Son Dakika Yeni IŞİD Haberleri

YPG'liler, Rakka'da yakalanan 83 militanı kuzeydeki Ayn İsa kasabasına getirdi. Serbest bırakılan IŞİD'lilerin herhangi bir çatışmaya girmeyenler olduğu bildiriliyor. IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka, aylar süren kuşatmanın ardından Haziran ayı başından bu yana doğrudan hedef alınıyor. Kentin doğusu ve batısını çevreleyen YPG'liler, dış mahallelerde IŞİD'lilerle çatışıyor.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin öldürüldüğü doğrulanırsa, Irak'ın eski devlet başkanı Saddam Hüseyin döneminde Irak ordusunda görev yapmış olan iki yardımcısından birinin yerine geçmesi bekleniyor. Bölgedeki İslamcı gruplar konusundaki uzmanlar Bağdadi'nin yerine geçecek ismin henüz net olarak belirlenmediğini belirtiyorlar fakat yardımcıları İyad el Ubeydi ve Ayad el Cumeyli'nin en olası adaylar olarak nitelendiriyorlar.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, IŞİD'in mali işlerini yöneten elebaşılarından Suriye asıllı Favaz Muhammed Cubeyr el-Ravi’nin öldürdüğünü açıkladı. El Ravi’nin ŞİD'e ait milyonlarca doları IŞİD kontrolündeki alanlara ve o alanların dışına çıkardığı ifade edildi. El Ravi, ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım listesine alınmıştı.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Fransa'nın başkenti Paris'teki ünlü Champs Elysees bulvarında terör saldırısı düzenlemek isterken öldürülen kişinin 2016 yılında birkaç Türkiye'yi ziyaret ettiği açıklandı. Saldırganın, olaydan önce terör örgütü IŞİD'e bağlılık yemini ettiği ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, RIA haber ajansında yer alan habere göre, IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin öldüğünün neredeyse kesin olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz hafta Bağdadi'yi öldürdüklerini açıklayan Rusya bu hafta da "öldürdük" açıklamalarını yinelemiş oldu.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Afganistan'ın Helmand eyaletinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Bankadan maaşını çekenlere yönelik saldırıda en az 26 kişinin öldüğü, 50'den fazla kişinin de yaralandığı ifade edildi. Saldırı devlet memurları ve öğretmenlerin bankadan maaşlarını almak için beklediği sırada gerçekleşti. Yerel yetkililer, yaralılar arasında, askerler, polisler ve sivillerin bulunduğunu bildiriyor. Saldırının hangi örgüt tarafından gerçekleştirildiği henüz belli değil.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

ABD Savunma Bakanı James Mattis'ten mevkidaşı Fikri Işık'a mektup... Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyonların yürütüldüğü bölgelerde YPG ile işbirliğine karşı çıkmasına yönelik, ABD'den gönderilen mektupta, YPG'ye verilen silahlara ilişkin malzeme listesinin Ankara ile paylaşılacağı ve IŞİD'in yenilgiye uğratılmasının ardından silahların geri alınacağı belirtildi. Mektupta ayrıca, YPG ile işbirliğininin 'zorunlu endenlerle' yürütüldüğü ifade edildi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 'Kürdistan bağımsızlık referandumu'nun ertelenmeyeceğini, karşı çıkılması halinde kanlı bir savaşın yaşanacağını söyledi. Başkan Barzani, “Kürdistan yönetimi olarak bütün meselelerin diyalog ve karşılıklı anlayışla çözüme kavuşması için çok çaba sarfettik. Çünkü Erbil-Bağdat arasında iyi bir komşuluk ilişkisinin olmasını istedik” dedi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Irak'ın Musul kentinde bulunan terör örgütü IŞİD'in tarihi Büyük Nuri Camisi ile birlikte minaresini havaya uçurduğu bildirildi. IŞİD'in eylemini "Büyük suç" olarak nitelendiren Yarullah, güvenlik güçlerinin camiye doğru ilerlemesinin sürdüğünü aktardı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Marawi kentinde IŞİD bağlantılı Maute örgütüyle mücadele eden Filipinler'de yeni bir kriz yaşanıyor. IŞİD'e biat eden 'Bangsamoro İslami Özgürlük Savaşçıları' adlı örgüt Pigkawayan bölgesinde bir okulu işgal etti ve belli olmayan sayıda sivili rehin aldı. Afganistan'da yayın yapan Ariana News kanalı, terör örgütü IŞİD militanlarının Afganistan'ın kuzeybatısında, Türkmenistan sınırında bulunan Cüzcan vilayetine bağlı Darzab kasabasını ele geçirdiğini öne sürdü.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

'IŞİD ile mücadele' bahanesiyle ABD başta olmak üzere Avrupa ve birçok ülkenin destek verdiği YPG'nin propagandası dünya çapında sürdürülüyor. Öyle ki birçok ülke tarafından izin verilen terör propagandalarının yansımaları ise örgütün saflarında da görülüyor. PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye Japonya vatandaşı bir kişinin de katıldığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu: “El Binali, yabancı terörist devşirmede ve dünya çapında saldırıları azmettirmede kilit bir rol oynuyordu. 2014’ten beri DEAŞ’ın başvaizi olarak katliamlar ve diğer vahşetleri teşvik etmek adına propaganda yapıyor, halifeliğin kurulmasını meşrulaştırıyordu ve Ebu Bekir El Bağdadi’nin en güvendiği isimlerden biriydi.”


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Avrupa Polis Teşkilatı'nın (Europol) yayınladığı 2017 Terör Raporu’da çok çarpıcı bir ifade yer aldı. Türkiye'deki terör olaylarının da incelendiği raporun teör örgütü PKK'ya ilişkin kısmında, AB ülkelerindeki PKK saldırılarına yer veriliyor. Raporda PKK'ya ilişkin en dikkat çekici nokta “Ek olarak, İsviçre, PKK’nın 2016 yılının ikinci yarısında Alp Dağı eteklerinde gençlere yönelik ideolojik eğitim kampı kurmuş olabileceğini bildirdi.” ifadesi...


Yayın Tarihi: 20.06.2017

ABD'nin Suriye'de Esad rejimine ait jetini vurmasının ardından, Rusya’nın Suriye’de ABD ile kurulan iletişim kanalını askıya alması ve Fırat’ın batısına geçen yanıtı geldi. Rus Sputnik'in haberine göre ise ABD'nin düşürdüğü Suriye uçağının pilotunun sağ olarak bulunduğu ifade edildi. Peki, ABD'nin Suriye jetini vurması ne anlama geliyor, bundan sonra bölgede hangi dinamikler değişecek? İşte Suriye'deki dengeler...


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Rusya, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin geçtiğimiz ay gerçekleştirilen bir hava saldırısında öldürüldüğüne ilişkin geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddiayı teyit edemediğini açıkladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov'un açıklaması, Rus Interfax haber ajansında yayınlandı. Moskova, Cuma günü yaptığı bir açıklamada IŞİD (DEAŞ) lideri Bağdadi'nin bir Rus hava saldırısında öldürülmüş olabileceğini açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Musul'u terör örgütü IŞİD'den geri almak için başlatılan operasyonda sona yaklaşıldı. "Eski Şehir" dışında tüm Musul'un kontrolü sağlandığı bildirilirken, Irak ordusu sivillere kaçma, IŞİD'lilere teslim olma çağrısı yapıyor. Pazartesi günü başlayan yeni bir saldırı dalgası ile ilerleyen Iraklı birlikler, ülkenin en büyük ikinci kentini ele geçirmek için aylardır devam ettirdikleri operasyonu bir an önce bitirmeyi hedefliyor.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Rusya’nın Suriye’deki ayrışma kanalının askıya alınması ve Fırat’ın batısına geçen uçakların vurulabileceği açıklamasına, "Suriye rejimi ve diğerleri, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyon olarak kendimizi savunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu anlamalılar" sözleriyle yanıt verdi. Sözcü Spicer, kameralara kapalı olarak gerçekleştirdiği günlük basın brifinginde Suriye'de son duruma ve ABD ile Rusya arasında artan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı, teröre ve özellikle de IŞİD'e karşı mücadelede Çin'in daha aktif bir rol oynaması için Pekin yönetimine çağrıda bulundu. Çin'in koalisyonun bir parçası olmadığına dikkat çeken Thornton, iki ülke arasında bu hafta yapılacak toplantıda bu konunun ele alınacağını açıkladı. Thornton, "Biz, onların yapabileceği konuları gündeme getireceğiz. Verimli bir toplantı olmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, İran’ın, Tahran saldırına karşılık Suriye’deki IŞİD’in hedeflerine yönelik füze saldırısı hakkında konuştu. Şerif, saldırının sadece Suriye ve Irak’taki radikal gruplara bir mesaj niteliği taşımadığını belirtti. İran Devrim Muhafızları, İran’ın en az 18 kişinin öldüğü Tahran saldırısını üstlenen IŞİD’in Suriye’deki hedeflerine düzenlediği saldırının Suudi Arabistan’a da bir mesaj niteliğinde olduğunu açıkladı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye uçağını düşürmesi hakkında açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, 'Suriye hava sahasındaki kazaları önleme memorandumu' kapsamında ABD'yle yapılan işbirliğini askıya aldığını duyurdu. Bakanlık, ABD'nin saldırıdan önce Rusya ile iletişim kanalını kullanmadığını vurguladı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Rakka’da, Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürmesiyle ilgili kritik uyarı... Lavrov, ABD’ye eylemlerini koordine etme ve Suriye’nin onayı olmayan tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Suriye ordusuna ait uçağın, ABD F/A 18 Super Hornet uçakları tarafından yerel saatle 18.43’te düşürüldüğü bildirildi.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

İran'ın Tasnim haber ajansı, Devrim Muhafızları'nın Suriye'nin doğusunda bulunan IŞİD militanlarını füzeyle vurduğunu açıkladı. Devrim Muhafızları'nın yaptıkları açıklamada, "masumların kanının dökülmesi cevapsız kalmayacak"denildi. IŞİD 7 Haziran'da Tahran'da terör saldırıları gerçekleştirmişti. Saldırılarda 18 kişi hayatını kaybetmişti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Irak ordusu, terör örgütü IŞİD'e karşı başlatılan Musul harekâtının en kritik safhasına başladı. Irak ordusu Musul'da yoğun sivil nüfusun yaşadığı ve dar sokaklarıyla bilinen 'Eski Şehir' bölgesine yönelik operasyonun bu sabah şafak vaktiyle başlatıldığını açıkladı. Eski Şehir bölgesine giren Irak ordusuna karşı 10 adet bomba yüklü araçla intihar saldırıları düzenlendiği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Terör örgütü IŞİD'in Afganistan basın sorumlusu Cavad Han'ın ABD uçaklarının hava saldırısı sırasında öldürüldüğü iddia edildi. Afganistan'daki ABD birliklerinden yapılan son dakika açıklamasında, Horasan Basın Sorumlusu Cavad Han'ın hava saldırısında öldürüldüğü belirtildi. Hatırlanacağı üzere yaklaşık bir buçuk ay önce de Nangarhar vilayetinde düzenlenen saldırıda IŞİD terör örgütünün Afganistan lideri Abdul Hasib ölmüştü.


Yayın Tarihi: 17.06.2017

Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi Üyesi Charles Dent IŞİD'e karşı verilen askeri mücadelenin yanı sıra yaymaya çalıştığı çarpık görüşlerin de her ortamda çürütülmesi gerektiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Rusya, IŞİD'le mücadelede önemli bir açıklama yaptı; Rakka'ya hava harekatında IŞİD liderlerinin hedef alındığını belirten Rusya "IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'yi öldürmüş olabiliriz" dedi. Rusya Savunma Bakanlığı Bağdadi'nin ölümünü doğrulatmaya çalıştıklarını duyurdu. Rusya'nın açıklamasını uluslararası ajansları son dakika olarak duyurdu, gelişme anında dünyada ilk haber oldu. Rusya'nın açıklaması dünyada yankılanırken, ABD'den de yanıt geldi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Terör örgütü IŞİD üyesi olmaktan 12 yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezaevinden firar ettiği belirtilen İ.E.’nin Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi’nde olduğu tespit edildi. MİT’in verdiği istihbaratla E.İ.’nin kaldığı daire, polis tarafından belirlendi. Şarköy Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan izinle İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden gelen özel harekat polislerinin de katılımıyla bu sabaha karşı geniş güvenlik önlemleri önlemleri alınarak eve operasyon düzenlendi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Suriye sınırında çok sayıda patlayıcı madde ve canlı bomba yeleğiyle yakalanan 5 terör örgütü IŞİD üyesi, Kilis'te çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Zanlıların üzeri ve çantalarındaki aramada, 3 Rus tipi taarruz el bombası, 4 fünye, 3 kilo C4 patlayıcı madde, 2 sırt çantası, el yapımı patlayıcı anahtarı ve canlı bomba yeleği ele geçirilmişti.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Reuters'ın Beyrut mahreçli haberine göre, Suriye'nin güneydoğusundaki çöl bölgesinde bulunan isyancılar, ABD'nin buradaki askeri varlığını artırdığını ve bu durumun Amerikan askerleri ile İran destekli Esad yanlısı güçler arasında karada çatışma ihtimalini güçlendirdiğini söylediler. Amerikan özel kuvvetlerine ait askerler, geçen yıl Suriye ile Irak arasında stratejik önemi olan karayolu üzerindeki Tanf sınır kapısında konuşlanmıştı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Musul'da iki mahalleye sıkışıp kalan IŞİD, kuşatmayı kırmak için saldırıya geçti. Saatlerce süren çatışma sonucunda teröristler püskürtüldü, canlı bombaların tümü öldürüldü. Şehrin sokaklarında birçok IŞİD'linin cesedi var. Ateş hattından kaçmayı başaran siviller arasındaki susuz çocuklar gazeteci ve askerler tarafından kurtarıldı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'li yönetmen Oliver Stone'a verdiği demeçte, IŞİD saflarında 30 bini yabancı ülkelerden paralı olarak tutulmuş 80 bin militan olduğunu söyledi. Stone'un Showtime televizyonunda 3. bölümü yayınlanan ‘The Putin Interviews' (Putin Röportajları) adlı belgesel filminde, Putin IŞİD'in kaç militanı olduğunu açıkladı. Putin "IŞİD saflarında yaklaşık 80 bin kişi var. 30 bini dünyanın 80 ülkesinden paralı olarak tutulan militanlar" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Reuters haber ajansına konuşan Filipin milletvekili Alonto Adion, IŞİD'in kısmen kontrolü altındaki Marawi kentinde kaçan bölge sakinlerinin 500 ila 1000 kişi arasında kişinin öldüğünü söylediğini aktardı. Üç hafta önce Marawi kentinde alan hâkimiyeti sağlayan IŞİD'in ordunun ve ABD'li özel kuvvetlerin bölgedeki varlığına rağmen bölgede toprak kaybetmediği ifade ediliyor. Suriye ve Irak'ta önemli ölçüde toprak kaybeden DEAŞ'ın Marawi kentinde sağladığı alan hâkimiyetiyle Güneydoğu Asya'ya sıçra


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Filipinler'de terör örgütü IŞİD'e karşı düzenlenen operasyonlar için ABD özel kuvvetleri bölgede... Filipinler ABD askerlerinin sadece silah taşıyacağı ama kullanmasına izin verilmeyeceğini belirtiyor. Terör örgütünün kuşatması altındaki Marawi kentinden bugün bitmek bilmeyen dumanlar yükseliyor. Sivillerin olduğu caddede devasa bir yangın var.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, İngilizce Twitter sayfasından paylaştığı mesajında, Ortadoğu'daki terörün kökeninin ABD'de olduğunu savundu. Hamaney, "IŞİD'i kim yarattı? ABD! ABD'nin IŞİD karşıtı koalisyona katıldığı bir yalan. Kontrolsüz bir IŞİD'e karşılar ancak kontrollü bir IŞİD'i kabul ediyorlar." dedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Irak'ın Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu İlçesi'nin batısında yer alan El Zerge bölgesindeki Peşmerge nöbet noktalarına terör örgütü IŞİD tarafından büyük bir saldırı başlatıldı. Saldırıda ilk belirlemelere göre, 2 peşmerge ölürken 3 peşmerge de ağır yaralandı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Filipinli bir generalin, IŞİD'in, ülkenin güneyindeki Marawi City kasabasının yaklaşık yüzde 20'sini kontrol ettiğini söylemesi, örgütün ordunun geçen hafta kaydettiği alanın iki katından fazlasına hakim olduklarını gösteriyor. Bu durumda, üç haftadır süren kuşatmanın kısa sürede sona ermesi beklenmiyor. IŞİD'in haber ajansı Amak, aşırı radikal grupla bağlantılı yüzlerce savaşçının 23 Mayıs'tan beri ele geçirmeye çalıştığını belirtti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Telegram uygulaması üzerinden yeni bir saldırı çağrısı yayınladı ve Ramazan ayı boyunca ABD, Avrupa, Rusya, Avustralya, Irak, Suriye, İran ve Filipinler'deki militanlarından saldırı düzenlemelerini talep etti. Ses kaydının IŞİD sözcüsünden geldiği başka kaynaklardan doğrulatılamasa da Reuters, kayıttaki sesin örgütün önceki yayınlarındaki sesle aynı olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

İran'da geçen hafta terör örgütü IŞİD (DEAŞ) tarafından parlamento binası ve Humeyni Türbesi'nin önünde düzenlenen eş zamanlı saldırıların etkisi sürerken, İran televizyonu tarafından yayınlanan yeni görüntülerde bir sivilin teröristlerin elinden ilginç bir şekilde kurtuluşu dikkat çekiyor. Tahran'da 17 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları gerçekleştiren saldırganların komutanı, geçtiğimiz günlerde güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Londra polisi, 3 Haziran'da Londra Köprüsü'nde gerçekleşen terör saldırısının faillerinin, patlayıcı görünümlü şişeler yerleştirilmiş kemer giydiklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Suriye devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Rakka'da bir hava saldırısında öldürüldüğü öne sürüldü. Rakka'da dün gece yoğun hava saldırılarının gerçekleştiği belirtilen haberde, Bağdadi'nin ölümüne ilişkin doğrulayıcı bir başka bilginin henüz bulunmadığı kaydedildi. Terör örgütü IŞİD'in yayın kolu olarak bilinen Amaq, Bağdadi'ye ilişkin haberi doğrulamazken, Rakka'ya yönelik hava saldırılarında sivillerin öldüğünü iddia etti.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

ABD'nin Riyad Büyükelçiliği, Suudi Arabistan'daki vatandaşlarına, bu ülkede meydana gelebilecek muhtemel terör saldırıları konusunda uyarıda bulundu. Büyükelçiliğin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, ABD vatandaşlarına, DEAŞ ya da El-Kaide kaynaklı terör saldırıları tehlikesinin sürmesi nedeniyle yabancı vatandaşların yoğunlukta bulunduğu bölgelere seyahat edilirken dikkatli olunması çağrısı yapıldı.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü IŞİD'e yönelik sabah saatlerinde 11 ilçede eş zamanlı operasyon düzenledi. TEM Özel Tim ekipleri önceden belirlenen 19 adrese yaptıkları baskınlarda hakkında yakalama kararı bulunan 18 kişiyi gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda 1 pompalı tüfek, 38 mermi ve fişek, kelepçe ile çok sayıda dijital ve basılı doküman ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Irak'ın Musul kentine terör örgütü IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 30 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı. Irak ordusu ise, IŞİD'in saldırılarını geri püskürttü. Ordunun, çok sayıda IŞİD'li teröristi de öldürdüğü gelen bilgiler arasında. Irak ordusu, Musul'u IŞİD'ten temizlemek için geçen yıl büyük bir taarruz başlatmış, operasyonda sona gelindiği açıklanmıştı.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Filipinler'de haftalardır Marawi kentinde IŞİD'i kuşatan ordu birlikleri, bir günde 13 kayıp verdi. ABD özel kuvvetler askerleriyle kenti teröristlerden kurtaracak operasyona katılıyor. Yerel medya, bir Amerikan P3 Orion gözetleme uçağının Cuma günü kentin üstünde uçtuğunu bildiriyor. Başkent Manila'daki ABD büyükelçilik sözcüsü, yardım talebinin Filipinler hükümetinden geldiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Birleşmiş Milletler (BM), "Uluslararası barış ve güvenliğe yönelik DEAŞ tehdidi" başlıklı toplantıda terör örgütünün son durumunu değerlendirdi. BM, DEAŞ'ın askeri yapıda değişikliğe giderek Irak ve Suriye dışındaki saldırılara daha fazla odaklandığını bildirdi. BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Feltman "DEAŞ, Yerel komutanlara daha fazla yetki verdi ve çatışma bölgelerinin dışındaki saldırılara her zamankinden daha fazla odaklandı" dedi.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Terör örgütü IŞİD'e karşı amansız bir savaş verilen Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'dan, dehşete düşüren fotoğraflar geldi. Kentin güneyinde yol kenarındaki bir tarlaya atılan cesetlerin, elleri ve gözlerinin bağlandığı dikkat çekiyor. Reuters haber ajansı, tarlaya rastgele bırakılan 15 erkeğe ait cesetlerin çürümeye başladığını bildiriyor. Birçok mermi kovanının bulunduğu söz konusu nokta, araçların seyrek geçtiği bir bölgede bulunuyor.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

İngiltere'nin Başkenti Londra'da 8 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısında İngiliz polisinin saldırganları etkisiz hale getirdiği anın görüntüsü ortaya çıktı. Londra'nın merkezinde üç saldırganın polis tarafından vurulduğu görüntüler güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Videoda saldırganlar sokakta yürüyen birine doğru koşuyor ve saldırıyor.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Kentin güneyindeki bir tarlaya atılan erkek cesetlerinin gözleri ve elleri bağlanmış. Reuters'a konuşan insan hakları uzmanları, terör örgütü IŞİD şüphelilerinin Irak güçleri tarafından infaz edilmiş olabileceğini belirtiyor.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkedeki IŞİD saldırılarının ardından taziyelerini ileten ancak açıklamasında "Terörizmi destekleyen ülkelerin, destekledikleri kötülüğün kurbanları olma riskini taşıdığını vurguluyoruz" demesine tepki gösterdi. Zarif, Twitter'dan yaptığı açıklamada Beyaz Saray'ın açıklamasını 'iğrenç' olarak niteledi. ​İran'da dün parlamento ve Ayetullah Humeyni'nin türbesinde yaşanan iki ayrı bombalı ve silahlı saldırıda 13 kişi ölmüştü.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

İran haber ajanslarının son dakika haberine göre İran parlamentosunda silah sesleri duyulduğu belirtildi. İranlı milletvekili Elias Hazrati, 3 silahlı saldırganın 2 kişiyi yaraladığını belirtirken, bir yetkili saldırganlardan birinin tutuklandığını belirtti. Ayrıca Humeyni’nin türbesinin önünde de yaralılar olduğu bildirildi. Reuters kısa süre önce de İran parlamentosunda koruma görevlilerine ateş açıldığını bildirmişti. AFP İran'daki saldırıları IŞİD'in üstlendiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 07.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir