Son Dakika Yeni Füze Haberleri

ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması halinde Türkiye'nin NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını söyledi. Defense News'e konuşan Grant, Türkiye'ye S-400 sistemleri alımı konusunda uyarılarda bulundu.


Yayın Tarihi: 17.11.2017

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin Suriye'de terör örgütü IŞİD'in 'füzerini fiili bir şekilde örttüğünü' iddia etti. Reuters haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı'nda yapılan açıklamayı son dakika olarak duyurdu. Bakanlığı açıklamasında, Rusya'nın daha önce terör örgütü IŞİD'in elindeki Elbu Kamal'a yönelik hava saldırılarının ABD tarafından engellenmeye çalışıldığı öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Şırnak'ın Besta ve Bestler- Dereler bölgelerinde teröristlere yönelik devam eden operasyonlarda, Rus yapımı METİS tanksavar füzesi ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 12.11.2017

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'a yönelik açıklamasında, Suudileri "İran'ın gücüne" karşı uyardı. :Suudi Arabistan'a meydan okuyan Ruhani, Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzenin Suudi Arabistan'ın 'saldırganlığına' tepki olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 08.11.2017

İran, Suudi Arabistan'ın Yemen'den atılan füze konusunda yönelttiği suçlamalara sert tepki gösterdi. Açıklamada "provokatif" ifadesi kullanıldı. Suudi Arabistan ise son dakika açıklaması yaparak "İran'a uygun yanıt verme hakkını saklı tutuyoruz" ifadelerini kullandı. Açıklamada "Herhangi bir güvenlik ihlaline karşı toleransla yaklaşmayacağı denildi.


Yayın Tarihi: 06.11.2017

İran, Suudi Arabistan'ın Yemen'den atılan füze konusunda yönelttiği suçlamalara sert tepki gösterdi. İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun suçlamasını 'provokatif ve sorumsuz' olarak niteledi. Suudi Arabistan güçleri cumartesi günü Yemen'den atılan balistik füzenin tespit edilip vurulduğunu açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 06.11.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Yemen’den Suudi Arabistan’a fırlatılan balistik füzeler için İran’ı suçladı. Trump, füze savunma sisteminin kalitesine dikkat çekerek “Bu bizim ne kadar iyi olduğumuzun bir kanıtı. Kimse bizim yaptığımız şeyi bu kadar iyi yapamaz ve şu an bunları bütün dünyaya satıyoruz” ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 05.11.2017

Hangi ülkelerin kendine ait füze savunma sistemleri var ve saldırılara en hazır ülkeler hangileri? İşte ülkelerdeki füze savunma sistemleri...


Yayın Tarihi: 05.11.2017

Rus silah ve teknoloji şirketi Rostec'in CEO'su Sergey Çemezov, Türkiye'nin Rusya'dan satın alacağı S-400 füze sistemleri için 2 milyar doların üzerinde ödeme yapacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Eylül'de yaptığı açıklamada Rusya ile S-400'ler üzerinde anlaşma imzalandığını ve kaporanın ödendiğini bildirmişti.


Yayın Tarihi: 03.11.2017

ABD'nin 2018 savunma bütçesiyle ilgili belgelerden, iki yıldır havadan havaya uzun menzilli füze üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 03.11.2017

Rusya’nın silah ve teknoloji şirketi Rostek’in Genel Müdürü Sergey Çemezov, Türkiye ile S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratın değerinin iki milyar doları geçeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 02.11.2017

Rusya’nın silah ve teknoloji şirketi Rostek’in Genel Müdürü Sergey Çemezov, Türkiye ile S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratın değerinin iki milyar doları geçeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 02.11.2017

Füzelerin fırlatıldığı Punggye-ri'deki üste gerçekleşen felaketi, dünya 20 gün sonra duydu. Haber ajansları, çökme sırasında 100 kadar insanın toprak altında kaldığını aktarıyor.


Yayın Tarihi: 31.10.2017

Batıyla ilişkileri gün geçtikçe gerilen Rusya'nın ölümcül bir silah üzerinde çalıştığı öne sürülüyor. Buna göre geliştirilen ölümcül silah bir nükleer bombadan bile daha güçlü! Peki Ruslar ne yapıyor?


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Kuzey Kore'yi ziyaret eden heyette yer alan Rus vekil Anton Morozov, Pyongyang yönetiminin ABD'nin batı kıyılarını vurabilecek bir füzeyi test etmeye hazır olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

İngiliz medyası, Rusya'nın geliştirmekte olduğu yeni radyoelektronik silahın ‘nükleer bombadan daha güçlü' ve orduları etkisiz hale getirme yeteneğine sahip olacağını ileri yazdı.


Yayın Tarihi: 01.10.2017

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kore Yarımadası'ndaki gerilimin düşürülmesi çağırısında bulunarak, "Kuzey Kore füze denemelerine acilen son vermesi gerekiyor" dedi.


Yayın Tarihi: 01.10.2017

01 Ekim 2017 tarihli gazetelerin birinci sayfaları...


Yayın Tarihi: 01.10.2017

Afganistan'da havalimanına inen ABD Savunma Bakanı ve NATO Genel Sekreteri'ni hedefleyen roket saldırılarının ardından, savaş uçakları havalandı. Jetlerden atılan füzelerden biri yanlışlıkla sivillerin yaşadığı evi vurdu, can kayıplarını NATO duyurdu. Ancak savaş uçaklarından ateşlenen füzelerden biri hatalı çalışınca sivillerin yaşadığı evi vurdu. Afganistan'daki NATO misyonu Resolute Support-Kararlı Destek, can kayıplarının olduğunu duyurdu.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

Rusya Savunma Bakanlığı, RS-12M Topol tipi kıtalararası balistik füzenin denendiğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada “Denemenin amacı, kıtalararası balistik füzelerin yeni savaş donatımının test edilmesi. Füzenin eğitim amaçlı savaş başlığı belirlenen hassasiyetle Sarı Şagan (Kazakistan) poligonundaki hedefi vurdu” denildi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri satın alma kararı vermesine yönelik başta ABD ve diğer NATO ülkelerinden konuya ilişkin sert eleştirilere "Kimsenin uluslararası hukuka uygun bir anlaşma bizi eleştirmeye hakkı yok" yanıtı verdi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

İran, orta menzilli yeni balistik füzesi Horamşehr'i başarıyla denediğini açıkladı. Trump, geçen hafta içerisinde İran'ın füze programını eleştirmişti. ABD, Ocak ayındaki denemeden sonra da yeni yaptırımlar getirmişti.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın Obama yönetiminin İran'la varılan nükleer anlaşmayı hedef almasına Tahran yeni balistik füzeyle karşılık verdi. Tahran 2000 kilometre menzilli ve birden çok savaş başlığı taşıyabilen yeni balistik füzesini tanıttı. Tahran'daki törende konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani ülkesinin füze kabiliyetlerini güçlendireceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Suriye'nin başkenti Şam havalimanı yakınlarındaki bölgeye dün gece iki İsrail füzesi fırlatıldığı belirtildi. Al Masdar'ın haberine göre Suriye ordusu yanıt olarak İsrail'in insansız hava aracını vurarak düşürdü. Habere göre büyük bir patlama sesine sebep olan saldırı fazla hasara yol açmadı.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek hafta Pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüşeceklerini, Perşembe günü de bir akşam yemeğinde biraraya geleceklerini açıkladı. Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri ve bu ülkeden S-400 uzun menzilli füze alınmasına yönelik eleştiriler konusundaki bir soru üzerine Putin ile Pazartesi günü telefonla görüşeceğini, Perşembe günü de bir akşam yemeğinde biraraya gelerek Suriye'deki gelişmeleri ele alacaklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün BM Genel Kurulu'na yaptığı konuşmada, 'Mecbur bırakılırsak Kuzey Kore'yi yok etmekten başka seçeneğimiz kalmaz' ifadelerinin ardından Kuzey Kore, provokasyona dair en ufak bir işaret görmeleri durumunda, ‘düşman üslerini yok etmeye' hazır olduklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, "ABD'nin yüzleşme ve savaşı tercih etmesi durumunda korkunç bir nükleer saldırı, zavallı ve nihai bir harabeyle karşılaşacak" ifadelerine yer verildi.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Reuters'ın haberine göre, İsrail ordusu Suriye sınırındaki Golan Tepeleri mevkiinden İsrail hava sahasına girmeye çalışan pilotsuz bir hava aracının vurularak düşürüldüğünü açıkladı. İsrail medyası, aracın Patriot önleme füzesiyle düşürüldüğünü duyurdu. İsrail, insansız hava aracının İran tarafından yapıldığını ve Hizbullah tarafından kullanıldığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 19.09.2017

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin yeni bir füze fırlatmasına ilişkin, "Devam etmekte olan provokasyonlar sadece Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik olarak yalnızlaşmasına sebep oluyor." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

Kuzey Kore TSİ 01:10 sularında bir füze denemesi daha gerçekleştirdi. Reuters’ın haberine göre türü ilk anda tespit edilemeyen füze başkent Pyongyang’ın Sunan bölgesinden doğuya doğru fırlatıldı. Japonya’da Hokkaido ve Tohoku bölgelerinde yaşayan vatandaşlara sığınaklara gitmeleri uyarısı yapıldı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

'S-400 nedir' sorusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kapora verdik" sözünün ardından Türkiye gündeminin en merak edilenlerinden.. Başta ABD ve NATO olmak üzere, Türkiye'nin S400 alımının 'Kaygı verici' olduğu yönünde eleştiriler sıralandı. İşte Türkiye'nin Rusya'dan satın almak için anlaştığı S-400 füze savunma sistemi hakkında bilinmesi gereken her şey ve S-400'ün özellikleri...


Yayın Tarihi: 13.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 füze sistemleri alımıyla ilgili anlaşmanın imzalandığı ve kaporanın yatırıldığı sözleri ardından, Moskova’dan da “Türkiye’nin S-400 siparişi sıraya kondu” açıklaması geldi. Moskova’da konuşan Rusya Devlet Başkanlığı'na bağlı askeri işbirliği konuları sorumlusu Vladimir Kojin, “Türkiye ile yapılan S-400 anlaşması yerine getirilme aşamasında sıraya konmuş durumda" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Güney Kore, hidrojen bombası denemesi yapan Kuzey Kore'ye cevap olarak balistik füze fırlattı. Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi hazırlığında olduğu da iddia edildi.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

Güney Kore, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer füze testine hazırlandığına dair işaretler olduğunu açıkladı. ABD Savunma Bakanı James Mattis, "ABD'ye veya müttefiklerimize yönelik tehdit olursa çok sert askeri karşılık vereceğiz" demişti.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testiyle alarm durumuna geçen Güney Kore, Hyunmoo II balistik füzelerini gözdağı için peş peşe ateşledi. ABD ve Güney Kore, artan tehdide karşı birlikte daha çok tatbikat yapmaya karar verdi. AP ve Reuters, tatbikatlardan çok sayıda fotoğraf geçiyor. ABD Savunma Bakanı Mattis, Pyongyang'ın herhangi bir saldırı düzenlemesi halinde büyük bir askeri yanıt alacağını açıkladı. Mattis, Kuzey Kore'nin tamamen ortadan kaldırılmasını istemediklerini de sözlerine ekledi.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinin ardından, ABD Başkanı Trump askeri yetkililerle bir araya geldi. Kritik toplantının ardından ABD Savunma Bakanı Mattis bir açıklama yaptı. Mattis, 'Kuzey Kore tehditlere devam ederse, karşılık vereceğiz. Çok sayıda askeri seçeneğimiz var. Başkanı bilgilendirdik' dedi.


Yayın Tarihi: 03.09.2017

ABD Füze Savunma Ajansı ile ABD donanmasının ortaklaşa Hawaii açıklarında başarılı şekilde füze savunma sistemi denediği bildirildi. Donanmanın "balistik füze hedeflerini etkisiz hale getirmekteki yüksek kabiliyetini ortaya koyduğu" vurgulanan açıklamada, söz konusu denemenin, Kuzey Kore'nin Japonya açıklarına attığı balistik füzeden bir gün sonra gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.


Yayın Tarihi: 31.08.2017

Kuzey Kore Haber Ajansı KCAN, Japonya'nın üzerinden geçen füze fırlatılması olayını doğruladı. Füzenin Kuzey Kore lideri Kim Jong Un gözetiminde fırlatıldığı açıklanırken, Hwasong-12 balistik füzesinin Güney Kore ve ABD'nin ortak yürüttüğü askeri tatbikata verilmiş bir tepki olduğu belirtildi. Kim Jong Un, "Son füze denememiz, Kuzey Kore ordusunun Pasifik'teki operasyonunun ilk adımı ve Guam'a yönelik planlarımıza anlamlı bir girişti" dedi.


Yayın Tarihi: 30.08.2017

Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri sırasında Rusya'ya tehdit oluşturması halinde füzelerin Rusya'nın Uzak Doğu'daki füze savunma sistemleri tarafından vurulacağı bildirildi. Rusya'dan yapılan açıklamada "Rusya için bir tehdit yok, fakat bizim topraklarımız için tehdit oluşması halinde füze savunma sistemleri devreye girer ve füzeyi kendi hava sahamızda kesinlikle vururuz" denildi.


Yayın Tarihi: 29.08.2017

Güney Kore Ordusu, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne yerel saatle 05:57'de "tanımlanamayan bir füze" fırlattığını duyurdu. Japon hükümeti füzenin Japonya'nın kuzeyini hedef aldığı uyarısında bulunarak, Kuzey Japonya'da yaşayan halkı olası bir Kuzey Kore füzesine karşı tedbirli olmaya çağırdı. Televizyon kanalları sığınaklara gidilmesi uyarısı yapıyor. Japonya Hükümet Sözcüsü, Kuzey Kore'nin fırlattığı füzenin benzeri görülmemiş bir tehdit olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 29.08.2017

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore üzerinde 'barışçıl baskıyı' sürdüreceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 27.08.2017

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin tanımlanamayan bir roket fırlattığını bildirdi. ABC News kanalı ise ABD'li yetkililerin Kuzey Kore'nin roket fırlattığı haberlerini doğruladığını yazdı. Güney Kore kaynaklarından gelen ilk bilgilere göre fırlatılan roket yaklaşık 250 kilometre havada kaldı. ABD'nin Pasifik Komutanlığı sözcüsü ise olaylı ilgili yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetiminin üç kısa menzilli balistik füze fırlattığını ancak üçünün de başarısız olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 26.08.2017

ABD ile Kuzey Kore arasındaki restleşme sürerken ABD Hazine Bakanlığı flaş bir kararın altına imza attı. ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programlarını destekledikleri gerekçesiyle çoğu Rus ve Çinli 16 kişi ile kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak düzenlediği tatbikata tepki gösterdi. Güney Kore ile ABD'nin 50 bin asker katıldığı ortak tatbikatına Kuzey Kore'den tepki geldi. Gövde gösterisinde sahne alan ülkeler arasında İngiltere, Avustralya, Kanada ve Hollanda da var. Kuzey Kore, tatbikatta yer alan ülkeleri "liderliği devirmek için gizli bir operasyon düzenlemek" ile suçladı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

TSK, Afrin-Amanos arasında yeni bir terör hattı oluşturmaya kalkan PKK ve YPG’nin kış yapılanmasına karşı harekete geçti. Silahlı kuvvetler sınır hattına güvenlik kalkanı örüyor. Böylece PKK ve YPG'nin sınıra yaklaştırılmaması amaçlanıyor. Bölgenin risk haritasını çıkaran Tük Silahlı Kuvvetleri (TSK), teröristleri sınıra yaklaştırmayacak önlemler alıyor.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

İsrail medyasında İran'ın, Suriye'nin kuzeybatısında uzun menzilli füze üretmek için fabrika kurduğu iddia edildi. İsrail'in Kanal 2 televizyonunda yayınlanan haberde, İran'ın Suriye'de kurduğu uzun menzilli füze fabrikasına ait olduğu öne sürülen uydu görüntüleri yayınlandı.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

ABD ile Kuzey Kore arasında artan nükleer gerilimde Kuzey Kore'den beklenmedik bir hamle geldi. Çin ve Güney Kore'nin sürekli taraflara sakin olmaları yönünde yaptığı çağrılara Kim Jong un 'tamam' dedi. Kuzey Kore bu ay içinde ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı olan Guam'a nükleer füze fırlatma kararını 'şimdilik' ertelediklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Kuzey Kore'nin elindeki nükleer başlıklı füzeler, Güney Kore ve Japonya'ya, hatta iddialara göre ABD toprağı olan Guam Adası'na ulaşabilecek düzeyde. Peki Kuzey Kore etkisinin eriştiği topraklarda ne gibi önlemler alınıyor?


Yayın Tarihi: 14.08.2017

ABD ve Kuzey Kore arasındaki tansiyon son birkaç gündür düşük gözükse de Kuzey Kore’den şaşırtan bir hamle geldi. Kuzey Kore Lideri Kim Jong un, Çin, Rusya ve BM'deki Kuzey Kore'ye bağlı temsilcilerini ülkeye çağırdı. ABD'nin Büyük Okyanus'taki toprağı Guam'ı vurma tehdidi savurarak dünya kamuoyunu tedirgin eden Kim ile ilgili, ABD basını, Kuzey Kore lideri tarafından diplomatların ülkeye davet edilmesinin sonraki askeri adım hakkında karar aşamasında olunduğunu öne sürdü.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Güney Kore Savunma Bakanı Suh Choo-suk, Kuzey Kore'nin hedefi vurabilecek bir nükleer başlıklı füzeyi geliştirmesinin önünde en az bir veya 2 yıl daha olduğunu açıkladı. Pazar günü Kore televizyonuna konuşan Suh Choo-suk, Kuzey Kore'nin savaş başlığının atmosfere girişini kontrol eden teknolojide henüz ileri safhaya ulaşamadıklarını söyledi. Suh Choo-suk, Pyongyang'ın nükleer başlığı küçültmek konusunda hızla ilerlediğini belirtti.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Karşılıklı restleşmelerle gerilen ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin ardından dünyanın gözü Pasifik'e çevrildi. ABD Başkanı Donald Trump'ın 1999'da Tim Russert'e verdiği röportajda Kuzey Kore ve nükleer programıyla ilgili yaptığı açıklamalar ABD'nin bugünkü Kuzey Kore politikasına ışık tutacak cinsten... 1999'da Tim Russert'a bir röportaj veren Trump, dünyanın en büyük probleminin nükleerin yaygınlaşması olduğunu söylüyor ve durum kontrolden çıkmadan masaya oturulmasının iyi olabileceğini belirtiyor.


Yayın Tarihi: 11.08.2017