Son Dakika Yeni İsrail Haberleri

İsrail medyasında İran'ın, Suriye'nin kuzeybatısında uzun menzilli füze üretmek için fabrika kurduğu iddia edildi. İsrail'in Kanal 2 televizyonunda yayınlanan haberde, İran'ın Suriye'de kurduğu uzun menzilli füze fabrikasına ait olduğu öne sürülen uydu görüntüleri yayınlandı.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

İran, Yunan takımı Panionios'ta oynayan iki İranlı futbolcu İhsan Hacsafi ile Mesud Şucai'nin İsrail takımı Makkabi Tel Aviv'le aynı sahaya çıkmasına müsamaha göstermedi.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin kuzeyine düzenlediği hava saldırılarında 3 Filistinli'nin yaralandığı bildirildi. Yaralılardan başına şarapnel parçası isabet eden bir Filistinli'nin durumunun ağır olduğunu belirtildi. Öte yandan İsrail Kanal 2 televizyonu, Gazze sınırında yer alan, İsrail'in güneyindeki Askalan kentine bir roket düştüğünü duyurdu. Söz konusu roket saldırısını Filistinli gruplardan üstlenen olmadı.


Yayın Tarihi: 09.08.2017

İsrail’in, darbeci general Abdülfettah el-Sisi yönetimindeki Mısır’a, Sina yarımadasında bazı bölgeleri satın almak için yeni bir teklifte bulunduğu öne sürüldü. El-Masriyun gazetesinin ele geçirdiği bilgilere göre, İsrail, ekonomisi batık Sisi yönetimine, Sina’nın bazı bölümlerini satın almak amacıyla “çekici bir teklifte” bulundu. İsrail planının ikinci safhasında ise, her geçen gün işgalini genişlettiği bölgelerde yaşayan Filistinlileri Mısır’dan satın alacağı topraklara sürmek var.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

İsrail, tarihinde ilk defa İsrailli bir Arap'ı vatandaşlıktan çıkardı. İnsan hakları grupları, ‘tehlikeli bir örnek' teşkil ettiğini belirttikleri kararı tepkiyle karşıladı. Hayfa Sulh Mahkemesi tarafından İsrail vatandaşlığından çıkarılan Alaa Reid Ahmed Zeyud, geçen haziran ayında 4 cinayet teşebbüsünden 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ekim 2015'te Zeyud, aracını İsrailli bir askerin üzerine sürmüş ve 3 sivili bıçaklamıştı.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında yürütülen yolsuzluk soruşturmasında çok önemli bir gelişme yaşandı. Netanyahu'nun eski özel kalem müdürü Ari Harow'un Başbakan Netanyahu aleyhinde polise ifade vereceği ifade edildi. Harrow'un ifadesinin soruşturmaya yeni bir boyut katması bekleniyor. İsrail basını, Netanyahu'nun eski özel kalem müdürü Ari Harow'un İsrail polisiyle Netanyahu'nun rüşvet aldığı konusunda ifade verme konusunda anlaştığını yazdı.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

Ürdün parlamentosunda 82 milletvekili, İsrail'in Amman Büyükelçisinin ülkesine gönderilmesi ve Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisinin de geri çağrılması için teklif sundu. Ürdün Kralı 2. Abdullah ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan, 2 Ürdünlüyü öldüren güvenlik görevlisinin yargılanmasını talep etmişti. İsrail Hükümet Sözcüsü Ofir Gendelman, olaydan iki gün sonra Amman'da görevli İsrail Büyükelçisi Einat Şalain ve ekibinin İsrail'e döndüğünü duyurmuştu.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin dışişleri bakanları, İsrail'in Filistinlilere Mescid-i Aksa yasağı getirmesiyle tırmanan gerilimi görüşüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu kapsamda İstanbul'da düzenlenen 'Mescid-i Aksa' toplantısında konuşuyor. Çavuşoğlu, İsrail'in Mescid'-i Aksa girişindeki güvenlik önlemlerini ve metal dedektörleri kaldırmasının 'aklıselim bir adım' olduğunu vurguladı.Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü toplantıya 38 ülke katılıyor


Yayın Tarihi: 01.08.2017

İsrail'in saygın gazetelerinden Yedioth Ahronot, İsrail yönetiminin Türkiye'den kum getireceğini yazdı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Suriye'nin İdlip şehri kırsalında, üzerinde kamera ve çip bulunan kuş ele geçirildi. Suriye'nin İdlip kırsalında bulunan ÖSO birlikleri, havada uçan değişik bir kuş fark ettiler. Kuşun her gün sürekli aynı bölge üzerinde uçması, bölgede bulunan muhaliflerin dikkatini çekti. Açılan ateş sonucu vurulan kuşun üzerinde kamera ve çip olduğu görüldü.


Yayın Tarihi: 30.07.2017

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girişlerde uyguladığı kısıtlamaları kaldırmasının ardından, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bekleyen Filistinliler, akşam ve yatsı namazını Aksa'da kıldı. Namazın ardından gençler ve çocuklar, tatlı ve şekerleme dağıttı. Doğu Kudüs'ün birçok bölgesinden de havai fişeklerin atıldığı görüldü. Kudüs çevresinde Filistinli şoförler, korna çalarak Mescid-i Aksa'nın açılması kutlamalarına eşlik etti.


Yayın Tarihi: 29.07.2017

İslam İşbirliği Teşkilatı Mescidi Aksa'ya ilişkin son gelişmeler üzerine 1 Ağustos'ta İstanbul'da Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü toplanacak. İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi, Türkiye'nin çağrısı üzerine bir araya gelme kararı aldı.İsrail Polisi Mescid-i Aksa camisinin girişinde aldıkları güvenlik önlemlerinin kaldırılması sonrasında camide Cuma namazına 50 yaşın altındakilerin katılmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile görüşmeleri devam eden S-400 füze savunma sistemiyle ilgili, "Bu iş büyük oranda bitti, onu diyebiliriz çok rahatlıkla" dedi. Kalın, Rusya'nın S-400'ler için 'Tamam' dediğini ifade ederken "Çok ciddi bir teknoloji transferinin ve dönüşümünün başlangıcı olacak" ifadelerini kullandı. Kalın, Habertürk Televizyonunda katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmede bulundu.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i neden görevden almak istediğini yazdı. Murat Yetkin, "Öyle anlaşılıyor ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan Suudi Arabistan, diğer yandan İsrail’den gelen 'Osmanlı devri geçti' beyanlarına karşın İslam âlemine İstanbul’dan seslenecek bir önderlik kurumu tahayyül ediyor ve bunun sorumluluğunu da Görmez’e emanet edebileceğini düşünüyor" dedi.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

İsrail, Mescid-i Aksa'da bu hafta 50 yaşından altından kişilerin cuma namazına katılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. İsrail'in Müslümanlar açısından en kutsal mekanlardan biri olan Mescid-i Aksa çevresine kurulan metal dedektörlerin kaldırılmasının ardından, dün kapılar açılmış ve Filistinliler ibadet için akın akın Mescid-i Aksa'ya giriş yapmıştı.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

Filistinliler iki hafta aranın ardından dün girdikleri Mescid-i Aksa'da namaz kıldı. İ


Yayın Tarihi: 28.07.2017

İsrail'in kısıtlamalarını kaldırmasının ardından, Müslümanlar iki hafta sonra ilk kez Mescid-i Aksa'ya girmeye başladı. On binlerce kişi Harem-i Şerif'e giriyor. İsrail polisi, iki haftanın ardından Mescid-i Aksa'ya giren Müslümanlara Hutta Kapısı'nda müdahale ediyor, yaralılar olduğu belirtiliyor. İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüştü. Olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise kaldırıldıkları hastanede ölmüştü.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

İki İsrail polisinin öldürülmesinin ardından Mescid-i Aksa çevresine getirilen güvenlik önlemlerinin tamamen kaldırıldığı açıklandı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

BBC, Tel Aviv yönetiminin kutsal mabed çevresindeki güvenlik önlemlerini tamamen kaldırdığını son dakika haberi olarak duyurdu. Kaldırılanlar arasında parmaklık ve iskeleler var. Söz konusu hamlenin ardından Filistinliler Mescid-i Aksa'ya dönmeye hazırlanıyor. Müslüman liderler, yeniden ibadet çağrısı yaptı. İsrail, İslam dünyasını karşısına aldığı Mescid-i Aksa hamlesinde tamamen geri adım attı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

İngiliz Guardian gazetesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Ankara'da yaptığı ve "İsrail yönetimi her gün yeni bir uygulamayla Kudüs'ün İslami karakterini tahribe yelteniyor" dediği konuşmasına bugünkü sayısında sayfalarında yer verdi. Guardian, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik suçlamasının bölgede gerginliği daha da artırabileceğini yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiç kimse artık bizden bıkkınlık derecesinde bu ikiyüzlülüklere daha fazla sessiz kalmamızı bekleyemez" demişti.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın kapısındaki demir korkulukları kaldırdı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

Dışişleri, "İsrailli sözcünün haddini bilmez açıklamasını kınıyoruz. İsrail ibadet özgürlüğü önündeki engelleri kaldırmalı" açıklamasında bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dünkü açıklamalarına ilişkin sözleri hakkında "Cumhurbaşkanımızın Harem-i Şerif'teki son gelişmeler hakkında ifade ettikleri hususlara dair İsrail Dışişleri Sözcüsü'nün haddini bilmez açıklamasını kınıyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

İsrail'in Kudüs'teki Al-Aksa camisinin girişine metal dedektörü yerleştirme kararı üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İsrail'in yaptığı, Mescid-i Aksa'yı Müslümanların elinden alma girişimidir" sözlerine İsrail'den tepki geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, "Erdoğan İsrail'e öğüt verebilecek en son kişi" sözlerine yer verilirken, İsrail Dışişleri Bakanlığı da, paylaştığı Twitter mesajında Erdoğan'ın sözlerini eleştirdi.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerini kaldırdı.İsrail hükümetinden ve Mescid-i Aksa vakfı yetkilerinden ise henüz resmi bir açıklama gelmedi. Öte yandan Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu surlarla çevrili Eski Şehir bölgesine İsrail'e ait çok sayıda kamyonun girdiği gözlendi. Şehrin etrafında toplanan Filistinli gençlere ise İsrail polisi müdahale etti.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

İsrail ordusunun, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait bir mevziyi bombaladığı bildirildi. Öte yandan, İsrail askeri botlarından Gazze'nin güney sahilindeki balıkçı teknelerine de ateş açıldı. Saldırılarda can kaybı yaşanmadı. İsrail ordusundan henüz resmi açıklama yapılmadı.


Yayın Tarihi: 24.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile yaşanan Mescid-i Aksa gerilimi ve Türkiye sinagoglara yapılan saldırılarla ilgili Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, "Musevi vatandaşlarımızın ibadethanelerine yönelik eylemleri doğru bulmuyor, vatandaşlarımızı itidalli olmaya çağırıyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

Kudüs'ün El-Eizariya kasabasında İsrail güçleri ile Filistinliler arasında şiddetlenen çatışmalarda 1 kişi öldü, 67 kişi yaralandı. Kudüs'ün El-Eizariya kasabasında İsrail güçleri ile Filistinliler arasında devam eden gerginlik akşam üstü şiddetlendi. Yaşanan çatışmalarda ilk belirlemelere göre 1 kişinin öldüğü, 67 kişinin yaralandığı bildirildi. Yetkililer, 24 yaşındaki Yousuf Kashour isimli Filistin vatandaşının hayatını kaybettiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

İsrail'in kanal 2 televizyonunun haberine göre, "İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerini kaldırarak yerine el dedektörleri kullanma" kararı aldı. İsrail'in Mescid-i Aksa'nın kapılarına elektronik dedektör yerleştirdiği 16 Temmuz Pazar gününden bu yana Kudüs'te gerilim sürüyor. Erdoğan bugün, ''İsrail'in tüm uyarılara rağmen bu tutumunda ısrar etmesini kınıyorum" demişti.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İsrail'in tüm uyarılara rağmen bu tutumunda ısrar etmesini, dün bir kez daha Harem-i Şerif'te Cuma namazı kılınamamasını ve İsrail güçlerinin Cuma namazı için toplanan kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanımını İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla kınıyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum'' dedi.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen bıçaklı saldırıda 2 Yahudi yerleşimcinin öldüğünü, 2'sinin yaralandığını açıkladı. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin sağlık durumuna ilişkin detay verilmeyen açıklamada, söz konusu kişinin İsrail askerlerince vurulduğu ifade edildi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörler kalkana kadar İsrail'le tüm ilişkileri askıya aldıklarını" açıkladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail Mescid-i Aksa yasağını kaldırana kadar diplomatik tüm ilişkileri durduklarını açıkladı. Abbas, "El-Aksa Camii için verilen karar iptal edilene kadar İsrail tarafıyla olan bütün temasların her seviyede ertelendiğini ilan ediyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan ile 2012 yılında ABD'de "gizlice" görüştüğü iddia edildi. Gizli görüşmede, BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan'ın, Netanyahu'nun BM Genel Kuruluna İran nükleer programı hakkında yaptığı konuşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamaları birçok ilde protesto edildi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Dışişleri Bakanlığı, Kudüs’te Harem-i Şerif’te bir kez daha Cuma namazının kılınamaması ve yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Endişeliyiz" denildi. Öte yandan İHA'nın geçtiği habere göre; Filistinlilerin cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmek istemesinin ardından Filistinliler ile İsrail güçleri arasında çıkan çatışma sonucu ölü sayısı 3'e yükseldi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Kudüs'te Cuma namazını kılan Müslümanlar, İsrail polisinin saldırısına uğradı. İlk belirlemelere göre 10 kişi yaralandı İsrail polisinin geçtiğimiz 3 Filistinliyi öldürmesinden sonra başlayan gerginlik ortamı bu hafta da devam etti. Namazdan çıkanlara gaz ve plastik mermiyle saldıran İsrail polisi, ortalığı savaş alanına çevirdi. Çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İsrail Kudüs'te gerilimi tırmandırmayı seçti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Mescid-i Aksa'nın kapısında başlattığı metal arama dedektörü uygulamasından vazgeçmedi. İsrail, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirdi. Filistinliler güvenlik önlemlerini protesto için bugünü "Öfke Günü" ilan etti.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

Alperen Ocakları'na bağlı olduklarını söyleyen bir grup, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya dedektör yerleştirilmesini öne sürerek Neva Şalom Sinagogu'nun önünde "İbadet yaptırmayız" tehdidinde bulundu. Alperen Ocakları İl Başkanı Kürşat Mican "Nasıl orada bizim ibadet özgürlüğümüzü engelliyorsanız, biz de sizin burada ibadet özgürlüğünüzü engelleriz" diye konuştu. Türkiye Hahambaşılığı Vakfı da eylemi kınadıklarını açıkladı.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

AP'nin dünyaya servis ettiği karelerde, İsrail polisi Aslanla Kapı önünde ellerini havaya kaldırmış bir Filistinliye şiddet uyguluyor. Kudüs'ün Eski Şehir bölgesine kimseyi sokmayan polis, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mescid-i Aksa'da cuma günü yaşanan olayların ardından, İsrail polisi tarafından kapalı tutulan Harem-i Şerif'in yarın öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak açılacağını açıkladı. Daha önce de İsrail Hükümet Sözücü Ofir Gendelman, "Mescid-i Aksa'nın kapılarının ne zaman açılacağına ilişkin kararın pazar günü yapılacak olan kabine toplantısında açıklanmasına karar verildi." demişti.


Yayın Tarihi: 15.07.2017

Reuters haber ajansı, İsrail'in Kudüs kentinde silahlı saldırı olduğunu duyurdu. Olayda İsrail vatandaşı 1'i ağır 3 kişinin yaralandığı belirtiliyor. AFP ise saldırıda çok sayıda kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail, saldırılar nedeniyle Mescid-i Aksa'da cuma namazının kılınmayacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

İsrail ordusunda görev yapan Kim Mellibovsky, paylaştığı fotoğraflarla bir anda ünlü oldu.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Edy Cohen, 'İsrail'in bağımsız Kürdistan'a ihtiyacı var' başlıklı yazısında, İsrail’in 'bağımsız Kürdistan’ı desteklediğini yazdı. Edy Cohen, "Son zamanlarda Suudi Arabistan'dan Kürdistan'a beklenmedik bir destek geldi. Bu destek Katar'ı destekleyen Türkiye'den alınan bir intikam olabilir” ifadelerini kullanan Cohen, İsrail’in de Suudi Arabistan gibi 'bağımsız Kürdistan’ı destekleyeceğine dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

İsrail ordusunun, Suriye'den işgal altındaki Golan Tepeleri'ne atıldığı öne sürülen havan mermilerine karşılık, Golan'daki Suriye'ye ait savaş topunu vurduğu bildirildi. İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesinde, ismi açıklanmayan askeri bir yetkiliye dayandırılan haberde, İsrail ordusunun, Suriye'den atılan 2 havan mermisine karşılık olarak Suriye'nin Golan Tepeleri'ndeki savaş topunu hedef aldığı ve imha ettiği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 02.07.2017

İsrail ordusunun, Gazze'de bazı noktalara roket ve top ateşiyle saldırdığı bildirildi. Gazze'deki İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze'de bazı noktalara roket ve top ateşiyle saldırılarında sadece hasar oluştuğu duyuruldu. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra da söz konusu saldırılarda can kaybı yaşanmadığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

İsrail Savunma Bakanlığı basın dairesi, İsrail silahlı kuvvetlerinin İsrail tarafından kontrol edilen Golan Tepeleri'ne düşen birkaç top mermisine yanıt olarak Suriye topçu birliklerinin bulunduğu mevzileri ve mühimmat dolu bir aracı vurduklarını açıkladı. İsrail Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, “İsrail ordusu, Suriye rejimine ait iki topçu birliğinin bulunduğu mevzileri ve mühimmat dolu bir kamyonu vurdu” ifadelerine yer verildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

İsrail uçakları, Suriye'nin Kuneytra şehrine hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye tarafından atılan ondan fazla rokete karşılık, bu roketlerin atıldığı mevzinin vurulduğu iddia edildi. Ancak Suriye'den yapılan açıklamada, bölgede el Kaide bağlantılı terör örgütü olan el Nusra'nın Suriye ordusuna karşı büyük bir saldırı başlattığı, İsrail'in ise bu saldırıya destek amaçlı, havadan vurduğu iddia edildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

İsrail, Suriye'den atıldığı öne sürülen roketlere karşılık son dakika harekete geçri, ülkeye hava saldırısı düzenledi. İsrail, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana zaman zaman Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, rejim muhalifi örgütlere, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara operasyonlar düzenliyor. İsrail yönetimi genellikle bu tür saldırıları resmi olarak teyit etmekten kaçınıyor.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye ile İsrail’i bilgilendirdikten sonra ve ABD’ye haber vermeden Akdeniz’de konuşlanan iki savaş gemisiyle denizaltıdan Humus yakınlarında DEAŞ hedeflerini “Kalibar” seyir füzeleriyle vurduğunu açıkladı. Rus tarafından yapılan yazılı açıklamada 6 adet “Kalibar” seyir füzelerinin “Amiral Essen”, “Amiral Grigoroviç” firkateynleriyle “Krasnodar” denizaltısından fırlatıldığı kaydedildi.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile buluşarak ABD'nin Ortadoğu'da barış çabalarını yeniden canlandıracak. Uluslararası diplomasi ve barış görüşmeleri tecrübesi az olan Kushner, bugün İsrail'e geldi ve 20 saat burada kaldıktan sonra gece yarısı yeniden ayrılması bekleniyor. İlk olarak Netanyahu ile buluşacak olan Kushner daha sonra Ramallah'a geçerek iftar sonrası Abbas ile görüşecek.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, 50 yıldır Filistin'de süren işgalin sona ermesi çağrısında bulunarak, "Filistin'in devlet olma özlemini gerçekleştirmesi, İsrail'in güvenlik endişelerini gidermesi ve kalıcı barışın temellerinin atılmasının tek yolu 1967'de başlayan İsrail işgaline son verilmesi ve müzakere edilmiş iki devletli bir çözüme ulaşılmasıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 06.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir