Son Dakika Yeni Filistin Haberleri

Ressam-Çizer Şafak Tavkul İsrail ve Filistin çıkmazını ünlü çizgi film karakterleri Tom ve Jerry’e benzetti. Tavkul, “Kastedilen kedi Filistin’dir fare ise İsrail’dir. Biz evin gerçek sahibini değil de dışarıdan geleni seviyoruz. Bu filmler birden akla gelen fikirlerle yapılmıyor” dedi. Tavkul sinemanın dünya genelinde ciddi bir propaganda anlayışı içerdiğine dikkat çekerek özellikle aileleri çizgi film üzerinden uyardı.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Putin, İsrail ile Filistin arasında doğrudan diyaloğun yeniden başlaması için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. Filistin Devlet Başkanı Abbas da İsrail'in yayılmacı politikasına devam etmesi ve Filistin'i ekonomik yollarla boğma çabaları ışığında, bölgedeki son duruma ilişkin Putin'e bilgi verdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistinlilere karşı ırkçılık yapmakla suçladığı İsrail'den sert yanıt geldi. AFP'nin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, "Kendi ülkesinde insan haklarını sistematik şekilde ihlal eden biri, bölgedeki tek gerçek demokrasiye ahlak vaazı vermemeli" dedi. Nahşon, "İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır" dedi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Uluslararası Kudüs Vakıfları Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'te ezanın yasaklanmasına dair İsrail yönetimine sert tepki göstererek, "Ezanı yasaklamayı öngören yasa tasarısı halen İsrail Parlamentosu'nda bekliyor. Bu utanç vericidir. Bize her fırsatta özgürlük dersi verenlerin bunu onaylaması ibretliktir. Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz. Eğer inancınıza güveniyorsanız, inanç hürriyetinden niye korkuyorsunuz?" dedi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyada yayınlanan konuşmasının sonunda Hamas'ın geçen hafta açıkladığı yeni siyaset belgesini yırtarak yanındaki çöp kutusuna attı. Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yeni siyaset belgesini sembolik olarak 'çöpe attı'.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Beyaz Saray'da ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, "Bir barış anlaşması ABD veya başka bir ülke tarafından empoze edilemez. İsrailliler ve Filistinliler barış anlaşması için beraber çalışmalı. En sonunda İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşmasının imzalandığını görmek istiyoruz." dedi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Abbas, Trump’ın barış görüşmelerinin canlandırılmasıyla ilgili planlarını dinleyecek, ancak uzmanlar görüşmeden çıkacak sonuç konusunda umutlu değil. Abbas, Trump'ın barış görüşmelerinin canlandırılmasıyla ilgili planlarını dinleyecek. Trump, geçen hafta İsrail ile Filistin arasında barış olmaması için hiçbir sebep görmediğini açıklamıştı. Abbas da Trump döneminde barışa varılmasının mümkün olabileceğini kaydetmişti.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

İsrail'in "işgalci güç" olarak tanımlandığı "İşgal edilmiş Filistin" başlıklı karar tasarısı UNESCO'da oylanarak kabul edildi. Tasarıda Gazze'deki ablukanın devam ettiği, okulların ve eğitim merkezlerinin inşasında sorunlarla karşılaşıldığı, bölgeye giriş ve çıkışlarda uygulanan kontrollerin devam ettiği ve bunun kabul edilemez olduğu belirtildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, karar tasarısını kabul etmesini eleştirerek, kararı "saçma" olarak yorumladı.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Hamas'ın yeni siyaset belgesindeki değişim ne kadar keskin? İslam Direniş Hareketi'nin kısaltmasının baş harfleri olan Hamas diye bilinen örgütün 1988'deki kurucu sözleşmesinde değişiklikler yapacağına ilişkin haberler bir süredir duyuluyordu. Örgüt içinde yıllardır yaşanan kavgalar sonucu Hamas, konumunu yumuşatarak ve daha ölçülü bir dil kullanarak, yeni bir siyaset belgesi yayınladı. Belgede, örgütün 'İsrail'i tanıyacağı' gibi çok keskin bir değişim yok.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

İsrail Başbakanlık Sözcüsü David Keyes, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın açıkladığı yeni vizyonu ve siyaset belgesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Hamas'ı "dünyayı kandırmaya çalışmakla" suçladı. Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, hareketin 42 maddelik yeni vizyonunu ve siyaset belgesini Katar'ın başkenti Doha'da düzenlediği basın toplantısında açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, hareketin yeni vizyonunu ve siyaset belgesini açıkladı. Meşal, "Siyaset belgesi Hamas'ın tüm liderlerinin içerideki ve dışarıdaki kurumlarının ortak görüşünü yansıtmaktadır." ifadesini kullandı. Meşal, 1967 sınırları içinde Filistin devletini kabul edeceklerini duyurdu. Hamas'ın bu kararı İsrail ile 2 devletli çözüme yeşil ışık anlamına geliyor.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Cezaevi şartlarının iyileştirilmesi için geçen hafta açık uçlu açlık grevine başlayan Filistinlilerin bulunduğu bir İsrail cezaevinin önünde, bir grup aşırı sağcı İsrailliler "mangal" yaptı. Ulusal Birlik Partisi’nin gençlik kolları, Batı Şeria'da bulunan Ofer Askeri Hapishanesi’nin önünde toplanarak, açlık grevlerini protesto etmek ve grev yapan tutsakların iradesi kırmak için mangal yaparak adeta işkence ettiler.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Birleşmiş Milletler, İsrail'in işgâl altındaki Filistin topraklarında yeni yerleşim birimi inşa etme kararını kınadı. ABD ise yeni yerleşimin ‘barış konusunda ilerlemeye yardımcı olmadığını’ ifade etti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in işgâl altındaki Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararının kendilerini hayâl kırıklığına uğrattığını belirtti.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

Filistinli Yasir Diays ile evlenerek Batı Şeria'nın El Halil şehrine gelin giden Aydınlı Özge Diays, hastalanan annesini ziyaret için Filistin'den ayrılınca dönüşünde İsrail'in vize engeline takıldı.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Stratejik İşler Danışmanı Hüsam Zumlut, "Filistinlilerin Mısır'da Sina Yarımadası'na yerleştirilmesi" projesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

İsrail, Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) beş kişilik heyetin Gazze Şeridi’ne girişine izin vermedi.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

ABD Başkanı Trump, Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşımayı 'ciddi şekilde' düşündüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 10.02.2017

Gazze'de yaşanan elektrik krizine bir berberden ilginç çözüm geldi. Gazzeli berber elektrik olmayınca müşterilerinin saçını ateşle traş ediyor.


Yayın Tarihi: 07.02.2017

Dışişleri Bakanlığı Tel Aviv yönetiminin Filistin topraklarındaki yerleşimlere yasal statü kazandıran parlamento kararını şiddetle kınadı.


Yayın Tarihi: 07.02.2017

Gazzeli berber Ramazan Advan, yaşanan elektrik kesintileri yüzünden müşterilerini ateşle traş ediyor


Yayın Tarihi: 07.02.2017

İsrail mahkemesi, "bıçaklı saldırı planlama" iddiasıyla yargılanan 16 yaşındaki Filistinli bir kız çocuğunu 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.


Yayın Tarihi: 05.02.2017

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in işgal altında tutmakta olduğu Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesini kınadı.


Yayın Tarihi: 23.01.2017

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, Paris'te başlayan Ortadoğu Barış Konferansı'nda "İsrail karşıtı bir karar" alınmayacağı yönünde 'güven verdiği' bildirildi.


Yayın Tarihi: 16.01.2017

2016’da gerek Türkiye’den gerek dünyadan, özellikle Suriye ve Orta Doğu’dan aldığımız kötü haberler yordu. Yine de geleceğe umutla bakmamızı sağlayan gelişmeler de yaşandı.


Yayın Tarihi: 30.12.2016

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktasında, İsrail askerlerinin bir Filistinli kadını vurduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 30.12.2016

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail ve Filistin arasında iki devletli bir çözümden başka bir yol olmadığını söylemesi, Tel Aviv'de büyük bir hayal kırıklığına yol açtı.


Yayın Tarihi: 29.12.2016

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail-Filistin sorununa ilişkin açıkladığı çözüm önerisine tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 29.12.2016

İsrail ordu radyosu, belediyenin yeni yerleşim planlarına verilen ruhsatları iptal ettiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 28.12.2016

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasadışı tüm yerleşim faaliyetlerini "hemen ve tamamen" durdurmasını öngören karar tasarısını kabul etti.


Yayın Tarihi: 24.12.2016

Koaceli'de okuyan ve İstanbul’dan dün akşam tarifeli uçakla Filistin’e giden Furgan Turhan isimli öğrenciden haber alınamıyor. Gencin İsrail polisi tarafından gözaltına alındığı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 02.12.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 24.10.2016

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Silvan Mahallesi'nde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında yaşanan olaylarda Filistinli bir genç öldürüldü.


Yayın Tarihi: 12.10.2016

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull'a hitaben, "Ülkemizi Osmanlılardan kurtardığınız için size borçluyuz" dedi.


Yayın Tarihi: 26.09.2016

Batı Şeria'daki El Halil kentinde bir kontrol noktasında nöbet tutan bir İsrail askerini bıçaklamaya çalışan Filistinli genç, askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 21.09.2016

ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu toplantısında başkan olarak son kez konuştu ve İsrail'e 'işgalci' dedi.


Yayın Tarihi: 20.09.2016

Gazze sınırında, İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin yaralandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 16.09.2016

Hollanda Parlamentosu'na ziyarette bulunan İsrail Başbakanı Netanyahu, Türk vekil Tunahan Kuzu tarafından protesto edildi. Filistin rozeti takan Kuzu, Netanyahu'nun elini havada bıraktı.


Yayın Tarihi: 07.09.2016

Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatın ardından Gazze'ye gidecek olan 2'inci yardım gemisi bugün Mersin Limanı'ndan yola çıkacak.


Yayın Tarihi: 02.09.2016

İsrail uçakları ve tankları, topraklarına roket atıldığı gerekçesiyle Gazze Şeridi'ndeki Beyt Hanun kasabasındaki bazı hedefleri bombaladı.


Yayın Tarihi: 22.08.2016

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için anlaşmaya varıldı. İki lider eş zamanlı olarak açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 27.06.2016

Filistin'de 4 fabrikada üretim gerçekleştiren Coca-Cola'nın sağladığı istihdam 600 kişiye ulaştı.


Yayın Tarihi: 09.06.2016

Paris'te 30 Mayıs'ta yapılması planlanan ve İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecinin yeniden başlatılmasını öngören uluslararası Konferans ertelendi.


Yayın Tarihi: 17.05.2016

Alemmiye Hammude isimli Filistinli ninenin, TRT muhabiriyle röportajı sırasında bir anda muhabiri ısırması sosyal medya gündemine oturdu.


Yayın Tarihi: 07.05.2016

Dünya Bankası, 2014'teki savaşın ardından Gazze'ye yardımların yetersiz kaldığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 19.04.2016

İsrail askeri, vurularak etkisiz hale getirildikten sonra yerde kendinden geçmiş halde yaralı olarak yatan bir Filistinli genci onlarca kişinin gözleri önünde başından vurarak infaz etti.


Yayın Tarihi: 25.03.2016

Filistinli Devabişe ailesinin hedef alındığı saldırının en önemli tanığına ait ev, ateşe verildi.


Yayın Tarihi: 20.03.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir