Son Dakika Yeni HDP Haberleri

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın daha önce cezaevinde yazdığı iki öykü ortaya çıkmıştı. Demirtaş bu sefer bir şiir kaleme aldı. Selahattin Demirtaş'ın şiirindeki "Suçsa suç kardeşim, tepesini attırmayın insanın" dizeleri dikkat çekti. Demirtaş, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamak iddiasıyla yargılanıyor.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

Tutuklu yargılanan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, tahliye edildi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, referandum sonuçlarını değerlendirirken, "AK Parti'den gelen ve şu an tekrar geri dönmekte olan Kürt seçmenler, hendek siyasetine karşı çıkmıştır. PKK'nın iki yıl boyunca devam eden yanlış siyasetini onaylamamıştır. Cevabı birilerine çok zor geliyor. 'PKK yanlış yaptı, hendek, iç savaş, çatışma, şiddet, terör, yanlıştı' diyemiyor yüksek sesle" dedi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Tutuklu vekillerin durumu için HDP'ye Anayasa Mahkemesi tarafından randevu verilmeyince mahkemeyi arayan Sırrı Süreyya Önder, “Henüz tutuklanmayan bütün HDP milletvekillerinin AYM’nin törenine katılacağını” bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Bakanı Orgeneral Hulusi Akar’ın aralarında olduğu devlet erkânının katılacağı AYM’nin 55. kuruluş yıldönümü töreni HDP’nin bütün vekilleriyle katılma talebi nedeniyle büyük bir krize dönüştü.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Tutuklandıktan 6 ay sonra hâkim karşısına çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tahliye edildi. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım tahliyelerle ilgili, "Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımızın tutuklanması bu ülkeye kan kaybettirdi. Tahliyeleri ise ülkenin normalleşmesine hizmet edecektir. " açıklamasında bulundu


Yayın Tarihi: 21.04.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan hakkında tahliye kararı verildi. Aydoğan, 5 aydır tutuklu bulunuyordu.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan tutuklandı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, "Referandum iptali için başvurumuzu yaptık. Pek çok yerde ihlaller var, bunu YSK'ya verdiğimiz dilekçede belirttik” dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

HDP'li Osman Baydemir, Muş'ta bir sınıfta referandum sandığının önünde eli silahlı bir kişinin fotoğrafını göstererek "Kürt coğrafyasında yurttaşlarımız silahların gölgesinde sandığa gitti. Burası Muş'un Hasköy ilçesine bağlı Şimlak (Dağdibi) köyü. Muş ilinde, aynı beldedeki 32 sandıkta hayır ve geçersiz 0 iken oyların tamamı evet lehine. Bu yüzlerce örnekten biri" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Eskişehir'de parkta toplanan, tencere ve tavalara vurarak 'Başkanlığa hayır' sloganları atan gruba, uyarılara rağmen dağılmayınca polis ekipleri müdahale etti. Polis müdürünün megafonla dağılmaları için uyarıda bulunduğu grup, parktan çıkarak ara sokaklarda yürümeye başlarken, Üniversite Caddesi'nde yeniden polis müdahalesiyle karşılaştı. Dağılmaları yönündeki uyarı tekrarlanan gruptan aralarında HDP Eskişehir Tepebaşı Merkez İlçe Başkanı Emine Kaya'nın da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Referandum sonuçlarında evetin önde olmasında Meral Akşener'den tepki geldi. Fox TV'de yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun verilerine göre Hayır'ın yüzde 52, Evet oylarının ise yüzde 48 olduğunu söyledi. İşte referandum sonuçlarına siyasilerden gelen tepkiler...


Yayın Tarihi: 17.04.2017

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, pazar günü yapılacak referandumda yüzde 56-57 'hayır' oyu çıkacağını iddia etti. Toğrul, referandumda 'evet' çıkması durumunda ise bir yıl içerisinde yerel ve genel olmak üzere iki seçim daha yapılacağını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden 16 Nisan Pazar günü yapılacak anayasa değişikliği referandumu için yazılı bir mesaj gönderdi. Demirtaş, 'Tek adam'da değil, tek yürekte buluşalım' başlıklı referandum mesajında, "Elbette ’HAYIR’ çıkması iç barış, istikrar ve kardeşliğin güçlenmesine en fazla katkı sunacak seçenektir. ’Evet’ diyen de ’Hayır’ diyen de onurlu, değerli, saygın yurttaşlarımız, kardeşlerimizdir" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, HDP tarafından düzenlenen 'Hayır' mitinginde konuşan Parti Meclisi üyesi Cafer Çelik'e satırla saldırmak istediği öne sürülen kişi, polis müdahalesiyle etkisiz hale getirildi. Gözaltına alınan şüpheli partililer tarafından linç edilmek istenirken, polis saldırıyı güçlükle engelledi. Kısa süreli gerginliğin ardından HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ateş bir açıklama yaparken, "Yeni bir anayasa olarak sundukları aslında 12 Eylül Anayasası’nın kendisidir" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı'nda yaşananları anlattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile aynı uçakta bulunduklarını dile getirdi. Uçaktan indikten sonra hareketlilikle ilgili bilgisinin olduğunu ancak o sıralarda yaşananların ne olduğunu tam olarak kimsenin bilmediğini söyledi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Son yapılan referandum anketleri peşpeşe açıklanıyor. 16 Nisan Pazar günü düzenlenecek anayasa değişikliği referandumuna çok az bir süre kala anket şirketlerinin yayımladığı Nisan ayı araştırmalarına göre "evet" oyları az farkla önde görünüyor. Nisan'da yapılan son araştırmalara göre ANAR yüzde 52, Konsensus ise yüzde 51.2 ile "evet" tercihinin önde göründüğünü duyururken, hükümete yakınlığı ile bilinen MAK Danışmanlık ise "evet" oylarının yüzde 56.5 ile önde olduğunu bildirdi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Kesinleşen hapis cezası nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca parti üyeliği düşürülen eski HDP Van Milletvekili Yüksekdağ, ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Heyet, sanığın yargılama sırasında olumlu bir davranış tespit edilemediğinden cezasından bir indirim uygulanmamasını kararlaştırdı.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerinin kritik noktaya geldiğini anlatırken, "Cezaevleri maalesef şu anda işkencelerin çıplak aramanın hat safhada olduğu bir dönem yaşıyor" dedi.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Türkiye'nin Mehter marşı ile İzmir marşı arasına sıkıştırılmak istendiğini ve bu ikisinden de Türkiye için ortak bir gelecek çıkmasının mümkün olmadığını belirterek, referandum sürecinde "hayır" ve "evet" oylarının başa baş olduğunu ve alanlardan 7 Haziran seçimleri öncesi "kokusu" geldiğini söyledi. Önder çözüm sürecine ilişkin soruya ise ilginç bir yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü,Bodrum’da partisinin ilçe başkanlığı tarafından düzenlenen ’hayır mitingi’nde alanda toplananlara seslendi. Küçük bir grup mitingdekilere tepki gösterince, gerginlik yaşandı. Kısa süreli gerginlikte, iki grup arasında su şişeleri, sopa ve levhalar havada uçuştu.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karadeniz Vakfı tarafından Sarıyer'deki İbrahim Cevahir Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen 'Siyaset, Ekonomi ve Terör Kıskacında Türkiye' konulu toplantıya katıldı. Soylu, HDP'nin referandum için hazırlattığı 'Biji Na' adlı şarkıya tepki gösterdi. Soylu, 'Hemen ilgili Vali'yi aradım; 'bu şarkı yasaklanacak dedim' diye belirtti. Soylu, HDP temsilcilerine "Bu şarkıyı Türkiye'nin hiçbir yerinde çaldırmam ben kardeşim" dediğini de aktardı.


Yayın Tarihi: 08.04.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Batman'daki evinden gözaltına alarak adliyeye götürüldü.


Yayın Tarihi: 07.04.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Prof. Mithat Sancar, 15 Temmuz darbe girişimine ve sonrasında yapılan operasyonları değerlendirdi. HDP'li Sancar, darbe girişimine ilişkin "Gerçekten OHAL'in temelinde yer alan bu darbe girişimini fırsata çevirmek için belli operasyonlar yapıldı mı? Toplumda da bu soruları soran çok geniş bir kesim var. Çünkü darbe girişiminde birçok ‘acemilikler’ gözlendi." dedi.


Yayın Tarihi: 05.04.2017

İngiliz basını 17 yaşındaki Kürt mültecinin ülkede ırkçı saldırıya uğradığını yazdı. İngiliz basının paylaştığı fotoğraflarda ise dikkat çeken bir isim vardı. Hastanede saldırıya uğrayan kişinin başında, Türkiye'de hakkında yakalama kararı bulunan HDP'li Faysal Sarıyıldız vardı. İngiliz vatandaşı saldırgan grubun için de kızların da olduğu belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 05.04.2017

HDP'ye referandum şoku! Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlatılan Kürtçe 'Bejin Na' (Hayır Deyin) şarkısı Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile Türkiye genelinde yasaklandı. Şarkının sözlerinde 'Hayır Hayır tek bayrağa, Hayır Hayır tek millete, Hayır tek dile Hayır' ibarelerinin halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce yasaklandı.


Yayın Tarihi: 05.04.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, başladıkları açlık grevine son verdi. Demirtaş ve Zeydan ile birlikte, Edirne F Tipi Cezaevi'nde 25 Şubat'tan bu yana süren açlık grevi de sona erdi. HDP grevin bittiğini açıklamayla duyurdu. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın devam eden tutukluluk durumları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapılmıştı.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Selahattin Demirtaş'ın açlık grevi ile ilgili olarak "Pervin Buldan Adalet Bakanı'ndan görüşme talep etmişti. Pazartesi bizi kabul edebileceğini söyledi” dedi. HDP Genel Merkezi'nden dün yapılan açıklamada, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın bugün itibariyle açlık grevine başlayacakları ve cezaevindeki tüm mahkumlara dönük adaletsiz uygulamaları görünür kılmak istedikleri belirtildi.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, yarın açlık grevine başlıyor. Daha önce cezaevindeki bazı PKK’lı hükümlüler, OHAL nedeniyle getirilen kısıtlamaları ve ceza infaz kurumunun uygulamalarını öne sürüp, protesto için açlık grevi yapmıştı.


Yayın Tarihi: 30.03.2017

HDP Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, referandumdan "evet" çıkması halinde, şimdiden bu sonucu gayrimeşru ilan ettiklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

Abdullah Öcalan’ın ablası Ayni Yıldırım 74 yaşında hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 26.03.2017

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Hakkında kesinleşen hapis cezası nedeniyle parti üyeliği düşürülen eski HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istendi.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Kahramanmaraş'ta düzenlenen operasyonda gözaltına alınan HDP il başkanı tutuklandı.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Diyarbakır Valiliği tarafından, HDP ve DBP'nin Diyarbakır'da organize edeceği nevruz kutlamalarına 11.00- 15.00 saatleri arasında izin verildiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 18.03.2017

2017 referandum anket sonuçlarında halk ne diyor? Bu pazar referandum olsa sandıktan 'evet' mi 'hayır' mı çıkar? İşte yapılan tüm anket sonuçları...


Yayın Tarihi: 18.03.2017

16 Nisan'a az bir zaman kala 'Kürtler referandumda ne yapacak?' sorusu merak ediliyor. Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, Güneydoğu'nun önemli isimleriyle referandum sürecini konuştu.


Yayın Tarihi: 17.03.2017

2017 referandumuna ilişkin son anket sonuçları Politic’s Araştırma Şirketi'nden geldi. Şirket, Avrupa'nın skandal uygulamalarının referandum anketlerinde 'Evet' oylarını artırdığı açıkladı.


Yayın Tarihi: 17.03.2017

Muğla'nın Milas ilçesinde, HDP Milas İlçe Başkanlığı'na yönelik operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında, İlçe Başkanı Kamuran Doğan polis tarafından gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 16.03.2017

"Kürt siyaseti içerisindeki karanlık damar 'evet' diyemediği için 'boykot' diyor. Bu şikedir.."


Yayın Tarihi: 14.03.2017

HDP sözcüsü Osman Baydemir, Hollanda ile yaşanan krize değinerek, "Senin ülkende insanlar fikirlerini özgürce ifade edebiliyorlar mı?" dedi.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Adalet Bakanlığı'na son iki yılda 636 kişi için yapılan af başvurularından 6'sının Cumhurbaşkanlığı'na iletildiği ve bunlardan 3 kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedildiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Yargıtay'ın Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğinin düşürülmesine ilişkin, "Biz, bu kararı esas alıp herhangi bir kongreye gitmeyeceğiz" dedi.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Hakim karşısına çıkan Figen Yüksekdağ, "Şu anda yargılanmamda hiçbir hukuki kriter yoktur. Ben hala milletvekiliyim ve HDP Eş Genel Başkanı'yım" dedi.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

İçişleri Bakanlığınca Ağrı Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Ağrı Valisi Musa Işın, HDP'li Leyla Zana'nın kendisini ziyaret ederek, PKK'yı 20 devletin kullandığını söyledi.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'li Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğini düşürdü.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, anayasa değişikliği teklifine referandumda 'hayır' diyeceklerini yineleyerek "Abidik gubidiklerin oluşturacağı bir sisteme buradan hep beraber hayır diyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, görevden alınan ve tutuklu yargılanan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul'un duruşmasını izlemek üzere gittiği Tunceli Adliyesi'nde gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

Şanlıurfa'da yasağa rağmen '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' nedeniyle yürümek isteyen ve uyarılara rağmen dağılmayan kalabalığa polis müdahale etti. Müdahalede 21 kişiyi gözaltına aldı.


Yayın Tarihi: 05.03.2017

PKK/KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan HDP İl Eş Başkanı Erkan Şahin'in evinde FETÖ'ye ait yayın evi tarafından bastırılan kitap ile terör içerikli materyaller ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 03.03.2017

Ağrı Belediye Başkanlığı görevinden alınan Sırrı Sakık, Twitter'dan bir mesaj yayınlayarak açıklama yaptı


Yayın Tarihi: 01.03.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir