Bülent Arınç kimdir?

Bülent Arınç kimdir?

Babasının tayini sebebiyle orta öğretimini Bursa'da tamamlayan Bülent Arınç, liseyi Manisa Lisesi'nde bitirdi. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Bülent Arınç, Manisa'da uzun süre serbest avukatlık yaptı. Üniversite yıllarından itibaren siyasete ilgi duydu. Siyasete Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulunarak girdi. Orta derecede İngilizce konuşabilen Bülent Arınç, evli ve iki çocuk babasıdır.

MANİSA MİLLETVEKİLİ

24 Aralık 1995'te milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisi'nden Manisa Milletvekili seçilen Bülent Arınç, RP MKYK üyeliğinde bulundu. Bülent Arınç, bu dönemde TBMM Adalet Komisyonu ile Türkiye-AB Karma Komisyonu'nda çalıştı. 

FAZİLET PARTİSİ

Bülent Arınç, Refah Partisi'nin 15 Şubat 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması ve kapatma kararının 22 Şubat 1998 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanmasından sonra,  27 Şubat 1998'de bir grup arkadaşıyla beraber 17 Aralık 1997'de kurulan Fazilet Partisi'ne geçti. Bülent Arınç, 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde FP'den Manisa Milletvekili seçildi. İki yasama döneminde FP Grup Başkanvekili görevinde bulunan Bülent Arınç, ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı.

Bülent Arınç, FP'nin "Yenilikçi Kanat" milletvekilleri arasında öne çıkan Kayseri Milletvekili Abdullah Gül ile beraber hareket etti ve 14 Mayıs 2000'de toplanan FP 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa adaylığını koyan Gül'ü destekledi.

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

Bülent Arınç RP'nin ardından, FP'nin de 22 Haziran 2001'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından bu partiye mensup milletvekillerinden "Yenilikçi Kanat" olarak adlandırılan grubun 14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kurucuları arasında yer aldı.

Bülent Arınç TBMM Grup Başkanı görevine getirildi. Bülent Arınç, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

MECLİS BAŞKANLIĞI

Bülent Arınç, 19 Kasım 2002'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. Manisa Milletvekili Bülent Arınç birinci oylamada Anayasa'nın istediği çoğunluğu sağlayarak, 369 oyla TBMM'nin 22. Başkanı oldu.

22 Temmuz Genel Seçimleri 'nin ardından yapılan Meclis Başkanlığı seçimlerine aday olmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi cumhurbaşkanlığı için adı geçen Bülent Arınç,24 Nisan 2007 günü aday olmayacağını açıkladı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI

Bülent Arınç 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine revizyonunda kabineye girmiştir. 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti' nde Başbakan yardımcılığı ve hükümet sözcülüğü görevini üstlenmiştir

Bülent Arınç, 19 Kasım 2002'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. Manisa Milletvekili Bülent Arınç birinci oylamada Anayasa'nın istediği çoğunluğu sağlayarak, 369 oyla TBMM'nin 22. Başkanı oldu.

Orta derecede İngilizce bilen Bülent Arınç, evli ve iki çocuk babası. 

Son Dakika Yeni Bülent Arınç Haberleri

AK Parti kurucularından olan eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu sabah Best FM'de katıldığı bir canlı yayında AKP milletvekili Mehmet Metiner'e sert sözlerle yanıt vermişti. Twitter hesabından Arınç'ın açıklamalarına yanıt veren Metiner, "Bu sözler sana ait ise çapın ve seviyen bu kadar işte! Adıyaman'dan geldiğini söylediğin kişiler de FETÖ'cü ve senin gibilerdir mutlaka! Nasıl biri olduğun görüldü. Haklıymışlar" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, canlı yayında yeni parti kuracağı yönündeki iddialara yanıt verdi. AKP Milletvekili Mehmet Metiner’i sert bir dille eleştiren Arınç, OHAL inceleme komisyonunun hayata geçmesi için 'Başbakan'a yalvarıyorum' ifadesini kullandı. Ortağı Manisa Barosu'na kayıtlı avukatlardan B.Y.'nin gözaltına alınmasına da değinen Arınç, "Ben Başbakan Yardımcılığı dönemimde de Manisa’daki bazı gözaltılara dair ses çıkarmıştım" dedi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Manisa merkezli 3 ilde, FETÖ/PDY'nin avukat yapılanmasına yönelik dün düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Manisa Barosu'na kayıtlı avukatlardan B.Y.'nin Bülent Arınç'ın eski ortağı olduğu öne sürüldü. Ayrıca, FETÖ/PDY'ye yönelik bir başka operasyonda Kula ve Akhisar ilçelerinde 2 kişinin gözaltına alındığı da belirtildi. Geçen 14 Nisan'da gözaltına alınan 24 kişiden adliyeye sevk edilen şüphelilerden 13'ü tutuklanarak cezaevine konuldu.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner'in Bülent Arınç ve Suat Kılıç'ı hedef alan sözlerinin ardından başlayan tartışma sürüyor. Hatırlanacağı üzere Metiner yaptığı açıklamada "Bülent Arınç ve Suat Kılıç'ın gönül dünyamızda zerrece bir yeri yoktur" ifadesini kullanmış ve ilk yanıt Fehmi Koru'dan gelmişti. Koru internet sitesinden kaleme aldığı yazıda önemli ifadeler kullanmış, Bülent Arınç da Koru'nun yazısını paylaşmıştı. Bu gelişmeler akabinde Metiner'den bugün yeni bir yazı daha geldi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisine yönelik AK Parti içinden gelen eleştiri ve açıklamaların ardından dikkat çeken bir çıkış yaptı. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner'in, Bülent Arınç ve eski Spor Bakanı Suat Kılıç için 'Gönül dünyamızda zerrece yerleri yok' açıklaması sonrasında Fehmi Koru, internet sitesine koyduğu bir yazıyla Mehmet Metiner'e yanıt vermiş, Bülent Arınç'ın ne yanıt vereceği ise merak konusu olmuştu.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağının olmadığını söylemenin büyük bir yanlış olacağını söyledi. AK Parti İstanbul milletvekili Mehmet Metiner, Kayseri'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği referandumuyla ilgili olarak Metiner, "Milli irade tecelli etmiştir, bundan sonra sandık üzerinden tartışma yapmak bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür" dedi.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Türkiye'deki tarihi referandum dün 'evet' ile sonuçlandı. AK Parti kurucularından Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç değerlendirmesini Twitter üzerinden yaptı. Referandum sonuçlarına dair açıklamada bulunan Bülent Arınç, "Demokrasilerde kazanan, sandığa giderek oyunu kullanan tüm vatandaşlardır" dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında Bolulu gazeteci İmdat Aslan'a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında açılan davada ifade vermek için Bolu'ya geldi. Basın mensuplarının alınmadığı mahkeme salonunda hakim karşısında ifade veren Arınç, çıkışta yaptığı açıklamada, duruşmanın gayet güzel geçtiğini ifade ederek, "İmdat Aslan isimli bir kişinin şahsım hakkında şikayetçi olduğu bir dava için geldim" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

AK Parti'nin kurucularından Abdüllatif Şener, anayasa değişikliği hakkında "AK Parti üst kademelerine geldikçe, böyle bir metne evet demenin bu ülkeye 100 yıl içerisinde yapılabilecek büyük kötülük olduğunu düşünenlerin oranı artıyor" dedi. Şener, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın anayasa değişikliği teklifiyle ilgili net bir ifadede bulunmamasını değerlendi.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

Konya'da düzenlenen kitap fuarına eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun davet edilmemesi olayının bir benzeri Manisa'da yaşandı. Manisa'daki 3. Kitap Müzayedesinde 20 TL’den satışa çıkarılan TBMM eski başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ‘Baki kalan’ isimli kitabına alıcı çıkmadı. Müzayede yönetmeni Mehmet Beşeri, AKP'nin kurucularından olan bir dönemin kudretli isimlerinden Arınç'ın kitabına alıcı çıkmamasını vefasızlığa bağladı.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Başbakan Binali Yıldırım, kuruluşundan bugüne AKP hükümetlerinde görev yapan bakanlarla parti genel merkezinde dün bir araya geldi. Toplantıya Bülent Arınç'ın 'Melih Gökçek şikayeti' damga vurdu.


Yayın Tarihi: 21.03.2017

Melih Gökçek, "Gezi sonrası Erdoğan'ın yerine Bülent Arınç başbakan yapılacaktı" demiş ve Hüseyin Gülerce'yi kaynak göstermişti. Gülerce'den Arınç'la ilgili olay yaratacak bir yazı geldi


Yayın Tarihi: 17.03.2017

Eski Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, FETÖ'nün, Bülent Arınç'ı başbakan yapacağını iddiasına yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldığı bir canlı yayında Gezi Parkı olayları sonrasında FETÖ'nün, Bülent Arınç'ı başbakan yapacağını iddia etti.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektubu paylaştı. Arınç'ın Erdoğan'a methiyeler düzmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 24.01.2017

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski bakanlar Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç ve Sadullah Ergin hakkında “FETÖ Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden” yapılan şikayeti kabul etti


Yayın Tarihi: 04.08.2016

Bülent Arınç, Melih Gökçek’in de AKP’ye Gülen Cemaati’nin aracılığıyla girdiğini ima etti. Gökçek’in bu sözlere yanıtı kısa oldu. Gökçek Twitter’dan isim vermeden ‘ilgilisine’ seslendi: Fitnecisin


Yayın Tarihi: 02.08.2016

TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, 'Kayınbiraderi gözaltına alındı' haberlerini Twitter'dan yaptığı açıklamayla yalanladı


Yayın Tarihi: 30.07.2016

Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü görevinden dün itibariyle açığa alınan, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'ın kayınbiraderi Ziya Tay, bugün gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 29.07.2016

Manisa'da 14 yıldır değişmeyen tek müdür olan Bülent Arınç'ın kayınbiraderi Ziya Tay açığa alındı.


Yayın Tarihi: 28.07.2016

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek'in kendisine hitaben söylediği "herkes hesap verecek" sözlerine Twitter'dan yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 28.07.2016

AKP'nin kurucularından, TBMM başkanlığından hükümet sözcülüğüne devletin üst kademelerinde görev yapan Bülent Arınç BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.


Yayın Tarihi: 17.06.2016

Arınç, Ak Parti kongresine katılmama nedenini açıkladı: Yerimi iyi tayin edememişler


Yayın Tarihi: 23.05.2016

Bülent Arınç, dün konuşmacı olarak katılacağı Turgut Özal Üniversitesi’ndeki Anayasa Çalıştayı’nın ‘provokatif olaylar çıkabileceği’ gerekçesiyle iptaline ilişkin açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 18.05.2016

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Dosyaları yargıya sevkedilen milletvekilleri gözaltına alınamaz” şeklinde bir düzenleme yapılmasını önerdi.


Yayın Tarihi: 22.04.2016

Erdoğan, "2013 Mayıs’ına dönerse her şey konuşulabilir" diyen Davutoğlu'nun aksine, "Ortada müzakere edecek de görüşecek de bir konu yoktur" ifadelerini kullandı


Yayın Tarihi: 05.04.2016

Toplu açılış için Manisa'ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma namazını Şehzadeler ilçesindeki Hatuniye Camisinde kıldı.


Yayın Tarihi: 25.03.2016

AK Parti kurucularından ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, Bilkent Üniversitesi'nde dün yaptığı konuşmada kullandığı ifadelerin şahısları değil, tutum ve tavırları hedef aldığı açıklamasında bulundu


Yayın Tarihi: 03.03.2016

Bülent Arınç Erdoğan'ı, "Sen beni tanımıyorsan ben de seni tanımıyorum, diyen Temel'in durumuna düşmeyelim" diye fıkra örneği vererek eleştirdi.


Yayın Tarihi: 02.03.2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ağabeyi vefat eden eski meclis başkanı Bülent Arınç'ı telefonla arayarak başsağlığı dileğinde bulundu.


Yayın Tarihi: 23.02.2016

"Bu arkadaşlarımızı kovsanız da AK Parti'den ayrılmazlar, Bülent Bey'den de, Hüseyin Bey'den de yararlanacağız"


Yayın Tarihi: 13.02.2016

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik'in AK Parti'ye yönelik eleştirileriyle ilgili açıklamada bulundu.


Yayın Tarihi: 12.02.2016

Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Sadullah Ergin ve Nihat Ergün ile bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 11.02.2016

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç'la bir araya gelecek.


Yayın Tarihi: 10.02.2016

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, son günlerde basında yer alan Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarını değerlendirerek "İnşallah bir gün Bülent Arınç'ın tutuklandığını görmeyiz" dedi


Yayın Tarihi: 06.02.2016

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı son günlerde yaptığı açıklamalar üzerinden eleştirdi.


Yayın Tarihi: 04.02.2016

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında söylediği sözlere yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 04.02.2016

Hükümete yakınlığıyla bilinen Fatih Tezcan, Bülent Arınç'ın açıklamalarına destek veren eski AKP'li Bakan Suat Kılıç'a "Yediğiniz dayak yetmedi mi?" dedi.


Yayın Tarihi: 03.02.2016

22.Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisi hakkındaki sözlerine Twitter üzerinden cevap verdi.


Yayın Tarihi: 02.02.2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bülent Arınç’ın “Dolmabahçe Mutabakatı’nı biliyordu” sözlerine, “Benim müsaademle yapıldığının iddia edilmesi dürüst bir hareket değildir” yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 02.02.2016

Cuma akşamı CNN Türk'te Taha Akyol'un programında yaptığı açıklamalar tartışılan Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Twitter'dan eleştirilere yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 01.02.2016

Eski Başbakan Yardımcısı Arınç, "Üstüme cübbeyi tekrar geçirmeyi arzu ediyorum" demişti


Yayın Tarihi: 31.01.2016

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNN Türk canlı yayınında gazeteci Taha Akyol'un sorularını yanıtladı.


Yayın Tarihi: 30.01.2016

Kuzey Irak'ın Erbil kentinden yayın yapan Kürdistan 24 TV'ye röportaj veren Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, "Yeni süreçte Öcalan ve İmralı olacaktır ve olmalıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 20.01.2016

Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, Twitter hesabından Paris'teki terör saldırıları ile ilgili Fransa halkına başsağlığı diledi.


Yayın Tarihi: 14.11.2015

Başbakan eski Yardımcısı Arınç, gözaltına alınan türbanlı kadınlara kelepçe takılması ve İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren'in geçici olarak açığa alınması hakkında açıklama yaptı


Yayın Tarihi: 12.11.2015

Eski Başbakan Yardımcısı Arınç yazılı bir açıklama yaparak, bir gazetenin bugünkü nüshasında 1.sayfasını tamamen dolduran manşet haberde isminin geçtiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 07.11.2015

Bülent Arınç, 1 Kasım genel seçimleri sonuçlarını değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 02.11.2015

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘hayır’ söylemlerine atıfta bulundu.


Yayın Tarihi: 30.10.2015

Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç’ın Emek Mahallesi’ndeki mitingi öncesi şüpheli paket endişesi yaşandı.


Yayın Tarihi: 28.10.2015
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir