Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım, 58., 59, 60. ve 61. Hükümet’lerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmış olan Türk siyasetçi. TBMM’nde 22. Dönem’de AKP’den İstanbul ve 23. Dönem’de AKP’den Erzincan milletvekili, 24. Dönemde de AK Parti İzmir milletvekili olarak yer almıştır. 61. Hükümette ismi değiştirilen Ulaştırma Bakanlığı yerine Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmuştur.

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde, Refahiye, Erzincan’da dünyaya geldi. Baba adı Dursun, anne adı Bahar’dır.İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Binali Yıldırım 1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) ‘da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.

1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü” tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Binali Yıldırım, 58. Hükümet (Gül Hükümeti), 59. ve 60. Hükümetler (I. Ve II. Erdoğan Hükümetleri) dönemlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. Dönem AKP İstanbul ve 23. Dönem AKP Erzincan milletvekilliği görevlerinde bulundu.

Bakanlığı sırasında gerçekleşen 22 Temmuz 2004 tarihli Pamukova Tren Kazası’nda 41 yolcunun vefat etmesi ve 80 yolcunun yaralanmasına ve de olay sonucunda oluşan kamuoyunun yoğun baskısına rağmen kazada sorumluluk kabul etmedi ve de istifasını vermedi. Binali Yıldırım ayrıca Youtube’un kapanmasına yönelik yoğun eylemleri ile uluslararası kamuoyunda sansürü teşvik eden bir figür olarak dikkat çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı “Ustalık Kabinesi” olan 61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye’nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu.

2007’den bu yana İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi olan Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanları şunlardır: 20 Temmuz 2006 Girne Amerikan Üniversitesi, 19 Haziran 2009 Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, 7 Mayıs 2010 Cumhuriyet Üniversitesi, 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi, 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi. 12 Eylül 2011 Erzincan Üniversitesi, 20 Eylül 2011 Kırklareli Üniversitesi, 23 Aralık 2011 Almanya Berlin Teknik Üniversitesi, 6 Haziran 2012 Pamukkale Üniversitesi, 2 Aralık 2012 tarihinde Dünya Denizcilik Üniversitesi, 22 Mart 2013 Tarihinde Okan Üniversitesi’nden Fahri Doktora aldı

Evli ve üç çocuk babası olan Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan ve kızı Büşra’nın “Derin Denizcilik Gemi Taşımacılık Sanayi ve limited şirketi” adında firmaları vardır.

Son Dakika Yeni Binali Yıldırım Haberleri

Yeni kabinede kimler var' sorusunun yanıtı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Beştepe'deki, program akışına dahil olmayan sürpriz görüşmelerinin ardından belli oldu. 6 milletvekili ilk kez kabineye girdi. 5 bakanın ise kabine içinde yeri değiştirildi. Ankara kulisleriyle tanınan Abdülkadir Selvi, kabinedeki kritik değişikliklerin perde arkasını kaleme aldı. İşte Selvi'nin kaleminden yeni kabinenin şifreleri...


Yayın Tarihi: 20.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bugün sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Başbakan Yıldırım yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabinede yer almayan AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'ten son dakika açıklama geldi. Türkeş, yeni kabine ile ilgili "Yeni Bakanlar Kurulu, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Görev alan tüm arkadaşlarımıza muvaffakiyetler diliyorum” ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

'Yeni kabinede kimler var' sorusunun yanıtı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Beştepe'deki sürpriz görüşmesinin ardından belli oldu. Yeni kabine listesine göre 5 bakanın görevi değişti, 6 yeni isim geldi. AK Parti tarafından kurulan yeni kabineye yine giremeyen Burhan Kuzu ise kişisel Twitter hesabından isyan etti. Kuzu 'adalet' göndermesinde bulunarak "Allah'a havale ediyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeden sonra bugün son dakika olarak kabine revizyonunu açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu değişti. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu oldu. Peki Jülide Sarıeroğlu kimdir, aslen nereli, kaç yaşında?


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü. Yıldırım'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile programda yer almayan sürpriz bir toplantı gerçekleştirdi. Erdoğan, 12.00'de Yıldırım'ı kabul etti. Ankara'yı hareketlendiren sürpriz görüşmenin bir süredir kulislerde konuşulan kabine değişikliğiyle ilgili olduğu ortaya çıktı. Kabinede 6 bakanın yeri değişti, 5 yeni isim ise kabineye girdi.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım'ın 15 Temmuz darbe girişimini nasıl öğrendiğine ilişkin tartışma sürüyor. Başbakan Yıldırım'ın, "Esas kanaati kendim oluşturdum. Cumhurbaşkanımızla istişare ederek, beraber konuştuk, bunun FETÖ’cülerin asker içerisinde bir kalkışması olduğu kanaatine vardık. (…) O anda doğru da olabilirdi, yanlış da" sözlerini köşesine taşıyan Murat Yetkin, "O an doğru da olabilirdi, yanlış da… Bu aslında müthiş bir cümle…" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

İstanbul'da şiddetli yağış bugün tüm kenti ve özellikle trafiği felç etti.Aşırı yağış nedeniyle kentin en önemli ve kilit olarak tabir edilebilecek toplu taşıma noktaları kapatıldı. Bazı araçlar, iş yerleri ve evler su altında kaldı.Can kaybının olmadığı yağış için Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakan Binali Yıldırım 'afet' tanımlamasını kullanırken,Kandilli Rasathanesi'ne göre bu yağış değeri son 106 yılın en yüksek 3'üncü yaz yağış değeri oldu.Peki yaz yağmurunun bu denli sert olmasının sebebi ne?


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında konuştu. Yıldırım "Darbe girişimi sonrası bugüne kadar 168,977 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 33,180'i kamu görevinden uzaklaştırıldı; 111,240'ı ihraç edildi" dedi.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında konuşuyor


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin karşısında açılışını yaptığı 15 Temmuz Şehitler Abidesi'ni Başbakan Binali Yıldırım ile ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Şehitler Abidesi'ni ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlarla sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım ve kabine üyeleri, Çengelköy'den 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne on binlerce vatandaşla beraber yürüyerek geldiler. Şehitler Köprüsü'nden vatandaşlara seslenen Başbakan Yıldırım, "Burada açık bir şekilde ifade ediyorum, bize yaşattıkları acılardan hiçbir şey elde edemeyecekler. Bize yaşattıkları acıdan daha acı sonla bitecekler. Kendi bataklıklarında sönecekler. Hiçbir zaman şiddete teslim olmadık olmayacağız" dedi.


Yayın Tarihi: 16.07.2017

15 Temmuz darbe girişimi gecesinin en kritik dönemeçlerinden biri Çankaya Köşkü’nde yaşandı. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, köşkte toplanan bakanların içinde bulundukları durumu kaleme aldı. Selvi, bakanların bir yandan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la irtibat kurmaya çalıştığını, diğer yandan da ne yapılacağını konuşur bir halde olduğunu yazdı. İşte Abdülkadir Selvi'nin 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişimine ilişkin kaleme aldığı detaylar...


Yayın Tarihi: 15.07.2017

Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, OHAL için 3 ay uzatılmasına dair teklifleri olacaklarını belirtti. Yıldırım, afiş tartışmaları için ise, "Alınganlık gösterecek bir şey yok. TSK'yı hedef alma düşüncesi yoktur" dedi. ABD'nin başkenti Washington'da 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bilgilendirme ilanlarının asılmasına izin verilmemesini değerlendiren Yıldırım, "ABD'nin bu tavrı kabul edilemez" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, bir araya geldiği gazete genel yayın yönetmenleri ve yazarlara, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi öncesi, gecesi ve sonrasını değerlendirdi. Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ’yle ilgili “Örgütün saydam olmayan yapısı ve karmaşık ilişkilerini düşündüğümüzde hepimizi şaşırtan farklı gelişmeler yaşanabilir. Bunu ihtimal dışı görmememiz lazım.” dedi.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, "Hiçbir devlet kendisine sadakat göstermeyenlerle çalışmaz. Bu genel kural. Kendi içinde hainler olduğunu bile bile nasıl ülkeyi yöneteceksiniz? FETÖ’nün siyasi ayağı hakkında sorular soruluyor. Ana muhalefetten sözler duyuyoruz. 1966’dan beri Türk siyasi hayatına bakın. Bu örgütle mücadele eden 2 dönem vardır biri sayın Erbakan’dır diğeri de Ak Parti iktidarı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır" dedi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında bugün başlayacak olan etkinliklerin ilki 81 ildeki şehit kabirlerine ziyaretlerle gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Edirnekapı'daki 15 Temmuz şehitliğini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret sırasında Kur'an okuduğu öğrenilirken, mezar başında Kur'an-ı Kerim okunurken Erdoğan ve Yıldırım buradan Şehzadebaşı Cami'ne geçti.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin 1'inci yıldönümünün, yurt içi ve yurt dışında bir dizi etkinlik ile anılacağı bildirildi. Anma törenleri kapsamında etkinliklerin 11 Temmuz’da başlayacağı ve 16 Temmuz gecesi son bulacağı belirtildi. 16 Temmuz gecesi Meclis'te düzenlenecek özel oturumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Başkanı Kahraman, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin konuşacağı belirtilirken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu programda yer almadı.


Yayın Tarihi: 10.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, "Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak" dedi. Başbakan Yıldırım, "Hummalı bir çalışma var. Adeta yeni bir şehir kuruluyor" diye konuştu. "OBA" helikopteri ile yapımı devam eden dev projeleri havadan inceleyen Yıldırım'a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti.


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşünü değerlendiren Başbakan Yıldırım, "Bu işte ısrar etmek yollarda, meydanlarda mağdur olan vatandaşa eziyet olur. Anamuhalefet partisine de eziyete dönüşebilir. Bunun yeri yollar değil, Meclis'tir. Artık bu kabak tadı vermeye başladı, bu işi miting sonrası bitirmek lazım" dedi.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararı hakkında son dakika açıklama yaptı. Yıldırım, "Bizim için bu rapor hükümsüzdür. Türkiye'yi eleştirmek yerine kendi içlerine baksınlar" dedi. Avrupa Parlamentosu'nda görüşülen ve müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye raporu, bugün onaylanmıştı. Raporda, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin “derhal ve resmen askıya alınması” için çağrıda bulunuluyordu.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın kızı Rumeysa Kalın evlendi. Çiftin nikahı şahitliğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Binali Yıldırım ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Çiftin nikahını, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kıydı. Daha sonra geline, nikah cüzdanını Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Nikah törenine, bazı bakanlar, Ankara'da görevli büyükelçiler ve misyon temsilcileri ile diğer davetliler katıldı.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Suriyelilerle son günlerde yaşanan gerilimler konusunda açıklama yaptı. Suriyeli mültecilerden nitelikli olanlara vatandaşlık vereceklerini belirten Yıldırım, "Haddini aşan olursa sınır dışı ederiz" dedi. Son günlerde büyük artış gösteren Suriyeliler ile gerginliğe ilişkin dün İçişleri Bakanlığı'ndan da açıklama gelmişti. Bakanlık, gerginliklerin abartılarak infial yaratılmaya çalışıldığını ve Suriyelilerin suça karışma oranının yüzde 1,32 olduğunu kaydetmişti.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Macar mevkidaşı Victor Orban'la yaptığı basın toplantısında, "Bizde bir laf var, fazla naz aşık usandırır. AB'nin bu konuda biraz daha hızlı hareket etmesinde fayda var" dedi. Yıldırım, Orban ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Yıldırım'ın AB'ye üyelik müzakerelerine yönelik soruya yanıtı "Bizde bir laf var, fazla naz aşık usandırır. AB'nin bu konuda biraz daha hızlı hareket etmesinde fayda var" oldu.


Yayın Tarihi: 30.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Erzurum'da yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal KIlıçdaroğlu'na yüklendi. Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasın ardından Adalet Yürüyüşü başlatan Kılıçdaroğlu'na "Bakın buradan söylüyorum. FETÖ'cülerin, bölücülerin ayakta alkışladığı bu yürüyüş milli bir yürüyüş değildir. Bizim yürüyüşümüz milli bir yürüyüştür. Sayın Kılıçdaroğlu bu sevdadan vazgeç. Gideceğin yer çıkmaz sokaktır" yönünde çağrı yaptı.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Erzincan - Sivas karayolunda TIR'a arkadan çarpan araçtaki 5 kişi hayatını kaybetti. Bu sırada Erzincan'dan karayolu ile baba ocağı olan Refahiye İlçesi’ne bağlı Kayı Köyü’ne gitmek için yola çıkan Başbakan Binali Yıldırım, kazayı görünce konvoyu durdurup yetkililerden bilgi aldı. Konvoyda bulunan Başbakan Yıldırım'ın doktoru da yaralılara müdahale etti.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, "Mahkeme kararı bizi mutlu etmeyebilir. Ama o kanun orada olduğu müddetçe, o hükümler yazılı olduğu müddetçe, ona rıza göstermemiz lazım. Eğer maksat o yargılamadan hasıl olmuyorsa, yasayı değiştireceğiz. Bunun yolu da parlamentodur, yol değildir, yollara düşmek değildir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Beyoğlu'ndaki yeni hizmet binasının açılışı ve meclis toplantısına katıldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü' hakkında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun yargı kararları konusunda çelişkili açıklamalar yaptığını ifade eden Başbakan Yıldırım, CHP liderinin yürüyüşte zihnen ve bedenen yorulduğunu savunarak, 'Sayın Kılıçdaroğlu' bize lazım diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun kendisine yazdığı mektubun içeriği de sorulan Başbakan Yıldırım, açlık grevindeki akademisyenlere de değindi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Manisa'daki askerlerin zehirlenmesiyle ilgili son dakika bir açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım açıklamasında, "Kışlalara gıda alımını kamu ihalelerinin dışına çıkaracağız. Nasıl alım yapılacağı detayını Milli Savunma Bakanlığı belirleyecek ama pazarlık usulü ile olabilir. Asıl önemlisi şu anda bazı şüpheler var, onların üzerine gitmek. Bu tür olayların yaşanmaması için ilave tedbirler alınacak" ifadesini kullandı


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan'a gerçekleştirdiği resmi temaslar kapsamında ülkenin Başbakanı Aleksis Çipras ile ortak basın toplantısında açıklama yaptı. Çipras, gazetecilerin kendisine 'darbeci askerlerin Türkiye'ye iade edilmemesine ilişkin' soruya, "Mahkeme kararına saygı duymalıyız" diye cevap verdi. Yıldırım ise Çipras'ın açıklamasına ilişkin Darbeciler, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" yorumunda bulundu.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Meclis’teki ilk grup konuşmasında AK Parti için artık çıtanın daha da yukarı çıktığını vurgulayarak teşkilatlarda yenilenme sinyali veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisini 1 Temmuz’da kampa alıyor. Kampa, 81 ilin ana kademe, kadın ve gençlik kollarının il başkanları gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 2014 yılında AK Parti Kampı’na başkanlık etmişti. Erdoğan’dan sonra Ahmet Davutoğlu ile Binali Yıldırım, Afyonkarahisar’da parti teşkilatları ile bir araya gelmişti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye'yi sağa sola başka ülkelere şikayet etmek için yollara düşenler, Türkiye'yi başkalarına şikâyet eden siyasetçiler var." dedi. Başbakan Yıldırım, 3. Havalimanı merkez şantiyesinde işçiler ile bir araya geldiği iftar programında konuştu. Başbakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, CHP'nin başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Başbakan Yıldırım Diyarbakır'da toplu açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun 'adalet' yürüyüşüne tepki gösteren Yıldırım, '15 Temmuz'da meydanlara inmeyenler, şimdi tutmuşlar Ankara'dan İstanbul'a yürüyorlar. Yürüyeceksen, darbecilere karşı yürüyeceksin. Adalet sokakta aranmaz" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin "Oraya gitmek için bu sıcakta, mübarek Ramazan ayında yürümeye lüzum yok ki. Maltepe'ye hızlı trenle gidebilir, eziyet ediyor kendine. Sayın Kılıçdaroğlu şunu unutmuş gözüküyor: Milletvekiline sahip çıkmasını normal karşılanabilir. Ama unutmasın ki TBMM'de dokunulmazlıklar kaldırılırken olumlu oy kullanan CHP’dir. Dokunulmazlık kalkınca olacakları biliyordu" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ülkelerin "bağımsızlık referandumu"na verdikleri tepkilerin normal olduğunu belirtti. Başbakan Binali Yıldırım ise, 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumuna ilişkin "Bizim görüşümüz çok açık ve nettir. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünü istiyoruz. Bu kararın da sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz" demişti.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe’de bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisinde iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. İftara, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve iş dünyasının sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Öğrencilerle bir araya gelen Başbakan Yıldırım, tahtaya “Sevgili öğrenciler, başarılar ve iyi tatiller” yazdı. Başbakan, bazı harfleri yanlış yazınca Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından uyarıldı. Yazım hatasını düzelten Başbakan Yıldırım, G’nin üzerine konulanı eskiden beri anlayamadığını söyledi. Bu diyalog, gülüşmelere neden oldu. Okulda renkli anlar yaşandı.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapma planına ilişkin, "Bizim görüşümüz çok açık ve nettir. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünü istiyoruz. Bütün Iraklıların bir arada, bir devlet olarak yaşamasını istiyoruz. Dolayısıyla bölgemizde yeterince sorun var. Yeni bir sorun alanı oluşturulmasının doğru olmadığını düşünüyoruz ve bu kararın da sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, "Tekli öğretime geçeceğiz. Türkiye'nin her yerinde artık sabahçı öğlenci olmayacak. Sabah gelecek, akşam da çok karanlığa kalmadan gidecek. Analar, babalar da merak etmeyecek. Onun için 71 bin derslik yapmamız gerekiyor 2019'a kadar. Sadece Ankara'da 8 bin derslik yapılıyor. Bu yüzde 10'dan fazlasını yapıyor demektir. Zaten toplasan 10 tane şehirde problemimiz var. Diğerlerinde sorun yok, yerleri zaten hazır" dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Abdulkadir Selvi, "Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın kabine değişikliği konusunda çok istekli olmadığı, Başbakan'ın ise kabine değişikliğinin fazla uzatılmadan bir an önce yapılmasını istediği söyleniyor. Bu durumda 3-4 bakanın değişeceği küçük çaplı bir revizyonun üzerinden duruluyor, 7-8 bakanın yer alacağı köklü bir değişiklik düşünülmüyormuş. Peki köklü bir değişiklik hiç olmayacak mı?" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Katar krizine ilişkin "Bu meselenin çözümü için Cumhurbaşkanı'mız başta olmak üzere, hükümetimiz diplomatik temasları başlatmış bulunuyor. Devletler arası ilişkiler asılsız haberler yüzünden yara almamalı" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'nın Adana'daki İncirlik Üssü'nden çekilmesiyle ilgili olarak ise "Nasıl isterlerse öyle yapsınlar" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Başbakan ve Ak Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında flaş kıdem tazminatı açıklaması geldi. Yıldırım "Çalışanlarımızın hiçbirinin kazanılmış hakkına halel gelmesine izin vermeyiz" dedi.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Son dakika' SDG, IŞİD'in elindeki Rakka'nın kuzeyindeki askeri üsse saldırı başlattı. YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rakka operasyonunun başlayacağı tarihi salı günü yani bugün duyuracaklarını açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, operasyonun 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece başlatıldığını duyurmuştu. YPG ise cumartesi günü yaptığı açıklamada, operasyonun ‘birkaç gün içinde’ başlayacağını belirtmişti.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile bugün gerçekleştireceği görüşmesini iptal etti. Yıldırım'ın iptal gerekçesi ise 'programın yoğunluğu' olarak açıklandı.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Başbakan Yıldırım, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, dün Londra'da meydana gelen terör saldırısına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Yıldırım, İngiltere Başbakanı Therasa May'ı etiketleyerek paylaştığı tweetinde, can kaybına ve çok sayıda insanın yaralanmasına yol açan menfur terör saldırıları karşısında acıları paylaştığını belirterek "Bu elim hadisede ölenlerin yakınları ile Birleşik Krallık halkına milletim ve şahsım adına taziyelerimi sunuyorum." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerini Çankaya Köşkü’ndeki iftarda ağırladı. Başbakan Rakka Operasyonu hakkında "Dün gece itibariyle 2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece başlamıştır. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptı" dedi.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım dün Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle bir araya geldiği iftar programında önemli açıklamalarda bulundu. Bedelli askerlik ile ilgili bir soru üzerine Başbakan Yıldırım, "Programımızda, Hükümetin gündeminde 'bedelli'yle ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız" yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Rakka operasyonuyla ilgili son dakika açıklamasında operasyonun 2 Haziran gecesi başladığını ifade etti. Başbakan Yıldırım, 2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece, daha önce planlanan Rakka operasyonunun başlatıldığını bildirerek, bu konuda ABD'nin gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptığını belirtti.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Bedelli askerlik bekleyenleri sevindirecek haber... Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, bedelli askerlikle ilgili açıklama yaptı. Destici, Başbakan Yıldırım'ın bedelli askerlik konusunda iyimser olduğunu söyledi. Bedelli askerliğin çıkması durumunda elde edilen gelirin SMA hastalarına aktarılması talebini dile getiren Destici, “Bedelli askerlik gündemde mi?” sorusuna, “Milyonların talebi var, SMA hastaları ile ilgili böyle bir teklifte bulunduk" dedi.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Ekonomi Koordinasyon Kurulu bugün toplanıyor. Saat 14.00'te başlayacak toplantıya Başbakan Binali Yıldırım başkanlık edecek.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde 81 ilden gelen öğretmenlerle birlikte yediği iftar yemeğinin ardından bir konuşma yaptı. Bütün tarihi şahısları bir öğretmenin yetiştirdiğini söyledi. Yıldırım yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki ay içerisinde 20 bin öğretmenin atamasını yapmış olacağız. Bundan sonra da ihtiyaç olduğunda yine öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceğiz." dedi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir