Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım, 58., 59, 60. ve 61. Hükümet’lerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmış olan Türk siyasetçi. TBMM’nde 22. Dönem’de AKP’den İstanbul ve 23. Dönem’de AKP’den Erzincan milletvekili, 24. Dönemde de AK Parti İzmir milletvekili olarak yer almıştır. 61. Hükümette ismi değiştirilen Ulaştırma Bakanlığı yerine Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmuştur.

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde, Refahiye, Erzincan’da dünyaya geldi. Baba adı Dursun, anne adı Bahar’dır.İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Binali Yıldırım 1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) ‘da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.

1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü” tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Binali Yıldırım, 58. Hükümet (Gül Hükümeti), 59. ve 60. Hükümetler (I. Ve II. Erdoğan Hükümetleri) dönemlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. Dönem AKP İstanbul ve 23. Dönem AKP Erzincan milletvekilliği görevlerinde bulundu.

Bakanlığı sırasında gerçekleşen 22 Temmuz 2004 tarihli Pamukova Tren Kazası’nda 41 yolcunun vefat etmesi ve 80 yolcunun yaralanmasına ve de olay sonucunda oluşan kamuoyunun yoğun baskısına rağmen kazada sorumluluk kabul etmedi ve de istifasını vermedi. Binali Yıldırım ayrıca Youtube’un kapanmasına yönelik yoğun eylemleri ile uluslararası kamuoyunda sansürü teşvik eden bir figür olarak dikkat çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı “Ustalık Kabinesi” olan 61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye’nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu.

2007’den bu yana İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi olan Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanları şunlardır: 20 Temmuz 2006 Girne Amerikan Üniversitesi, 19 Haziran 2009 Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, 7 Mayıs 2010 Cumhuriyet Üniversitesi, 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi, 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi. 12 Eylül 2011 Erzincan Üniversitesi, 20 Eylül 2011 Kırklareli Üniversitesi, 23 Aralık 2011 Almanya Berlin Teknik Üniversitesi, 6 Haziran 2012 Pamukkale Üniversitesi, 2 Aralık 2012 tarihinde Dünya Denizcilik Üniversitesi, 22 Mart 2013 Tarihinde Okan Üniversitesi’nden Fahri Doktora aldı

Evli ve üç çocuk babası olan Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan ve kızı Büşra’nın “Derin Denizcilik Gemi Taşımacılık Sanayi ve limited şirketi” adında firmaları vardır.

Son Dakika Yeni Binali Yıldırım Haberleri

AK Parti grubunda seçim yapıldı. Binali Yıldırım AK Parti Grup Başkanı seçildi. AK Parti’nin grup başkanı, bugün Mecliste gerçekleştirilen kapalı grup toplantısıyla belli oldu. 21 Mayıs’taki 3. Olağanüstü Büyük Kongre ile AK Parti’de bayrak değişimi yaşandı. Başbakan Yıldırım, genel başkanlık koltuğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bıraktı. Böylece Yıldırım, siyasi hayatına hem AK Parti Genel Başkan Vekili hem de Grup Başkanı olarak devam edecek.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 73. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni'nde önemli değerlendirmelerde bulundu. "Terörün arkasında genç işsizliğin çok olması yatıyor" diyen Başbakan Yıldırım, sözlerinin devamında, "Türkiye zor bir coğrafyada. Bu coğrafyada dik duracağız. Bölgedeki insanların geleceği için Türkiye güçlü olması lazım. Kendi kendine yeterli olması lazım" dedi.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Ankara'da AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi düzenlendi. Kongrede partinin tüzüğüyle ilgili büyük bir değişiklik yaşandı. Kongrede tüzük değişikliğine gidildi ve Genel başkan vekilliği de yapılan değişiklik sonrası kongrede kabul edildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, CNN Türk kongre özel yayınında 'Genel Başkan Vekilliği Binali Yıldırım için getirildi. Yıldırım'dan sonra bu makam kaldırabilir' dedi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi Ankara'da düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden Genel Başkan seçildi. Kongrede Divan, MKYK aday listesini açıkladı. MKYK listesinde eski 19 isim gitti, yeni 19 isim geldi. Parti sözcüsü ve İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ile Ar-Ge'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar'ın liste dışı kaldı. FETÖ'den tutuklu Tümgeneral Mehmet Dişli'nin ağabeyi Şaban Dişli de liste dışı kalan isimlerden.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkan olacağı AK Parti 3. Olağanüstü Kongre Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılıyor. Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında "Bugün günlerden vuslat rabbime hamdolsun. İşte özlenen beklenen an geldi. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan bugün yeniden aramızda. Ne mutlu bizlere, hep başımızda olan liderle yol arkadaşlığı yaptık. Kutlu yürüyüşün lideri Erdoğan'ın yol arkadaşlarıyız" dedi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında konuştu. Başbakan Yıldırım, OHAL Komisyonu üyelerinin belli olduğunu söyledi. Almanya ile yaşanan gerginlik konusunda da açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Almanya artık bir şeye karar vermek durumundadır. İlişkileri geliştirmek istiyorsa, o zaman yönünü bölücülere, FETÖ'cülere değil, Türkiye'ye dönmek zorundadır" dedi. Başbakan Yıldırım, Atatürk'e hakaret tartışmaları hakkında ise 'Toplumsal kaos oluşturma çabası' ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım bugün son kez genel başkan sıfatıyla hem MYK'ya başkanlık edecek hem de yemek verecek. Bu bir teşekkür toplantısı da olacak ama veda etmeyecek. Aynı şekilde yarın da Meclis'teki grup toplantısında genel başkan sıfatıyla son kez konuşacak, teşekkür edecek. Yıldırım genel başkanlık koltuğunu Erdoğan'a bırakacak ama grup başkanı olarak görevine devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olmadığı zamanlarda ise Meclis grup toplantılarında konuşacak.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Anneler günü gezisi için gittikleri Marmaris'te yolcu midibüsünün uçuruma devrilmesi sonucu yaşamını yitirenler son yolculuklarına uğurlanıyor. Cenaze töreni sonra Başbakan Yıldırım, açıklamalarda bulundu. Kaza nedeniyle yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileyen Yıldırım, "Büyük bir kaza, her yönüyle araştırılacak. Araştırmalar sonucunda kazanın sebebi ortaya çıkacak. Sebebi ne olursa olsun giden geri gelmiyor. Eksikler ortaya çıkar. Son 10-15 yılda alt yapımız çok gelişti" dedi.


Yayın Tarihi: 14.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Londra-Ankara yolunda 'Kuduz Köpek' lakaplı ABD Savunma Bakanı James Mattis'le yaptığı görüşmeyi anlattı: “Bizim için PKK eşit YPG eşit PYD’dir” dedik. Zorlandı açıklamakta. Sonra dedi ki: “Bu bir seçim değil, bir mecburiyettir.” Öte yandan Yıldırım, "Amerika’yla aramızdakini uzaklaşma olarak görmeyin, eski yönetimle yeni yönetim geçişinden kaynaklanan bir durum var. İntikal durumu var" dedi.


Yayın Tarihi: 14.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, BBC'ye verdiği demeçte ABD'nin YPG'ye silah yardımına değindi. Başbakan Yıldırım, ABD'li yetkililerin kendisine Suriye'de YPG güçlerini silahlandırma kararının "bir tercih değil, kısa vadeli bir gereksinim" olduğunu ve Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Rakka'dan çıkarılmasının ardından YPG ile işlerinin biteceğini söylediğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Başbakan Binali Yıldırım ile Londra'da yaptığı görüşmeyi "dürüst, şeffaf ve faydalı" olarak değerlendirdi. ABD'nin terör örgütü PKK/PYD'ye silah yardımıyla ilgili Türkiye'nin endişelerini kabul ettiğini dile getiren Mattis, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesine destek verdiklerini savundu. Mattis, "PKK'ya hiçbir zaman silah vermediklerini, hiçbir zaman da vermeyeceklerini" ileri sürdü.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Savunma Bakanı Mattis, İngiltere'nin başkenti Londra'da buluştu. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinde NATO müttefiki olan Türkiye'yi koruma konusunda Washington'ın taahhüdünü yineledi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Başbakan Yıldırım, "İlk anda bu darbe girişimini kınayan ve demokrasiden yana olduğunu ifade eden İngiltere, Türkiye Cumhuriyeti ile dayanışma içinde olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Bu aslında Avrupa'nın diğer ülkelerinden ayrışan, o gün bizim ihtiyacımız olan bir sesti. Bu olaydan sonra İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkiler başka bir boyut kazandı" dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına aday olacağı iddiasına ilişkin, "Dedim ya beni benden çok düşünen var ama herkes işine baksın" dedi. Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığının, AK Parti kulislerinde yüksek sesle konuşulmaya başlandığı ileri sürüldü. İlk olarak CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından gündeme getirilen iddia, Sabah yazarı Melih Altınok tarafından da 'öneri olarak' dillendirilmişti.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

ABD'nin YPG'ye ağır silah vermesiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin çizgileri çok net. Bir terör örgütü kullanılarak başka terör örgütü yok edilemez. Türkiye bölgede PKK'nın bir başka terör örgütü olan DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıdır. PKK'ya doğrudan ya da dolaylı yardım anlamına gelecek girişimleri kabul etmemiz mümkün değildir.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın oğlu Yusuf Kenan Kaynak, hayatını Ayşe Bilge Öztürk ile birleştirdi. Grand Ankara Otel'deki törende, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in nikahlarını kıydığı çiftin şahitliklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım yaptı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın oğlu Yusuf Kenan Kaynak ve Ayşe Bilge Öztürk’ün nikah töreninde devletin zirvesi bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile fuarı gezen Başbakan Yıldırım, ilk kez görücüye çıkan milli taarruz helikopteri Atak'ın kokpitine bindi. Yıldırım, gece görüşü olan ve bakılan yöne doğru silahı yönlendiren Aselsan üretimi özel kaskı da taktı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım’ın Başdanışmanı Abdülkadir Özkan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP genel başkanı olmasının beklendiği olağanüstü kongrenin düzenleneceği 21 Mayıs’tan sonra parti içinde “temizlik” yapılacağını açıkladı. Özkan, “Kongre sonrası temizlik başlayacağını düşünüyorum” dedi. Özkan, darbe girişiminin planlayıcısı olmakla suçlanan Gülen’in “tarihsel serüveninin Amerika’dan bağımsız okunamayacağını” savundu.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığının, AKP kulislerinde yüksek sesle konuşulmaya başlandığı ileri sürüldü. İlk olarak CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından gündeme getirilen iddia, Sabah yazarı Melih Altınok tarafından da 'öneri olarak' dillendirilmişti. Hatırlanacağı üzere Binali Yıldırım daha önce de AK Partinin oylarını yükseltebilmesi hedefi ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmişti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Moldova’da Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesini ziyaret eden Başbakan Yıldırım, ardından 4. Dünya Gökoğuz Kongresi’nde konuştu. Başbakan Binali Yıldırım kendilerini misafir olarak görmediklerini söyleyerek, “Gagavuzya kimimiz için ev kimimiz için vatan kimimi içinse uzak coğrafyalardan gelip ziyaret etme arzusuyla tutuştuğumuz bir baba ocağı ”dedi.


Yayın Tarihi: 07.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaretleri kapsamında bu sabah yolculuk yaptığı Moldova'da, ülkenin Başbakanı Pavel Filip ile ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, Türkiye ve Moldova ilişkilerine yönelik kritik değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliyesine ilişkin sorusunu cevapladı.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Sabah yazarı Melih Altınok, 21 Mayıs'ta düzenlenecek olağanüstü kongre ile AK Parti Genel Başkanlığı koltuğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bırakacak olan Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aday gösterilmesi gerektiğini savundu. Altınok, "İzmir deneyiminde de CHP'nin yanı sıra her kesimden oy alabileceğini kanıtladı. Bu tercih İstanbul'a olduğu kadar, 16 Nisan'da kentte umduğunu bulamayan partiye de taze kan gibi çok çok iyi gelecektir" diye yazdı.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret gerçekleştireceği Moldova'ya uçuşu öncesinde, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda kritik açıklamalarda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, Deniz Baykal'ın "Abdullah Gül" çıkışına ilişkin, "Aday arayışına girmek demokrasiye uygun değil" ifadelerini kullandı. Yıldırım'ın Moldova heyetinde ise Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mevlüt Müezzinoğlu, Dışişleri Bakanı Nihat Zeybekçi, Genel Başkan yardımcısı Mehdi Eker bulunuyor.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

İngiliz Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün törenle Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yeniden üye olmasına sayfalarında yer verdi. Gazete, Erdoğan'ın kurucusu olduğu AKP'ye katılarak kılpayı elde ettiği referandum zaferi sonrası otoritesini sağlamlaştırma yolunda ilk adımı attığını yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum" demişti.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe'de görüşme gerçekleştirdi. Külliye'deki görüşme yaklaşık 5,5 saat sürdü. AK Parti'ye yeniden üye olarak genel başkanlık yolu açılan Erdoğan, tören sonrası programında olmayan sürpriz bir görüşme ile Başbakan Yıldırım'ı ağırladı.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan referandumunda 'evet' çıkmasının ardından bugün kurucusu olduğu AK Parti'ye üye oldu. AK Parti Genel Merkezi'ne Cumhurbaşkanı Erdoğan dev bir posteri asıldı. Salonda Erdoğan'ı gören bazı partililerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Erdoğan törende yaptığı konuşmada referanduma ilişkin çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Erdoğan, "Yüzde 51,4 bir AK Parti oyu değildir ama şunu da söyleyeyim yüzde 48,6 da bir CHP oyu değildir" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Referandumda kabul edilen anayasa değişikliğinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AK Parti’ye üye olacak. AK Parti kulisleriyle tanınan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında AK Parti'nin 'Erdoğanlı yeni dönemi'nin perde arkasını kaleme aldı. Selvi, 21 Mayıs'taki olağanüstü kongrede AK Parti genel başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a devredecek olan Başbakan Binali Yıldırım'ın, MKYK toplantısında çok rahat tavırlar sergilediğini yazdı.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yabancı bir misafirinin "Şu anda ne yaptıramıyorsun ki, AK Parti'ye genel başkan olmak istiyorsun?" sorusuna "Dışarıdan müdahale ile bir yere kadar oluyor. Ahmet Hoca'yla (Eski Başbakan Davutoğlu) yapamadık işte. Binali Bey'le Başbakan Yıldırım) sorun yaşanmıyorsa, belediyeden bu yana benim yanımda olduğu için" dediğini aktardı.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de bugün Avrupa Birliği'ne (AB) girip girilmemesi yönünde referandum yapılsa tereddütsüz ‘hayır’ çıkacağını belirterek, “Sürekli Avrupa ülkeleri Türkiye’ye parmaklarıyla işaret ederek, şunu yapmayın, bunu yapmayın, yoksa üye olamazsınız. Yoksa şunu yaparız, yoksa bunu yaparız dediler. Bunu bizim milletimiz kabul etmiyor, onuruna çok düşkün bir millettir” dedi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) anayasa değişikliğiyle ilgili 16 Nisan'da yapılan referandumun sonuçlarını dün kesinleştirmesiyle, bir partiye üyeliğinin önünde engel kalmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa zamanda AK Parti'ye katılması bekleniyor. Erdoğan 21 Mayıs'ta yapılacak AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde de genel başkanlığa tek aday olarak gidecek. Referandumla kabul edilen anayasa değişikliği, cumhurbaşkanına bir partiye üye olma imkanı getiriyor.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, referandum sonucuna ilişkin "Milletin kabul ettiğini ana muhalefet partisi kabul etmese ne yazar? Milletin verdiği kararı mahkemede dönüştürmeye hiç kimsenin hakkı yok. Ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne Anayasa Mahkemesinde ne de başka bir mahkeme milletin verdiği kararı değiştiremez. Benim tavsiyem ana muhalefet partisi milletin iradesine tabi olmak, bir dahaki seçimlere veya referanduma daha çok çalışıp, daha çok milletin gözünü girsin" dedi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Başbakan Yıldırım, IKBY Başkanı Mesud Barzani ile telefonda görüştü. Türk Hava Kuvvetleri'nin terör örgütü PKK’ya yönelik olarak Şengal ve Karaçok bölgelerine gerçekleştirmiş olduğu operasyon sırasında hayatını kaybeden 5 Peşmerge için üzüntülerini ve başsağlığı dileklerini ifade eden Yıldırım, IKBY ile terörle mücadeleye yönelik işbirliğini sürdürme yönündeki iradeyi vurguladı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, bugün saat 12.00'da Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de yaptığı sürpriz görüşmenin ardından Bahçeli’yle bir araya gelecek olması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ı Beştepe Devlet Konukevi'nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları söz konusu kabulün, "haftalık olağan görüşme" çerçevesinde olduğunu kaydetti. Görüşmede, Suriye ve Irak'a düzenlenen operasyonlar ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin denetim kararının ele alındığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Başbakan Yıldırım, AKPM'nin Türkiye hakkında aldığı karara sert tepki gösterdi. Yıldırım, "Biz de halkımıza, milletimize biz de soracağız. 'Ey ahali bu şartlar altında girelim mi? Girmeyelim mi?' dolayısıyla bu iş tek taraflı beyanlarla olmaz girecek olanın da kararı önemlidir. O milletin de kararı önemlidir. Girmesine kabul edecek topluluğun da biz çok sesli konuşmayı bırakıp, kendi aralarında bu zihin karışıklığını gidermeleri lazım." dedi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

AK Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs'ta partinin başına geçmesini isteyenlerle; bunun için 2018'deki olağan kongrenin beklenmesini savunanlar karşı karşıya. Cumhurbaşkanlığı'na yakın kaynaklar ile parti yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Erdoğan'ın partinin başına geçmesiyle ilgili zamanlamanın, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi muhtemel Erdoğan ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım arasındaki görüşmede şekillenmesi bekleniyor.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, kabine revizyonuna ilişkin "İsimler üzerinde konuşmamız çok doğru olmaz, kimin geleceği, kimin gideceği. Bunları böyle bir adım atmadan konuşmak yanlış olur. Ama siz de takdir edersiniz ki zaman zaman Bakanlar Kurulu'nda kan tazelemesi yapmak demokrasinin gereğidir. Bu anlamda şartlar oluştuğunda, ihtiyaç hasıl olduğunda değişikliğe gidilebilir. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanımızla bir istişare süreci içerisinde gerçekleştiririz" açıklaması yaptı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin referandumda kabul edilmesinin ardından, AK Parti’de bundan sonra izlenecek senaryolar konuşulmaya başlandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın, siyasi nezaket gereği geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 'genel başkanlık' istifasını sunduğu iddia edildi. Ahmet Davutoğlu krizinin, ve partide iki başlılığın yeniden yaşanmaması için, AK Parti 20-21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

23 Nisan özel oturumunda çıkan gerginlik hakkında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den açıklama geldi. Başbakan Yıldırım, tartışmaya ilişkin "Uzlaşma olmazsa yolumuza bakarız" derken, CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sert muhalefet değil sadece gerçekleri söyledim" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım'a beklenen Rakka operasyonu ve ABD ile YPG ilişkisi de soruldu. Başbakan Yıldırım, "ABD ile DEAŞ’a karşı mücadelede tavrımız çok açık ve nettir. Nasıl işbirliği yapacağımız her seviyede kendilerine aktarılmıştır. Bu şartlar altında karar bizim değil karar ABD'nin olacaktır" dedi. Yıldırım, CHP'nin referandumla ilgili Danıştay'a başvurma kararına ilişkin "Milletin zamanını israf etmenin manası yok" değerlendirmesini yaptı.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Sosyal medyada yayınlanan bir video paylaşım rekoru kırdı. Referandum sonuçlarının ardından Başbakan Binali Yıldırım için hazırlanan klip, günün çok izlenen videolarından biri oldu.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, "İslam'ın hayat veren, rahmet yüklü mesajlarının kimi çevrelerce şiddet, terör ve vahşetin referansı olarak gösterilmesini asla kabul etmeyiz. Maalesef Batı'da eski geleneksel öfke nedeniyle İslam karşıtlığı giderek yükseliyor. Batı kültüründe yerleşmiş bir İslam korkusu var ki Batı bu hastalığıyla mutlaka yüzleşmek zorundadır." dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında konuştu. Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin önünü açacak tarihi değişimi savundu. O milletimize inandı, güvendi. Kendilerine şahsım ve partim adına şükranlarımı sunuyorum. Bazı hususlar hemen yürürlüğe girecek. Diğerleri de 3 Kasım 2019'da yapılacak seçimle yürürlüğe girecek. Resmi sonuçlar açıklanınca kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde vatandaşlara seslendi. Başbakan Binali Yıldırım, halk oylamasında milli iradenin bir kez daha tecelli ettiğini belirterek, “Referandum zafer ve hezimet diye anlatılmamalı, yorumlanmamalı. Bu oylamanın kaybedeni yoktur, kazananı bütün millet olmuştur” dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandum sonuçlarının belli olmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde vatandaşlara seslendi. AGİT'in referandum raporuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AGİT diye bir örgüt var Avrupa'da. Kendilerine göre rapor hazırlıyorlar. Türkiye'deki seçimler şöyle olmuş böyle olmuş. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz" dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'nde referandum kutlaması için toplanan vatandaşlara hitap etti. Yıldırım, "Durmak yok yola devam. Birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Son sözü millet söyledi evet dedi noktayı koydu. Yola çıkanken söylediğimiz gibi, sonuç başımızın tacıdır dedik. Halkımız cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine olur vermiştir" dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Türkiye, bugün anayasa değişikliği için halk oylamasına gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sandığından çıkan referandum sonucu belli oldu. İşte siyasi parti liderlerinin sandığından çıkan referandum sonucu...


Yayın Tarihi: 16.04.2017

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandum oylarını kullandı. Yıldırım, "Çıkacak sonuç ne olursa olsun başımızın tacıdır, milletimizin verdiği karar en güzel karardır" dedi. Kılıçdaroğlu ise, "İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve hep birlikte Türkiye'nin temel sorunlarını tartışma imkanımız olur" ifadelerini kullandı. Bahçeli'nin çok kısa açıklama yapması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

'Referandum sonuçları açıklandı mı' sorusunun yanıtı için sayılı saatler kaldı. Başbakan Binali Yıldırım da referandum için oyunu kullandı. Yıldırım, oy kullanma işlemi sonrası basın görevlilerine açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 16.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir