Hüsnü Mübarek kimdir?

Hüsnü Mübarek kimdir?

4 Mayıs 1928'de Kahire yakınlarındaki Menufiya'daki Kafr El Meselha'da dünyaya geldi.

Hüsnü Mübarek, Liseden sonra Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni 1949’de ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni 1950’de bitirerek Hava Kuvvetleri'ne pilot olarak katıldı.

Hüsnü Mübarek, Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü.

Hüsnü Mübarek, Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü ve 1972'de Cumhurbaşkanı Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi.

Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynayan Mübarek, ertesi yıl mareşal oldu. Hüsnü Mübarek,Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atanmasının ardından Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra'nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

Hüsnü Mübarek, 6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine Devlet Başkanı oldu.

Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı ve 1982'de Lübnan'ı işgal eden İsrail'le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. Hüsnü Mübarek,1987'de altı yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi.

1989'da, Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği'nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire'ye taşındı. Hüsnü Mübarek, 1990-91'deki Körfez krizi ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında aracılık görevini üstlendi.

Hüsnü Mübarek, Suudi Arabistan'ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

Enver Sedat'a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti'nin liderliğine seçilen Mübarek; 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi.

Hüsnü Mübarek, görevi süresince 6 kez suikast girişimine maruz kaldı ve sonuncusu 1995'te Afrika zirvesine katılmak üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya vardığı sırada düzenlendi.

Hüsnü Mübarek, Mısır'ın en etkin hareketi Hasan El Benna'nın kurduğu İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler)'in siyasi faaliyetlerde bulunmasını yasakladı.

Müslüman Kardeşler'in liderlerini ise ya hapisle cezalandırdı ya da sürgüne gönderdi.

Hüsnü Mübarek, 2011 yılında Tunus'ta başlayan Arap dünyası prostestolarının 25 Ocak 2011'de Mısır'da da başlaması üzerine 10 Şubat 2011'de yetkilerinin çoğunu yardımcısı Ömer Süleyman'a devretti, 11 Şubat 2011'de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etti.

Uzun soluklu iktidarı ile sık sık eleştirilere maruz kalan Hüsnü Mübarek, Mısır’ı, Osmanlı'ya isyan eden Kavalalı Mehmet Ali Paşa’dan sonra en uzun süre yöneten kişi olarak tarihe adını yazdırdı.

Hüsnü Mübarek, 1950'den beri Kahire'deki Amerikan Üniversitesi mezunu, yarı İngiliz Suzanne Sabet ile evli olup Cemal ve Alaa adlı iki oğlu vardır.

Son Dakika Yeni Mısır Haberleri

Aksaray'da 12 yıldır çiftçilik yapan Halis Katman'ın ABD'den tohum ithal ederek hobi amacıyla yetiştirdiği rengarenk mısırlar yurt içinin yanı sıra birçok ülkeden yoğun talep görüyor.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Filistin'de Hamas ile El Fetih uzlaştı. Gazze'nin kontrolü 1 Aralık itibariyle Birlik Hükümeti'nde olacak. Filistin'de Hamas ile El Fetih, Gazze'nin kontrolüne dair anlaşmazlıklarını sonlandırmak için yürüttükleri görüşmelerde sonuca ulaştı. Hamas ve El Fetih, Mısır hükümetinin baskısıyla barış görüşmelerine başlama kararı almıştı. Resmen anlaşıldığı takdirde Filistin bölgeleri birlik hükümetince yönetilecek ve erken seçimler yapılacak.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Afyon yakınlarında 1878'de bulunan Luvi dilindeki bir antik yazıt ilk kez deşifre edilirken, Hollandalı ve İsviçreli bir grup arkeoloğun yaptığı araştırma çok önemli sonuçlar doğurdu. Araştırma Bronz Çağı'nın sonlanmasında payı olan ve antik Mısır belgelerinde 'gizemli deniz insanları' olarak geçen denizden gelen işgalcilerin Anadolu'nun yerli halkları olduğunu ortaya koydu.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Mısır, Kuzey Kore'den gelen bir gemiyi Süveyş Kanalı'na girmeden önce durdurduğunu ve içindeki tanksavar mermi yükünü imha ettiğini duyurdu. Washington Post'ta dün yer alan haberde, ABD'nin, Mısır'ı ağustos ayında Süveyş Kanalı yakınında esrarengiz bir geminin bulunduğu yönünde uyardığı ve rotasının Mısır olduğu kaydedilmişti.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

"Piramitler nasıl yapıldı?" sorusuna bilim insanları sonunda yanıt buldu. Keops Piramidi'nin yapımında kullanılan 170 bin ton kayanın nasıl getirildiği 3 bin yıllık günlükte yazanlarla ortaya çıktı. Kayanın Nil Nehri’nde, insan yapımı bir kanal üzerinden sandallarla taşındığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 25.09.2017

Mısır Devlet Başbakan Abdulfettah Sisi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile New York’ta kameraların önünde görüştü. Bu görüşme Sisi’nin Mısır Devlet Başkanı oluşundan beri kamuya açık yapılan ilk görüşme olduğu kaydedildi. İsrail Başbakanı Netanyahu'nun bölgenin istikrarı konusundaki Mısır'ın çabalarından memnuniyet duyduğunu söylediği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 19.09.2017


Yayın Tarihi: 19.09.2017

Konya'da yaşanan dehşet tüyleri diken diken etti... Mısırlı 42 yaşındaki Amrmohamed İbrahim Mohamed, eşi 35 yaşındaki Sanaa Mımı Abdelrahman Mkboul ve aynı evde kalan Mağripli 55 yaşındaki Fatıma Boumendıl'ın boğazını keserek öldürürken, 3 yaşındaki çocuğuyla birlikte kayıplara karıştı. Polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen ortak çalışma sonrasında şüphelinin yakalandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 13.09.2017

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan Salih Zeki Çakıroğlu, sosyal medya hesabında, Atatürk ile Sultan Vahdettin'in olduğu fotoğraf ile FETÖ'den yargılanan cumhurbaşkanı yaverleri ve Mısır Devlet Başkanı Sisi'nin fotoğraflarını paylaştı. Savcılık paylaşımla ilgili soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

Mısır'da arkeologlar yaklaşık 3500 yıl öncesinden kalma olduğu düşünülen bir mezarlık buldu. Mezarlıkta dönemin tanınmış kuyumcusu ve ailesinin mumyaları, mücevherler ve kuyumcunun heykeli keşfedildi. Kuyumcunun heykeli, mumyası ve mücevherleri Luxor şehrinde Nil nehrine yakın bir noktada bulundu.


Yayın Tarihi: 09.09.2017

Rusya'nın en güçlü ordularına sahip ülke sıralaması açıklandı; ilk üç sıraya ABD, Rusya ve Çin yerleşirken Türkiye de 8. sırada yer aldı.


Yayın Tarihi: 31.08.2017

Mısır'da bir kız olarak dünyaya gelen Adam, artık Glasgowlu İskoç bir erkek. Doğduğundan beri erkek olmak isteyen Adam'ın İskoçya'ya gidişi, iltica başvurusu sırasında yaşadıkları ve yaşladığı dönüşüm, bir tiyatro oyununda işleniyor. Başrolü de Adam oynuyor.


Yayın Tarihi: 24.08.2017

Youtube'da yayın yapan "KhanAcademyTurkce" sayfasında yayınlanan video büyük ilgi çekti. Videoda, Heraklides adından genç bir adamın, MS 1. yüzyılda Mısır'da ölen adamın nasıl mumyalandığı anlatılıyor.


Yayın Tarihi: 24.08.2017

Mısır Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner'ın Kahire'de gerçekleşecek görüşmesini iptal etti. Dün ABD, insan hakları ihlalleri nedeniyle Mısır'a yapılan yardımların durdurulduğunu açıklamıştı. Mısır yönetimi ise, ABD'nin yardımları askıya alma kararının ikili ilişkilere negatif etkisi olacağını söylemişti.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

ABD'nin, Mısır'a yaptığı askeri yardımı insan hakları ve demokrasi alanında gelişme göstermediği gerekçesiyle dondurmayı planladığı bildirildi. ABD yönetiminin, özellikle sivil toplum örgütlerini ve muhalefeti ciddi biçimde sınırlandıran Kahire'ye bu konuda duyulan hoşnutsuzluğu göstermek için bu kararı almayı planladığı belirtildi. ABD, her yıl Mısır'a 1,3 milyar dolar askeri yardım yapıyor.


Yayın Tarihi: 23.08.2017


Yayın Tarihi: 15.08.2017

Son dakika haberine göre Mısır’ın kuzeyindeki Dekahliye ilinde askeri eğitim uçağı düştü. Kazada pilotun hayatını kaybettiği bildirildi. Mısır devlet gazetelerinden Cumhuriyet, uçağın bu sabah Şava askeri havaalanından kalkış yaptığını ve teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü yazdı.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

Mısır'ın İskenderiyye kentinde iki trenin karıştığı kazada 36 kişinin hayatını kaybettiği, 123 kişinin yaralandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Mısır’da bulunan antik madeni paraların üzerindeki şekiller bir uzaylı tasviri olduğuna inanılıyor. Daha önce de Mısır'da üzerinde uçan daire tasvirlerinin olduğu para bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Mısır'ın İskenderiye kentinde bir karga 7 aylık bebeği öldürdü. İskenderiye Emniyetinden yapılan yazılı açıklamada, balkondan eve giren bir karganın, odada uyuyan 7 aylık Adem adlı bebeği boynundan yaraladığı bildirildi. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan bebeğin müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

İsrail’in, darbeci general Abdülfettah el-Sisi yönetimindeki Mısır’a, Sina yarımadasında bazı bölgeleri satın almak için yeni bir teklifte bulunduğu öne sürüldü. El-Masriyun gazetesinin ele geçirdiği bilgilere göre, İsrail, ekonomisi batık Sisi yönetimine, Sina’nın bazı bölümlerini satın almak amacıyla “çekici bir teklifte” bulundu. İsrail planının ikinci safhasında ise, her geçen gün işgalini genişlettiği bölgelerde yaşayan Filistinlileri Mısır’dan satın alacağı topraklara sürmek var.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

2017 yılının Temmuz ayında, Türkiye’de ve dünyada yapılmış en ilginç arkeoloji haberleri...


Yayın Tarihi: 05.08.2017

Doha yönetimi; Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in teklifini reddetti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, "Abluka uygulayan ülkeler bunun illegal olduğunu kabul etmemekte ısrar ediyor" dedi. Londra merkezli Al Hayat gazetesi, 4 Arap ülkesinin Katar ekonomisini etkileyecek yaptırımlar uygulamaya başlayacağını yazdı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, vatandaşlarına, üçten fazla çocuk yapmamaları konusunda uyarıda bulundu. Sisi, "Yanında dört çocuğu olan bazı vatandaşlara bakıyoruz. Yedirmeye gücü yok. O zaman bu kişiler vatanından önce Allah katında sorumludur. Çünkü o kişi çocuklarına zulmetti." ifadelerini kullandı. Mısır İstatistik Kurumu nisan 2017 verilerine göre, Mısır, 100 milyon nüfusa sahip.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Rusya, Suriyeli muhaliflerle ilk kez güvenli bölge için anlaşma imzalandığını duyurdu. Muhaliflerin kalelerinden biri olan ve daha önce kimyasal saldırıya hedef olan Doğu Guta'da kurulacak güvenli bölge için arabuluculuğu bu kez Mısır yaptı. Açıklamaya göre taraflar, “insani yardım rotalarını ve bölge sakinlerinin seyahat özgürlüğü” konusunda uzlaştı. Hatırlanacağı üzere daha önceki güvenli bölge müzakereleri başarısız olmuştu.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

Mısır’da yayınlanan Cumhurbaşkanı Sisi yanlısı El-Yevm 7 gazetesine röportaj veren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hitler, Stalin ve Mao gibi diktatör olduğunu iddia ederek, 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle kendilerine yapılan haksızlıkları Avrupa’nın anlaması daha çok kurban vermeleri gerektiğini söyledi. Gülen ayrıca, darbe girişimini ulusalcı laik bir kesimin yapmış olabileceğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

2013'te bir darbe ile yönetimi ele geçiren Abdülfettah el Sisi diktatörlüğü altında yaşayan Mısır'da cami mahyasında dansöz oynatıldığı iddiasıyla sosyal medyada yayılan video İslam alemini ayağa kaldırdı. Mısır yönetiminden videonun ülkede çekilip çekilmediği ya da doğruluğuna ilişkin henüz açıklama gelmezken, özellikle Müslüman sosyal medya kullanıcıları videoya büyük tepki gösterdi. İşte o videodan skandal nitelikteki o görüntüler...


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Katar yönetiminin, ambargo uygulayan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır aleyhinde uluslararası mahkemelerde dava açacağı ve bu nedenle oluşan zararın tazmin edilmesini talep edeceği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed El-Atiyye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in ülkesine yönelik talep listesinde yer alan "Katar'daki Türk üssünün kapatılması maddesi"ne ilişkin, "Çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı isteyemezler. Bu sadece iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir" dedi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Türk Hava Yolları'na ait bir İstanbul-Cidde seferini yapan uçak, bir yolcunun kalp krizi geçirmesi üzerine Mısır'ın başkenti Kahire'ye acil iniş yaptı.


Yayın Tarihi: 16.07.2017

Mısır'ın Hurghada şehrinde bir tatil köyünde bıçaklı saldırı meydana geldi.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

Arap Birliği 48'inci Enformasyon Bakanları Toplantısı'nda Katar Daimi Temsilcisi Seyf bin Mukaddem el-Buayneyn, Suudi Arabistan ve Bahreyn'li yetkililerin Katar ve Al Jazeera'yla ilgili sözleri üzerine toplantıyı terk etti. Bahreyn Enformasyon Bakanı'nın Al Jazeera ile ilgili "Körfez ülkelerinin güvenliğini hedef almakta, asılsız söylenti yayınlamaktadır" dediği, Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı'nın ise "Hala şiddet çağrıları yapılıyor" ifadesini kullandığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Mısır'da uyuyakalan bir mumya satıcısı, 1875


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Katar krizi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şükri, "Mısır ile Suudi Arabistan'ın emniyeti birbirinden ayrılamaz ve bu konu müzakere kabul etmez. Artık Katar'la müzakere ya da orta yollu çözümlere yer yok" dedi. Şükri, ambargo uygulayan ülkelerin taleplerini 13'ten 6'ya düşürdüğü iddiasını ise yalanladı.Katar'a ambargo uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik bir talep listesi yöneltmişti.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in Dışişleri Bakanları çarşamba günü Katar krizini görüşmek için Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelecek. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Mısır ve Bahreyn, 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar'a yönelik diplomatik ablukaya daha sonra başka bazı ülkeler de katılmıştı.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

Katar'a ambargo uygulayan 4 ülkenin Bahreyn'de askeri üs kurmayı planladığı iddia edildi. Mısır devletine ait El-Ehram el-Arabi dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, Katar'ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'ın taleplerini 72 saat içinde yerine getirmemesi halinde bazı önlemlere başvuracağı belirtildi. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Mısır ve Bahreyn, 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, bugün yayımlanan "Erdoğan her sabah yeni bir daha uyanırken" başlıklı yazısında, ses getirecek bir iddiada bulundu. Yetkin Mısır'da, Hürriyet gazetesinin İngilizce haber sitesi olan Hürriyet Daily News'e erişimin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi tarafından engellendiğini bildirdi. Yetkin, engelleme kararını kınadığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Avrupa ve Amerika'dan destek alarak krizi çözmeye çalışan Abdülfettah el Sisi, Almanya'da Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi. Almanya Başbakanı, Sisi önderliğindeki Mısır'ın çok önemli bir ekonomik ortak olduğunu söyledi. Ekonomik krizle boğuşan Mısır'da enflasyon yüzde 30'lara kadar çıktı. Darbeyle yönetimi gasp eden Sisi, ekonomi için çözüm üretemedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Katar, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın ablukasını kırmak için gemilerine Umman limanlarına yönlendirmesinin ardından yeni formüllere başvurmaya başladı. Ülkedeki zengin iş insanı Mutaz el Khayyat, Avustralya ve ABD’den satın alınan 4 bin ineği ülkedeki süt krizini sona erdirmek için uçaklarla Katar’a getirmeye karar verdi. Hayvanlar, ABD ve Avustralya'dan getirilecek.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, Katar krizinin içinde bölgeye sirayet etme ve daha geniş yayılma potansiyeli taşıyan bir kriz olduğunu o yüzden taraf olmak yerine bir takım arabulucu ve yapıcı bir rol üstlenmek gerektiğini söyledi. Baydur, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen gibi ülkelerin arasında bulunduğu çok sayıda Körfez ülkesinin hafta başında "terörizmi desteklediği" gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar açıklamasının ardından, Katar Emiri ile görüşebileceğini söyledi..


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Eski Başbakanlık Danışmanı Akif Beki, 7 Müslüman ülkenin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme yönünde aldığı karar ile başlayan kriz ile ilgili olarak "Asıl hedef Erdoğan’ korosu, tam kadro işbaşında. Suudi krallığı, Körfez emirlikleri ve Mısır, Katar’ı enterne mi etti; hemen alıyorlar sazı ellerine, başlıyorlar ‘Çanlar Türkiye için çalıyor’ türküsünü tellendirmeye" dedi. Beki, bu söylemlerle Türkiye'nin ve Erdoğan'ın Körfez krizinin ortasına çekilmeye çalışıldığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

ABD'nin Kahire Büyükelçiliği, Mısır'daki ABD vatandaşlarına, ülkedeki ibadethanelerde Hristiyanları hedef alabilecek muhtemel "terör saldırılarına" karşı uyarıda bulundu. Mısır'da ikamet eden ABD vatandaşlarının dikkatli olmalarının istendiği açıklamada, ülkedeki ABD misyonunun da ikinci emre kadar Kahire el-Kubra (Büyük Kahire) dışındaki dini yerleri ziyaret etmeyeceği vurgulandı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD ordusunun Katar'dan yürüttüğü Afganistan, Irak ve Suriye’deki operasyonlarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını açıkladı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “ABD uçakları Irak, Suriye ve Afganistan’daki operasyonlar kapsamında Katar’dan görev icra etmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve BAE'nin "güvenlik" gerekçesiyle Katar ile ilişkilerini kesmesine İran Cumhurbaşkanlığı'ndan tepki geldi. İran Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Hamit Abutalebi, söz konusu ülkelerin attıkları adımın hükümetlerinin "kırılganlığını" kanıtladığını öne sürdü. Abutalebi, kriz için "Riyad'daki kılıç dansının ilk sonucu" dedi.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Aralarında Suudi Arabistan ve Mısır'ın da bulunduğu bazı Arap ülkelerinin Katar ile diplomatik bağları kesme kararı Türkiye'de 'büyük üzüntü' yarattı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın bu sabah Katar'la diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar uygulamaya koyma kararı aldıklarına dikkat çekilerek " Bu karardan büyük üzüntü duyuyoruz" denildi.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, ülke güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapattıklarını, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılması gerektiğini duyurdu. Karara gerekçe olarak Katar'ın terörist gruplara verdiği iddia edilen destek gösterildi. Katar'ın Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon'daki rolünün sona erdiği bildirildi.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Almanya'da yapılan bir araştırmada Antik Mısır zamanından kalan kalıntıların genlerinde Türk izlerine rastlandı. MÖ 1400 ile 400 yılları arasında Mısır'da çıkarılan mumyaları analiz eden bilim insanları, kalıntılardaki genlerin Akdeniz insanlarının genlerine daha yakın olduğunu ortaya koydu. Antik Mısırlıların, Yakın Doğu'daki insanlarla gen bakımından daha yakın olduğu kaydedilirken, araştırmayı yöneten Johannes Krause, araştırmayı 151 mumya ile gerçekleştirdiklerini ifade etti


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Uluslararası Müslüman Âlimleri Birliği (IAMS) Başkanı ve Avustralya Müftüsü Mustafa Raşid, Ramazan orucunun sadece zengin insanlar için zorunlu, fakirler içinse gönüllü olduğuna dair bir fetva yayınladı. Mustafa Raşid, bir ABD'li televizyon kanalına verdiği röportajda farklı ülkelerdeki fakirlik sınırının farklı olabileceğini, kendi hesaplarına göre aylık geliri 500 doları aşmayan bir Mısırlıya fakir denilebileceğini belirtti.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

Mısır Minya kentinde Hristiyan Kıpti bir grubu taşıyan otobüse yapılan ve 26 kişinin öldüğü saldırıya misilleme olarak Libya içindeki bazı hedeflere hava saldırısı gerçekleştirdi. Mısır devlet televizyonunun verdiği habere göre Mısır uçakları hedeflere 6 saldırı gerçekleştirdi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, hava operasyonunun 'teröristlere yönelik olduğunu' ve 'devlet destekli terörizmin bütün türlerinin cezalandırılması gerektiğini' açıkladı.


Yayın Tarihi: 27.05.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir