Son Dakika Yeni IŞİD Haberleri

IŞİD terör örgütünün başkent ilan ettiği Suriye'nin Rakka kentinde, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) yaklaşık 4 aydır yürüttüğü operasyon kapsamında, kentin kontrolünün tamamen sağlandığı ve resmi açıklama yapılmasının beklendiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Almanya, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge güçlerine IŞİD'le mücadele çerçevesinde 2014 yılından bu yana verdiği eğitimi, IKBY ile Bağdat arasında yaşanan gerginlik nedeniyle askıya aldı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Irak merkezi hükümetine bağlı güçler dün akşam saatlerinde Kerkük kentinin tamamında kontrolü ele geçirdi. Gece yarısı ise terör örgütü IŞİD'in, Kerkük'ün batısında iki köyü ele geçirdiği bildirildi. Yerel kaynaklara göre vatandaşların olay sonrası panik yaşadığı ve kaçmaya çalıştığı öğrenildi. IŞİD'in iki köyü ele geçirdiği ve petrol kuyularına doğru yöneldiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Filipinler'de Marawi kentini işgal eden ve beş aydır orduyla çatışan Maute örgütünün lideri Hapilon vuruldu. IŞİD'in temsilcisi Hapilon'un yardımcısı da öldürülenler arasında. Kritik bir adım atan Filipinler ordusu, savaşın birkaç gün içinde bitebileceğini duyurdu. Hapilon, ABD'nin en çok arananlar listesinde başlarda yer alıyordu.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kerkük'te yükselen tansiyon ile ilgili taraflara gerginliği artıran adımlardan kaçınma çağrısı yaparken, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olunduğu kaydedildi.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, IŞİD terör örgütüne yönelik olarak İstanbul'un çeşitli ilçelerinde operasyon düzenledi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Irak merkezi yönetimine bağlı güçlerin, güneyinde konuşlandığı ve kontrolü sağlamak için girmeye hazırlandığı öngörülen Kerkük kentindeki gergin bekleyiş sürüyor. Kent çevresinde Peşmerge ve Haşdi Şabi güçleri arasındaki mesafenin yer yer 10 metreye kadar düştüğü, karşılıklı hendeklerin kazıldığı belirtiliyor. Kent üzerinde ise savaş uçaklarının alçak uçuş yaptığı belirtildi. Öte yandan Kerkük yakınlarındaki Tuzhurmatu kentinin Türkmen milletvekili Niyazi Mimaroğlu'nun da evine havan toplu saldı


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Suriye'den gündemi sarsacak bir iddia geldi. Büyük yankı uyandıracak iddiaya göre, YPG (PKK bağlantılı PYD'nin askeri kolu) ve ABD, IŞİD'le anlaşmaya vararak, bin IŞİD'linin Suriye'ye geçmesine izin verdi.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Irak'ın Musul kentinde yeni kurtarılan Ezidi kadın N.M, yaşadıklarını anlattı. IŞİD militanları tarafından 12 kez satıldığını ve defalarca tecavüze uğradığını anlatarak, 3 abisi ile 15 akrabasının halen IŞİD'in elinde tutulduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Kerkük sınırına dayanan Şii milis gücünde 1500 IŞİD'liyi tek başına öldürdüğü iddiasıyla 'Şii Rambosu' olarak anılan ve 'Ebu Azrail' olarak bilinen Falih Hasan komuta ediyor. Hasan, Abadi başkanlığında, Bağdat'ta üst düzey komutanlarla bir toplantı yapıldığını, Abadi’nin Haşdi Şabi, Altın Kuvvetler, Federal Polis ve Irak ordusundan birliklerin, başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgelere saldırı için hazırlanması talimatı verdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

50 bin kişilik Irak ordusu, Ovaköy’ün karşısındaki Dayrabun ve Bacid’de operasyona hazırlanıyor. Peşmerge, “Burası bizim ve bölgeye yaklaşanı vururuz” tehdidinde bulunurken Bağdat’tan cevap gecikmedi: “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz, tartışmalı bölgelerden çekilin!” Bölgedeki kaynaklar çatışmanın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

IŞİD'in Suriye sınırında kaçırarak şehit ettiği Iğdırlı er Sefter Taş’ın babası Aydın Taş konuştu. İlçeye 5 kilometre uzaklıktaki 160 haneli, 2 bin 700 nüfuslu köyde yaşayan ve 1’i kız toplam 6 çocuklu Senem ve Aydın Taş çiftini ziyaret eden Iğdır Valisi Enver Ünlü, aileye taziyelerini iletti.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

N.B., terör örgütü IŞİD tarafından Irak'ta kaçırılan binlerce kadından biri. Şii Türkmen bir Iraklı. Örgütün 2014 yazındaki saldırısının ardından Tikrit'in kuzeyindeki El-Alam kasabasında başka kadın ve çocuklarla birlikte IŞİD tarafından kaçırıldıktan N.B. Daha sonra günler boyunca tanık olduklarını ve kaçış hikayesini BBC Türkçe'ye anlattı. Devam eden güvenlik kaygıları nedeniyle haberde mağdur kadının gerçek ismi kullanılmadı ve yine aynı nedenle fotoğrafta yüzü gösterilmedi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Rusya, ABD'nin Suriye ve Irak'ta IŞİD terörörgütü ile yalandan savaştığını ve örgütün Irak'taki IŞİD militanlarının Suriye ordusunun ilerlemesini durdurmak için Suriye'ye geçmelerine imkan sağlamak için Irak'a yaptığı hava saldırılarını azalttığını öne sürdü. Rusya, Suriye ordusuna askeri destek sağlıyor. Rusya savunma bakanlığının yazılı açıklamasında, ABD önderliğindeki koalisyonun Eylül ayında Irak'a yaptığı hava saldırılarını önemli ölçüde azalttığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Terör örgütü IŞİD'in geçen aralık ayında yakarak öldürdüğü iddia edilen iki Türk askerinden biri olan er Sefter Taş’a şehitlik unvanı verildi. Gazeteci Fırat Yeşilçınar, Twitter hesabından baba Taş'ın açtığı davanın sonuçlandığını duyurdu. Yeşilçınar, 'Komutanlar Sefter Taş’ın evine geldi, Taş’ın yaşamını yitirdiğini söyledi. Baba Taş az önce aradı. Bu defa ağlamaklı değil sevinçliydi' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

İdlib operasyonu nedeniyle, İdlib nerede sorusu vatandaşlar tarafından sık sık soruluyor. Ortadoğu coğrafyasının kalbini oluşturan bölgelerden biri olan İdlib Türkiye'nin neresinde, hangi yönünde kalıyor? İdlib'in önemi nedir? Bunun gibi sorular sorulurken, İdlib operasyonunun nabzı artıyor ve gün itibariyle İdlib ile ilgili anbean gelişmeler var. İşte İdlib nerede, İdlib'in önemi nedir gibi detaylı soruların cevapları...


Yayın Tarihi: 07.10.2017

İstanbul Tahtakale'de tezgahlarda satılan zayıflama hapları, diş macunları ve tütün göze çarpıyor. Bir de yasak olmasına rağmen üzerinde farklı ülkelerin isimlerinin yer aldığı cinsel gücü artıran haplar... Cinsel güç hapları tezgahlarda 'Suriye yapımı, fabrikası orada' diye satılırken, satılan 'Mor' hapların Rakka'da IŞİD tarafından üretildiği iddia ediliyor. Uzmanlar bu haplara karşı vatandaşları uyarıyor: Öldürebilir!


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Bugüne kadar kadınların savaşa katılmasına karşı çıkan Irak Şam İslam Devleti örgütü, toprak ve militan kaybının hızlanmasının ardından politika değiştirdi. IŞİD, "Kadınların silahlı cihada katılmaları zorunluluk oldu" diyor.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehditler Departmanı Direktör Yardımcısı Vladimir Andreev, terör örgütü IŞİD'in yerine Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) örgütünün geçebileceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi, sınır kapılarına Peşmerge takviyesi yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir soru üzerine, "Her ne kadar bazı birliklerimiz DEAŞ’a karşı cephede olsa da güvenlik ihtiyacı durumunda gönderecek yeterli gücümüz var. Türkiye ile 350 kilometre sınırımız var ve ne onlar ne biz her 10 metreye bir asker dizebiliriz. Bu gerekli de değil. Çünkü Türkiye’ye karşı bir hareketimiz yok ve Türkiye’den de askeri operasyon beklemiyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 06.10.2017

Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nda BDT, Avrasya Entegrasyonu ve Yurttaşlar Komitesi Başkanı Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, Rus vatandaşlar Roman Zabolotniy ve Grigoriy Tsurkanu’nun Suriye’de IŞİD tarafından idam edildiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri Terörle Mücadele Merkezi Başkanı Andrey Novikov, tartışma yaratan bir iddia ortaya attı. Novikov terör örgütü IŞİD militanlarının Türkiye'deki havalimanlarını kullanarak ülkelerine döndüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye’de ABD kontrolündeki bölgelerden Suriye ordusuna saldıran terör örgütü IŞİD’in istihbaratı Amerikalılardan elde etmiş olabileceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 04.10.2017

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ABD'nin IŞİD'le savaş YPG'ye silah yardımına devam ettiği için en yüksek ikaz edildiğini, bu durumun devam etmesi halinde de 'ikazla yetinilmeyeceğini' söyledi. Canikli, YPG'ye gönderilen silahların Türkiye'ye yönelik olarak kullanılacağını da söyledi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Suriyeli aktivist Orouba Barakat ve gazeteci kızı Halla Barakat’ın cinayetten 10 gün önce hem telefon hem de sosyal medya üzerinden tehdit edildiği ortaya çıktı. Katil zanlısı olarak gözaltına alınan şüpheli akraba Ahmed Barakat’ın bu tehditlerle bağlantısının olup olmadığı araştırılıyor. Ahmed Barakat’ın bugün adliyeye gönderilmesi bekleniyor.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı'nda düzenlenen "Emek, Barış ve Demokrasi" mitingine yönelik yapılan saldırını gerçekleştiren IŞİD'li canlı bombaların Ankara Tren Garı'na geliş görüntüleri ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

IŞİD ve Fetih el Şam'ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) son günlerde devam eden Suriye'nin batı ve doğu kesimlerine saldırma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, iki örgütün son birkaç ay içindeki en ağır darbeyi aldığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

Suriye'nin kuzeyinde DEAŞ terör örgütüne yönelik Suriye ordusu, Rusya, Koalisyon ve Demokratik Suriye Güçleri'nin operasyonları devam ederken, Rusya Deyr ez Zor operasyonu için Fırat Nehri üzerinde köprü inşa etti.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. İHA ve SİHA’larla yapılan operasyonlarla PKK’lı teröristlerin kendi içlerinde lider kadrolarını sorgular hale geldiğini söyleyen Soylu, “Terör örgütünün kimyası altüst oldu, strateji ve taktikleri çöktü” dedi.


Yayın Tarihi: 29.09.2017

Kuzey Irak’ta çalışan arkeologlar, Büyük İskender tarafından kurulduğu düşünülen bir şehri 2 bin yıl sonra ortaya çıkardı. Kentin boyutları, karmaşıklığı ve zenginliği araştırmacıları oldukça şaşırttı. Kentte bulunan Antik Yunan ve Roma tanrılarının heykelleri ile pişmiş toprak kiremitler gibi Antik Yunan etkisini gösteren birçok bulgu; kentin Büyük İskender ve takipçileri tarafından kurulduğuna işaret ediyor.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Terör örgütü DEAŞ'a yönelik sürdürülen operasyon kapsamında saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen örgütün üst düzey 3 hücre üyesi ile 22 yabancı uyruklu şüpheli yakalandı. Saldırı hazırlığındaki teröristlerin barındıkları adreslerde yapılan aramalarda, örgütün kurbanlarını infaz ettiği görüntüler, Boston Maratonu saldırısının tarifi ve İngilizce kaynaklı bomba yapım kitapçığı da ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, IŞİD'i (DEAŞ) yendikten sonra Suriyeli Kürtlerle özerkliğin konuşulabileceğini açıkladı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, gelecekte müzakere edip bir formül bulabileceklerini söyledi. Russia Today’e konuşan Muallim konuyu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumuyla ilgili soruya yanıtında gündeme getirdi. Muallim bağımsızlık referandumu hakkında “Bu meseleyi kategorik olarak reddediyoruz ve Irak’ın birliğinden yanayız” dedi.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor bölgesinde Rus korgeneral Valery Asapov, IŞİD'in havan saldırısında hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Yapılan son araştırmalara göre, Instagram'da 50 binden fazla Irak Şam İslam Devleti yanlısı hesap keşfedildi. Örgütün, uygulamadaki hikayeler özelliğini de sık kullandığı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Adana'da DEAŞ operasyonunda sözde Yamaçlı Mahallesi emiri olduğu ileri sürülerek gözaltına alınan ve terör örgütüne önce 7 bin, daha sonra ise 2 bin dolar karşılığında eleman temin ettiği iddia edilen bir kişinin 2 yılda 5 kez gözaltına alındığı ve serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Zanlının DEAŞ'a kazandırıp Suriye ve Irak'a gönderdiği onlarca gencin bir daha dönmediği, ailelerin ise tehdit edildiği için şikayetçi olamadıkları iddia edildi.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

IŞİD'i Musul ve Telafer'den çıkaran Bağdat yönetimine bağlı ordu güçleri, Kerkük'ün Havice ilçesine doğru harekete geçti. Irak Ordu birlikleri, gece yarısı Kerkük'ün batısındaki Havice'ye doğru saldırıya geçti. Havice ve çevresi, IŞİD'in halihazırda elinde tuttuğu en önemli noktalardan biri.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referanduma "sert bir şekilde" karşı olduklarını bildirdi. Referandum kararında diretmenin Kürtler dahil bütün Iraklılara "bedelinin" olacağını vurgulayan Nauert, referandum tartışmalarının terör örgütü IŞİD'e karşı verilen mücadeleyi "kötü etkilediğini" de kaydetti.


Yayın Tarihi: 21.09.2017

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, terör örgütü PKK/PYD'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Suriye’nin Deyrizor ilinde ilerleyişini sürdürdüğünü ve kentteki Suriye rejimi güçlerinin ise Fırat Nehri'nin doğusuna geçtiğini teyit etti. ABD destekli SDG geçtiğimiz günlerde Suriye rejim güçlerini Fırat nehrini geçmemeleri konusunda tehdit etmiş sosyal medyada ise Suriye rejim güçlerinin nehri geçerken fotoğrafları yer almıştı.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Britanya merkezli bir düşünce kuruluşu internet üzerinde cihatçı içeriği en sık takip eden ülkeler istatistiği yayımladı. Hazırlanan rapora göre Türkiye, başta terör örgütü IŞİD olmak üzere yasadışı cihatçı örgütleri internet üzerinden takip eden ülkeler listesinde birinci sırada bulunuyor.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

İngiliz ordusunun Suriye’de terör örgütü IŞİD'in düzenlediği toplu idamı 3 bin kilometreden daha fazla bir mesafeden yönetilen bir insansız hava aracıyla vurduğu ortaya çıktı. İngiltere’de son dönemde meydana gelen terör olaylarının ardından Suriye ve Irak’ya insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen operasyonları artırdığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Birleşmiş Milletler Genel Kurul görüşmeleri kapsamında New York'ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, CNN televizyon kanalına verdiği özel mülakatta gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan vazgeçmesi durumunda ABD'nin "ağır bedel" ödeyeceğini belirtti.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Gelen son dakika habere göre, Suriye ordusu IŞİD'in kontrolü altında ve Deyr ez Zor şehrinde bulunan Fırat nehrinin doğusuna geçti. 5 yılın ardından bölgeye ulaşmayı başaran ordu güçleri, ABD destekli ve ağırlığını PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin oluşturduğu DSG'nin geçiş yolunu kapatma fırsatı buldu.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

TSK, terör örgütü PKK ve IŞİD'in kış yapılanması hazırlıklarına müsaade etmemek için sınıra yakın hava üslerinde turuncu alarma geçti. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde teyakkuzdan dolayı izinlerin geçici olarak iptal edildiği bildirildi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Irak'ta Erbil'in Mahmur ilçesindeki ABD askeri üssüne terör örgütü IŞİD'in intihar saldırısı düzenlediği bildirildi. Musul Ortak Operasyonlar Komutanlığında görevli Yüzbaşı Suphan Hamid, AA muhabirine yaptığı açıklamada terör örgütü IŞİD mensubu 3 intihar eylemcisinin ABD askeri üssünün önünde intihar saldırısı girişiminde bulunduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 17.09.2017

Musul ve Telafer'i terör örgütü IŞİD'den temizleyen Irak, Suriye sınırındaki bölgeleri geri almak için saldırı başlattığını açıkladı. Güneyden harekete geçen ordu birliklerinin nihai hedefi, sınırdaki El Kaim kenti. Savaş uçakları, sivillere bölgeden ayrılmaları için bildiriler atıyor.


Yayın Tarihi: 16.09.2017

Gelen son dakika haberine göre, İstanbul'un 8 ayrı ilçesinde bir çok adresi hedef alan operasyonlarda 74 kişi gözaltına alınırken, yakalananlardan 73'ünün yabancı olduğu açıklandı. Polis ekipleri önceden belirlenen 15 adrese baskın düzenlerken, operasyonda gözaltına alınan yabancı uyruklular sınır dışı işlemleri yapılmak üzere ilgili birimlere teslim edildi.


Yayın Tarihi: 16.09.2017

İngiltere'nin başkenti Londra'daki metro istasyonunda düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi.


Yayın Tarihi: 16.09.2017

İstanbul'da terör örgütü IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonlarda 73'ü 'yabancı terörist savaşçı' toplam 74 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Zanlıların barındıkları adreslerde ise çok sayıda örgütsel doküman ve eylem talimatı içeren broşürler ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 16.09.2017

Rus donanması Suriye'deki terör örgütü IŞİD (DEAŞ) hedeflerini vurdu. Reuters haber ajansına göre Rus donanması Suriye'nin Deyr ez zor kentindeki terör örgütü IŞİD hedeflerini füzeyle vurdu. İki Rus denizaltısından yedi adet füze ateşlendi. Rusya Savunma Bakanlığı, 'Velikiy Novgorod' ve 'Kolpino' denizaltılarının Suriye'deki IŞİD hedeflerini Kalibr tipi kruz füzeleriyle vurduğunu duyurdu.


Yayın Tarihi: 14.09.2017

ABD'li Foreign Policy Dergisi’nde yayınanan iddiaya göre Washington, Suriye’de IŞİD'e karşı savaşan YPG ve benzer örgütlere 700 milyon dolarlık silah yolladı. ABD'nin yardımının kağıt üzerinde yasal ancak uluslararası kurallara uygun olmadığı ileri sürüldü.


Yayın Tarihi: 14.09.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir