Son Dakika Yeni Güney Kore Haberleri

Güney'e geçmek isterken silah arkadaşları tarafından vurulan Kuzey Kore askerinin görüntüleri kamuoyuyla paylaşıldı. Güney Kore bu olayın Kuzey Kore ile aralarındaki ateşkes anlaşmasını ihlal ettiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 22.11.2017

2002 yılında Güney Kore’de inşa edilmeye başlanan Songdo şehrinin İş Merkezi Bölgesi’nde (IBD) yaşayan insanlar işe, alışverişe, gezmeye giderken araç kullanmak zorunda kalmayacak.


Yayın Tarihi: 21.11.2017

Güney Kore'ye kaçarken vurulan bir Kuzey Kore askerinin bağırsaklarında aşırı derecede yüksek miktarda bağırsak solucanı (tenya) bulunduğunu açıklandı. Ağır yaralı askerden çıkan en büyük bağırsak solucanının 27 santimetre olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 17.11.2017

Güney Kore’nin, Kuzey Kore'nin nükleer tehditlerine karşı daha güçlü mücadele etmek amacıyla yeni balistik füze geliştirmeyi planladığı bildirildi. Yeni "canavar füzeler" hakkında çalışma yapıldığı kaydedildi.


Yayın Tarihi: 09.11.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin füze testleri ve nükleer programına karşı 12 günlük Asya turuna devam ederken, Amerikan donanmasından bölgede tansiyonu yükseltecek bir hamle geldi. Üç Amerikan uçak gemisi, Pasifik Okyanusu’nun batısında bir tatbikat yapmaya hazırlanıyor. USS Nimitz, the Ronald Reagan ve the Theodore Roosevelt adlı uçak gemilerine yardımcı savaş gemileri de eşlik edecek.


Yayın Tarihi: 07.11.2017


Yayın Tarihi: 03.11.2017

Vizesiz gidebileceğiniz birçok ülke bulunuyor; bunlardan biri de Hyundai, LG, Samsung gibi teknoloji devlerinin doğduğu Güney Kore... Hayli uzak olsa da görmeniz gereken çok şey var bu ülkede! (Hürriyet)


Yayın Tarihi: 30.10.2017

Güney Kore dünyanın en çok estetik yaptırılan ülkesi. Buradaki estetik çılgınlığı görenleri dehşete düşürüyor. Ülkenin başkenti Seul'de bir estetik merkezinde çekilen görüntüler bunun en canlı ispatı.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Estetik ameliyat yaptırmak için Çin'den Güney Kore'ye giden üç kadın, ameliyat sonrasında şişmiş olan yüzlerinin pasaportlarındaki fotoğrafa benzememesi nedeniyle pasaport kontrolünden geçemedi. Yüzlerinde bandajlarla yetkilileri ikna etmeye çalışan genç kadınların fotoğrafı sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Güney Kore Savunma Bakanı ‘Kafakesen Birliği’nin kurulacağını açıkladı. ABD basınına göre bu özel timin ana hedefinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a karşı suikast planları olacak. ABD merkezli New York Times gazetesi Güney Kore'nin daha önce de Kuzey Kore liderine suikast girişiminde bulunduğunu hatırlattı. 1960'larda yaşanan olayda Güney Kore'nin eğittiği kişiler, o dönem Kuzey Kore lideri olan Kim Il-sung'a karşı başarısız bir suikast girişiminde bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

Son dönemde yaptıkları nükleer denemelerle tüm dünyanın tepkisini çeken Kuzey Kore ve lideri Kim Jong Un hakkında şok iddia... Güney Kore’ye kaçan 26 yaşındaki Hee Yeon Lim Kim Jong-un’un seks köleleri olduğunu öne sürerken, porno film çekmekle suçlanan müzisyenlerin nasıl katledildiğini de anlattı.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Kuzey Kore TSİ 01:10 sularında bir füze denemesi daha gerçekleştirdi. Reuters’ın haberine göre türü ilk anda tespit edilemeyen füze başkent Pyongyang’ın Sunan bölgesinden doğuya doğru fırlatıldı. Japonya’da Hokkaido ve Tohoku bölgelerinde yaşayan vatandaşlara sığınaklara gitmeleri uyarısı yapıldı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Güney Koreli mevkidaşıyla Moon Jae-in ile Kuzey Kore'deki krizi konuşmak için buluşacak.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya ve Güney Kore'nin, ABD’den ileri teknolojiye sahip silah alımında ciddi bir artışa izin verdiğini Twitter’dan duyurdu.Bunun yanı sıra, bu sabah ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Dünya, Kore Yarımadasındaki nükleer silahların yok edilmesini istiyor; bunun için diplomatik çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz” denildi.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası hamlesinin ardından gerilim yükselmeye devam ediyor. Güney Kore yaptığı kapsamlı deniz tatbikatının fotoğraflarını paylaştı. Tatbikatta gerçek mermilerin kullanıldığı görüldü. Öte yandan Trump, Güney Kore'nin füze taşıma kapasitesi üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı ve Seul yönetimine milyarlarca dolarlık yeni silah satışına onay verdi.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesiyle ilgili Güney Kore Devlet Başkanı Moon ve Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü. Moon ile görüşmesinde Trump'ın, Güney Kore'nin füze taşıma kapasitesi üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması ve bu ülkeye milyarlarca dolarlık yeni silah satımı konusunda prensipte onay verdiği bildirildi.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

Güney Kore, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer füze testine hazırlandığına dair işaretler olduğunu açıkladı. ABD Savunma Bakanı James Mattis, "ABD'ye veya müttefiklerimize yönelik tehdit olursa çok sert askeri karşılık vereceğiz" demişti.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), yapılan "acil toplantı" çağrısının ardından bugün Kuzey Kore'nin en son yaptığı kıtalar arası balistik füze uyumlu hidrojen bombası denemesini görüşecek.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin depreme sebep olan hidrojen bombası denemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, "Kuzey Kore'nin sözleri ve eylemleri çok düşmanca ve tehlikeli olmaya devam ediyor" dedi. Kuzey Kore'nin dün gece gerçekleştirdiği hidrojen bombası denemesi dünyada büyük yankı uyandırdı. Japonya, Çin ve Güney Kore başta olmak üzere pek çok ülkeden denemeyi kınayan açıklamalar geldi. Konuyla ilgili ABD Başkanı Donald Trump ilk kez konuştu.


Yayın Tarihi: 03.09.2017

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin tanımlanamayan bir roket fırlattığını bildirdi. ABC News kanalı ise ABD'li yetkililerin Kuzey Kore'nin roket fırlattığı haberlerini doğruladığını yazdı. Güney Kore kaynaklarından gelen ilk bilgilere göre fırlatılan roket yaklaşık 250 kilometre havada kaldı. ABD'nin Pasifik Komutanlığı sözcüsü ise olaylı ilgili yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetiminin üç kısa menzilli balistik füze fırlattığını ancak üçünün de başarısız olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 26.08.2017

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak düzenlediği tatbikata tepki gösterdi. Güney Kore ile ABD'nin 50 bin asker katıldığı ortak tatbikatına Kuzey Kore'den tepki geldi. Gövde gösterisinde sahne alan ülkeler arasında İngiltere, Avustralya, Kanada ve Hollanda da var. Kuzey Kore, tatbikatta yer alan ülkeleri "liderliği devirmek için gizli bir operasyon düzenlemek" ile suçladı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

ABD ve Kuzey Kore arasında 'nükleer gerginlik' sürerken, ABD ve Güney Kore her yıl tekrarlanan 'Ulchi Özgürlük Koruyucusu' adı verilen ortak askeri tatbikata başladı. Kuzey Kore'den ise 'nükleer savaş' uyarısı geldi. 'Ulchi Özgürlük Koruyucusu' adı verilen ve Kuzey Kore'nin tepkisini çeken, her yıl yapılan askeri tatbikatta genellikle bilgisayar simülasyonu kullanılıyor. ABD'nin 17.500 askerinin ve 50 bin Güney Kore askerinin katıldığını belirttiği tatbikatların 11 gün sürmesi bekleniyor.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

'Kuzey Kore bugüne kadar ziyaret ettiğim en garip ülkeydi' diyen Jacob Laukaitis adındaki gezginin bundan sonra bu yasaklar ülkesine girmesi yasak. Yedi günlük bir Kuzey Kore turuna çıkan Laukaitis, Güney Kore'yi de gezerek iki ülkeden çektiği fotoğrafları yayınladı. 60 sene önce kuzeyi güneyi olmadan bir olan Kore, bugün iki farklı dünyaya bölünmüş.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Dip dibe olsalar da, onlar iki farklı dünya. İsim benzerliği var ama, yaşam benzerliği olduğunu söylemek zor. Kuzey Kore ve Güney Kore. Birisi Batı'nın dostu, birisi ezeli düşmanı. Jacob Laukaitis adlı gezgin, bu fotoğrafları bir haftalık bir Kuzey Kore gezisinde çekmiş. O gezide hem pasaportuna el konulmuş hem de tek başına gezmesine müsaade edilmemiş. 60 sene önce kuzeyi güneyi olmadan bir olan Kore, bugün iki farklı dünyaya bölünmüş. İşte o dramatik fark.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

ABD ile Kuzey Kore arasında artan nükleer gerilimde Kuzey Kore'den beklenmedik bir hamle geldi. Çin ve Güney Kore'nin sürekli taraflara sakin olmaları yönünde yaptığı çağrılara Kim Jong un 'tamam' dedi. Kuzey Kore bu ay içinde ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı olan Guam'a nükleer füze fırlatma kararını 'şimdilik' ertelediklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

Kuzey Kore'nin elindeki nükleer başlıklı füzeler, Güney Kore ve Japonya'ya, hatta iddialara göre ABD toprağı olan Guam Adası'na ulaşabilecek düzeyde. Peki Kuzey Kore etkisinin eriştiği topraklarda ne gibi önlemler alınıyor?


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Güney Kore Savunma Bakanı Suh Choo-suk, Kuzey Kore'nin hedefi vurabilecek bir nükleer başlıklı füzeyi geliştirmesinin önünde en az bir veya 2 yıl daha olduğunu açıkladı. Pazar günü Kore televizyonuna konuşan Suh Choo-suk, Kuzey Kore'nin savaş başlığının atmosfere girişini kontrol eden teknolojide henüz ileri safhaya ulaşamadıklarını söyledi. Suh Choo-suk, Pyongyang'ın nükleer başlığı küçültmek konusunda hızla ilerlediğini belirtti.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Kuzey Kore, ABD ile yaşanan kriz ve Birleşmiş Milletler'in yaptırımları sebebiyle 3.5 milyon işçi, parti üyesi ve diğer kişilerin orduya dahil olmak için gönüllü olduğunu açıkladı. Kuzey Kore'nin resmi gazetesi Rodong Sinmun, bu kadar yüksek sayıda kişinin gönüllü olmasında yaşanan krizin etkisini işaret ederken, 2015 yılında Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki silahsız bölge konusunda yaşanan krizde de yaklaşık 1 milyon kişinin benzer bir davranışta bulunduğunu hatırlattı.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, Güney Doğu Asya Uluslar Birliği zirvesine katılmak üzere gittiği Filipinler'in başkenti Manila'da, Kuzey Koreli mevkidaşıyla görüşebileceğini belirtti. "Şans eseri karşılaşma fırsatı olursa, konuşabiliriz." ifadesini kullanan Kang, "Kuzey'e, provokasyonlarını durdurmasına ve Kore Yarımadası'nda barış rejimi kurulması için görüşmelerle ilgili son özel tekliflerimize olumlu yanıt vermesine ilişkin arzumuzu iletmek istiyorum." diye konuştu.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

Güney Kore, Türkçeye çevirisi ‘kuzey gökyüzünün koruyucusu’ olarak çevrilen Xuanwu adlı füzenin denemesinden videoyu yayınladı. Görüntüde, hassas balistik füzenin bir sığınağı vurduğu ve alevler çıktığı sırada bir insan figürü görünüyor. Bazı Güney Koreliler, görüntülerin yer aldığı videoya yorum yaparak denemede poligon çalışanlarından birinin ölüp ölmediğini merak ettiklerini yazdı.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Güney Kore, ABD ile gerçekleştirdiği ortak tatbikatta Kuzey Kore'ye karşı füze denemesi gerçekleştirdi. Kuzey Kore'nin kıtalararası füze denemesine ABD'den cevap gecikmedi. Kaliforniya'da bulunana hava üssünden ABD kıtalararası balistik füze fırlattı. Aynı zamanda ABD, Kuzey Kore'deki vatandaşlarına, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek seyahat yasağından önce ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

Güney Kore'de hükümetin çiftleri bebek sahibi olmaya özendirmek için uyguladığı 70 milyar dolarlık programa rağmen doğum oranı, ülke tarihinin en düşük seviyesine indiği belirlendi. Uzmanlar doğum oranınındaki düşüşünün nedenini, gençler arasındaki işsizliğin artışıyla ilişkilendiriyor. Ülkedeki birçok çift hayat pahalılığı, özellikle de barınma ve eğitimin giderlerinin artması yüzünden çocuk yapamadıklarını ifade ediyor.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM) Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemesine karşı Japonya ve Güney Kore hava unsurlarının da eşliğinde Kore yarımadası üzerinde B-1B bombardıman uçakları ile güç gösterisi yaptıklarını açıkladı. PACOM’dan yapılan yazılı açıklamada, “Bu görev Kuzey Kore’nin gerginliği tırmandıran 3 Temmuz ve 29 Temmuz kıtalararası balistik füze denemelerine karşı yapıldı” denildi.


Yayın Tarihi: 30.07.2017

İki ülke, Kuzey Kore'nin ilk başarılı kıtalar arası füze (ICBM) denemesini gerçekleştirmesine tepki gösterdi. Çin ve Rusya, Kuzey Kore'den nükleer programını dondurmasını, ABD ve Güney Kore'den de ortak askeri tatbikatlarına son vermelerini istedi. Kuzey Kore'nin ilk başarılı kıtalar arası füze (ICBM) denemesini gerçekleştirmesine tepki gösteren Çin ve Rusya, Pyongyang yönetimi ile ABD ve Güney Kore'ye çağrıda bulundu.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Samsung Electronics Co Ltd bugün yaptığı bir açıklamayla, hafıza çipleri ve gelecek nesil akıllı telefon ekranlarındaki önderliğini büyütebilmek amacıyla Güney Kore'de 18.6 milyar dolarlık yatırım planladığını ve bu yatırımdan yaklaşık yarım milyon kişilik istihdam beklediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Güney Kore ve Japonya, Pyongyang'ın yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini, füzenin Japon Denizi'ne düştüğünü açıkladı. Güney Kore, füzenin TSİ 02.40'ta fırlatıldığını belirtti. Japonya ise Japon Denizi'ndeki, ekonomik amaçlı kullanılmayan sularına düştüğünü bildirdi. Kuzey Kore, uluslararası yaptırımlara rağmen nükleer ve balistik faaliyetlerini artırmış durumda.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenleyen Trump ile Moon, Kuzey Kore'ye karşı ortak bir duruş ve kararlı bir mücadele mesajı verdi. Trump, yaptığı konuşmada, "Kuzey Kore rejimine karşı stratejik sabır dönemi başarısız oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse bu sabır sona erdi. Bu rejimin nükleer ve balistik füze programları kararlı bir karşılık gerektiriyor." dedi.


Yayın Tarihi: 30.06.2017

Kuzey Kore yönetimi, eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin görevi sırasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast planladığını iddia ederek, Park'ın "idamla cezalandırılacağını" bildirdi. Öte yandan Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın konuyla ilgili haberinde, NIS yetkililerinin Kuzey Kore'nin iddialarını "temelsiz" olarak nitelendirdikleri aktarıldı. Park döneminde ki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlikler yaşanmıştı.


Yayın Tarihi: 28.06.2017

İngiliz Daily Mail gazetesi, 2012 yılında Kuzey Kore’de çekildiği iddia edilen bir video yayınladı. Videoda, Güney Koreli ve Çinlilerle cinsel ilişkiye girmekle suçlanan bir kadın öldüresiye dövülüyor… 2012 yılına ait görüntülerde polis memurunun kadını önce sorguladığı, daha sonrasında ise elleri arkadan bağlı kadının yüzüne tekme attığı ve saçlarından tutup kaldırarak defalarca vurduğu görülüyor.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Güney Kore'de 'Grand Park Hayvanat Bahçesi'nde yavru fil dengesini kaybederek havuza düştü. Filin havuza düşmesinin ardından çevresindeki yetişkin filler büyük bir telaşla yavru fili kurtarmaya girişti. Yavru suya düşer düşmez bir anda panikleyen fillerin yardım etme çabası kameralara kaydedildi. Sosyal medyanın da gündemine düşen bu video bir süre konuşulacak gibi görülüyor.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Güney Koreli askeri kaynaklar, Kuzey Kore'nin birden fazla balistik füze fırlattığını duyurdu. Füzeler, yaklaşık 200 kilometre uzaklığa düştü. Kuzey Kore bu testle birlikte bu yıl on üçüncü kez füze denemesi gerçekleştirmiş oldu. Füze denemesinin ardından ABD'nin füze savunma sistemlerini faal duruma geçirdiği öğrenildi. BMGK geçen hafta Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımları genişletmişti.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore ile savaş çıkarsa bunun Çin ve Rusya da dahil olmak üzere tüm bölgeyi felakete sürükleyeceğini söyledi. Kuzey Kore'nin bölgede Güney Kore ve Japonya'ya tehdit oluşturduğunu belirten Mattis, çıkabilecek bir savaş durumunda Çin ile Rusya da dahil olmak üzere tüm bölge için bir yıkım olacağını belirtti. Öte yandan Kuzey Kore, kısa menzilli Scud füzesi denemesi yaptı ve yaklaşık altı dakikada havada kalan füze, Japonya karasularına düştü.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Güney Kore, son birkaç yıl içinde özellikle estetik ve plastik cerrahi alanında gösterdiği hızlı tıbbi gelişme ile dünyanın estetik-plastik cerrahi merkezi oldu. Güney Kore’de sayıları her geçen gün artan Plastik Cerrahi merkezleri ülkeye yeni döviz kaynağı yaratırken, en büyük sıkıntı ise yurt dışından gelen hastaların, ülkelerine dönüşlerinde pasaportlarındaki resimleri ile yeni halleri arasındaki farklılıklar nedeniyle ülkelerine girememeleri..


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Son dakika haberlere göre, Reuters haber ajansı, Kuzey Kore'nin Pukchang kenti yakınlarından 'füze denemesi' yaptığını duyurdu. Güney Kore tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, ilk olarak fırlatılan cismin 'ne olduğu belirlenemeyen' uçan bir cisim olduğu açıklandı. Daha sonra yapılan resmi açıklamaya göre, Kuzey Kore tarafından ateşlenen bir füzenin 500 kilometre uçtuktan sonra denize düştüğü belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

Güney Kore'de erken devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Demokrat Parti adayı Moon Jae-in oldu. Yonhap ajansı eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin hakkındaki siyasi nüfuz skandalı nedeniyle görevden azledilmesinin ardından düzenlenen erken seçimde, Demokrat Partinin adayı Moon Jae-in'in ülkenin yeni devlet başkanı olduğunu duyurdu.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Güney Kore'de cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi bitti. Sandık çıkış anketlerine göre, Kuzey Kore'yle yakınlaşmayı savunan Moon Jae-In yüzde 41,1 oyla ülkenin yeni lideri seçildi. Moon Jae-In'in en yakın rakibi muhafazakâr aday Hong Joon-Pyo'nun oy oranı ise yüzde 23,3'te kaldı. Yeni kurduğu Demokratik Parti'nin lideri olan 64 yaşındaki Moon Jae-In kampanyasında, mevcut Güney Kore yönetiminin tam aksine Kuzey Kore ile temasların artırılmasını vadetmişti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Kuzey Kore hükümeti ABD istihbarat örgütü CIA'yi, ülkenin lideri Kim Jong-un'a suikast planı yapmakla suçladı. Kuzey Kore ile ABD yönetimi arasındaki gerilimin yükseldiği bir dönemde bu iddiayı gündeme getiren Pyongyang yönetimi CIA'nin bu planı Güney Kore istihbarat örgütü ile işbirliği içinde hazırladığını söylüyor. Devlet denetimindeki medyasında yer alan hükümet açıklamasında, CIA ve Güney Kore istihbarat örgütünün, Kim Jong-un'u, resmi bir tören sırasında öldürmeyi planladığı öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı Başkanı Mike Pompeo, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki sınır hattı yakınındaki bir adayı ziyaret etti. Bölgede son olarak ABD bombardıman uçaklarının uçuşları tansiyonu yükseltmişti. Yonhap Ajansının haberine göre, ABD Kore Kuvvetleri (USFK) tarafından yapılan açıklamada, CIA Başkanı Pompeo'nun Kore Yarımadası'nın batı kıyısında, iki Kore arasındaki sınır hattını denizden gören Güney Kore'nin kontrolündeki Yeonpyeong Adası'na ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017