Hüsnü Mübarek kimdir?

Hüsnü Mübarek kimdir?

4 Mayıs 1928'de Kahire yakınlarındaki Menufiya'daki Kafr El Meselha'da dünyaya geldi.

Hüsnü Mübarek, Liseden sonra Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni 1949’de ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni 1950’de bitirerek Hava Kuvvetleri'ne pilot olarak katıldı.

Hüsnü Mübarek, Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü.

Hüsnü Mübarek, Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü ve 1972'de Cumhurbaşkanı Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi.

Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynayan Mübarek, ertesi yıl mareşal oldu. Hüsnü Mübarek,Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atanmasının ardından Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra'nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

Hüsnü Mübarek, 6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine Devlet Başkanı oldu.

Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı ve 1982'de Lübnan'ı işgal eden İsrail'le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. Hüsnü Mübarek,1987'de altı yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi.

1989'da, Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği'nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire'ye taşındı. Hüsnü Mübarek, 1990-91'deki Körfez krizi ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında aracılık görevini üstlendi.

Hüsnü Mübarek, Suudi Arabistan'ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

Enver Sedat'a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti'nin liderliğine seçilen Mübarek; 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi.

Hüsnü Mübarek, görevi süresince 6 kez suikast girişimine maruz kaldı ve sonuncusu 1995'te Afrika zirvesine katılmak üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya vardığı sırada düzenlendi.

Hüsnü Mübarek, Mısır'ın en etkin hareketi Hasan El Benna'nın kurduğu İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler)'in siyasi faaliyetlerde bulunmasını yasakladı.

Müslüman Kardeşler'in liderlerini ise ya hapisle cezalandırdı ya da sürgüne gönderdi.

Hüsnü Mübarek, 2011 yılında Tunus'ta başlayan Arap dünyası prostestolarının 25 Ocak 2011'de Mısır'da da başlaması üzerine 10 Şubat 2011'de yetkilerinin çoğunu yardımcısı Ömer Süleyman'a devretti, 11 Şubat 2011'de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etti.

Uzun soluklu iktidarı ile sık sık eleştirilere maruz kalan Hüsnü Mübarek, Mısır’ı, Osmanlı'ya isyan eden Kavalalı Mehmet Ali Paşa’dan sonra en uzun süre yöneten kişi olarak tarihe adını yazdırdı.

Hüsnü Mübarek, 1950'den beri Kahire'deki Amerikan Üniversitesi mezunu, yarı İngiliz Suzanne Sabet ile evli olup Cemal ve Alaa adlı iki oğlu vardır.

Son Dakika Yeni Mısır Haberleri

Ve altımızda muhteşem bir dünya akıyordu. Rengarenk balıklar, mercanlar, deniz kaplumbağaları süzülüp gidiyor, yanımızdan geçerken hafifçe yan çizip umursamazca o enfes derinliğe devam ediyordu.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

1920'lerde Mısır firavunu Tutankamun'un mezarının bulunmasının ardından, antik Mısır'da yaşam ve 'Tutankamun'un laneti' inancı bütün dünyayı etkisi altına almış ve çok sayıda filme ve hikâyeye konu olmuştu.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Mısır Sina yarımadasındaki Kıpti kilisesinde patlama meydana geldi. Alınan bilgilere göre, saldırıda ölü ve yaralılar var. Geçtiğimiz hafta, Kahire'de Kıptilere ait bir katedral yakınlarında meydana gelen patlamada en az 25 kişi hayatını kaybetmişti. Terör saldırısını IŞİD üstlenmişti.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Diyarbakırlı genç yasak olmasına rağmen tüm riskleri göze alarak Mısır'daki Keops piramidine tırmandı. 6 saat gözaltında kalan Enam Seyrek, bir daha Mısır'a girememe olasılığına rağmen pişman olmadığını söylüyor.


Yayın Tarihi: 16.04.2017

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkenin kuzeyindeki İskenderiye ve Tanta kentlerinde iki kiliseyi hedef alan bombalı saldırıların ardından 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Sisi, kiliseleri hedef alan saldırıların ardından Ulusal Savunma Konseyi'yle toplantı gerçekleştirdi. Sisi, toplantının ardından yaptığı açıklamada saldırılarla ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmasının ardından 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini belirtti.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

Mısır'ın Tanta şehrindeki bir kilisede meydana gelen patlamada en az 25 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı. St George Kıpti Kilisesi'ndeki patlama, Palmiye Pazarı ayini nedeniyle kalabalık olduğu bir sırada meydana geldi. İlk patlamanın ardından bu kez Mısır'ın İskenderiye kentindeki bir kilisenin önünde terör saldırısı gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı ikinci saldırıda 11 kişinin öldüğünü, 40 kişinin de yaralandığını açıkladı. AFP'nin haberine göre saldırıları IŞİD üstlendi.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyindeki Tanta kentinde yer alan Aziz George kilisesinde son dakika haberlere göre meydana gelen patlamada en az 21 kişi hayatını kaybetti, 42 kişi de yaralandı. Öte yandan ikinci bir patlama da polis karakolunda meydana geldi.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

Mısır'ın Tanta şehrindeki bir kilisede meydana gelen patlamada en az 25 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi yaralandı. St George Kıpti Kilisesi'ndeki patlama, Palmiye Pazarı ayini nedeniyle kalabalık olduğu bir sırada meydana geldi. Gelen son dakika bilgisine göre Mısır'ın İskenderiye kentindeki bir kilisenin önünde de patlama yaşandığı belirtiliyor. Mısır basınına göre ikinci saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı.


Yayın Tarihi: 09.04.2017

İspanyol ressam Pablo Picasso'nun imzasını taşıyan ve Irak Devlet Müzesinden çalındığı tahmin edilen tablo ile parşömen kağıdı üzerine sentezlenmiş antik Mısır hiyeroglif resimler bulunan 3 adet malzeme Erzurum'da yakalandı. Tablonun 5 milyon dolar karşılığında satılmaya çalışıldığı tespit edildi.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

Başkent Kahire'nin güneyindeki Daşur Nekropolis bölgesinde yapılan kazılarda piramidin içine doğru giden bir koridor ve üzerinde 10 satır hiyeroglif yazısı bulunan bir taş blok bulundu.


Yayın Tarihi: 04.04.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi’yi kabul etti. Görüşme sonrası Trump, ’Herhangi bir kuşku varsa’ herkesin bilmesini istiyorum ki El Sisi, çok zor koşullar altında harika işler yaptı. Biz Mısır’ın ve Mısır halkının arkasındayız’ dedi. Mısır ile olan askeri işbirliğini de en üst düzeye çıkaracaklarını söyleyen Trump, açıklaması sırasında Sisi’ye dönerek, ’Burada artık büyük bir müttefikiniz var’ dedi.


Yayın Tarihi: 04.04.2017

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 24.03.2017

Hakkındaki suçlamalardan aklanan ve tahliye edileceği açıklanan Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in evine döndüğü iddia edildi.


Yayın Tarihi: 21.03.2017

Fatih’te gece saatlerinde yüksek sesle arapça müzik dinleyerek vatandaşları tehdit eden Mısır uyruklu şahıs Özel Harekat Timi tarafından etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 20.03.2017

Mısır'da geçen hafta okuduğu cuma hutbesinde Hollanda'nın iki Türk bakana uyguladığı ırkçı tavrı eleştiren imamın, görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Ukrayna ve Suriye’deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran Rusya, Libya’ya girerek Doğu Akdeniz’deki dengeleri değiştirmeye çalışıyor.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Mısır Başsavcılığı’nın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in avukatı Ferid ed-Dib’in talebini değerlendirerek, Mübarek’in tahliyesine karar verdiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Mısır'dan gelen son dakika habere göre, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in gelecek hafta serbest bırakılacağı belirtildi.


Yayın Tarihi: 13.03.2017

Kahire'nin doğusundaki eski Evn şehrinde yapılan kazılarda iki heykel bulundu.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

500 kiloluk ağırlığıyla dünyanın en kilolu kadını olduğu tahmin edilen İman Ahmed Abdulati adlı Mısırlı kadın Hindistan'ın Mumbai şehrinde mide ameliyatı geçirdi.


Yayın Tarihi: 09.03.2017

Mısır’da mahkeme, devrik Cumhurbaşkanı Mübarek’i, 2011’de göstericilerin öldürülmesine iştirak ettiği suçlamasıyla yargılandığı davada beraat ettirdi.


Yayın Tarihi: 02.03.2017

500 kiloluk ağırlığındaki İman Ahmed Abdulati adlı Mısırlı kadın, mide ameliyatı için İskenderiye'den Hindistan'ın Mumbai kentine getirildi. Doğumunda fil hastalığı teşhisi konan Abdulati'nin sağ kolu ve sağ bacağı tutmuyor.


Yayın Tarihi: 12.02.2017

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Mısır istihbaratını, ülkesindeki muhalifleri desteklemekle suçladı.


Yayın Tarihi: 06.02.2017

Mısır'ın doğusundaki uluslararası Nuveyba yolunda öğrencileri taşıyan bir otobüsün devrilmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 9 kişinin öldüğü, 44 kişinin yaralandığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 04.02.2017

Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'dan oluşan Arap Dörtlüsü, İran'a, bölge ülkelerinin içişlerine karışmama ve komşuluk ilişkilerine riayet etme çağrısı yaptı.


Yayın Tarihi: 03.02.2017

ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kararnamesiyle, New York JFK havaalanında gözaltına alınan iki Iraklı’dan biri serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 28.01.2017

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Müslüman erkeklerin eşlerine 3 kez “Boş ol” demesiyle evliliğin sona erdirilmesinin mümkün olduğu ülkesindeki boşanma oranlarından şikayetçi...


Yayın Tarihi: 25.01.2017

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Müslüman erkeklerin eşlerine 3 kez “Boş ol” demesiyle evliliğin sona erdirilmesinin mümkün olduğu ülkesindeki boşanma oranlarından şikayetçi...


Yayın Tarihi: 25.01.2017

ABD'nin yeni lideri Donald Trump ile Mısır'ın darbeci lideri Abdülfettah el Sisi arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.


Yayın Tarihi: 24.01.2017

Mısır'da Keops Piramidi’ne tırmanan Türk serbest bırakıldı.


Yayın Tarihi: 23.01.2017

Mısır Milli Takım formasını 100 defa giyen ve 38 gol atan Mohamed Aboutrika, ülkesinde terör listesine kondu.


Yayın Tarihi: 20.01.2017

Yeniköy'de sabah saat 08.20'de Ukrayna Odessa Limanı'nda harekete ederek Mısır'a giden Panama bandıralı kuru yük gemisi karaya oturdu.


Yayın Tarihi: 21.12.2016

Sirkteki bir gösteri sırasında aslan saldırdı


Yayın Tarihi: 01.12.2016

Mısır'da Yüksek Mahkeme, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen ömür boyu hapis cezasını bozdu. Mahkeme, Mursi'nin "yabancı örgütlerle terör eylemlerine girişmek için komplo kurma" suçlamasından yeniden yargılanması gerektiğine hükmetti.


Yayın Tarihi: 22.11.2016

Mısır'da temyiz mahkemesi, devrik eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararını geri çevirerek, yeniden yargılanmasına hükmetti.


Yayın Tarihi: 15.11.2016

Mısır Milli Takımı, Dünya Kupası Grup Elemeleri'nde 12 yıldır evinde yenilmeme rekorunu elinde tutuyor.


Yayın Tarihi: 14.11.2016

Mısır'ın çeşitli bölgelerinde düzenenlenen Garibanlar Devrimi ne anlama geliyor, nasıl ortaya çıktı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen Garibanlar Hareketi'nde son durum...


Yayın Tarihi: 11.11.2016

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği, Mısır'da yaşayan Türk vatandaşlarına yarın mecburi bir durum olmadıkça dışarı çıkmama uyarısında bulundu


Yayın Tarihi: 11.11.2016

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda keskin nişancıların açtığı ateş sonucu 1 askerin öldüğü bildirildi.


Yayın Tarihi: 31.10.2016

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, medyada yer alan ülkede Rusya askeri üssü kurulacağına dair iddiaları yalanladı.


Yayın Tarihi: 16.10.2016

Tokat’ın Pazar İlçesinde 36 yaşındaki İsa Demirel, 25 dönümlük arazisinde ekili olan mısırların kimliği belirsiz kişiler tarafından biçildiğini öne sürerek şikayetçi oldu.


Yayın Tarihi: 03.10.2016

Mısır'da canlı yayınlanan bir program esnasında "Başörtüsü farz değil, kültürel gelenek" diyen imam, konuklar arasında yer alan bir avukat tarafından ayakkabıyla dövüldü!


Yayın Tarihi: 30.09.2016

İnsan Hakları İzleme Örgütü son raporunda, başkent Kahire'deki Tora Cezaevi'nde mahkumların düzenli olarak işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia etti. Mısır hükümeti iddialarla ilgili yorum yapmadı.


Yayın Tarihi: 28.09.2016

Mısır yönetimi, Refah Sınır Kapısı'nı Suudi Arabistan'dan ülkelerine dönen Filistinli hacılar için açtı.


Yayın Tarihi: 22.09.2016

Mısır açıklarında 600 mülteciyi taşıyan botun batması sonucu en az 43 kişi hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 21.09.2016

Mısır açıklarında 600 müşteciyi taşıyan teknenin batması sonucu 43 kişi öldü, 154 kişi denizden kurtarıldı.


Yayın Tarihi: 21.09.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir