetmeye çalıştıklarını ifade ederken, “Hrant için adalet için diyerek cezaevine girdim aynı sözler ile çıkıyorum. Hrant Dink için adalet sağlanmadıkça ne özgürlükten ne de güvenlikten bahsedebiliriz. Bundan sonra bütün amacımız Hrant Dink’in kanını yerde bırakmamak olacak. İlk haberim Hrantla ilgili olacak. Gerçek hapsedilemez” dedi. 
Nedim Şener, Yolsuzluk, terör finansmanlığı, Susurluk olayı, Hrant Dink suikastı, cemaat ve istihbarat konularında kitapları yayımlanmıştır. 

Kitapları

•    Baba Seni Neden Oraya Koydular? (2012) (Silivri Cezaevi Süreci)
•    Kırmızı Cuma (2011) (Hrant Dink suikastı)
•    İşte Hayatım (2010) (Uğur Dündar biyografisi)
•    Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları (2009)
•    Türkiye'de Farklı Olmak (2009) (Binnaz Toprak, İrfan Bozan ve Tan Morgül ile birlikte)
•    Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat (2009)
•    Hayırsever Terrorist (2006) (Şeyh Yasin El Kadı dosyası)
•    Fırsatlar Ülkesinde Bir Kemal Abi (2005) (Kemal Unakıtan dosyası)
•    Kod Adı: Atilla (2004) (Susurluk olayı)
•    Naylon Holding (2002)
•    Tepeden Tırnağa Yolsuzluk (2001)
•    Uzanlar: Bir Korku İmparatorluğunun Çöküşü (2000)
•    Altın: İstanbul Altın Borsası ve Dünya'daki Örnekleri (1994)

Ödülleri

•    1998, 1999, 2000 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Ekonomi Muhabiri Ödülü
•    1998 Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü
•    2002 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü
•    2007 Çağdaş Gazeteciler Derneği Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü
•    2009 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü
•    2010 Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü
•    2010 Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülleri En İyi Yazar Ödülü
•    2010 Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü[1]
•    2010 Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute) Basın Özgürlüğü Kahramanı
•    2010 PEN İfade Özgürlüğü Ödülü
•    2012 Kutlu Adalı Onur Ödülü

Son Dakika Yeni Almanya Haberleri

Almanya'nın başkenti Berlin'de bombalı saldırı yapmak üzere donatılmış bir araç nedeniyle, Schöneberg semtindeki bir cadde güvenlik görevlilerince kordona alındı. Tedbir için çevredeki evlerin tahliye edildiği belirtilirken, bomba imha ekipleri olay yerine ulaştı. Alman Bild gazetesi, şüpheli araca yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Almanya'da İncirlik Üssü'nde konuşlandırılmış Alman askerlerinin çekilmesi konusundaki çağrılar artıyor. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Sol Parti ivedilikle karar alınmasını talep ediyor. Annen, federal hükümetin Türk hükümetine Alman parlamenterlerin İncirlik ziyaretine izin vermesi için 14 gün süre tanıdığını, ancak bunun çok uzun bir süre olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Münih'te yaptığı konuşmada ABD'de Trump'ın başkanlığa seçilmesi ve İngiltere'nin de AB'den ayrılma sürecini başlatmasının ardından Avrupa'nın artık kendi kaderi için kendisinin savaşmaya başlaması gerektiğini söyledi. Merkel, başka ülkelere tamamıyla güvenecekleri dönemlerin geçtiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Sağ popülist Almanya için Alternatif partisinin başbakan adayı Alice Weidel başörtüsü yasağını savundu.


Yayın Tarihi: 28.05.2017

Der Spiegel'in haberine göre, Alman hükümeti, İncirlik krizinin çözümü için Türkiye'ye iki hafta süre tanıdı. Alman milletvekillerinin askerleri ziyaretine izin verilmemesi halinde geri çekilme gündeme gelecek. Yeşiller Partisi milletvekili Brugger açıklamasında, Alman hükümetinin Türkiye'nin tüm provokasyonları karşısında kendini gülünç duruma düşürdüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

Der Spiegel'in haberine göre, Alman hükümeti, İncirlik krizinin çözümü için Türkiye'ye iki hafta süre tanıdı. Alman milletvekillerinin askerleri ziyaretine izin verilmemesi halinde geri çekilme gündeme gelecek. Yeşiller Partisi milletvekili Brugger açıklamasında, Alman hükümetinin Türkiye'nin tüm provokasyonları karşısında kendini gülünç duruma düşürdüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

Berlin'de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Alman vekillere İncirlik'i ziyaret izni verilmezse Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi yönündeki tehdidini sayfalarına taşıdı. Gazete "Merkel'in İncirlik'ten çekilme tehdidinde bulunduğu yer önemli. Zira NATO IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona daha yeni dahil oldu. Böylelikle, Erdoğan'ın bu meselede daha akılcı bir tutum izlemesi için ortakların birlikte baskı uygulaması şansı artıyor" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 26.05.2017

Bira tüketimiyle adından söz ettiren Almanya’da heavy metal festivaline bira boru hattı döşendi. Boru hattının maliyeti ise 1 milyon Euro tutuyor.


Yayın Tarihi: 26.05.2017

Der Spiegel dergisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın üst düzey AB temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, Almanya'nın ticaret bilançosundaki fazlalığından şikayet ederek “Almanlar kötü, çok kötü” sözlerini sarf ettiğini iddia etti. Derginin toplantıya katılanlara dayandırdığı haberinde ABD Başkanı Trump’ın ayrıca, “Onların ABD’de sattığı milyonlarca araçlara bakınız. Dehşet verici. Bunu durduracağız” ifadesini kullandığı ileri sürüldü.


Yayın Tarihi: 26.05.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman askerlerini ziyaret izni verilmediği takdirde İncirlik'ten çekileceklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün Brüksel'e hareketinden önce Ankara'da yaptığı açıklamada, "Giderlerse biz ‘güle güle' deriz, başka bir şey değil" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO zirvesinin düzenlendiği Brüksel'de Türkiye ile yaşanan krizle ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmenin öncesinde Türkiye'nin Alman vekillere İncirlik ziyaretine izin vermemesi durumunda Alman ordusunun İncirlik'i terk edeceğini söyledi. İki lider, Merkel'in açıklamasının ardından bir araya geldi. Görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki ikili görüşmeleri çerçevesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile görüşecek. İncirlik Üssü nedeniyle gerginlik yaşanan Almanya ile görüşme bugün saat 16.30'da Brüksel'de yapılacak. Erdoğan-Merkel görüşmesinin gündeminin İncirlik Üssü ve AB olması bekleniyor.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

Manchester'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerden birinin Türk olduğu açıklandı. Özellikle sosyal medya hesaplarında Türkiye bayrağı kullanan Hett’in annesinin isminin Figen olduğu ve İngiltere’de yaşadığı kaydedildi. Öte yandan Manchester Arena'daki Ariana Grande konseri bittikten hemen sonra yaşanan patlamada, aralarında çocukların da bulunduğu en az 22 kişinin öldüğü kesinleşti.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Alman vekillerin 25-28 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'ye yapacakları ziyareti bir gün kala iptal etmeleri konusunda Türkiyeyi eleştirdi. Gabriel, Alman vekillere giriş yasağı uyguladığını söyledi. Alman basınının aktardığına göre, Türkiye'nin tutumunu ağır bir eylem olarak nitelendiren Alman Dışişleri Bakanı, bunun bundan sonra yapılacak görüşmeleri kolaylaştıran bir durum olmadığını söyledi


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın da katılımıyla yarın Brüksel'de gerçekleşecek olan NATO Zirvesi arifesinde Türkiye'nin Avusturya'ya "vetosu"nun teşkilatın ortaklık faaliyetleri açısından yarattığı sorunun nasıl aşılacağı merak ediliyor. Bu çerçevede bundan böyle her ülkenin NATO ile tek başına anlaşma imzalayabilmesi üzerinde durulduğu belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Alman Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth başkanlığındaki milletvekili heyetinin Türkiye’ye yapacağı ziyaret son anda iptal edildi. DW Türkçe'ye konuşan kaynaklar, bu sabah resmi açıklamayla duyurulan ziyaretin iptal edildiğini doğrularken, konu hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçındılar. Milletvekillerinin, son anda iptal edilen ziyaret hakkında Çarşamba günü Federal Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyecekleri, iptalin nedenlerini açıklayacakları öğrenildi.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Almanya ile Türkiye arasında kriz yaratan İncirlik Üssü hakkında, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'den bir açıklama geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in geçtiğimiz haftalarda İncirlik Üssü’ne alternatif olarak gösterdiği Ürdün’e giden Alman Bakan, incelemelerin olumlu olduğunu söyledi. Leyen, Ürdün'deki Muvaffak Salti Askeri Üssü'nü ziyaret etmiş ve Kral Abdullah ile görüşmelerde bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Alman Die Welt gazetesi, Türkiye'nin Avusturya'yı NATO işbirliği programlarından çıkartmak istediğini öne sürdü. Türkiye'nin vetosu nedeniyle Avusturya askerlerinin gelecekte üye ülkelerle ortak askeri eğitim yapamayabileceğine dikkat çeken gazete, Ankara'nın Avusturya'nın bütün önemli NATO işbirliği programlarından çıkartılmasını istediğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

İncirlik Üssü'nde konuşlu Alman askerlerinin geri çekilmesini tartışan Federal Alman meclisinden bir grup milletvekili, bu hafta Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyor. Deutsche Welle'nin haberine göre ziyaret, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Yeşiller Partisi milletvekili Claudia Roth başkanlığında bir heyet tarafından gerçekleştirilecek. Ancak son günlerde tırmanan gerilimin öngörülen temasları ne şekilde etkileyeceği henüz bilinmiyor.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İncirlik’te konuşlu Alman askerlerinin geri çekilmesini tartışan Federal Alman Meclisi’nden bir grup milletvekili bu hafta Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlıyor. DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre ziyaret, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Yeşiller Partisi milletvekili Claudia Roth başkanlığındaki bir heyet tarafından gerçekleştirecek. Heyette farklı siyasi partilerden milletvekilleri yer alacak.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD), Türkiye ile İncirlik üssü konusundaki anlaşmazlığı çözemezse, burada bulunan Alman askerlerini başka bir yere taşıması için Başbakan Angela Merkel'e baskı yapıyor. Alman parlamenterlerin üsteki Alman birliğini ziyaretine izin vermeyen Türkiye, Almanya'nın isterse askerlerini üsten çekebileceğini söylemişti.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Alman Bild gazetesi, Willy-Brandt-Haus'ta bulunan SPD merkezinde düzenlenen bir toplantı esnasında binanın boşaltıldığını ve bunun nedeninin ise posta merkezinde bulunan şüpheli bir madde olduğunu açıkladı. Parti genel merkezinde Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı ThomasOppermann’ın da bulunduğu ifade edildi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, İncirlik üssüne alternatif aramak için gittiği Ürdün'de "Türkiye'den taşınmak zorunda kalma ihtimalimize karşı hazır olmak zorundayız" ifadelerini kullandı. Irak ile Suriye'ye sınırı bulunan Ürdün'ün aynı zamanda ABD'nin öncülüğünü yaptığı DEAŞ karşıtı koalisyonda bulunmasının, Azraq Havaüssü'nü Almanya için cazip kıldığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 20.05.2017

Almanya'da izinsiz gösteri yapan Identitaere Bewegung grubunun, Adalet Bakanlığı’na girmeye çalışması hareketli anların yaşanmasına sebep oldu. Berlin polisinin açıklamasında, Bakanlık önünde izinsiz toplanan 50'ye yakın kişinin Adalet Bakanlığı binasına girmek istediği, bunun engellendiği ve durumun kontrol altına alındığı ifade edildi. 4 öğrenci hakkında inceleme başlatıldı


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Almanya ile Türkiye arasındaki İncirlik krizinde, Almanya'nın bu üsteki Alman askerlerini geri çekmesine yönelik tartışmalar sürüyor. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in, İncirlik'teki askerler için yeni üs aranmasının yanı sıra NATO misyonu kapsamında Konya'da konuşlanmış AWACS'ların da geri çekebileceğinin sinyalini vermesine birçok Alman siyasetçi karşı çıktı.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Almanya'da uzmanlar iki ülke arasındaki gerginliğin son halkası olan İncirlik krizi karşısında, genel seçimlere hazırlanan Berlin'in net adım atmakta zorlandığı, ancak mülteci anlaşmasının Türkiye açısından eskisi kadar büyük bir koz olmadığını söylüyor. Almanya, Türkiye ile gerginliğin son halkası olan İncirlik krizi sonrası askeri üssü Bundeswehr'i taşımak için komşu ülkeleri inceliyor. Alman Parlamentosu, Ürdün, Güney Kıbrıs ve Kuveyt dahil sekize yakın alternatifi tartışıyor.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Türkiye ile Almanya arasında süren İncirlik Üssü’nde görevli askerleri ziyaret krizinde Almanya’dan yeni bir hamle geldi. ABD’de resmi temaslarda bulunan Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik krizi nedeniyle şayet Türkiye’den çekilme söz konusu olursa, bunun sadece İncirlik’te görevli askerleri kapsamayacağına dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Almanya'da yaşayan Hüseyin B. adlı kişi, Formula 1 efsanesi Michael Schumacher'in eşi Corrina'dan çocuklarına zarar verme şantajı yaparak 900 bin euro talep etti. Corrina'nın polise başvurmasının ardından yakalanarak mahkemeye çıkarılan zanlı ertlenmiş hapis ve para cezasına çarptırıldı. Hüseyin B.'yi ele veren şeyin gönderilen elektronik postalardaki banka hesap numarası olduğu öğrenildi.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Alman vekillerin İncirlik'i ziyaret edebilmesi için ABD'den destek istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile uzun süredir devam eden İncirlik krizini, ABD temasları sırasında gündeme taşıdı. Gabriel, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmede, Türk hükümetinin İncirlik Üssü'nün ziyaret edilmesine izin vermesi konusunda ABD'den destek istedi. Bakan "Amerikalıların Türk tarafıyla konuşmak için imkanları kullanacağını düşünüyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

ABD'nin İncirlik'e alternatif bir üs ihtiyacı olduğunu söyleyenlerin sayısı hızla artıyor. Bipartisanpolicy.org adlı web sayfası, bu konuyu yeniden gündeme getirirken, alternatif üslerin yerlerini gösteren bir de harita yayınlandı. Haritada bulunan üç üssün Musul, Kerkük ve Erbil'de bulunmaları ayrıca dikkat çekici. Yayınladıkları bir harita ile İncirlik'in olası alternatiflerinin konumlarını paylaşılırken, alternatiflerin İncirlik kadar rahat ve düşük maliyetli olmadığını ifade ettiler.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Türklerin yoğun yaşadığı Mannheim'da bir fast food zincirinde Almanları zengin semte, Türkleri ise yoksul semte yönlendiren ilan tartışma yarattı. Büch ise, “Bizim 25 yıldır farklı uluslardan çalışanlarımız oldu ve hiçbir gün ırkçılık suçlamalarına maruz kalmadık. Şu an böyle bir zan altında kalmak çok üzücü” dedi. McDonald’s uluslararası merkezinden yapılan açıklamada ise bir yanlış anlaşılma olduğu ifade edilirken, “Şube işletmecisinin hızla ilanları kaldırmasını takdirle karşılıyoruz” denildi


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Türkiye'nin güvenlik ve dış politikadaki sınamalara karşı ABD, Almanya ve Avrupa'nın anahtar rolündeki bir ortağı olduğunu söyledi. Schaefer, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında,ABD'ye giden Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in bu ziyarette Türk-Alman ilişkilerinde Alman askerlerinin İncirlik'teki durumu bağlamında yaşanan kırılma ve Almanya'nın DEAŞ'a karşı mücadelesinin gündeme gelebileceğini belirtti.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Ankara'nın Alman milletvekillerine İncirlik'i ziyaret izni vermemesi iki ülke arasında krize yol açtı.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Türkiye ve Alman Futbol Federasyonları arasında Kerem Demirbay'ı kazanma yarışı yaşandı. İlk olarak Alman medyası 23 yaşındaki oyununun Alman Milli Takımını seçtiğini yazdı. TFF'den "bizi seçti" açıklaması geldi. Son noktayı koyan Alman Futbol Federasyonu ve kulübü Hoffenheim, oyuncunun Alman Milli Takımını seçtiğini duyurdu. 


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in, haftasonu Ürdün'e giderek 'İncirlik Hava Üssü'ne alternatif olarak gösterilen Muvaffak Salti askeri üssünü ziyaret edeceği açıklandı. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Ankara'nın Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izni vermemesi ile ilgili açıklamada bulundu. Gabriel Türkiye'nin İncirlik kararını 'Alman parlamentosuna şşantaj' olarak nitelendirdi.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Ankara'nın Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izni vermemesini eleştirdi. Gabriel "Alman parlamentosuna şantaj yapılmasının tahammül edilemez olduğunu” söyledi. Neue Osnabrücker Zeitung'a bir demeç veren Dışişleri Bakanı Gabriel "Türk hükümetinin gelecek günlerde fikrini değiştirmesini sadece ümit edebilirim. Aksi takdirde Alman Federal Meclisi hiç kuşkusuz askerlerini Türkiye'de bırakamaz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Almanya'da art arda iltica talepleri' iddiası... Alman Bild gazetesi, önceki gün iki üst düzey Türk askerinin Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğunu yazdı. Bild gazetesi, bu kişilerin Frankfurt Havaalanı'nda iltica başvurusunda bulunduklarını ileri sürerek, 15 Temmuz darbe girişimine dahil oldukları düşünülen iki Türk general olduğunu ve sığınma başvurularının ilk değerlendirmesinin ardından Giessen bölgesindeki geçici yerleşim bölgelerine gönderileceğini yazdı.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

DW Türkçe, İncirlik Üssü'nün Almanya-Türkiye ilişkilerindeki önemini ve üssün NATO çerçevesinde geçmişten günümüze nasıl bir rolünün olduğunu derledi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, Almanya'nın Münih kentinde alışveriş yaparken gizlice çekilen görüntüleriyle yine gündeme oturdu. Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, Almanya'nın Münih kentinde alışveriş yaparken görüntülendi. 64 yaşındaki Kral'ın Münih'te alışveriş sırasında üzerine giydiği kıyafet ilgi çekti. Öte yandan, Tayland'ın, kraliyet ailesine eleştiri içeren sayfaları kapatması için Facebook'a tanıdığı süre doldu ancak ülke sosyal ağa erişimi hala kesmedi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Avrupa Birliği'nin iki itici gücü Almanya ve Fransa, AB entegrasyonunu derinleştirmek için bir yol haritası çizme kararı aldı ve bu reformları gerçekleştirmek için AB anlaşmalarını değiştirebilmenin önünü açtı. Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Macron, yemin töreninin ertesi gününde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin'de bir araya geldi.Merkel ve Macron, İngiltere'nin çıkış kararıyla sarsılan Avrupa'ya yeni bir ivme verme kazandırmak için gerekirse AB anlaşmalarını değiştirme sözü verdi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman vekillerin İncirlik'e alınmamasının ardından yaşanan gerilime ilişkin "İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmeliyiz" diyerek Ürdün'ü işaret etti; "Ürdün İncirlik Üssü'ne alternatif olabilir" dedi. Alman haber ajansı dpa, Türkiye'nin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillere izin vermediğini duyurmuştu.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Alman haber ajansı dpa, Türkiye'nin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillere izin vermediğini duyurdu. Dpa, habere kaynak olarak Alman Meclisi'ndeki Federal Savunma Komisyonu'nda bulunan vekilleri gösterdi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert ise vekillerin İncirlik'i ziyaret etmemesinin kabul edilemez olduğunu belirtirken, İncirlik'ten çekilmek için alternatif lokasyonlarla ilgileneceklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin kalesi olarak bilinen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nde yapılan seçimleri, Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar kazandı. İlk sonuçlara göre CDU, oyların yüzde 34.5'ini alırken SPD ise yüzde 30.5'te kaldı. Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya'nın en kalabalık nüfusa sahip eyaleti.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Lösemi hastası küçük Deniz Sıla’yı kurtaracak iliği bulmak için Almanya’nın Pforzheim kentinde gerçekleştirilen etkinlik büyük ilgi gördü. Pforzheim’da yüzlerce kişinin sıraya girdiği, geniş katılımlı doku kampanyası düzenlendi. Gün birlik günü, Deniz Sıla'mı lütfen destekleyin" şeklinde konuşan anne Gaye Demirtaş, "Kızımın hayalleri var, Biz ne olursa olsun kızımızı yaşatmak için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Almanya’nın nüfus olarak en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da oy verme işlemi başladı. 13.1 milyon seçmen bugün sadece eyaletin kaderini belirlemekle kalmayacak, eylülde yapılacak genel seçimleri de bir ölçüde belirlemiş olacak. SPD kaybederse, SPD lideri Schulz şansını önemli ölçüde kaybetmiş sayılacak. CDU kazanırsa, Başbakan Merkel’in başbakan kalmasına kesin gözüyle bakılacak.


Yayın Tarihi: 14.05.2017

Venedik Sanat Bienali'nin en önemli iki ödülü olan Altın Aslan Ödülleri'ne Alman sanatçılar Anne Imhof ve Franz Erhard Walther layık görüldü. 26 Kasım'a kadar sürecek olan bienalde 120 sanatçının eserleri yer alıyor.Venedik Sanat Bienali kapsamında verilen en prestijli ödüller olan Altın Aslan Ödülleri, Alman sanatçılar Anne Imhof ve Franz Erhard Walther'e gitti.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

Almanya’ya ile Türkiye arasında tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in ardından bu kez de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan gazeteci/çevirmen Meşale Tolu sorunu ortaya çıktı. İstanbul’da 30 Nisan günü yapılan bir operasyonda Tolu’nun gözaltına alınmasına tepki gösteren Almanya, konsolosluk yetkililerinin Meşale Tolu ile hemen görüştürülmesini talep etti.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Polonya'da toprak altına gömülmüş ahşap bir kutunun içinde Nazi'lerin oluşturduğu Yahudi gettolarında yaşanan dehşeti gösteren fotoğrafların negatifleri ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Almanya'da yaşayan Cengiz isimli Türk uyuşturucu bağımlılığını çözmek için Tayland'a gitti ve Budist oldu.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Almanya’da teknoloji sektöründe üst düzey bir pozisyonda görev alan ve hayatı boyunca para ve prestij içinde yaşayan Cengiz, uyuşturucu batağına düştü. Almanya'da yaşayan Cengiz isimli Türk uyuşturucu bağımlılığını çözmek için Tayland'a gitti ve Budist oldu. Cengiz, “Wat Thamkrabok resmen hayatımı değiştirdi. İşim çok stresliydi ve yüksek performans talep eden Batı toplumunda bir köleydim” yorumunu yaptı.


Yayın Tarihi: 11.05.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir