Hüsnü Mübarek kimdir?

Hüsnü Mübarek kimdir?

4 Mayıs 1928'de Kahire yakınlarındaki Menufiya'daki Kafr El Meselha'da dünyaya geldi.

Hüsnü Mübarek, Liseden sonra Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni 1949’de ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni 1950’de bitirerek Hava Kuvvetleri'ne pilot olarak katıldı.

Hüsnü Mübarek, Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü.

Hüsnü Mübarek, Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü ve 1972'de Cumhurbaşkanı Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi.

Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynayan Mübarek, ertesi yıl mareşal oldu. Hüsnü Mübarek,Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atanmasının ardından Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra'nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

Hüsnü Mübarek, 6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine Devlet Başkanı oldu.

Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı ve 1982'de Lübnan'ı işgal eden İsrail'le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. Hüsnü Mübarek,1987'de altı yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi.

1989'da, Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği'nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire'ye taşındı. Hüsnü Mübarek, 1990-91'deki Körfez krizi ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında aracılık görevini üstlendi.

Hüsnü Mübarek, Suudi Arabistan'ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

Enver Sedat'a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti'nin liderliğine seçilen Mübarek; 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi.

Hüsnü Mübarek, görevi süresince 6 kez suikast girişimine maruz kaldı ve sonuncusu 1995'te Afrika zirvesine katılmak üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya vardığı sırada düzenlendi.

Hüsnü Mübarek, Mısır'ın en etkin hareketi Hasan El Benna'nın kurduğu İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler)'in siyasi faaliyetlerde bulunmasını yasakladı.

Müslüman Kardeşler'in liderlerini ise ya hapisle cezalandırdı ya da sürgüne gönderdi.

Hüsnü Mübarek, 2011 yılında Tunus'ta başlayan Arap dünyası prostestolarının 25 Ocak 2011'de Mısır'da da başlaması üzerine 10 Şubat 2011'de yetkilerinin çoğunu yardımcısı Ömer Süleyman'a devretti, 11 Şubat 2011'de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etti.

Uzun soluklu iktidarı ile sık sık eleştirilere maruz kalan Hüsnü Mübarek, Mısır’ı, Osmanlı'ya isyan eden Kavalalı Mehmet Ali Paşa’dan sonra en uzun süre yöneten kişi olarak tarihe adını yazdırdı.

Hüsnü Mübarek, 1950'den beri Kahire'deki Amerikan Üniversitesi mezunu, yarı İngiliz Suzanne Sabet ile evli olup Cemal ve Alaa adlı iki oğlu vardır.

Son Dakika Yeni Mısır Haberleri


Yayın Tarihi: 15.08.2017

Son dakika haberine göre Mısır’ın kuzeyindeki Dekahliye ilinde askeri eğitim uçağı düştü. Kazada pilotun hayatını kaybettiği bildirildi. Mısır devlet gazetelerinden Cumhuriyet, uçağın bu sabah Şava askeri havaalanından kalkış yaptığını ve teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü yazdı.


Yayın Tarihi: 12.08.2017

Mısır'ın İskenderiyye kentinde iki trenin karıştığı kazada 36 kişinin hayatını kaybettiği, 123 kişinin yaralandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Mısır’da bulunan antik madeni paraların üzerindeki şekiller bir uzaylı tasviri olduğuna inanılıyor. Daha önce de Mısır'da üzerinde uçan daire tasvirlerinin olduğu para bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

Mısır'ın İskenderiye kentinde bir karga 7 aylık bebeği öldürdü. İskenderiye Emniyetinden yapılan yazılı açıklamada, balkondan eve giren bir karganın, odada uyuyan 7 aylık Adem adlı bebeği boynundan yaraladığı bildirildi. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan bebeğin müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

İsrail’in, darbeci general Abdülfettah el-Sisi yönetimindeki Mısır’a, Sina yarımadasında bazı bölgeleri satın almak için yeni bir teklifte bulunduğu öne sürüldü. El-Masriyun gazetesinin ele geçirdiği bilgilere göre, İsrail, ekonomisi batık Sisi yönetimine, Sina’nın bazı bölümlerini satın almak amacıyla “çekici bir teklifte” bulundu. İsrail planının ikinci safhasında ise, her geçen gün işgalini genişlettiği bölgelerde yaşayan Filistinlileri Mısır’dan satın alacağı topraklara sürmek var.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

2017 yılının Temmuz ayında, Türkiye’de ve dünyada yapılmış en ilginç arkeoloji haberleri...


Yayın Tarihi: 05.08.2017

Doha yönetimi; Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in teklifini reddetti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, "Abluka uygulayan ülkeler bunun illegal olduğunu kabul etmemekte ısrar ediyor" dedi. Londra merkezli Al Hayat gazetesi, 4 Arap ülkesinin Katar ekonomisini etkileyecek yaptırımlar uygulamaya başlayacağını yazdı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, vatandaşlarına, üçten fazla çocuk yapmamaları konusunda uyarıda bulundu. Sisi, "Yanında dört çocuğu olan bazı vatandaşlara bakıyoruz. Yedirmeye gücü yok. O zaman bu kişiler vatanından önce Allah katında sorumludur. Çünkü o kişi çocuklarına zulmetti." ifadelerini kullandı. Mısır İstatistik Kurumu nisan 2017 verilerine göre, Mısır, 100 milyon nüfusa sahip.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Rusya, Suriyeli muhaliflerle ilk kez güvenli bölge için anlaşma imzalandığını duyurdu. Muhaliflerin kalelerinden biri olan ve daha önce kimyasal saldırıya hedef olan Doğu Guta'da kurulacak güvenli bölge için arabuluculuğu bu kez Mısır yaptı. Açıklamaya göre taraflar, “insani yardım rotalarını ve bölge sakinlerinin seyahat özgürlüğü” konusunda uzlaştı. Hatırlanacağı üzere daha önceki güvenli bölge müzakereleri başarısız olmuştu.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

Mısır’da yayınlanan Cumhurbaşkanı Sisi yanlısı El-Yevm 7 gazetesine röportaj veren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hitler, Stalin ve Mao gibi diktatör olduğunu iddia ederek, 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle kendilerine yapılan haksızlıkları Avrupa’nın anlaması daha çok kurban vermeleri gerektiğini söyledi. Gülen ayrıca, darbe girişimini ulusalcı laik bir kesimin yapmış olabileceğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

2013'te bir darbe ile yönetimi ele geçiren Abdülfettah el Sisi diktatörlüğü altında yaşayan Mısır'da cami mahyasında dansöz oynatıldığı iddiasıyla sosyal medyada yayılan video İslam alemini ayağa kaldırdı. Mısır yönetiminden videonun ülkede çekilip çekilmediği ya da doğruluğuna ilişkin henüz açıklama gelmezken, özellikle Müslüman sosyal medya kullanıcıları videoya büyük tepki gösterdi. İşte o videodan skandal nitelikteki o görüntüler...


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Katar yönetiminin, ambargo uygulayan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır aleyhinde uluslararası mahkemelerde dava açacağı ve bu nedenle oluşan zararın tazmin edilmesini talep edeceği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed El-Atiyye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in ülkesine yönelik talep listesinde yer alan "Katar'daki Türk üssünün kapatılması maddesi"ne ilişkin, "Çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı isteyemezler. Bu sadece iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir" dedi.


Yayın Tarihi: 17.07.2017

Türk Hava Yolları'na ait bir İstanbul-Cidde seferini yapan uçak, bir yolcunun kalp krizi geçirmesi üzerine Mısır'ın başkenti Kahire'ye acil iniş yaptı.


Yayın Tarihi: 16.07.2017

Mısır'ın Hurghada şehrinde bir tatil köyünde bıçaklı saldırı meydana geldi.


Yayın Tarihi: 14.07.2017

Arap Birliği 48'inci Enformasyon Bakanları Toplantısı'nda Katar Daimi Temsilcisi Seyf bin Mukaddem el-Buayneyn, Suudi Arabistan ve Bahreyn'li yetkililerin Katar ve Al Jazeera'yla ilgili sözleri üzerine toplantıyı terk etti. Bahreyn Enformasyon Bakanı'nın Al Jazeera ile ilgili "Körfez ülkelerinin güvenliğini hedef almakta, asılsız söylenti yayınlamaktadır" dediği, Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı'nın ise "Hala şiddet çağrıları yapılıyor" ifadesini kullandığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Mısır'da uyuyakalan bir mumya satıcısı, 1875


Yayın Tarihi: 09.07.2017

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Katar krizi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şükri, "Mısır ile Suudi Arabistan'ın emniyeti birbirinden ayrılamaz ve bu konu müzakere kabul etmez. Artık Katar'la müzakere ya da orta yollu çözümlere yer yok" dedi. Şükri, ambargo uygulayan ülkelerin taleplerini 13'ten 6'ya düşürdüğü iddiasını ise yalanladı.Katar'a ambargo uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik bir talep listesi yöneltmişti.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in Dışişleri Bakanları çarşamba günü Katar krizini görüşmek için Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelecek. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Mısır ve Bahreyn, 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar'a yönelik diplomatik ablukaya daha sonra başka bazı ülkeler de katılmıştı.


Yayın Tarihi: 03.07.2017

Katar'a ambargo uygulayan 4 ülkenin Bahreyn'de askeri üs kurmayı planladığı iddia edildi. Mısır devletine ait El-Ehram el-Arabi dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, Katar'ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'ın taleplerini 72 saat içinde yerine getirmemesi halinde bazı önlemlere başvuracağı belirtildi. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Mısır ve Bahreyn, 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı.


Yayın Tarihi: 29.06.2017

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, bugün yayımlanan "Erdoğan her sabah yeni bir daha uyanırken" başlıklı yazısında, ses getirecek bir iddiada bulundu. Yetkin Mısır'da, Hürriyet gazetesinin İngilizce haber sitesi olan Hürriyet Daily News'e erişimin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi tarafından engellendiğini bildirdi. Yetkin, engelleme kararını kınadığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Avrupa ve Amerika'dan destek alarak krizi çözmeye çalışan Abdülfettah el Sisi, Almanya'da Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi. Almanya Başbakanı, Sisi önderliğindeki Mısır'ın çok önemli bir ekonomik ortak olduğunu söyledi. Ekonomik krizle boğuşan Mısır'da enflasyon yüzde 30'lara kadar çıktı. Darbeyle yönetimi gasp eden Sisi, ekonomi için çözüm üretemedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Katar, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın ablukasını kırmak için gemilerine Umman limanlarına yönlendirmesinin ardından yeni formüllere başvurmaya başladı. Ülkedeki zengin iş insanı Mutaz el Khayyat, Avustralya ve ABD’den satın alınan 4 bin ineği ülkedeki süt krizini sona erdirmek için uçaklarla Katar’a getirmeye karar verdi. Hayvanlar, ABD ve Avustralya'dan getirilecek.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, Katar krizinin içinde bölgeye sirayet etme ve daha geniş yayılma potansiyeli taşıyan bir kriz olduğunu o yüzden taraf olmak yerine bir takım arabulucu ve yapıcı bir rol üstlenmek gerektiğini söyledi. Baydur, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen gibi ülkelerin arasında bulunduğu çok sayıda Körfez ülkesinin hafta başında "terörizmi desteklediği" gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar açıklamasının ardından, Katar Emiri ile görüşebileceğini söyledi..


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Eski Başbakanlık Danışmanı Akif Beki, 7 Müslüman ülkenin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme yönünde aldığı karar ile başlayan kriz ile ilgili olarak "Asıl hedef Erdoğan’ korosu, tam kadro işbaşında. Suudi krallığı, Körfez emirlikleri ve Mısır, Katar’ı enterne mi etti; hemen alıyorlar sazı ellerine, başlıyorlar ‘Çanlar Türkiye için çalıyor’ türküsünü tellendirmeye" dedi. Beki, bu söylemlerle Türkiye'nin ve Erdoğan'ın Körfez krizinin ortasına çekilmeye çalışıldığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

ABD'nin Kahire Büyükelçiliği, Mısır'daki ABD vatandaşlarına, ülkedeki ibadethanelerde Hristiyanları hedef alabilecek muhtemel "terör saldırılarına" karşı uyarıda bulundu. Mısır'da ikamet eden ABD vatandaşlarının dikkatli olmalarının istendiği açıklamada, ülkedeki ABD misyonunun da ikinci emre kadar Kahire el-Kubra (Büyük Kahire) dışındaki dini yerleri ziyaret etmeyeceği vurgulandı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD ordusunun Katar'dan yürüttüğü Afganistan, Irak ve Suriye’deki operasyonlarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını açıkladı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “ABD uçakları Irak, Suriye ve Afganistan’daki operasyonlar kapsamında Katar’dan görev icra etmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve BAE'nin "güvenlik" gerekçesiyle Katar ile ilişkilerini kesmesine İran Cumhurbaşkanlığı'ndan tepki geldi. İran Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Hamit Abutalebi, söz konusu ülkelerin attıkları adımın hükümetlerinin "kırılganlığını" kanıtladığını öne sürdü. Abutalebi, kriz için "Riyad'daki kılıç dansının ilk sonucu" dedi.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Aralarında Suudi Arabistan ve Mısır'ın da bulunduğu bazı Arap ülkelerinin Katar ile diplomatik bağları kesme kararı Türkiye'de 'büyük üzüntü' yarattı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın bu sabah Katar'la diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar uygulamaya koyma kararı aldıklarına dikkat çekilerek " Bu karardan büyük üzüntü duyuyoruz" denildi.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, ülke güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapattıklarını, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılması gerektiğini duyurdu. Karara gerekçe olarak Katar'ın terörist gruplara verdiği iddia edilen destek gösterildi. Katar'ın Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon'daki rolünün sona erdiği bildirildi.


Yayın Tarihi: 05.06.2017

Almanya'da yapılan bir araştırmada Antik Mısır zamanından kalan kalıntıların genlerinde Türk izlerine rastlandı. MÖ 1400 ile 400 yılları arasında Mısır'da çıkarılan mumyaları analiz eden bilim insanları, kalıntılardaki genlerin Akdeniz insanlarının genlerine daha yakın olduğunu ortaya koydu. Antik Mısırlıların, Yakın Doğu'daki insanlarla gen bakımından daha yakın olduğu kaydedilirken, araştırmayı yöneten Johannes Krause, araştırmayı 151 mumya ile gerçekleştirdiklerini ifade etti


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Uluslararası Müslüman Âlimleri Birliği (IAMS) Başkanı ve Avustralya Müftüsü Mustafa Raşid, Ramazan orucunun sadece zengin insanlar için zorunlu, fakirler içinse gönüllü olduğuna dair bir fetva yayınladı. Mustafa Raşid, bir ABD'li televizyon kanalına verdiği röportajda farklı ülkelerdeki fakirlik sınırının farklı olabileceğini, kendi hesaplarına göre aylık geliri 500 doları aşmayan bir Mısırlıya fakir denilebileceğini belirtti.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

Mısır Minya kentinde Hristiyan Kıpti bir grubu taşıyan otobüse yapılan ve 26 kişinin öldüğü saldırıya misilleme olarak Libya içindeki bazı hedeflere hava saldırısı gerçekleştirdi. Mısır devlet televizyonunun verdiği habere göre Mısır uçakları hedeflere 6 saldırı gerçekleştirdi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, hava operasyonunun 'teröristlere yönelik olduğunu' ve 'devlet destekli terörizmin bütün türlerinin cezalandırılması gerektiğini' açıkladı.


Yayın Tarihi: 27.05.2017

Uluslararası haber ajansları, Mısır'ın Minya kentinde içerisinde Hristiyanların olduğu otobüsün tarandığını bildiriyor. Resmi açıklamaya göre saldırıda en az 26 can kaybı var, 26 kişi de yaralı. Terör örgütü IŞİD, geçen ay iki ayrı kiliseye bombalı saldırı düzenlemiş ve en az 46 kişi yaşamını yitirmişti.


Yayın Tarihi: 26.05.2017

Mısır'ın Minya kentinde silahlı saldırganlar Hristiyan bir grubu taşıyan otobüse saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre en az 23 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı. Görgü tanıkları saldırıda hayatını kaybedenler olduğunu ancak ölü sayısının tam olarak bilinmediğini belirtmişti. Hatırlanacağı üzere Mısır'da geçtiğimiz Aralık ayında da IŞİD terör örgütü tarafından Aziz Peter ve Aziz Paul kiliselerine saldırı düzenlenmiş ve 29 kişi yaşamını yitirmişti.


Yayın Tarihi: 26.05.2017

Beyoğlu'nda kestane ve mısır satıcılarının ürünlerini boş bir binada sağlıksız ortamda sakladıklarını belirleyen zabıta ekipleri düğmeye bastı. Binaya operasyon düzenleyen ekipler, ürünlere ve tezgahlara el koyarken zaman zaman gerginlik yaşandı. Adana'da da Ramazan ayı öncesi at ve eşek kasaplarına yönelik operasyonda 13 eşek, 3 at ve 3 sıpa kesilmekten kurtarıldı. Ahırda ise at ve eşek etleri ile birlikte kanlı motorlu testere bulundu.


Yayın Tarihi: 26.05.2017

Mısır'ın Minya eyaletinde bulunan yeraltı mezarlığında, arkeologlar tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, bozulmamış 17 adet mumyalanmış beden bulundu.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Saad Muhammed, 3 yılda tamamladığı "dünyadaki en büyük el yazması Kuran" ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi umuyor. Rekor başvurusu için parası olmayan Muhammed yardım bekliyor. Mısırlı hattat Saad Muhammed, 700 metrelik bir Kuran yazdı. Muhammed, bunun dünyadaki en büyük el yazması Kuran olduğunu söylüyor. Uzunluğu New York'un simge gökdelenlerinden, 381 metre yükseklikteki Empire State Building'in neredeyse iki katı.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Pasaportsuz geldikleri Türkiye'den İspanya'ya gönderilen lezbiyen çift, Türkiye'de "cinsel tercihleri nedeniyle tutulduklarını ve kötü muamele gördüklerini" öne sürdü.İngiltere'de yaşayan İspanyol Maria Jimena Rico ile Mısırlı sevgilisi Shaza İsmail İbrahim ölüm döşeğinde yatan Shaza'nın annesini görmek için Londra'dan ayrıldı. Ancak Dubai'ye ulaştıklarında hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaştılar. Shaza'nın babası "Annen ağır hasta" diyerek kızını kandırmıştı. Annenin sağlık durumu iyiydi


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Antik Mısır'ın 18. hanedanı döneminde hüküm süren kadın firavun Hatşepsut'un Luksor'daki tapınağı ilgi görüyor.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Ve altımızda muhteşem bir dünya akıyordu. Rengarenk balıklar, mercanlar, deniz kaplumbağaları süzülüp gidiyor, yanımızdan geçerken hafifçe yan çizip umursamazca o enfes derinliğe devam ediyordu.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

1920'lerde Mısır firavunu Tutankamun'un mezarının bulunmasının ardından, antik Mısır'da yaşam ve 'Tutankamun'un laneti' inancı bütün dünyayı etkisi altına almış ve çok sayıda filme ve hikâyeye konu olmuştu.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Mısır Sina yarımadasındaki Kıpti kilisesinde patlama meydana geldi. Alınan bilgilere göre, saldırıda ölü ve yaralılar var. Geçtiğimiz hafta, Kahire'de Kıptilere ait bir katedral yakınlarında meydana gelen patlamada en az 25 kişi hayatını kaybetmişti. Terör saldırısını IŞİD üstlenmişti.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Diyarbakırlı genç yasak olmasına rağmen tüm riskleri göze alarak Mısır'daki Keops piramidine tırmandı. 6 saat gözaltında kalan Enam Seyrek, bir daha Mısır'a girememe olasılığına rağmen pişman olmadığını söylüyor.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkenin kuzeyindeki İskenderiye ve Tanta kentlerinde iki kiliseyi hedef alan bombalı saldırıların ardından 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Sisi, kiliseleri hedef alan saldırıların ardından Ulusal Savunma Konseyi'yle toplantı gerçekleştirdi. Sisi, toplantının ardından yaptığı açıklamada saldırılarla ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmasının ardından 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

Mısır'ın Tanta şehrindeki bir kilisede meydana gelen patlamada en az 25 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı. St George Kıpti Kilisesi'ndeki patlama, Palmiye Pazarı ayini nedeniyle kalabalık olduğu bir sırada meydana geldi. İlk patlamanın ardından bu kez Mısır'ın İskenderiye kentindeki bir kilisenin önünde terör saldırısı gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı ikinci saldırıda 11 kişinin öldüğünü, 40 kişinin de yaralandığını açıkladı. AFP'nin haberine göre saldırıları IŞİD üstlendi.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyindeki Tanta kentinde yer alan Aziz George kilisesinde son dakika haberlere göre meydana gelen patlamada en az 21 kişi hayatını kaybetti, 42 kişi de yaralandı. Öte yandan ikinci bir patlama da polis karakolunda meydana geldi.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

Mısır'ın Tanta şehrindeki bir kilisede meydana gelen patlamada en az 25 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı. St George Kıpti Kilisesi'ndeki patlama, Palmiye Pazarı ayini nedeniyle kalabalık olduğu bir sırada meydana geldi. Gelen son dakika bilgisine göre Mısır'ın İskenderiye kentindeki bir kilisenin önünde de patlama yaşandığı belirtiliyor. Mısır basınına göre ikinci saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı.


Yayın Tarihi: 09.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir