Son Dakika Yeni Kürdistan Haberleri

Irak Cumhurbaşkan Yardımcısı Nuri el Maliki Türkiye hakkında tepki çeken açıklamalarda bulundu. Maliki, "Türkler, Musul'u Türk (kenti) yapmaya çalışıyor. Bu hayaller, Türkiye'nin bu hırsları…" ifadelerini kullandı. Kürdistan'ın Irak'tan ayrılması tartışması ile ilgili de konuşan Maliki, "Kürdistan hukuki ve anayasal anlamda bağımsız bir devlet olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Edy Cohen, 'İsrail'in bağımsız Kürdistan'a ihtiyacı var' başlıklı yazısında, İsrail’in 'bağımsız Kürdistan’ı desteklediğini yazdı. Edy Cohen, "Son zamanlarda Suudi Arabistan'dan Kürdistan'a beklenmedik bir destek geldi. Bu destek Katar'ı destekleyen Türkiye'den alınan bir intikam olabilir” ifadelerini kullanan Cohen, İsrail’in de Suudi Arabistan gibi 'bağımsız Kürdistan’ı destekleyeceğine dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 'Kürdistan bağımsızlık referandumu'nun ertelenmeyeceğini, karşı çıkılması halinde kanlı bir savaşın yaşanacağını söyledi. Başkan Barzani, “Kürdistan yönetimi olarak bütün meselelerin diyalog ve karşılıklı anlayışla çözüme kavuşması için çok çaba sarfettik. Çünkü Erbil-Bağdat arasında iyi bir komşuluk ilişkisinin olmasını istedik” dedi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bölgede 25 Eylül'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu için "zamanın uygun olduğunu ve daha fazla ertelenmeyeceğini" söyledi. Barzani "Ben Kürdistan'ın bağımsızlığı için doğdum" ifadelerini de kullandı. Barzani, "Irak Başbakanına referandumun Kürdistan Bölgesi halkının yasal hakkı olduğunu söyledim. Referandumdan sonra da sonuç üzerine barışçıl görüşmelerde bulunmak istiyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ülkelerin "bağımsızlık referandumu"na verdikleri tepkilerin normal olduğunu belirtti. Başbakan Binali Yıldırım ise, 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumuna ilişkin "Bizim görüşümüz çok açık ve nettir. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünü istiyoruz. Bu kararın da sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz" demişti.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Irak Bölgesel Kürt yönetiminin 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu kararını almasını değerlendirirken, bağımsızlık kararının halk tarafından verileceğini söyledi. Ensarioğlu, “Herkese düşen buna saygı göstermektir. Ortadoğu’da yaşadığımız bu süreçte gördük ki Türkiye’nin Ortadoğu’da en samimi müttefiki Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’dir” dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

IKBY bağımsızlık referandumuna ilişkin hazırlıklar sürerken Başkan Barzani’nin danışmanı Hacı, Irak medyasına referandumun Ağustos ayında yapılmasının planlandığını söyledi. Bas News İngilizce'ye göre, Muhammed Hacı Kürt Bölgesi Yüksek Seçim Komisyonu’na referandum düzenlenmesi için çağrı yapmaya hazırlandıklarını anlattığı açıklamalarında, Barzani’nin Kürt siyasi partilerinden bağımsızlık çabalarına liderlik yapacak olan ortak komisyona temsilcilerini belirlemelerini istediğini de anımsattı.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklamasına ilişkin "Barzani'den asla dost olmayacak, olsa da yalnızca üzerine basıp, gezeceğimiz post olacaktır. 'Bağımsız Kürdistan' demek, yıkım demektir. 'Bağımsız Kürdistan' demek, Türkiye'nin kırım ve kopuşu anlamına gelecektir" dedi.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

Irak'ın Kerkük İl Meclisi'nin geçen hafta aldığı resmi binalara Irak bayrağının yanına Kürt bayrağının asılması kararı tartışılırken, aynı meclis kentin Irak'taki bölgesel Kürt yönetimine bağlanması için oylama yapmaya karar verdi. Kerkük İl Meclisi üyesi İbrahim Halil, kentin Irak'taki 'Kürdistan Bölgesi' yönetimine katılması için oylamaya gideceklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

IKBY Başkanı Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw kanalında, hava durumunda yansıtılan haritada Türkiye'de bulunan şehirler Kürdistan'a bağlı gibi gösterildi.


Yayın Tarihi: 18.03.2017

Türkiye ziyaretinde, göndere Kürdistan bayrağının çekilmesi ile gündeme gelen, Kuzey Irak'taki Kürt bölgesel yönetimi Lideri Barzani'nin Partisi, 16 Nisan referandumu için "evet" kampanyası başlattı.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesud Barzani, Irak'ın fiilen bozulduğunu öne sürerek, bağımsız bir Kürdistan'ın bölgede bir istikrar alanı yaratacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

BBP eski Bolu İlçe Başkanı Atatürk Havalimanı'nda direğe çekilen Kürdistan bayrağı için protesto eylemi yaptı.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

Başbakan Neçirvan Barzani, PKK ile ilgili sert açıklamalarda bulundu ve PKK'nın Sincar'dan çıkması gerektiğini ifade etti.


Yayın Tarihi: 24.12.2016

IKBY Peşmerge güçleri, PKK'ya "Irak'ı terk et" çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 28.11.2016

Trump Yönetiminde Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapması beklenen General Mike Flynn, "Kurulacak bağımsız Kürdistan devletine ABD ve koalisyon ülkelerinin desteğinin önemli olduğunu" söyledi.


Yayın Tarihi: 23.11.2016

Kosova'nın Prizren şehrinde okullara dağıtılan coğrafi haritalarda Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinin Ermenistan; Güney Doğu Anadolu bölgesinin ise Kürdistan olarak çizilmesi büyük tepki çekti.


Yayın Tarihi: 20.09.2016

Tahran, Irak Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlık ilan etmesini kabul etmeyeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 10.05.2016

IKBY Başkanı Mesud Barzani, bölgesel bağımsızlığın ilan edilmesi konusunda bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan referandumun Ekim ayına kadar gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi.


Yayın Tarihi: 23.03.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP heyeti hakkında soruşturma başlatıldı.


Yayın Tarihi: 29.12.2015

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın “Kürtler kendi vatanlarını Türkiye'ye kattılar" sözlerine tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 05.10.2015

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesi giderek artan sayıda Iraklı Kürdün, ateşkesin bozulmasına ve Türk uçaklarının Kuzey Irak'taki hava operasyonlarına rağmen, Kürdistan yönetimine öfke duydukları için PKK'ya katılmaya başladığını yazdı.


Yayın Tarihi: 09.09.2015

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kürdistan eyaletinin üniversitesinde "Kürt Dili ve Edebiyatı" programı açacaklarını ve resmi haber ajansı IRNA'nın da Kürtçe yayına başlayacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 27.07.2015

1925 yılındaki Kürt İsyanının lideri olan Şeyh Sait ve 47 arkadaşının İstiklal mahkemelerinde yargılandıktan sonra asıldığı Diyarbakır’ın Dağkapı Meydanı’nda olayın 90'ıncı yıldönümünde anıldı.


Yayın Tarihi: 29.06.2015

Sosyal medyada çok paylaşılan ve birçok haber sitesine konu olan fotoğrafla ilgili gerçek ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 24.06.2015

Şırnak’ta, Halkların Demokratik Partisi'nce organize edilen kutlamalarda, PKK, Kürdistan ve Türk bayrakları aynı anda açıldı.


Yayın Tarihi: 08.06.2015

İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDPİ), ile PKK arasında son günlerde yaşanan gerginlik bugün çatışmaya döndü. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi iki peşmergenin hayatını kaybettiği çatışmaları parlamentosu kınadı.


Yayın Tarihi: 25.05.2015

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, bağımsız Kürdistan hayalinin eninde sonunda gerçekleşeceğini söyledi, ama buna şiddet değil, barış ve diyalog yoluyla erişmek istediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 07.05.2015

Bitlis Valisi Orhan Öztürk, "Diyarbakır'ı karpuzu, kadayıfı ile tanırız. Ama Diyarbakır’ın algısı ne? Diyarbakır Belediyesi'nin BDP’li olması ile işte Kürdistan’ın başkenti olması ile tanınıyor" dedi.


Yayın Tarihi: 05.05.2015

ABD'nin önümüzdeki seçimlerde Başkan adaylarından olan Rand Paul, 'Kürdistan'ın sınırlarını kendi ellerimle çizeceğim, onlara bir ülke sözü veriyorum' dedi.


Yayın Tarihi: 12.03.2015

Lokman Yalçın, ‘Kahrolsun IŞİD’, 'IŞİD’in Allah belasını versin’, ‘Kürdistan' ve 'BDP’ yazıları yazıldığını söyledi.


Yayın Tarihi: 02.01.2015

Diyarbakır'da bir süre önce binasına Kürdistan bayrağı asmasıyla gündeme gelen Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği,bugün Diyarbakır sokaklarında Irak Kürdistan Bölgesi bayrağı dağıttı.


Yayın Tarihi: 17.12.2014

Meclis Genel Kurulu'nda AK Parti'nin grup önergesi üzerindeki görüşmede "Kürdistan" tartışması yaşandı.


Yayın Tarihi: 09.12.2014

Diyarbakır'da Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği üyeleri, balkona astıkları ve polisin tarafından götürülen Kürt bayrağının yerine astığı 6 küçük bayrağın ardından, yeni büyük bir bayrak daha astı.


Yayın Tarihi: 08.12.2014

Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği, sosyal medya üzerinden balkonlara Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin de kullandığı 'Kürdistan' bayrağı asılması için kampanya başlattığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 19.11.2014

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinin görüşülmesine başlandı. Ancak, komisyonda yaşanan 'Kürdistan' tartışması nedeniyle görüşmeye ara verildi.


Yayın Tarihi: 17.11.2014

Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Osman Rişeyi, Kobani'de konuşlanan askeri güçleri için yeni bir silah ve mühimmat grubunun gönderildiğini bildirdi.


Yayın Tarihi: 04.11.2014

Dikkat çeken köşe yazısı.


Yayın Tarihi: 31.10.2014

Duhok'ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani öncülüğünde toplanan Kürt temsilciler, "Özerk Rojova Kürdistanı"nın kurulması konusunda görüşülen anlaşma metnini imzaladı.


Yayın Tarihi: 22.10.2014

CNN International'dan Türkiye'nin bir bölgesini Kürdistan olarak gösteren haritayla ilgili "hata yapmadık" açıklaması geldi.


Yayın Tarihi: 10.10.2014

Papa Franciscus, IŞİD saldırıları kınadığı açıklamasında, "Kürdistan'a gitmek için hazırım. Ama bu, bu zamanda yapılacak en iyi şey değil" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.08.2014

Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, IŞİD'e karşı özgür ve çoğulcu dünya için savaştıklarını ve bu yüzden yardım istediklerini söyledi.


Yayın Tarihi: 17.08.2014

Irak'ta yaşayan halklara yönelik Arapça bir mesaj yayımlayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak'ta yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 09.07.2014

IKBY heyeti Washington'da Heyet bağımsızlık için zemin yokluyor. ABD bağımsızlığa mesafeli.


Yayın Tarihi: 04.07.2014

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, önümüzdeki birkaç ay içinde Irak Kürdistanı'nın bağımsızlığı için referandum düzenleyeceklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 01.07.2014

Irak'taki gelişmeleri değerlendiren Çelik, "Irak bölünürse Kürdistan bizim kardeşimizdir. Onların adı Kürdistan ve bu kabul edilmeli" dedi.


Yayın Tarihi: 29.06.2014

Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Mesut Tek, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi hakkında konuştu: 'Hayırlara vesile oldu.'


Yayın Tarihi: 23.06.2014

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Hükemeti Başbakanlığına seçilen Neçirvan Barzani’ye kutlama mektubu gönderdi.


Yayın Tarihi: 21.06.2014

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kuzey Irak'ta Erbil'den yayın yapan Kürt haber sitesi Rudaw'a verdiği mülakatta çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 19.06.2014

Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) Musul Sorumlusu Halo Penciwini'den çarpıcı bir fetva iddiası geldi.


Yayın Tarihi: 18.06.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir