Son Dakika Yeni Güney Kore Haberleri

Son dakika haberlere göre, Reuters haber ajansı, Kuzey Kore'nin Pukchang kenti yakınlarından 'füze denemesi' yaptığını duyurdu. Güney Kore tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, ilk olarak fırlatılan cismin 'ne olduğu belirlenemeyen' uçan bir cisim olduğu açıklandı. Daha sonra yapılan resmi açıklamaya göre, Kuzey Kore tarafından ateşlenen bir füzenin 500 kilometre uçtuktan sonra denize düştüğü belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

Güney Kore'de erken devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Demokrat Parti adayı Moon Jae-in oldu. Yonhap ajansı eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin hakkındaki siyasi nüfuz skandalı nedeniyle görevden azledilmesinin ardından düzenlenen erken seçimde, Demokrat Partinin adayı Moon Jae-in'in ülkenin yeni devlet başkanı olduğunu duyurdu.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Güney Kore'de cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi bitti. Sandık çıkış anketlerine göre, Kuzey Kore'yle yakınlaşmayı savunan Moon Jae-In yüzde 41,1 oyla ülkenin yeni lideri seçildi. Moon Jae-In'in en yakın rakibi muhafazakâr aday Hong Joon-Pyo'nun oy oranı ise yüzde 23,3'te kaldı. Yeni kurduğu Demokratik Parti'nin lideri olan 64 yaşındaki Moon Jae-In kampanyasında, mevcut Güney Kore yönetiminin tam aksine Kuzey Kore ile temasların artırılmasını vadetmişti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Kuzey Kore hükümeti ABD istihbarat örgütü CIA'yi, ülkenin lideri Kim Jong-un'a suikast planı yapmakla suçladı. Kuzey Kore ile ABD yönetimi arasındaki gerilimin yükseldiği bir dönemde bu iddiayı gündeme getiren Pyongyang yönetimi CIA'nin bu planı Güney Kore istihbarat örgütü ile işbirliği içinde hazırladığını söylüyor. Devlet denetimindeki medyasında yer alan hükümet açıklamasında, CIA ve Güney Kore istihbarat örgütünün, Kim Jong-un'u, resmi bir tören sırasında öldürmeyi planladığı öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı Başkanı Mike Pompeo, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki sınır hattı yakınındaki bir adayı ziyaret etti. Bölgede son olarak ABD bombardıman uçaklarının uçuşları tansiyonu yükseltmişti. Yonhap Ajansının haberine göre, ABD Kore Kuvvetleri (USFK) tarafından yapılan açıklamada, CIA Başkanı Pompeo'nun Kore Yarımadası'nın batı kıyısında, iki Kore arasındaki sınır hattını denizden gören Güney Kore'nin kontrolündeki Yeonpyeong Adası'na ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Kuzey Kore-ABD geriliminde son perde... ABD'nin Kore Yarımadası'na gönderdiği USS Carl Vinson ve diğer savaş gemileri, Güney Kore ve Japon filolarıyla buluştu. ABD'nin bütün dünyayla 'dalga geçercesine' Kore Yarımadası'na gönderdiğini duyurduğu USS Carl Vinson ve diğer savaş gemileri sıcak bölgeye yalnızca iki saat uzaklıkta. Pasifik Komutanı Amiral Harry Harris, taarruz filosunun çarşamba günü Filipin Denizi'nde olduğunu ve Kuzey Kore'ye iki saat saldırı mesafesinde bulunduğunu açıkladı.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

ABD ve Güney Kore'nin sınırdaki gövde gösterisine, Kuzey Kore resmi televizyondan yayınladığı görüntülerle hemen karşılık verdi. Sahilde sıralanan yüzlerce tank, aynı anda gökyüzünü alev topuna çevirdi. Tatbikat bölgesine yabancı gazetecilerin girişi yasak. Sınırdaki ABD-Güney Kore tatbikatında da benzer sahneler var. Savaş uçakları bombardıman yaptı, helikopterler havalandı, füzeler fırlatıldı ve tankların seri atışlar yaptı.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Kore yarımadasındaki gerginlik sürüyor. Kuzey Kore'nin ülke ordusunun 85. kuruluş yıldönümünde ağır silahlarla bir askeri tatbikat yaptığı haberi gelirken, ABD'nin bölgeye gönderdiği nükleer denizaltısı Güney Kore'ye ulaştı. Yonhap haber ajansının Güney Koreli yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore bugün Wonsan kentinde ağır silahların kullanıldığı geniş çaplı bir askeri tatbikat gerçekleştirdi.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Kore Yarımadası'na doğru ilerlemekte olan USS Carl Vinson uçak gemisini tek darbede batırmakla tehdit etti. Pazar günü Pasifik Okyanusu'nda iki Japon destroyeri ile birleşerek Filipinler açıklarında tatbikat yapmaya başlayan Carl Vinson gemisinin başını çektiği ABD filosunun bu hafta içerisinde Güney Kore açıklarına ulaşması bekleniyor. Filo, Başkan Donald Trump'ın emriyle yola çıkmıştı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Jogye Manastırı'nda her yıl yapılan "Çocuklar Budist Rahiplere Dönüşüyor" seremonisi ilgiyle izlendi. Seremoniyle birlikte genç rahip adaylarının saçları sıfır numaraya kazındı. İnanca göre, sıfıra kazınan saçların gösterişten uzaklaşmayı simgelediğine inanıyor. Törenin ardından 2 hafta süresince manastırda kalacak olan çocuklar, Buda'nın doğum günü olan 3 Mayıs'a kadar Budizm'i öğrenecekler.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin bir süredir beklenen füze denemesini Sinpo kenti yakınlarında yaptığını açıkladı. ABD'li askeri yetkililer ise, balistik füzenin fırlatıldıktan çok kısa bir süre sonra infilak ettiğini bildirdi. ABD Pasifik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada balistik füzenin 'neredeyse anında patladığı' belirtildi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Kuzey Kore'deki yabancı gazetecilerden 'büyük ve önemli' bir olay için hazır olmalarını isteyen Pyongyang yönetimi, büyük kutlamada nükleer deneme yapabilir. Associated Press haber ajansına konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ryol, "ABD isterse savaşa gireriz. Halihazırda elimizde güçlü nükleer caydırıcı silahımız var" dedi. AP ayrıca, sınırdaki Paju'da tatbikat yapan ABD ve Güney Kore askerlerinin fotoğraflarını dakikalar önce servis etti.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Kuzey Kore'nin füze denemeleri üzerine Güney Kore ile ortak tatbikat yapmak için bölgeye donanmasını gönderen ABD'ye Kuzey Kore'den sert tepki... Carl Vinson uçak gemisine diğer savaş gemileri eşlik ediyor. ABD'nin Kore yarımadasına savaş gemileri yollamasının ardından Kuzey Kore kendisini "güçlü silahlarla koruyacağını" açıkladı. Devlet haber ajansı KCNA'nın haberine göre Kuzey Kore'den yapılan açıklamada bölgeye gönderilen donanmanın işgal hamlelerinin ciddi bir noktaya ulaştığını gösteriyor.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

Brezilya'dan 260 bin ton demir cevheri taşıyan 312 metrelik gemideki 24 kişiden ikisi kurtarıldı. Güney Kore şirketine ait Marshall Adaları bandıralı gemiyi bulmak için arama kurtarma operasyonu başlatıldı.


Yayın Tarihi: 02.04.2017

Güney Kore’de üç yıl önce batarak 304 kişiye mezar olar feribot limana getiriliyor.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Güney Kore’de “Sewol” faciasından yaklaşık 3 yıl sonra denizin dibindeki feribot su yüzüne çıkarıldı. Kazada 300 kişi hayatını kaybetti. 9 kişi hala kayıp.


Yayın Tarihi: 26.03.2017

Güney Kore'de çoğunluğu öğrenci 304 kişiye mezar olan feribotun altına kablolar takıldı ve geminin yan tarafı sudan gün ışığına çıktı.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Görevden alınan Güney Kore'nin eski devlet başkanı Park Geun-hye, yolsuzluk skandalı kapsamında savcıların karşısına çıktı. Savcıların Park'ı, gece yarısına kadar sürmesi beklenen maraton bir sorgulama oturumuna alması bekleniyor.


Yayın Tarihi: 21.03.2017

Güney Koreli işadamı Puket'teki bir poligonda intihar etti. Yanındaki kişinin tüm çabalarına rağmen önlenemeyen intihar saniye saniye kameralar tarafından kaydedildi.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

BBC'ye canlı bağlantı yapıldığı sırada çocuklarının odaya girmesiyle oluşan ve büyük ilgi çeken anların kahramanı aile ilk kez konuştu.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

Güney Kore devlet başkanı görevden alındı.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kuzey Kore'ye nükleer füze denemelerini askıya alma, ABD ve Güney Kore'ye de yıllık ortak askeri tatbikatlarını durdurma çağrısı yaptı.


Yayın Tarihi: 08.03.2017

Kuzey Kore liderinin ağabeyi Kim Jong-nam'ın Malezya'da öldürülmesinin ardından her iki ülke vatandaşlarına çıkış yasağı getirdi. Öte yandan ABD Güney ve Kuzey Kore arasında füze gerilimi tavan yaptı.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Kuzey Kore'nin önceki gün Japon Denizi'ndeki 4 balistik füze denemesinin ardından, ABD Güney Kore'ye yerleştirilmek üzere anti balistik füze savunma sistemi yolladı.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde Japon Denizi’ne doğru dört adet roket fırlattığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

Kuzey Kore lideri Kim Jon-un’un üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ın Malezya havalimanında öldürülmesiyle ilgili suçlanan iki kadın ilk kez mahkeme karşısında…


Yayın Tarihi: 01.03.2017

Güney Kore'de kamyon şoförü otoyolda resmen akrobasi yaptı.


Yayın Tarihi: 28.02.2017

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, Kuzey Kore'nin ülke genelinde binlerce ton kimyasal silaha sahip olduğunu öne sürerek, Pyongyang'ın Birleşmiş Millet üyeliğinin askıya alınmasını talep etti.


Yayın Tarihi: 28.02.2017

Güney Koreli kadınlar, doğuşta beklenen yaşam süresinin 90 yılı geçtiği ilk grup olacak.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ABD askerler eşliğinde Kuzey Kore ve Güney Kore arasında tampon bölge oluşturan Panmunjom köyünde ziyarette bulundu.


Yayın Tarihi: 18.02.2017

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ardından ve BM Güvenlik Konseyi de, Kuzey Kore'nin geçen Pazar sabahı gerçekleştirdiği balistik füze denemesini şiddetle kınadığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 14.02.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın mültecilere yönelik dünyayı ayağa kaldıran kararnamesine Güney Kore'den destek geldi.


Yayın Tarihi: 30.01.2017

Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan 2016 beyaz kağıtlarında, Kuzey Kore'nin 10 nükleer silah imal etmeye yetecek 50 kilogram plütonyumu olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 11.01.2017

Güney Kore’de uzun zamandır çalışması yapılan ve geliştirilen 4 metre uzunluğundaki ve 1 buçuk ton ağırlığındaki Avatar Robot ilk kez tanıtıldı.


Yayın Tarihi: 30.12.2016


Yayın Tarihi: 28.12.2016

Güney Kore Devlet Başkanı Park’ın ülkeyi yakın arkadaşı ile birlikte yönettiğinin ortaya çıkmasının ardından başlayan siyasi skandal, Samsung’dan sonra Viagra’ya da uzandı.


Yayın Tarihi: 24.11.2016

Güney Kore'de düzenlenen dev protestoda göstericiler Devlet Başkanı Park Geun'un istifasını istedi.


Yayın Tarihi: 12.11.2016

Güney Kore’de savcılar, Devlet Başkanı Park Geun-hye hakkındaki siyasi skandalla ilgili olarak Samsung’un ofisine baskın düzenledi.


Yayın Tarihi: 08.11.2016

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, resmi bir görevi olmayan eski dostu Choi Soon-sil'in, önemli devlet işlerine müdahil olmasıyla ortaya çıkan skandal büyüyor.


Yayın Tarihi: 05.11.2016

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bir kişi, Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'nin siyasi kariyerini de tehdit eden dolandırıcılık skandalını protesto etmek için adliye binasına kepçeyle girmeye çalıştı.


Yayın Tarihi: 01.11.2016

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Güney Kore'nin antrenörü olması için yakında teklif yapılacağı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 31.10.2016

Uzun süredir ABD’nin Güney Kore’ye füze savunma sistemi, THAAD yerleştirme kararına karşı çıkan Çin, ABD ve Güney Kore’ye karşı eleştirilerini sertleştirerek iki ülkeyi tehdit etti.


Yayın Tarihi: 01.10.2016

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Washington yönetiminin Kuzey Kore'nin artan nükleer tehdidine karşı en kısa zamanda Güney Kore'ye THAAD sistemini kurmayı planladığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 28.09.2016

Güney Kore'nin güneydoğusundaki Gyeongju kenti yakınlarında art arda iki deprem meydana geldi.


Yayın Tarihi: 12.09.2016

Güney Koreli askeri bir kaynak, Kuzey Kore'nin nükleer saldırı hazırlığında olduğuna dair işaretler göstermesi durumunda 'Pyongyang'ın haritadan silinip kül edileceğini' söyledi.


Yayın Tarihi: 11.09.2016

Ağustos ayının başında duyurulan Samsung Galaxy Note 7’den şok edici bir haber var. Samsung, kendi ülkesinde Note 7 dağıtımını durdurdu. Peki ama neden?


Yayın Tarihi: 05.09.2016


Yayın Tarihi: 02.09.2016

Mart ayında satışa çıkması beklenen LG G Flex 3, tahmin edilenden daha geç gelecek. Yeni gelen bilgiler telefonun Eylül ayında kullanıcılarla buluşacağını gösteriyor.


Yayın Tarihi: 28.05.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir