HABER

Petek Dinçöz kimdir?

Petek Dinçöz 29 Mayıs 1980 tarihinde İzmir'de Sağlık Hastanesi'nde doğdu.

Petek Dinçöz, Zehra Süay ve Müjdat Fahri Ezgü çiftinin kızlarıdır. Babasını çocukken kaybetmiştir. Necdet adında bir erkek kardeşi vardır. İlk öğrenimini Gazi Ortaokulun'da tamamlamıştır. 14 yaşına kadar İzmir'de yaşamıştır. Petek Dinçöz, okul hayatını bırakıp mankenlik hayatına atılmıştır. 1997 yilinda katıldığı Kıbrıs Güzellik yarışmasında 2. oldu aynı zamanda Vizyon Production / Atilla Kaplakarslan tarafından keşfedilip 2 yıl eğitim görüp 1999 yılında Kıbrıs Güzellik yarışmasında Basın Güzeli'de seçilmiştir, yakaladığı bu başarı ile dizi teklifleri gelmeye başladı.

1998 yılında mankenliğe başlayan Petek Dinçöz Temmuz 1998'de başlayan Sırılsıklam adlı diziye Eylül 1999'da 2. sezonda başrolü oynayan Dinçöz'ün oynadığı ikinci dizisi ise 2000 yapımı Zehirli Çiçek'ti. Bu dizide Tuğba Özay ve Çağla Şikel'le başrolü paylaşmıştır. Ardından Mehmet Ali Erbil'in bir programında yardımcı sunucu olarak görev almıştır.

Petek Dinçöz "Bir Yıldız Doğuyor" ve "Nehir" adlı dizilerde oynadı. Dizilerle birlikte sahne hayatı da başladı ve sahneye ilk kez Günay'da çıktı ardından Maksim'de assolist olarak sahne aldı.

Petek Dinçöz 2012 yılında Çarkıfelek'in sunuculuğunu yapmıştır. Yabancı müzik adamları tarafından eski şarkısı Foolish Casanova görülüp Dinçöz'e teklif götürülür. In The Eyes şarkısı Avrupa'ya tanıtmak amaçlı yapıldı. Klip sonradan Türkiye müzik kanallarına'da verilir. Ardından Jamecian tarzında olan Vibe&Rate şarkısı yapıldı. Digital ortamda satışa sunulan single'ı Çekil'i çıkardı.

Petek Dinçöz İlk stüdyo albümü ''Aşkın Tam Sırası'' ile başarısını ödülle sürdürdü.

Petek Dinçöz 2002 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde En İyi Fantezi Müzik Kadın Şarkıcısı ödülünün sahibi olur, fantezi müzik şarkıcısı olarak devam ettiği hayatına, 2005 yılında 4. stüdyo albümü ''Doktor Tavsiyesi'' ile biraz daha pop'a doğru gitmeye başlamıştır. Bu albümde ''Hasta Ettin'', ''Sandım Ki'', ''Doğum Günü'', ''Ben Bir Şarkıyım Söz Müzik Sensin'' gibi şarkılarla büyük beğeni toplar. Albüm 1 ayda 100.000'lik satış yakalar. 2007'de çıkan 6.stüdyo albümü ''Yolun Açık Olsun'' ile Türkiye'de ilk kokulu albümüde çıkarmış olur. Müzikal kariyerine 11 albüm 8 single sığdıran Dinçöz, yanı sıra oyunculuk, reklam ve televizyon sunuculuğu yapmıştır.

Petek Dinçöz 2008 yılında televizyoncu Can Tanrıyar'la canlı yayında (Beyaz Show)evlenip, daha sonra boşanmıştır.

2013 yılında Nisan ayında çıkardığı ''Milat'' adını verdiği albümünü çıkarır. Albümün çıkış şarkısı Gülşen'e ait olan ''Aşk'' şarkısına klip çekti.

Programları

Arım Balım Peteğim Show TV (3 eylül 2007)
Arım Balım Peteğim Star tv (5 mart 2008)
Petek'le 10 Numara Star TV (24 ocak 2010)
Arım Balım Peteğim Kanaltürk (27 temmuz 2010 )
Arım Balım Peteğim TNT (24 ocak 2011)
Çarkıfelek TNT (31 aralık 2011)

Ödülleri

1997 Best Model (2. lik derecesi)
1998 yılının En Güzel Fiziğe Sahip Manken Ödülü

 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri (En İyi Çıkış Yapan Bayan Sanatçı) (Bende Kaldı)
 2. Kral TV Video Müzik Ödülleri (En İyi Arabesk & Fantezi Bayan Sanatçı) (Kısmetsizim)
 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri (En İyi Arabesk & Fantezi Bayan Sanatçı) (Arkadaşımın Aşkısın)
 4. Kral TV Video Müzik Ödülleri (Yılın Düeti) (Doğum Günü)
  2006 yılının en iyi Maxi Single Albümü (Kördüğüm)
  2008 yılının en iyi Sabah Programı ARIM BALIM PETEĞİM
  2009 Rekort Dergisi Yılın En iyi kadın programı Oscar'ı
  2009 Radyo Televizyon Medya Oscarları Yılın En İyi Sabah Programı
  2009 Avrupa Gazeteciler Derneği En İyi Kadın Programı
  2011 Yılın En iyi Sabah Programı - Siyaset Dergisi