Son Dakika Yeni Kürdistan Haberleri

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada 'Kürdistan' ifadesinin Meclis tutanaklarına küçük harfle başlatılarak “kürdistan” şeklinde geçmesine tepki gösterdi. Botan, "Kürdistan'ı küçük harfle yazarak kendi diline ihanet ediyorsun" dedi.


Yayın Tarihi: 09.11.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin 1980 ve 90’lı yıllarda, kötü dönemlerinde kendilerine kapılarını açtığını belirterek, "Türkiye de dahil bütün ülkelerle sorunların çözümü için görüşmek istiyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 06.11.2017

Türkiye’yi 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce 'Orduda hareketlilik var' diye uyaran Putin'in Özel Temsilcisi Aleksandr Dugin, Gazete Habertürk'ten Nalan Koçak'a konuştu: "(ABD) Kesinlikle bütün ekonomik ilişkileri kullanacaklar. Sürekli saldırı altında olacaksınız. İran’a, Rusya’ya yaptırım uygulanıyor. O kadar eminim ki Türkiye’ye de yaptırım uygulayacaklar. Ekonominizi kurtarmak için B planı yapmalısınız."


Yayın Tarihi: 06.11.2017

Ortadoğu gündeminin 1 numaralı konusu haline gelen Mesud Barzani, 1 Kasım'da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkanlığını bırakacağını bir mektupla parlamentoya iletmesinin ardından, dün akşam (29 Ekim 2017) televizyondan bir konuşma yaptı; "Artık peşmerge olarak devam edeceğim" dedi. 2008-2012 yılları arasında Fransa’nın ilk Erbil Konsolosunu yapan Frederic Tissot, "Barzani gibi bağımsız Kürdistan’ın ilk lideri olmak isteyen biri daha var" diyerek Abdullah Öcalan'ın işaret etti.


Yayın Tarihi: 30.10.2017

Kontrol altında tuttuğu tüm tartışmalı bölgeleri yitiren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin "düştüğü yerden" nasıl kalkacağı tartışılıyor. Peki bu hezimetin faturasını kim ödeyecek? Bunun siyasal haritaya yansıması ne olacak? Gazeteci Fehim Taştekin BBC Türkçe için yazdı.


Yayın Tarihi: 23.10.2017

Alman polisi sosyal medya hesabından PKK'ya ve Abdullah Öcalan'a destek verdi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, bu tweetin ardından , kendi sosyal medya hesabından bu tweeti paylaşarak çok sert tepki gösterdi. Frankfurt Polisi'nin resmi Twitter hesabından paylaşılan skandal tweette “Bu akşam sizin için görevdeyiz: "Öcalan'a Özgürlük, Kürdistan'a Barış" ifadeleri yer aldı. Frankfurt polisine tepki yağdı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi birinci haftasını doldururken uzmanlar Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan krizin şaşırtıcı olmadığı görüşünde birleşiyor. Türkiye’nin son dönemde ABD ve NATO’dan bağımsız attığı adımların, vize krizinin temel sebeplerinden olduğunu belirten uzmanlar, krizin uzun süre devam edebileceğini ifade ediyor.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

İngiliz Times gazetesi bugün yayımladığı analizinde, Kürtlerin Batılı müttefiklerinin, Iraklı güçlerin Kerkük'e girmesini desteklediğine dikkat çekti. Times, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin Kerkük'le ilgili gizli bir anlaşma yaptığından şüphelenildiğini de yazdı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Irak merkezi hükümetine bağlı güçler, Kerkük'ün güneyindeki bazı mevzileri Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı güçlerin elinden aldı. Irak ordusunun yaptığı açıklamaya göre merkezi hükümete bağlı güçlerin ele geçirdiği yerler arasında olan Tuzhurmatu'nun tamamında kontrol sağlandı. Güneydeki çekilmenin KYP ve KDP'ye bağlı peşmergeler arasında kriz yarattığı iddia ediliyor.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay başkanlığındaki HDP heyeti önceki gün tedavi gördüğü Almanya'da yaşamını yitiren Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin cenaze törenine katılmak üzere Diyarbakır'dan Irak'ın Süleymaniye kentine hareket etti. HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Cumartesi günü Diyarbakır'da Talabani için taziye kuracaklarını söyledi. Öte yandan Baydemir'in, Güneydoğu Anadolu bölgesi için 'Kuzey Kürdistan' demesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Irak'ta bağımsız Kürdistan için yapılan referandumun ardından gerilim tırmanmaya devam ediyor. Son dakika haberlere göre Kürt parlamenterlerin, Irak Parlamentosu'ndaki bugünkü oturuma katılmasına izin verilmedi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Financial Times gazetesi, IKBY'nin bağımsızlık referandumunun zamanlamasının talihsiz olduğunu yazdı. Gazeteye göre, zaten çalkantılı bir dönem yaşayan Orta Doğu'da bu kez Türkiye ve İran'ın da katılımıyla Araplar ile Kürtler arasında yeni bir savaş başlamamalı.


Yayın Tarihi: 02.10.2017

Mesud Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi'nin dış ilişkiler sorumlusu Hoşyar Siwaily, bağımsızlık referandumu sonrası BBC Türkçe'ye konuştu. Siwaily, "Cumhurbaşkanı Erdoğan hareketlerinde çok pragmatik ve çok hesaplıdır. Bu yüzden hem Türkiye hem Kürdistan halkını incitecek ani bir karar almadan önce iki, üç kere düşünecektir" dedi.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

Irak hükümeti Türkiye'nin bölgeden petrol alırken sadece Bağdat yönetimini muhatap almayı kabul ettiğini duyurdu. Öte yandan Kürt Rudaw televizyonu, Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) merkezi hükümetin bölgedeki havalimanlarında gözlemci bulundurması için Bağdat'a görüşme teklif ettiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

"Irak Kürt Bölgesel Yönetimi referandum sonuçları açıklandı. Bağımsızlık talebi yüzde 92.7 seviyesinde kabul görmüş durumda" diyen Abdulkadir Selvi, bağımsızlığın ne zaman ilan edileceği konusunda ise, "Bağımsızlık kartını cebine koyan Barzani, hemen bağımsızlık ilan etmeyecek. Uygun bir zamanı kollayacak. Ancak devekuşu gibi kafamızı kuma sokmanın anlamı yok. Bugün ya da yarın Bağımsız Kürdistan ilan edilecek" dedi.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

PYD lideri Salih Müslim, Kuzey Irak'a askeri saldırı yapılması halinde YPG’nin burayı savunacağını söyledi. Şarku’l Avsat gazetesine demeç veren Müslim, Mesud Barzani liderliğindeki Kürt Demokrat Partisi (KDP) ile aralarındaki ihtilafların teferruata dair olduğunu belirtti ve ‘Kürdistan halkına saldırı yapılması halinde onları savunmaya hazırız’ dedi.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Irak referandumunun ardından Türkiye, ABD ve İran başta olmak üzere, bölgede yaşanan kaos sürecine eklenen 'Barzani krizi'ne yönelik, Hürriyet yazarı Sedat Ergin, 2 emekli büyükelçi Osman Korutürk ve Selim Karaosmanoğlu’nun bundan kısa bir süre önce Odatv için kaleme aldıkları “Türkiye Kürdistan referandumuna ilişkin nasıl bir yol izlemeli” başlıklı makaleleri üzerinden kritik analizlerde bulundu.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden Irak'taki bağımsızlık referandumuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Halaçoğlu "Barzani'yi kim palazlandırdı? Kim lahmacun ısmarladı?" diye sordu. Habertürk yazarı Nagehan Alçı da bugünkü yazısında, ABD Büyükelçiliği'nin Irak referandumundan önce Irak Başbakanı İbadi'ye mesaj gönderdiğini belirterek Barzani'nin rahatlığının buna dayandığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Kürt referandumunun ardından Türkiye'nin Irak'a asker gönderilmesini öngören 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi yeniden gündeme geldi. Türkiye'nin onbinlerce askerle Irak'ın geleceğinde söz söyleme imkanının reddedildiği dile getirilirken, Abdulkadir Selvi ise “Bugün Ortadoğu’da Kürtler, İsrail’den sonra ABD’nin ikinci müttefiki konumuna geldiyse bunda bizim 1 Mart tezkeresini reddetmekle girdiğimiz sürecin payı büyük” tezinin konuşulduğunu aktardı. MGK kararlarının açıklanması isteniyor.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Kerkük'te yapılan sır toplantıya katılan isimlerden biri her yerde ABD'nin 'ilk Kürdistan büyükelçisi" olarak tanımlanıyor. İsrail'in desteklediği Irak referandumundan birkaç gün önce, Kerkük'te, Barzani’nin danışmanı Hoşyar Zebari'nin evinde yapılan toplantıda yer alan 'Kürdistan planının mimarları'ndan bir tanesi geçmişiyle oldukça fazla dikkat çekiyor. O isim Peter Galbraith...


Yayın Tarihi: 25.09.2017

'Irak referandumu sonuçları ne olacak' sorusu Ortadoğu ve özellikle bölgesel gelişmeler göz önüne alındığından Türkiye gündeminin bir numaralı tartışma konusu haline geldi. Irak- Kürt referandumu sonuçları kadar tartışılan bir diğer konu ise IKBY referandumu sonrası Kerkük'ün statüsüne ilişkin hangi gelişmelerin yaşanacağı yönünde. Bölgeden gelen son dakika haberlere göre PKK'lı teröristlerin sokaklarda olduğu ve kutlama yaptıkları ifade edildi. İşte Irak referandumuna ilişkin tüm detaylar...


Yayın Tarihi: 25.09.2017

Irak referandumuna ilişkin Barzani'den son dakika açıklama.. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı (IKBY) Neçirvan Barzani; "Türkiye'nin bizi anlamasını bekliyoruz. Referandum asla 26 Eylül' de Kürdistan devletini ilan edeceğimiz anlamına gelmiyor" dedi. Öte yandan, IKBY bağımsızlık referandumunda oy verme işlemi devam ederken, Başbakan Binali Yıldırım da ortak canlı yayında kritik açıklamalar yaptı. Yıldırım, referandumun 'sıcak çatışmaya zemin hazırladığını' ifade etti.


Yayın Tarihi: 25.09.2017

Kürt referandumunda son duruma ilişkin gelen son dakika haberlere göre Habur Sınır Kapısı'nın kapatıldığı bildirilmişti, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi'nin yaptığı son açıklamada, IKBY Lideri Mesud Barzani'nin tüm ikazlara rağmen referanduma gitme kararı alması ve sabah saatlerinde oy verme işleminin başlamasının ardından Habur Sınır Kapısı’nın kapatıldığı bildirilmişti.


Yayın Tarihi: 25.09.2017

Kürt Bölgesi'ndeki bağımsızlık referandumu nedeniyle gerilim tırmanmaya devam ediyor. Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında çarpıcı gelişmeleri aktardı. Abdulkadir Selvi "Genelkurmay karargâhında Irak Genelkurmay Başkanı ağırlanıyordu. Görüşmede Irak Genelkurmay Başkanı’na, 'Eğer siz müdahale ederseniz biz Erbil’in arkasında durmayız' mesajı verildiği söyleniyor. Ayrıca referandum yaptırımları da başladı. Bölgesel yönetime 60 günde bir ödenen petrol parası ikinci kez ödenmedi" dedi.


Yayın Tarihi: 25.09.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, tartışmalı referandumla ilgili son kararını bugün açıklayacağı duyurulmuştu. Barzani, bir gün kala yaptığı son açıklamada bağımsızlık referandumunun yarın yapılacağını tekrarlayarak "Sadece bağımsızlıkla güvenliğimizi sağlayabiliriz. Referandum sonrası Bağdat ile diyalog ve müzakereye devam edeceğiz" dedi.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Irak Kür Bölgesel Yönetimi IKBY Lideri Mesud Barzani referanduma ilişkin kararı açıkladı. Barzani referandumun yapılacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü yazısında “Barzani’ye kim devlet başkanı muamelesi yapıyor? Çok açık biçimde Türkiye” ifadesini kullandı. Türk yetkililerin "IKBY referandumu" konusunda tepkili olduğunu hatırlatan Fatih Altaylı, "Peki şimdi Barzani’nin arka tarafının kalkmasından kim şikâyet ediyor? Türkiye" dedi.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Irak referandumu öncesi son dakika gelişmesi... Bölgeden gelen son dakika haberlere göre İran IKBY'nin dağlık bölgelerini bombalıyor. Öte yandan, ABD'nin Irak Büyükelçiliği, yarın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) referandum sırasında gerçekleşmesi muhtemel karışıklıklar nedeniyle vatandaşlarını uyardı.


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu resmen başladı. 25 Eylül'de yapılması planlanan Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumunda ilk oyun kullanıldığı açıklandı. Saat farkından dolayı Çin'de elektronik oy verme işlemlerinin başladığını belirten Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Konseyi Genel Veri Müdürü Karwan Celal, "Referandumda ilk oy Çin'de kullanılmış oldu." dedi.


Yayın Tarihi: 23.09.2017

MGK toplantısına iki gün gün kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılacak 'bağımsızlık referandumu'na ilişkin nihai tavrını 22 Eylül'de ortaya koyacak", "Barzani, bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileri olduğunu çok açık ve net görecek" sözleriyle işaret ettiği MGK toplantısına yönelik kulislere göre, referandum kararından geri adım atılmaması durumunda Kuzey Irak'a askeri müdahalenin gündeme gelebileceği konuşuluyor.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Irak referandumuna doğru gerilim yükeliyor... Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, IKBY referandum kararına ilişkin, "Bu, tehlikeli bir yoldur, doğru bir iş değildir. Barzani ateşle oynuyor. Bu ateş Barzani'yi önce yakar, sonra da başkalarını yakar. Doğru olan bu ateşle oynamaktan vazgeçmektir, aklıselime teslim olmak, referandumu iptal etmektir" açıklamasında bulundu.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna karşı Bağdat’tan yeni adımlar geldi. Irak Federal Mahkemesi, referandumu durdurma kararı aldı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise referandumun ertelenmesine dair bir kararın olmadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 19.09.2017

Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumu Türkiye-İsrail arasında da gerilime neden olmaya başladı. Yeni Şafak gazetesinin 'Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin İsrail’deki Kürt kökenli 200 bin Yahudi’nin Kuzey Irak’a ve Suriye’ye geri dönmesine yönelik beklenti içinde olduğu öğrenildi' haberine İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesinden yalanlama geldi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Anadolu Ajansı'nın son dakika haberine göre, Irak Federal Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referandumu durdurma kararı aldı. Başkan Mesud Barzani, referandumunu erteleme tekliflerine "Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz" demişti. Öte yandan Irak Başbakanı İbadi, Kürt Yönetimi'nden referandumu askıya almasını resmen istedi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

AK Parti Ankara Milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Aydın Ünal, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'ye "Biz coğrafyamızdaki bu kadar çok ve anlamsız sınırdan şikayet ederken, püskevit isteyen çocuk edasıyla 'Bizim niye devletimiz yok' diyerek yeni bir sınır çizmeye yeltenmek, hak değildir, insani değildir, imani hiç değildir" sözleriyle tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Türkiye’nin Suriye siyasetindeki ilk somut değişikliğin olduğu sırada İsrail'in Irak’taki Kürt bağımsızlık referandumuna destek verdiğine işaret eden Murat Yetkin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan bu koşullar altında MGK toplantısını öne çekti, olağanüstü gelişmeler yaşanıyor" dedi. Yetkin şöyle devam etti: "Bölgemiz daha da karışıyor. Suriye siyasetimiz ise ABD destekli PKK’nın Suriye’de Kürt özerkliği, İsrail destekli KDP’nin Irak’ta Kürt bağımsızlığı peşinde koştuğu böyle bir dönemde değişiyor."


Yayın Tarihi: 18.09.2017

İsmailağa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, rüyasında meclisin savaş kararı aldığını belirterek “Vatanımız için hayırlısı nasip olsun” dedi. Ünlü, resmi YouTube sayfasından paylaşılan sohbet videosunda rüyasındaki savaş kararının, bağımsızlık referandumu hazırlığındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) karşı ‘vatanın bölünmemesi için’ alındığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 17.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırılmasına tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım, "Cenazeyi saldırı kendini bilmez birkaç kişinin provokasyonu" dedi. Irak'ta bağımsız Kürdistan için referandumu için ise Yıldırım, "Mesud Barzani'ye dostça çağrı yapıyoruz. Hala vakit varken bu yanlıştan dönün" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

IKBY'nin Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumu öncesinde BM, ABD ve İngiltere, Barzani'ye alternatif plan sundu. Mesud Barzani'nin, "referandumun ertelenmesi kararının tek bir kişi ya da siyasi partinin yetkisinde olmadığını, kararın daha ziyade Kürdistan halkı tarafından ortaklaşa alınması gerektiği" görüşünü dile getirdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

Kuzey Irak'ta devam eden bağımsızlık referandum sürecine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Bu karar onları daha çok yalnız bırakacaktır. Bu karara İsrail'den başka hiçbir ülkeden destek gelmedi. Bu referandum kararından vazgeçilmesi gerektiği şeklinde tepkiler geldi" dedi.


Yayın Tarihi: 14.09.2017

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bürosundan yapılan açıklamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı "bağımsızlık referandumundan" önce Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını desteklediklerini belirtti.


Yayın Tarihi: 13.09.2017

Daha önce de Ortadoğu'da bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına destek veren İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, ABD'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunu desteklemesi gerektiğini söyledi. İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked "Kürdistan'ın kurulmasından büyük menfaatimiz var" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Irak referandumu ile ilgili son dakika gelişmesi... Türkiye'nin de karşı çıktığı ve iptal edilmesi yönünde çağrı yaptığı 'bağımsızlık referandumu'na ilişkin, Irak Parlamentosu'nda yapılan oylamadan ret sonucu çıktı. İlk gelen bilgilere göre, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, anayasaya aykırı referandumu tanımayacaklarını söylüyor.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan'ın, terör örgütü PKK'nın İsrail'in dış politikasına hizmet ettiğini ileri sürüldü. Star'da yer alan habere göre, İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, PKK'yı terör örgütü olarak görmediklerini söyledi. Golan, PKK'yı terör örgütü olarak görmediklerini söylerek, "İsrail'in dış politikasına hizmet ediyorlar'' dedi.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

BBC'ye açıklamalarda bulunan IKBY lideri, referandum sonuçlarının kabul edilmemesi halinde, sınırları kendilerinin çizeceğini söyledi. Referandumu "bağımsızlığa giden ilk adım" olarak niteleyen Barzani, "Kürdistan'daki insanlar ilk defa özgürce geleceklerine dair karar verecekler" ifadelerini kullandı. Referandumun direkt bağımsızlık anlamına gelmediğini belirten Barzani sonucun Bağdat hükümetiyle yapılacak görüşmelerde Kürtlerin elini güçlendireceğini savunuyor.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gidiyor. Referandumda kullanılmak üzere hazırlanan oy pusulası Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Türkçe olmak üzere 4 dilde basıldı. Barzani, ‘Bağımsız Kürdistan’ için 25 Eylül’de referanduma gidiyor. PKK/PYD ise kantonları devletleştirme amacıyla 28 Eylül’de sandık kuracak. Bir sonraki adım, iki bölgeyi de tek çatıda birleştirmek.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

BBC'nin sorularını yanıtlayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül'de düzenlenecek bağımsızlık referandumuna Kerkük'ün de katılması sonrası kendilerine yöneltilen açıklamalara yanıt verdi. 25 Eylül'de düzenleneceği açıklanan referandumda hakkında "Bu referandumu bu zamana kadar ertelememiz bile bir hataydı" diyen Barzani, Türkiye ve İran'ın kendi çıkarları nedeniyle sınırlarını kapatmayacağına inandığını söyledi.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslar kapsamında Irak'a gerçekleştirdiği ziyarette, Iraklı mevkidaşı İbrahim el-Caferi ile ortak açıklama yapıyor. 25 Eylül'de gerçekleşecek referanduma ilişkin 'Kürdistan' tartışmalarına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, "Atılan yanlış adımları kendilerine söyledik. Sorunlar sınır bütünlüğüyle çözülmeli. Kararın yanlışlığını Erbil'de söyleyeceğim" diyerek referandumun yapılmasına Türkiye'nin karşı çıktığını yineledi.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Irak’ın başkenti Bağdat’ta temaslarını sürdüren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı müzakere heyetinin, referandumun ertelenmesini isteyen Bağdat’taki yetkililere bir dizi şart koştuğu öğrenildi. IKBY'ye bağlı heyetin bugün 10’un üzerinde toplantı yapacağını, toplantıların Yeşil Bölge’nin dışında olması nedeniyle güvenlik açısından bilgi verilmediğini aktardı.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kahire merkezli El Ahram gazetesine verdiği mülakatta, 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunu, “Referandumun tek kelimelik anlamı var: Bağımsızlık” ifadeleriyle özetledi. Barzani, Ankara'ya yönelik verdiği mesajda, “Kürdistan, sırtınızı verebileceğiniz güvenli ve müreffeh bir yerdir. Türk arkadaşlarımız kendileri açısından Kürdistan Bölgesi'nin önemli olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu yüzden bizimle devam ediyorlar” dedi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017