Son Dakika Yeni HDP Haberleri

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bayramda AK Parti ve MHP’yi ziyaret etmeyecek. Özgürlükçü Demokrasi'de yer alan habere göre, HDP son iki yıldır savaş politikalarından dolayı AK Parti ve MHP ile bayramlaşmama kararını bu bayramda da uygulayacak. Edinilen bilgilere göre, HDP son birkaç bayramda yaptığı gibi sadece CHP, DSP ve Saadet Partisi’ni ziyaret edecek.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, CHP'nin adalet yürüyüşü ile ilgili "Adalet yürüyüşü demokrasi yürüyüşünün bir parçasıdır, barış, özgürlük, eşitlik arayışının bir parçasıdır. Bu yürüyüşü destekliyoruz. Daha da ileri taşınması için üstümüze düşen sorumlulukları da yerine getirmeye hazırız" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay partisinin Bursa teşkilatının düzenlediği iftar programına katıldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Erzincan’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sosyal medya hesabından 'vatan haini, it' diyen Osmanlı Ocakları Dergisi Genel Koordinatörü Halim Albayrak, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Albayrak'ı TCK’nın 125/3-a maddesi gereğince önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Albayrak'ın cezası mahkemedeki iyi hali nedeniyle 10 aya indirildi ve ertelendi. Halim Albayrak, verilen kararı temyiz için Yargıtay’a başvurdu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'a, 2012'de Şanlıurfa'daki nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmadan dolayı hakkında 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkemeden gelen son dakika habere göre, HDP'li Altan Tan 2 yıl hapis cezası çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Tutuklu milletvekillerinin dosyalarının karara bağlanmasına ilişkin taleplerini iletmek üzere Anayasa Mahkemesine gelen HDP milletvekilleri, randevu taleplerinin kabul edilmemesi üzerine oturma eylemi yaptı. Oturma eylemin ardından açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 4 Kasım 2016 tarihinden bugüne kadar yapılan operasyonlarda partinin 15 milletvekilinin tutuklu olduğunu söyledi. Yıldırım, Anayasa Mahkemesinin tavrına karşılık farklı eylemlerin devam edeceğini kaydetti.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

HDP, Anayasa Mahkemesi önünde oturma eylemi yapacak. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, "Daha önce Anayasa Mahkemesi önünde yapmış olduğumuz açıklamalardan farklı olarak hem açıklama hem oturma eylemi yapmak üzere 11.30'da Anayasa Mahkemesi önünde olacağız" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Van Büyükşehir Belediyesi ve Gevaş Belediyesi tarafından organize edilen Gevaş İlçesi'ndeki iftara katılmayan belediye personeli hakkında soruşturma başlatıldı. Ak Partili Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, birkaç gündür, iftarın olduğu gün terör saldırısı olduğunu, atılan 2 roket mermisinden birinin ilçe Emniyet Müdürlüğü binasına birinin de iftar yapan vatandaşların üzerinden geçerek havada infilak ettiğini hatırlattı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

CHP'li Berberoğlu'nun tutuklanmasına 3 partiden açıklama geldi. AKP'li Turan, CHP'nin Meclis'i terk etmesini eleştirdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, gazeteci kimliğine sahip bir milletvekilinin tutuklanmasının üzücü olduğunu ifade ederken, CHP'nin de dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine destek verdiğini söyledi. HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise, "'Berberoğlu'nun tutuklanmasını kınıyoruz' ifadesi yer aldı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün "devamsızlık nedeniyle" milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile karar verdi. Karma Komisyonu'nun kararı, Meclis Genel Kurulu'nda oylamaya sunulacak. Dokunulmazlığı kaldırılan ve yurtdışında bulunan Hezer hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu ve 48 yıla kadar hapis cezası istenmişti.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Bilecik'te Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bilecik İl Başkanlığı binasına asılan parti bayrakları sebebi ile 30 Nisan 2015 günü çıkan olaylar sırasında grubu provoke ettikleri iddiasıyla yargılanan 35 kişi hakkında beraat çıktı. Bilecik merkez Gazipaşa Mahallesi Gülistan Sokak üzerinde bulunan HDP İl Başkanlığı binasının önüne seçim çalışmaları kapsamında partili gençler bayrak astı. Bu asılan bayrak ve flamaları toplanan bir grup genç indirmek istedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırladığı fezlekeyi Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Önlü, kendisine ait olan ve eşi Hayriye Önlü'nün kullandığı otomobilin Tunceli kent girişindeki kontrol noktasında aranmak istenmesi üzerine görevli astsubayla yaptığı tartışmayla gündeme gelmişti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

TBMM Başkanvekili HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesince açılan dava kapsamında ifade verdi. Buldan ifadenin ardından serbest bırakıldı.Savunmasının ardından adliyeden ayrılan Buldan, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Milletvekili Pervin Buldan, an itibariyle gözaltına alındı. Gündeme yerleşen Pervin Buldan kimdir, siyasi hayatında neler yaptı ve hangi meclis kararlarında imzası taşınıyor? HDP Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Diyarbakır'daki otelde gözaltına alındı. HDP'li Milletvekili Pervin Buldan kimdir?


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tunceli Milletvekili Alican Önlü'e ait olan ve eşi Hayriye Önlü'nün kullandığı otomobilin Tunceli kent girişindeki kontrol noktasında aranmak istenmesi olaya neden oldu. Eşinin telefon etmesiyle kontrol noktasına giden Alican Önlü, görevli astsubay ile arasında geçen sert tartışmanın görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2012 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne bedelsiz olarak tahsis edilen ve Cemevi olarak kullanılan bina nedeniyle fezleke hazırlandı.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Terör soruşturması kapsamında hakkında dava açılan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün, iki ayrı suçtan 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'yi ziyaret kararı aldı. Kılıçdaroğlu ilk kez HDP Genel Merkezi'ne ziyaret gerçekleştirdi. CHP ile HDP arasında genel başkan düzeyinde gerçekleşen son görüşme 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra TBMM'de gerçekleşmişti. Ziyarette HDP heyetinin özellikle dokunulmazlığın kaldırılmasını düzenleyen anayasa değişikliğinde CHP'nin evet yönünde oy vermesini eleştireceği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada Osman Baydemir'in gözaltına alındığını duyurdu. Meral Danış Beştaş, "Diyarbakır Barosu ziyaretimiz sonrasında parti sözcümüz Osman Baydemir gözaltına alındı" dedi. HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır Adliyesi'ndeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım günü tutuklanan, hakkında 142 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ve dosyası güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılamasının 6 Eylül 2017 Çarşamba günü, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacağı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Urfa Milletvekili ve Sözcüsü Osman Baydemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararın, Baydemir’in Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşmasına katılmadığı gerekçesiyle çıkarıldığı belirtildi. HDP Milletvekili Besime Konca’nın dün tekrar tutuklanması ile birlikte tutuklu vekillerin sayısı 11’e yükseldi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı 1'inci Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakılan, ancak savcılığın itirazı ile 13 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Batman 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 Mayıs günü görülen duruşmada adli kontrol şartı ile tahliye edildi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Batman'da gözaltına alındı. Batman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde hakkında yakalama kararı çıkartılan HDP Kadın Meclis Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, 'terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' suçlamalarıyla 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılandığı davada savunma yaptı. Zeydan, "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözünü terör örgütü IŞİD'e karşı söylediğini bu konuşmadan dolayı çok büyük sıkıntılar çektiğini ifade etti.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

Figen Yüksekdağ'ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı olarak seçilen Serpil Kemalbay ilk kez grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Olağanüstü Hal açıklamalarına değinen Kemalbay "Erdoğan döndünüz, dolaştınız aynı yere geldiniz. Çevik Bir neredeyse, Mehmet Ağar neredeyse oraya geldi. Kongreden ezel ebed, müebbet bir OHAL çıktı" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Büyük hayal kırıklıklarım var: Yitip giden canlara engel olamamak. Çatışmasız bir dönem yakalamışken, bunu iyi kötü iki buçuk yıl gibi bir zamana yayabilmişken, muhafaza edememiş olmak, başta kendimi sorumlu tutarak en büyük üzüntümdür” sözleriyle siyaseti bırakacağını duyurdu. Önder, çözüm sürecinin yeniden başlama yolunda olduğunu da söyledi: "Mevcut durum, devlet açısından sürdürülebilir değil. Kürtler açısından da kabul edilebilir değil."


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Referandumdaki anayasa değişikliği ile yeniden yapılandırılan Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) TBMM tarafından seçilecek üyeleri dün gece belirlenirken, HDP ve CHP oylamayı protesto etti. Toplam 13 üyeden oluşacak ve iki daire halinde çalışacak HSK üyelikleri için, TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyonda, üyelik için TBMM Başkanlığı'na başvuran 83 aday adayı arasından 21 aday belirlenmişti.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Abdulkadir Selvi, 'Normalleşme ve OHAL için kritik tarih' başlıklı bugünkü yazısında Abdullah Öcalan'ın son gelişmeleri nasıl değerlendirdiğini ve olağanüstü halin ne zaman kaldırılacağını yazdı. Selvi, "Öcalan, HDP’nin, hendek ve barikatlar konusundaki siyasetini yanlış buluyor. Kandil’in hendek ve barikatlar konusunda yanlış adım attığını düşünüyor ve bu durumun müsebbibi olarak onları görüyor" dedi. OHAL'in kaldırılması için de 3 şeyin beklendiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan 2'nci tur oylama sonucu Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri belirlendi. TBMM Genel Kurulu'ndaki Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçiminin ikinci turunda; Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey, HSK üyeleri olarak seçildi. Meclis, bugün saat 14.00'te toplanacak.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan ve soruşturma konusu olan hakarete ilişkin, Türkiye'de yüz binlerce insanın saygı duyduğu ve kurucusu olarak kabul ettiği bir lidere böyle bir hakaret ve özellikle de cinsiyetçi söylemler üzerinden, annesi üzerinden böyle bir hakarette bulunmak hiçbirimiz için kabul edilebilir değildir. Biz politik eleştirinin adabına göre doğru dürüst yapılmasından yanayız" dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Terör soruşturması kapsamında hakkında açılan davanın duruşmasına katılmayan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında "zorla getirme" kararı çıkartıldı.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

HDP'li milletvekilleri, cezaevlerinde tutuklu bulunan 10 milletvekili ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 2 milletvekili için Anayasa Mahkemesine gelerek çağrıda bulundu.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Meclis'te Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçimi adaylarının belirlenmesi için alt komisyon oluşturuldu. Toplantıda, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin seçimi konusu görüşüldü. TBMM tarafından seçilecek Hakimler Savcılar Kurulu'nun (HSK) 7 üyesini belirlemek için toplanan Adalet ve Anayasa Karma Komisyonu'nda, CHP'li ve HDP'li milletvekilleri oylamaya katılmayacaklarını belirterek, salonu terk etti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın damadının tahliye edilmesine ilişkin "Meclis'in sıvacısı, FETÖ suçlamasıyla görevinden atılıyor ama Kavurmacı serbest bırakılıyor. Bu milletin hepsi de büyükşehir belediye başkanlarına damat olacak diye bir kaide, böyle bir fırsat yok ki" dedi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü. Aydoğan, 2011 yılında beş ayrı gösteri yürüyüşü ve bölücü terör örgütü üyelerine ait cenaze töreninlerine katıdığı için Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Olay sonrası mahkeme, Aydoğan’a “Terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek” suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verdi. Aydoğan’ın kesin hüküm giydiğine dair karar dün TBMM 'de okunarak, vekilliği düşürüldü.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Batman'da, terör soruşturması kapsamında tutuklu yargılandığı davada serbest bırakılan ve savcılıkça tahliyesine itirazda bulunulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında yeniden yakalama kararı çıkartıldı. 13 Aralık 2016'da tutuklanan Besime Konca, mahkemece hakkında yurt dışı yasağı konularak tahliye edilmişti.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, halen tutuklu bulunan Eşbaşkan Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğinin düşürülmesinden kaynaklı zorunlu nedenlerden dolayı 20 Mayıs'ta olağanüstü kongre yapılacağını ve Yüksekdağ'ın yerine yeni bir eşbaşkan seçeceklerini söyleyerek, geniş kesimleri kucaklayacak bir 'demokrasi çağrısı' yapmaya da hazırlandıklarını kaydetti. Baydemir, HDP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, hafta sonunda İstanbul'da istişareler


Yayın Tarihi: 08.05.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, terör örgütü üyeliğinden tutuklu olarak yargılandığı Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde SEGBİS sitemiyle verdiği ifadesinde demokratik özerkliğin tartışıldığı Demokratik Toplum Kongresi toplantısına, kendisiyle birlikte eski bir MİT Müsteşarı’nın da katıldığını iddia etti. Sağlık sorunları olduğunu belirten İdris Baluken, "Burada bir kez hastaneye götürüldüm. Mutlaka fizik tedavi görmem konusunda rapor verildi" dedi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden referandum sonuçlarına ilişkin gönderdiği mesajda, "Herkes bilmeli ki, demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir. Siyaset kurumu buna açık olmak zorundadır. Hep ifade edildiği gibi siyasette yirmi dört saat bile uzun zamandır. 2019'a kadar birçok siyasi parametrede değişiklikler olacak" dedi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

CHP ve HDP, Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) üyelik seçimi alt komisyonuna üye vermeyecek. 16 Nisan anayasa referandumu kesin sonuçlarını içeren 663 sayılı kararının Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanmasının ardından HSK üyeliği başvuruları dün sona ermişti. 3'ü Yargıtay, 3'ü Yükseköğretim Kurumları ve biri de Danıştay'dan olmak üzere Meclis, HSK'ya 7 üye seçecek. HSK üyeliği için 83 aday adayı başvurmuştu.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 30 Ekim 2016 tarihinde tutuklanan ve 95 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan HDP eski Batman Milletvekili Ayla Akat Ata yargılandığı davada tahliye edildi.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın hem vekilliğinin hem de partililiğinin düşürülmesi nedeniyle partide tüzük gereği yeni eş genel başkan arayışı başladı. HDP içinde Yüksekdağ'ın yerine seçilecek kişinin milletvekili olması ve böylece partinin grup toplantıları başta olmak üzere TBMM faaliyetlerine de katılması gerektiği ifade ediliyor. İşte kulislerde HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın yerine geleceği konuşulan o isim...


Yayın Tarihi: 04.05.2017

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davadan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

HDP'li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız için mecliste alt komisyon kuruldu. Sarıyıldız ve Hezer'in milletvekilliği düşürülmek isteniyor.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

HDP'li Ertuğrul Kürkçü, AKPM'nin Türkiye'yi tekrar siyasi izleme sürecine alması yönünde 'evet' oyu kullanmalarına ilişkin "Bu kararı böyle verdiğimiz için kendimizle gurur duyuyoruz. Memnunuz böyle yaptığımız için. Biz görevimizi yaptık. Türkiye halklarının demokrasi yolundaki ilerleyişine yeni bir katkıda bulunduğumuzdan eminiz" dedi. HDP'li Filiz Kerestecioğlu ise AKPM'de hakları çalınmış insanların temsilcileri olduklarını ifade etti.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Denizli'de yürüyüşle başlayan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması, olumsuz hava koşulları nedeniyle 2.5 saatte sona erdi. Yürüyüş sırasında balkona elinde Türk bayrağıyla çıkan bir vatandaş, yürüyüşe katılan HDP'lilere tepki göstererek bağırdı. Bir yakını ise bu genci, saçından tutup içeri sürüklemek istedi. Ancak genç içeri girmeyerek grup uzaklaşana kadar bağırmaya devam etti.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Seçimlere dair isabetli analizleri ile bilinen KONDA, 16 Nisan referandumunda geçersiz oyların dağılımına dair 'açıklamayadıkları bir durum' olduğuna dikkat çekti. Analizde CHP'nin bir daha hiç iktidar olamama riskinin bulunduğu belirtilirken, HDP'nin 'Türkiyelileşme projesi'nin de dağıldığı vurgulandı. KONDA, "MHP'nin 'evet' katkısı ne oldu?" sorusuna da yanıt verdi: "Evet oyu verenlerin tamamına yakını Ak Parti seçmeni. MHP’liler’in ‘evet’ oyundaki oranı yüzde 5 mertebesinde."


Yayın Tarihi: 01.05.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın daha önce cezaevinde yazdığı iki öykü ortaya çıkmıştı. Demirtaş bu sefer bir şiir kaleme aldı. Selahattin Demirtaş'ın şiirindeki "Suçsa suç kardeşim, tepesini attırmayın insanın" dizeleri dikkat çekti. Demirtaş, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamak iddiasıyla yargılanıyor.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Tutuklu yargılanan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, tahliye edildi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, referandum sonuçlarını değerlendirirken, "AK Parti'den gelen ve şu an tekrar geri dönmekte olan Kürt seçmenler, hendek siyasetine karşı çıkmıştır. PKK'nın iki yıl boyunca devam eden yanlış siyasetini onaylamamıştır. Cevabı birilerine çok zor geliyor. 'PKK yanlış yaptı, hendek, iç savaş, çatışma, şiddet, terör, yanlıştı' diyemiyor yüksek sesle" dedi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Tutuklu vekillerin durumu için HDP'ye Anayasa Mahkemesi tarafından randevu verilmeyince mahkemeyi arayan Sırrı Süreyya Önder, “Henüz tutuklanmayan bütün HDP milletvekillerinin AYM’nin törenine katılacağını” bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Bakanı Orgeneral Hulusi Akar’ın aralarında olduğu devlet erkânının katılacağı AYM’nin 55. kuruluş yıldönümü töreni HDP’nin bütün vekilleriyle katılma talebi nedeniyle büyük bir krize dönüştü.


Yayın Tarihi: 26.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir