Son Dakika Yeni Esad Haberleri

Suriye'de Esad rejimi tarafından hapis tutulan muhaliflerle ilgili bir film çekmek adına kendisi gibi film yapımcısı olan eşi Samah Safi (27) ile İstanbul'a gelen Suriyeli yönetmen Muhammed Bayazid (30) İstanbul'da göğsünden bıçaklandı. Yönetmenin eşi Samah Safi, Facebook hesabından suikast girişimini doğruladı; ‘Aşkım dayan ben senin için güçlü olacağım’ diye yazdı. Çiftin bir arkadaşı da ‘Seni seviyoruz Muhammed. Sen bir kahramansın" ifadesini paylaştı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası İstanbul’a dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.“S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaporayı da verdiler. Bundan sonraki süreç de zaten Rusya’dan bize aktarılacak kredi ile ilgili devam edecek bir süreçtir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Esad'la görüşme iddiaları için de, "Ben Esed ile görüşmedim, görüşmeye de pek niyetim yok.” dedi.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Lübnan Başbakanı Hariri ile Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Trump, Obama'yı eleştirdi. Trump, "Başkan Obama kuma kırmızı çizgiler çizdi. Ardından kimyasal da dahil korkunç şeyler yapıldı. Ben bir adım ileri gittim ve Obama'nın yapması gereken şeyi yaptım. (Gereken yapılsaydı) Suriye'de ne İran ne de Rusya olurdu" dedi. Trump, "Esad'ın hayranı değilim. Onun kendi ülkesine ve insanlığa karşı yaptığı şeyler korkunç." ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

Sınırda sular durulmuyor...Suriye'de Beşşar Esad rejimi karşıtı Ahraru'ş Şam ve Heyet Tahrir Şam (Şam Kurtuluş Kurulu) arasında yoğun çatışmalar, Türkiye'nin Cilvegözü sınır kapısı karşısındaki Babül Hava sınır kapısına yaklaştı. Hatay Valiliği yazılı bir açıklama yaparak, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın yarın yolcu ve TIR ertesi gün de yalnızca TIR giriş çıkışlarına kapatıldığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Hatay'ın Yayladağı ilçesi karşısında bulunan, Suriye'nin Lazkiye iline bağlı Bayırbucak Türkmen Dağı bölgesine, rejim güçleri tarafından füze ile saldırı düzenlendi. Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı. Patlama sesleri Yayladağı'ndan duyulurken, bölgede saldırıların devam ettiği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de kimyasal saldırı gerçekleşmesi halinde koordineli biçimde ortak karşılık verme kararı aldı. Beyaz Saray Sözcüsü Spicer bugün yaptığı yazılı açıklamada Suriye'de yeni bir kimyasal saldırı hazırlığı yapıldığını iddia ederek, "Eğer böyle bir saldırı düzenlerse Esad ve ordusu bunun bedelini ağır ödeyecektir" demişti.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

Beyaz Saray Sözcüsü Spicer yaptığı yazılı açıklamada Suriye'de yeni bir kimyasal saldırı hazırlığı yaptığını iddia ederek, "Eğer böyle bir saldırı düzenlerse Esad ve ordusu bunun bedelini ağır ödeyecektir" dedi. ABD, Esad rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde kimyasal silah saldırısı gerçekleştirdiği iddiasıyla rejime ait Şayrat Hava Üssü'nü 7 Nisan'da Tomahawk füzeleriyle vurmuştu.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

Terör örgütü IŞİD ve Esad arasında roller değişiyor. Terör örgütü IŞİD, geri çekilerek Halep’de bulunan birçok endüstriyel bölgeyi, okulları ve köyleri savaşmadan Esad güçlerine bıraktı. Esad güçleri, şehir genelinde hava bombardımanlarıyla IŞİD ile gerçekleştirilen ve haftalarca süren çatışmaların ardından IŞİD'in geri çekilmesiyle Halep’in doğusunda yer alan Maskanah beldesinde kontrolü ele geçirdi.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası Komite Başkanı Konstantin Kosaçev, ABD'nin Rusya'ya "Suriye hükümetini desteklediği gerekçesiyle" uyguladığı yaptırımların Washington'un tavrını kanıtladığını, ABD için Esad ile mücadelenin terörle mücadeleden daha önemli olduğunu öne sürdü.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Esad rejiminin kimyasal saldırısının ardından ABD'nin operasyon düzenlediği Suriye'deki Şayrat hava üssünün vurulma anına ait görüntüler ortaya çıktı. Amatör kamera görüntülerinde üsteki patlamalar görülüyor. Esad yanlısı televizyon kanalında yayınlanan görüntülerde, üsteki patlamalar ve dumanlar göze çarpıyor. Videoya çeken kişinin "Allah'a şükür" diye bağırdığı duyuluyor. Daha önce ABD de operasyona dair görüntüler yayınlamıştı.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

Esad rejiminin kimyasal silahlarla ilgili verdiği sözde durmadığı ortaya çıktı. 300 ton kimyasalın teslim edilmesi anlaşmasına uyulmadığı 'Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü' tarafından açıklandı. El Seyad Silah Üretim Tesisi’nde yapılan incelemede de sarin ve VX üretimine yönelik deliller elde edildi. VX, sarin gazından en az 10 kat daha zehirli bir kimyasal olarak biliniyor. Cilt, göz ve solunum yoluyla insanları etkiliyor.


Yayın Tarihi: 08.04.2017

Esad'in eski Enformasyon Bakanı Mehdi Dahlallah, ABD'nin Suriye'nin Şayrat hava üssüne yönelik operasyonunu yorumlarken 'çok yakında koşullar değişecek' dedi. Dahlallah, “Bu saldırganlık eylemleri ABD’nin beklemediği sonuç verecek, Suriye ve Rusya daha da yakınlaşacak. Suriye ordusu, şu anda militanların eline geçen mevzileri önümüzdeki günlerde geri alacak” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 07.04.2017

Suriye'nin İdlib kentinde önceki gün yaşanan kimyasal silah saldırısının ardından Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov Assosciated Press'e yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Esed'e desteği sınırsız değildir" dedi. Peskov, Rusya'nın yaşananlarla ilgili olarak kapsamlı bir soruşturma talep ettiğinin de altını çizdi. Kremlin, kimyasal saldırıların "trajik" olduğunu da belirtti.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

Rusya'nın "PYD Münbiç'in batısını Esad rejimine bırakacak" açıklamasının ardından Suriye sınırındaki Kilis'e akşam saatlerinde askeri sevkiyat yapıldı.


Yayın Tarihi: 04.03.2017

Fırat Kalkanı Harekatı'nın El Bab'dan sonra kendine yönelmesini bekleyen PYD/PKK, Esad ile birlikte tedbir alıyor.


Yayın Tarihi: 12.02.2017


Yayın Tarihi: 08.02.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesindeRusya ve Türkiye'nin aracılığında varılan ateşkes anlaşmasını görüştü.


Yayın Tarihi: 29.12.2016

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Associated Press Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Esat, muhaliflerine karşı dış destek devam ettiği için savaşın da muhtemelen devam edeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 23.09.2016

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı tutumunu yumuşattığını söyledi.


Yayın Tarihi: 19.09.2016

Halep'te isyancı grupların kontrolündeki bölgelerde Esad rejimine bağlı birliklerin klor gazı kullandığı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 07.09.2016

Başbakan Yıldırım, "Uzun vadede Esed'i Suriye taşıyabilir mi? Asla taşıyamaz. Esed'in toparlayıcı olması, birleştirici olması pek mümkün gözükmüyor." dedi.


Yayın Tarihi: 20.08.2016

Suriye'nin Haseke kentinde Esad birliklerinin hava saldırılarının ikinci gününde binlerce Suriyeli Kürt'ün tahliyesine başlandı.


Yayın Tarihi: 20.08.2016

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Rusya ve Esad birliklerinin Suriye'nin kuzeyinde yangın bombası kullandığını iddia etti.


Yayın Tarihi: 17.08.2016

ABD Başkanı Barack Obama, doğum gününde Putin'i hedef aldı. Rusya'dan Suriye rejimine baskı yapmasını isteyen Obama, IŞİD'in yeni saldırılar düzenleyebileceği uyarısında bulundu.


Yayın Tarihi: 05.08.2016

Suriye Devlet Baskanı Beşşar Esad'in silahlı gruplara yönelik hazırlanan "önümüzdeki 3 ay icinde silah bırakıp teslim olanların affedileceğine" dair kararı onayladığı duyuruldu.


Yayın Tarihi: 29.07.2016

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı darbe girişimini kendi hedeflerine ulaşmak için kullanmakla suçladı.


Yayın Tarihi: 22.07.2016

Lübnan’daki Hizbullah, Suriye’de Esat için savaşan Afganlar’a ileri derece keskin nişancılık eğitimi veriyor. İran’da hükümet yanlısı Tasnim Ajansı’nın verdiği habere göre yüzlerce Afganlı kapsamlı keskin nişancı eğitimini tamamladı.


Yayın Tarihi: 14.07.2016

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da Amerikan televizyonu NBC ile yaptığı söyleşide Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin muhaliflere desteğini kesmesi durumunda, savaşı birkaç ay içinde kazanabileceklerini belirtti.


Yayın Tarihi: 14.07.2016

Suriye’de Esad birlikleri muhaliflerin elindeki Halep’e giden son önemli sevkiyat yolunu da ele geçirdi.


Yayın Tarihi: 08.07.2016

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, sürpriz bir adımla Elektrik Bakanı İmad Kamış'ı yeni bir hükümet kurmakla görevlendirdi. Kamış, AB'nin yaptırım listesinde yer alan isimlerden birisi.


Yayın Tarihi: 22.06.2016

IŞİD'in Suriye'de Esad güçleri ve Amerikan destekli Suriye Demokratik Güçleri'ne karşı taarruz başlattığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 21.06.2016

Rusya ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki 51 diplomatın Suriye lideri Beşar Esad yönetimini hedef alan saldırılara girişme çağrısında bulunan bildirisine yanıt verdi. Kremlin açıklamasında bunun tüm bölgeyi kaosa sokacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 17.06.2016

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndaki 51 diplomat Beyaz Saray'ın Suriye politikasını protesto eden ve Beşar Esad yönetimini hedef alan saldırılara girişme çağrısında bulunan bir bildiri yayımladı.


Yayın Tarihi: 17.06.2016

Amerika, Rusya ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kırılgan ateşkese saygı göstermesi gerektiğini kaydetti bu konuda sabrının tükenmekte olduğunu bildirdi.


Yayın Tarihi: 16.06.2016

Suriye'de kendilerine 'Kürt Devrimciler Tugayları' adını veren grup, bir deklarasyon yayınlayarak PKK ve Esad'a karşı meydan okudu.


Yayın Tarihi: 02.06.2016

Suriye'de Lazkiye ve Tartus şehirlerinde gerçekleşen patlamalarda en az 100 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var.


Yayın Tarihi: 23.05.2016

ABD Dışişleri Bakanı Suriye liderini, ülkesinde 27 Şubat'ta ilan edilen ateşkese uyması yolunda uyardı. Kerry Halep'te ateşkese uyulmaması halinde, bunun askeri sonuçları olacağını, savaşın yeniden Suriye'nin tüm bölgelerine yayılabileceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 04.05.2016

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, daha önce haberleştirdiği, Suriye yönetiminin IŞİD'den petrol satın aldığına dair iddiaların, ele geçirilen yeni belgelerle kanıtlandığını öne sürdü


Yayın Tarihi: 26.04.2016

Geçtiğimiz günlerde Suriye ordusu ve yönetim yanlısı gruplarla, Kürt güçler arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Kamışlı kentinde taraflar, ateşkes üzerinde uzlaştı.


Yayın Tarihi: 23.04.2016

Suriye hükümet yetkilileri Kamışlı’ya giderek, hükümet yanlısı çoğunluğu Arap milislerle Kürt savaşçılar arasında ateşkes sağlanması için görüşmeler yaptı. Savaşta bu iki taraf 2 yıldır büyük ölçüde birbiriyle çarpışmıyordu.


Yayın Tarihi: 23.04.2016

ABD Başkanı Obama, "Esad berbat bir lider, ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör. Onun oradan uzaklaştırılması gerektiği bizim pozisyonumuz olmayı sürdürüyor" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2016

Times gazetesi, İran ve Suriye rejim güçlerinin, muhalifleri Suriye'nin en büyük kenti Halep'ten tamamen çıkarmak için büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu yazıyor.


Yayın Tarihi: 14.04.2016

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye halkının istemesi durumunda ülkede erken seçimlere gitmeye hazır olduğunu söyledi. Esad, doğrudan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin parlamento üzerinden Cumhurbaşkanı seçiminden daha iyi olduğunu da belirtti.


Yayın Tarihi: 31.03.2016

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ulusal Birlik Hükümeti önerisinde bulunurken, tam yetkili geçiş yönetimi fikrine karşı çıktı. Esad’ın bu açıklamasının uluslararası barış çabalarını olumsuz yönde etkileyebileceği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 31.03.2016

Rus haber ajansı Ria'ya konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye'de beş yıldır süren çatışmaların ülkeye maliyetinin 200 milyar dolardan fazla olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 30.03.2016

Suriye hükümet kuvvetleri Palmira'yı geri aldı. DW Başeditörü Alexander Kudascheff antik kentin kurtarılmasının alan kazanmanın da ötesinde büyük önem taşıdığını savunuyor.


Yayın Tarihi: 29.03.2016

Suriye Devlet Başkanı, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde olan antik kenti IŞİD) örgütünden geri alan orduyu övdü. Esad, "Son gelişme, Suriye ordusunun ve onun müttefiklerinin terörle mücadelede ne kadar etkili olduklarını gösteriyor" dedi.


Yayın Tarihi: 28.03.2016

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Palmira Antik kentinin IŞİD'den geri alınması nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı kutladığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 28.03.2016

Suriye ordusunun Palmira antik kentini IŞİD'den geri alma operasyonunun sona erdiği bildirildi.


Yayın Tarihi: 27.03.2016

Cenevre görüşmelerinde Esad’ın geleceği konusunu tartışmayacağını bildiren Suriye hükümet heyeti, önceliğinin terörle mücadele olduğunu açıkladı. Muhalefet, Suriye rejimini zaman israfıyla suçladı.


Yayın Tarihi: 22.03.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir