Son Dakika Yeni Kanser Haberleri

Hindistan'ın Assam eyaletinin Sağlık Bakanı kanserin "kişinin geçmişteki günahları nedeniyle gelen ilahi adalet" olduğunu söylemesi ülkede öfke yarattı. Bakan Himanta Biswa Sarma insanların "geçmişteki günahları nedeniyle de" kanser gibi hastalıklara yakalanabileceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Dünya genelinde yapılan bir araştırma, çok kahve içen insanlarda diyabet, kalp rahatsızlıkları, bunama ve bazı kanser türlerine daha az rastlandığını ortaya çıkardı.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Kanada’da bir doktora öğrencisi kanser hücrelerinin yayılmasını önleyebilen bir buluş yapmış olması bilim çevrelerini heyecanlandırdı.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Kalıtım, birçok hastalıkta olduğu gibi ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanserlerin ortaya çıkmasında da önemli bir risk faktörünü oluşturuyor. Araştırmalar, tüm kanserlerin yüzde 5-10’unu kalıtımsal olarak devralınan gen mutasyonlarından kaynaklandığını gösteriyor. Konuyla ilgili bilimsel çalışmalar devam etmekle birlikte, bugün meme, yumurtalık, prostat ve kolorektal kanserlerin kalıtımsal geçiş gösterdiği biliniyor.


Yayın Tarihi: 23.11.2017

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Yalçın 70 yaş üzerinde olan erkeklerin üçte birinde gizli prostat kanseri olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 17.11.2017

Ünlü oyuncu Hazal Kaya'nın avukat annesi Ayşegül Kaya'nın kanser hastası olduğu ortaya çıktı. Kaya, annesinin saçlarını kazıdığı fotoğrafta, kanserde erken teşhisin önemine vurgu yaptı.


Yayın Tarihi: 15.11.2017

Uzun süredir yumuşak doku kanseriyle mücadele eden ve sosyal medyadan yardım edin 'Son şansım yoksa öleceğim' diye yazan Emel Gözde Becerikli hayatını kaybetti. Eylül ayında 10. kez kansere yakalanan Tasarımcı Emel Gözde Becerikli bugün hayatını kaybetti. Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı çağrı herkesi duygulandırmış, binlerce kişi tarafından paylaşılmıştı.


Yayın Tarihi: 15.11.2017

Gaziantep’te 9 yıl mücadele ettiği kanseri yenen, bir böbreği de ameliyatla alınan ilkokul 3'üncü sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Mehmet Yağcı, okuldan döndüğü servis minibüsünün altında kalıp, öldü.


Yayın Tarihi: 14.11.2017

Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri, kadınların, prostat kanserindeki utangaçlıkları nedeniyle erkeklere ciddi yardımda bulunduğunu belirterek, "Kadınlar erkeklerden bu konuda daha duyarlılar. Eşini, kardeşini, ağabeyini alıp geliyorlar ve bir kısmının hayatını kurtarıyorlar. Sadece hastanın hikayesinde değil, tedavi ve tedavi sonrası hastanın takibinde inanılmaz yardım sağlıyorlar' dedi.


Yayın Tarihi: 11.11.2017

Fazla kilonun diyabeti tetiklediğini belirten Prof. Dr. Erol Bolu, “2025 yılında üç kişiden birinde tip 2 diyabet görüleceği öngörülüyor, diyabet birçok hastalığa neden oluyor, önlenebilir kanser vakalarının yüzde 30’unun altında yatan temel neden de diyabet” dedi.


Yayın Tarihi: 11.11.2017

Görev yaptığı Ankara’da kanser tedavisi gören 35 yaşındaki öğretmen Handan Sivri Akcan, yaşamını yitirdi. Akcan’ın cenazesi, memleketi Samsun’un Bafra ilçesinde gözyaşlarıyla toprağa verildi.


Yayın Tarihi: 07.11.2017

Penis şekli ile mide, cilt ve testis kanserleri arasında bağlantı bulunduğunu belirten bilim insanları, ereksiyon sonrasında penisin kıvrılması olarak nitelendirilen Peyronie hastalığına sahip erkeklerde kansere yakalanma oranlarının çok daha yüksek olduğunu duyurdu.


Yayın Tarihi: 03.11.2017

Arının üretmiş olduğu propolis isimli ürünün özellikli havalarının soğuması ile birlikte artan nezle ve grip gibi rahatsızlarından yanı sıra diş ağrısı gibi birçok hastalığa iyi geldiğini ve kansere de 'öl' emri verdiğini belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 31.10.2017

Yeşim 16 yıldır kanserle mücadele ediyor. Kendisine âşık Orhan’ı “Ben hastayım. Sana hiçbir şey veremem” dese de sevdasından vazgeçiremedi. Geçen 24 Eylül'de evlendiler. Şimdi bir çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisi görüyorlar. Belki tek şansları var ama umutları büyük. Yeşim Gökyar "Doktorlar benim için 'Yapabilecek birşey yok' dedi. Dosyamı kapatıp beni taburcu etti. Ben ölümle savaşırken o bana aşık oldu. Ben kanser olduğum için onu istemedim. O ise beni hep istedi" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncusu Bahar Öztan yakalandığı yumurtalık kanserinin nüksetmesi nedeniyle geçtiğimiz günlerde 11 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma alınmıştı. Zorlu süreci atlatan Öztan'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.


Yayın Tarihi: 22.10.2017

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, birden fazla partner ile oral seks yapan erkeklerin baş ve boyun kanserine yakalanma riski çok daha yüksek. Oxford Üniversitesi’nin yayınladığı bir tıp dergisi olan Annals of Oncology’deki yeni bir araştırmaya göre, sigara içen ve 5 ya da daha fazla partnerle oral seks yapan erkeklerde HPV olarak bilinen kanser türüne yakalanma riski yüksek bir ihtimal.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Belçika'da Celyad adlı biyoteknoloji şirketi, geliştirdikleri ilaç sayesinde daha önce hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermeyen bir lösemi (kan kanseri) hastasının, kemoterapiye gerek kalmadan iyileştirildiğini açıkladı. Belçikalı şirkete göre, bu dünyada kanser tedavisi açısından bir ilk.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Dr. Sinan Akkurt’un biorezonans tedavisi alanında yoğunlaşmasındaki asıl tetikileyici olay, annesi ve kız kardeşinin art arda kanser hastalığına yakalanması ve modern tıbbın sunduğu uygulamaların yanında biorezonans tedavisinin de yardımıyla yeniden sağlıklarına kavuşmaları oldu.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Akciğer kanseri büyümesinin 2/3'ünü (yaklaşık %70-75) tamamlamadan pek şikayete sebep olmaz! Bu da akciğer kanserinde çoğu durumda tanıda geç kalınmasının sebebidir.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

ABD'li Cumhuriyetçi senatör John McCain mücadele ettiği beyin kanseri hakkında açıklamalarda bulundu. Doktorların hastalığın seyri konusunda kendisine 'çok ama çok ciddi' sonuçlar ilettiğini söyleyen McCain öldüğü zaman cenaze töreninde insanların 'Bu adam vatanına hizmet etti' demesini istedi.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

Dünyada yaklaşık her 4 dakikada bir erkeğe prostat kanseri tanısı konuyor. Hastalığın erken teşhis edilmesiyle son derece etkili sonuçlara ulaşılsa da amaç; prostat kanseri gelişimini önlemek. Bu doğrultuda da çalışmalar devam etmekle birlikte prostat kanserinde yaş, ırk, genetik özellikler gibi risk faktörlerini değiştirmek mümkün olamıyor.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

İngiltere´de kanserden ölen karısının yanında altı gün boyunca uyuyan Russel Davison, olayın çok uzun bir süre konuşulmasının ardından neden eşinin yanından günlerce uyuduğunu anlattı.


Yayın Tarihi: 22.09.2017

Kayseri'de yaşayan 62 yaşındaki Mehmet Cesaret, bayramdan önce rahatsızlanıp felç geçiren eşi 53 yaşındaki Bircan Cesaret’i el arabası ile hastaneye götürüp, getiriyor. Kendisi de gırtlak kanseri olan Mehmet Cesaret, hastanede fizik tedavi için yer açılmasını beklediklerini söyledi. Mehmet Cesaret yetkililerden kalıcı çözüm bekliyor.


Yayın Tarihi: 19.09.2017

Vücuttaki başka bir kemikten sıçramadan testisin kendi içerisinde oluşan kemik kanseri vakasına dünyada ikinci kez Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) bir hastada rastlandı. Daha önce Kore'de rastlanan kanser vakası, bilim insanları tarafından literatüre kazandırılacak. Konu hakkında bilgi veren OMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu çarpıcı bilgiler paylaştı.


Yayın Tarihi: 19.09.2017

Marmara Denizi'nde avlanan balıkçıların ağlarına yaklaşık 4 metre boyunda, 1,2 ton ağırlığında köpek balığı takıldı. Avşa Adası açıklarında palamut avına çıkan balıkçılar tarafından yakalanan 'pamuk' cinsi köpek balığı, görevliler tarafından güçlükle Beylikdüzü Yeşilvadi Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Kenan Müzesi'ne getirildi. Müzenin sahibi Kenan Balcı, köpek balığı etinin kanser hastalarına iyi geldiğini ifade ederken, köpek balığının eti kanser hastalarına ücretsiz dağıtıldı.


Yayın Tarihi: 18.09.2017


Yayın Tarihi: 14.09.2017

Zonguldak’ta, 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Melahat Yazıcı, gırtlak kanseri tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Yazıcı'nın ölmeden önce sosyal medya hesabında, 'Allah'ım sen sona yaklaştın diyen doktorları utandır yarabbim' diye yazdığı görüldü.


Yayın Tarihi: 06.09.2017


Yayın Tarihi: 01.09.2017

Kanser hücrelerini yok eden bir tedavi yöntemi bulundu


Yayın Tarihi: 31.08.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kalp krizi geçirdiği ve rahatsız olduğu iddialarının asılsız olduğunu belirterek, "Demek hastaneye kaldırılmışım öyle mi? Ne kadar ömür biçiyorlar bana? Baktılar ki başkana başka türlü bir şey olmuyor, böyle birtakım söylentilerle 'ne yapsak?' diyorlar" dedi. Sağlıklı olduğunu belirten Topbaş, "Bizim bebekliğimizde henüz mamalar çıkmamıştı, margarin yoktu. Biz her şeyi turfanda, mevsiminde yedik" dedi.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Savaşı kazandılar. Kimisi, çok kere. Kimisi, tekrar tekrar kazanıyor hala. Onlar kanserden güçlü çıktılar. Dünyanın en çok öldüren hastalığı, bu insanların kapısını çaldıysa da içeri giremedi.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

ABD'li Johnson & Johnson şirketi, bebek pudrasının kansere neden olduğu gerekçesiyle dava açan Eva Echeverria'ya 417 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu. Öte yandan şirket, kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde meme kanseri üzerine araştırma yürüten Doç. Dr. Devrim Pesen Okvur'un üç boyutlu ortamda hücre deneyi yapabilmek için 3D yazıcılarda ürettiği mikroçipler, dünya genelinde ilgi odağı oldu.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Canan Karatay yemeklerin pişirilme yöntemleri ile açıklamalarda bulundu. Balığın unla kızartıldığında kanserojen olduğunu kaydeden Karatay, Türk mutfağının Batı mutfağına göre sağlıklı olduğunu ifade etti. Karatay balık ile ilgili açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı: "Balık sağlıklı ama unlayıp kızartırsak kanserojendir. Ayrıca unu kızartırsak, şnitzel yaparsak, kırmızı et de kanserojendir."


Yayın Tarihi: 11.08.2017


Yayın Tarihi: 10.08.2017

İskoçya’da yapılan araştırmada çok küçük miktardaki altın taneciklerinin kanser tedavisinde kullanılabileceği açıklnadı. Edinburgh Üniversitesi’nden bilim insanları altının, akciğer kanseri tedavisinde hücreleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlardaki etkiyi artırdığını açıkladı. Bilim insanlarının, zebra balığı üzerinde denenen tedavi tekniğinin, insanlar üzerinde de uygulanabileceği konusunda umutlu oldukları belirtildi.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

Çin'de nadir görülen bir kanser türünün pençesine düşen genç kadının görüntüsü, görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. İngiliz The Sun gazetesinin haberinde adı anılmayan kadının, 'nöroblastom'a (çoçukluk çağında görülen otonom sinir sistemi tümörü) yakalandığı düşünülüyor. Hastalık nedeniyle talihsiz kadının küçük yaştan itibaren boynu ve yüzü şişiyor. Maddi imkansızlıktan ötürü böbrek üstü bezlerindeki şişkinlikler de kontrol edilemiyor.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar; D vitamininin kemik sağlığından bağışıklığın güçlendirilmesine dek birçok fayda sağladığını, eksikliğinin ise diyabetten kalbe, depresyondan astım ve kansere dek birçok ciddi hastalıkla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

Prostat büyümesi ve prostat kanseri, benzer şikayetleri yapmasına rağmen iki farklı hastalıktır ve tedavileri de farklıdır. Yaşa ve hormonal yapıya bağlı olarak prostat büyümesinin görülmesi olağan bir durumdur. Prostat normalde 15-25 gram ağırlığındadır. Boyut olarak iri bir kestane boyutundadır.


Yayın Tarihi: 01.08.2017

Mangal hasta eder mi? Diyetisyen Şebnem Kandıralı, özellikle kömürleşen etlerin sık tüketiminin prostat, pankreas ve kolon kanserine yakalanma riskini artırdığını belirtti. Çok yüksek sıcaklıklarda et pişirmenin heterosiklik aminler denilen kansere sebep olan bileşikleri üretebildiğini ifade eden Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, "Çok fazla ızgara tüketim yapan ülkelerde mide kanseri vakaları da yüksek oranda görülmektedir" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 29.07.2017

Ünlü şarkıcı Harun Kolçak bir süredir gördüğü kanser tedavisine olumlu cevap veremedi. 4 gün önce doğum günü olan Kolçak'ın ölümü sanat camiasını derinden üzdü. Sosyal medyadan taziye mesajları yağdı.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

Bursa'da yerel bir televizyon kanalında haber spikeri 24 yaşındaki Gamze Büyüksoy, yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü. Büyüksoy'un ölümü ailesini ve çalışma arkadaşlarını yasa boğdu. Geçtiğimiz yıl kan kanseri tanısı koyulan ve sağlığına kavuşması için 9 yaşındaki kardeşi Esma'dan ilik nakli yapılan Büyüksoy, tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Önceki hafta yeniden rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan genç sunucu, doktorların tüm müdahalesine rağmen dün gece yaşamını yitirdi.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Yaz mevsiminde artış gösteren cilt lekelerinden kırışıklara, en önemlisi ise ölümcül bir cilt kanseri türü olan malign melanoma… Malign melanom ile melanom dışı cilt kanserlerinin görülme sıklığı son 30 yıldır Dünya'da ve ülkemizde hızla artıyor. Bunun en önemli nedeni ise güneşin zararlı ışınlarından yeterince korunmamak.


Yayın Tarihi: 10.07.2017