Egemen Bağış kimdir?

Egemen Bağış kimdir?

Bağış, 23 Nisan’da doğduğu için adını Egemen koymuşlar. Aslen Siirt’lidir. Babası Abdullah Bağış 1974–1979 yılları arasında Adalet Partisi Siirt Belediye Başkanlığı yapmıştır. Babası 1985 yılında New York'a eğitim ataşesi olarak atandı, oraya taşındılar. Babasını görevi bittikten sonra da Egemen Bağış Amerika’da kalmaya devam etti. 

ABD. New York’da “The Baruch College of The City University of New York” İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları bölümünde lisans eğitimi görüp, Kamu Yönetimi üzerine de yüksek lisans yapmıştır. 

Egemen Bağış  2002 yılında AKP’den İstanbul Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Bağış, Genel Başkan Yardımcısı olarak AK Parti'nin en yüksek yürütme organı olan Merkez Yürütme Kurulu üyeliğinde bulunmuştur. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle ABD'deki 17 yıllık hayat düzenini bozup Türkiye'ye geldi, siyasete atıldı. AB'den sorumlu Devlet Bakanı ve başmüzakereci olarak bulunmaktadır. 

Egemen Bağış  AKP Hükümetinde 8 Ocak 2009 tarihi itibariyle AB ile tam üyelik görüşmelerini yürütmek üzere baş müzakereci ve devlet bakanı olarak görev almıştır. Tekrar Temmuz 2011’de kurulan 61. Hükümette, AB ile tam üyelik görüşmelerini yürütmek üzere Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci görevine getirilen Egemen Bağış, Cumhuriyet tarihinin ilk Avrupa Birliği Bakanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği Nezdindeki Müzakere Heyeti Başkanıdır. 
Egemen Bağış, 22.Dönem Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı’na seçilmiştir. Bu arada, NATO-Parlamenterler Asamblesi (PA) Transatlantik Komitesi Başkanlığı ve NATO-PA Türk Grubu Başkan Yardımcılığı Bağış'ın 22.Dönem’de yaptığı diğer görevler arasındadır. 

Egemen Bağış 1990′larda, New York’tayken, New York'ta bulunan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun Başkanlığını yapmış ve bugüne kadar oy birliği ile iki defa üst üste seçilen tek başkan olma unvanını almıştır. Egemen Bağış diğer yandan, bir devlet birimi olan Yurt Dışındaki Türkler Danışma Kurulu'nda üye olarak hizmet vermiştir. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Küresel Sorunlar Platformu’nun kurucusu olan Bağış, Platform’un Danışma Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Aynı zamanda, kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Merkezi Brüksel Yönetim Kurulu Üyesidir. 

Bağış, 2006 yılında “Cavaliere”, 2011 yılında da “Commendatore” İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanları ile onore edilmiştir. 
Egemen Bağış, 29 Ekim 1991'de New York Hilton'da Cumhuriyet Balosu'nda tanıştığı Beyhan N. Bağış ile evli olup iki çocuk babasıdır. 

2002–2011 yılları arasında yürüttüğü görevler :

T.C. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci
AK Parti Dış İlişkiler ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyesi
AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış İlişkiler Danışmanı
Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı
NATO-Parlamenterler Asamblesi Transatlantik Komitesi Başkanı
NATO-PA Türk Grubu Başkan Yardımcısı 

Son Dakika Yeni Egemen Bağış Haberleri

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın KKTC vatandaşı olmasıyla ilgili gündemi sarsacak bir iddiada bulundu. Özcan yaptığı açıklamada, "Tuhaf şeyler oluyor. Bakara-makara diye tweet atan Egemen Bağış aniden KKTC vatandaşı oluverdi. ABD'nin zaten vatandaşıydı. Şimdi KKTC sevdası nereden çıktı? KKTC INTERPOL'ün üyesi değil. INTERPOL'den bir karar çıksa KKTC vatandaşları bundan etkilenmeyecek. Çok mu şüpheli düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 16.11.2017

Eski Bakan Egemen Bağış, Bakanlar Kurulu kararıyla KKTC vatandaşlığına alındı.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

AK Parti'den Edirne milletvekili adayı olan, eski AK Partili bakanlar Egemen Bağış ve Mehmet Müezzinoğlu’nun danışmanlığını da yapan siyasetçi Tuna Bekleviç, 'Hayır Partisi'nin kuruluşunu ilan etti.


Yayın Tarihi: 30.01.2017

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, 'Atatürk dönemi örtülü başkanlık sistemiydi kimse buna itiraz edemez.' dedi.


Yayın Tarihi: 21.01.2017

Eski Bakan Egemen Bağış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve kendisi ile birlikte 3 bakana kumpas kurup çamur attıklarını iddia etti.


Yayın Tarihi: 01.08.2016

ABD'de tutuklanan Rıza Sarraf'ın davasına ilişkin çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Son iddialara göre soruşturma Egemen Bağış'a uzandı.


Yayın Tarihi: 14.05.2016

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), dokunulmazlıkları kalkan eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 15.06.2015

Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, üzerinden iki yıl geçen Gezi Parkı eylemlerine ilişkin bir itirafta bulundu.


Yayın Tarihi: 09.06.2015

AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, “Muhalefet hiç umutlanmasın. AK Parti büyük ve güçlü bir ailedir. Ayrıştırma çabaları tutmaz. Ailenin reisi de bellidir” dedi.


Yayın Tarihi: 22.03.2015

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜMSİAD'da yaptığı konuşmanın ardından Egemen Bağış'ı da toplu fotoğraf için sahneye çıkardı.


Yayın Tarihi: 31.01.2015

Çağlayan, Bağış, Güler ve Bayraktar, AK Parti grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ile Mahir Ünal, soruşturma komisyonu karar oylamasından bir gece önce Başbakan Davutoğlu ile bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 23.01.2015

Mehmet Ali Şahin, Yüce Divan oylamasındaki firelerin sebebini şu sözlerle açıkladı: "Firelerin yolsuzlukla ilgisi yok. Tepki oylarıdır onlar. 700 bin liralık saate ve Bakara suresine tepki olaylarıdır


Yayın Tarihi: 22.01.2015

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, eski bakan Egemen Bağış hakkında yapılan oylamanın usulsüz yapıldığını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 21.01.2015

TBMM'de Zafer Çağlayan için yapılan Yüce Divan oylamasında oy kullanan Egemen Bağış'ın, oy atarken yaptığı hareket sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.


Yayın Tarihi: 21.01.2015

Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış ile ilgili "yolsuzluk ve rüşvet" iddialarını araştıran Meclis Soruşturma Komisyonu'nun raporu TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak.


Yayın Tarihi: 20.01.2015

Meclis Soruşturma Komisyonu, eski AK Partili bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceğine bugün karar verecek.


Yayın Tarihi: 05.01.2015

AK Partili üç eski bakan, MASAK uzmanının malvarlıklarıyla ilgili bilirkişi raporuna yanıt olarak Meclis Soruşturma Komisyonu’na üç yeni başvuru yaptılar.


Yayın Tarihi: 22.12.2014

Eski bakanlar, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler'in Yüce Divan'da yargılanıp yargılanmamasına karar vermek için toplanan komisyon, oylamayı 5 Ocak'a erteledi.


Yayın Tarihi: 22.12.2014

Ak Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki komisyon, eski bakanlar için Yüce Divan yolunun açılıp açılmayacağına karar verecek.


Yayın Tarihi: 22.12.2014

Eski AB Bakanı Egemen Bağış, 17 Aralık'la ilgili bir kutlama tweeti attı. Egemen Bağış attığı tweette AB'den müzakere alınması kutlandı ve takipçileri bu tweeti retweetlediler.


Yayın Tarihi: 19.12.2014

Geçen yıl 17 Aralık operasyonunun ardından istifa eden AB eski Bakanı Egemen Bağış bugün 17 Aralık'ın yıl dönümünü kutladı.


Yayın Tarihi: 17.12.2014

Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ak Parti Şile İlçe Teşkilatının 5. Olağan Kongresi'nde konuştu. Bağış, "Gezi tutmadı, 17-25 Aralık darbe girişimleri tezgahlandı" dedi.


Yayın Tarihi: 29.11.2014

Eski bakanlar Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın dikkat çekici servet artışları uzmanların gözünden kaçmadı. Bağış ve Bayraktar'ın serveti 3 yılda 3.3 kat artmış.


Yayın Tarihi: 29.11.2014

AK Partili dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu dün eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın ‘şüpheli’ olarak ifadesini aldı.


Yayın Tarihi: 28.11.2014

Dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ı dinledi.


Yayın Tarihi: 27.11.2014

Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış’la ilgili yolsuzluk suçlamalarını soruşturan Meclis Komisyonu, göreve başlamasından 2 ay sonra dün fiilen ilk çalışmasını yaptı.


Yayın Tarihi: 17.10.2014

AK Partili dört eski bakanla ilgili Meclis komisyonunun görüşmeleri Cumhurbaşkanı seçiminden sonraya atıldı.


Yayın Tarihi: 14.07.2014

Eski bakanların yolsuzluk iddialarını araştırmak için kurulmasına karar verilen komisyonda yer alacak isimler belli oldu.


Yayın Tarihi: 08.07.2014

Haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiası bulunan 4 eski bakan hakkında kurulmasına karar verilen soruşturma komisyonunun çalışmaya başlama olanağı kalmadı.


Yayın Tarihi: 20.06.2014

Mahmut Tanal, Egemen Bağış hakkında verdilen takipsizlik kararına Sincan Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itirazda bulundu.


Yayın Tarihi: 08.05.2014

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "İslam dinini açıkça aşağıladığı" iddiasıyla bulunduğu suç duyurusu üzerine yürütülen soruşturmada, Bağış hakkında takipsizlik kararı verdi.


Yayın Tarihi: 07.05.2014

AB eski Bakanı Bağış, "Niye mi çıldırıyorlar?" diye tweet atarak, TIME dergisinin "Yılın Kişisi" anketindeki adaylar arasında Başbakan Erdoğan'ın da olmasına atıfta bulundu.


Yayın Tarihi: 20.04.2014

Egemen Bağış Twitter’dan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla başlayan Başkanlık sistemi hakkında ilginç bir tweet attı.


Yayın Tarihi: 19.04.2014

17 Aralık büyük rüşvet operasyonu sonrasında istifa etmek zorunda kalan eski AB Bakanı Egemen Bağış, milletvekillerine mektup yazdı.


Yayın Tarihi: 03.04.2014

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan'ı aradığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 27.03.2014

Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Metehan Demir'le yaptığı iddia edilen konuşlara hükümetten tepki geldi.


Yayın Tarihi: 20.03.2014

Eski AB Bakanı Egemen Bağış, internete düşen ses kaydında, bir iş adamıyla yaptığı görüşmesinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ı hedef alan konuşmalar yaptı.


Yayın Tarihi: 19.03.2014

CHP İstanbul Milletvekili ve İstanbul Üsküdar Belediye Başkan Adayı olan emekli müftü İhsan Özkes, Egemen Bağış'ın söylediği iddia edilen ses kayıtlarına tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 19.03.2014

Egemen Bağış ve Metehan Demir olduğu iddia edilen kişilerin ses kaydı internete düştü. Kayıt için Bağış, "montaj", Demir ise "Hakaret yok" açıklaması yaptı.


Yayın Tarihi: 19.03.2014

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Egemen Bağış'ın kaldırmak zorunda kaldığı 'nekrofili' tweetini değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 13.03.2014

AK Parti milletvekilleri Şamil Tayyar ve Egemen Bağış'ın Berkin Elvan ile ilgili attığı tweetler sosyla medyada tepkilere neden oldu.


Yayın Tarihi: 12.03.2014

Berkin Elvan’nın bugü yapılan cenaze töreni sürerken Egemen Bağış’ın twitter hesabından yazdıkları sosyal medyada tepki topladı.


Yayın Tarihi: 12.03.2014

CHP, eski bakanlar hakkındaki fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılması için TBMM Başkanlığına başvurdu.


Yayın Tarihi: 05.03.2014

Avrupa Komisyonu, Egemen Bağış'ın AB Bakanı olduğu dönemde, usulsüz ihale ve personel alımı iddiaları için soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 03.03.2014

Başbakan Erdoğan, Almanya'ya gitti. İsmi yolsuzluk ve rüşvet iddialarına karışan ve AB Bakanlığı görevinden istifa eden Egemen Bağış da Başbakan'la birlikte Almanya'ya gitti.


Yayın Tarihi: 03.02.2014

AK Parti İstanbul milletvekili Egemen Bağış, sosyal paylaşım sitesi Twitter adresinden ilginç bir fotoğraf paylaştı. Bağış, fotomontaj yapılarak Brad Pitt'e benzetilen resmini paylaştı.


Yayın Tarihi: 30.12.2013

Türkiye'de yaşanan siyasi çalkantılar Avrupa'nın da gündeminde.


Yayın Tarihi: 27.12.2013

AB Bakanlığı'ndaki devir teslim töreninde eski AB Bakanı Egemen Bağış açıklamalarda bulunuyor.


Yayın Tarihi: 26.12.2013

AB Bakanı ve Başmüzakereci AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu oldu.


Yayın Tarihi: 26.12.2013

"Bakanları Sayın Başbakan atar, Sayın Başbakan görevden alır"


Yayın Tarihi: 25.12.2013