Son Dakika Yeni Hastalık Haberleri

Özellikle havaların soğumaya başlamasıyla birlikte ofiste, okulda, yolda ve hatta evimizde farklı tonlarda ve şekillerde duyulan öksürük sesleri günlük hayatın parçası haline geliyor.


Yayın Tarihi: 21.11.2017

Soğuk ve yağışlı günler beraberinde kış hastalıklarını da getiriyor. Uzmanlar özellikle gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürreye karşı dikkat edilmesi konusunda art arda uyarılarda bulunuyor. Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Kaplan, kış hastalıklarından korunmak için 10 yöntemi açıkladı...


Yayın Tarihi: 20.11.2017

Kış aylarının soğuk ve yağışlı günleri yaklaşırken hastalıklar da artış göstermeye başlıyor. Özellikle gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürreye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu hastalıklarla mücadele etmek için hastalanmadan gerekli tedbirleri almak önem taşıyor.


Yayın Tarihi: 20.11.2017

Fazla şeker tüketimi; diyabet, kalp-damar hastalıkları, obezite ve katarakt başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartıyor.


Yayın Tarihi: 13.11.2017

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı 15-50 yaş arasında artıyor. Ciddi sağlık, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açan bu hastalıkların, bulaşıcılık zinciri açısından kontrol altında tutulmasında ise korunma yöntemleri en önemli rolü oynuyor.


Yayın Tarihi: 12.11.2017

Özellikle sık solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda görülen geniz eti büyümesi ciddiye alınması gereken önemli bir sorun. Zira bu durum, burun tıkanıklığından gelişme geriliği ve uyku bozukluklarına kadar birçok hastalık için zemin oluşturuyor.


Yayın Tarihi: 09.11.2017

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika'da ortaya çıkan ve şu ana kadar 127 kişinin ölümüne neden olan ve toplam 1,300 kadar insana bulaşan kara veba hastalığının tedavisi olmadığını, hastalığın ölüm oranının yüzde 88 olduğunu söyledi. Bölgedeki sağlık kriz merkezi ölümlü vakaların beş günde yüzde 37 arttığına dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 06.11.2017

BREZİLYA'nın Rio de Janeiro kentinde yaşayan 53 yaşındaki Sandra De Santos, Nörofibromatozis (NF) hastalığından gençlik yıllarından bu yana muzdarip.


Yayın Tarihi: 05.11.2017

Atatürk’ün Hastalığı, Son Günleri ve Ölümü Hakkında Prof. Dr. Nihat Reşat Belger’in Notları...


Yayın Tarihi: 03.11.2017

9 yaşındaki kız, kas hastalığı nedeniyle boynunu 180 derece yan yatırarak yaşamını devam ettiriyor.


Yayın Tarihi: 28.10.2017

İtalya'da 21 yaşındaki bir genç kadın cildi üzerinde hiçbir yara ve kesik olmamasına rağmen avuçları ve yüzünde yaşanan ter benzeri kanama nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Canada Tıp Birliği dergisinin aktardığına göre, İtalya'da 21 yaşındaki genç kadın yüzü ve avuçlarındaki kanama nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İsmi belirtilmeyen genç kadının kanayan bölgelerinde hiçbir yara ve kesik olmaması doktorları şaşırttı.


Yayın Tarihi: 24.10.2017

Mevsim geçişlerindeki değişken hava şartları, sıcak soğuk ısı geçişleri, polenlerdeki artış gibi pek çok etken, üst solunum yolu enfeksiyonlarından alerji ataklarına kadar birçok sorun için ideal ortamı yaratıyor.


Yayın Tarihi: 24.10.2017

Hemşire Ayşe Çankaya, dayanılmaz yüz ağrıları çekti. Akupunktur yaptırdı, 6 dişini çektirdi, çare bulamadı. Halk arasında ‘delirten’ denilen hastalıktan 18 yıl sonra kurtuldu.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Dünyada her yıl 920 bin çocuğun hayatını kaybettiği zatürre, mevcut yöntemlerle tedavisi çok pahalı bir hastalık. Ancak Bangladeşli bir doktorun geliştirdiği 1,25 dolarlık cihaz bu durumu değiştirebilir. Cihaz şu ana kadar 600'den fazla çocuğun hayatını kurtardı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Basit püf noktaları ile kronik olan öksürüğünüzle başa çıkabilirsiniz…


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Hindistan'da yaşayan 16 yaşındaki Shalini Yadav eritroderma denen hastalığın en ileri saflarından birinin içerisinde. Cildinin aşırı kuruluğu daha farklı bir hale dönüşen Shalini, Hindistan'da 'Yılan kız' olarak biliniyor. 16 yaşındaki genç kız insanların içine çıkamıyor,okula gidemiyordu.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Depersonalizasyon bozukluğu yaşayan insanlara dünya, sanki bir sis ya da duman perdesinin ardındaymış, hatta iki boyutluymuş gibi gerçek dışı görünüyor. "Kişiliksizleşme" ve "gerçekdışılaşma" olarak da adlandırılan depersonalizasyon bozukluğunda kişi kendine yabancılaşarak bedenine uzaktan bakıyormuş hissine kapılıyor ve gerçeklik duygusunu yitiriyor. Üç farklı araştırmaya göre her 100 kişiden biri bunu yaşıyor ancak bu hastalığın tanısını koymak kolay değil.


Yayın Tarihi: 29.09.2017

İngiltere'de trikofaji (saç yeme) hastalığına yakalanan ve doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayan genç kızın otopsisinde karınzarı iltihabı nedeniyle öldüğü belirtildi.


Yayın Tarihi: 14.09.2017

Kusursuz bir vücuda sahip olmak için bir dizi estetik ameliyatı olan Hırvat tasarımcı Neven Ciganovic, hastalığa yakalandı. Hırvat tasarımcı sürekli erekte oluyor...


Yayın Tarihi: 13.09.2017

ABD'de 30 yıl boyunca yürütülen bir araştırma, her hafta düzenli olarak çamaşır suyu ve başka dezenfektanlar kullanmanın ölümcül Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH'a yakalanma riskini yüzde 32'ye kadar artırdığına işaret ediyor. İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre, araştırma Harvard Üniversitesi ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü tarafından 55 binden fazla hemşireyle yapıldı.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

İngiltere'de beyin anevrizmasından ölen 13 yaşındaki bir kızın organları, beşi çocuk olmak üzere sekiz farklı kişiye bağışlandı. İngiliz Ulusal Sağlık Örgütü bunun bir rekor olduğunu bildirdi.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Sürekli olarak ve haftada en az 3 kez et tüketen insanlar birazdan vereceğimiz hastalıklarla burun buruna kalıyor. İşte sık sık et tüketmenin neden olduğu hastalıklar.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Zika virüsünün yetişkinlerin beyinlerindeki kanserli hücreleri öldürebileceği bildirildi. BBC'nin haberine göre, Washington Üniversitesi ve California San Diego Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı araştırmada, "gliyoblastom" türü beyin kanseri olan yetişkin fareler kullanıldı. Araştırmada, Zika virüsünün farelerde kanserli hücreleri savaşarak öldürdüğü, bu süreçte sağlıklı hücrelere hiç zarar vermediği görüldü


Yayın Tarihi: 06.09.2017

İngiltere’nin Suffolk bölgesinden olan ‘sarışın bomba’ diye adlandırılan 32 yaşındaki kayak öğretmeni Becky Barletta’ya bir yıl önce genetik ‘frontotemporal demans’ hastalığı teşhisi kondu. Günden güne bunamaya başlayan Becky'nin karakteri geri dönemez bir şekilde değişti. Anne ve babasının evine dönmek zorunda kalan Becky, bunama yüzünden 24 saat bakıma ihtiyaç duyuyor.


Yayın Tarihi: 04.09.2017

Dünya Sağlık Örgütü zehirli yılanlara karşı panzehir bulmakta güçlük yaşandığını vurgulayarak bu konuda çalışmalara başladığını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü yaşanan kritik durum nedeniyle, yılan zehirlenmelerini unutulmaya yüz tutmuş tropik hastalıklar listesine dahil etti. Zehirli yılanlar her yıl iki buçuk milyondan fazla insanı yaralıyor, 100 bin kişi ölüyor. Özellikle de Afrika'da panzehir sıkıntısı çekildiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü serum üretimi çalışmalarına başladı.


Yayın Tarihi: 28.08.2017

Uşak Halk Sağlığı Müdürü Hasan Kaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, etten insanlara bulaşabilecek hastalıklar konusunda vatandaşları uyardı.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Stephen Hawking, 21 yaşında henüz tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalandı. Motor nöronların yüzde 80'i öldü ve felç kaldı. İşte tüm dahilerin hastalıkları....


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Doktorlar, daha anne karnındayken "Engelli" dedi. Doğduğunda ise teşhis koyamadılar. "Bu bebeğin iyileşmesini beklemeyin" dediler. 15 aylık Umut bebek, halen tanısı konulamayan hastalıkla yaşıyor ve tedavi edilemiyor...


Yayın Tarihi: 22.08.2017

23 yaşındaki Amanda McLaughlin, kalıcı genital uyarılma bozukluğu hastalığı nedeniyle sürekli cinsel ilişki için sevgilisine yalvarmak zorunda. McLaughlin, 'seks yapınca bu sorunun düzeleceğini düşünüyorum, ancak düzelmiyor, sürekli orgazm halindeyim' diyor.


Yayın Tarihi: 15.08.2017

İngiltere'de Ulusal Kalıtsal Göğüs Kanseri Yardım Hattı adlı derneğin kurucusu Wendy Watson, yasaları çiğneyerek 31 bin sterlini hesabına geçirmekle suçlanıyor. 2012'den bu yana aldığı bağışların sadece yüzde 2,8'ini yardım faaliyetlerine ayırdığı ortaya çıkan dernek hakkında soruşturma açıldı.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Hindistan'ın Uttar Pradesh eyaletinde yaşayan Tarık, doğumundan bu yana anormal derecede büyük ellere sahip. Gizemli hastalığı nedeniyle kendisine 'şeytan' denilen çocuk, kendisine yardım eli uzatılmasını bekliyor.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, tatil için sıklıkla Antalya'yı tercih eden Rusları korkutmak için türetilen 'salgın hastalık var' iddiasına yanıt verdi. Popova, Türkiye'de herhangi bir salgın olduğuna dair bulguya rastlamadıklarını açıkladı. Popova, Rusya'da son günlerde Türkiye hakkında çıkan "Koksaki" virüsü iddialarına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 09.08.2017


Yayın Tarihi: 08.08.2017

7 yıldır 'kültürel ve kişisel nedenlerden' dolayı tedavi olmayan Hindistanlı kadından tam 32 kilo ağırlığında tümör çıkarıldı. Rahmin içinde ve çevresinde gelişen iyi huylu tümörün görüntüsü şaşkına çevirdi.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

Rebecca Heckard, piebaldism (doğumsal olarak bedendeki bazı bölgelerde melanin pigmenti yokluğu) adı verilen bir cilt hastalığı ile dünyaya geldi. Çocukluğundan beri küçük düşürücü bakışların ve sözlerin etkisi altında büyüyen Heckard'ın şimdi binlerce seveni ve takipçisi bulunuyor.


Yayın Tarihi: 01.08.2017

Zhang Liyong, tedavi masraflarını karşılayamadığı için tedavi ettiremediği kızını ölüme alışması için her gün mezara götürüyor. Çin'in Sichuan eyaletinde çiftçilik yapan Zhang Liyong, bütün imkanlarını ciddi bir kan hastalığıyla doğan kızı için harcadı. Ancak doktorların tüm çabalarına rağmen, iki yaşındaki kızın uzun bir yaşam süremeyeceği söylendi.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

Karaman'ın Ermenek ilçesinde yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan, tedavi altında iken hayatını kaybeden ve askeri törenle defnedilen 49 yaşındaki gazi 2 çocuk babası Orhan Şimşek'in, kene ısırması neticesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla öldüğü ortaya çıktı. Şimşek'in oğlu Murat Şimşek ise babasının cenazesine onlarca kişinin temas ettiğini ve bir çok kişinin sağlığının tehlikeye atıldığını belirterek tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

Bodrum’da tatil yapan ünlü modacı Nur Yerlitaş, rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı. Yerlitaş’a, zatürre teşhisi konuldu.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Daha önce 5 kardeşini birden bu hastalığa kurban veren Ali, vücudun normalden 8 kat daha hızlı yaşlanmasına neden olan Progeria hastalığına sahip.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Hashimoto hastalığında halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı, kilo alma, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, saçlarda matlaşma, üşüme, kabızlık, adetlerde düzensizlik, kısırlık, depresyon, algı bozukluğu, seste değişiklik (ses kabalaşması) hipoiroidi belirtileri arasındadır.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

Çin'de, hastane masraflarını karşılayamadığı ölümcül hasta olan kızını 'ölüme' alışsın diye mezara götüren babanın yürek burkan bir hikayesi var... Çin’in Sichuan bölgesinde çiftçilik yapan Zhang Liyong, tüm birikimlerini ciddi bir kan hastalığıyla doğan 2 yaşındaki kızının tedavisi için harcadı ve başka çaresi kalmadı... Zhang,kısa süre içinde ölmesi beklenen kızı için bir mezar kazdı. Doktorlar, 2 aylıkken Akdeniz anemisi teşhisi konulan küçük kızın uzun bir yaşamı olmayacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 30.06.2017

18 yıl sonra baba olacağını duyunca havaya uçtu ama bebek dünyaya geldiğinde doktorlar bile şoka girdi... Hamilelik boyunca her şey yolundaydı. Ultrasonda bir sorun görünmüyordu. Darina ismini verdikleri kızları dünyaya bir ay erken geldi. Darina dünyaya geldiğinde hemşireler bebeği hemen yoğum bakın ünitesine götürdüler. Anne Helena daha bebeğini göremeden bebeği götürülmüştü. Çünkü bebek normal bir bebekten çok daha farklıydı...


Yayın Tarihi: 29.06.2017

Güzel oyuncu Bade İşçil'in paylaştığı bir fotoğrafta aşırı zayıflığı hayranlarının dikkatinden kaçmadı. Kaygılanan takipçileri İşçil'e sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığını sordu.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

Bu mantar sürekli tüketildiğinde kanser hastalarının sorunlarını azaltıyor.Doğada kavak ve kayın gibi ağaçların gövdelerinde yetişen bir mantar türü olan İstiridye mantarı birçok hastalığa iyi geliyor.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

ABD'nin Minnesota eyaletinde yaşayan 26 yaşındaki Sara Geurts, dünyada Ehler Danlos sendromuyla yaşayan 12 kişiden biri. Nadir görülen bir genetik rahatsızlığı olan kadının cildi sarkık bir görünüme sahip.


Yayın Tarihi: 22.06.2017


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Doktorlar, nadir görülen bir bağırsak rahatsızlığı nedeniyle doğduğundan beri kabız olan adamdan 12 kilo dışkı çıkardı. Genç adamın bağırsağı kontrol altına alması gereken sinirlerin eksik olması nedeniyle bağırsakların şişmesine neden olan Hirschsprung hastalığına sahip olduğu belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 14.06.2017