Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım, 58., 59, 60. ve 61. Hükümet’lerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmış olan Türk siyasetçi. TBMM’nde 22. Dönem’de AKP’den İstanbul ve 23. Dönem’de AKP’den Erzincan milletvekili, 24. Dönemde de AK Parti İzmir milletvekili olarak yer almıştır. 61. Hükümette ismi değiştirilen Ulaştırma Bakanlığı yerine Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmuştur.

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde, Refahiye, Erzincan’da dünyaya geldi. Baba adı Dursun, anne adı Bahar’dır.İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Binali Yıldırım 1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) ‘da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.

1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü” tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Binali Yıldırım, 58. Hükümet (Gül Hükümeti), 59. ve 60. Hükümetler (I. Ve II. Erdoğan Hükümetleri) dönemlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. Dönem AKP İstanbul ve 23. Dönem AKP Erzincan milletvekilliği görevlerinde bulundu.

Bakanlığı sırasında gerçekleşen 22 Temmuz 2004 tarihli Pamukova Tren Kazası’nda 41 yolcunun vefat etmesi ve 80 yolcunun yaralanmasına ve de olay sonucunda oluşan kamuoyunun yoğun baskısına rağmen kazada sorumluluk kabul etmedi ve de istifasını vermedi. Binali Yıldırım ayrıca Youtube’un kapanmasına yönelik yoğun eylemleri ile uluslararası kamuoyunda sansürü teşvik eden bir figür olarak dikkat çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı “Ustalık Kabinesi” olan 61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye’nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu.

2007’den bu yana İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi olan Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanları şunlardır: 20 Temmuz 2006 Girne Amerikan Üniversitesi, 19 Haziran 2009 Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, 7 Mayıs 2010 Cumhuriyet Üniversitesi, 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi, 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi. 12 Eylül 2011 Erzincan Üniversitesi, 20 Eylül 2011 Kırklareli Üniversitesi, 23 Aralık 2011 Almanya Berlin Teknik Üniversitesi, 6 Haziran 2012 Pamukkale Üniversitesi, 2 Aralık 2012 tarihinde Dünya Denizcilik Üniversitesi, 22 Mart 2013 Tarihinde Okan Üniversitesi’nden Fahri Doktora aldı

Evli ve üç çocuk babası olan Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan ve kızı Büşra’nın “Derin Denizcilik Gemi Taşımacılık Sanayi ve limited şirketi” adında firmaları vardır.

Son Dakika Yeni Binali Yıldırım Haberleri

Başbakan Yıldırım, Irak-Suriye tezkeresi görüşmeleri öncesinde kritik açıklamalarda bulundu. Barzani'ye Kuzey Irak'taki referandumla ilgili olarak son kez mesaj veren Yıldırım, "Orada, bölgede yaşayan Kürtler, Türkmenler, Araplar kardeşlik içinde yaşıyorlar, birbirleriyle bir alıp veremedikleri yok. Niye onların huzurunu bozuyorsun, ayrımcılık yapıyorsun, vazgeç bu sevdadan.' Fakat laf anlamaz ama anlamıyorsa anlayacağı dilden de konuşmasını biliriz" dedi.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım'dan Türk-İş'e sürpriz bir ziyaret geliyor. Yıldırım önümüzdeki dakikalarda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ı ziyaret edecek. Yıldırım'ın ziyareti rutin programda gözükmüyordu.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Başkent'te hareketli dakikalar... Başbakan Yıldırım, bugün kuvvet komutanlarıyla ayrı ayrı görüşüyor .İlk görüşmeyi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile yaptı. Görüşme 45 dakika sürdü.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak'taki referanduma değindi, "Gerek Suriye'de gerek Irak’ta birtakım hayaller peşinde olanlar, burada yapay devlet olmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler; ulusal güvenliğimizi tehdit edecek, içeride ve dışarıda her türlü girişim gerekli karşılığı anında görecektir" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Şanlıurfa'da 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuştu. Başbakan Yıldırım, öğrencilere "TEOG kalksın mı?" diye sordu. Öğrencilerden "TEOG Kalksın" yanıtı geldi. Yıldırım "TEOG, üniversite imtihanı gibi bir yarışa döndü. Stresinizi artırdı, uykularınızı kaçırdı. Biz sizin uykularınız kaçsın istemiyoruz ve bunun için gereken düzenlemeleri yapacağız" dedi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası final maçında Sırbistan'ı 93-85 yenen Slovenya şampiyon oldu. Slovenya Milli Takımı'nın oyuncuları ve teknik heyetine altın madalyalarını Başbakan Binali Yıldırım, Slovenya Başbakanı Miro Cerar ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic verdi.


Yayın Tarihi: 17.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, " Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin düzenlemeyi planladığı referandum, ülkemiz için bir ulusal güvenlik meselesidir." açıklamasını yaptı


Yayın Tarihi: 16.09.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın iki buçuk saatlik görüşmesi sona erdi. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG konusunda Başbakan Yıldırım'a bilgi sundu. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım" demişti.


Yayın Tarihi: 16.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar El Ebadi ile telefonda görüştü. Görüşmede Başbakan Yıldırım'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu düzenleme kararının baştan sona yanlış bir adım olduğunu ve yol yakınken bu girişimden vazgeçilmesi için beraber çalışılması gerektiğini söylediği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırılmasına tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım, "Cenazeyi saldırı kendini bilmez birkaç kişinin provokasyonu" dedi. Irak'ta bağımsız Kürdistan için referandumu için ise Yıldırım, "Mesud Barzani'ye dostça çağrı yapıyoruz. Hala vakit varken bu yanlıştan dönün" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

Bu yıl 736.'sı düzenlenen Ertuğrulgazi’yi anma ve Söğüt Şenliğine katılan Başbakan Binali Yıldırım, “Alçaklara Söğüt Meydanı'ndan sesleniyorum, asla kazanamayacaksınız. Bu milleti, kardeşliğini asla bozamayacaksınız. Bu şanlı bayrağı asla indiremeyeceksiniz, bu ezanları asla susturamayacaksınız” dedi. Etkinliğin sonunda Başbakan Yıldırım, Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk tarafından getirilen "Kosovalı" adlı ata bindi.


Yayın Tarihi: 10.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması öncesinde kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu aleyhine sloganlar atılması üzerine Kocaoğlu töreni terk etti. Başbakan Yıldırım, Kocaoğlu'nun töreni terk etmesiyle ilgili 'Demek ki Recep Tayyip Erdoğan sevgisine hala tahammül edemeyenler var. Aziz Başkan’ın şekeri var. Birden şekeri çıktı vitesler attı' dedi. Olayın ardından Kocaoğlu, Twitter'dan açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

İzmir'de açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 'Selçuk'a müjdeyle geldim. Bizim liderimiz Erdoğan'ın bir ilkesi var. Siyasette hizmet olmaz. Hizmet millet ve vatandaş içindir. Selçuk-Torbalı İZBAN hattını açıyoruz' dedi.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, gazeteci Nil Gülsüm Gül'ün yayımlanan kitabında 15 Temmuz darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı. 15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı’na ulaşamadığını belirten Başbakan Yıldırım, “Bu duruma canım sıkıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile saat 22.30 civarında görüştük. Karşı koyma konusunda ikimizin de kanaati aynıydı” dedi


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Maltepe'de bir kahvehaneyi ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan projelerle ilgili vatandaşlarla sohbet etti. Yıldırım 'Depremin olmaması diye bir şey yok. Er geç deprem olacak. Bunu bütün ilim adamları, teknoloji, tecrübeler gösteriyor. O halde deprem kaçınılmaz ise ne yapabiliriz? Depreme karşı tedbir alırız' dedi.


Yayın Tarihi: 07.09.2017

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, “FETÖ’cüler için 50’den fazla cezaevi yapılıyor” dedi.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

Süper Lig'de yabancı futbolcu sayısının artması ve yerli futbolcuların az şans bulması nedeniyle yabancı kuralı yine tartışma konusu oldu. Başbakan Binali Yıldırım yabancı kuralıyla ilgili olarak, 'Milli takımlara mutlaka Türkleri katmak gerekiyor. Kendi kaynağımızı ikinci plana atıyoruz. Maç seyretmeye oturuyoruz, hanım 3 dakika sonra “Değiştir kanalı, bunların arasında hiçbir Türk ismi yok, başkasının maçından bize ne” diyor' dedi.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Cumhurbaşkanlığı külliyesinde 30 Ağustos resepsiyonuna katılan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi izlenimlerini yazdı. Selvi, resepsiyonda, AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin Genel Başkan Danışmanı olduğu haberi son dakika gelmesi üzerine çıkan tartışmalara dikkat çekti. Milletvekillerinin haberi doğrulatmaya çalıştığını belirten Selvi "Benzer tartışmaya damatların tahliyesi sırasında Meclis’te AK Parti kulisinde tanık olmuştum. Belli ki Dişli olayı sarsmış" dedi.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Kurban Bayramı'nı İstanbul'da geçiren Başbakan Binali Yıldırım Çamlıca Gişeler'de trafik denetimi yapan ekipleri ziyaret etti. Başbakan Binali Yıldırım trafik denetimlerine bir süre katıldı ve sürücüleri durdurup onlarla bayramlaştı. Sürücülere çikolata ikram eden ve çocuklara harçlık veren Yıldırım, "Bu iş başbakanlıktan daha kolaymış" esprisi yaptı.


Yayın Tarihi: 02.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım Myanmar'ın Arakan eyaletinde Rohingyalara yönelik olarak meydana gelen, "şiddet" ve "katliam" olaylarına ilişkin olarak Birleşmiş Milletler'e (BM) çağrı yaptı. BM'nin güvenilirliğini sorugulanabilir hale geldiğini savunan Binali Yıldırım, "Ah, vah, yapmayın, etmeyin' demekle kalmamalı, bizatihi bu katliama sebep olan Myanmar yönetimine daha etkin tedbirler getirmesi lazım. Aksi halde Birleşmiş Milletler'in güvenilirliği sorgulanabilir hale gelir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 01.09.2017

Mehmet Yılmaz, "Başbakan Binali Yıldırım ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra haftalık olağan görüşmeleri de yapmamışlar. Bütün bu süre içinde bir-iki kez toplanmışlar" hatırlatması yaptıktan sonra, "Bu nasıl bir şey? Başbakan ile kendisine bağlı istihbarat örgütünün başı bir buçuk yıl küs mü kalmışlar? Hem bin yıllık devlet geleneğinden söz edeceksiniz hem de bir kabile yönetiminde bile olmayacak bir durum yaşayacaksınız" dedi.


Yayın Tarihi: 31.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve siyasi parti liderlerinin Kurban Bayramı programları belli oldu. Erdoğan'ın Kurban Bayramı boyunca İstanbul'da olması planlanıyor. Başbakan Binali Yıldırım da bayramı İstanbul'da karşılayacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile görüşmek üzere İstanbul'da olması bekleniyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bayramı Ankara'da karşılayacak.


Yayın Tarihi: 31.08.2017

Kentte 35 yıl önce vatani görevini yerine getiren ressam Mustafa Aydemir'ın, 3 bin silah arkadaşının desteğiyle bir ay uğraşarak Keşiş Dağları eteğindeki Işıkpınar mevkisindeki 7 bin 500 metrekare alana, 600 ton taş ve 210 ton harç kullanarak yaptığı 176 metre boyundaki Atatürk portresinin yağmur ve kar sularıyla renginin solması üzerine bir süre önce bakım çalışması başlatıldı.


Yayın Tarihi: 29.08.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'a Kuzey Irak'taki referandum açıklamalarına yanıt verdi. Bahçeli, 'Düzeltme gereği siyasi nezakete ters düştü. Milli hassasiyeti savunan ortak görüşe zarar vermiştir' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 26.08.2017

Son dakika haberlere göre, Başbakan Binali Yıldırım, MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na bağlanmasını değerlendirdi. Binali Yıldırım, "Başbakan'a güvensizlik değil, cumhurbaşkanlığı sistemine uygun hale getirmeye amaçlı" dedi. MİT'in cumhurbaşkanlığına bağlanmasının ardından muhalefetten "Erdoğan, Yıldırım'a güvenmiyor" yorumları gelmişti.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

Singapğur ve Vietnam'a gerçekleştirilen resmi ziyaretlerin ardından dönüş yolunda, Kuzey Irak'taki referanduma ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'dan son dakika açıklama... MHP lideri Devlet Bahçeli'nin referanduma ilişkin 'savaş nedeni' açıklamasına yönelik, Başbakan Yıldırım referandumun iptal edilmesi gerektiğini ancak bir savaş nedeni de olamayacağını ifade ederek "Hukuki zemine oturtulmalı" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 25.08.2017

Vietnam'da resmi ziyaretlerini sürdüren Başbakan Yıldırım, Vietnam kurucusu Ho Şi Minh ile ilgili 'Gelecek nesillere çok güzel bir ülke emanet etmiştir. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları da bizlere güzel bir ülke emanet etti.' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Başbakan Binali Yıldırım Singapur'a resmi ziyarette bulunuyor. Yıldırım'ın ziyareti dolayısıyla Istana Sarayı önünde askeri tören düzenlendi. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende, Başbakan Yıldırım ve Singapur Başbakanı Loong, tören kıtasını selamladı. Başbakan'ın Ulusal Orkide Bahçesi'ne gerçekleştirdiği ziyarette, bahçede yetiştirilen ve dünyada benzeri bulunmayan orkide türüne, Yıldırım'ın ismi verildi.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin ve İdlib'e operasyon yapılacağı yönündeki haberlere ilişkin, "Türkiye, ülkemizin sınırı güvenliği bakımından, milletimizin can ve mal güvenliği bakımından var olan tehdit ister içeride ister dışarıda olsun gereken cevabı verir. Dün olduğu gibi bundan sonra da hiç tereddüt etmeden bu cevabı veririz” dedi.


Yayın Tarihi: 20.08.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Konya'da yaptığı konuşmada Almanya Başbakanı Angela Merkel'i eleştirdi. Yıldırım, ''Ey Almanya, sen 27 birlik ülkesine talimat mı veriyorsun, bu birliğin patronu sen misin? Patronusun da biz mi bilmiyoruz. Açıklayın, bu birlikte benim dediğim olur, benim istemediğim hiçbir şey olmaz diye açıklayın da, Avrupa Birliği’nin ne olduğunu herkes de bilsin. Bu konuda iki ülkenin tarihsel dostluğuna ve birlikteliğine zarar verecek hal ve hareketlerden artık vazgeçin'' dedi.


Yayın Tarihi: 19.08.2017

İzmir'in Çiğli ilçesinde, kreşe öğrenci servisi yapan minibüste unutulduğu için havasızlıktan hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümüne ilişkin flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Alperen'in ölümünde ihmali bulunduğu iddia edilen ilgili okul müdürü tutuklandı. Başbakan Yıldırım İzmir'de feci şekilde ölen Alperen'in babasını arayarak olayın takipçisi olacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

İzmir'in Çiğli ilçesinde, kreşe öğrenci servisi yapan minibüste unutulduğu için havasızlıktan hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümüne ilişkin flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Başbakan Yıldırım İzmir'de feci şekilde ölen Alperen'in babasını arayarak olayın takipçisi olacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

Başbakan Binali Yıldırım'dan Almanya'ya son dakika yanıt... Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, Adil Öksüz ve Gümrük Birliği çıkışı nedeniyle ilişkilerin gerildiği Almanya'ya tepki gösterdi. Almanya'nın Gümrük Birliği düzenlemelerine yönelik olumsuz çıkışına, Başbakan Yıldırım'dan "Almanya avrupa birliği adına racon kesiyor. Doğru değil" yorumu geldi.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

Ahmet Hakan, Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Ergenekoncular, Balyozcular sırasını savdı... FETÖ’cülere görevi devretti" ifadesini kullanmasına ilişkin gündem yaratacak bir yazı kaleme aldı. Hakan, Hürriyet gazetesinde yer alan yazısı için "Yoksa metal yorgunu mu oldunuz Binali Bey?" başlığını kullanırken, "Ve ülkemizin başbakanı Binali Yıldırım, resmen ve alenen “Zaman gazetesi başyazarı” gibi konuşuyor" ifadesiyle de tartışma yaratacak gibi...


Yayın Tarihi: 18.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barcelona'da 13 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili olarak İspanya Kralı 6. Felipe'ye gönderdiği taziye mesajında, olayda çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesinden ve yaralanmasından derin üzüntü duyduğunu belirtti. Başbakan Binali Yıldırım da yayınladığı mesajda, İspanya'nın Barcelona kentinde bugün gerçekleştirilen saldırıları nefretle kınadı.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

Kocaeli’de 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi’nin yıldönümünde “Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştaya Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya katıldı. Yıldırım, Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yaşaması gerektiğini vurgulayarak, “Bu gerçeği bilerek alt ve üst yapı tedbirlerini alarak deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek mecburiyetindeyiz” dedi.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

AB Dönem Başkanı ve Estonya Başbakanı Jüri Ratas, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldi. İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. İkili, göç, terörle mücadele gibi konuları görüştü. Ratas, "Küresel terörle mücadelede işbirliği artırılmalı" dedi.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Türkçe Yaz Okulu'nun kapanış töreninde yaptığı konuşmada Türkçede bir çürüme yaşandığını, bu çürümeye artık 'dur' demenin zamanı geldiğini söyledi: ". Ne yazık ki, sosyal medya dili gençlerimizin arasında iletişim diline, geçerli bir yazı diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, bozuk cümleler araya serpiştirilmiş yabancı kelimeler sıradan hale geliyor. Türkçeden ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık dur deme zamanı gelmiştir."


Yayın Tarihi: 15.08.2017

AK Parti'nin kuruluşunun 16. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada AK Parti teşkilatına önemli mesajlar verdi. Erdoğan, 'Şimdi 11 milyon üyemize sesleniyorum. Bunu yapınca bilesiniz ki devran farklı dönecek' dedi. Başbakan Yıldırım ise konuşmasında Maçka'da şehit olan 15 yaşındaki Eren'le ilgili 'Türkiye'yi dünyayı onların başına dar edeceğiz. İyi ki varsın Eren!' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Şu anda tabii Hükümet bu 10 günü programına aldı çalışıyor. Hakikaten müsaitse turizm açısından olumlu olur. Turizm sektöründeki açığımızı kapama fırsatı verir" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Kurban Bayramı tatili hakkında açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, bayram tatili için kararın salı günkü Bakanlar Kurulu'nda verileceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Ankara'da temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Başbakan Yıldırım "CHP iyice şirazesinden çıktı. Bir milletvekili diyor ki, 'Efendim 15 Temmuz darbesi bir tiyatrodur, bu ne biçim darbe, meclis bombalandı bir milletvekili bile ölmedi. Halbuki bizim pilotlarımız suya bile nişan alır' diyor. Bu kadar şehitlerimizin ruhunu sızlatacak sözleri nasıl söylersin? Sayın Kılıçdaroğlu bu kepazeliğe bir son ver"' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

AK Parti'nin 16'ncı kuruluş yıl dönümü, Sincan'daki Harikalar Diyarı'nda yapılacak çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikte, 16'ncı yıla özel hazırlanan AK Parti’nin 16 yıllık hikayesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi hayatını anlatan filmler de davetlilere gösterilecek. Program, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmalarıyla sona erecek. Kutlamaya yaklaşık 6 bin kişi davet edilecek.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

Başbakan Yıldırım, Yenikapı Mitingi’nin yıldönümünde CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi: “Ana muhalefet genel başkanı o gün Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimi deyip, ardından kontrollü darbe deyip tüm inandırıcılığını yitirdi. Bir de çıkıp ‘Yenikapı ruhunu savunan tek lider benim’ diyor. Keşke böyle olsaydı. 80 milyonun ruhunu incitti. Yenikapı ruhuna ilk günkü aşkla sahip çıkan Cumhurbaşkanı’mız ve Bahçeli’ye teşekkür ediyorum.”


Yayın Tarihi: 08.08.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Akıncı Üssü davasına müdahil olma talebinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanığın yargılandığı davaya geçen hafta müdahillik talebinde bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

Başbakan Binali Yıldırım, yaz aylarından sonra hükümetin gündeminin ağırlığının ekonomi olacağını ve bu alanda yeni programları uygulamaya koyacaklarını açıkladı. Yıldırım, gazetecilerin 'Gündeme ilişkin hangi değerlendirmeleri yaparsınız?' sorusuna da "Ne söylememi istersiniz? Bakanlar Kurulu gitti, YAŞ da bitti. Bu ara gündemde fazla bir şey yok. Siz de biraz tatil yapın" yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin, bugünkü yazısında Ankara'daki ilginç gelişmeleri derledi. Yetkin, "Ankara’dan son birkaç hafta içinde gelen haberlere topluca bakarsanız, icra gücünü halk oylamasıyla elinde toplamış bir cumhurbaşkanı altında kurulmuş bir tek parti hükümetinden beklenecek kestirilebilirlik düzeyinde olmadığını görebilirsiniz" dedi. Yetkin, Mehmet Görmez'e hükümetten "Görevden ayrılmak için uygun bir gerekçe bulsanız" yönünde telkinler yapıldığını da aktardı.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor. Geçen yıl general ve amiral kadrolarının büyük ölçüde boş kalması sebebiyle, albayların terfi şansı yükseldi. Kurmayların yanı sıra, normalde terfi şansı çok az olan 'sınıf subayı' albaylar arasından da çok sayıda terfi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere YAŞ'ın 14 asker ve 2 sivilden oluşan üye yapısı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 4 asker ile 10 sivilden oluşacak şekilde değiştirilmişti.


Yayın Tarihi: 02.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Tarabya'da bulunan Cumhurbaşkanlığı Köşkünde bir araya geldi. Görüşme 6 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile Tarabya'da bulunan Cumhurbaşkanlığı Köşkünde görüştü. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesi basına kapalı gerçekleştirilen ve 15:30'da başlayan görüşmenin 6 saat sürdüğü bildirildi.


Yayın Tarihi: 01.08.2017

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesi sürpriz buluşma... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile İstanbul'da Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde bir araya geldi. Erdoğan ve Yıldırım'ın sürpriz toplantıda, Yüksek Askeri Şura ile ilgili konuların ele alması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün herhangi bir programı görünmüyordu.


Yayın Tarihi: 01.08.2017

TSK'nın komuta kademesini belirleyecek olan Yüksek Askeri Şura için takvim netleşirken, YAŞ Çarşamba günü Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak. Toplantıda askeri personelin terfi ve emeklilikleri kararlaştırılacak. Çankaya Köşkü'nde yapılacak YAŞ toplantısında terfi ve atamaları ilk kez 4 komutan ve 10 sivil değerlendirecek. Toplantıda ayrıca askeri stratejik konsept ve TSK’nın harbe hazırlık durumunun yanı sıra yine ‘FETÖ’ ile mücadele de ele alınacak.


Yayın Tarihi: 01.08.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir