Son Dakika Yeni Israil Haberleri

İsrail ordusunun, Gazze'de bazı noktalara roket ve top ateşiyle saldırdığı bildirildi. Gazze'deki İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, Gazze'de bazı noktalara roket ve top ateşiyle saldırılarında sadece hasar oluştuğu duyuruldu. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra da söz konusu saldırılarda can kaybı yaşanmadığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 27.06.2017

İsrail Savunma Bakanlığı basın dairesi, İsrail silahlı kuvvetlerinin İsrail tarafından kontrol edilen Golan Tepeleri'ne düşen birkaç top mermisine yanıt olarak Suriye topçu birliklerinin bulunduğu mevzileri ve mühimmat dolu bir aracı vurduklarını açıkladı. İsrail Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, “İsrail ordusu, Suriye rejimine ait iki topçu birliğinin bulunduğu mevzileri ve mühimmat dolu bir kamyonu vurdu” ifadelerine yer verildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

İsrail uçakları, Suriye'nin Kuneytra şehrine hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye tarafından atılan ondan fazla rokete karşılık, bu roketlerin atıldığı mevzinin vurulduğu iddia edildi. Ancak Suriye'den yapılan açıklamada, bölgede el Kaide bağlantılı terör örgütü olan el Nusra'nın Suriye ordusuna karşı büyük bir saldırı başlattığı, İsrail'in ise bu saldırıya destek amaçlı, havadan vurduğu iddia edildi.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

İsrail, Suriye'den atıldığı öne sürülen roketlere karşılık son dakika harekete geçri, ülkeye hava saldırısı düzenledi. İsrail, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana zaman zaman Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, rejim muhalifi örgütlere, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara operasyonlar düzenliyor. İsrail yönetimi genellikle bu tür saldırıları resmi olarak teyit etmekten kaçınıyor.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye ile İsrail’i bilgilendirdikten sonra ve ABD’ye haber vermeden Akdeniz’de konuşlanan iki savaş gemisiyle denizaltıdan Humus yakınlarında DEAŞ hedeflerini “Kalibar” seyir füzeleriyle vurduğunu açıkladı. Rus tarafından yapılan yazılı açıklamada 6 adet “Kalibar” seyir füzelerinin “Amiral Essen”, “Amiral Grigoroviç” firkateynleriyle “Krasnodar” denizaltısından fırlatıldığı kaydedildi.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile buluşarak ABD'nin Ortadoğu'da barış çabalarını yeniden canlandıracak. Uluslararası diplomasi ve barış görüşmeleri tecrübesi az olan Kushner, bugün İsrail'e geldi ve 20 saat burada kaldıktan sonra gece yarısı yeniden ayrılması bekleniyor. İlk olarak Netanyahu ile buluşacak olan Kushner daha sonra Ramallah'a geçerek iftar sonrası Abbas ile görüşecek.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, 50 yıldır Filistin'de süren işgalin sona ermesi çağrısında bulunarak, "Filistin'in devlet olma özlemini gerçekleştirmesi, İsrail'in güvenlik endişelerini gidermesi ve kalıcı barışın temellerinin atılmasının tek yolu 1967'de başlayan İsrail işgaline son verilmesi ve müzakere edilmiş iki devletli bir çözüme ulaşılmasıdır" dedi.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'ye ait olduğu iddia edilen ve bazı hacker gruplar tarafından yayınlanan e-postalar, Büyükelçinin İsrail yanlısı Demokrasiyi Savunma Vakfı (FDD) ile yakın ilişki içinde olduğunu ve Türkiye ile Katar'a karşı ortak politikalar geliştirmeye çalıştıklarını gösterdi. FDD Danışmanı Hannah'ın Büyükelçiye, 15 Temmuz'a yönelik bir Türk gazetede çıkan makaleyi göndererek, "Sizinle birlikte anılmaktan onur duydum" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

Filistinliler, İsrail'in engellemelerine rağmen ramazan ayının ilk cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'ya akın etti. On binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ve Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Aksa'nın yolunu tuttu. Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Tel Aviv’de binlerce İsrailli Filistin ile çatışmaların sona erdirilmesi talebiyle sokağa çıktı.


Yayın Tarihi: 28.05.2017

DW editörü Rainer Sollich'e göre, Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinde İran’ı eleştirmesi onay buldu. İsrail ve Filistin yönetimleriyle yaptığı görüşmelerde ise Ortadoğu barışı için yol gösterici olamadı.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu gezisi kapsamında bulunduğu İsrail'de yine dünya gündemini meşgul edecek bir 'ilginçliğe' imza attı. Trump, soykırım anıtındaki deftere yazdığı notla 'Bu kadarı da olmaz' dedirtti. Bir ABD Başkanı olarak daha resmi bir terminoloji kullanması beklenen Trump'ın, soykırım anıtı defterine 'So amazing' (çok şaşırtıcı) yazması sosyal medyanın diline düştü.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

İsrail’de karşılama töreninde elini tutmak isteyen eşi Donald Trump’ın elini elinin tersiyle geri iten Melania Trump, bu kez de Roma’da Air Force One uçağından inerken Donald Trump’ın elini tutmak istemesi üzerine ani bir refleks göstererek elini çekti. Melania Trump, davranışının dikkat çekmemesi için elini saçlarına atarak saçlarını düzeltiyormuş gibi yaptı. Öte yandan Donald Trump ise Katolik dünyasının lideri Papa Francis ile görüşmek için Roma’dan Vatikan’a geçti.


Yayın Tarihi: 24.05.2017

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'da ABD Başkanı Donald Trump'ın katıldığı ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi'nin 'siyasi değeri olmayan bir gösteri' olduğunu söyledi. Ruhani 'Ortadoğu'da İran'ın yardımı olmadan istikrarın imkansız olduğunu' da vurguladı. ABD Başkanı Trump ise İsrail'e ziyareti sırasında "İran'ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin verilmemeli" dedi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İsrail'de bulunan ABD Başkanı Donald Trump'a eşi Melania Trump'tan ilginç bir tepki geldi. Başkan Trump, kırmızı halıdaki yürüyüş esnasında kendisinden geride yürüyen eşine elini uzattı, Melania Trump ise bu isteği geri çevirerek, ABD Başkanı'nın eline vurdu. Melania Trump'ın, Suudi Arabistan'daki karşılama töreninde Trump'ın 5 metre kadar gerisinde tek başına yürümesi gündem olmuştu. First Lady'nin, o manzarada kendisiyle ilgilenmeyen ve yalnız bırakan eşine tepki gösterdiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İsrail'e iki günlük bir ziyaret düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, Ağlama Duvarı'nı ziyaret etti.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Reuters'a konuşan İsrail Havacılık Kurumu'ndan bir yetkili, İsrail’e iki günlük resmi ziyarette bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın ziyaretinin asil sebebinin ülkesiyle İsrail arasındaki ilişkinin bozulmasının imkânsızlığını teyit etmek olduğunu söylediğini ifade etti. Ayrıca, Trump'ın Suudi Arabistan'dan İsrail'e yaptığı direkt uçuşun, söz konusu rotada gerçekleşen ilk uçuş olabileceği belirtildi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İsrail’e iki günlük resmi ziyarette bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ziyaretinin asil sebebinin ülkesiyle İsrail arasındaki ilişkinin bozulmasının imkânsızlığını teyit etmek olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İsrail'in Tel Aviv kentinde kalabalık Jaffa bölgesinde bir araç yayaların arasına daldı. İlk belirlemelere göre en az 5 kişi yaralandı.Olayda 5 kişi yaralanırken, 2'sinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Saldırının, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'e resmi ziyarette bulunmasına kısa bir süre kala gerçekleşmesi dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde, Times Meydanı'nda da benzer bir saldırı yaşanmış; bir araç yayaların arasına dalmıştı.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İsrail, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan ziyareti arasında iki ülke arasında imzalanan büyük çaplı silah anlaşmasından duyulan kaygıyı ifade etti. Cumartesi günü imzalanan 110 milyar dolarlık anlaşmaya göre Suudi Arabistan İran'a karşı savunmasını güçlendirmek için 110 milyar dolara yaklaşan silah alım anlaşması yaptı. Anlaşma, 10 yıl içinde alım miktarının 350 milyar dolara kadar çıkabilmesine imkan tanıyor.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Çanakkale'de Gelibolu Lisesi'nden 1970-1971 eğitim öğretim yılında mezun olan 6/A Fen ve Edebiyat sınıfının öğrencileri, 45 yıl sonra aynı okulun bahçesinde buluştu. İsrail'den gelerek bu mutluluğa ortak olan ve bu buluşmayı sağlayan David Kara,"Çocukluk ve lise yıllarım Gelibolu'da geçti. Liseyi bitirdikten birkaç yıl sonra İsrail'e döndük. Orada yaşamaya başladım. Ama Gelibolu'dan kopamadım" dedi.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

İsrail’in El Kaide ile işbirliğini ifşa eden Suriyeliye 14 yıl hapis cezası verildi. İsrail, Suriye’nin güneyinde yer alan işgal altındaki Golan Tepeleri’nin yerlilerinden Sıdkı el-Makt’a, ”Suriye adına casusluk yapmak” suçlamasıyla 14 yıl hapis cezası verdi. Sıdkı el-Makt’ın 1985 ile 2012 yılları arasında da İsrail’de ”terörizm” suçlamasıyla 27 yıl hapis yattığı biliniyor.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

IŞİD'e katılacağına dair mektup bıraktığı eşi Maysaloon A.'nın ihbarı üzerine Antalya'da yakalanan İsrailli eczacı Hilal Abu H., eylemi düşünce aşamasında kaldığı gerekçesiyle delil yetersizliğinden beraat etti. Eşiyle sosyal medya üzerinden irtibata geçen Maysaloon A., yazdığı mesajlarla Hilal Abu H.'yi Suriye'ye gitmekten vazgeçirdi. Davanın ikinci duruşmasında ifade veren Hilal Ab H, pişman olduğunu söylerken, avukatı Ali Çelik yaptığı açıklamada, genç kadının ülkesine gönderildiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

İsrail'de kadınlar, kıyafetlerini çıkararak taciz ve tecavüz olaylarını protesto yürüyüşü düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe erkekler de destek verdi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

İsrail'de bine yakın kişi, kadınlara karşı yapılan taciz ve tecavüzlere dikkat çekmek için yürüyüş düzenledi. İsrail'de kadınlar, kıyafetlerini çıkararak taciz ve tecavüz olaylarını protesto yürüyüşü düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe erkekler de destek verdi. İsrailli kadınlar, çıplak düzenledikleri eyleme, 'Fahişe Yürüyüşü' adını veriyor.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Ressam-Çizer Şafak Tavkul İsrail ve Filistin çıkmazını ünlü çizgi film karakterleri Tom ve Jerry’e benzetti. Tavkul, “Kastedilen kedi Filistin’dir fare ise İsrail’dir. Biz evin gerçek sahibini değil de dışarıdan geleni seviyoruz. Bu filmler birden akla gelen fikirlerle yapılmıyor” dedi. Tavkul sinemanın dünya genelinde ciddi bir propaganda anlayışı içerdiğine dikkat çekerek özellikle aileleri çizgi film üzerinden uyardı.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, İsrail'in Kudüs politikasını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterdi ve Erdoğan'ı kente davet etti. Barkat, "Kudüs'ü 400 yıl boyunca işgal eden bir ülkeyi yöneten Erdoğan'ın bizim şehri nasıl yöneteceğimiz konusunda açıklama yapması şaşırtıcı. Türk istilası sırasında olanın aksine İsrail yönetimi altında Kudüs, bütün dinlerin özgürlüğüne izin veren özgür bir şehir" dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

İsrail'in en eski bir kaç televizyonundan biri olan Kanal 1'in kapatılma kararını canlı yayında öğrenen İsrailli haberci Geula Even, haberi güçlükle sunabildi. Even, önce İsrail Meclisi'nin kararını okudu ardından da yutkunarak izleyicilere veda etmeye çalıştı. Kanal 1'in de bağlı olduğu İsrail Yayıncılık Kurumu'nun kapatılma kararının bir süredir konuşulduğu ancak televizyon çalışanlarının bu denli hızlı bir adım beklemediği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail hakkındaki açıklamaları nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. Erdoğan'ın Filistinlilere karşı ırkçılık yapmakla suçladığı İsrail'den, Erdoğan'a sert bir yanıt gelmişti. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, "Kendi ülkesinde insan haklarını sistematik şekilde ihlal eden biri, bölgedeki tek gerçek demokrasiye ahlak vaazı vermemeli" ifadelerini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistinlilere karşı ırkçılık yapmakla suçladığı İsrail'den sert yanıt geldi. AFP'nin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, "Kendi ülkesinde insan haklarını sistematik şekilde ihlal eden biri, bölgedeki tek gerçek demokrasiye ahlak vaazı vermemeli" dedi. Nahşon, "İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır" dedi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyada yayınlanan konuşmasının sonunda Hamas'ın geçen hafta açıkladığı yeni siyaset belgesini yırtarak yanındaki çöp kutusuna attı. Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yeni siyaset belgesini sembolik olarak 'çöpe attı'.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

İsrail'in eski Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, İsrail için şu anda Suriye'de en iyisinin Beşar Esad'ın iktidarda kalması olduğunu belirtti. İsrail basınında yer alan haberlere göre bir panelde konuşan Halutz, "Şu anda bizim için Esad'ın iktidarda kalması en doğru çözümdür. İsrail, Esad'ın rejime karşı savaşan terör gruplarının işini bitirmesine izin vermeli" dedi. Halutz Rusya'nın bölgede bir 'istikrar faktörü' olduğunu savundu.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurt dışı seyahatlerini nereye yapacağını açıkladı. Yeni seçilen ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamada, ilk yurt dışı temaslarını yapacağı ülkelerle ilgili bilgi verdi. Trump, Beyaz Saray'daki konuşmasında, ilk yurt dışı ziyaretlerini mayıs ayı sonunda Vatikan, İsrail ve Suudi Arabistan'a yapacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Abbas, Trump’ın barış görüşmelerinin canlandırılmasıyla ilgili planlarını dinleyecek, ancak uzmanlar görüşmeden çıkacak sonuç konusunda umutlu değil. Abbas, Trump'ın barış görüşmelerinin canlandırılmasıyla ilgili planlarını dinleyecek. Trump, geçen hafta İsrail ile Filistin arasında barış olmaması için hiçbir sebep görmediğini açıklamıştı. Abbas da Trump döneminde barışa varılmasının mümkün olabileceğini kaydetmişti.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

İsrail'in "işgalci güç" olarak tanımlandığı "İşgal edilmiş Filistin" başlıklı karar tasarısı UNESCO'da oylanarak kabul edildi. Tasarıda Gazze'deki ablukanın devam ettiği, okulların ve eğitim merkezlerinin inşasında sorunlarla karşılaşıldığı, bölgeye giriş ve çıkışlarda uygulanan kontrollerin devam ettiği ve bunun kabul edilemez olduğu belirtildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, karar tasarısını kabul etmesini eleştirerek, kararı "saçma" olarak yorumladı.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Hamas'ın yeni siyaset belgesindeki değişim ne kadar keskin? İslam Direniş Hareketi'nin kısaltmasının baş harfleri olan Hamas diye bilinen örgütün 1988'deki kurucu sözleşmesinde değişiklikler yapacağına ilişkin haberler bir süredir duyuluyordu. Örgüt içinde yıllardır yaşanan kavgalar sonucu Hamas, konumunu yumuşatarak ve daha ölçülü bir dil kullanarak, yeni bir siyaset belgesi yayınladı. Belgede, örgütün 'İsrail'i tanıyacağı' gibi çok keskin bir değişim yok.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

İsrail Başbakanlık Sözcüsü David Keyes, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın açıkladığı yeni vizyonu ve siyaset belgesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Hamas'ı "dünyayı kandırmaya çalışmakla" suçladı. Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, hareketin 42 maddelik yeni vizyonunu ve siyaset belgesini Katar'ın başkenti Doha'da düzenlediği basın toplantısında açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, hareketin yeni vizyonunu ve siyaset belgesini açıkladı. Meşal, "Siyaset belgesi Hamas'ın tüm liderlerinin içerideki ve dışarıdaki kurumlarının ortak görüşünü yansıtmaktadır." ifadesini kullandı. Meşal, 1967 sınırları içinde Filistin devletini kabul edeceklerini duyurdu. Hamas'ın bu kararı İsrail ile 2 devletli çözüme yeşil ışık anlamına geliyor.


Yayın Tarihi: 01.05.2017

3 tankla desteklenen İsrail askerleri, Suriye'nin egemenliği altındaki bölgeye girerek, yaptıkları çitle sınırı yeniden çizdiler. Muhaliflere yakın kaynakların bildirdiğine göre, birkaç İsrail askeri, 3 tankla birlikte Suriye'nin sınır kenti Kuneytra'ya bağlı olan Kudneh köyünün batı tarafına sızdı. Askerler, Suriye içlerine 700 metre girerek yeni sınır çizdiler.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

İsrail istihbaratının değerlendirmesine göre, Musul'un IŞİD'den alınması an meselesi. Ancak İsrail, IŞİD liderinin kentte bulunmadığını düşünüyor.İsrail istihbaratının, Irak'ın IŞİD'le mücadelesinin güncel durumuna ilişkin değerlendirmeleri yayımlandı. İsrail istihbaratı, IŞİD'in Musul ve Rakka'da yenildikten sonra nereye gideceğini konusunda değerlendirmeler yaptıklarını, bu noktada en yüksek ihtimalin Irak-Suriye sınırı olduğunu iddia etti.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Cezaevi şartlarının iyileştirilmesi için geçen hafta açık uçlu açlık grevine başlayan Filistinlilerin bulunduğu bir İsrail cezaevinin önünde, bir grup aşırı sağcı İsrailliler "mangal" yaptı. Ulusal Birlik Partisi’nin gençlik kolları, Batı Şeria'da bulunan Ofer Askeri Hapishanesi’nin önünde toplanarak, açlık grevlerini protesto etmek ve grev yapan tutsakların iradesi kırmak için mangal yaparak adeta işkence ettiler.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

İsrail silahlı kuvvetleri, Suriye'de 90'a yakın kişinin bir kimyasal saldırıda ölmesinden yaklaşık iki hafta sonra, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın ordusunun elinde hâlâ birkaç ton kimyasal silah bulunduğunu söyledi. İsrail gibi saldırıdan Suriye ordusunu sorumlu tutan pek çok ülke arasındaki Fransa, dün bu konuda sahip olduğu kanıtları yakında açıklayacağını söylemişti.Dün İsrailli gazetecileri bilgilendiren üst düzeyli bir İsrail istihbarat yetkilisi Esad'ın elinde birkaç ton kimyasal silah kaldı.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

İsrail’de griden koru griye, koyu griden kahve rengine uzanan saçlarıyla İsrail basınına haber olan Başbakan Binyamin Netanyahu, eşi Sara’yla birlikte Celile kentine yaptıkları gezi sırasında eğlenceli bir video çekerek kendisiyle dalga geçti. Twitter’dan yayınlanan 32 saniyelik video Netanyahu’nun İsrail kuzeyindeki Celile’nin güzelliklere düzdüğü övgülerle başladı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

İsrail Türkiye'den ithal edilecek domatesi vergiden muaf tutacak. Vergisiz ilk domates İsrail'e ulaşacak.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Aydınlık Yazarı Doğu Perinçek, ABD’nin Tomahawk füzeleriyle referandumda ‘Evet’ cephesini vurduğunu iddia ederek, “ABD-İsrail cephesi, şer cephesidir. Şer cephesine 'Evet' diyorsanız, cehennemdeki yerinizi ayırın" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 12.04.2017

İsrail medyası, ABD’nin Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nü tahliye etmeye hazırlandığını iddia etti. İsrail istihbaratına yakın sitelerden Debka'da ABD’nin İncirlik yerine Suriye’nin kuzeyinde kurulan 5 hava üssüne yerleşmeyi planladığını; üslerden birisinin Rimeylan bölgesindeki Hajar Havaalanı olacağı, ikisinin Kamışlı’daki 2 ufak pist olduğu, dördüncüsünün ise Kobani’ye kurulduğu, beşinci üssün ise, IŞİD'in elinden geçtiğimiz ay kurtarılan Tabka Hava Üssü olacağı öne sürüldü.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

ABD Suriye'yi vurdu... Başkan Trump'ın talimatının ardından Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden ateşlenen 59 Toma Hawk füzesi, Suriye'nin Şayrat Hava Üssü'nü vurdu. İsrail, Suudi Arabistan ve Avustralya'nın ardından ABD'nin Suriye'yi füzelerle vurmasına İngiltere'den de destek geldi. Fransa "ABD saldırı ile ilgili bizi bilgilendirdi" şeklinde açıklama yaptı. İran ise Suriye'deki hava üslerinin vurulmasını sert bir dille kınadı.


Yayın Tarihi: 07.04.2017

Macaristan Erpatak Belediye Başkanı Orosz, İsrail'i eleştirdiği için mahkemede ifade verdi. Orosz, kendisini savunurken Erdoğan'ın Davos'taki 'one minute' videosunu izletti. Orosz, videoyu Macarca alt yazılı olarak izlettirerek, herkesin haksızlığa Erdoğan gibi tepki göstermesinin önemli olduğunu belirtti ve bu tepkiler gösterilse İsrail'in bu kadar pervasızca insan öldüremeyeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 04.04.2017

Birleşmiş Milletler, İsrail'in işgâl altındaki Filistin topraklarında yeni yerleşim birimi inşa etme kararını kınadı. ABD ise yeni yerleşimin ‘barış konusunda ilerlemeye yardımcı olmadığını’ ifade etti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in işgâl altındaki Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararının kendilerini hayâl kırıklığına uğrattığını belirtti.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mesut Barzani'nin bağımsızlık referandumu açıklamalarıyla ilgili, "Biz bu konuyu daha önce Kürt Bölgesel Yönetimiyle konuştuk. Biz bunun yanlış adım olacağını düşünüyoruz. Güvenlik risklerinin hat safhada olduğu bir döneme bunun gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz. Ayrıca Irak’ın parçalanması adımı başka bölgelere de yayılır, bunun bedelini de herkes öder" dedi.


Yayın Tarihi: 31.03.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir