Mustafa Sarıgül kimdir?

Mustafa Sarıgül kimdir?

Mustafa Sarıgül Eğitimine sırasıyla Talatpaşa İlköğretim Okulu,Şişli Ortaokulu, Zincirlikuyu Yapı Teknik Lisesinde devam etti. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesin’den mezun oldu.

Mustafa Sarıgül İş yaşamına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğün’nde devam etti. Daha sonra kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

Süleyman ve Seher’in torunu olan Mustafa Sarıgül’un babası Hakkı, annesi ise Ayşe Sarıgül’dür. Sözü geçen, otoriter bir kadın olan dedesinin annesinin lakabı olan “kadirov” nedeniyle yörede sülalesine “kadiroğlu” denilmektedir. Ayrıca kensinin anne ve babası Erzincan’dan ayrılmıştır. Annesi ve babası İstanbul’a yerleşmiştir.

Mustafa Sarıgül, eğitimine Güngören Köyü İlkokulu’nda başladı. Ailesinin İstanbul’a göç etmesi nedeniyle, eğitimine İstanbul’da devam etti. Mustafa Sarıgül Son olarak Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.

İlk eşi 1985′te vefat ettikten yaklaşık 8 yıl sonra, 1993 yılında Aylin Kotil ile evlendi. Evlendiklerinde Mustafa Sarıgül 36, Kotil ise 22 yaşındaydı. Haziran 2008′de ise boşandılar. Biri Aylin Kotil’den olmak üzere iki çocuk sahibidir.

Çalışma yaşamına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğünde devam etti. Daha sonra Kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

Mustafa Sarıgül Siyasi yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Üyeliği ile başladı. Daha sonra Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Bu süreler içinde CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisini kullandı. Mustafa Sarıgül 1987 yılında yapılan ön seçimde en yüksek oyla liste başı olurken, seçmenin kullandığı tercihli oyların da çoğunu alarak 18. Dönem TBMM İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Mustafa Sarıgül Türkiye’nin en genç milletvekili olarak, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda görev yaptı.
Mustafa Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

1999 yerel seçimlerinde bu defa Şişli Belediye Başkanlığı’na aday olan Mustafa Sarıgül seçimi kazanarak Şişli Belediye Başkanı görevini üstlendi.

Şişli Belediye başkanlığı sırasında çok sayıda devlet başkanı tarafından ziyaret edilen Mustafa Sarıgül, Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

Mustafa Sarıgül 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yurttaşlar tarafından ikinci kez aynı göreve seçildi. Mustafa Sarıgül, son yerel seçimlerde “Sevgi Kazanacak” sloganıyla yüzde 67 oy alarak, CHP’li adaylar arasında bir rekora imza attı. Mustafa Sarıgül’ün, “TBMM’de bir Milletvekili” ve “İstanbul’da Direksiyon Sallamak” adlı iki kitabı bulunmaktadır. Kasım 2008′de DSP’ye geçmiştir. Mustafa Sarıgül’ün yeniden DSP’ye katılması üzerine düzenlenen törende “Halkçı Sarıgül” sloganları atılmıştır. Bu durum DSP’li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit’in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP’nin adını değiştirmelerini önermiştir. Ancak kendi düşüncesine göre Türkiye’de yeni bir sol partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başlamıştır. Bu bağlamda Temmuz 2009′da DSP’den istifa etmiştir.2009 yılında Türkiye Değişim Hareketini başlatmıştır.2010 yılı ocak ayı başında yeni patisini kuracağını açıklayan Mustafa Sarıgül bu partinin tüzük taslaklarını medyaya açıklamıştır.

Siyasi yaşamı Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile başladı, daha sonra;

» Mustafa Sarıgül Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği,

» Mustafa Sarıgül Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, 

» Mustafa Sarıgül İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği,

» Mustafa Sarıgül 18. Dönem İstanbul Milletvekilliği,

» Mustafa Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, 

» Mustafa Sarıgül F.M.V. Işık Lisesi Okul Aile Birliği Üyeliği, 

» Mustafa Sarıgül Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Herkes İçin Spor Federasyonu As Başkanlığı, 

» Mustafa Sarıgül Futbol Federasyonu Delegesi olarak görev yaptı.

» Mustafa Sarıgül ‘ün TBMM'de Bir Milletvekili ve İstanbul'da Direksiyon Sallamak adlı iki kitabı bulunmaktadır.

» Mustafa Sarıgül Romanya Cumhurbaşkanı Lon İliescu tarafından Devlet Nişanı ile Ödüllerildi. -Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, engelli yurttaşlarımıza yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildi.

» Mustafa Sarıgül Eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından da eğitime verdiği katkıllarından dolayı ödüllendirilmiştir. 

» Mustafa Sarıgül Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD)Eylül 2005 ve 2008 seçimlerinde ,seçim kampanyasına destek vermiştir. 

» Mustafa Sarıgül 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde 3.defa Belediye Başkanı seçildi.

Son Dakika Yeni Mustafa Sarıgül Haberleri

'Mustafa Sarıgül, Meral Akşener'in partisine katılacak' iddiası gündeme bir anda bomba gibi düştü. İstanbul Şişli eski Belediye Başkanı Sarıgül'den ise konuya ilişkin açıklama gecikmedi. Sarıgül, iddiaları yalanlayarak 'Bizim çizgimiz bellidir, herkese çalışmalarında başarılar diliyorum. Böyle bir konu gündemimizde yok' dedi.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

Şişli Belediyesi eski başkanı Mustafa Sarıgül'ü Karadeniz ziyareti sırasında karşılayan silahlı magandaların görüntüleri büyük tepki çekti. Tüm uyarılara ve yaşanan olaylara rağmen Sarıgül'ü silahlı kişilerin havaya ateş açarak karşılamalarına ilişkin görüntüler sosyal medyada da sert eleştirilere neden oldu. Yaşanan görüntüleri Sarıgül'ün gülerek izlemesi de şaşkınlık yarattı.


Yayın Tarihi: 05.09.2017

İstanbul Şişli Belediyesi'nin eski Başkanı CHP'li Mustafa Sarıgül'ün 2019 yerel seçimlerinde tekrar Şişli Belediye Başkanlığı'na aday olacağı öne sürüldü. Menemen Belediyesi, Şişli Kent Konseyi ve azınlık vakıflarının temsilcilerinin de katıldığı kahvaltıda tüm konuşmacılar Sarıgül'den 'daimi başkan' diye söz ederken, CHP'li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Çok ama çok yakında Sarıgül yeniden Şişli Belediye Başkanı olacak" açıklamasında bulundu.


Yayın Tarihi: 19.08.2017

2014 yerel seçimlerinde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sarıgül, parti içinde yaşanan tartışmalara ilişkin açıklamada bulundu. Sarıgül, "Siyasetin gündemine bakıyorum; kısır çekişmeler, koltuk savaşları, iktidar mücadeleleri ... Bir gürültü patırtıdır gidiyor. Siyasete yıllarını vermiş biri olarak söylüyorum; yakın tarihin hiçbir döneminde, siyaset kurumu halkın gündeminden bu kadar ayrı düşmemişti" dedi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül hakkındaki soruşturma tamamlandı. Mustafa Sarıgül’e 3 yıldan 8 yıla kadar, Emir Sarıgül'e ise 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istendi


Yayın Tarihi: 14.07.2016

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Sivas seferini yapan yolcu uçağında Şişli Belediyesi'nin eski başkanı Mustafa Sarıgül'ün rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi


Yayın Tarihi: 06.07.2016

Mustafa Sarıgül, Mustafa Suver adlı vatandaşa yumruk attığı gerekçesiyle bin lira, Suver de Sarıgül'e hakaret ettiği iddiasıyla 7 bin lira para cezasına çarptırıldı.


Yayın Tarihi: 19.01.2016

Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül hakkında, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün suç duyurusundan dolayı başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararını Yargıtay bozdu.


Yayın Tarihi: 07.01.2016

CHP İstanbul 2. Bölge 9. Sıra adayı olan Mustafa Sarıgül Meclis dışında kaldı.


Yayın Tarihi: 01.11.2015

7 Haziran 2015 seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla birlikte, parlamentoya girecek isimler de ortaya çıkmaya başladı.


Yayın Tarihi: 07.06.2015

CHP İstanbul Milletvekili Adayı Mustafa Sarıgül Kağıthane'de gerçekleştirdiği mitingde, "AK Parti'ye oy verenlerin de haklarını koruyacağız” dedi.


Yayın Tarihi: 03.06.2015

CHP Milletvekili adayı Mustafa Sarıgül’ün, Feshane’de katıldığı etkinlikte bir vatandaşa yumruk attığı iddiasına ilişkin açılan davada hakim ve Sarıgül arasında ilginç diyaloglar yaşandı


Yayın Tarihi: 29.05.2015

CHP’deki önseçimde beşinci sırada çıkan Mustafa Sarıgül, özellikle genel merkez çevrelerinde ön sıralarda çıkmaması için kampanya yürütüldüğünü savundu.


Yayın Tarihi: 16.04.2015

İstanbul 2. Seçim Bölgesi'nde, milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Melda Onur ile Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül yarıştı.


Yayın Tarihi: 30.03.2015

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Aday Adayı Mustafa Sarıgül, CHP'nin uzun yıllar iktidara gelemediğini belirterek, "Ankara'ya muhalefet kalmaya değil, iktidara gidiyorum” dedi.


Yayın Tarihi: 24.03.2015

Mustafa Sarıgül, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’yü mafya ile tehdit ettiği iddialarına ilişkin verilen takipsizlik kararına yapılan itirazın reddedilmesiyle ilgili açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 14.03.2015

Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, milletvekilliği aday adaylığı için CHP İstanbul 2. Bölgeden ön seçime gireceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 28.02.2015

Yerel seçim çalışmaları sırasında bir vatandaşa yumruk attığı iddiasıyla hakkında dava açılan Mustafa Sarıgül'ün yargılanmasına başlandı.


Yayın Tarihi: 24.02.2015

Şişli Belediye'sindeki tehdit iddialarına ilişkin soruşturmada eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ifade verdi.


Yayın Tarihi: 29.01.2015

'İnönü çiftinin ölümle tehdit edilmesi' ile ilgili soruşturmaya Emir Sarıgül’ün ardından babası Mustafa Sarıgül de dahil edildi. Sarıgül 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağrıldı.


Yayın Tarihi: 28.01.2015

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, eski başkan Mustafa Sarıgül’ün kendisini tehdit ettiğine ilişkin soruşturma kapsamında ikinci kez ifade verdi.


Yayın Tarihi: 27.01.2015

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Şişli Belediyesi'ndeki tartışmaları değerlendirdi. Murat Karayalçın, "Bu siyası değil, adli bir olaydır" dedi.


Yayın Tarihi: 03.01.2015

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü'nün "mafyayla tehdit edildiği" iddialarına ilişkin resmen soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 01.01.2015

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile eski başkan Mustafa Sarıgül tartışmasının ana sebeplerinden birinin 'istifa mektubu' olduğu iddia edildi.


Yayın Tarihi: 27.12.2014

Şişli Belediyesi'nden tasfiye edilen Mustafa Sarıgül, 2015 seçimlerine Yaşar Nuri Öztürk'ün partisiyle birleşip girme kararı aldı.


Yayın Tarihi: 25.12.2014

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşinin açıklamaları ile her geçen gün farklı boyut kazanan 'Şişli krizi' büyüyor.


Yayın Tarihi: 19.12.2014

Şişli Belediyesindeki tartışmada arabulucu görevi üstelenen CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, İnönü'ye "tehdit" iddiasını sorduğunu ve "hayır" yanıtını aldığını belirtti.


Yayın Tarihi: 18.12.2014

CHP’li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün eşi Nazlı İnönü, eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün kendilerini ölümle tehdit ettiğini ve eşine istifa etmesi için baskı yapıldığını iddia etti.


Yayın Tarihi: 18.12.2014

Şişli Belediyesi'ndeki 'karışıklık ve çekişme' iddialarının ardından ilk kez açıklama yapan Mustafa Sarıgül, mevcut başkan Hayri İnönü'yü uyardı.


Yayın Tarihi: 12.12.2014

CHP'li Sarıgül'den sandığa gitmeyen Kuşu halkına destek...


Yayın Tarihi: 28.11.2014

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Mustafa Sarıgül'ün oğlu Emir Sarıgül'ün yetkilerini geri aldı.


Yayın Tarihi: 05.11.2014

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, bir vatandaşa yumruk attığı iddiasına ilişkin hazırlanan iddianamede, Sarıgül hakkında 1 yıla kadar hapis cezası istendi.


Yayın Tarihi: 28.10.2014

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP'den Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık önceki gün İstanbul'da ilginç bir buluşmaya katıldı.


Yayın Tarihi: 20.10.2014

Mustafa Sarıgül, kurultay öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yaptı.


Yayın Tarihi: 02.09.2014

CHP'de Genel Başkanlık yarışı sürerken bir yandan da liste yarışları sürüyor.


Yayın Tarihi: 02.09.2014

CHP’de kurultaya doğru giderken Sarıgül cephesi ise şimdilik sessizliğini koruyor ama...


Yayın Tarihi: 15.08.2014

Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, parti kuracağı veya merkez bir partiye geçeceği yönündeki iddialarının doğru olmadığını söyledi.


Yayın Tarihi: 16.07.2014

DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer, bir süredir tedavi gördüğü Hacettepe Hastanesi Onkoloji Bölümü'nde hayatını kaybeden eşi Ülkenur Sezer'i (52) gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurladı.


Yayın Tarihi: 13.07.2014

Sarıgül'ün, son günlerde Ankara'da yaptığı temaslar, CHP kulislerinde, "Sarıgül CHP'den kopuyor mu? Yeni bir parti mi kuracak?" sorularına neden oldu.


Yayın Tarihi: 28.06.2014

Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ziyaret için geldiği Edirne'de yoğun ilgiyle karşılandı.


Yayın Tarihi: 27.06.2014

Şişli Belediye eski Başkanı Mustafa Sarıgül, Hakkari’nin Durankaya Beldesı’nın bağımsız Belediye Başkanı Fatih Keskin’i ziyaret etti.


Yayın Tarihi: 26.06.2014

CHP'li Mustafa Sarıgül tarafından Yatağanlı enerji ve maden işçileri için getirilen erzak, Soma'ya gönderilecek.


Yayın Tarihi: 11.06.2014

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Baykal'ın cumhurbaşkanlığı görevini de çok iyi yapacağından en ufak bir endişem yok'' dedi.


Yayın Tarihi: 06.06.2014

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Londra'da katıldığı bir konferansta, ağustos ayındaki cumhurbaşknlığı seçimlerine ilişkin konuştu.


Yayın Tarihi: 05.06.2014

CHP’de yerel seçim sonuçlarının ardından MYK’da başlayan yönetim değişikliğinin İstanbul’a da sıçrayacağı iddia ediliyor.


Yayın Tarihi: 21.05.2014

CHP'de Mustafa Sarıgül'ün önünü kesmek için Kemal Kılıçdaroğlu'nun düğmeye bastığı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 13.05.2014

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'ü ziyaret eden Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Sandıklara sahip çıkabilseydik, şimdi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bizimdi” dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2014

Sözcü yazarı Rahmi Turan, CHP'de darbe iddiasında bulunduğu yazısında Mustafa Sarıgül'ün seçim yenilgisinin sorumluluğunu bakın hangi CHP'liye yıktı?


Yayın Tarihi: 11.05.2014

Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Taksim'de 1 Mayıs kutlamasının yasaklanması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Yayın Tarihi: 01.05.2014

CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ancak seçilemeyen Mustafa Sarıgül, teşekkür ziyaretleri kapsamında Beylikdüzü'nü kazanan CHP'li belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret etti.


Yayın Tarihi: 17.04.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir