Son Dakika Yeni Ortadoğu Haberleri

Daha önce de Ortadoğu'da bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına destek veren İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, ABD'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunu desteklemesi gerektiğini söyledi. İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked "Kürdistan'ın kurulmasından büyük menfaatimiz var" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 12.09.2017

The Independent gazetesinin kıdemli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Suriye'de savaşı 'Beşar Esad yönetiminin kazandığını' yazdı. Fisk, İngiltere'nin silahlı isyancılar için gönderdiği eğitimcileri 'sinsice' geri çektiğini de yazdı.


Yayın Tarihi: 08.09.2017

İran Devrim Muhafızları gücünün komutanı Muhammed Ali Caferi, ABD'nin İran'a yeni yaptırımları konusunda yanlış hesap yapmaması ve üslerini İran'da uzağa taşıması uyarısı yaptı. Trump yönetimi balistik füze programından dolayı İran'a uygulanacak yeni yaptırımları dün yürürlüğe koydu ve İran'ın Ortadoğu'da yaptığı "kötülüklerin" 2015 yılında Batılı ülkelerle imzaladığı nükleer anlaşmanın getireceği her türlü olumlu katkıyı ortadan kaldırdığını söyledi.


Yayın Tarihi: 20.07.2017

İran, Küçük Zap Suyu üzerindeki üç barajın kapağını kapattı. Kuraklığı gerekçe gösterenKuzey Irak yönetimi, Bağdat’a giden suyu kesince Irak endişelenmeye başladı. Petrol savaşlarının gölgesinde yaşayan Orta Doğu'da, İran’ın asıl derdi Türkiye’nin büyük baraj projeleri. Hali hazırda birçok problemi yüz yıllardır göğüsleyen Ortadoğu, yeni bir krizle karşı karşıya: Su savaşları kapıda.


Yayın Tarihi: 04.07.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile buluşarak ABD'nin Ortadoğu'da barış çabalarını yeniden canlandıracak. Uluslararası diplomasi ve barış görüşmeleri tecrübesi az olan Kushner, bugün İsrail'e geldi ve 20 saat burada kaldıktan sonra gece yarısı yeniden ayrılması bekleniyor. İlk olarak Netanyahu ile buluşacak olan Kushner daha sonra Ramallah'a geçerek iftar sonrası Abbas ile görüşecek.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi Üyesi Charles Dent IŞİD'e karşı verilen askeri mücadelenin yanı sıra yaymaya çalıştığı çarpık görüşlerin de her ortamda çürütülmesi gerektiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, İngilizce Twitter sayfasından paylaştığı mesajında, Ortadoğu'daki terörün kökeninin ABD'de olduğunu savundu. Hamaney, "IŞİD'i kim yarattı? ABD! ABD'nin IŞİD karşıtı koalisyona katıldığı bir yalan. Kontrolsüz bir IŞİD'e karşılar ancak kontrollü bir IŞİD'i kabul ediyorlar." dedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Irak Bölgesel Kürt yönetiminin 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu kararını almasını değerlendirirken, bağımsızlık kararının halk tarafından verileceğini söyledi. Ensarioğlu, “Herkese düşen buna saygı göstermektir. Ortadoğu’da yaşadığımız bu süreçte gördük ki Türkiye’nin Ortadoğu’da en samimi müttefiki Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’dir” dedi.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Körfez ülkelerinde tansiyon dorukta. 7 Arap ülkesi Katar'la ilişkilerini kesti. Suriye krizi, Mısır darbesi, Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının yapılanması... Ülkelerin Katar hususunda diğer gerekçeleri neler?


Yayın Tarihi: 08.06.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Katar krizine" ilişkin, "Bu ülkeye huzuru getirdiğimiz zaman emin olun Ortadoğu'ya da huzuru getireceğiz. İslam dünyasında neden kan akıyor? Neden İslam dünyası birbirine girdi? Gazi Mustafa Kemal'in söylediği bir şey vardır; 'Arap dünyası ile dost olacaksınız. Ama Arap dünyasında devletlerin arasında taraf olmayacaksınız.' Biz taraf olmayacağız" dedi.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Katar kriziyle ilgili kilit rol oynayan ülkelerden Suudi Arabistan'ın Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cübeyr, Körfez'de kritik bir sarsıntı yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Katar'ın Arap ülkeleriyle olan ilişkilerini tekrar eski haline döndürmesi için talepleri karşılaması gerektiğini belirten Cübeyr, "Katar'ın bu krizin sonlanması için doğru adımları atmasını beklediklerini" ifade eti.


Yayın Tarihi: 07.06.2017

İngiliz Financial Times gazetesi, Körfez ülkelerinin Katar'la tüm ilişkileri kesmesine neden olan olayın Nisan ayında Doha yönetimi tarafından El Kaide bağlantılı Tahrir el Şam örgütü ile İran destekli Şii milislere yapılan toplam 1 milyar dolarlık fidye ödemesi olduğunu yazdı. Gazetenin Katarlı yetkililer, Irak'taki Şii milisler ve Suriye'deki silahlı muhaliflerin yanı sıra bölgede görev yapan diplomatlarla yaptığı görüşmelerde, tarafların fidye ödemesini doğruladığı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Katar krizine ilişkin "Bu meselenin çözümü için Cumhurbaşkanı'mız başta olmak üzere, hükümetimiz diplomatik temasları başlatmış bulunuyor. Devletler arası ilişkiler asılsız haberler yüzünden yara almamalı" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'nın Adana'daki İncirlik Üssü'nden çekilmesiyle ilgili olarak ise "Nasıl isterlerse öyle yapsınlar" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Körfez'de sular ısındı; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in ardından Katar'la ilişkilerini kesen ülkelere Libya ve Yemen de eklendi. Peki Türkiye Ortadoğu'daki Katar krizinin neresinde? Türkiye'nin taraflar arasındaki kriz konusunda ne tavır alacağı, tercih yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Ekonomik olarak Türkiye Katar depreminden nasıl etkilenir? Hangi ülkeler Katar'a destek veriyor. İşte her yönüyle Katar dosyası...


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Uluslararası ilişkiler alanında akademisyen Prof.Dr. İlhan Uzgel'e göre, Amerika Başkanı Donald Trump İslam ülkelerine seslendiği ilk konuşmasıyla İran'a karşı Sünni ülkeler ile İsrail'in ittifak kurmasını talep ediyor ve Türkiye'ye ise belirsizlik hissi yaşatıyor.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette Ortadoğu'nun Arap ve Müslüman liderlerine çağrı yaparak bir araya gelmelerini ve IŞİD (DEAŞ) örgütünü yenmek için üzerlerine düşeni yapmalarını istedi. Trump aşırı İslamcı örgütün bölgeden atılmasını isterken, daha önce Müslümanlar için kullandığı dili de yumuşattı. Militan grupların başta gelen finansman desteği ve kaynağı olarak İran'ı işaret eden Trump'ın sözleri ev sahibi Suudi liderlerin görüşleriyle de uyumluydu.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Ortadoğu'da güç dengelerinin yeniden şekillendiği bir dönemde Türkiye-İran ilişkileri zorlu bir sınavdan geçiyor. İran-Suudi Arabistan gerilimi ve sıcak çatışma ihtimalini uzmanlar DW Türkçe'ye değerlendirdi.Türkiye ve İran tarih boyunca dünyanın belki de en karmaşık bölgesi Ortadoğu'da rekabet içinde oldular. 1821'de karşılıklı toprak kaybının yaşanmadığı son savaşın ardından, inişli çıkışlı ilişkilere, tırmanan gerilimlere rağmen ilişkilerinde belli bir istikrarı korumayı başardılar.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Ortadoğu’da Türkiye’nin fikrini almadan karar alanların bedelini ekonomik ve insani kayıp olarak ödediğini söyledi. HaberTürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli, Erdoğan'ın açıklamalarını aktardığı bugünkü haberinde, Erdoğan'ın Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmaların detaylarından, sıcak gündeme kadar tüm değerlendirmelerini aktardı.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ortadoğu’da Türkiye’nin fikrini almadan karar alanların bedelini ekonomik ve insani kayıp olarak ödediğini söyledi. Erdoğan, "AK Parti Türkiye’de ilk defa merkez siyasetle çıkmış bir partidir. Biz ‘merkez siyaset’ dediğimiz zaman bazı köşe yazarları bizimle dalga geçti." dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

ABD'nin Ortadoğu ve Afrika'da 10'dan fazla ülkeden Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmasını yasaklayacağı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 21.03.2017

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesud Barzani, Irak'ın fiilen bozulduğunu öne sürerek, bağımsız bir Kürdistan'ın bölgede bir istikrar alanı yaratacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 06.03.2017

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Bugün bizi aşağı çeken Ortadoğu, Kuzey Afrika'daki sorunlar, ilanihaye devam etmez. Önümüz açık, geleceğimiz parlak" dedi.


Yayın Tarihi: 23.02.2017

ABD'nin yeni İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bazı söylemler kulağımıza geliyor ki, doğrusu rahatsız edicidir" sözlerine yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 23.01.2017

İşte Ortadoğu'nun en büyük orduları...


Yayın Tarihi: 05.01.2017

İsrail'in Kanal 2 televizyonuna konuşan İsrail Enerji Bakanı Steinitz, "ABD, Ortadoğu'daki tek müttefiki olan İsrail'i terk etti." açıklamasında bulundu.


Yayın Tarihi: 24.12.2016

ABD'nin eski Kara Kuvvetleri Komutanı, 'Dürüst olmak gerekirse bölgede (Orta Doğu’da) liderliği Rusya’ya bıraktık. Liderliğimizi bölgede tekrar göstermenin zamanı gelmiştir' dedi.


Yayın Tarihi: 22.12.2016

Times yazarı Roger Boyes "Türkiye ve Rusya'nın mantık evliliği" başlıklı makalesinde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batı'dan uzaklaşıp, Putin'e doğru yaklaşmasının Ortadoğu'nun yeniden şekillenmesi anlamına geleceğini" yazdı.


Yayın Tarihi: 21.12.2016

Suudi Arabistan, İran'ın Ortadoğu'daki 'tehlikeli' girişimlerine karşı dünyaya çağrıda bulundu.


Yayın Tarihi: 19.12.2016

Yayınlandığı birçok ülkede milyonlarca izleyiciyi ekrana çeken Türk dizileri, Ortadoğu ve pembe dizileriyle ünlü Latin Amerika ülkelerinin ardından Uzakdoğu pazarında da boy gösterecek.


Yayın Tarihi: 05.12.2016

Rus Pravda gazetesi, Putin'in İstanbul ziyareti sonrasında Türkiye'nin Rusya'nın "Ortadoğu'daki kilit ortağı" haline geleceğini iddia etti.


Yayın Tarihi: 10.10.2016

"Ortadoğu bizden sorulur dedin, bizim halimiz Ortadoğu’nun teröristinden sorulur oldu"


Yayın Tarihi: 20.09.2016

Yeni bir araştırma, iklim değişiminin Ortadoğu’nun bazı bölgelerini insanların yaşanamayacak hale getirebileceğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, 1970’den bu yana bölgedeki aşırı sıcak gün sayısının ikiye katlandığına dikkat çekiyor.


Yayın Tarihi: 05.05.2016

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Ortadoğu’da sınırları yeniden düşünmenin zamanının geldiğini ve Kürtlerin bir devletinin olması gerektiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 15.03.2016

Şii liderliğindeki Irak hükümeti başkent Bağdat çevresine büyük bir duvar inşa etmeye başladı. Irak hükümeti bunun militanların saldırılarını engelleyeceğini ve kent içindeki kontrol noktalarını azaltacağını belirtiyor.


Yayın Tarihi: 12.02.2016

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked ülkesinin Ortadoğu'da bağımsız "Kürt devleti" kurulmasına destek vermesini istedi


Yayın Tarihi: 20.01.2016

Nükleer programı üzerinde varılan anlaşmanın ardından ambargoların kalkmasıyla, İran'ın Orta Doğu bölgesinde çok daha ağırlıklı bir oyuncu olması bekleniyor. Peki bu Türkiye için bir fırsat anlamına mı geliyor, yoksa bir tehdit mi?


Yayın Tarihi: 19.01.2016

Batılı uzmanlara göre, Ortadoğu’da nüfuz etme gücünü kaybeden Türkiye, Suudi Arabistan ile İran arasında tırmanan gerilimde tarafsızlığını korumaya özen göstermeli.


Yayın Tarihi: 05.01.2016

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye birkaç defa terörist saldırıya uğradı. Kendilerini savunma hakları var, ancak verdiği karşılıkta orantılı olacağını umuyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 12.10.2015

Rus savaş uçaklarının Suriye'de operasyon yaparken iki kez Türk hava sahasına izinsiz girmesi, iki ülke arasında kriz yarattı.


Yayın Tarihi: 07.10.2015

BM'ye göre Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki savaş ve çatışmalar yüzünden 13 milyon çocuk okula gidemiyor.


Yayın Tarihi: 03.09.2015

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, artan terör olayları nedeniyle Türkiye'nin huzurunu kaybetmiş bir Ortadoğu ülkesine dönüştüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 21.08.2015

Dünyanın en eski Kuran'ı olabilecek el yazmaları, İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi tarafından ortaya çıkarıldı.


Yayın Tarihi: 22.07.2015

'Aşk-ı Memnu' dizisindeki Behlül rolüyle Arap ülkelerinde geniş bir hayran kitlesi edinen Kıvanç Tatlıtuğ, önceki akşam sevgilisi Başak Dizer’le gittiği Nişantaşı’nda Arap turistlerin ilgi odağıydı.


Yayın Tarihi: 29.03.2015

İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği dış politika stratejisinin Türkiye'yi yalnızlaştırdığı savunuluyor.


Yayın Tarihi: 04.03.2015

Dünyanın önde gelen matbaalarından Harper Collins’in, Ortadoğu’daki okullar için özel olarak hazırladığı bir haritada, İsrail’in adına yer verilmedi.


Yayın Tarihi: 03.01.2015

Kendi programında siyasi yoruma girmemeye çalıştığını söyleyen ünlü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu CNN Türk’te katıldığı bir programda siyasi yorum yapmaktan kaçınmadı.


Yayın Tarihi: 19.10.2014

Birleşik Arap Emirlikleri, 2021'e kadar Mars'a insansız hava aracı göndermeyi planladığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 17.07.2014

Ünlü gazeteci Abdurrahman Dilipak, Ortadoğu gündeminde Türkiye'nin kilit rol üstlendiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 07.07.2014

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren IŞİD'den yine dehşete düşüren görüntüler ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 28.06.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir