Son Dakika Yeni NASA Haberleri

Gökbilimciler, büyük bir asteroidin 1 Eylül'de Dünya'ya yakın mesafeden güvenli geçiş yapacağını bildirdi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) yapılan açıklamada, 4,4 kilometre çapındaki Florence asteroidinin, Dünya'nın 7 milyon kilometre yakınından, yörüngeye teğet olarak geçeceği belirtildi. NASA, internet sitesinde asteroidin geçişini temsil eden bir GIF imajı yayınladı.


Yayın Tarihi: 18.08.2017

ABD'li vatandaşlar, 21 Ağustos tarihinde yaşanması beklenilen güneş tutulmasına ve yaşanacak doğa harikasına kilitlendi. 21 Ağustos’ta Amerika’da gerçekleşmesi beklenilen güneş tutulmasının, 1918 yılından bu yana ilk tutulma olacağı açıklandı. ABD'de yaşanacak güneş tutulmasının karada, yerel saatle sabah 10.15’te, Oregon eyaletinin Newport, kentinin hemen kuzeyinden başlayacağı ve yaklaşık 3 dakika süreceği duyuruldu.


Yayın Tarihi: 17.08.2017

Son 10 yılın en önemli gök olayı olarak görülen tam Güneş tutulması 21 Ağustos’ta gerçekleşecek. Her tutulma öncesi yaşanan kıyamet senaryolarına yeni bir tanesi daha eklendi. Tutulma yaklaşırken, ‘Nibiru’ adlı dev bir gezegenin Dünya’ya çarpacağı iddiası gündem yarattı. NASA ise anında yalanladı. Ancak gezegenin Güney Kutbu bölgesinden yaklaştığı, bu yüzden NASA tarafından görülemediğine inananlar var.


Yayın Tarihi: 11.08.2017

NASA, geçen hafta verdiği 'Gezegen koruma memuru' ilanına başvuran 9 yaşındaki çocuğun 'niyet mektubunu' ve kendisine verilen cevabı sosyal medya hesabından yayınladı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 'Gezegen Koruma Memuru' ünvanıyla senelik 187 bin dolar maaş ile çalıştırmak üzere geçen çarşamba verdiği ilana 9 yaşında bir çocuk başvurdu. Çocuk, el yazısıyla yazdığı 'niyet mektubunda' kendisini '9 yaşında olsa da uygun bir aday' olarak tanıttı.


Yayın Tarihi: 07.08.2017

NASA 33 yıl aradan sonra yeniden uçuş testindeki kazayı dünyayla paylaştı. Uçak yere bakın nasıl çakılıyor? İçerisinde neler oluyor?


Yayın Tarihi: 07.08.2017

NASA uzay aracı Juno aracılığıyla Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'in yeni görüntülerini elde etti.


Yayın Tarihi: 06.08.2017

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA yayınladığı iş ilanıyla dikkatleri yine üzerine çekti. NASA, uzaylılarla savaşacak eleman arandığını ve karşılığında 187 bin dolar ödeyeceğini duyurdu. İlanı verilen Gezegen Koruma Memuru, dünya üzerinde yalnızca NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nda tam zamanlı olarak bulunurken, hem Dünya'yı hem de uzayı korumak için görevlendiriliyor.


Yayın Tarihi: 02.08.2017

Proxima b'nin yörüngesinde döndüğü Proxima Centauri'den yayılan yoğun radyasyon nedeniyle canlı yaşamına olanak verecek atmosferi muhafaza edebilmesi mümkün görülmüyor.


Yayın Tarihi: 02.08.2017

Ulusal Güneş Gözlemevi, 21 Ağustos’ta tarihin en büyük güneş tutulmasının gerçekleşeceğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

Son birkaç on yıldan bu yana, küresel iklim değişikliği dünyanın her yerinde etkisini göstermeye başladı.


Yayın Tarihi: 31.07.2017

NASA'nın uzay aracı New Horizons'ın Plüton'dan gönderdiği veriler sayesinde, bilim insanları hem gezegenin hem de uydusu Charon'un bir videosunu hazırladı. Güneş Sistemi'nin bu en uzak üyesi üzerinde bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzay aracı Juno, 16 bin kilometrelik alana sahip "Büyük Kırmızı Leke" adlı fırtınanın fotoğraflarını yayınladı. Çarpıcı fotoğraflar, uzay aracının lekeye doğru gerçekleştirdiği ilk yakın uçuşunda çekildi. Büyük Kırmızı Leke’nin fotoğrafları, fırtınanın boyutunun yanı sıra göz alıcı rengini de ortaya çıkardı.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

NASA uzay aracı Juno aracılığıyla Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'in yeni görüntülerini elde etti.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

NASA'da görevli bilim insanlarının, güneşin yüzeyinde fark ettiği dev 'güneş lekesinin' Dünya'ya ciddi zararlar verebileceği ifade edildi. NASA'nın gözlem evinde fark edilen güneş lekesinin Dünya'nın 19 katı büyüklüğünde olduğu açıklandı.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Antartika'da 6 bin kilometrekarelik dev buz dağı koptu. NASA'nın Aqua uydusuna yansıyan görüntülerle 6 bin kilometrekarelik kütlenin kayıtlara geçen en büyük buz dağından biri olduğu açıklandı.


Yayın Tarihi: 12.07.2017

Mersin'de, 1 Temmuz'da çıkan ve yaklaşık 200 hektar alanın zarar gördüğü orman yangınına ilişkin uydu fotoğrafı, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) resmi internet sitesindeki orman yangınlarıyla ilgili bölümde paylaşıldı.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Mersin'in Anamur İlçesi'ndeki orman yangınının dev dumanı, Nasa'nın Aqua uydusu tarafından uzaydan fotoğraflandı. Fotoğraf, Nasa'nın resmi internet sitesinde yer aldı. Öte yandan Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz yaklaşık 200 hektarlık alanın yandığı bilgisini paylaştı. Kesin hasarın ise zarar tespit çalışmalarından sonra belirleneceği kaydedildi. Yangında can kaybının yaşanmaması ise tek sevindirici nokta olduğu kaydedildi.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

Anonymous NASA ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Siber saldırı olaylarında ismi sıkça duyulan ünlü aktivist grup Anonymous, NASA'nın yakın zamanda Dünya dışında yaşam bulduğuna dair açıklama yapacağını iddia etti. Aktivist grubunda Youtube hesabında yayınladığı videoda, NASA'nın dünya dışı gezegenlerde yaşam bulunduğuna ilişkin bulgulara ulaştığı bilgisi detaylarıyla aktarıldı.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Kepler Uzay Teleskobu Güneş Sistemi'nin dışında yaşam ihtimali olan Dünya büyüklüğünde 10 yeni gezegen keşfetti.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Karedeniz ve İstanbul Boğazı'ndaki turkuaz rengi, NASA'nın uydu fotoğraflarına da yansıdı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, ışığın cüce bir yıldızın yakınından geçerken kütle çekimiyle bükülüşünü kaydetti. Dünya'dan 5 bin ışık yılı uzaktaki bir yıldızın ışığının, Dünya'ya 17 ışık yılı mesafedeki beyaz cüce yıldız Stein 2051 B'nin hizasına geldiğinde bükülerek konum değiştirdiğini gözledi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Uzaylıların Dünya'da var olduğuna dair iddialara bir yenisi daha eklendi. NASA ile çalışan "Bigelow Aerospace" şirketinin kurucusu Robert Bigelow, "Dünya dışı uygarlıkları bulmak için milyonlarca dolar harcadım. Oysa onlar burnumuzun dibinde diyerek ilginç açıklamalarda bulundu. CBC News televizyon kanalında yayımlanan "60 Minutes" adlı programa konuşan şirketin kurucusu Bigelow, "Uzaylıların aramızda olduğundan kesinlikle eminim" diyerek herkesi şaşırttı.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi, gelecek yıl, Güneş'in dış çeperine bir uzay aracı gönderecek. Güneş'in atmosferini inceleyecek uzay aracı yörüngede 1400 derece sıcaklığa maruz kalacak. Bugün TSİ 18.00'de düzenlenecek basın toplantısıyla, Güneş'e dış çeperine gönderilecek olan uzay aracı ve görevin detayları açıklanacak.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

Uzay yarışında rakibi Sovyetler Birliğini geride bırakan ve pek çok ilke imza atan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) en ikonik ve çok az kişinin bugüne dek görebildiği uzay fotoğraflarını yayınladı.


Yayın Tarihi: 26.05.2017

Güneş Sistemi'nde yer alan 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisini yerle bir edebilir. Zira NASA'nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

NASA'nın uzay boşluğunda çektiği görüntüler görenleri kendine hayran bıraktıracak cinsten... Bu fotoğraflar gezegenlerle ilgili önemli ipuçları da veriyor.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Cassini'nin Satürn'den gönderdiği kayıtlarda, bir boşluktan şiddetle içeri sızan rüzgar sesini andırıyor. Ya da sinyalini kaybetmiş bir televizyonun hoparlörlerinden çıkan cızırtıyı. Ancak eğer yeterince sabredip sonuna kadar dinlenirse bir dizi 'bip' sesi duyulabiliyor. Bugüne dek insan yapımı hiçbir aracın bulunmadığı noktalara ulaşan NASA'nın uzay aracı Cassini'nin kaydettiği sese dönüştürülmüş dalgalar bunlar.


Yayın Tarihi: 06.05.2017

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanlarının İzmir'e 'Deprem Tahmin Yer İstasyonu' kuracağı açıklandı. NASA tarafından kurulan GeoCosmo Araştırma Merkezi Vakfı Başkan Yardımcısı Ronald Karel, 23 Mayıs'ta İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü'nde 'Deprem Tahmin Yer İstasyonu' kurulmasına başlanacağını söyledi. Karel, bu projeyle hava durumu haritaları gibi deprem haritaları yayınlanmaya başlanabileceğini ifade etti.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

ABD merkezli Arizona Üniversitesi ve NASA işbirliği ile marsta yaşam olanaklarını yükseltebilen bir teknoloji geliştirildi. Kapsullerin içerisinde bitki ve sebze-meyve hasatları da elde edilebiliyor. Henüz test aşamasında olan bu teknoloji, hem Elon Musk'ın SpaceX projesinde hem de NASA'nın çalışmalarında kullanılacak.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

NASA'dan bugün tarihi bir açıklama geldi. NASA'nın Bilim Misyonları Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, insanoğlunun uzayda yaşamı keşfetme eşiğinde olduğunu açıkladı. Dünya’ya benzer 7 gezegenin keşfi dahil NASA’nın son başarılarını da sıralayan bilim adamı, “Sadece bizim galaksimizde milyarlarca gezegen keşfedilmeyi bekliyor.” dedi.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Yıldırım fotoğrafı çekme isteğiyle yola çıkan iki Türk elektronik mühendisi, başta tamamen el üretimiyle geliştirdikleri, daha sonra uluslararası fonlama platformundan destek alarak seri üretime geçtikleri fotoğraf makinesine monte edilebilen MIOPS SMART adlı cihazı, Amerikan ordusu ile Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) satmayı başardı.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

NASA'nın web sitesinde bulunan bazı fotoğraflar insanoğlunun dünyayı nasıl hoyratça kirlettiğini ve doğal kaynakları nasıl yok ettiğini gözler önüne seriyor.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Yaklaşık üç yıl önce keşfedilen 650 metre çapındaki ‘2014 JO25' adlı göktaşı, yaklaşık 1.8 milyon kilometre uzaklıktan, Dünya'yı ‘teğet' geçti. Göktaşının geçişi, çarpışma ihtimali olmamasına rağmen, göktaşının boyutları sebebiyle ‘yakın bir geçiş' olarak değerlendiriliyor. ‘2014 JO25' adlı göktaşı, 2014 yılının Mayıs ayında NASA'nın Arizona Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Dünya'ya Yakın Cisimler Gözlem Programı dahilinde, Catalina Gökyüzü Araştırma Merkezi tarafından keşfedildi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün dev bir göktaşının dünyaya 'teğet geçeceğini' söylüyor. Çapının 640 metre ile 1.4 kilometre arasında olduğu tahmin edilen göktaşı, dünyaya yaklaşık 1,7 milyon kilometre mesafeden geçecek. NASA, göktaşını "potensiyel tehlike" olarak niteledi. Kurum, dünyaya yakın geçen 100 metreden büyük her cismi bu şekilde sınıflandırıyor.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

NASA, Dünya dışında canlı hayatının bulunabileceği en olası yerlerin, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün uydusu Enceladus olduğuna dair yeni kanıtları olduğunu açıkladı. Canlı hayatının var olması için sıvı halde su, enerji kaynağı ve karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen, sülfür ve fosfor gibi kimyasalların bulunması gerekiyor. Yapılan son keşif, dünyayı heycanlandıracak cinsten...


Yayın Tarihi: 13.04.2017

Evrenin görebildiğimiz en uç noktalarında bir galakside sadece birkaç saat için ortaya çıkan bir ışık parıltısı, NASA'yı oldukça şaşırttı.


Yayın Tarihi: 05.04.2017

Çapının 640 metre ile 1.4 kilometre arasında olduğu tahmin edilen göktaşı, dünyaya yaklaşık 1.7 milyon kilometre mesafeden geçecek.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 19 Nisan'da dev bir göktaşının dünyaya 'teğet geçeceğini' açıkladı. Çapının 640 metre ile 1.4 kilometre arasında olduğu tahmin edilen göktaşı, dünyaya yaklaşık 1.7 milyon kilometre mesafeden geçecek.


Yayın Tarihi: 05.04.2017

California merkezli SpaceX şirketi, Falcon isimli roketini, yeniden uçurarak bu alanda tarih yazmaya hazırlanıyor. Roketler, geleneksel olarak, görevlerini tamamladıktan sonra devre dışı kalacak şekilde kullanılıyorlardı. Ancak SpaceX, roket teknolojisini, yeniden yeryüzüne dönebilecek şekilde geliştirerek, bu alanda çığır açtı. Firma, şimdi yeryüzüne geri döndürmeyi başardığı roketlerden birini yeniden uçurmaya hazırlanıyor.


Yayın Tarihi: 30.03.2017

Eski NASA astronotu Alan Bean son dönemde sıkça dile getirilen 'dünya dışı yaşam' iddiaları hakkında konuştu.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

NASA'nın web sitesinde bulunan bazı fotoğrafları yenileriyle karşılaştırırsanız, insanoğlunun yıllar içinde dünyamızdaki görünümünü nasıl değiştirdiğini görebilirsiniz.


Yayın Tarihi: 24.03.2017

NASA'nın kızıl gezegen Mars'ta bulunan ve oradan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları dünyaya geçen Curiosity'nin tekerlekleri Mars koşullarında her geçen gün biraz daha zarar görüyor.


Yayın Tarihi: 24.03.2017

Bilim adamları, ilk kez uzayda bir yıldızın kara delik içinde yok oluş sürecini tüm aşamalarıyla kayda geçirdi.


Yayın Tarihi: 22.03.2017

Gökbilimciler ilk kez uzayda bir yıldızın kara delik içinde yok oluş sürecini tüm aşamalarıyla kayda geçirdi.


Yayın Tarihi: 22.03.2017

NASA'nın geçtiğimiz günlerde bulduğunu açıkladığı 3'ü yaşanabilir 7 gezegen gündemden düşmüyor.


Yayın Tarihi: 07.03.2017

İşte NASA tarihinde çekilen en etkileyici fotoğraflar..


Yayın Tarihi: 05.03.2017

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars'ta ilk defa bir kum fırtınası görüntüledi.


Yayın Tarihi: 04.03.2017

NASA tüm dünyanın merakla beklediği basın toplantısında 7 yeni gezegen keşfedildiğini açıkladı


Yayın Tarihi: 23.02.2017

NASA tüm dünyanın merakla beklediği basın toplantısında 7 yeni gezegen keşfedildiğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 23.02.2017

Geçtiğimiz haftalarda Dünya'yı teğet geçen göktaşı 2015 BN509 bir gün gezegenimize tehdit oluşturabilir. Uyarı NASA'dan geldi.


Yayın Tarihi: 15.02.2017

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yaptığı canlı yayının, Dünya yüzeyinden bir UFO’nun yükseldiği sırada durdurduğu iddia edildi.


Yayın Tarihi: 27.01.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir