Son Dakika Yeni Ateşkes Haberleri

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kuzey Irak'ta askeri operasyonların 24 saat durdurulması emrini verdi. Başbakan İbadi sınır kapılarını IKBY'den devralacaklarını da söyledi.


Yayın Tarihi: 28.10.2017

Kuzey Irak'ta son dakika gelişmesi! Irak ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı haberlerine yalanlama geldi. ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon,'ateşkes gerçekleştirildiğine' dair yapılan açıklamanın yaptığı yanlışlıkla olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 27.10.2017

Reuters'ın servis ettiği son dakika haberine göre Irak ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı. IKBY'nin bağımsızlık referandumundan sonra Irak güçleri Kerkük'ü almıştı. ABD'nin IŞİD'le mücadele koordinasyon ofisinin medya departmanından yapılan açıklamaya göre peşmerge güçleri ve Irak ordusu ateşkes konusunda anlaştı. Anlaşmanın tüm cepheleri kapsadığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 27.10.2017

TSK'nın Afrin'deki hazırlıkları sürüyor... Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de ateşkes rejimini takip amacıyla İdlib-Afrin hattında konuşlandığı gözlem noktalarında istihkam çalışmaları sürüyor. Gözlem noktalarının 3-4 kilometre uzağında, Afrin'deki terör örgütü PKK/PYD'nin nöbet noktaları bulunuyor.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert R. McMaster, ABD'nin Rusya üzerinde anlaştığı Suriye'nin güneybatısındaki ateşkesin bugün yerel saatle 12.00'de yürürlüğe gireceğini belirterek, söz konusu çatışmasızlık alanlarının ABD için öncelik teşkil ettiğini ve bu anlaşma ile elde edilen ilerlemenin ümit vaat ettiğini bildirdi. McMaster, yaptığı açıklamada ABD ve Rusya'nın Suriye'deki ateşkes anlaşmasını değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 09.07.2017

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin güneybatısında bir ateşkes için anlaşmaya vardığı bildirildi. Hamburg'daki G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ilk kez yüz yüze bir araya geldi. Görüşme öncesindeki fotoğraf çekimi sırasında kısa bir açıklama yapan Trump, Putin ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

Suriye’nin güneydeki üç bölgede beş günlük ateşkes ilan edildi. Suriye ordusu, ülkenin güneyindeki Kuneytra, Dera ve Süveyda’da 2 Temmuz Pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere ateşkes ilan edildiğini duyurdu. Suriye resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına göre, ‘ulusal uzlaşma ve barış sürecine destek amaçlı olarak düzenlenen teröre karşı operasyonların pazar günü 12.00’den perşembe günü 00.00’a dek askıya alındı.' denildi.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

ABD, Suriye ordusunun ülkenin güneyinde ilan ettiği 48 saatlik ateşkesi desteklediğini; ancak ateşkesin geçerliliğini görmeden değerlendirme yapmayacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Filipinler'in güneyinde radikal İslamcı militanların kuşattığı Marawi kentindeki vatandaşların şehri boşaltması için ordu ve militanlar arasında yapılan ateşkes, çıkan ateş üzerine askıya alındı. yaklaşık iki bin vatandaş şehirde halen mahsur durumda. 130 kişinin ise kurtarıldığı düşünülüyor. IŞİD'e bağlı militanların şehri kuşatması yüzünden başlatılan operasyonlarda en az 20'si sivil olmak üzere 170'den fazla kişi hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Filipinler’de terör örgütü IŞİD'le bağlantılı militanlar ve ordu arasında ateşkes ilan edildi.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Suriye konusunda bir açıklama geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin Suriye konusunda Türkiye ile aynı görüşte oldukları pek çok konu bulunduğunu söyledi. Putin, 'Türkiye ile aynı görüşte olduğumuz birçok konu var. Türkiye ile kilit konularda anlaşamasaydık ne Suriye'de ateşkes sağlanabilirdi ne de çatışmasızlık bölgeleri anlaşması yapılabilirdi' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkan Yardımcısı Stanislav Gacimagomedov, Suriye'de gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasını öngören memorandumun ihlal edilmesi halinde, "Soruşturmanın sonuçlarına göre ihlalci taraflara verilecek karşılık belirlenecek. Ateşle karşılık verilmesi de ihtimaller dahilinde" dedi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

BM Suriye Özel Temsilcisi Stefan de Mistura'nın danışmanı Jan Egeland, Suriye'ye insani yardım ulaştırmak amacıyla ABD, Rusya, Türkiye ve İran'a 72 saatlik ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

Astana'da düzenlenen Suriye görüşmelerinde, Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra İran'ın da resmen ateşkesin garantörü olmasına karar verildi.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

Suriye’deki ateşkesi sağlamlaştırmaya yönelik Astana görüşmeleri başladı; Rejimin ateşkes ihlallerini ve Rusya’nın sorumluluklarını yerine getirmemesini gerekçe gösteren muhalifler katılmıyor.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki ateşkesi denetlemek amacıyla Rusya, Türkiye ve İran tarafından oluşturulan ortak mekanizmanın çalışmaya başladığını söyledi.


Yayın Tarihi: 01.02.2017

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezinin Suriye ordusuna ‘sert’ bir biçimde ateşkese uyulması çağrısında bulunduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 24.01.2017

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek Suriye konulu toplantıda önceliğin ateşkesi sağlamak olacağını iddia etti.


Yayın Tarihi: 20.01.2017

Suriye’deki ateşkes Haleplilere yaşamlarını yeniden düzeltebilme umudu verdi.


Yayın Tarihi: 05.01.2017

Suriye'deki ateşkes ihlalleri konusunda İran'dan garantörlük görevini yerine getirmesini isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na Tahran'dan tepki geldi.


Yayın Tarihi: 05.01.2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'de rejim güçlerinin ateşkes ihlâllerinin durdurulamaması halinde, Astana'da yapılması planlanan görüşmelerin akamate uğrayabileceğini (sonuçsuz kalmak) söyledi.


Yayın Tarihi: 04.01.2017

Suriyeli muhalifler ortak bir yazılı açıklama yaparak, Astana'da yapılması beklenen Suriye barış görüşmelerinin hazırlık çalışmalarını boykot edeceklerini duyurdu.


Yayın Tarihi: 03.01.2017

Suriye'de ateşkese ilişkin bölgeden gelen son haberlere göre, 40 bin muhalifin birleştiği ve Suriye'deki ateşkese imza atmayan örgütlerin sessiz kalarak destek verecekleri ileri sürüldü.


Yayın Tarihi: 31.12.2016

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye'de ateşkes ve El Bab operasyonuna ilişkin açıklamalarında ABD'de yeni yönetim geldikten sonra Astana sürecine katılmalarından mutluluk duyacaklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 30.12.2016

Suriye'de rejim ve muhalifler arasında ateşkes sağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'de akan kanın durması için bunun bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı asla kaybetmemek gerektiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 30.12.2016

Suriye’de çatışan taraflar arasındaki ateşkes mutabakatı yürürlüğe girdi.


Yayın Tarihi: 30.12.2016

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de ateşkes sağlanmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 29.12.2016

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümeti ile muhalefetin ateşkes anlaşması imzaladığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 29.12.2016

Financial Times, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için Rusya ile birlikte bir plan hazırladığını, planın Batı'nın rolünün azaldığına işaret olduğunu yazdı.


Yayın Tarihi: 29.12.2016

Dışişleri kaynaklarından gelen son dakika açıklamaya göre, Türkiye ve Rusya'nın üzerinde anlaşma sağladığı duyurulan Suriye'de ateşkes sürecinin bu gece başlayabileceği belirtildi.


Yayın Tarihi: 28.12.2016

Suriye'de ateşkes sürecine ilişkin son dakika bir gelişme yaşandı; Türkiye ve Rusya'nın plan üzerinde anlaştığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 28.12.2016

Halep'te tahliyeler, ateşkesin sağlanmasının ve Türkiye ile Rusya'nın garantörlüğüyle beraber sürüyor. Tahliye konvoylarındaki insanlık dramına ilişkin fotoğraflar yürek dağlıyor.


Yayın Tarihi: 16.12.2016

Reuters'ın geçtiği habere göre, Halep'te ateşkes yeniden sağlandı. Muhaliflerin tahliyesi saatler içinde başlayabilir.


Yayın Tarihi: 15.12.2016

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda Halep'te varılan ateşkes bozuldu.


Yayın Tarihi: 14.12.2016

Halep'ten gelen son dakika haberlerine göre sivillerin tahliyesi gecikti, ateşkes rejim tarafından ihlal edildi. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Direktörü Halep için "Galiba her şey bitti" dedi.


Yayın Tarihi: 14.12.2016

Halep'te Rusya ile muhalifler arasında ateşkes sağlandı. Muhalifler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında varılan ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti.


Yayın Tarihi: 13.12.2016


Yayın Tarihi: 10.12.2016

Yemen'de, Birleşmiş Milletler'in (BM) önerisiyle kararlaştırılan 72 saatlik ateşkes, ülke genelinde yerel saatle 23.59'da yürürlüğe girdi.


Yayın Tarihi: 20.10.2016

HAVELSAN, kritik tesislerin keskin nişancı tehdidine karşı korunması amacıyla Akustik Tabanlı Uzaktan Silahlı Ateş Algılama Sistemleri (ATEŞKES) adı verilen tespit sistemi geliştirdi.


Yayın Tarihi: 28.09.2016

Suriye’de önceki gün ateşkes sürecinin resmen sona erdirilmesi ardından uzmanlar, yakın gelecekte Beşar Esat rejimi ele muhalifler arasında uzlaşma sağlanamayacağı görüşünü paylaşıyor.


Yayın Tarihi: 21.09.2016

Terör örgütlerinin Rusya ve ABD'nin yaptığı ateşkes anlaşmasının hiçbir hükmüne riayet etmediğini belirten Suriye ordusu, ateşkes rejimine son verildiğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 20.09.2016

ABD'nin, Moskova-Washington arasındaki Suriye mutabakatının ayrıntılarını müttefiklerini açıklaması bekleniyor.


Yayın Tarihi: 16.09.2016

Suriye'nin başkenti Şam'da şiddetli çatışmalar yaşandığı ve hafta başından bu yana yürülükte olan ateşkesin ihlal edildiği bildiriliyor.


Yayın Tarihi: 16.09.2016

Suriye’de ateşkese tek tük ihlaller olsa da çoğunlukla uyulduğu belirtiliyor. Gözlemciler ülkenin büyük çoğunluğunda silahların sustuğunu kaydediyor.


Yayın Tarihi: 14.09.2016

Suriye rejiminin, Kurban Bayramı'nda Suriye'de çatışmaların durması için ABD ile Rusya arasında varılan ateşkes anlaşmasını bazı kentlerde ihlal ettiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 14.09.2016

Suriye'de ateşkesi ihlal eden rejime ait savaş uçaklarının İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki Maaret Musayrin beldesindeki yerleşim alanına düzenlediği hava saldırısı sonucu 10 kişi öldü.


Yayın Tarihi: 13.09.2016

Kurban Bayramı'nda Suriye'de çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkes anlaşması uygulamaya konuldu.


Yayın Tarihi: 12.09.2016

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: "Suriye'de ülke genelinde ateşkes, 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlayacak."


Yayın Tarihi: 10.09.2016

Paris’te Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı Suriye toplantısında ateşkesi zorlayan unsurlar ele alınırken, ABD ve Rusya ortak bildiri yayınladı.


Yayın Tarihi: 10.05.2016

Suriye'de geçici olarak ilan edilen kısmi ateşkes Cuma gece yarısından itibaren Halep hariç ülkenin büyük bir bölümünde yürürlüğe girdi.


Yayın Tarihi: 30.04.2016