Son Dakika Yeni Filistin Haberleri

İsrailli yetkililerle gizli temasları ortaya çıkan İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel görevinden istifa etti. Patel resmi ziyaret için Uganda'da bulunuyordu. Başbakan Theresa May tarafından acil olarak geri çağırılmıştı.


Yayın Tarihi: 09.11.2017

Ajans Press’in AFAD ve Küresel İnsanı Yardım raporundan edindiği bilgilere göre gayri safi milli hâsıla gelirinin yüzde 0,75’ine denk gelen yardımlarla, Türkiye, dünyanın en cömert ülkesi konumunda bulunuyor. 2017 yılında 7 bin 994 insani yardım haberi tespit edilirken geçtiğimiz yıl 7 bin 795, bir önceki yıl ise 7 bin 698 haber çıkışı olduğu belirlendi.


Yayın Tarihi: 26.10.2017

ABD'li yetkililerin Associated Press'e yaptığı açıklamaya göre, Filistin'in üyeliği konusundaki uzun süredir devam eden anlaşmazlığın ardından ABD, UNESCO'dan çekilme kararı aldı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Filistin'de Hamas ile El Fetih uzlaştı. Gazze'nin kontrolü 1 Aralık itibariyle Birlik Hükümeti'nde olacak. Filistin'de Hamas ile El Fetih, Gazze'nin kontrolüne dair anlaşmazlıklarını sonlandırmak için yürüttükleri görüşmelerde sonuca ulaştı. Hamas ve El Fetih, Mısır hükümetinin baskısıyla barış görüşmelerine başlama kararı almıştı. Resmen anlaşıldığı takdirde Filistin bölgeleri birlik hükümetince yönetilecek ve erken seçimler yapılacak.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Filistin'de uluslararası toplum tarafından tanınan Batı Şeria merkezli Filistin Yönetimi ile Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas 10 yıllık ayrılığın ardından anlaşmaya vardı. El Fetih destekli Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 1 ay içerisinde Gazze'yi ziyaret edeceği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Filistin yönetimi, 2014'ten sonra ilk kez Gazze'de toplanmıştı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

El-Halil'in güneyindeki Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü el-Cebur, İsrail güvenlik güçlerinin, Batı Şeria'nın güneyindeki bir köyde "Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduğu gerekçesiyle" camiden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

İsrail güçlerinin, Kudüs'teki Şufat Mülteci Kampı'na düzenlediği baskında aralarında bir çocuğun da olduğu çok sayıda Filistinlinin yaralandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Dışişleri Bakanlığı, INTERPOL’ün Filistin’in yeni üye olarak kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

İsrail ordu radyosu, silahlı bir Filistinli'nin işgal altında tutulan Batı Şeria'daki bir Yahudi yerleşimine saldırı düzenlediğini duyurdu. Saldırıda üç İsrailli öldü, yaralanan dört kişi hastaneye kaldırıldı.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

Hamas, İsrail ablukası altındaki Gazze'de daha önce kurduğu İdari Komiteyi, Filistin siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak amacıyla feshettiğini duyurdu. Alman Der Spiegel haber sitesi, geniş yer verdiği hamleye ilişkin "Görünüşe göre Hamas, Gazze Şeridini Mahmut Abbas'a teslim etmeye hazır" yorumunda bulundu.


Yayın Tarihi: 17.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı resmi törenle karşıladı.


Yayın Tarihi: 28.08.2017

Filistinli üniversite öğrencisinin, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) internet sitesinin açığını bulduğu bildirildi. Filistinli öğrencinin sitedeki açıkla ilgili Pentagon ile yazışmasının ardından sorunun giderildi. Pentagon, sitelerinin güvenliğini artırmak amacıyla 2016’da "Pentagon'u hackle" programı başlatmıştı. Program kapsamında anlaşmalı hackerler Pentagon'un sitelerinin açıklarını bulacaktı.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin kuzeyine düzenlediği hava saldırılarında 3 Filistinli'nin yaralandığı bildirildi. Yaralılardan başına şarapnel parçası isabet eden bir Filistinli'nin durumunun ağır olduğunu belirtildi. Öte yandan İsrail Kanal 2 televizyonu, Gazze sınırında yer alan, İsrail'in güneyindeki Askalan kentine bir roket düştüğünü duyurdu. Söz konusu roket saldırısını Filistinli gruplardan üstlenen olmadı.


Yayın Tarihi: 09.08.2017

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin, ABD’nin Filistin yönetimine sağladığı finansal yardımları askıya almayı öngören bir yasa tasarısını onayladığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Ürdün parlamentosunda 82 milletvekili, İsrail'in Amman Büyükelçisinin ülkesine gönderilmesi ve Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisinin de geri çağrılması için teklif sundu. Ürdün Kralı 2. Abdullah ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan, 2 Ürdünlüyü öldüren güvenlik görevlisinin yargılanmasını talep etmişti. İsrail Hükümet Sözcüsü Ofir Gendelman, olaydan iki gün sonra Amman'da görevli İsrail Büyükelçisi Einat Şalain ve ekibinin İsrail'e döndüğünü duyurmuştu.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girişlerde uyguladığı kısıtlamaları kaldırmasının ardından, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bekleyen Filistinliler, akşam ve yatsı namazını Aksa'da kıldı. Namazın ardından gençler ve çocuklar, tatlı ve şekerleme dağıttı. Doğu Kudüs'ün birçok bölgesinden de havai fişeklerin atıldığı görüldü. Kudüs çevresinde Filistinli şoförler, korna çalarak Mescid-i Aksa'nın açılması kutlamalarına eşlik etti.


Yayın Tarihi: 29.07.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile görüşmeleri devam eden S-400 füze savunma sistemiyle ilgili, "Bu iş büyük oranda bitti, onu diyebiliriz çok rahatlıkla" dedi. Kalın, Rusya'nın S-400'ler için 'Tamam' dediğini ifade ederken "Çok ciddi bir teknoloji transferinin ve dönüşümünün başlangıcı olacak" ifadelerini kullandı. Kalın, Habertürk Televizyonunda katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmede bulundu.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Filistinliler iki hafta aranın ardından dün girdikleri Mescid-i Aksa'da namaz kıldı. İ


Yayın Tarihi: 28.07.2017

İki İsrail polisinin öldürülmesinin ardından Mescid-i Aksa çevresine getirilen güvenlik önlemlerinin tamamen kaldırıldığı açıklandı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın kapısındaki demir korkulukları kaldırdı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerini kaldırdı.İsrail hükümetinden ve Mescid-i Aksa vakfı yetkilerinden ise henüz resmi bir açıklama gelmedi. Öte yandan Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu surlarla çevrili Eski Şehir bölgesine İsrail'e ait çok sayıda kamyonun girdiği gözlendi. Şehrin etrafında toplanan Filistinli gençlere ise İsrail polisi müdahale etti.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Kudüs'ün El-Eizariya kasabasında İsrail güçleri ile Filistinliler arasında şiddetlenen çatışmalarda 1 kişi öldü, 67 kişi yaralandı. Kudüs'ün El-Eizariya kasabasında İsrail güçleri ile Filistinliler arasında devam eden gerginlik akşam üstü şiddetlendi. Yaşanan çatışmalarda ilk belirlemelere göre 1 kişinin öldüğü, 67 kişinin yaralandığı bildirildi. Yetkililer, 24 yaşındaki Yousuf Kashour isimli Filistin vatandaşının hayatını kaybettiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen bıçaklı saldırıda 2 Yahudi yerleşimcinin öldüğünü, 2'sinin yaralandığını açıkladı. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin sağlık durumuna ilişkin detay verilmeyen açıklamada, söz konusu kişinin İsrail askerlerince vurulduğu ifade edildi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörler kalkana kadar İsrail'le tüm ilişkileri askıya aldıklarını" açıkladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail Mescid-i Aksa yasağını kaldırana kadar diplomatik tüm ilişkileri durduklarını açıkladı. Abbas, "El-Aksa Camii için verilen karar iptal edilene kadar İsrail tarafıyla olan bütün temasların her seviyede ertelendiğini ilan ediyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamaları birçok ilde protesto edildi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Kudüs'te Cuma namazını kılan Müslümanlar, İsrail polisinin saldırısına uğradı. İlk belirlemelere göre 10 kişi yaralandı İsrail polisinin geçtiğimiz 3 Filistinliyi öldürmesinden sonra başlayan gerginlik ortamı bu hafta da devam etti. Namazdan çıkanlara gaz ve plastik mermiyle saldıran İsrail polisi, ortalığı savaş alanına çevirdi. Çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İsrail Kudüs'te gerilimi tırmandırmayı seçti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Mescid-i Aksa'nın kapısında başlattığı metal arama dedektörü uygulamasından vazgeçmedi. İsrail, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirdi. Filistinliler güvenlik önlemlerini protesto için bugünü "Öfke Günü" ilan etti.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Aksa'ya girişlerin kısıtlanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

AP'nin dünyaya servis ettiği karelerde, İsrail polisi Aslanla Kapı önünde ellerini havaya kaldırmış bir Filistinliye şiddet uyguluyor. Kudüs'ün Eski Şehir bölgesine kimseyi sokmayan polis, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mescid-i Aksa'da cuma günü yaşanan olayların ardından, İsrail polisi tarafından kapalı tutulan Harem-i Şerif'in yarın öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak açılacağını açıkladı. Daha önce de İsrail Hükümet Sözücü Ofir Gendelman, "Mescid-i Aksa'nın kapılarının ne zaman açılacağına ilişkin kararın pazar günü yapılacak olan kabine toplantısında açıklanmasına karar verildi." demişti.


Yayın Tarihi: 15.07.2017


Yayın Tarihi: 29.06.2017

İsrail ordusunun, Gazze'de bazı noktalara roket ve top ateşiyle saldırdığı bildirildi. Gazze'deki İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze'de bazı noktalara roket ve top ateşiyle saldırılarında sadece hasar oluştuğu duyuruldu. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra da söz konusu saldırılarda can kaybı yaşanmadığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Filistin meselesi işgalin 50'nci yıl dönümü yaşanmasına rağmen Filistin meselesi problemlerin en arkasına kaydı, bugün en az 4 İslam ülkesinde iç savaş var. Problemler çatışmayla değil diyalogla çözülmüş olsaydı bu maliyetlerin hiç biri ödenmezdi ve bu noktaya gelinmezdi" dedi.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

DIŞİŞLERİ Bakanlığı, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerde 2 bin 500 ilave konuta onay vermesini kınadı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Filistin halkının kendi toprakları üzerindeki en temel haklarını çiğneyen ve iki devletli çözüm zeminini tahrip eden bu ihlaller hiçbir şekilde kabul edilemez" denildi.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, 50 yıldır Filistin'de süren işgalin sona ermesi çağrısında bulunarak, "Filistin'in devlet olma özlemini gerçekleştirmesi, İsrail'in güvenlik endişelerini gidermesi ve kalıcı barışın temellerinin atılmasının tek yolu 1967'de başlayan İsrail işgaline son verilmesi ve müzakere edilmiş iki devletli bir çözüme ulaşılmasıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'ye ait olduğu iddia edilen ve bazı hacker gruplar tarafından yayınlanan e-postalar, Büyükelçinin İsrail yanlısı Demokrasiyi Savunma Vakfı (FDD) ile yakın ilişki içinde olduğunu ve Türkiye ile Katar'a karşı ortak politikalar geliştirmeye çalıştıklarını gösterdi. FDD Danışmanı Hannah'ın Büyükelçiye, 15 Temmuz'a yönelik bir Türk gazetede çıkan makaleyi göndererek, "Sizinle birlikte anılmaktan onur duydum" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Filistinliler, İsrail'in engellemelerine rağmen ramazan ayının ilk cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'ya akın etti. On binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ve Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Aksa'nın yolunu tuttu. Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Filistin'in İslami mahkemeleri, insanların açlık ve sigarasızlık nedeniyle ilişkilerinde "sorun çıkardıkları" ve düşünmeden karar verdikleri gerekçesiyle, Ramazan ayı boyunca boşanmayı yasakladı. Filistin'de bir yargıç, Ramazan ayında insanların açlık ve sigarasızlık nedeniyle acele karar verebileceklerini söyleyerek, boşanmayı yasakladı.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Tel Aviv’de binlerce İsrailli Filistin ile çatışmaların sona erdirilmesi talebiyle sokağa çıktı.


Yayın Tarihi: 28.05.2017

Ressam-Çizer Şafak Tavkul İsrail ve Filistin çıkmazını ünlü çizgi film karakterleri Tom ve Jerry’e benzetti. Tavkul, “Kastedilen kedi Filistin’dir fare ise İsrail’dir. Biz evin gerçek sahibini değil de dışarıdan geleni seviyoruz. Bu filmler birden akla gelen fikirlerle yapılmıyor” dedi. Tavkul sinemanın dünya genelinde ciddi bir propaganda anlayışı içerdiğine dikkat çekerek özellikle aileleri çizgi film üzerinden uyardı.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Putin, İsrail ile Filistin arasında doğrudan diyaloğun yeniden başlaması için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. Filistin Devlet Başkanı Abbas da İsrail'in yayılmacı politikasına devam etmesi ve Filistin'i ekonomik yollarla boğma çabaları ışığında, bölgedeki son duruma ilişkin Putin'e bilgi verdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistinlilere karşı ırkçılık yapmakla suçladığı İsrail'den sert yanıt geldi. AFP'nin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, "Kendi ülkesinde insan haklarını sistematik şekilde ihlal eden biri, bölgedeki tek gerçek demokrasiye ahlak vaazı vermemeli" dedi. Nahşon, "İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır" dedi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Uluslararası Kudüs Vakıfları Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'te ezanın yasaklanmasına dair İsrail yönetimine sert tepki göstererek, "Ezanı yasaklamayı öngören yasa tasarısı halen İsrail Parlamentosu'nda bekliyor. Bu utanç vericidir. Bize her fırsatta özgürlük dersi verenlerin bunu onaylaması ibretliktir. Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz. Eğer inancınıza güveniyorsanız, inanç hürriyetinden niye korkuyorsunuz?" dedi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyada yayınlanan konuşmasının sonunda Hamas'ın geçen hafta açıkladığı yeni siyaset belgesini yırtarak yanındaki çöp kutusuna attı. Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yeni siyaset belgesini sembolik olarak 'çöpe attı'.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Beyaz Saray'da ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, "Bir barış anlaşması ABD veya başka bir ülke tarafından empoze edilemez. İsrailliler ve Filistinliler barış anlaşması için beraber çalışmalı. En sonunda İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşmasının imzalandığını görmek istiyoruz." dedi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Abbas, Trump’ın barış görüşmelerinin canlandırılmasıyla ilgili planlarını dinleyecek, ancak uzmanlar görüşmeden çıkacak sonuç konusunda umutlu değil. Abbas, Trump'ın barış görüşmelerinin canlandırılmasıyla ilgili planlarını dinleyecek. Trump, geçen hafta İsrail ile Filistin arasında barış olmaması için hiçbir sebep görmediğini açıklamıştı. Abbas da Trump döneminde barışa varılmasının mümkün olabileceğini kaydetmişti.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

İsrail'in "işgalci güç" olarak tanımlandığı "İşgal edilmiş Filistin" başlıklı karar tasarısı UNESCO'da oylanarak kabul edildi. Tasarıda Gazze'deki ablukanın devam ettiği, okulların ve eğitim merkezlerinin inşasında sorunlarla karşılaşıldığı, bölgeye giriş ve çıkışlarda uygulanan kontrollerin devam ettiği ve bunun kabul edilemez olduğu belirtildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, karar tasarısını kabul etmesini eleştirerek, kararı "saçma" olarak yorumladı.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Hamas'ın yeni siyaset belgesindeki değişim ne kadar keskin? İslam Direniş Hareketi'nin kısaltmasının baş harfleri olan Hamas diye bilinen örgütün 1988'deki kurucu sözleşmesinde değişiklikler yapacağına ilişkin haberler bir süredir duyuluyordu. Örgüt içinde yıllardır yaşanan kavgalar sonucu Hamas, konumunu yumuşatarak ve daha ölçülü bir dil kullanarak, yeni bir siyaset belgesi yayınladı. Belgede, örgütün 'İsrail'i tanıyacağı' gibi çok keskin bir değişim yok.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

İsrail Başbakanlık Sözcüsü David Keyes, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın açıkladığı yeni vizyonu ve siyaset belgesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Hamas'ı "dünyayı kandırmaya çalışmakla" suçladı. Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, hareketin 42 maddelik yeni vizyonunu ve siyaset belgesini Katar'ın başkenti Doha'da düzenlediği basın toplantısında açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 02.05.2017