Devlet Bahçeli kimdir?

Devlet Bahçeli kimdir?

Salih ve Samiye çiftinin beş çocuğundan biridir. Devlet Bahçeli Ortaokulu Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde, liseyi İstanbul'da Özel Akgün ve Ata Kolejleri'nde okudu.

Devlet Bahçeli 1968 yılında girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde sol gruplar etkindi.

Ancak Bahçeli, MHP lideri Alparslan Türkeş'in seminerlerini yakından takip etmeye o dönem başladı. Kalan zamanını da Ülkü Ocakları'nda geçiriyordu. Olaylı geçen Talebe Cemiyeti Başkanlığı'nı kazandı. Ülkücüler arasında giderek adından söz ettirmeye başladı.

Devlet Bahçeli 1970'te Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreteri seçildi. Akademiden 1972 yılında mezun oldu. Ülkücü öğretim üyelerinin yokluğunu farkettiğinden üniversitede kaldı ve asistanlığa başladı. Devlet Bahçeli Ülkücü Maliyeci ve İktisatçılar Derneği'ni kurdu ve genel başkanı oldu.

Devlet Bahçeli ülkücü caimada hızla yükselmesine rağmen doktora tezini hazırlaması ve kabul ettirmesi 10 yıllık uzun bir zaman aldı. Devlet Bahçeli 1982'de Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü'nde iktisat doktorası verdi. 12 Eylül sonrası Bahçeli için oldukça hareketli geçti.

Türkeş'in gençlik danışmanı Ali Güngör ile oluşturdukları ekip "Akademisyenler Grubu" adını aldı. Mayaş Yayınları'yla çıkardıkları haftalık Hamle ve aylık Töre dergilerinde örgütlenmelerini sürdürdüler.

Parti konuları tartışılırken, Devlet Bahçeli, Muhafazakar Parti'den uzak durmaya özen gösterdi. MP'nin Milliyetçi Çalışma Partisi olarak adını değiştirmesi de onun için çok şey ifade etmedi. İstişare toplantıları sırasında görüş ayrılığına düştüğü Muharrem Şemsek MP'ye girmiş ve etkili bir isim olmuştu.

Türkeş 1985 Nisan ayında tahliye oldu. Ancak Bahçeli-Şemsek grupları arasındaki gerginlik 1986 yılının sonlarına doğru çatışmaya dönüştü. Bahçeli ve Ali Güngör'e ait olar Mayaş Yayınevi'ndeki kitaplar çalındı. Bahçeli yumruklandı. Bu olayların sorumlu olarak da Şemsek grubu sorumlu tutuldu.

Bu arada İktisadi ve İdari Bilimler Politikası Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapan Devlet Bahçeli, 17 Nisan 1987'de "Planlı dönemde Türk Ekonomisindeki Yapı Değişkenliği" tezi ile doktorasını aldı.

Devlet Bahçeli, Türkeş'in "MÇP' ye gel" çağrısına olumlu yanıt vererek yardımcı doçent olarak görev yaptığı üniversiteden 13 Mayıs 1987'de istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisi'nden (MÇP) siyasete girdi. Türkeş, 19 Nisan 1987'de yapılan MÇP kongresinde Bahçeli en yüksek oy aldı ve genel sekreter oldu. Onu Ali Güngör, Tuğrul Türkeş ve Muharrem Şimşek izledi.

İlim, tefekkür ve iman

İlk açıklamasında MÇP'nin görüşünü, "İlim, tefekkür ve iman" olarak özetledi. Ali Güngör ile birlikte partinin en kuvvetli isimleri haline geldiler. Şemsek'e de genel sekreter yardımcılığı görevi verildi. Parti programı yeniden yazıldı. 12 Eylül öncesine de sahip çıkıldı.

Alparslan Türkeş siyaset yasağının kalmasından sonra MÇP 'ye döndü. Devlet Bahçeli genel sekreterlik görevini sürdürdü ve 1987 ve 1991 seçimlerinde milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Devlet Bahçeli 29 Aralık 1992'de yapılan ve MÇP' nin MHP'ye dönüştüğü kongrede rakiplerinin ismini silmesi nedeniyle MKYK'ya giremedi.

Türkeş onu Genel Başkan Yardımcı olarak partide tutmaya devam etti.

Devlet Bahçeli 1994'te yeniden yönetime girdiği partide genel başkan yardımcılığına getirildi. 1995 seçimlerinde Adana'dan üçüncü sırada aday gösterildi, gereken oyu aldı ancak partisi MHP barajın altında kaldı.

Son Dakika Yeni MHP Haberleri

Son dakika haberlere göre, MHP'den ayrılıp Meral Akşener'in kuracağı partiye katılacak olan Koray Aydın, "Bizler MHP’nin sayın genel başkanına maksadını ve terbiye sınırlarını aşan tek bir söz söylemedik. MHP yöneticileri iktidar sahipleri ile bir olup ülkücü hareketi yok saydı. Üç katı imzaya rağmen kurultayımız yapılmadı. Ucube bir mahkeme kararı ile yolumuz kesildi. MHP’de kıyım başladı" dedi.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz, MHP'den ihraç edilen Meral Akşener'in öncülüğünde kurulacak olan yeni bir partinin 2019'da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçiminde ne kadar etkili olabileceğini değerlendirdi. Yılmaz, Konda'nın 16 Nisan referandumundan sonra hazırladığı ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapor üzerinden kritik analizlerde bulundu.


Yayın Tarihi: 22.08.2017

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde MHP’li Belediye Başkanı Saffet Acar ve beraberindeki 56 kişi partisinden istifa etti.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

Devlet Bahçeli'ye karşı MHP'de muhalefet bayrağı açan isimlerden olan ve halen MHP'de siyaset yapan Koray Aydın'ın da Meral Akşener'in kuracağı siyasi partiye katılacağı bildirildi. Aydın'ın yarın Meral Akşener ile ortak basın toplantısı düzenleyerek kararını açıklayacağı öğrenildi. MHP geçtiğimiz yıl 19 Haziran günü kurultaya gitmiş; Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın ve Sinan Oğan, Bahçeli'nin karşısına rakip olarak çıkmıştı.


Yayın Tarihi: 21.08.2017

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener, MHP Eski Şile İlçe Başkanı Hüseyin Özgür’ün oğlunun Satmazlı Mahallesi'nde düzenlenen Sünnet düğününe katıldı. Mehter marşlarıyla karşılanan Meral Akşener sünnet olan Cevathan Özgür'ü tebrik etti ve kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen davetlileri kırmadı. Akşener, yeni parti kurma çalışmalarıyla ilgili sorulan sorular üzerine, “Ekim ayı ortasına kadar yetiştirmeye çalışacağız" yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 20.08.2017

Meral Akşener liderliğinde kurulacak yeni partiyle ilgili detayları, MHP'den ihraç edilen Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu açıkladı. Yeni partiyle ilgili "Bu parti; milliyetçi muhafazakâr, Atatürkçü olacak; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine sahip çıkacak parti olacak" ifadesini kullanan Halaçoğlu, açıklamasının devamında "Hedefimiz ilk turda Cumhurbaşkanlığı’nı kazanmak. Cumhurbaşkanı’nı ilk turda seçeceğimizi düşünüyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

Meral Akşener'in ekim ayında kuracağı iddia edilen siyasi parti için konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ FETÖ'nün Akşener'i desteklediğini öne sürdü. Akdağ, "Yılan hikâyesine döndü. Artık kursa da görsek. Türkiye'de böyle o kadar çok parti kuruldu ki, bu şekilde kurulan partilere millet itibar etmez" dedi. Recep Akdağ Kemal Kılıçdaroğlu hakkında da flaş açıklamalarda bulundu


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Hakkari’de partisinin il başkanlığı bürosunun açılışını yaptıktan sonra çarşı merkezinde bozkurt işareti yaparak fotoğraf çektirdi. MHP Hakkari İl Başkanı Fatih Özbek, açılışa katılan herkese teşekkür ederek, “Allah; devletime, milletime ve bayrağıma güzel hizmetler yapmamı nasip etsin. Genel Başkanımın; Hakkari ve Şırnak’ın il statüsünde kalması için göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz” dedi.


Yayın Tarihi: 16.08.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'a Türkiye'deki milliyetçilikle ilgili sözlerinden dolayı sert tepki gösterdi. Adan, yaptığı açıklamada Yılmaz'ın, "Türkiye'de artık milliyetçilik laf milliyetçiliğine dönüştü." sözleriyle ilgili, "Kahramanlığı kendinden menkul eski diplomat Öztürk Yılmaz, Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin Kandil çıkışını haddi olmayan cümlelerle eleştirmeye yeltenmektedir." dedi.


Yayın Tarihi: 15.08.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bahçeli, Trabzon'da gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili "Eren’in dökülen kanı, Mehmetlerimizin gök kubbede çınlayan yiğitlikleri namert ve aşağılık teröristleri eninde sonunda boğacaktır. 15 yaşındaki Eren’e silah doğrultan ve de emperyalizmin emellerine zincirlenmiş korkak hainler anasından doğduklarına mutlaka pişman edilmelidirler" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 13.08.2017

Ahmet Hakan, MHP'den ihraç edilen Meral Akşener'in kuracağı yeni partiye ilişkin son bilgileri köşesinden paylaştı. Eski ekonomi bürokratlarından Cihan Paçacı'nın aktardığına göre, yeni parti, ekim sonuna kadar kurulacak. Kasıma sarkmayacak. Partinin adı ne olacak sorusuna yanıt veren Cihan Paçacı, "Yeni bir isim olacak... Eski partilerin isimlerini yeniden diriltmek gibi bir yaklaşım yok" dedi.


Yayın Tarihi: 10.08.2017

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan'ın bir tartışma programında "yeni bir devlet kurduklarını" söylemesi, hem AKP hem de muhalefetin eleştirilerine neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, üst üste yaptıkları açıklamalarla Oğan'ın beyanlarının kendilerini bağlamadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

MHP'den istifa edenlerin ardı arkası kesilmiyor. Yine İzmir'in Çeşme İlçesi'nde 41 kişi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) üyeliğinden istifa etti. Dün (cuma) Çeşme Adliyesi’ne giden MHP’liler, istifa dilekçelerini imzalayarak İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na verdi. MHP eski İlçe Başkanı Volkan Evci, MHP üyeliğinden istifaların bu sayıyla sınırlı kalmayacağını, önümüzdeki günlerde de çok sayıda istifanın gerçekleşeceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından "Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır" diyen eski AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ayhan Oğan'a sert tepki gösterdi. Bahçeli, Oğan için 'müptezel' ifadesini kullanırken, "Elbette bu vahim iddialara Sayın Cumhurbaşkanı’nın öncelikle cevap vermesi en doğru ve akılcı olanıdır. Nitekim devletin başı bellidir" dedi.


Yayın Tarihi: 05.08.2017

Bazı il ve ilçe teşkilatlarında 600'ü aşan istifa gerçekleştiği yönündeki haberler üzerine açıklama yapan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, istifa edenlerin sayısının "bir elin parmaklarını geçmeyeceğini" söyledi. İstifa edenleri "Hiçbir hayrı dokunmayanlar" diye niteleyen Büyükataman, istifalara ilişkin yazılanların da "MHP’yi yok etmeye çalışan kılıç artığı eski Marksistlerin işi" olduğunu öne sürdü.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, Kasım ayında kuruluşu tamamlanacak olan yeni parti konusunda son bilgileri almak adına Meral Akşener'le konuştuğunu söyledi. Yeni parti hazırlıkları yapmakta olan Akşener, Kurucular Kurulu konusunda Prof. Dr. Ümit Özdağ ile birlikte çalıştıklarını ve faaliyetleri hızlandırdıklarını söyleyerek, “Önemli adımlar attık” dedi. Öte yandan son günlerde MHP ile ilgili sosyal medya ve basında yer alan istifa iddialarına da partiden yanıt geldi.


Yayın Tarihi: 03.08.2017

Genel Merkez'in tutumunu onaylamadıklarını açıklayan MHP Kocaeli Gölcük ve Bursa Yenişehir İlçe Başkanlıkları'nda toplu istifalar yaşandı. İstifa edenler ihraç edilen Meral Akşener'in partisine geçecek. MHP eski MYK Adnan Özdere “Meral Akşener’in kuracağı yeni partide bulunacağız. Bu partide artık eskisi gibi sağcı, solcu yok. Merkez bir parti olacak. Aynı ideal için bir arada olacağız. MHP’nin başka mecralarını sürüklendiğini gördüğümüz için şimdi başka bir partiye geçiyoruz” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 02.08.2017

MHP Kocaeli Gölcük İlçe Teşkilatı yönetimi ve üyelerinden 410 kişi ve MHP Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 215 kişi istifa etti. MHP eski MYK Adnan Özdere "Meral Akşener'in kuracağı yeni partide bulunacağız. Bu partide artık eskisi gibi sağcı, solcu yok. Merkez bir parti olacak. Aynı ideal için bir arada olacağız. MHP'nin başka mecralara sürüklendiğini gördüğümüz için şimdi başka bir partiye geçiyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 01.08.2017

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, şu an çok derin bir kırılma yaşadığını öne sürdüğü MHP'nin 2019'da yapılması planlanan seçimin ardından muhtemelen parlamentoda olmayacağını iddia etti. Ocak'tan yazısında şu an anketlerde MHP'nin oyunun yüzde 5 gözüktüğünü, seçim barajının yüzde 5'e düşmediği takdirde MHP'nin Meclis'te yer almayacağını yazdı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

MHP’den ihraç edildikten sonra yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Meral Akşener'e sosyal medyadan ölüm tehdidi geldi. Mehmet Fil adlı bir kullanıcı Meral Akşener'in üzerine çarpı atılmış fotoğrafını "Bu FETÖ'cü k.ltağın katili ben olacağım" notuyla Facebook'ta paylaştı. Meral Akşener bu tehdide Twitter üzerinden yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Parti içerisindeki muhalif isimlerden Koray Aydın'ın eleştirilerine MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman yanıt verdi. Büyükataman "MHP ilkelerinden ve ülkülerinden ödün vermeden, 48 yıllık şerefli mazisiyle mütenasip bir siyaset izlemektedir" dedi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'dan jet cevap geldi. Ataman, Koray Aydın'ın MHP'nin politikalarını eleştiren basın açıklamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı


Yayın Tarihi: 29.07.2017

MHP Genel Başkanı Bahçeli Twitter'dan yaptığı açıklamada CHP'yi eleştirerek 'TBMM bir eylem alanı, şov mekanı, tiyatro sahnesi değildir, olmamış ve olmayacaktır. Yürüyünce adalet bulacaklarını sananların, sabahlara kadar oturmakla söz hakkına sahip çıkacaklarını iddia etmesi gaflettir, kara mizahtır. Yürüdüler olmadı, oturdular yine olmadı. Bundan sonra farklı bir eylem tarzını tedavüle çıkarırlarsa artık kimse şaşırmaz, şaşkınlık yaşamaz.' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

MHP’den ihraç edildikten sonra yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Meral Akşener ve ekibi, yeni parti için manifesto hazırlıyor. Bu kapsamda, kadın sorunlarından çevreye, spordan insan haklarına ve yeni anayasaya değin pek çok konuda araştırma yapan komisyonlar kurulurken, kasım ayı itibarıyla yaşama geçeceği belirtilen parti için hazırlanan raporlar da bir araya getirilecek.


Yayın Tarihi: 28.07.2017

TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapan İçtüzük Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen iç tüzüğe göre, TBMM Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının YSK ilanını takip eden 5. gün yerine 3. gün saat 14.00'te toplanacak. Danışma Kurulu önerileri üzerinde her gruba tanınan 10'ar dakikalık konuşma hakkı kalkacak. İşte kabul edilen iç tüzükle ilgili ayrıntılar...


Yayın Tarihi: 27.07.2017

Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği'ne atanan Merve Kavakçı'nın çektirdiği ilginç bir fotoğraf gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde paylaşılan fotoğrafta Kavakçı, Nakşi Şeyhi Nazım Kıbrısi’nin dizlerinin dibinde otururken görülüyor. Kavakçı'nın dün açıklanan yeni Büyükelçi Kararnamesi ile Kuala Lumpur'a Büyükelçi olarak atanması CHP'den olduğu kadar MHP'den de bir çok ismin tepkisini çekti.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

AK Parti milletvekili Tuğrul Türkeş, dün MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın açıklamalarıyla tırmanan ve kendi adının geçtiği polemikle ilgili soruya yanıt verdi. Türkeş, "Bu konuda ben bir açıklama yapmayacağım. Bir kere sarhoşların seviyesine inemem bundan dolayı açıklama yapamam. İkincisi de o dönemde yapılanlar ile ilgili sanıyorum ki partim beni savunacaktır" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında 'Züccaciye dükkânına giren fil misali her şeyi bir anda yıkıp devirmiştir' dedi. Yalçın, AK Partili Ünal için 'Bize siyasi nezaketi öğretmeye kalkması ise fevkalade yakışıksız kaçmıştır' ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

AK Parti ve MHP'nin ortak hazırladığı TBMM İç Tüzük teklifinin ilk 14 maddesi dün gece Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilirken, CHP'li milletvekilleri değişikliklerin muhalefetin sesini kısacağı gerekçesiyle Genel Kurul salonunu terk etmeme kararı aldı.


Yayın Tarihi: 27.07.2017

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan gerilime ilişkin " Sayın Davutoğlu'nun, MHP Genel Başkanına yönelik eleştirilerinin de bu çerçevede ele alınmasını, cevapların da aynı doğrultuda verilmesini arzulardık. Siyasi bir eleştirinin, benzer bir üslupla cevaplandırılmak yerine, tahkir ve hakaret ile karşılık bulması kabul edilemez bir durumdur "dedi.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

AK Parti Konya Milletvekili ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarına, MHP'den zehir zemberek yanıt geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, Davutoğlu'nun açıklamalarına ilişkin olarak yazılı verdiği yanıtta, "Ahmet Davutoğlu’nun, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye edep, haya ve saygı sınırlarını aşan çirkin ithamları ayaklarımız altındadır. Sayın Davutoğlu’nun rotayı şaşırmış, zillet ve rezalete dalmış haliyle liderimize laf etmesi kabullenilemez" dedi.


Yayın Tarihi: 26.07.2017

Milliyeti Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün MHP'den ayrılarak AK Parti'ye geçen Tuğrul Türkeş'le ilgili verdiği bir soruya yanıt, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kızdırdı. Davutoğlu, sosyal medyadan verdiği yanıtta "Her zaman yaptığı gibi nezaketsiz bir şekilde şahsım üzerinden gündem değiştirme çabasına girmiştir. Bahçeli, beklenen, nezaketten ve siyasi olgunluktan yoksun tavırlar yerine kendi sorunlarıyla yüzleşme cesaret ve erdemini göster" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Milliyeti Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün MHP'den ayrılarak AK Parti'ye geçen Tuğrul Türkeş'le ilgili verdiği bir soruya yanıt, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kızdırdı. Davutoğlu, sosyal medyadan verdiği yanıtta ""Her zaman yaptığı gibi nezaketsiz bir şekilde şahsım üzerinden gündem değiştirme çabasına girmiştir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Musevi vatandaşlarımıza ait mabetlerin tahrip edilmesini kabul edemeyiz. İsrail gibi davranamayız. Yanlışa yanlışla karşılılık veremeyiz. Türkiye’deki sinagoglara yapılacak en ufak saldırı elimizi zayıflatmakla kalmayacak din özgürlüğüne saldırı olacaktır. Son günlerdeki bazı olayları endişeyle seyrettiğimi söylemek isterim" dedi.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Referandum sürecinden bu yana aralarında gerginlik bulunan AK Parti, MHP ve CHP tarihi eserler konusunda bir araya geliyor. Üç parti yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili TBMM Araştırma Komisyonu kuracak. Araştırma komisyonu 3 ay çalıştıktan sonra bulgularını rapor haline getirerek Meclis’e sunacak. Raporda, yurt dışına kaçırılmış eserlerin Türkiye’ye iadesi için öneriler de yer alacak.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün sosyal medya hesaplarından paylaştığı 'gri takım elbise'li fotoğraflarıyla çok konuşulmuştu. Vatandaşların, takım elbiseyle görmeye alıştığı MHP lideri Bahçeli, bu sefer eşofmanlarıyla vatandaşlarla sohbet ederken görüntülendi.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) eski Kayseri Milletvekili ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) eski öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Basri Üstünbaş, 71 yaşında hayatını kaybetti. Kronik lenfositer lösemi hastalığını nedeniyle yaşamını yitiren Üstünbaş için ERÜ'de tören düzenlendi. Yapılan törenin ardından Üstünbaş, Hunat Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından şehir mezarlığında toprağa verildi.


Yayın Tarihi: 23.07.2017

Yeni kabinede ismi olmayan Tuğrul Türkeş, durumdan memnun olduğunu belirterek “Devlet bey yaptıysa kendisine teşekkür ederim” dedi. Türkeş, MHP genel başkan yardımcısıyken, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında kurulan seçim hükümetinde görev almayı kabul etmiş, bunun üzerine partiden ihraç edilmişti. Ardından 1 Kasım seçimlerinde Meclis’e AK Parti’den milletvekili olarak girmişti. Eski MHP’li vekil, daha sonraki kabinelerde başbakan yardımcısı olarak görev almıştı.


Yayın Tarihi: 21.07.2017

İç tüzüğe ilişkin AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ortak teklif, TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi. Komisyonda kabul edilen iç tüzüğe göre, ant içmekten imtina eden milletvekilleri, bu sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak. Genel Kurul, salı günleri saat 15.00-21.00, çarşamba ve perşembe günleri 14.00-21.00 saatlerinde çalışacak. Milletvekilleri, kanun tasarı ve tekliflerinin maddeleri ile önergeler üzerinde yoklama talep edemeyecek.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeden sonra bugün son dakika olarak kabine revizyonunu açıkladı. Yeni kabinede Veysi Kaynak, Akif Çağatay Kılıç, Tuğrul Türkeş, Mehmet Müezzinoğlu, Nabi Avcı, Faruk Çelik yer almadı. MHP'den AK Parti'ye 2015 yılında sürpriz bir şekilde transfer olan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, yeni kabine revizyonuyla koltuğunu kaybetti.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Sinan Oğan'ın MHP'den ihraç edilmesine ilişkin itirazı reddedildi. İtirazın reddedilmesiyle Sinan Oğan'ın MHP'den ihracı kesinleşti. Davanın sonucuna yönelik açıklama MHP avukatı Yücel Bulut tarafından yapılırken, Bulut açıklamasında "Disiplin cezasının iptali davası kesin olarak reddedilmiş ve MHP lehine sonuçlanmıştı" dedi. Hatırlanacağı üzere yeni parti iddiaları hakkında da açıklamalarda bulunan Sinan Oğan, MHP'li muhaliflerin yeni kuracağı partiye dahil olmayacağını da açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Balıkesir'in Bigadiç İlçesi'nde, İlçe Başkanı Vedat Bayraktar ve yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 200 kişi, MHP'den istifa etti. Bayraktar, şöyle konuştu: "7 Haziran'da yapılan genel seçimlerden sonra AK Partili yöneticiler partimizin aleyhine toplum üzerinde bir algı oluşturdu. Bu süreci parti olarak sağlıklı yönetemedik. Erken seçim kararı alındıktan sonra propagandada etkili olamadık. 1 Kasım'daki seçimlerde PKK'nın ürünü olan partinin gerisinde kaldık."


Yayın Tarihi: 19.07.2017

MHP Baklan İlçe Teşkilatından 25 kişi istifa etti. Baklan İlçe Teşkilat Başkanı Bekir Dağ, bazı yönetim kurulu üyeleri ile belediye meclis üyelerinden İlhami Sansar ile Ahmet Kırar'ın da içinde yer aldığı 25 kişi, partiden istifa ettiklerini açıkladı. MHP'den istifa edenlerin arasında önceki dönemde MHP'den ilçe belediye başkanı adayı olan Hakan Orhan ve eski İlçe Başkanı Nadir Demirdöver de bulunuyor.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Meral Akşener liderliğinde kurulacak siyasi partide yer alan Milletvekili Nuri Okutan, AK Partililerin kendilerine 'iyi yolda olduklarını' söylediklerini belirterek iktidar vekillerinden de kendilerine katılım olacağını söyledi. Okutan, kurulacak yeni partinin oy oranı için ‘yüzde 26’ tahmininde bulundu. Okutan, "Bir taraftan entelektüel, zihinsel alt yapıyı hazırlayıp diğer taraftan teşkilatlanma çalışmalarını yürütüyoruz” diye konuştu.


Yayın Tarihi: 15.07.2017

MHP'den ihraç edilen ve Meral Akşener'in kuracağı partiye katılma kararı alan bağımsız Milletvekili Nuri Okutan, "TBMM'de parti grubu kuracak güce ulaştıklarını" öne sürdü. Okutan, "Biz net bir şekilde sizin cevabınızı verelim, biz Meclis'te grup kurabileceğiz. Bir taraftan entelektüel, zihinsel alt yapıyı hazırlayıp diğer taraftan teşkilatlanma çalışmalarını yürütüyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

Eski MHP'li Meral Akşener'in Kasım ayında parti kurmayı planladığı Ankara kulislerine bomba gibi düştü. Peki Meral Akşener'in yeni partisinin adı ne olacak, partinin çizgisi ne olacak,MHP gibi sağ tandanslı bir oluşum mu kurulacak?MHP'li muhaliflerin geçen yıl yaptıkları olağanüstü tüzük kurultayının geçtiğimiz ay mahkemece iptal edilmesi üzerine, artık MHP'de siyaset yapma imkanları kalmayan ve aralarında partiden ihraç edilen Akşener'in de bulunduğu muhalifler, yeni parti kurmaya hazırlanıyor.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Saat 13.00'te Meclis Genel Kurulunda yapılacak toplantıya MHP olarak katılacağız. Ondan sonraki programlarla ilgili herhangi bir bilgimiz ve MHP Meclis Grubu olarak bize ulaşmış bir davet söz konusu değil." dedi. AK Parti ve MHP'nin ortak imzasının bulunduğu teklifin komisyon aşamasına kadar olan sürecini anlatan Akçay, ilgili açıklama, yorum ve tepkileri yakından takip ettiklerini belirtti.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

CHP Parti Sözcüsü Tezcan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılacak etkinliklere değinerek, "15 Temmuz'da bir de Cumhurbaşkanlığı himayesinde diye özel bir program yapmışlar bu özel programda, Meclis'te yapılıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı konuşacak, MHP Genel Başkanı, Meclis Başkanı konuşacak. Anamuhalefet partisi genel başkanı ve Meclisteki diğer parti genel başkanı konuşturulmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bölmeye kimsenin hakkı yoktur" dedi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Murat Yetkin bugünkü yazısında çok konuşulacak bir iddiayı dile getirdi. "Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ın duyurduğu yeni milliyetçi parti kurulup seçime girdiği takdirde, muhtemelen MHP tabanından oy alacak" diyen Yetkin, MHP’nin milletvekili adaylarının AK Parti listesinden gösterilmesi halinde hem onların seçilip Meclis’e girmesi, sonra ayrılıp kendi gruplarını kurması, hem de Erdoğan ve AK Parti’ye derin bir yüzde 50 nefesi aldırması mümkün olacak" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, aralarında Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Ali Galip Baş'ın da bulunduğu 50 kişi MHP'den istifa etti. İstifa edenler arasında MHP Burhaniye eski İlçe Başkanları Erdoğan Kahya ve Ali Kumseli, Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Ali Galip Baş ve 2015'teki genel seçimde MHP'den Balıkesir Milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Bülent Başaran da var


Yayın Tarihi: 11.07.2017

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, aralarında Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Ali Galip Baş'ın da bulunduğu 50 kişi MHP'den istifa etti.


Yayın Tarihi: 11.07.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir