Fazıl Say kimdir?

Fazıl Say kimdir?

Babası, yazar ve müzikolog Ahmet Say, annesi eczacı Gürgün Say'dır. Fazıl Say , dudak damak yarığı ile dünyaya gelmiş bir çocuktu. Bebeklikte geçirdiği bir ameliyatla yarık dudağı dikildi. Doktorunun üflemeli çalgı çalması önerisi üzerine melodika üflemeye başladı.

Fazıl Say ,üç yaşındayken obuacı Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına, bir yıl sonra Mithat Fenmen’den piyano dersleri almaya başladı. Fenmen’le sekiz yıl boyunca, piyano, solfej ve teorinin çalıştı; ayrıca besteciliğe özendirme çalışmaları ve konser podyumlarına ısındırma amaçlı küçük dinletiler gerçekleştirdi.

1970 yılında Ankara’da doğan Fazıl Say Ankara Devlet Konservatuvar’ında piyano ve bestecilik eğitimi gördü. Fazıl Say ,on yedi yaşında, Düsseldorf’daki Robert Schumann Enstitüsünde de David Levine ile beş yıl çalışmasını sağlayacak olan bir burs kazandı.

Fazıl Say ,1992’den 1995’e kadar çalışmalarına Berlin Konservatuarı’nda devam etti.

1994 yılında Genç Konser Sanatçıları Uluslararası Seçmeler Ödülünü kazandıktan sonra uluslararası kariyerinde hızlı bir yükselişe geçti. Fazıl Say, New York Filarmoni, İsrail Filarmoni, Baltimore Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni, BBC Filarmoni, Orchestre National de France ve dünya çapındaki diğer önde gelen orkestraların tanıdık yüzlerindendir.

Fazıl Say ,Lucerne Festivali, Ruhr Piyano Festivali, Rheingau Müzik Festivali, Verbier Festivali, Montpellier Festivali, Beethoven Festivali’nde defalarca yer alan Say, aralarında Amsterdam’da bulunan Concertgebouw, Berlin Philharmonie, Vienna Musikverein, Tokyo’daki Suntory Hall, New York’daki Carnegie Hall ve Avery Fisher Hall’ın da bulunduğu dünyanın birçok önde gelen konser salonlarında çaldı.

Fazıl Say ,2003/04 sezonunda Salzburg Festivali, New York’daki Lincoln Center Festivali, Londra’daki Harrod’s Piano Series ve Tokyo’daki World Piano Series’de ilk defa sahne aldı. Oda müziği partnerleri arasında Yuri Bashmet ve Shlomo Mintz de yer alıyor.

Fazıl Say ,2004’de Maxim Vengerov ile birlikte büyük bir Avrupa ve ABD turnesine çıktı ve Carnegie Hall, Vienna Musikverein, Amsterdam Concertgebouw, Londra’daki Barbican Center ve Salzburg Festivali’nde performans sergiledi. 2006 yılında Akiko Suwanai ile birlikte Avrupa ve Asya turnesine çıkacak, Say’ın caz’a olan tutkunluğu ve yenilik arayışları Türk ney virtüözü Kudsi Ergüner ile birlikte bir ‘Worldjazz’ dörtlüsü oluşturmasını sağladı.

Fazıl Say ,2000 yazında bu dörtlü, St. Dennis, Paris, Montpellier, Montreux Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali ve Juan-les-Pins Festivali’nde büyük bir başarıyla sahne aldı. 2005 yılında bir konser için Montreux’a dönen Say, Bobby McFerrin ve benzerleriyle birlikte sahne aldı.

Fazıl Say, bir piyanist olduğu kadar bir bestekar da. On altı yaşında Black Hymns’ı yazan Say, 1991 yılında Berlin Senfoni Orkestrasıyla birlikte Piano ve Viyolin konçertolarını çaldı ve 1996 yılında ikinci piyano konçertosu olan Silk Road’ı ilk defa Boston’da dinleyicilere sundu.

Say, bu ikinci çalışmasını 2003/04 sezonu boyunca defalarca piyano tuşlarına taşıdı. Ünlü Türk şairi Nazım Hikmet’in şiirlerinden esinlendiği ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından sipariş edilen oratoryosu Nazım, ilk defa 2001 yılında Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı’nın huzurunda çalındı.

Fazıl Say , (Radio France ve Kurt Masur tarafından sipariş edilen) 3 no’lu Piyano Konçertosu’nun dünya prömiyerini Ocak 2002’de Paris’te Eliahu Inbal yönetimindeki Fransız Ulusal Orkestrası’yla birlikte gerçekleştirdi ve hem eleştirmenlerden hem de halktan büyük beğeni topladı.

Requirem for Metin Altıok isimli oratoryosu ilk defa 2003’de Istanbul’da 5000 kişilik bir seyirci topluluğuna çalındı.

Fazıl Say , Mayıs 2005’de ETH Zürich tarafından sipariş edilen Dördüncü Piyano Konçertosunun prömiyerini Lucerne’de gerçekleştirdi.Mozart’ın Rondo alla turca ve Paganini Jazz gibi yapıtların oldukça hünerli adaptasyonlarını piyano ve orkestra için geliştirdi.

Viyana Şehri, Mozart Yılı için bir bale sipariş etti ve bu yapıtın ilk performansı Viyana’da 1 Şubat 2006’da gerçekleştirildi. Say, 2006 Salzburg Festivali için yeni bir solo parça yazıyor ve bir orkestral çalışma da şu anda planlama aşamasında.

2003 yılında, Radio France tarafından ‘Yerleşik Sanatçı’ seçildi. Aynı unvanı 2005 Bremen Festivali’nde de alan Fazıl Say’ın ilk kaydı olan bir Mozart diski 1998 yılında yayınlandı ve basından oldukça güzel eleştiriler aldı. Diskografisine Gershwin’in Rhapsody in Blue, New York Filarmoni ve Kurt Masur ile I Got Rhythm Variations, bir Bach resitali ve Stravinsky’nin dört el için bestelenen Le Sacre du Printemps aranjmanı da (ki Say burada her iki bölümü de kendisi çalıyor) dahildir . Bu kayıtla 2001 Echo-Preis Klasik ve 2001 Alman Müzik Eleştirmenleri’nin Yılın En İyi Albümü de dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül kazandı.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki konser salonlarında büyük kalabalıklara canlı performans sergiledi. Diğer bir kaydı ise Tchaikovsky’nin 1 no’lu Piyano Konçertosunu (Yuri Temirkanov yönetimindeki St Petersburg Filarmoni ile birlikte) Franz Liszt’in Piano Sonatıyla bir araya getiriyor. Sadece kendi çalışmalarına yönelik faaliyet gösteren Naive ile yaptığı yeni sözleşmesi kapsamındaki ilk kaydı uluslararası ilgi topladı. Dünya çapında önemli bir Mozart kaydı olarak görülen ikinci çalışmasında ise bestekarın üç konçertosu Howard Griffiths başkanlığındaki Zürih Oda Orkestrası’yla birlikte çalınıyor.

2005 Sonbahar’ında Ludwig van Beethoven’ın sonatlarından oluşan yeni bir CD yayınlandı. 2005/06 programında Salzburg, Verbier ve Lucerne Festivalleri ve Viyana, Zürih ve Varşova’daki Mozart Festivalleri yanında ABD, Almanya, Japonya, İsrail, Çin , İtalya (Baltimore Senfoni Orkestrasıyla yapacağı çalışmalar dahil olmak üzere), Güney Afrika ve diğer ülkelerde yapacağı turneler bulunuyor.

Mayıs 2005’de İsviçreli yönetmen Hans-Ulrich Schlumpf (Congress of Penguins’in yönetmeni)’nin Ultima Thule isimli filmi için ilk film müziğini besteledi. 2005 yazında Fransız-Alman televizyon kanalı Arte, Fazıl Say’ın İstanbul, Aspendos, Münih ve diğer birçok yerdeki performansını filme alarak 2006’nın ilk aylarında yayınladı. 2005 yılında koro ve orkestra Nazım çalışmalarının DVD prodüksiyonu Aspendos’da gerçekleştirildi.

Beş kıtada sürdürdüğü konserleri ve yankı uyandıran CD’leriyle bütün dünyada aranan bir piyanist olan Fazıl Say, derinlikli yorum kavrayışı nedeniyle günümüze kadar 20 uluslararası ödülle onurlandırılmıştır. Sunduğu konserlerle her yıl yüz binlerce müzikseverin hayranlığını kazanan sanatçı, New York Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, Çek Filarmoni, İsrail Filarmoni, Orchestre National de France, Tokyo Senfoni gibi orkestralar eşliğinde çağımızın tanınmış şefleriyle konser vermiş, 2007 Floransa Festivali’nin kapanış konserinde Zubin Mehta’nın yönettiği Floransa Orkestrası ile yirmi bin kişi tarafından izlenen bir açık hava konseri sunmuştur. Yine 2007 yılında Montreux Caz Festivali’nde piyano jürisinin başkanlığını yapan Say’ın, Türk saz şairi Aşık Veysel’in “Kara Toprak” adlı halk şarkısından esinlenerek bestelediği piyano parçasını da içeren aynı başlıklı CD, Amerika’da Bilboard listelerinde 6. sıraya yükselmiştir. 2008’de Avrupa Birliği tarafından “Kültür Elçisi” unvanıyla görevlendirilen Fazıl Say, doğu ve batı kültürleri arasında yeni köprü kurmayı amaçlamıştır.

Ödülleri: Avrupa Birligi Piyano Yarışması, 1991 Genç Konser Solistleri Yarışması Avrupa Birinciliği, 1994 Genç Konser Solistleri Yarışması Dünya Birinciliği, 1995 Radio France/Beracasa Vakfı Ödülü, 1995 Paul A. Fish Vakfı Ödülü, 1995 Boston Metamorphosen Orkestrası Solist Ödülü, 1995 Maurice Clairmont Vakfı Ödülü, 1995 Telerama Ödülü, 1998, 2001 RTL Televizyonu Ödülü, 1998 Le Monde de la Musique Ödülü, 2000 Diapason d’Or ( Altın Plak ) Ödülü, 2000 Classica Ödülü, 2000 Le Monde Ödülü, 2000 Avusturya Radyo-TV Ödülü, 2001 Deutsche Phono Akademie ECHO Ödülü, 2001

Son Dakika Yeni Fazıl Say Haberleri

Klasik müzik dünyasının en önemli ve prestijli müzik ödülü olan ve bu yıl 25’incisi düzenlenen ECHO Klassik‘in, bu yılki sahiplerinden biri de ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say oldu.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

Enka Açıkhava'da Seoul turnesi repertuvarıyla izleyicisiyle buluştu. Ezan okunması nedeniyle parçalarına ara veren Fazıl Say seyirciden büyük alkış aldı.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

Ünlü piyanist Fazıl Say, Arda Turan'ın milli takım uçağında gazeteci Bilal Meşe'ye saldırmasından sonra milli takımı bırakmasını yorumladı.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Fazıl Say, önceki gün sevgilisiyle Nişantaşı'nda objektife takıldı.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Fazıl Say, referandum sonucunun evet çıkmasından sonra, dün gece yaşadığı hissi sosyal medya hesabından 'Bugün nasıl mı hissediyorum evetçi arkadaşım?' diye sorarak anlattı.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Milli Eğitim Bakanlığı, dünyaca müzisyen Fazıl Say'ın adını müfredat taslağından çıkardı.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Önceki gün Kadıköy'de bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne yapılan çirkin saldırı ardından, hem sosyal medyadan, hem de sanat ve siyaset camiasından saldırı kınanmış ve Müjdat Gezen'e destek mesajlar


Yayın Tarihi: 22.02.2017

Piyanist ve besteci Fazıl Say, sosyal mesya hesabından yaptığı paylaşımda 16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumunda 'Hayır' diyeceğini ifade etti. Say, ayrıca'Evet' diyecek olanlar


Yayın Tarihi: 17.02.2017

Orkestra şefi İbrahim Yazıcı'nın son KHK ile ihraç edilmesinin ardından Fazıl Say dayanışma çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 09.02.2017

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, referandum ile ilgili az konuşulan bir konuya değindi. Anket araştırmalarını inceleyen Say, gözlemleri ve eleştirilerini dile getirdi.


Yayın Tarihi: 04.02.2017

Uluslararası Beethoven Ödülü’ne alan Fazıl Say, kültürlerarası köprü kuran bir sanatçı olduğunu ve bundan gurur duyduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 18.12.2016

Uluslararası Beethoven Ödülü’nü almaktan onur duyduğunu ifade eden Fazıl Say, ödülün kendisi için önemini esprili şekilde anlattı.


Yayın Tarihi: 18.12.2016

İzmir Büyükşehir Belediyesi Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde bu akşamki Fazıl Say konserine eli satırlı bir saldırgan girmek istedi.


Yayın Tarihi: 13.12.2016

2016 Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleme Ödülü’ne Türk piyanist ve besteci Fazıl Say layık görüldü.


Yayın Tarihi: 21.11.2016

Fazıl Say,"halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçundan yeniden yargılandığı davada beraat etti.


Yayın Tarihi: 07.09.2016

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Bodrum'da düzenlenen Müzik Festivali kapsamında konser verdi. Say, konser sonrası tatil için gittiği plajda esmer kadın arkadaşıyla birlikte objektiflere takıldı.


Yayın Tarihi: 27.08.2016

Fazıl Say, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanlığı'nın düzenlediği ve siyasi parti lidelerinin destek verdiği Yenikapı Mitingi'ne ilişkin şiirsel bir metin paylaştı.


Yayın Tarihi: 07.08.2016

Piyanist Fazıl Say'ın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Ali Emre Bukağılı'ya "hakaret ettiği" iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.


Yayın Tarihi: 12.11.2015

Fransa'nın, "2015 Uluslararası Laiklik Ödülü"ne ünlü Türk besteci ve piyanist Fazıl Say layık görüldü.


Yayın Tarihi: 27.10.2015

Fazıl Say’ın birlikte görüntülendiği kız arkadaşının, rock’çı Gizem Berk olduğu ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 26.04.2015

Piyanist Fazıl Say, Bodrum'da konser verdi.


Yayın Tarihi: 13.12.2014

İzmit Sabancı Kültür Merkezi'nde 'Says Plays Say' Anadolu konserleri kapsamında sahne alan piyanist Fazıl Say hayranlarının beğenisini topladı.


Yayın Tarihi: 05.12.2014

Fazıl Say’a, Twitter’da paylaştığı mesajı nedeniyle verilen 10 ay hapis cezasına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.


Yayın Tarihi: 28.11.2014

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü komisyonda, Fazıl Say da gündeme geldi.


Yayın Tarihi: 19.11.2014

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanatçı Fazıl Say'a yönelik sansür iddialarına ilişkin, "eserlere Bakan ya da Bakanlık tarafından herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını" bildirdi.


Yayın Tarihi: 23.10.2014

Çin'de turnede olan Fazıl Say, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserlerinin bakanlık tarafından programdan çıkarılmasıyla ilgili hükümete mektup yazdı.


Yayın Tarihi: 23.10.2014

Ömer Hayyam'ın rubailerini Twitter hesabından paylaştığı için gördüğü tepkiler üzerine 2013 yılında 10 ay ceza alan Say, bir müzik arasında "Ömer Hayyam benim yakınım olur" dedi.


Yayın Tarihi: 07.09.2014

Piyanist Fazıl Say, vokali Serenad Bağcan ile birlikte Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinin daha önce köy olan Karaözü Mahallesi'nde konser verdi.


Yayın Tarihi: 06.09.2014

Antalya Büyükşehir Belediye'si tarafından düzenlenen piyano festivalinin organizatörü Kadir Dursun da festivalden ayrılma kararı aldı.


Yayın Tarihi: 12.07.2014

Antalya'da 65 yaşındaki Münevver Ercan, konser için Antalya'ya gelen ünlü piyanist Fazıl Say'a köy yumurtası hediye etti. Say, Münevver teyze ile piyano çaldı.


Yayın Tarihi: 20.06.2014

Fazıl Say Twitter'da Ömer Hayyam'ın dizelerini paylaşan bir kullanıcıyı RT etmesi nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.


Yayın Tarihi: 16.02.2014

Ünlü piyanist hakkında, "yargı görevini yapanları etkileme" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.


Yayın Tarihi: 17.01.2014

Sezen Aksu'ya yönelik sosyal medya mesajlarıyla dikkat çeken Fazıl Say bu kez de gazete röportajıyla öfke saçtı.


Yayın Tarihi: 07.12.2013

Twitter mesajları nedeniyle yeniden yargılanan piyanist Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası verildi ve "hükmün geri bırakılması" kararı kaldırıldı.


Yayın Tarihi: 20.09.2013

Fazıl Say yeniden yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Yayın Tarihi: 20.09.2013

Fazıl Say Türkiye'de demokrasi olduğu için bu konunun seçim sandıklarında çözülmesi gerektiğini kaydetti.


Yayın Tarihi: 02.08.2013

Fazıl Say, tatil sezonunu gazeteci sevgilisi Bedia Ceylan Güzelce ile Bodrum’da açtı.


Yayın Tarihi: 19.07.2013

Adalet Bakanlığı, piyanist Fazıl Say dava dosyası ile ilgili, "kanun yararına bozma" talebini reddetti.


Yayın Tarihi: 02.07.2013

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Almanya’nın en prestijli müzik ödüllerinden Rheingau Müzik Ödülü’nü almaya hak kazandı. Say, ödülle birlikte on bin euro değerinde de para ödülü alacak.


Yayın Tarihi: 21.06.2013

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e ithafen, Gezi direnişine ilişkin bir mektup kaleme aldı.


Yayın Tarihi: 20.06.2013

Fazıl Say, Gezi eylemine destek için sahnede tencere çaldı.


Yayın Tarihi: 04.06.2013

ABD'de her yıl açıklanan dini özgürlükler raporunun Türkiye bölümünde, Sünni Müslümanlara yönelik ayrımcılık uygulandığı belirtilirken, raporda Fazıl Say'a da yer verildi.


Yayın Tarihi: 21.05.2013

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 2012 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporunu, Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan bir basın toplantısıyla açıkladı.


Yayın Tarihi: 20.05.2013

Piyanist ve besteci Fazıl Say, Bolu’nun Gerede İlçesi’nde kaza geçirdi.


Yayın Tarihi: 13.05.2013

Piyanist ve besteci Fazıl Say, Bolu’nun Gerede İlçesi’nde kaza geçirdi. Araç hasar görürken, Fazıl Say kazayı yara almadan atlattı.


Yayın Tarihi: 13.05.2013

Ünlü Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın "hükmün açıklamasının geri bırakılması" kararına yönelik bir üst mahkemeye itirazı kabul edildi.


Yayın Tarihi: 26.04.2013

Ünlü piyanist Fazıl Say, hakkında verilen 10 aylık mahkumiyet kararına 19. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak itiraz etti.


Yayın Tarihi: 25.04.2013

‘Dini değerleri aşağılama’ suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılan ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, mahkemenin kararının ardından ilk kez görüntülendi.


Yayın Tarihi: 22.04.2013

Bülent Arınç, “Genelkurmay başkanlarının savunmada yaptığı, Türkiye’de Fazıl Say bunun hesabını vereceksin ve herkesten özür dileyeceksin” dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2013
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir