Son Dakika Yeni Güney Kore Haberleri

İki ülke, Kuzey Kore'nin ilk başarılı kıtalar arası füze (ICBM) denemesini gerçekleştirmesine tepki gösterdi. Çin ve Rusya, Kuzey Kore'den nükleer programını dondurmasını, ABD ve Güney Kore'den de ortak askeri tatbikatlarına son vermelerini istedi. Kuzey Kore'nin ilk başarılı kıtalar arası füze (ICBM) denemesini gerçekleştirmesine tepki gösteren Çin ve Rusya, Pyongyang yönetimi ile ABD ve Güney Kore'ye çağrıda bulundu.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Samsung Electronics Co Ltd bugün yaptığı bir açıklamayla, hafıza çipleri ve gelecek nesil akıllı telefon ekranlarındaki önderliğini büyütebilmek amacıyla Güney Kore'de 18.6 milyar dolarlık yatırım planladığını ve bu yatırımdan yaklaşık yarım milyon kişilik istihdam beklediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Güney Kore ve Japonya, Pyongyang'ın yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini, füzenin Japon Denizi'ne düştüğünü açıkladı. Güney Kore, füzenin TSİ 02.40'ta fırlatıldığını belirtti. Japonya ise Japon Denizi'ndeki, ekonomik amaçlı kullanılmayan sularına düştüğünü bildirdi. Kuzey Kore, uluslararası yaptırımlara rağmen nükleer ve balistik faaliyetlerini artırmış durumda.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenleyen Trump ile Moon, Kuzey Kore'ye karşı ortak bir duruş ve kararlı bir mücadele mesajı verdi. Trump, yaptığı konuşmada, "Kuzey Kore rejimine karşı stratejik sabır dönemi başarısız oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse bu sabır sona erdi. Bu rejimin nükleer ve balistik füze programları kararlı bir karşılık gerektiriyor." dedi.


Yayın Tarihi: 30.06.2017

Kuzey Kore yönetimi, eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin görevi sırasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast planladığını iddia ederek, Park'ın "idamla cezalandırılacağını" bildirdi. Öte yandan Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın konuyla ilgili haberinde, NIS yetkililerinin Kuzey Kore'nin iddialarını "temelsiz" olarak nitelendirdikleri aktarıldı. Park döneminde ki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlikler yaşanmıştı.


Yayın Tarihi: 28.06.2017

İngiliz Daily Mail gazetesi, 2012 yılında Kuzey Kore’de çekildiği iddia edilen bir video yayınladı. Videoda, Güney Koreli ve Çinlilerle cinsel ilişkiye girmekle suçlanan bir kadın öldüresiye dövülüyor… 2012 yılına ait görüntülerde polis memurunun kadını önce sorguladığı, daha sonrasında ise elleri arkadan bağlı kadının yüzüne tekme attığı ve saçlarından tutup kaldırarak defalarca vurduğu görülüyor.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Güney Kore'de 'Grand Park Hayvanat Bahçesi'nde yavru fil dengesini kaybederek havuza düştü. Filin havuza düşmesinin ardından çevresindeki yetişkin filler büyük bir telaşla yavru fili kurtarmaya girişti. Yavru suya düşer düşmez bir anda panikleyen fillerin yardım etme çabası kameralara kaydedildi. Sosyal medyanın da gündemine düşen bu video bir süre konuşulacak gibi görülüyor.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Güney Koreli askeri kaynaklar, Kuzey Kore'nin birden fazla balistik füze fırlattığını duyurdu. Füzeler, yaklaşık 200 kilometre uzaklığa düştü. Kuzey Kore bu testle birlikte bu yıl on üçüncü kez füze denemesi gerçekleştirmiş oldu. Füze denemesinin ardından ABD'nin füze savunma sistemlerini faal duruma geçirdiği öğrenildi. BMGK geçen hafta Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımları genişletmişti.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore ile savaş çıkarsa bunun Çin ve Rusya da dahil olmak üzere tüm bölgeyi felakete sürükleyeceğini söyledi. Kuzey Kore'nin bölgede Güney Kore ve Japonya'ya tehdit oluşturduğunu belirten Mattis, çıkabilecek bir savaş durumunda Çin ile Rusya da dahil olmak üzere tüm bölge için bir yıkım olacağını belirtti. Öte yandan Kuzey Kore, kısa menzilli Scud füzesi denemesi yaptı ve yaklaşık altı dakikada havada kalan füze, Japonya karasularına düştü.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Güney Kore, son birkaç yıl içinde özellikle estetik ve plastik cerrahi alanında gösterdiği hızlı tıbbi gelişme ile dünyanın estetik-plastik cerrahi merkezi oldu. Güney Kore’de sayıları her geçen gün artan Plastik Cerrahi merkezleri ülkeye yeni döviz kaynağı yaratırken, en büyük sıkıntı ise yurt dışından gelen hastaların, ülkelerine dönüşlerinde pasaportlarındaki resimleri ile yeni halleri arasındaki farklılıklar nedeniyle ülkelerine girememeleri..


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Son dakika haberlere göre, Reuters haber ajansı, Kuzey Kore'nin Pukchang kenti yakınlarından 'füze denemesi' yaptığını duyurdu. Güney Kore tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, ilk olarak fırlatılan cismin 'ne olduğu belirlenemeyen' uçan bir cisim olduğu açıklandı. Daha sonra yapılan resmi açıklamaya göre, Kuzey Kore tarafından ateşlenen bir füzenin 500 kilometre uçtuktan sonra denize düştüğü belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

Güney Kore'de erken devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Demokrat Parti adayı Moon Jae-in oldu. Yonhap ajansı eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin hakkındaki siyasi nüfuz skandalı nedeniyle görevden azledilmesinin ardından düzenlenen erken seçimde, Demokrat Partinin adayı Moon Jae-in'in ülkenin yeni devlet başkanı olduğunu duyurdu.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Güney Kore'de cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi bitti. Sandık çıkış anketlerine göre, Kuzey Kore'yle yakınlaşmayı savunan Moon Jae-In yüzde 41,1 oyla ülkenin yeni lideri seçildi. Moon Jae-In'in en yakın rakibi muhafazakâr aday Hong Joon-Pyo'nun oy oranı ise yüzde 23,3'te kaldı. Yeni kurduğu Demokratik Parti'nin lideri olan 64 yaşındaki Moon Jae-In kampanyasında, mevcut Güney Kore yönetiminin tam aksine Kuzey Kore ile temasların artırılmasını vadetmişti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Kuzey Kore hükümeti ABD istihbarat örgütü CIA'yi, ülkenin lideri Kim Jong-un'a suikast planı yapmakla suçladı. Kuzey Kore ile ABD yönetimi arasındaki gerilimin yükseldiği bir dönemde bu iddiayı gündeme getiren Pyongyang yönetimi CIA'nin bu planı Güney Kore istihbarat örgütü ile işbirliği içinde hazırladığını söylüyor. Devlet denetimindeki medyasında yer alan hükümet açıklamasında, CIA ve Güney Kore istihbarat örgütünün, Kim Jong-un'u, resmi bir tören sırasında öldürmeyi planladığı öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı Başkanı Mike Pompeo, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki sınır hattı yakınındaki bir adayı ziyaret etti. Bölgede son olarak ABD bombardıman uçaklarının uçuşları tansiyonu yükseltmişti. Yonhap Ajansının haberine göre, ABD Kore Kuvvetleri (USFK) tarafından yapılan açıklamada, CIA Başkanı Pompeo'nun Kore Yarımadası'nın batı kıyısında, iki Kore arasındaki sınır hattını denizden gören Güney Kore'nin kontrolündeki Yeonpyeong Adası'na ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Kuzey Kore-ABD geriliminde son perde... ABD'nin Kore Yarımadası'na gönderdiği USS Carl Vinson ve diğer savaş gemileri, Güney Kore ve Japon filolarıyla buluştu. ABD'nin bütün dünyayla 'dalga geçercesine' Kore Yarımadası'na gönderdiğini duyurduğu USS Carl Vinson ve diğer savaş gemileri sıcak bölgeye yalnızca iki saat uzaklıkta. Pasifik Komutanı Amiral Harry Harris, taarruz filosunun çarşamba günü Filipin Denizi'nde olduğunu ve Kuzey Kore'ye iki saat saldırı mesafesinde bulunduğunu açıkladı.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

ABD ve Güney Kore'nin sınırdaki gövde gösterisine, Kuzey Kore resmi televizyondan yayınladığı görüntülerle hemen karşılık verdi. Sahilde sıralanan yüzlerce tank, aynı anda gökyüzünü alev topuna çevirdi. Tatbikat bölgesine yabancı gazetecilerin girişi yasak. Sınırdaki ABD-Güney Kore tatbikatında da benzer sahneler var. Savaş uçakları bombardıman yaptı, helikopterler havalandı, füzeler fırlatıldı ve tankların seri atışlar yaptı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Kore yarımadasındaki gerginlik sürüyor. Kuzey Kore'nin ülke ordusunun 85. kuruluş yıldönümünde ağır silahlarla bir askeri tatbikat yaptığı haberi gelirken, ABD'nin bölgeye gönderdiği nükleer denizaltısı Güney Kore'ye ulaştı. Yonhap haber ajansının Güney Koreli yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore bugün Wonsan kentinde ağır silahların kullanıldığı geniş çaplı bir askeri tatbikat gerçekleştirdi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Kore Yarımadası'na doğru ilerlemekte olan USS Carl Vinson uçak gemisini tek darbede batırmakla tehdit etti. Pazar günü Pasifik Okyanusu'nda iki Japon destroyeri ile birleşerek Filipinler açıklarında tatbikat yapmaya başlayan Carl Vinson gemisinin başını çektiği ABD filosunun bu hafta içerisinde Güney Kore açıklarına ulaşması bekleniyor. Filo, Başkan Donald Trump'ın emriyle yola çıkmıştı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Jogye Manastırı'nda her yıl yapılan "Çocuklar Budist Rahiplere Dönüşüyor" seremonisi ilgiyle izlendi. Seremoniyle birlikte genç rahip adaylarının saçları sıfır numaraya kazındı. İnanca göre, sıfıra kazınan saçların gösterişten uzaklaşmayı simgelediğine inanıyor. Törenin ardından 2 hafta süresince manastırda kalacak olan çocuklar, Buda'nın doğum günü olan 3 Mayıs'a kadar Budizm'i öğrenecekler.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin bir süredir beklenen füze denemesini Sinpo kenti yakınlarında yaptığını açıkladı. ABD'li askeri yetkililer ise, balistik füzenin fırlatıldıktan çok kısa bir süre sonra infilak ettiğini bildirdi. ABD Pasifik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada balistik füzenin 'neredeyse anında patladığı' belirtildi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Kuzey Kore'deki yabancı gazetecilerden 'büyük ve önemli' bir olay için hazır olmalarını isteyen Pyongyang yönetimi, büyük kutlamada nükleer deneme yapabilir. Associated Press haber ajansına konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ryol, "ABD isterse savaşa gireriz. Halihazırda elimizde güçlü nükleer caydırıcı silahımız var" dedi. AP ayrıca, sınırdaki Paju'da tatbikat yapan ABD ve Güney Kore askerlerinin fotoğraflarını dakikalar önce servis etti.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Kuzey Kore'nin füze denemeleri üzerine Güney Kore ile ortak tatbikat yapmak için bölgeye donanmasını gönderen ABD'ye Kuzey Kore'den sert tepki... Carl Vinson uçak gemisine diğer savaş gemileri eşlik ediyor. ABD'nin Kore yarımadasına savaş gemileri yollamasının ardından Kuzey Kore kendisini "güçlü silahlarla koruyacağını" açıkladı. Devlet haber ajansı KCNA'nın haberine göre Kuzey Kore'den yapılan açıklamada bölgeye gönderilen donanmanın işgal hamlelerinin ciddi bir noktaya ulaştığını gösteriyor.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

Brezilya'dan 260 bin ton demir cevheri taşıyan 312 metrelik gemideki 24 kişiden ikisi kurtarıldı. Güney Kore şirketine ait Marshall Adaları bandıralı gemiyi bulmak için arama kurtarma operasyonu başlatıldı.


Yayın Tarihi: 02.04.2017

Güney Kore’de üç yıl önce batarak 304 kişiye mezar olar feribot limana getiriliyor.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Güney Kore’de “Sewol” faciasından yaklaşık 3 yıl sonra denizin dibindeki feribot su yüzüne çıkarıldı. Kazada 300 kişi hayatını kaybetti. 9 kişi hala kayıp.


Yayın Tarihi: 26.03.2017

Güney Kore'de çoğunluğu öğrenci 304 kişiye mezar olan feribotun altına kablolar takıldı ve geminin yan tarafı sudan gün ışığına çıktı.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Görevden alınan Güney Kore'nin eski devlet başkanı Park Geun-hye, yolsuzluk skandalı kapsamında savcıların karşısına çıktı. Savcıların Park'ı, gece yarısına kadar sürmesi beklenen maraton bir sorgulama oturumuna alması bekleniyor.


Yayın Tarihi: 21.03.2017

Güney Koreli işadamı Puket'teki bir poligonda intihar etti. Yanındaki kişinin tüm çabalarına rağmen önlenemeyen intihar saniye saniye kameralar tarafından kaydedildi.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

BBC'ye canlı bağlantı yapıldığı sırada çocuklarının odaya girmesiyle oluşan ve büyük ilgi çeken anların kahramanı aile ilk kez konuştu.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

Güney Kore devlet başkanı görevden alındı.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kuzey Kore'ye nükleer füze denemelerini askıya alma, ABD ve Güney Kore'ye de yıllık ortak askeri tatbikatlarını durdurma çağrısı yaptı.


Yayın Tarihi: 08.03.2017

Kuzey Kore liderinin ağabeyi Kim Jong-nam'ın Malezya'da öldürülmesinin ardından her iki ülke vatandaşlarına çıkış yasağı getirdi. Öte yandan ABD Güney ve Kuzey Kore arasında füze gerilimi tavan yaptı.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Kuzey Kore'nin önceki gün Japon Denizi'ndeki 4 balistik füze denemesinin ardından, ABD Güney Kore'ye yerleştirilmek üzere anti balistik füze savunma sistemi yolladı.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde Japon Denizi’ne doğru dört adet roket fırlattığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

Kuzey Kore lideri Kim Jon-un’un üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ın Malezya havalimanında öldürülmesiyle ilgili suçlanan iki kadın ilk kez mahkeme karşısında…


Yayın Tarihi: 01.03.2017

Güney Kore'de kamyon şoförü otoyolda resmen akrobasi yaptı.


Yayın Tarihi: 28.02.2017

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, Kuzey Kore'nin ülke genelinde binlerce ton kimyasal silaha sahip olduğunu öne sürerek, Pyongyang'ın Birleşmiş Millet üyeliğinin askıya alınmasını talep etti.


Yayın Tarihi: 28.02.2017

Güney Koreli kadınlar, doğuşta beklenen yaşam süresinin 90 yılı geçtiği ilk grup olacak.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ABD askerler eşliğinde Kuzey Kore ve Güney Kore arasında tampon bölge oluşturan Panmunjom köyünde ziyarette bulundu.


Yayın Tarihi: 18.02.2017

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ardından ve BM Güvenlik Konseyi de, Kuzey Kore'nin geçen Pazar sabahı gerçekleştirdiği balistik füze denemesini şiddetle kınadığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 14.02.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın mültecilere yönelik dünyayı ayağa kaldıran kararnamesine Güney Kore'den destek geldi.


Yayın Tarihi: 30.01.2017

Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan 2016 beyaz kağıtlarında, Kuzey Kore'nin 10 nükleer silah imal etmeye yetecek 50 kilogram plütonyumu olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 11.01.2017

Güney Kore’de uzun zamandır çalışması yapılan ve geliştirilen 4 metre uzunluğundaki ve 1 buçuk ton ağırlığındaki Avatar Robot ilk kez tanıtıldı.


Yayın Tarihi: 30.12.2016


Yayın Tarihi: 28.12.2016

Güney Kore Devlet Başkanı Park’ın ülkeyi yakın arkadaşı ile birlikte yönettiğinin ortaya çıkmasının ardından başlayan siyasi skandal, Samsung’dan sonra Viagra’ya da uzandı.


Yayın Tarihi: 24.11.2016

Güney Kore'de düzenlenen dev protestoda göstericiler Devlet Başkanı Park Geun'un istifasını istedi.


Yayın Tarihi: 12.11.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir