Son Dakika Yeni Füze Haberleri

İran, orta menzilli yeni balistik füzesi Horamşehr'i başarıyla denediğini açıkladı. Trump, geçen hafta içerisinde İran'ın füze programını eleştirmişti. ABD, Ocak ayındaki denemeden sonra da yeni yaptırımlar getirmişti.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın Obama yönetiminin İran'la varılan nükleer anlaşmayı hedef almasına Tahran yeni balistik füzeyle karşılık verdi. Tahran 2000 kilometre menzilli ve birden çok savaş başlığı taşıyabilen yeni balistik füzesini tanıttı. Tahran'daki törende konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani ülkesinin füze kabiliyetlerini güçlendireceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Suriye'nin başkenti Şam havalimanı yakınlarındaki bölgeye dün gece iki İsrail füzesi fırlatıldığı belirtildi. Al Masdar'ın haberine göre Suriye ordusu yanıt olarak İsrail'in insansız hava aracını vurarak düşürdü. Habere göre büyük bir patlama sesine sebep olan saldırı fazla hasara yol açmadı.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek hafta Pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüşeceklerini, Perşembe günü de bir akşam yemeğinde biraraya geleceklerini açıkladı. Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri ve bu ülkeden S-400 uzun menzilli füze alınmasına yönelik eleştiriler konusundaki bir soru üzerine Putin ile Pazartesi günü telefonla görüşeceğini, Perşembe günü de bir akşam yemeğinde biraraya gelerek Suriye'deki gelişmeleri ele alacaklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün BM Genel Kurulu'na yaptığı konuşmada, 'Mecbur bırakılırsak Kuzey Kore'yi yok etmekten başka seçeneğimiz kalmaz' ifadelerinin ardından Kuzey Kore, provokasyona dair en ufak bir işaret görmeleri durumunda, ‘düşman üslerini yok etmeye' hazır olduklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, "ABD'nin yüzleşme ve savaşı tercih etmesi durumunda korkunç bir nükleer saldırı, zavallı ve nihai bir harabeyle karşılaşacak" ifadelerine yer verildi.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Reuters'ın haberine göre, İsrail ordusu Suriye sınırındaki Golan Tepeleri mevkiinden İsrail hava sahasına girmeye çalışan pilotsuz bir hava aracının vurularak düşürüldüğünü açıkladı. İsrail medyası, aracın Patriot önleme füzesiyle düşürüldüğünü duyurdu. İsrail, insansız hava aracının İran tarafından yapıldığını ve Hizbullah tarafından kullanıldığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 19.09.2017

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin yeni bir füze fırlatmasına ilişkin, "Devam etmekte olan provokasyonlar sadece Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik olarak yalnızlaşmasına sebep oluyor." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

Kuzey Kore TSİ 01:10 sularında bir füze denemesi daha gerçekleştirdi. Reuters’ın haberine göre türü ilk anda tespit edilemeyen füze başkent Pyongyang’ın Sunan bölgesinden doğuya doğru fırlatıldı. Japonya’da Hokkaido ve Tohoku bölgelerinde yaşayan vatandaşlara sığınaklara gitmeleri uyarısı yapıldı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

'S-400 nedir' sorusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kapora verdik" sözünün ardından Türkiye gündeminin en merak edilenlerinden.. Başta ABD ve NATO olmak üzere, Türkiye'nin S400 alımının 'Kaygı verici' olduğu yönünde eleştiriler sıralandı. İşte Türkiye'nin Rusya'dan satın almak için anlaştığı S-400 füze savunma sistemi hakkında bilinmesi gereken her şey ve S-400'ün özellikleri...


Yayın Tarihi: 13.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 füze sistemleri alımıyla ilgili anlaşmanın imzalandığı ve kaporanın yatırıldığı sözleri ardından, Moskova’dan da “Türkiye’nin S-400 siparişi sıraya kondu” açıklaması geldi. Moskova’da konuşan Rusya Devlet Başkanlığı'na bağlı askeri işbirliği konuları sorumlusu Vladimir Kojin, “Türkiye ile yapılan S-400 anlaşması yerine getirilme aşamasında sıraya konmuş durumda" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Güney Kore, hidrojen bombası denemesi yapan Kuzey Kore'ye cevap olarak balistik füze fırlattı. Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi hazırlığında olduğu da iddia edildi.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

Güney Kore, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer füze testine hazırlandığına dair işaretler olduğunu açıkladı. ABD Savunma Bakanı James Mattis, "ABD'ye veya müttefiklerimize yönelik tehdit olursa çok sert askeri karşılık vereceğiz" demişti.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testiyle alarm durumuna geçen Güney Kore, Hyunmoo II balistik füzelerini gözdağı için peş peşe ateşledi. ABD ve Güney Kore, artan tehdide karşı birlikte daha çok tatbikat yapmaya karar verdi. AP ve Reuters, tatbikatlardan çok sayıda fotoğraf geçiyor. ABD Savunma Bakanı Mattis, Pyongyang'ın herhangi bir saldırı düzenlemesi halinde büyük bir askeri yanıt alacağını açıkladı. Mattis, Kuzey Kore'nin tamamen ortadan kaldırılmasını istemediklerini de sözlerine ekledi.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinin ardından, ABD Başkanı Trump askeri yetkililerle bir araya geldi. Kritik toplantının ardından ABD Savunma Bakanı Mattis bir açıklama yaptı. Mattis, 'Kuzey Kore tehditlere devam ederse, karşılık vereceğiz. Çok sayıda askeri seçeneğimiz var. Başkanı bilgilendirdik' dedi.


Yayın Tarihi: 03.09.2017

ABD Füze Savunma Ajansı ile ABD donanmasının ortaklaşa Hawaii açıklarında başarılı şekilde füze savunma sistemi denediği bildirildi. Donanmanın "balistik füze hedeflerini etkisiz hale getirmekteki yüksek kabiliyetini ortaya koyduğu" vurgulanan açıklamada, söz konusu denemenin, Kuzey Kore'nin Japonya açıklarına attığı balistik füzeden bir gün sonra gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.


Yayın Tarihi: 31.08.2017

Kuzey Kore Haber Ajansı KCAN, Japonya'nın üzerinden geçen füze fırlatılması olayını doğruladı. Füzenin Kuzey Kore lideri Kim Jong Un gözetiminde fırlatıldığı açıklanırken, Hwasong-12 balistik füzesinin Güney Kore ve ABD'nin ortak yürüttüğü askeri tatbikata verilmiş bir tepki olduğu belirtildi. Kim Jong Un, "Son füze denememiz, Kuzey Kore ordusunun Pasifik'teki operasyonunun ilk adımı ve Guam'a yönelik planlarımıza anlamlı bir girişti" dedi.


Yayın Tarihi: 30.08.2017

Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri sırasında Rusya'ya tehdit oluşturması halinde füzelerin Rusya'nın Uzak Doğu'daki füze savunma sistemleri tarafından vurulacağı bildirildi. Rusya'dan yapılan açıklamada "Rusya için bir tehdit yok, fakat bizim topraklarımız için tehdit oluşması halinde füze savunma sistemleri devreye girer ve füzeyi kendi hava sahamızda kesinlikle vururuz" denildi.


Yayın Tarihi: 29.08.2017

Güney Kore Ordusu, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne yerel saatle 05:57'de "tanımlanamayan bir füze" fırlattığını duyurdu. Japon hükümeti füzenin Japonya'nın kuzeyini hedef aldığı uyarısında bulunarak, Kuzey Japonya'da yaşayan halkı olası bir Kuzey Kore füzesine karşı tedbirli olmaya çağırdı. Televizyon kanalları sığınaklara gidilmesi uyarısı yapıyor. Japonya Hükümet Sözcüsü, Kuzey Kore'nin fırlattığı füzenin benzeri görülmemiş bir tehdit olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 29.08.2017

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore üzerinde 'barışçıl baskıyı' sürdüreceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 27.08.2017

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin tanımlanamayan bir roket fırlattığını bildirdi. ABC News kanalı ise ABD'li yetkililerin Kuzey Kore'nin roket fırlattığı haberlerini doğruladığını yazdı. Güney Kore kaynaklarından gelen ilk bilgilere göre fırlatılan roket yaklaşık 250 kilometre havada kaldı. ABD'nin Pasifik Komutanlığı sözcüsü ise olaylı ilgili yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetiminin üç kısa menzilli balistik füze fırlattığını ancak üçünün de başarısız olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 26.08.2017

ABD ile Kuzey Kore arasındaki restleşme sürerken ABD Hazine Bakanlığı flaş bir kararın altına imza attı. ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programlarını destekledikleri gerekçesiyle çoğu Rus ve Çinli 16 kişi ile kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak düzenlediği tatbikata tepki gösterdi. Güney Kore ile ABD'nin 50 bin asker katıldığı ortak tatbikatına Kuzey Kore'den tepki geldi. Gövde gösterisinde sahne alan ülkeler arasında İngiltere, Avustralya, Kanada ve Hollanda da var. Kuzey Kore, tatbikatta yer alan ülkeleri "liderliği devirmek için gizli bir operasyon düzenlemek" ile suçladı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

TSK, Afrin-Amanos arasında yeni bir terör hattı oluşturmaya kalkan PKK ve YPG’nin kış yapılanmasına karşı harekete geçti. Silahlı kuvvetler sınır hattına güvenlik kalkanı örüyor. Böylece PKK ve YPG'nin sınıra yaklaştırılmaması amaçlanıyor. Bölgenin risk haritasını çıkaran Tük Silahlı Kuvvetleri (TSK), teröristleri sınıra yaklaştırmayacak önlemler alıyor.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

İsrail medyasında İran'ın, Suriye'nin kuzeybatısında uzun menzilli füze üretmek için fabrika kurduğu iddia edildi. İsrail'in Kanal 2 televizyonunda yayınlanan haberde, İran'ın Suriye'de kurduğu uzun menzilli füze fabrikasına ait olduğu öne sürülen uydu görüntüleri yayınlandı.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

ABD ile Kuzey Kore arasında artan nükleer gerilimde Kuzey Kore'den beklenmedik bir hamle geldi. Çin ve Güney Kore'nin sürekli taraflara sakin olmaları yönünde yaptığı çağrılara Kim Jong un 'tamam' dedi. Kuzey Kore bu ay içinde ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı olan Guam'a nükleer füze fırlatma kararını 'şimdilik' ertelediklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Kuzey Kore'nin elindeki nükleer başlıklı füzeler, Güney Kore ve Japonya'ya, hatta iddialara göre ABD toprağı olan Guam Adası'na ulaşabilecek düzeyde. Peki Kuzey Kore etkisinin eriştiği topraklarda ne gibi önlemler alınıyor?


Yayın Tarihi: 14.08.2017

ABD ve Kuzey Kore arasındaki tansiyon son birkaç gündür düşük gözükse de Kuzey Kore’den şaşırtan bir hamle geldi. Kuzey Kore Lideri Kim Jong un, Çin, Rusya ve BM'deki Kuzey Kore'ye bağlı temsilcilerini ülkeye çağırdı. ABD'nin Büyük Okyanus'taki toprağı Guam'ı vurma tehdidi savurarak dünya kamuoyunu tedirgin eden Kim ile ilgili, ABD basını, Kuzey Kore lideri tarafından diplomatların ülkeye davet edilmesinin sonraki askeri adım hakkında karar aşamasında olunduğunu öne sürdü.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Güney Kore Savunma Bakanı Suh Choo-suk, Kuzey Kore'nin hedefi vurabilecek bir nükleer başlıklı füzeyi geliştirmesinin önünde en az bir veya 2 yıl daha olduğunu açıkladı. Pazar günü Kore televizyonuna konuşan Suh Choo-suk, Kuzey Kore'nin savaş başlığının atmosfere girişini kontrol eden teknolojide henüz ileri safhaya ulaşamadıklarını söyledi. Suh Choo-suk, Pyongyang'ın nükleer başlığı küçültmek konusunda hızla ilerlediğini belirtti.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Karşılıklı restleşmelerle gerilen ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin ardından dünyanın gözü Pasifik'e çevrildi. ABD Başkanı Donald Trump'ın 1999'da Tim Russert'e verdiği röportajda Kuzey Kore ve nükleer programıyla ilgili yaptığı açıklamalar ABD'nin bugünkü Kuzey Kore politikasına ışık tutacak cinsten... 1999'da Tim Russert'a bir röportaj veren Trump, dünyanın en büyük probleminin nükleerin yaygınlaşması olduğunu söylüyor ve durum kontrolden çıkmadan masaya oturulmasının iyi olabileceğini belirtiyor.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, ABD-Kuzey Kore gerilimine ilişkin "Şu anda dünyada yaklaşık 16 ülke nükleer silahlanmada ciddi bir boyuta ulaşmış durumda. Bunların içerisinde 3 ülke var ki bunların şu anki nükleer silahlanmada ciddi bir gücü var. Temenni ederiz ki bu Amerika-Kuzey Kore arasındaki bu tehditler adeta bir vuruşmaya dönüşmez" dedi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

ABD Savunma Bakanı James Mattis Kuzey Kore'nin Guam Adası açıklarını balistik füzeyle vurma tehdidine yanıt verdi. ABD ordusunun Kuzey Kore'den gelecek tehditlere karşı hazır olduğunu söyleyen Mattis bu hazırlıkların ne olduğu yönündeki soruya ise "Ne yapacağımızı düşmana açıklamayacağım" yanıtını verdi. Mattis Kuzey Kore ile yaşanan son krizle ilgili kameralar karşısındaki ilk açıklamasını Kaliforniya'daki Silikon Vadisi'nde Savunma Bakanlığı'na ait yeni birime gerçekleştirdiği ziyarette yaptı.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerginlik büyüyor. Pyongyang ABD'nin Guam Adası'na yapılacak saldırının hazırlıklarının ay ortasında tamamlanacağını duyurdu. Kuzey Kore, Trump’ın ‘ateş ve öfkeyle karşılık verilecek’ tehdidini ‘saçmalık’ diye niteledi, Pasifik Okyanusu’ndaki Amerikan adası Guam Adası'na füze saldırısı planı açıkladı. Buna göre dört füze ateşlendikten 17 dakika 45 saniye sonra Guam Adası açıklarına düşecek.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da toplanan on binlerce Kuzey Koreli yumruklarını havaya kaldırarak hep bir ağızdan slogan attı ve Kuzey Kore askerlerinin olduğu pankartlar taşıyan büyük kalabalık Kim Jong-un yönetimine tam destek verdi. 'Dünyanın en yalnız ülkesi' Kuzey Kore ve ABD arasındaki gerilim adım adım yükselirken taraflardan gelen açıklamalara her an bir yenisi ekleniyor. Gözler ise Pasifik'te yer alan 'tatil cenneti' Guam adasına çevrildi.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi Kuzey Krizi haline gelmiş durumda. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore yönetimini 'ateş ve öfke'yle tehdit etmesi ve Kuzey Kore'nin de ABD toprağı olan Guam Adası açıklarına balistik füze fırlatmayı planladığını söylemesi krizin sıcak çatışmaya dönüşmesi riskini gündeme getirmiş durumda. Kuzey Kore'nin Guam Adası açıklarını hedef alabileceğini söylemesiyle dünyanın gündemine oturan kriz konusunda Guardian gazetesi 7 olası senaryoyu ele aldı.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

Kuzey Kore resmi haber ajansında yer alan açıklamada, Guam'a 4 adet füze yollamak için yapılan plan ağustos ortasında hazır olacak.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

Kuzey Kore'yi savaşla tehdit eden ABD lideri, az önce attığı Twitter mesajında başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ilk emrinin nükleer silahların yenilenmesi olduğunu söyledi. Peş peşe gelen füze testlerinin ipleri koparma noktasına getirdiği Kuzey Kore ve ABD, belki de ilk kez savaşa bu kadar yakın. ABD Başkanı Donald Trump, dakikalar önce yazdığı Twitter mesajında "Başkan olarak ilk emrim nükleer silahların yenilenmesi ve modernize edilmesi oldu. Şu anda daha önce hiç olmadığı kadar güçlü" dedi


Yayın Tarihi: 09.08.2017

Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri ABD tarafından tehdit olarak algılanıyor. Peki iki ülke askeri ve ekonomik olarak ne durumda. İşte rakamlarla bu iki ülkenin savaş güçleri...


Yayın Tarihi: 09.08.2017

ABD-Kuzey Kore krizi bir 'dünya savaşı'na doğru evrilirken, Amerikan Washington Post gazetesi Savunma İstihbarat Örgütü’nün geçen ay tamamladığı gizli rapora dayandırdığı haberinde, Pyongyang’ın uzun menzilli kıtalar arası füzelere yerleştirilebilecek minyatürleştirilmiş nükleer savaş başlığı ürettiğini yazdı. Bu gelişmeyle Kuzey Kore’nin tam anlamıyla bir nükleer güç olma yolunda önemli bir eşiği aştığı ifade ediliyor.


Yayın Tarihi: 09.08.2017

ABD Başkanı Donald Trump'In Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin devam etmesi durumunda ABD'nin 'ateş ve öfkeyle' yanıt vereceğini söylemesinin ardından, Pyongyang'ın 'ABD'nin Guam açıklarına füze saldırısı hazırlığı içerisinde olduğu' yönünde haberler geldi.


Yayın Tarihi: 09.08.2017

Hangi ülkelerin kendine ait füze savunma sistemleri var ve saldırılara en hazır ülkeler hangileri? İşte Sputnik News'e göre ülkelerdeki füze savunma sistemleri...


Yayın Tarihi: 06.08.2017

Güney Kore, ABD ile gerçekleştirdiği ortak tatbikatta Kuzey Kore'ye karşı füze denemesi gerçekleştirdi. Kuzey Kore'nin kıtalararası füze denemesine ABD'den cevap gecikmedi. Kaliforniya'da bulunana hava üssünden ABD kıtalararası balistik füze fırlattı. Aynı zamanda ABD, Kuzey Kore'deki vatandaşlarına, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek seyahat yasağından önce ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM) Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemesine karşı Japonya ve Güney Kore hava unsurlarının da eşliğinde Kore yarımadası üzerinde B-1B bombardıman uçakları ile güç gösterisi yaptıklarını açıkladı. PACOM’dan yapılan yazılı açıklamada, “Bu görev Kuzey Kore’nin gerginliği tırmandıran 3 Temmuz ve 29 Temmuz kıtalararası balistik füze denemelerine karşı yapıldı” denildi.


Yayın Tarihi: 30.07.2017

Kuzey Kore bir füze denemesi daha gerçekleştirdi. Japonya füzenin Japon özel ekonomik bölgesine düşmüş olabileceğini duyurdu. Konuyla ilgili Japon yetkililerin daha ayrıntılı açıklama yapması bekleniyor.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile görüşmeleri devam eden S-400 füze savunma sistemiyle ilgili, "Bu iş büyük oranda bitti, onu diyebiliriz çok rahatlıkla" dedi. Kalın, Rusya'nın S-400'ler için 'Tamam' dediğini ifade ederken "Çok ciddi bir teknoloji transferinin ve dönüşümünün başlangıcı olacak" ifadelerini kullandı. Kalın, Habertürk Televizyonunda katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmede bulundu.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Suudi Arabistan, Yemen'de isyancı Husiler tarafından fırlatılan ve Mekke'yi hedef alan bir balistik füzeyi düşürdüğünü açıkladı. Yemen'de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan yapılan açıklamada füze saldırısı, "Hac faaliyetlerini aksatmaya yönelik çaresiz bir girişim" olarak nitelendirildi. Füzenin Mekke'nin yaklaşık 70 kilometre güneyinde düşürüldüğü duyuruldu.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Türkiye terörle mücadelede yeni bir enstrümana sahip oldu. Bora füzeleri TSK'ya teslim edildi. Artık Kuzey Irak'ta PKK kampları hava harekatlarının yanı sıra Bora füzeleri ile de vurulabilecek. Türkiye'ye uzaklığı 200 km'yi bulan Kandil dağı artık menzilimiz içinde. Türkiye Gazetesi'nden Batuhan Yaşar terörle mücadeledeki yeni aşamayı bugünkü köşesinde kaleme aldı.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Rusya'nın askeri ihracat şirketi Rosoboronexport'un CEO'su Aleksandr Miheyev, Türkiye'yle S-400 füzesi anlaşması üzerinde uzlaşı sağlandığını ve kontratın hayata geçirileceğine inandıklarını söyledi. Miheyev, Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi bataryaları sevk edilmesine ilişkin yapılan görüşmelerin hangi aşamada olduğuna yönelik soruya, "Kontrat üzerinde uzlaşı sağlandı. Kontratın hayata geçme ihtimali de yüksek, yürürlüğe girmesi için çalışıyoruz" yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Devrim Muhafızları üst düzey komutanlarının hazır bulunduğu toplantıda füze alanındaki çalışmaların artırılması yönünde açıklamalarda bulundu. Hamaney, "Düşmana şamarı indirmeliyiz" diye konuştu. Konuşmanın, IŞİD hedeflerine yönelik 18 Haziran'da düzenlenen füzeli saldırıdan birkaç saat sonra yapıldığı ortaya çıktı. Konuşma metninin neden şimdiye kadar açıklanmadığının sebebi bilinmiyor.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin kıtalarası balistik füze denemesinin ardından ABD'yi doğrudan hedef alan çok sert bir açıklama yaptı. Jong-un, ABD'nin 4 Temmuz tarihinde kutladığı Bağımsızlık Günü'nden söz ederek, füze denemesinin 'Amerikalı p.çlere' bir hediye olduğu ifadesini kullandı. Kuzey Kore ulusunun ABD'yle mücadele etmekteki kararlılığını gösterdiğini belirten Kim Jong-un, silah programlarının asla pazarlık masasında olmayacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

Türkiye saatiyle 02.40'ta ateşlenen kıtalararası füze, 2 bin 802 km irtifaya ulaştı ve 930 kilometre kat etti. Test anında dünyada ilk haber oldu, Kuzey Kore ilk uzun menzilli kıtalararası füzenin başarıyla denendiğini açıkladı. Pyongyang yönetimi, ABD'nin batısındaki Alaska eyaletini vurabilecek uzun menzilli füzeye sahip olduklarını söylüyor.


Yayın Tarihi: 04.07.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir