Son Dakika Yeni Cihat Haberleri

Britanya merkezli bir düşünce kuruluşu internet üzerinde cihatçı içeriği en sık takip eden ülkeler istatistiği yayımladı. Hazırlanan rapora göre Türkiye, başta terör örgütü IŞİD olmak üzere yasadışı cihatçı örgütleri internet üzerinden takip eden ülkeler listesinde birinci sırada bulunuyor.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için hazırlanan müfredat taslağında 9. sınıf öğrencileri için ‘cihat’ konusuna yer verilmesini değerlendiren TBMM Eğitim Komisyonu’nun AKP'li üyesi Ahmet Hamdi Çamlı “Namaz dinin direğiyse, cihat çadırdır. Direksiz çadır bir işe yaramaz. Cihat bilmeyen çocuğa matematik öğretmenin faydası yok” dedi. CHP Milletvekili Metin Lütfi Baydar ise “Milis yetiştirip bu milislerle dünyaya savaş açmak mı istiyorlar?” diye duruma tepki gösterdi


Yayın Tarihi: 22.07.2017

9’uncu sınıflara verilecek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat taslağına göre, okullarda “İslam Dininde Temel İbadetler” ana başlığı altında namaz, oruç, zekât, hac ve cihat konuları işlenecek. Din dersinde Atatürk çıkarılırken, laiklik konuları daraltıldı. Alevilik-Bektaşilik konuları ise genişletildi. 'Cihat' kavramının temel ibadet olarak belirtilmesi ise tartışma konusu oldu.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

Hollanda polisi, Orta Doğu'da radikal İslamcı gruplar tarafından kullanıldığı için "cihat hapı" olarak adlandırılan captagon uyuşturucusunu üreten bir laboratuvara baskın düzenledi. Laboratuvarın radikal gruplarla bağlantısı araştırılıyor. Uyuşturucu laboratuvarında,diğer sert uyuşturucular ve uyuşturucu yapımında kullanılan malzemenin yanı sıra 3 adet de silah bulundu.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Fransız Le Figaro gazetesi, Türkiye’den Suriye’ye cihatçıların sızmaya devam ettiğini öne sürdü.


Yayın Tarihi: 21.07.2016

Avrupa’da alınan tüm önlemler, çıkarılan sert yasalar ve artırılan istihbarat olanaklarına rağmen, Suriye’ye giden gençlerin sayısının artması engellenemiyor.


Yayın Tarihi: 08.10.2015

İlk kez bir El Kaide propagandasında adı örgüt üyesi olarak kullanılan Hamza bin Ladin El Kaide'nin farklı kollarına sesli mesaj yollayarak cihadın Washington, Londra ve Tel Aviv'e taşınmasını istedi.


Yayın Tarihi: 15.08.2015

Times gazetesi, "Cihatçılara ilham veren çay ocağı" başlıklı haberinde 'Türkiye'nin IŞİD ve PKK'ya karşı yeni savaşının çıkış noktasının Adıyaman'daki bir çay ocağı olduğunu' yazıyor.


Yayın Tarihi: 12.08.2015

Kevser Çelik adlı 18 yaşındaki bir genç kız İstanbul Belikdüzü’ndeki evlerinden gecen Pazar günü ayrıldıktan sonra bir daha geri dönmedi.


Yayın Tarihi: 03.07.2015

Almanya’da NDR, WDR ve Süddeutsche Zeitung'dan gazeteciler aylarca Almanya'dan genç kızların neden IŞİD'e katıldığını araştırdı. Haberlerine göre, kadınlar bu süreçte aktif rol oynuyor.


Yayın Tarihi: 25.06.2015

Almanya’da başta iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı olmak üzere güvenlikle bağlantılı kurum ve siyasetçiler, ülkeden Suriye ve Irak’taki aşırı İslamcı gruplara katılanların sayısının arttığını belirtiyor.


Yayın Tarihi: 17.05.2015

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Müslümanların birbirlerini tekfir etmeleri, tekfir ettiği insanlara karşı cihat yaptıklarını zannetmeleri kabul edilebilir bir durum değil" dedi.


Yayın Tarihi: 04.03.2015

BBC'nin Newsnight programına konuşan, bir dönem radikal İslamcı bir grup içinde yer almış İngiltere vatandaşı bir genç kadın, radikal İslamcı örgütlerin İngiltere'deki Müslüman kızları, 'çekici' erkekleri kullanarak kazanmaya çalıştığını söyledi.


Yayın Tarihi: 03.03.2015

Almanya’nın eski İçişleri Bakanı Gerhart Rudolf Baum, Alman hükümetinin cihat amacıyla seyahat etmek isteyen kişileri ceza kapsamına alan yeni bir yasa tasarını eleştirdi.


Yayın Tarihi: 05.02.2015

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti, anneler için 'cihatçı çocuk yetiştirme rehberi' hazırladı


Yayın Tarihi: 02.01.2015

Cezayir Savunma Bakanlığı, Eylül ayında Fransız turist Herve Gourdel'i kaçırıp başını kesen ve bunu internet üzerinde yayınlanan bir videoyla duyuran cihatçı grup 'Halife'nin Askerleri'nin liderinin öldürüldüğünü duyurdu.


Yayın Tarihi: 23.12.2014

IŞİD ayrılarak kendi ülkelerine dönmek isteyen 100'den fazla yabancı cihatçıyı infaz etti.


Yayın Tarihi: 22.12.2014

CBS News, IŞİD militanlarıyla internet üzerinden iletişim kurarak örgüte katılan Batılı genç kızların hayatlarına dair çok önemli bir makale hazırladı.


Yayın Tarihi: 18.12.2014

Şii Sadr Hareketi'nin lideri Seyyid Mukteda el - Sadr, Samarra kentindeki milislerine “48 saatte cihada hazır olun” çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 11.12.2014

Cihatçı terör geçen ay da binlerce can aldı. Kurbanların büyük kısmının Müslüman ve sivil olması dikkat çekiyor.


Yayın Tarihi: 11.12.2014

Bir yıl cihatçı gruplarla aynı safta yer alan Mahir H., savaştığı Suriye'den ülkesine dönüşü sonrası ceza alan ilk Hollanda vatandaşı oldu.


Yayın Tarihi: 02.12.2014

Hollandalı anne cihat için kaçan kızını Suriye’den çıkarmaya başardı ama Türkiye’de pasaport sorunu çıktı.


Yayın Tarihi: 18.11.2014

Suriye'den göçmen olarak geldiği Türkiye'de IŞİD saflarına katılmaya karar veren, annesinin de 'Ölürse çok mutlu olurum' diye desteklediği 'Ebu Hattab'ın öyküsünü Rengin Arslan yazdı.


Yayın Tarihi: 06.11.2014

22 yaşındaki Erhan A., terör örgütü IŞİD'in eylemlerini savunduğu gerekçesiyle Almanya'dan sınır dışı edildi.


Yayın Tarihi: 18.10.2014

Ramazan Bayramı'nda Ömerli'de biraraya gelen grup, Kurban Bayramı'nda da İstanbul'da bir halı sahada buluştu.


Yayın Tarihi: 10.10.2014

Türkiye'den döndükleri sırada Brüksel havaalanında, 'cihatçı gruplara üye oldukları' gerekçesiyle gözaltına alınan Türkiye kökenli Hollandalıların, 'Avrupa Komisyonu merkezine saldırı hazırlığı içinde' oldukları bildirildi.


Yayın Tarihi: 21.09.2014

Hollanda'da hafta sonu iki Müslüman ailenin daha IŞİD'e katılmak amacıyla çocuklarıyla birlikte Suriye'ye gittikleri açıklandı.


Yayın Tarihi: 07.09.2014

İngiltere'nin Manchester kentinde iki hafta önce evlerinden çıkıp bir daha geri dönmeyen 16 yaşındaki kız kardeşlerin, Suriye'ye, radikal militanlarla evlenmeye gitmiş olabileceği tahmin ediliyor. Son yıllarda bu tarz olaylarda artış yaşanıyor.


Yayın Tarihi: 10.07.2014

İngiliz The Sun gazetesi günlerden bu yana İngiltere’de akibetleri merak konusu olan 16 yaşlarındaki ikiz kızların ilk fotoğrafını yayınladı.


Yayın Tarihi: 09.07.2014

Yüzlerce İranlı, dini liderleri Hamaney'in fetva vermesi durumunda teröristlere karşı savaşmak, Irak'taki kendileri için mukaddes olan türbeleri korumak için cihat etmeye hazır olduklarını ilan etti.


Yayın Tarihi: 25.06.2014

İngiltere, terör örgütü IŞİD'e katılarak Irak ve Suriye'de "cihat" için savaşan 3 İngiliz vatandaşının müthiş değişimini konuşuyor.


Yayın Tarihi: 25.06.2014

İran'ın ve Şii dünyasının en büyük din âlimlerinden sayılan Ayetullah Mekarim Şirazi, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı cihat fetvası verdi.


Yayın Tarihi: 24.06.2014

İngiliz Financial Times gazetesi, Türk hükümetinin 5 bin kişilik cihatçı listesi hazırladığını iddia etti.


Yayın Tarihi: 23.06.2014

Başbakan Erdogan ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Paris'teki Elysee Sarayı’nda yaptığı görüşmenin merkezine Irak ve Suriye krizi ile iki ülke arasındaki ekonomik dosyalar oturdu.


Yayın Tarihi: 21.06.2014

AB'nin, Suriye'den dönen Avrupa kökenli cihatçıların yarattığı "potansiyel tehdide karşı" yeni eylem planı kararı almasının ardından, Hollanda"nin Türk makamlarına Hollanda uyruklu cihatçılardan oluşan 100 kişilik bir liste ilettiği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 17.06.2014

ABD ve İngiltere'nin Suriye politikasının "iflas ettiği" savunulurken Türkiye'nin çok sayıda cihatçıya "serbest geçiş" sağladığı için "yakında pişmanlık duyabileceği" yorumları yapılıyor.


Yayın Tarihi: 15.12.2013

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve ABD’li mevkidaşı Kerry; Somali, Yemen ve Pakistan gibi ülkelerdeki cihat ideolojisine karşı mücadele etmek için 200 milyon dolarlık bir fon kurulacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 28.09.2013

Tunus İçişleri Bakanı Lütfü bin Ceddo, Tunus Ulusal Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Tunuslu genç kızların Suriye'de nasıl "seks cihadı"na götürüldüklerini anlattı.


Yayın Tarihi: 20.09.2013

Türkiye merkezli cihat yanlısı bir internet sitesinde Afganistan’da savaşırken ölen yedi Türk’ü öven ilginç bir video yayınladı.


Yayın Tarihi: 31.08.2012

Saadet Partisi (SP), parti için toplanan ve miktarı net olarak bilinmeyen “cihat paralarının” eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın çocuklarının zimmetine geçirildiği iddiasıyla çalkalanıyor.


Yayın Tarihi: 11.03.2012

ABD’ye tek başına cihat ilan eden Usame Bin Ladin, Suudi Arabistan’ın en zengin ailelerinden birinin çocuğuydu.


Yayın Tarihi: 03.05.2011

Ortadoğu'da son dönemde yaşanan devrimlerin en yakından izlenen boyutlarından biri İslamcı militanların olaylarda ne kadar etkili olduğu ve yaşananlara nasıl tepki verdikleriydi.


Yayın Tarihi: 25.02.2011
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir