Devlet Bahçeli kimdir?

Devlet Bahçeli kimdir?

Salih ve Samiye çiftinin beş çocuğundan biridir. Devlet Bahçeli Ortaokulu Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde, liseyi İstanbul'da Özel Akgün ve Ata Kolejleri'nde okudu.

Devlet Bahçeli 1968 yılında girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde sol gruplar etkindi.

Ancak Bahçeli, MHP lideri Alparslan Türkeş'in seminerlerini yakından takip etmeye o dönem başladı. Kalan zamanını da Ülkü Ocakları'nda geçiriyordu. Olaylı geçen Talebe Cemiyeti Başkanlığı'nı kazandı. Ülkücüler arasında giderek adından söz ettirmeye başladı.

Devlet Bahçeli 1970'te Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreteri seçildi. Akademiden 1972 yılında mezun oldu. Ülkücü öğretim üyelerinin yokluğunu farkettiğinden üniversitede kaldı ve asistanlığa başladı. Devlet Bahçeli Ülkücü Maliyeci ve İktisatçılar Derneği'ni kurdu ve genel başkanı oldu.

Devlet Bahçeli ülkücü caimada hızla yükselmesine rağmen doktora tezini hazırlaması ve kabul ettirmesi 10 yıllık uzun bir zaman aldı. Devlet Bahçeli 1982'de Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü'nde iktisat doktorası verdi. 12 Eylül sonrası Bahçeli için oldukça hareketli geçti.

Türkeş'in gençlik danışmanı Ali Güngör ile oluşturdukları ekip "Akademisyenler Grubu" adını aldı. Mayaş Yayınları'yla çıkardıkları haftalık Hamle ve aylık Töre dergilerinde örgütlenmelerini sürdürdüler.

Parti konuları tartışılırken, Devlet Bahçeli, Muhafazakar Parti'den uzak durmaya özen gösterdi. MP'nin Milliyetçi Çalışma Partisi olarak adını değiştirmesi de onun için çok şey ifade etmedi. İstişare toplantıları sırasında görüş ayrılığına düştüğü Muharrem Şemsek MP'ye girmiş ve etkili bir isim olmuştu.

Türkeş 1985 Nisan ayında tahliye oldu. Ancak Bahçeli-Şemsek grupları arasındaki gerginlik 1986 yılının sonlarına doğru çatışmaya dönüştü. Bahçeli ve Ali Güngör'e ait olar Mayaş Yayınevi'ndeki kitaplar çalındı. Bahçeli yumruklandı. Bu olayların sorumlu olarak da Şemsek grubu sorumlu tutuldu.

Bu arada İktisadi ve İdari Bilimler Politikası Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapan Devlet Bahçeli, 17 Nisan 1987'de "Planlı dönemde Türk Ekonomisindeki Yapı Değişkenliği" tezi ile doktorasını aldı.

Devlet Bahçeli, Türkeş'in "MÇP' ye gel" çağrısına olumlu yanıt vererek yardımcı doçent olarak görev yaptığı üniversiteden 13 Mayıs 1987'de istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisi'nden (MÇP) siyasete girdi. Türkeş, 19 Nisan 1987'de yapılan MÇP kongresinde Bahçeli en yüksek oy aldı ve genel sekreter oldu. Onu Ali Güngör, Tuğrul Türkeş ve Muharrem Şimşek izledi.

İlim, tefekkür ve iman

İlk açıklamasında MÇP'nin görüşünü, "İlim, tefekkür ve iman" olarak özetledi. Ali Güngör ile birlikte partinin en kuvvetli isimleri haline geldiler. Şemsek'e de genel sekreter yardımcılığı görevi verildi. Parti programı yeniden yazıldı. 12 Eylül öncesine de sahip çıkıldı.

Alparslan Türkeş siyaset yasağının kalmasından sonra MÇP 'ye döndü. Devlet Bahçeli genel sekreterlik görevini sürdürdü ve 1987 ve 1991 seçimlerinde milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Devlet Bahçeli 29 Aralık 1992'de yapılan ve MÇP' nin MHP'ye dönüştüğü kongrede rakiplerinin ismini silmesi nedeniyle MKYK'ya giremedi.

Türkeş onu Genel Başkan Yardımcı olarak partide tutmaya devam etti.

Devlet Bahçeli 1994'te yeniden yönetime girdiği partide genel başkan yardımcılığına getirildi. 1995 seçimlerinde Adana'dan üçüncü sırada aday gösterildi, gereken oyu aldı ancak partisi MHP barajın altında kaldı.

Son Dakika Yeni MHP Haberleri

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor. İl Başkanı M. Bülent Karataş'ın tek aday olduğu kongrede Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin mesajını coşkuyla alkışlayan delegeler, ‘Hareketin lideri Devlet Bahçeli' sloganları attı. MHP İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde bugün gerçekleştiriliyor.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin sıkı takipçisi olduğu 'Adı Efsane' dizisinin 17'nci bölüm fragmanı, 'Erdal Beşikçioğlu diziden ayrılıyor' iddialarına ivme kazandırdı.


Yayın Tarihi: 20.05.2017

28 Nisan'da yapılan kongrede MHP Osmaneli İlçe Başkanı olarak seçilen Ahmet Nimet ve yönetimi, Genel Merkez tarafından görevden alındı.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

MHP'den ihraç edilen Gaziantep milletvekili Ümit Özdağ referandumda 'evet' oyu kullananlara seslenerek "Burada evet oyu veren yurttaşlarımıza da seslenmek istiyorum; lütfen bir an kendinizi bizim yerimize koyun. Sandıklar açıldıktan sonra oyunun kuralları değişir, siz 'evet' oyu vermenize rağmen 'hayır' isteyen bir iktidarın olduğu bir ülkede 'hayır' çıksaydı ne yapardınız, kendinizi nasıl hissederdiniz? İşte biz de öyle hissediyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya referandumda şaibe olduğu gerekçesiyle sonuçların meşru olmadığını söyledi. Atila Kaya yaptığı açıklamada, "Kampanyanın kendisi son derece antidemokratik, adaletsiz, her türlü baskının uygulandığı bir süreç olarak yaşandı. Bunun en zirve yaptığı husus tam seçim günü sandıkların kapanmasına yakın bir saatte mühürsüz oyların geçerli sayılacağı yönünde YSK'nın aldığı karar. Başlı başına skandal" dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

MHP'den ihraç edilen Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, tarihçi olduğu belirtilen Mustafa Armağan’ın, Atatürk ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. “Bu gibi kişilerden dolayı artık tarihçiyiz demeye utanır olduk vesselâm” diyen Halaçoğlu, “Bu ülkede sandığımdan daha çok hain var maalesef. Türk Milleti kendine dönmeli, milli değerlerden uzak sahtekarların kulu kölesi olmamalı, kendisinin ve çocuklarının geleceğini düşünerek hareket etmeli” ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül belediye meclis üyeleri ile birlikte CHP'ye üye oldu. CHP Parti Grubu öncesi Gül'e rozet takıldı. MHP'den seçilen Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, düşürülen Rus uçağının pilotunun ailesine ev verme teklifinde bulunmuştu. Bu teklif nedeniyle partisinin kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk ettiği Mustafa Gül, 4 Temmuz 2016'da MHP'den istifa etmişti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "MHP'nin ülkülerini lekelemek isteyenler için oksijen çadırı görevi gören CHP, kazdığı çukura düşmekten kurtulamamıştır. Lafımızı esirgemeyeceğiz. 16 Nisan'dan hemen sonra yeni bir parti kurmak konusunda hava koklamaya yeltenenler, hayal aleminden çıkamayan siyasi mahluklardır. Türk milleti, herkese yerini göstermiştir" dedi. Öte yandan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a idam konusunda çağrı yaptı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

MHP'de 3 hilalin fikir babası olan ve bir dönem MHP'den milletvekili adayı olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti. Osmanlı tarihi ve Türk Ermeni ilişkileri üzerine birçok kitabı bulunan 84 yaşındaki Dabağyan, Kendini 'Osmanlı Ermenisi' olarak tanımlıyordu. Dabağyan, üç hilalin kullanılmasıyla ilgili, "1969 yılında, Atsızcı kanat 'kurt'un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben 'Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!' diyerek bağırdım ve seçildi" demişti.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hayırcılar toplanıyormuş, 2019’a yatırım yapıyorlarmış, şu aday olsun bu öne çıksın diyorlarmış. Asıl millet ne söylüyor buna bakılsın. Yaprak döken ağaç ağlamaz. Bilir ki, baharla beraber yeniden yeşerecektir. Fakat 16 Nisan’da tel tel dökülenler bir daha yükselemeyecektir. Bunlarda olan, olacak bir şey yok. Eski defterleri karıştırıp yeni hikaye yazmak, miadı dolmuş yüzlere umut bağlamak başlanılan yere geri dönmektir ki, bunun adı iflastır" dedi.


Yayın Tarihi: 06.05.2017

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener'in parti kurduğu takdirde, kurucu üyeler arasında AK Parti'den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in de yer alacağı öne sürülmüştü. Bu iddiaya Abdüllatif Şener'den yanıt geldi. Şener, "Meral Akşener'in nasıl bir plan içerisinde olduğu, ne düşündüğü hakkında bir bilgim yok. Bir parti kurma girişimi varsa da benim bilgim yok, bana gelen bir teklif de yok" dedi.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son dakika yaptığı açıklamada "Kabine'de MHP'li bakan olacak mı?" sorusuna çok net yanıt verdi. MHP lideri Bahçeli "AK Parti'den bakanlık teklifi gelirse kabul etmeyiz. Başkalarının eksiğini tamamlayacak bir parti değiliz" sözleriyle kulislerde dolaşan iddiaları yalanladı. Öte yandan Bahçeli, grup toplantısında "FETÖ ile irtibatı arasında memur var da meşhur siyasetçi, bürokrat yok mudur?" diye de sordu.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "AB ile ilişkiler yay gibi gerildi, kopma noktasına geldi. Türkiye yalnızlığa itiliyor. Siyasi denetim kararı skandal niteliktedir. AB ülkelerinin kronikleşmiş Türkiye karşıtlığı kabul edilemez. Türkiye'ye parmak sallamak kimsenin harcı olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi´ye gitti. Ziyaret kapsamında cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasında paylaşılan fotoğraflarda Erdoğan'a uçakta eşlik eden isimler arasında bir kişi dikkat çekti. Erdoğan'ın uçağında ilgili bakanlar, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan dışında MHP Milletvekili Saffet Sancaklı'nın da olduğu görüldü.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, bugün saat 12.00'da Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de yaptığı sürpriz görüşmenin ardından Bahçeli’yle bir araya gelecek olması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu oturumda Türkiye'ye yönelik siyasi denetim kararı almasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert tepki geldi. Bahçeli, konuya ilişkin açıklamasında "Türkiye'yi dışlamanın Avrupa'ya ağır bir faturası olacak. AKPM'nin kararı haksızdır, temelsizdir, yok hükmündedir. Hiçbir şart altında kabul edilemez olan bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programının konuğu HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'ydu. Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Yapıcıoğlu konuşmasında, MHP olmasaydı evet oylarının Güneydoğu'da daha da yükseleceğini iddia etti. Yapıcıoğlu, 16 Nisan referandum sonucunu değerlendirdiği konuşmasında, "Ülke için tarihi bir dönüm noktası olan bu referandumda partimiz tarihsel bir duruş sergilemiştir" ifadesini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

ABD'nin dünyaca ünlü dergilerinden Foreign Policy'de, dün yayımlanan Türkiye konulu ve Leela Jacinto imzalı analizde, Meral Akşener'in Türkiye Cumhurbaşkanı olabilecek bir potansiyelde ve 'Erdoğan'ın en büyük iç tehditi' konumunda olduğu ileri sürüldü. Foreign Policy'deki analizde ayrıca, Akşener, Türk mitolojisindeki Asena'ya benzetildi. Yazıda 'She-wolf' yani 'dişi kurt' olarak adledilen Akşener için, ünlü dergi, Akşener'in mevcut duruşuyla Erdoğan'ın karşısında bir engel olduğunu ileri sürdü.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

MHP’de istifa furyası sürüyor. Partinin birçok ismi 16 Nisan referandumun ardından MHP Genel Merkezi’ne istifa dilekçesini verdi. MHP’deki istifa furyasına Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt da katıldı. Bozkurt sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla MHP’den istifa ettiğini açıkladı: "Cumhuriyeti fazilet bilen arkadaşlarımla yürüdüğüm her adımı onur sayıp, başımın tacı olduklarını ifade ederek, MHP üyeliğinden istifa ettiğimi bildiririm. Ne mutlu Türküm diyene!"


Yayın Tarihi: 25.04.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, ““Dün, kendi siyasi miyopluğu yüzünden Mecliste cumhurbaşkanını seçtirme imkanını ortadan kaldıran CHP, artık bugün yeni sistemle birlikte hükümet olma ihtimalini kendi eliyle sonsuza dek yok etmiştir. Bugün hiç kimse; hükümet olmak için de, mecliste iktidar olmak için de tek başına hayaller kurmasın. MHP’ni denkleme katmadan, MHP’yi hesaba almadan hiç kimse ne Meclis’te ne de hükümet için hayal kursun" dedi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Referandum sonuçlarını bilen iki araştırma şirketinden biri olan KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, MHP’nin ilerleyen süreçte bir parçalanma yaşayacağını, bu parçalanma sonucunda oluşan grupların AK Parti ve BBP gibi partilere katılacağını söyledi. Ağırdır, "Kürt seçmen mahalleleri bozulduğu için sandığa gidemedi. Hendek savaşları yüzünden aileler parçalandı. Oradaki insanlar mağdur, mahcup... Referanduma katılmadılar" dedi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

MHP'den ihraç edilen Ümit Özdağ, ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf'ın yargılandığı dava ve Suriye'de IŞİD'in elinde bulunan Rakka'ya yönelik operasyona ilişkin bir iddia ortaya attı. Öte yandan Sarraf'ın avukatlığını da yapan, ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Rudy Giuliani, "Sarraf'ın nükleer madde veya silah satmak yerine tüketim ürünleri ticareti yaptığını" savundu.


Yayın Tarihi: 23.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçmen tercihlerinin yönü gibi başlıkların da incelenmesi için akademisyenlere çalışma yaptırılması talimatını verdi. Referandumda MHP tabanının yüzde 80'inin 'Hayır' oyu kullandığı yönündeki eleştirilere karşılık, partide taban ve tavan olmadığı tezini vurgulayarak ülkücülerin Anayasa değişikliğini desteklediğini savunan MHP yönetimi, seçmen eğilimlerinin sandığa nasıl yansıdığını ölçmek için hem siyasi hem de bilimsel çalışma başlattı.


Yayın Tarihi: 22.04.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nin resmi Twitter hesabından paylaşılan Devlet Bahçeli fotoğrafları sosyal medyayı salladı. Devlet Bahçeli'nin güneş gözlüğü taktığı fotoğraflarda, 'Ne Mutlu Türküm diyene' mesajıyla yapılan paylaşımlara yüzlerce yorum geldi. MHP'nin hesabından yapılan paylaşım için "kazandık beyler" yorumlarının yanı sıra olumsuz yorumlar da yapılıyor.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP'den ihraç edilen Meral Akşener'in yeni parti kuracağı iddialarını değerlendirdi. Destici yaptığı açıklamada, "Biz o süreci yaşamış bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla benim tüm ülküdaşlarıma çağrım şudur: Türkiye’nin, ülkücülerin ve Türk milliyetçilerinin bölünmesine değil birleşmesine ihtiyaç vardır. Bizim amacımız tüm ülkücüleri birleştirmektir" ifadelerini kullandı. Meral Akşener ve Koray Aydın, yeni parti iddialarına açıklık getirdi.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Türkiye’nin idare şeklini parlamenter sistemden “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” adı verilen icracı başkanlık sistemine değiştiren 16 Nisan referandumundan sonra yapılan ilk anketten çok çarpıcı sonuçlar çıktı. Anket Fransa merkezli uluslararası araştırma kuruluşu IPSOS tarafından CNN Türk için 17 Nisan günü 81 ilde Türkiye’deki seçmen nüfusunu temsil eden 1501 kişiyle görüşmeler yoluyla gerçekleştirildi.


Yayın Tarihi: 20.04.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) ihraç edilen Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, referandum sonuçlarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Erken seçim iddiasını yeniden gündeme getiren Halaçoğlu, "Erken seçim olacak, erken seçimle birlikte Türkiye’de farklı bir yapı meydana gelecek" dedi. Başkan parti kurulacağı iddialarına ilişkin ise Halaçoğlu, "Başka bir parti oluşumu söz konusu olmadığı için şimdiye kadar da, herhangi bir şey düşünülmedi" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

MHP'li muhaliflerin öne çıkan isimlerinden Meral Akşener'in kuracağı yeni partinin adının belli olduğu iddia edildi. Akşener'in yeni partisinin adının Milliyetçi Türkiye Partisi olacağı ileri sürüldü. Twitter'dan açıklama yapan Meral Akşener, iddiaları kesin bir dille reddetti. Akşener, "Parti kurma çalışmamız yoktur. YSK'nın hukuku katlettiği, 'abidik gubidik' işlerin yapıldığı bir süreçte önceliğimiz oylarımıza sahip çıkmaktır" dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

MHP'li muhaliflerin öne çıkan isimlerinden Meral Akşener'in kuracağı yeni partinin adının belli olduğu iddia edildi. Akşener'in yeni partisinin adının Milliyetçi Türkiye Partisi olacağı ileri sürüldü. Referandumda MHP'nin muhalif isimlerinin yürüttüğü "Hayır" çalışması Bahçeli'ye büyük darbe olarak nitelenirken, MHP'den AKP'ye yüzde 3'lük bir destek geldiği ileri sürülmüştü.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

MHP'nin Manisa teşkilatlarında çeşitli kademelerde görev alan Tamer Akkal ve Engin Kabadağ, partiden istifa ettiklerini açıkladı. Dün de MHP Isparta Senirkent İlçe Başkanı Hasan Özev ve ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu MHP’den istifa ettiğini duyurmuş karar sosyal medyada geniş yankı bulmuştu.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) ihraç edilen isimlerden Sinan Oğan, KRT TV'de, 2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceğini söyledi. Sinan Oğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Elbette Türk milliyetçileri aday çıkartacaktır. Şartlar oluştuğu taktirde bu göreve aday olmaktan büyük onur duyacağımı ifade etmek isterim." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Google'ın verileri, Türkiye'den anayasa referandumuyla ilgili en fazla aramanın 15 Nisan Cumartesi günü, yani referandumdan bir gün önce yapıldığını gösteriyor. "Anayasa değişikliği" araması, son 3 ayda ilk zirvesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Ocak'taki Madagaskar ziyareti sırasında referandumu işaret etmesinin ardından yaparken, referanduma bir hafta kala ise değişiklik maddelerine yönelik aramaların yükseldiği görülüyor.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

AK Parti Mardin milletvekili Orhan Miroğlu, Mecliste AK Parti ve MHP’nin işbirliğinin sahada çok da güçlü bir karşılığının olmadığını gördüklerini söyledi. Kürt seçmenlerin bu referandumda belirleyici olduğunu ifade eden Miroğlu, "Hepimiz için yeni bir dönem başlıyor, Türkiye için bir dönem başlıyor. Bu dönem kurucu bir dönemdir ve Kürtler bu kurucu dönemde evet biz de varız demiş oldular bu seçimde. AK Parti artı Kürt ittifakı Türkiye'ye kazandırır" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli'nin hedefinde, FOX TV'de Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya'nın sunduğu referandum yayını vardı. Bahçeli, Portakal'ı provokasyonla suçladı: "Özellikle bir televizyon kanalında gevezelik yapan 'Portakal'ından sütçüsüne kadar bazı isimler 16 Nisan'dan sonra şok olmuşlar, insanlarımızın haysiyetlerini kaşımak için çok tehlikeli imalarda bulunmuşlardır. Türk milleti bunlara pabuç bırakmaz."


Yayın Tarihi: 18.04.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "16 Nisan referandumu demokrasi hayatımızda bir milat, çok partili siyaset tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçi Hareket başladığı bir işi yarım bırakmamış verdiği sözlerin altında kalmamıştır. Bizde hile arayan tuzak araştıran komplo araması yapan kim varsa 16 Nisan'da hüsrana uğramıştır" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Referandumda 'Evet' bloğundaki AKP, MHP ve BBP'nin oyları büyük oranda eridi. Bu gelişme de seçimler öncesi 'Ülkücülerin yüzde 80'i 'hayır' verecek' söylemlerini doğruladı. MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan, referandum sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Çok net, Türk milliyetçileri ‘Hayır' dedi” ifadesini kullanırken, muhaliflerin partiye dönüş yollarının kapalı olması halinde yeni parti arayışına girileceği kulislerde dillendirilmeye başlandı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Hürriyet yazarı Mehmet Yakup Yılmaz, 'cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi'nin yüzde 51.18 'evet' oyuyla kabul edilmesiyle ilgili olarak "Recep Tayyip Erdoğan sonuçlara göre 'kazandı', çünkü atı alıp Üsküdar’ı geçmeye hazırlanıyor. Ancak şunu unutmamak gerek. MHP ile koalisyona rağmen kıl payı bir fark var ve bu, belki de Erdoğan’ın kazandığı son seçim olabilir" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı ve MHP İzmir eski İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, MHP’den dün istifa etti. Kararını Twitter'dan duyuran Dervişoğlu, istifa kararını “Hedef ve ülkülerimize hizmet ettiğine artık inanmadığım bir siyasi yapı ile birlikte anılmayı anlamlı bulmadığımdan, MHP’den istifa ediyorum” sözleriyle duyurdu. Dervişoğlu'ndan sonra il başkanları ve delegelerden istifa haberleri gelmeye başladı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı ve MHP İzmir eski İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, MHP’den istifa etti. İstifa kararını Twitter hesabından duyuran Dervişoğlu, istifasını “Hedef ve ülkülerimize hizmet ettiğine artık inanmadığım bir siyasi yapı ile birlikte anılmayı anlamlı bulmadığımdan, MHP’den istifa ediyorum” sözleriyle duyurdu. Meral Akşener'e yakınlığıyla bilinen Müsavat Dervişoğlu'nun MHP'den istifa etmesi, akıllara 'yeni bir parti mi kuruluyor?' sorusunu getirdi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Referandumda Doğu Akdeniz'in 'Çukurova Bölgesi' olarak tanımlanan, Büyükşehir Belediye başkanları da 'evet cephesi'ndeki MHP'den seçilen önemli kentleri Adana ve Mersin'de 'hayır' çıkmasının yankıları yaşanırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de Ak Parti ve MHP'nin 1 Kasım'daki yüzde 81'lik oy oranının yüzde 23 gerisinde kalınarak 'evet' sağlanabilmesi de sürpriz olarak değerlendirildi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, referandum sonrası eleştirilere "Malum MHP aleyhtarı yorumcular, ellerine MHP düşmanlığı hastalığından başka bir şey geçmediği halde bunu garip bir tiryakilikle adeta bir geçim ve şöhret kapısı haline getirmişlerdir. Hatta bazıları polemik için en uygun unsur olarak gördüklerinden, 'politik kıtlık vukuunda daima un gibi besleyici çözümler üreten MHP değirmeni'ne Don Kişot gibi saldırmaya devam etmektedir" dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Referandum sonuçlarında evetin önde olmasında Meral Akşener'den tepki geldi. Fox TV'de yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun verilerine göre Hayır'ın yüzde 52, Evet oylarının ise yüzde 48 olduğunu söyledi. İşte referandum sonuçlarına siyasilerden gelen tepkiler...


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Resmi olmayan referandum sonuçlarından "Evet" çıkmasının ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı. MHP lideri Bahçeli, "Bu çok önemli bir başarı, ihmâl ve inkârı imkânsız bir kazanımdır. AKP’ye ve elbette bekamız için evet mührünü vuran Türk milletine şükranlarımı sunuyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi arayacak teşekkür etti. Son dakika habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sonucuna ilişkin yaptığı açıklamada, ''Referandum sonucu milletimize ve ülkemize hayırlı olsun.'' dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandum oylarını kullandı. Yıldırım, "Çıkacak sonuç ne olursa olsun başımızın tacıdır, milletimizin verdiği karar en güzel karardır" dedi. Kılıçdaroğlu ise, "İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve hep birlikte Türkiye'nin temel sorunlarını tartışma imkanımız olur" ifadelerini kullandı. Bahçeli'nin çok kısa açıklama yapması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Ankara'da oyunu kullanan MHP Lideri Devlet Bahçeli, ''Bugün vatandaşlık görevimizin yerine getirilmesi sebebiyle çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Milletimizin hayatında önemli bir dönüm noktasıdır'' dedi.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Referanduma 2 gün kala Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Habertürk TV'de soruları yanıtladı. FETÖ'nün MHP'deki yapılanmasıyla ilgili konuşan Bahçeli, "MHP içerisindeki FETÖ'cü milletvekillerini biliyorum. Bizde FETÖ'cü o kadar yok." dedi. Eyalet sistemi tartışmalarına da değinen Bahçeli, "Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın açıklamaları yeterlidir" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Anayasa değişikliği referandumuna kısa süre kala MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'eyalet sistemi' çıkışı, bu modeli yeniden gündeme getirdi. Ancak bu sisteme yönelik tartışmalar, Türk siyaseti için yeni değil. Eyalet sistemi 30 yıldan uzun süredir siyasetin farklı kanatlarından liderlerin dile getirdikleri bir konu oldu. BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, Diyarbakır'a geldi. Tarihi Hasan Paşa Hanı'nda vatandaşlarla çay içerek sohbet eden Akşener, eyalet sistemi tartışmalarıyla ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çıkışını değerlendirdi. "Bahçeli 16 Nisan akşamı hayır çıkacağını gördü şimdiden kaçmanın taşlarını döşüyor" diye konuşan Meral Akşener, Bahçeli'nin o gece saat 23.00 sıralarında yapacağı konuşmanın ana hatlarını ve ipuçlarını ortaya koyduğunu öne sürdü.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Star TV'nin Ana Haber Sunucusu Nazlı Çelik'in hiçbir programında boynundan çıkarmadığı ay yıldızlı kolyenin MHP lideri Devlet Bahçeli'nin hediyesi olduğu ortaya çıktı. Deniz Zeyrek, kolyeyi Nazlı Çelik'e MHP lideri Devlet Bahçeli'nin hediye ettiğini belirterek, aynı kolyeden sunucu Didem Arslan'a da hediye ettiğini açıkladı. Aynı programda Bahçeli’nin Ahmet Hakan’a da kol saati hediye ettiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 14.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir