Devlet Bahçeli kimdir?

Devlet Bahçeli kimdir?

Salih ve Samiye çiftinin beş çocuğundan biridir. Devlet Bahçeli Ortaokulu Adana'da Özel Çukurova Koleji'nde, liseyi İstanbul'da Özel Akgün ve Ata Kolejleri'nde okudu.

Devlet Bahçeli 1968 yılında girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde sol gruplar etkindi.

Ancak Bahçeli, MHP lideri Alparslan Türkeş'in seminerlerini yakından takip etmeye o dönem başladı. Kalan zamanını da Ülkü Ocakları'nda geçiriyordu. Olaylı geçen Talebe Cemiyeti Başkanlığı'nı kazandı. Ülkücüler arasında giderek adından söz ettirmeye başladı.

Devlet Bahçeli 1970'te Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreteri seçildi. Akademiden 1972 yılında mezun oldu. Ülkücü öğretim üyelerinin yokluğunu farkettiğinden üniversitede kaldı ve asistanlığa başladı. Devlet Bahçeli Ülkücü Maliyeci ve İktisatçılar Derneği'ni kurdu ve genel başkanı oldu.

Devlet Bahçeli ülkücü caimada hızla yükselmesine rağmen doktora tezini hazırlaması ve kabul ettirmesi 10 yıllık uzun bir zaman aldı. Devlet Bahçeli 1982'de Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü'nde iktisat doktorası verdi. 12 Eylül sonrası Bahçeli için oldukça hareketli geçti.

Türkeş'in gençlik danışmanı Ali Güngör ile oluşturdukları ekip "Akademisyenler Grubu" adını aldı. Mayaş Yayınları'yla çıkardıkları haftalık Hamle ve aylık Töre dergilerinde örgütlenmelerini sürdürdüler.

Parti konuları tartışılırken, Devlet Bahçeli, Muhafazakar Parti'den uzak durmaya özen gösterdi. MP'nin Milliyetçi Çalışma Partisi olarak adını değiştirmesi de onun için çok şey ifade etmedi. İstişare toplantıları sırasında görüş ayrılığına düştüğü Muharrem Şemsek MP'ye girmiş ve etkili bir isim olmuştu.

Türkeş 1985 Nisan ayında tahliye oldu. Ancak Bahçeli-Şemsek grupları arasındaki gerginlik 1986 yılının sonlarına doğru çatışmaya dönüştü. Bahçeli ve Ali Güngör'e ait olar Mayaş Yayınevi'ndeki kitaplar çalındı. Bahçeli yumruklandı. Bu olayların sorumlu olarak da Şemsek grubu sorumlu tutuldu.

Bu arada İktisadi ve İdari Bilimler Politikası Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapan Devlet Bahçeli, 17 Nisan 1987'de "Planlı dönemde Türk Ekonomisindeki Yapı Değişkenliği" tezi ile doktorasını aldı.

Devlet Bahçeli, Türkeş'in "MÇP' ye gel" çağrısına olumlu yanıt vererek yardımcı doçent olarak görev yaptığı üniversiteden 13 Mayıs 1987'de istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisi'nden (MÇP) siyasete girdi. Türkeş, 19 Nisan 1987'de yapılan MÇP kongresinde Bahçeli en yüksek oy aldı ve genel sekreter oldu. Onu Ali Güngör, Tuğrul Türkeş ve Muharrem Şimşek izledi.

İlim, tefekkür ve iman

İlk açıklamasında MÇP'nin görüşünü, "İlim, tefekkür ve iman" olarak özetledi. Ali Güngör ile birlikte partinin en kuvvetli isimleri haline geldiler. Şemsek'e de genel sekreter yardımcılığı görevi verildi. Parti programı yeniden yazıldı. 12 Eylül öncesine de sahip çıkıldı.

Alparslan Türkeş siyaset yasağının kalmasından sonra MÇP 'ye döndü. Devlet Bahçeli genel sekreterlik görevini sürdürdü ve 1987 ve 1991 seçimlerinde milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Devlet Bahçeli 29 Aralık 1992'de yapılan ve MÇP' nin MHP'ye dönüştüğü kongrede rakiplerinin ismini silmesi nedeniyle MKYK'ya giremedi.

Türkeş onu Genel Başkan Yardımcı olarak partide tutmaya devam etti.

Devlet Bahçeli 1994'te yeniden yönetime girdiği partide genel başkan yardımcılığına getirildi. 1995 seçimlerinde Adana'dan üçüncü sırada aday gösterildi, gereken oyu aldı ancak partisi MHP barajın altında kaldı.

Son Dakika Yeni MHP Haberleri

MHP lideri Devlet Bahçeli partililer ile yapılan bayramlaşmada açıklamalarda bulundu. Bahçeli konuşmasında "OHAL devam etmelidir" dedi.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin geçtiğimiz günlerde MHP'nin 19 Haziran 2016'da yapılan olağanüstü genel kurulunun iptalinin ardından gözlerin çevrildiği muhalif cepheden önemli bir açıklama geldi. MHP'li muhaliflerden Koray Aydın, yeni parti iddialarıyla ilgili, "Bir süre daha olan biteni gözlemleyeceğiz, istişarede bulunacağız ve yeni bir parti kurmamız gerekirse, kuracağız. Şu anda beklemedeyiz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 25.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul yürüyüşünde bozkurt işareti yapması soruldu. 16 Nisan referandumu öncesi de benzer bir durumun yaşandığı ve kendisinin "Memnun oldum" dediği hatırlatılan Bahçeli'nin, dünkü bozkurt işaretine yorumu ise şöyle oldu: "Samimiyse başımın üstünde yeri var. Yok ülkücü camiayı kandırdığını sanıyorsa kendi kanıyor farkında değil..."


Yayın Tarihi: 25.06.2017

AK Parti’den 23’üncü Milliyetçi Hareket Partisi’nden 24. dönem Milletvekili olan 58 yaşındaki Yusuf Ziya İrbeç, Kaş ilçesindeki evinde hayatını kaybetti. Bugün sabaha karşı hayatını kaybeden İrbeç, yarın öğleyin Kaş'ın Margaz Mahalle mezarlığında toprağa verilecek.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bayramda AK Parti ve MHP’yi ziyaret etmeyecek. Özgürlükçü Demokrasi'de yer alan habere göre, HDP son iki yıldır savaş politikalarından dolayı AK Parti ve MHP ile bayramlaşmama kararını bu bayramda da uygulayacak. Edinilen bilgilere göre, HDP son birkaç bayramda yaptığı gibi sadece CHP, DSP ve Saadet Partisi’ni ziyaret edecek.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin CHP tarafından başlatılan 'Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin açıklamalarına sert tepki gösterdi. Bahçeli'nin bir yıl önceki ifadeleriyle bugün söyledikleri arasında dağlar kadar fark olduğunu belirten Cankurtaran, 'Acaba gerçek Bahçeli'yi kaçırıp, klonlayıp yerine başkasını mı koydular diye merak etmemek elde değil' diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün 8. gününde yaptığı açıklamada, "Yürüyün yürümesine de, aman düşmeyin; yarı yolda üşenip geri dönmeyin. Soluğunuz yeterse Pensilvanya'ya kadar gidin, geri gelmeyin" diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi: "Bahçeli hükümet sözcülüğüne soyunabilir. İstediğini söylesin."


Yayın Tarihi: 22.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mahkemenin açıkladığı MHP tüzük kurultayı kararına ilişkin, son dakika açıklama geldi. Bahçeli. "Birilerinin keyfine göre karar veren mahkeme ve hakim olunca adalet mülkün temelidir;olmayınca adalet dinamitlenmiştir. İkiyüzlülük değil mi?" diye Bahçeli, "FETÖ’cülerle bir olup adaleti katledenler, özellikle partimize kumpas kuranlar; ne adaleti,ne ahlakı ağızlarına almasınlar,komik kaçıyorlar." mesajını paylaştı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Geçtiğimiz yıl, Bahçeli'ye rakip olan Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan'ın 'MHP hayatı' son mahkeme kararıyla noktalandı. Gözler bu isimlerin siyasi gelecekleri ile ilgili verecekleri kararlara çevrildi. Korkusuz yazarı Can Ataklı, Meral Akşener ile arasında geçen 'yeni parti' konuşmasını kaleme aldı. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya da bugünkü yazısında herkesin kafasındaki "Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan yeni bir parti mi kuracak?" sorusuna yanıt aradı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Son dakika haberlere göre, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesince, MHP'nin 19 Haziran 2016'da yapılan olağanüstü genel kurulunun iptaline, bu genel kurulda alınan tüm kararların yokluğunun tespitine karar verildi. Meral Akşener karar için, "Kongre iptal oldu.Tam 10 dakikada dava bitti.10 dakikada verilecek bir karar için bir yıl beklendi.700 delegenin iradesi yok sayıldı. Adaletin ruhuna El Fatiha" dedi.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP’nin Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ’Adalet Yürüyüşü’yle ilgili "CHP, solu marjinalleştiren ve sol partilere ebediyen iktidar yolunu kapatan sokak hareketlerini taklit ederek otoyolları aşındırmaktan vazgeçmelidir. CHP, makul ve mantıklı yollarda yürümelidir. Sayın Genel Başkanımızın ikazlarının CHP tarafından Saray’a veya iktidara destekle açıklanması, sadece hakikati setretmek, ayıplarını örtmek içindir" dedi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Enis Berberoğlu'nun hapse mahkum edilmesinden sonra başlattığı adalet yürüyüşüne destek veren Akşener, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun hapse mahkum edilmesiyle ilgili bir adalet yürüyüşü başlattı. Allah gücünü arttırsın, Allah yardımcısı olsun. Bu eylemin biçimini destekliyorum. Çünkü provokasyon yok. İnşallah hayırlı olur." dedi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün ikinci gününde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli'nin eleştirilerine yanıt verdi. Bahçeli, "15 Haziran’da sözde darbe şayiası çıkardılar, bu tezviratın şifreleri çözüldüğünde Ankara’dan İstanbul’a yürümenin kararı çıkacaktır. Merak ediyorum ki, İstanbul’dan karşı bir yürüyüş başlarsa karşılaşma ve buluşma noktası neresi ve nasıl olacaktır?" diye sormuştu.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP'li Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına ilişkin, "Bu kararın hitamında CHP aceleyle ayağa kalkmış, önyargıyla kıyameti koparmıştır. Halbuki İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı hüküm kesin olmayıp, hukuki yollar kapanmış ve tükenmiş değildir. İstinaf mahkemelerinden Yargıtay’a kadar hukuki müracaatlar mümkün ve meşru yoldur" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş başlatmıştı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

CHP'li Berberoğlu'nun tutuklanmasına 3 partiden açıklama geldi. AKP'li Turan, CHP'nin Meclis'i terk etmesini eleştirdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, gazeteci kimliğine sahip bir milletvekilinin tutuklanmasının üzücü olduğunu ifade ederken, CHP'nin de dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine destek verdiğini söyledi. HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise, "'Berberoğlu'nun tutuklanmasını kınıyoruz' ifadesi yer aldı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, trafik ışıklarına kurulacak kamera sistemi ile dilencilere para verenlere caydırıcı olması için 219 TL para cezası kesilmesi gerektiğini söyledi. Kayseri'de trafik ışığının çok yandığı her kavşakta dilencilerin sayısının da arttığını ifade eden Yücel, vatandaşların da bu durumdan rahatsız olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, katıldığı bir iftar programında söylediği "Çocuk bile 1.5 yaşında karar vermiş durumda, hiçbirimiz geri eve dönmeyeceğiz" sözlerine MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'tan yanıt geldi. Ataman yaptığı açıklamada, "Artık eve mi döner, dede mi olur babaanne mi orası bizi ilgilendirmez. Bu kişiye diyeceğimiz tek şey bizden, şehitlerimizden, mukaddesatımızdan ırak ol, istersen cehenneme direk ol" dedi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "El-Bab'da ne arıyoruz sorgulaması yapanlar, güdümlü siyaset bezirganlarıdır. Bunlar Türkiye'nin önünü kesmek için çalışırlar. Milli siyasetin kösteklenmesini menfaat sayarlar. Fren tutmayan bazı şuur yoksunları Mehmetçiğe lejyoner diyecek kadar çıldırdı.Türk askerine lejyoner demek su katılmamış bir alçaklıktır" dedi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ile iftar yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç ve Tekin Bingöl ile Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu, iftar yemeğinin ardından yaptığı açıklamada, iftar yemeğinin ardından yaptığı açıklamada, "Görüşlerimiz farklı olabilir; ama sonuçta hepimiz bu ülkede huzur içinde, birlikte yaşamak istiyoruz. Umarım bundan sonra da görüşmelerimiz devam eder" dedi.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

MHP, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Raporu'na hazırladığı muhalefet şerhini komisyon başkanlığına sundu. Darbe komisyonunu üyesi Mehmet Erdoğan FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, “Yüzbinlerle ifade edilen insan kamudan ihraç edildi. Bu kadar büyük kitlenin siyaset olmadan kamuda bu kadar yer alamayacağını biliyoruz. Bunları yerleştiren siyaset ve bürokratların ortaya çıkarılması lazım aksi halde uyuyan hücreler harekete geçebilir" dedi.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Eski MHP’li Meral Akşener’in 20 Haziran’dan sonra parti kurabileceği ve ardından 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olabileceği öne sürüldü. Akşener'e yakınlığıyla bilinen kaynakların aktardığına göre, Akşener yeni parti kurmak için MHP'nin itirazı üzerine muhaliflerin 19 Haziran'da gerçekleştirdiği olağanüstü tüzük kurultayının yürütmeyi durdurmasına yönelik 20 Haziran'da görülecek duruşmayı bekliyor.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

MHP'den ihraç edilen eski milletvekili Meral Akşener, "Referandumda 'evet' çıktığı dakikadan itibaren Türkiye'nin güllük gülistanlık olacağını, uçacağını, kaçacağını, aşacağını söyleyenler bugün Türk milletini yanıltmış olmaktan acaba utanıyorlar mıdır? Ey Sayın Bahçeli, hiç içiniz sızlamaz mı, fiili durumu hukuki durum çerçevesine aldınız, hiç içiniz sızlamaz mı?" dedi.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Alman vekillere İncirlik'i ziyaret izni verilmemesiyle başlayan krizi değinin Bahçeli, "Hükümetin İncirlik krizi hakkında gösterdiği hassasiyet bizim için son derece isabetlidir. Alman askerleri bu hafta ya da önümüzdeki hafta İncirlik'ten çekileceklermiş; Diyeceğimiz o ki; durduğunuz kabahat hepinize uğurlar olsun" dedi. Almanya, askerlerini İncirlik'ten çekeceğini duyurmuştu.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, Şemdinli'de 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasında kaybettiğimiz Yarbay Songül Yakut hakkında üzüntülerini belirten bazı kesimleri, Songül Yakut Silivri davalarında yargılanırken destek vermedikleri gerekçesiyle 'sahtekarlar' diyerek eleştirdi. FETÖ ile ilgili yaptığı paylaşımda oldukça sert ifadeler kullanan Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in gündeme getirdiği İstanbul BBB teklifi iddiasına da yanıt vermişti.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu kazaya ilişkin gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. "Şırnak'taki kaza milletimizi derinden yaralamıştır" diyen Bahçeli, "Sık sık meydana gelen ve evlatlarımızın şehadetine neden olan helikopter kazaları milletimizin kafasında soru işaretlerine yol açmış, kuşkuları artmıştır" ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz da TBMM'deki açıklamasında "Bu çok artmaya, sıklaşmaya başladı. Kuşkular oluşuyor" dedi.


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile 55 siyasetçinin kimlik bilgilerini, cep telefonu numaralarını, e-posta içeriklerini internetten yayan FETÖ ile bağlantılı ‘Börteçine’ adlı siber hacker çetesi çökertildi. FETÖ’cü çetenin işlediği tespit edilen suçlar arasında, AK Parti, CHP, MHP ve HDP’li çok sayıda milletvekilinin e-postalarına girmek, milletvekilleri adına Twitter, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden sahte paylaşım siteleri oluşturmak da bulunuyor.


Yayın Tarihi: 31.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli konuşmasında, ABD ile Suudi Arabistan arasında yapılan 110 milyar dolarlık silah anlaşmasını eleştirdi. MHP lideri, "ABD Başkanı'nın 'Benim için rejimler önemlidir' sözünün adresi neresidir. Petrol kuyularından dolar çıktı ama insanlık o kuyulara gömüldü. Yerin altı, yerin üstüne çıkarıldı, yerin üstü de yerin altına sokuldu" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "CHP'yi Beylikdüzü Belediyesi Kıbrıs'ta Türkler'in ölümüne sebep olan Başpiskopos Makarios'un heykelini yapmakla eleştiren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'a sert tepki gösterip, "İçine AKP trolü kaçmış" dedi. Özel, Akçay'ın partisine yönelik eleştirinin gerçeği yansıtmadığını belirtip, Beylikdüzü'nde yapılan heykelin Başpiskopos Makarios değil Rauf Denktaş heykeli olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 29.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirilen "Ülkücü Şehitleri Anma Günü" programında konuşuyor.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), temmuz ayına kadar CHP kontenjanından seçilen 2 üyeden birinin görev süresinin dolması nedeniyle seçim yapılması gerekiyor. Ancak 1 Haziran ve 7 Temmuz seçimleri arasındaki oy farkı kriz çıkardı. Boşalan üyelik AK Parti ve CHP tarafından paylaşılamazken, her iki parti de boşalan üyeliğe kendi kontenjanlarından seçim yapılması gerektiğini savunuyor. AK Parti ve CHP, sorunun yasa değişikliğiyle çözülmesine sıcak bakarken, MHP’nin tavrı bekleniyor.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "Bir an önce idamı getirelim geç kalmayalım" çağrıları AK parti de karşılık bulmadı. AK Parti üst düzey yöneticilerinin Bahçeli'ye, "Şimdilik uyum yasaları ile meşgulüz. Bu tartışmaları bir süre erteleyelim" şeklinde mesaj iletildiği iddia edildi. İdam tartışmalarını yeniden gündeme getiren MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin çağrısının AK Parti de karşılık bulmadığı gibi sıkıntı yarattığı da belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın FETÖ'den tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın sağlık sorunları ile tahliye edilmesine bir kez daha tepki göstererek, "FETÖ artık tümden yok edilmeli, kaynağı kurutulmalıdır. Sırtını sağlama hatırlı isimlerin korunmasına hiç gerek yoktur. Şunun damadı diye gözlerinin yaşına bakmamak lazım. Kavurmacılar aklanıyor, baklavacılar adaletten kaçırılıyorsa kesinlikle çözülmesi gereken bir sorun vardır" dedi.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor. İl Başkanı M. Bülent Karataş'ın tek aday olduğu kongrede Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin mesajını coşkuyla alkışlayan delegeler, ‘Hareketin lideri Devlet Bahçeli' sloganları attı. MHP İstanbul 12. Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde bugün gerçekleştiriliyor.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin sıkı takipçisi olduğu 'Adı Efsane' dizisinin 17'nci bölüm fragmanı, 'Erdal Beşikçioğlu diziden ayrılıyor' iddialarına ivme kazandırdı.


Yayın Tarihi: 20.05.2017

28 Nisan'da yapılan kongrede MHP Osmaneli İlçe Başkanı olarak seçilen Ahmet Nimet ve yönetimi, Genel Merkez tarafından görevden alındı.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

MHP'den ihraç edilen Gaziantep milletvekili Ümit Özdağ referandumda 'evet' oyu kullananlara seslenerek "Burada evet oyu veren yurttaşlarımıza da seslenmek istiyorum; lütfen bir an kendinizi bizim yerimize koyun. Sandıklar açıldıktan sonra oyunun kuralları değişir, siz 'evet' oyu vermenize rağmen 'hayır' isteyen bir iktidarın olduğu bir ülkede 'hayır' çıksaydı ne yapardınız, kendinizi nasıl hissederdiniz? İşte biz de öyle hissediyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya referandumda şaibe olduğu gerekçesiyle sonuçların meşru olmadığını söyledi. Atila Kaya yaptığı açıklamada, "Kampanyanın kendisi son derece antidemokratik, adaletsiz, her türlü baskının uygulandığı bir süreç olarak yaşandı. Bunun en zirve yaptığı husus tam seçim günü sandıkların kapanmasına yakın bir saatte mühürsüz oyların geçerli sayılacağı yönünde YSK'nın aldığı karar. Başlı başına skandal" dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

MHP'den ihraç edilen Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, tarihçi olduğu belirtilen Mustafa Armağan’ın, Atatürk ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. “Bu gibi kişilerden dolayı artık tarihçiyiz demeye utanır olduk vesselâm” diyen Halaçoğlu, “Bu ülkede sandığımdan daha çok hain var maalesef. Türk Milleti kendine dönmeli, milli değerlerden uzak sahtekarların kulu kölesi olmamalı, kendisinin ve çocuklarının geleceğini düşünerek hareket etmeli” ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül belediye meclis üyeleri ile birlikte CHP'ye üye oldu. CHP Parti Grubu öncesi Gül'e rozet takıldı. MHP'den seçilen Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, düşürülen Rus uçağının pilotunun ailesine ev verme teklifinde bulunmuştu. Bu teklif nedeniyle partisinin kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk ettiği Mustafa Gül, 4 Temmuz 2016'da MHP'den istifa etmişti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "MHP'nin ülkülerini lekelemek isteyenler için oksijen çadırı görevi gören CHP, kazdığı çukura düşmekten kurtulamamıştır. Lafımızı esirgemeyeceğiz. 16 Nisan'dan hemen sonra yeni bir parti kurmak konusunda hava koklamaya yeltenenler, hayal aleminden çıkamayan siyasi mahluklardır. Türk milleti, herkese yerini göstermiştir" dedi. Öte yandan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a idam konusunda çağrı yaptı.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

MHP'de 3 hilalin fikir babası olan ve bir dönem MHP'den milletvekili adayı olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti. Osmanlı tarihi ve Türk Ermeni ilişkileri üzerine birçok kitabı bulunan 84 yaşındaki Dabağyan, Kendini 'Osmanlı Ermenisi' olarak tanımlıyordu. Dabağyan, üç hilalin kullanılmasıyla ilgili, "1969 yılında, Atsızcı kanat 'kurt'un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben 'Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!' diyerek bağırdım ve seçildi" demişti.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hayırcılar toplanıyormuş, 2019’a yatırım yapıyorlarmış, şu aday olsun bu öne çıksın diyorlarmış. Asıl millet ne söylüyor buna bakılsın. Yaprak döken ağaç ağlamaz. Bilir ki, baharla beraber yeniden yeşerecektir. Fakat 16 Nisan’da tel tel dökülenler bir daha yükselemeyecektir. Bunlarda olan, olacak bir şey yok. Eski defterleri karıştırıp yeni hikaye yazmak, miadı dolmuş yüzlere umut bağlamak başlanılan yere geri dönmektir ki, bunun adı iflastır" dedi.


Yayın Tarihi: 06.05.2017

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener'in parti kurduğu takdirde, kurucu üyeler arasında AK Parti'den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in de yer alacağı öne sürülmüştü. Bu iddiaya Abdüllatif Şener'den yanıt geldi. Şener, "Meral Akşener'in nasıl bir plan içerisinde olduğu, ne düşündüğü hakkında bir bilgim yok. Bir parti kurma girişimi varsa da benim bilgim yok, bana gelen bir teklif de yok" dedi.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son dakika yaptığı açıklamada "Kabine'de MHP'li bakan olacak mı?" sorusuna çok net yanıt verdi. MHP lideri Bahçeli "AK Parti'den bakanlık teklifi gelirse kabul etmeyiz. Başkalarının eksiğini tamamlayacak bir parti değiliz" sözleriyle kulislerde dolaşan iddiaları yalanladı. Öte yandan Bahçeli, grup toplantısında "FETÖ ile irtibatı arasında memur var da meşhur siyasetçi, bürokrat yok mudur?" diye de sordu.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "AB ile ilişkiler yay gibi gerildi, kopma noktasına geldi. Türkiye yalnızlığa itiliyor. Siyasi denetim kararı skandal niteliktedir. AB ülkelerinin kronikleşmiş Türkiye karşıtlığı kabul edilemez. Türkiye'ye parmak sallamak kimsenin harcı olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi´ye gitti. Ziyaret kapsamında cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasında paylaşılan fotoğraflarda Erdoğan'a uçakta eşlik eden isimler arasında bir kişi dikkat çekti. Erdoğan'ın uçağında ilgili bakanlar, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan dışında MHP Milletvekili Saffet Sancaklı'nın da olduğu görüldü.


Yayın Tarihi: 30.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, bugün saat 12.00'da Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de yaptığı sürpriz görüşmenin ardından Bahçeli’yle bir araya gelecek olması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu oturumda Türkiye'ye yönelik siyasi denetim kararı almasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert tepki geldi. Bahçeli, konuya ilişkin açıklamasında "Türkiye'yi dışlamanın Avrupa'ya ağır bir faturası olacak. AKPM'nin kararı haksızdır, temelsizdir, yok hükmündedir. Hiçbir şart altında kabul edilemez olan bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programının konuğu HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'ydu. Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Yapıcıoğlu konuşmasında, MHP olmasaydı evet oylarının Güneydoğu'da daha da yükseleceğini iddia etti. Yapıcıoğlu, 16 Nisan referandum sonucunu değerlendirdiği konuşmasında, "Ülke için tarihi bir dönüm noktası olan bu referandumda partimiz tarihsel bir duruş sergilemiştir" ifadesini kullanmıştı.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

ABD'nin dünyaca ünlü dergilerinden Foreign Policy'de, dün yayımlanan Türkiye konulu ve Leela Jacinto imzalı analizde, Meral Akşener'in Türkiye Cumhurbaşkanı olabilecek bir potansiyelde ve 'Erdoğan'ın en büyük iç tehditi' konumunda olduğu ileri sürüldü. Foreign Policy'deki analizde ayrıca, Akşener, Türk mitolojisindeki Asena'ya benzetildi. Yazıda 'She-wolf' yani 'dişi kurt' olarak adledilen Akşener için, ünlü dergi, Akşener'in mevcut duruşuyla Erdoğan'ın karşısında bir engel olduğunu ileri sürdü.


Yayın Tarihi: 25.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir