Son Dakika Yeni Kürdistan Haberleri

MGK toplantısına iki gün gün kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılacak 'bağımsızlık referandumu'na ilişkin nihai tavrını 22 Eylül'de ortaya koyacak", "Barzani, bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileri olduğunu çok açık ve net görecek" sözleriyle işaret ettiği MGK toplantısına yönelik kulislere göre, referandum kararından geri adım atılmaması durumunda Kuzey Irak'a askeri müdahalenin gündeme gelebileceği konuşuluyor.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Irak referandumuna doğru gerilim yükeliyor... Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, IKBY referandum kararına ilişkin, "Bu, tehlikeli bir yoldur, doğru bir iş değildir. Barzani ateşle oynuyor. Bu ateş Barzani'yi önce yakar, sonra da başkalarını yakar. Doğru olan bu ateşle oynamaktan vazgeçmektir, aklıselime teslim olmak, referandumu iptal etmektir" açıklamasında bulundu.


Yayın Tarihi: 20.09.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna karşı Bağdat’tan yeni adımlar geldi. Irak Federal Mahkemesi, referandumu durdurma kararı aldı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise referandumun ertelenmesine dair bir kararın olmadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 19.09.2017

Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumu Türkiye-İsrail arasında da gerilime neden olmaya başladı. Yeni Şafak gazetesinin 'Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin İsrail’deki Kürt kökenli 200 bin Yahudi’nin Kuzey Irak’a ve Suriye’ye geri dönmesine yönelik beklenti içinde olduğu öğrenildi' haberine İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesinden yalanlama geldi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Anadolu Ajansı'nın son dakika haberine göre, Irak Federal Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referandumu durdurma kararı aldı. Başkan Mesud Barzani, referandumunu erteleme tekliflerine "Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz" demişti. Öte yandan Irak Başbakanı İbadi, Kürt Yönetimi'nden referandumu askıya almasını resmen istedi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

AK Parti Ankara Milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Aydın Ünal, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'ye "Biz coğrafyamızdaki bu kadar çok ve anlamsız sınırdan şikayet ederken, püskevit isteyen çocuk edasıyla 'Bizim niye devletimiz yok' diyerek yeni bir sınır çizmeye yeltenmek, hak değildir, insani değildir, imani hiç değildir" sözleriyle tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 18.09.2017

Türkiye’nin Suriye siyasetindeki ilk somut değişikliğin olduğu sırada İsrail'in Irak’taki Kürt bağımsızlık referandumuna destek verdiğine işaret eden Murat Yetkin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan bu koşullar altında MGK toplantısını öne çekti, olağanüstü gelişmeler yaşanıyor" dedi. Yetkin şöyle devam etti: "Bölgemiz daha da karışıyor. Suriye siyasetimiz ise ABD destekli PKK’nın Suriye’de Kürt özerkliği, İsrail destekli KDP’nin Irak’ta Kürt bağımsızlığı peşinde koştuğu böyle bir dönemde değişiyor."


Yayın Tarihi: 18.09.2017

İsmailağa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, rüyasında meclisin savaş kararı aldığını belirterek “Vatanımız için hayırlısı nasip olsun” dedi. Ünlü, resmi YouTube sayfasından paylaşılan sohbet videosunda rüyasındaki savaş kararının, bağımsızlık referandumu hazırlığındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) karşı ‘vatanın bölünmemesi için’ alındığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 17.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım, HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırılmasına tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım, "Cenazeyi saldırı kendini bilmez birkaç kişinin provokasyonu" dedi. Irak'ta bağımsız Kürdistan için referandumu için ise Yıldırım, "Mesud Barzani'ye dostça çağrı yapıyoruz. Hala vakit varken bu yanlıştan dönün" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

IKBY'nin Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumu öncesinde BM, ABD ve İngiltere, Barzani'ye alternatif plan sundu. Mesud Barzani'nin, "referandumun ertelenmesi kararının tek bir kişi ya da siyasi partinin yetkisinde olmadığını, kararın daha ziyade Kürdistan halkı tarafından ortaklaşa alınması gerektiği" görüşünü dile getirdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 15.09.2017

Kuzey Irak'ta devam eden bağımsızlık referandum sürecine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Bu karar onları daha çok yalnız bırakacaktır. Bu karara İsrail'den başka hiçbir ülkeden destek gelmedi. Bu referandum kararından vazgeçilmesi gerektiği şeklinde tepkiler geldi" dedi.


Yayın Tarihi: 14.09.2017

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bürosundan yapılan açıklamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı "bağımsızlık referandumundan" önce Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını desteklediklerini belirtti.


Yayın Tarihi: 13.09.2017

Daha önce de Ortadoğu'da bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına destek veren İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, ABD'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunu desteklemesi gerektiğini söyledi. İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked "Kürdistan'ın kurulmasından büyük menfaatimiz var" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Irak referandumu ile ilgili son dakika gelişmesi... Türkiye'nin de karşı çıktığı ve iptal edilmesi yönünde çağrı yaptığı 'bağımsızlık referandumu'na ilişkin, Irak Parlamentosu'nda yapılan oylamadan ret sonucu çıktı. İlk gelen bilgilere göre, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, anayasaya aykırı referandumu tanımayacaklarını söylüyor.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan'ın, terör örgütü PKK'nın İsrail'in dış politikasına hizmet ettiğini ileri sürüldü. Star'da yer alan habere göre, İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, PKK'yı terör örgütü olarak görmediklerini söyledi. Golan, PKK'yı terör örgütü olarak görmediklerini söylerek, "İsrail'in dış politikasına hizmet ediyorlar'' dedi.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

BBC'ye açıklamalarda bulunan IKBY lideri, referandum sonuçlarının kabul edilmemesi halinde, sınırları kendilerinin çizeceğini söyledi. Referandumu "bağımsızlığa giden ilk adım" olarak niteleyen Barzani, "Kürdistan'daki insanlar ilk defa özgürce geleceklerine dair karar verecekler" ifadelerini kullandı. Referandumun direkt bağımsızlık anlamına gelmediğini belirten Barzani sonucun Bağdat hükümetiyle yapılacak görüşmelerde Kürtlerin elini güçlendireceğini savunuyor.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gidiyor. Referandumda kullanılmak üzere hazırlanan oy pusulası Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Türkçe olmak üzere 4 dilde basıldı. Barzani, ‘Bağımsız Kürdistan’ için 25 Eylül’de referanduma gidiyor. PKK/PYD ise kantonları devletleştirme amacıyla 28 Eylül’de sandık kuracak. Bir sonraki adım, iki bölgeyi de tek çatıda birleştirmek.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

BBC'nin sorularını yanıtlayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül'de düzenlenecek bağımsızlık referandumuna Kerkük'ün de katılması sonrası kendilerine yöneltilen açıklamalara yanıt verdi. 25 Eylül'de düzenleneceği açıklanan referandumda hakkında "Bu referandumu bu zamana kadar ertelememiz bile bir hataydı" diyen Barzani, Türkiye ve İran'ın kendi çıkarları nedeniyle sınırlarını kapatmayacağına inandığını söyledi.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslar kapsamında Irak'a gerçekleştirdiği ziyarette, Iraklı mevkidaşı İbrahim el-Caferi ile ortak açıklama yapıyor. 25 Eylül'de gerçekleşecek referanduma ilişkin 'Kürdistan' tartışmalarına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, "Atılan yanlış adımları kendilerine söyledik. Sorunlar sınır bütünlüğüyle çözülmeli. Kararın yanlışlığını Erbil'de söyleyeceğim" diyerek referandumun yapılmasına Türkiye'nin karşı çıktığını yineledi.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Irak’ın başkenti Bağdat’ta temaslarını sürdüren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı müzakere heyetinin, referandumun ertelenmesini isteyen Bağdat’taki yetkililere bir dizi şart koştuğu öğrenildi. IKBY'ye bağlı heyetin bugün 10’un üzerinde toplantı yapacağını, toplantıların Yeşil Bölge’nin dışında olması nedeniyle güvenlik açısından bilgi verilmediğini aktardı.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kahire merkezli El Ahram gazetesine verdiği mülakatta, 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunu, “Referandumun tek kelimelik anlamı var: Bağımsızlık” ifadeleriyle özetledi. Barzani, Ankara'ya yönelik verdiği mesajda, “Kürdistan, sırtınızı verebileceğiniz güvenli ve müreffeh bir yerdir. Türk arkadaşlarımız kendileri açısından Kürdistan Bölgesi'nin önemli olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu yüzden bizimle devam ediyorlar” dedi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

PYD Eş başkanı Salih Müslim, ABD ile aralarında IŞİD sonrası dönem için herhangi bir anlaşma olmadığını, ABD'nin Türkiye ile Rakka operasyonu sonrasında anlaşabileceğini iddia etti. Alman Haber Ajansı DPA'ya açıklamalarda bulunan Müslim, ABD'nin Rojava'daki varlığı ile ilgili olarak, "Şu an var olan Amerikalı merkezler geçici bir süre için buradalar. Amerikalılar savaştaki gerekli uzman ve danışmanlıkları gereği buradalar. IŞİD sonrası süreç için de herhangi bir anlaşma yok" dedi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

Irak Cumhurbaşkan Yardımcısı Nuri el Maliki Türkiye hakkında tepki çeken açıklamalarda bulundu. Maliki, "Türkler, Musul'u Türk (kenti) yapmaya çalışıyor. Bu hayaller, Türkiye'nin bu hırsları…" ifadelerini kullandı. Kürdistan'ın Irak'tan ayrılması tartışması ile ilgili de konuşan Maliki, "Kürdistan hukuki ve anayasal anlamda bağımsız bir devlet olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Edy Cohen, 'İsrail'in bağımsız Kürdistan'a ihtiyacı var' başlıklı yazısında, İsrail’in 'bağımsız Kürdistan’ı desteklediğini yazdı. Edy Cohen, "Son zamanlarda Suudi Arabistan'dan Kürdistan'a beklenmedik bir destek geldi. Bu destek Katar'ı destekleyen Türkiye'den alınan bir intikam olabilir” ifadelerini kullanan Cohen, İsrail’in de Suudi Arabistan gibi 'bağımsız Kürdistan’ı destekleyeceğine dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 'Kürdistan bağımsızlık referandumu'nun ertelenmeyeceğini, karşı çıkılması halinde kanlı bir savaşın yaşanacağını söyledi. Başkan Barzani, “Kürdistan yönetimi olarak bütün meselelerin diyalog ve karşılıklı anlayışla çözüme kavuşması için çok çaba sarfettik. Çünkü Erbil-Bağdat arasında iyi bir komşuluk ilişkisinin olmasını istedik” dedi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bölgede 25 Eylül'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu için "zamanın uygun olduğunu ve daha fazla ertelenmeyeceğini" söyledi. Barzani "Ben Kürdistan'ın bağımsızlığı için doğdum" ifadelerini de kullandı. Barzani, "Irak Başbakanına referandumun Kürdistan Bölgesi halkının yasal hakkı olduğunu söyledim. Referandumdan sonra da sonuç üzerine barışçıl görüşmelerde bulunmak istiyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ülkelerin "bağımsızlık referandumu"na verdikleri tepkilerin normal olduğunu belirtti. Başbakan Binali Yıldırım ise, 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumuna ilişkin "Bizim görüşümüz çok açık ve nettir. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünü istiyoruz. Bu kararın da sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz" demişti.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Irak Bölgesel Kürt yönetiminin 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu kararını almasını değerlendirirken, bağımsızlık kararının halk tarafından verileceğini söyledi. Ensarioğlu, “Herkese düşen buna saygı göstermektir. Ortadoğu’da yaşadığımız bu süreçte gördük ki Türkiye’nin Ortadoğu’da en samimi müttefiki Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’dir” dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

IKBY bağımsızlık referandumuna ilişkin hazırlıklar sürerken Başkan Barzani’nin danışmanı Hacı, Irak medyasına referandumun Ağustos ayında yapılmasının planlandığını söyledi. Bas News İngilizce'ye göre, Muhammed Hacı Kürt Bölgesi Yüksek Seçim Komisyonu’na referandum düzenlenmesi için çağrı yapmaya hazırlandıklarını anlattığı açıklamalarında, Barzani’nin Kürt siyasi partilerinden bağımsızlık çabalarına liderlik yapacak olan ortak komisyona temsilcilerini belirlemelerini istediğini de anımsattı.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklamasına ilişkin "Barzani'den asla dost olmayacak, olsa da yalnızca üzerine basıp, gezeceğimiz post olacaktır. 'Bağımsız Kürdistan' demek, yıkım demektir. 'Bağımsız Kürdistan' demek, Türkiye'nin kırım ve kopuşu anlamına gelecektir" dedi.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

Irak'ın Kerkük İl Meclisi'nin geçen hafta aldığı resmi binalara Irak bayrağının yanına Kürt bayrağının asılması kararı tartışılırken, aynı meclis kentin Irak'taki bölgesel Kürt yönetimine bağlanması için oylama yapmaya karar verdi. Kerkük İl Meclisi üyesi İbrahim Halil, kentin Irak'taki 'Kürdistan Bölgesi' yönetimine katılması için oylamaya gideceklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

IKBY Başkanı Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw kanalında, hava durumunda yansıtılan haritada Türkiye'de bulunan şehirler Kürdistan'a bağlı gibi gösterildi.


Yayın Tarihi: 18.03.2017

Türkiye ziyaretinde, göndere Kürdistan bayrağının çekilmesi ile gündeme gelen, Kuzey Irak'taki Kürt bölgesel yönetimi Lideri Barzani'nin Partisi, 16 Nisan referandumu için "evet" kampanyası başlattı.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesud Barzani, Irak'ın fiilen bozulduğunu öne sürerek, bağımsız bir Kürdistan'ın bölgede bir istikrar alanı yaratacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

BBP eski Bolu İlçe Başkanı Atatürk Havalimanı'nda direğe çekilen Kürdistan bayrağı için protesto eylemi yaptı.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

Başbakan Neçirvan Barzani, PKK ile ilgili sert açıklamalarda bulundu ve PKK'nın Sincar'dan çıkması gerektiğini ifade etti.


Yayın Tarihi: 24.12.2016

IKBY Peşmerge güçleri, PKK'ya "Irak'ı terk et" çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 28.11.2016

Trump Yönetiminde Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapması beklenen General Mike Flynn, "Kurulacak bağımsız Kürdistan devletine ABD ve koalisyon ülkelerinin desteğinin önemli olduğunu" söyledi.


Yayın Tarihi: 23.11.2016

Kosova'nın Prizren şehrinde okullara dağıtılan coğrafi haritalarda Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinin Ermenistan; Güney Doğu Anadolu bölgesinin ise Kürdistan olarak çizilmesi büyük tepki çekti.


Yayın Tarihi: 20.09.2016

Tahran, Irak Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlık ilan etmesini kabul etmeyeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 10.05.2016

IKBY Başkanı Mesud Barzani, bölgesel bağımsızlığın ilan edilmesi konusunda bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan referandumun Ekim ayına kadar gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi.


Yayın Tarihi: 23.03.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP heyeti hakkında soruşturma başlatıldı.


Yayın Tarihi: 29.12.2015

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın “Kürtler kendi vatanlarını Türkiye'ye kattılar" sözlerine tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 05.10.2015

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesi giderek artan sayıda Iraklı Kürdün, ateşkesin bozulmasına ve Türk uçaklarının Kuzey Irak'taki hava operasyonlarına rağmen, Kürdistan yönetimine öfke duydukları için PKK'ya katılmaya başladığını yazdı.


Yayın Tarihi: 09.09.2015

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kürdistan eyaletinin üniversitesinde "Kürt Dili ve Edebiyatı" programı açacaklarını ve resmi haber ajansı IRNA'nın da Kürtçe yayına başlayacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 27.07.2015

1925 yılındaki Kürt İsyanının lideri olan Şeyh Sait ve 47 arkadaşının İstiklal mahkemelerinde yargılandıktan sonra asıldığı Diyarbakır’ın Dağkapı Meydanı’nda olayın 90'ıncı yıldönümünde anıldı.


Yayın Tarihi: 29.06.2015

Sosyal medyada çok paylaşılan ve birçok haber sitesine konu olan fotoğrafla ilgili gerçek ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 24.06.2015

Şırnak’ta, Halkların Demokratik Partisi'nce organize edilen kutlamalarda, PKK, Kürdistan ve Türk bayrakları aynı anda açıldı.


Yayın Tarihi: 08.06.2015

İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDPİ), ile PKK arasında son günlerde yaşanan gerginlik bugün çatışmaya döndü. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi iki peşmergenin hayatını kaybettiği çatışmaları parlamentosu kınadı.


Yayın Tarihi: 25.05.2015

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, bağımsız Kürdistan hayalinin eninde sonunda gerçekleşeceğini söyledi, ama buna şiddet değil, barış ve diyalog yoluyla erişmek istediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 07.05.2015
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir