Son Dakika Yeni HDP Haberleri

Ankara'da bölücü terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanmasına yönelik operasyonda, aralarında HDP'nin iki ilçe eş başkanının da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Vatan Partisi (VP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP ve HDP'nin 2019 seçimlerine birlikte gireceğini iddia ederek, "HDP'yi bırak, bu tarafa gel; vatanseverlerin tarafına gel” dedi. 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de bir öngörüde bulunan Perinçek, "Burada açıklıyorum; HDP ve CHP 2019 seçimlerine birlikte girecek. Cumhurbaşkanı adayları da Meral Akşener.” dedi.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Trabzon’un Maçka ilçesinde çıkan çatışmada 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün şehit edilmesiyle ilgili HDP'den kınama mesajı geldi. HDP’li Kemalbay yayımladığı başsağlığı mesajında 'Eren Bülbül’ün hayatını kaybetmesinde sorumluluğu bulunanları kınıyoruz' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

HDP Sözcüsü Baydemir, Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklanması durumunda şaşırmayacağını söyledi ve "AKP’yi eleştirme suçu, Erdoğan’ı eleştirme suçu adı altında insanlar tutuklanıyor. Kılıçdaroğlu tutuklanırsa hiç şaşırmayın, açıkçası ben şaşırmam. Eğer demokrasi güçlenmezse faşizm güçlenerek yoluna devam edecektir" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

Bazı il ve ilçe teşkilatlarında 600'ü aşan istifa gerçekleştiği yönündeki haberler üzerine açıklama yapan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, istifa edenlerin sayısının "bir elin parmaklarını geçmeyeceğini" söyledi. İstifa edenleri "Hiçbir hayrı dokunmayanlar" diye niteleyen Büyükataman, istifalara ilişkin yazılanların da "MHP’yi yok etmeye çalışan kılıç artığı eski Marksistlerin işi" olduğunu öne sürdü.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

HDP Ankara Milletvekili ve sinemacı Sırrı Süreyya Önder, açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için 'Yaşıyor' adlı kısa film çekti. Önder, filmi çekmeye nasıl karar verdiğini anlatırken "Yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmek için gece uyandırılma, kontrol edilme meselesi bana çok sarsıcı geldi" dedi. Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan başvuruyu reddetti


Yayın Tarihi: 03.08.2017

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Batman'da gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

TBMM Genel Kurulunda, İçtüzük değişiklik teklifi görüşmelerinin yapıldığı son birleşimde, TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş arasında "beyaz Kürt" tartışması yaşandı. Aydın, kendilerini gerçek Kürt olarak tanımlayan bazı kişilerin, farklı siyasi partide siyaset yapan Kürtleri dışladığını söylerken, Beştaş, "Biz sadece Türkiye'de Kürtlerin haklarını savunan bir parti değiliz" dedi.


Yayın Tarihi: 30.07.2017

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Kürkcü hakkında hazırlanan 74 sayfalık iddianame, 10. Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edildi. İddianamede, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarından 9,5 yıldan 23 yıla kadar hapis cezasıyla mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

HDP'li Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız'ın devamsızlık nedeniyle milletvekilliğinin düşmesine ilişkin oylama yapıldı. Açık yapılan oylamada 328 milletvekili Sarıyıldız'ın ve 324 milletvekili Öztürk'ün vekilliğinin düşmesi yönünde oy kullandı. Salt çoğunluk olan 276'nın aşılmasıyla iki ismin vekilliği düşmüş oldu.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

TBMM Genel Kurulu'nda HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol arasında "infaz kararı" tartışması yaşandı. Terör örgütü PKK tarafından öldürülen öğretmen Necmettin Yılmaz için Tunceli'de yapılan yürüyüş sonrası örgütün kendisi hakkında infaz kararı çıkardığı iddiasında bulunan Gürsel Erol'a Sırrı Süreyya Önder yanıt verdi. Önder, "Senin kıraatını da kalibreni de herkes biliyor" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Adalet ortak paydasında bütün toplumu buluşturabilmek önemlidir. Siyasi partiler arasında ittifak yapmaktan çok toplumsal kesimlerin mutabakatını ve mücadele birliğini sağlamak önemlidir. CHP ve HDP’nin karşılıklı olarak birbirlerine eleştirileri vardır. Ancak bu dönem için bu eleştiriler ertelenebilir" dedi. Demirtaş "Cezaevinden ne zaman çıkarsınız?" sorusuna da yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, OHAL’in AK Parti tarafından kaldırılmayacağını belirterek, “OHAL’i AKP’nin kaldırmasını beklemeyeceğiz. Tüm toplumsal dinamiklerle birlikte bunun mücadelesini vereceğiz. İstanbul’daki deklarasyonumuz bunun için bir starttı. Bundan sonra HDP sahayı kullanan bir muhalefet hattı izleyecektir” dedi.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK terör örgütünün şehit ettiği öğretmen Necmettin Yılmaz için yaptığı açıklamada, 'Necmettin öğretmenin katledilmesini tereddütsüz bir şekilde kınıyor, lanetliyorum. Böylesi bir vahşetin hiçbir meşru ve ahlaki gerekçesi olamaz' dedi. Hatırlanacağı üzere Necmettin öğretmen, yaz tatilini geçirmek üzere gittiği köyünde teröristler tarafından kaçırılmış ve naaşı köylüler tarafından bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesi talebini onaylayarak Meclis Genel Kurulu'na sevk etti. Meclis Genel Kurulu'na gönderilen Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararı burada yapılacak gizli oylamayla netleşecek. Öte yandan komisyonda daha önce HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde karar almıştı.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Sabah gazetesinin son dakika aktardığı haberde, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği yemin etmediği için düştüğünü duyurdu. Gazete daha sonra "Leyla Zana'nın devamsızlık nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesini gündeme aldı" dedi. HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, uzun süren sessizliğini TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a gönderdiği yazı ile bozmuştu. Leyla Zana, "İnanmadan yemin etmenin hiçbir dinde, ahlakta, inançta yeri yoktur" ifadelerini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Badmemir, cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Meclis'teki grup toplantısına cezaevinden bağlanmak için TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdiğini açıkladı. Demirtaş, dilekçe mektubunda "Eş zamanlı olarak bütün HDP vekillerinin de SEGBİS yoluyla grup toplantılarına katılımının sağlanmasını talep ediyorum" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'a, "terör örgütü propagandası"ndan yargılandığı davada bir yıl 3 ay hapis cezası verildi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla Meclis'te yapılacak gece törenine katılmayacaklarını belirterek, "Eşbaşkanlarımız olmadığı için reddediyoruz. Gitmiyoruz, katılmıyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ağrı'nın Doğubayazıt 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen 5 aylık hapis cezası, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi'nce eksik kovuşturma yapıldığı gerekçesiyle bozuldu. Demirtaş hakkında ilk mahkumiyet kararını veren hakim, FETÖ/PDY terör örgütü ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilirken, Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman mahkumiyet kararına Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'nde itiraz etmişti.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

Röportaj sırasında parktaki gölete düşen çocuğu kameraman kurtardı. Ankara’da, Irak’ın Erbil kenti merkezli uydudan yayın yapan Rudaw Televizyonunun HDP milletvekili Lezgin Botan ile yaptığı röportaj sırasında bakıcısının yanından kaçan küçük bir çocuk parktaki gölete düştü. Bakıcı kadının sudan çıkaramadığı çocuğu kameraman kurtararak sudan çıkardı.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 5 yıla kadar cezası istemiyle yargılandığı davada savunma yaptı. İddianamede, öldürülen bir PKK'lı teröristin cenazesine katılmakla suçlanan Altan Tan, "Cenazeye binlerce insan katıldı. Hatta AKP milletvekilleri de katılmıştır" dedi. Siyasetçi olarak Kürt meselesini savunduğunu belirten Altan Tan, "Düşüncelerimi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Abdullah Gül'e açıkladım" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 11.07.2017

AK Parti ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı ve 17 madde olan Meclis İçtüzüğünde bulunan, "Yemin etmeyen, etmekten imtina eden milletvekili, milletvekili olmanın getirdiği haklardan yararlanamayacak" şeklindeki düzenleme ile adı yeniden gündeme gelen HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, uzun süren sessizliğini TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a gönderdiği yazı ile bozdu: "İnanmadan yemin etmenin hiçbir dinde, ahlakta, inançta yeri yoktur."


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi için sarf ettiği “O kişi bir teröristtir. Öyle bir terörist ki bütün benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp ondan sonra 53 Kürt kardeşimi yine Kürtlere öldürten bir teröristtir” sözlerine yanıt geldi: "8 aydır emrindeki savcıların ve bazı hakimlerin 6-8 Ekim Kobani olayları için halkı sokağı yakıp yıkmaya çağırdığıma dair tek bir delil bulamadılar."


Yayın Tarihi: 10.07.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Ankara'da trafik kazası geçirdi. HDP Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Pervin Buldan'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Haberi alan HDP Milletvekili TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder ile eski milletvekilleri Ahmet Türk ve Sırrı Sakık hastaneye geldi.


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Edirne’de tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Silivri’deki Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık’a mektup yazdı. Demirtaş, “Biz tutuklanmadık, rehin alındık. Ne biz faşizmden merhamet dilenecek kadar küçülürüz ne de dışarıdakiler korkuya teslim olacak kadar alçalırlar” diye yazdı. Demirtaş'ın "Gökdelenler süngünüz, AVM’ler miğferiniz oldu, borsayı kıble gibi görmeye başladınız, paraya tapmak tuhaf gelmiyor size" eleştirisi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

HDP, bugün Ankara adliyesinde görülecek duruşmaya bizzat katılma talebinde bulunan Eşbaşkan Selahattin Demirtaş'ın, kelepçe ile getirilmek istenmesi üzerine duruşmaya katılmayı reddettiğini duyurdu. Açıklamada, "Demirtaş, görüşmede halen milletvekili olduğunu, dokunulmazlığının devam ettiğini, kelepçe takılması halinde duruşmaya gitmeyeceğini ifade etmiştir. Kelepçe takılması konusundaki dayatma üzerine Demirtaş, saat 04.10'da kaldığı odaya geri dönmüştür" denildi.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

242 gündür tutuklu olan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ilk kez hakim karşısına çıktı. Ara kararını açıklayan mahkeme, "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından yargılanan Figen Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devam etmesine karar verdi. Yüksekdağ'ın duruşması, 18 Eylül 2017'ye ertelendi.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasına katılmak üzere Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne getirildi. Ankara Adliyesi'nde görülecek dava için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Adliyenin çevresine giden yollar, yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Bariyerlerle güvenlik önlemi alan emniyet güçleri, adliyeye gelen herkesi üst araması yaparak, içeri aldı. TOMA'lar da adliye etrafında görev aldı.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü'nün 19'uncu gününe HDP'li vekiller de katıldı. Kılıçdaroğlu'na HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, milletvekilleri Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar ve eski vekil Ahmet Türk eşlik etti. Kılıçdaroğlu, İstanbul’a yaklaşırken provokasyon duyumları geldiğini belirterek, "Provokasyon olayıyla karşılaştığınızda lütfen ama lütfen sadece alkışlayın" dedi.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne, Kandıra Cezaevi önünden simgesel katılım sağlarken, yürüyüş sonunda İstanbul’da düzenlenecek büyük mitinge ise kitlesel olarak katılma kararı aldı. Kandıra’daki katılım Ahmet Türk, Mithat Sancar, Celal Doğan gibi isimlerden oluşturulacak bir heyetle olacak.


Yayın Tarihi: 01.07.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bayramda AK Parti ve MHP’yi ziyaret etmeyecek. Özgürlükçü Demokrasi'de yer alan habere göre, HDP son iki yıldır savaş politikalarından dolayı AK Parti ve MHP ile bayramlaşmama kararını bu bayramda da uygulayacak. Edinilen bilgilere göre, HDP son birkaç bayramda yaptığı gibi sadece CHP, DSP ve Saadet Partisi’ni ziyaret edecek.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, CHP'nin adalet yürüyüşü ile ilgili "Adalet yürüyüşü demokrasi yürüyüşünün bir parçasıdır, barış, özgürlük, eşitlik arayışının bir parçasıdır. Bu yürüyüşü destekliyoruz. Daha da ileri taşınması için üstümüze düşen sorumlulukları da yerine getirmeye hazırız" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay partisinin Bursa teşkilatının düzenlediği iftar programına katıldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Erzincan’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sosyal medya hesabından 'vatan haini, it' diyen Osmanlı Ocakları Dergisi Genel Koordinatörü Halim Albayrak, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Albayrak'ı TCK’nın 125/3-a maddesi gereğince önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Albayrak'ın cezası mahkemedeki iyi hali nedeniyle 10 aya indirildi ve ertelendi. Halim Albayrak, verilen kararı temyiz için Yargıtay’a başvurdu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'a, 2012'de Şanlıurfa'daki nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmadan dolayı hakkında 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkemeden gelen son dakika habere göre, HDP'li Altan Tan 2 yıl hapis cezası çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Tutuklu milletvekillerinin dosyalarının karara bağlanmasına ilişkin taleplerini iletmek üzere Anayasa Mahkemesine gelen HDP milletvekilleri, randevu taleplerinin kabul edilmemesi üzerine oturma eylemi yaptı. Oturma eylemin ardından açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 4 Kasım 2016 tarihinden bugüne kadar yapılan operasyonlarda partinin 15 milletvekilinin tutuklu olduğunu söyledi. Yıldırım, Anayasa Mahkemesinin tavrına karşılık farklı eylemlerin devam edeceğini kaydetti.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

HDP, Anayasa Mahkemesi önünde oturma eylemi yapacak. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, "Daha önce Anayasa Mahkemesi önünde yapmış olduğumuz açıklamalardan farklı olarak hem açıklama hem oturma eylemi yapmak üzere 11.30'da Anayasa Mahkemesi önünde olacağız" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Van Büyükşehir Belediyesi ve Gevaş Belediyesi tarafından organize edilen Gevaş İlçesi'ndeki iftara katılmayan belediye personeli hakkında soruşturma başlatıldı. Ak Partili Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, birkaç gündür, iftarın olduğu gün terör saldırısı olduğunu, atılan 2 roket mermisinden birinin ilçe Emniyet Müdürlüğü binasına birinin de iftar yapan vatandaşların üzerinden geçerek havada infilak ettiğini hatırlattı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

CHP'li Berberoğlu'nun tutuklanmasına 3 partiden açıklama geldi. AKP'li Turan, CHP'nin Meclis'i terk etmesini eleştirdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, gazeteci kimliğine sahip bir milletvekilinin tutuklanmasının üzücü olduğunu ifade ederken, CHP'nin de dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine destek verdiğini söyledi. HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise, "'Berberoğlu'nun tutuklanmasını kınıyoruz' ifadesi yer aldı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün "devamsızlık nedeniyle" milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile karar verdi. Karma Komisyonu'nun kararı, Meclis Genel Kurulu'nda oylamaya sunulacak. Dokunulmazlığı kaldırılan ve yurtdışında bulunan Hezer hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu ve 48 yıla kadar hapis cezası istenmişti.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Bilecik'te Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bilecik İl Başkanlığı binasına asılan parti bayrakları sebebi ile 30 Nisan 2015 günü çıkan olaylar sırasında grubu provoke ettikleri iddiasıyla yargılanan 35 kişi hakkında beraat çıktı. Bilecik merkez Gazipaşa Mahallesi Gülistan Sokak üzerinde bulunan HDP İl Başkanlığı binasının önüne seçim çalışmaları kapsamında partili gençler bayrak astı. Bu asılan bayrak ve flamaları toplanan bir grup genç indirmek istedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırladığı fezlekeyi Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Önlü, kendisine ait olan ve eşi Hayriye Önlü'nün kullandığı otomobilin Tunceli kent girişindeki kontrol noktasında aranmak istenmesi üzerine görevli astsubayla yaptığı tartışmayla gündeme gelmişti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

TBMM Başkanvekili HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesince açılan dava kapsamında ifade verdi. Buldan ifadenin ardından serbest bırakıldı.Savunmasının ardından adliyeden ayrılan Buldan, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Milletvekili Pervin Buldan, an itibariyle gözaltına alındı. Gündeme yerleşen Pervin Buldan kimdir, siyasi hayatında neler yaptı ve hangi meclis kararlarında imzası taşınıyor? HDP Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Diyarbakır'daki otelde gözaltına alındı. HDP'li Milletvekili Pervin Buldan kimdir?


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tunceli Milletvekili Alican Önlü'e ait olan ve eşi Hayriye Önlü'nün kullandığı otomobilin Tunceli kent girişindeki kontrol noktasında aranmak istenmesi olaya neden oldu. Eşinin telefon etmesiyle kontrol noktasına giden Alican Önlü, görevli astsubay ile arasında geçen sert tartışmanın görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2012 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne bedelsiz olarak tahsis edilen ve Cemevi olarak kullanılan bina nedeniyle fezleke hazırlandı.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Terör soruşturması kapsamında hakkında dava açılan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün, iki ayrı suçtan 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'yi ziyaret kararı aldı. Kılıçdaroğlu ilk kez HDP Genel Merkezi'ne ziyaret gerçekleştirdi. CHP ile HDP arasında genel başkan düzeyinde gerçekleşen son görüşme 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra TBMM'de gerçekleşmişti. Ziyarette HDP heyetinin özellikle dokunulmazlığın kaldırılmasını düzenleyen anayasa değişikliğinde CHP'nin evet yönünde oy vermesini eleştireceği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada Osman Baydemir'in gözaltına alındığını duyurdu. Meral Danış Beştaş, "Diyarbakır Barosu ziyaretimiz sonrasında parti sözcümüz Osman Baydemir gözaltına alındı" dedi. HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır Adliyesi'ndeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım günü tutuklanan, hakkında 142 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ve dosyası güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılamasının 6 Eylül 2017 Çarşamba günü, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacağı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir