Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Doğum: 26 Şubat 1954 (59 yaşında), İstanbul

Eşi: Emine Erdoğan

Eğitim: Marmara Üniversitesi (1981)

Parti: Adalet ve Kalkınma Partisi

Görev: Türkiye Başbakanı şu tarihten beri: 2003

Çocukları: Ahmet Burak Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Esra Erdoğan Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu.Recep Tayyip Erdoğan 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu fakülteden 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok erken yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak ülke ve dünya meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev aldı. Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan, siyasi partilerin askeri darbeyle kapatıldığı 12 Eylül 1980 döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik, üst düzey yöneticilik de yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi esnasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınlarla gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

Recep Tayyip Erdoğan 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Recep Tayyip Erdoğan Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Recep Tayyip Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı. Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan kitapta yer alan bir şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu. Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti'yi daha kuruluşunun birinci yılında Türkiye'nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi haline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adaylığı engellenen Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler kat edildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve on yıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, Türk Lirası büyük itibar kazandı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, kişi başına düşen millî gelirde tarihi bir yükseliş gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Maddi refah ve kalkınma hamlesindeki büyük başarıların yanı sıra Türkiye'de demokrasi ve özgürlük alanlarının genişletilmesini dünyanın saygın siyasi gözlemcileri Erdoğan'ın gerçekleştirdiği "Sessiz Devrimler" olarak isimlendirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarılı girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve yoğun ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs sorununun kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın çeşitli ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi konularında önemli adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye'yi bölgesinde saygın bir merkez ülke haline getirdi. Türkiye'nin ticaret hacmi ve siyasal gücü, yalnız içinde bulunduğu coğrafî bölgede değil, uluslararası alanda da hissedilir düzeyde arttı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde yüzde 46.6 oyla büyük bir zafer kazanan Ak Parti'nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. Hükümeti'ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı. İkinci iktidar döneminin başarıyla tamamlanmasına yakın 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişiklerine ilişkin referandumda evet oylarının yüzde 58 oranına ulaşmasıyla Başbakan Tayyip Erdoğan'ın öncülük ettiği kampanya tarihi bir başarı gösterdi.

Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti oyların yüzde 49,8'ini alarak tekrar büyük bir zafer kazandı. 3. kez Başbakanlık koltuğuna oturan Erdoğan, partisinin oylarını 3 dönem üst üste arttırarak Türk siyasi tarihinde bir ilke imza atmış oldu. Türkiye'nin uluslararası camia içinde saygınlığının en üst düzeye çıktığı bu süreçte Başbakan Erdoğan bir dünya lideri olarak temayüz etti.

Halen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan evli ve 4 çocuk babasıdır.

Aldığı Ödüller;

29 Ocak 2004

"(AJC) Cesaret karakteri ödülü" (İngilizce: Profiles of Courage)[82]
Amerikan Yahudi Komitesi

18 Nisan 2004
"Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri    Time dergisi

13 Haziran 2004
"Altın Plaka" ödülü    Amerikan Başarı Akademisi (İngilizce: Academy of Achievement)    Geleneksel olarak verilen ödül Tayyip Erdoğan'a, aktör James Earl Jones tarafından sunulmuştur.

1 Aralık 2004
"Yılın Avrupalısı" ödülü    European Voice Dergisi[83][84]

2 Eylül 2005
"Avrupa Kurumlar" ödülü    İtalyan Akdeniz Laboratuvarı Vakfı[85]

1 Haziran 2006
"Tatar Madalyası"    Rusya
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından verilmiştir.

8 Ağustos 2006
"Karadeniz Ülkelerinde Yılın Reformcusu ödülü"    Hazar Enerji Entegrasyonu[86]

1 Kasım 2006
"Üstün İnsani Hizmet Nişanı"    Kızılay

2 Şubat 2007
"Kültürler Arası Diyaloğu Himaye Ödülü"    Tataristan
Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev tarafından verilmiştir.

12 Mart 2007
"2007 Barış ve Diyalog Ödülü"    Rumi Forum tarafından Başbakan Erdoğan'a ve İspanya Başbakanı Zapatero'ya sunulmuştur.Zapatero'ya sunulmuştur.    

15 Nisan 2007
"Kristal Hermes Ödülü"    Almanya
Ödül, Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen bir törenle Almanya Devlet Başbakanı Angela Merkel tarafından verilmiştir.

14 Haziran 2007
2006 yılının "En Başarılı Lider Ödülü"    İmedya    

11 Temmuz 2007
"Agricola" ödülü    BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)
Ödül, açlıkla mücadele ve gıda üretiminin artırılması konusunda önemli katkılar sağlayan şahsiyetlere verilmektedir.

15 Ocak 2008
"Köprüleri İnşa Etmek" ödülü    Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği    

11 Mayıs 2009
"İbn-i Sina Ödülü"        Kofi Annan ve Zapatero ile birlikte ödüle layık görülmüştür.

9 Haziran 2009
"Barış, Özgürlük ve Demokrasi" ödülü    Crans Montana Forumu    

26 Ekim 2009
Nişan-ı Pakistan
Pakistan
Pakistan devletinin en büyük ödülü olan Devlet Onur Nişanı. 

12 Ocak 2010
"İslam'a Hizmet Ödülü"    Kral Faysal Fonu[88]

23 Şubat 2010
"Sevilla, Kültürler Arasındaki Bağ Ödülü" (İspanyolca: Sevilla, Nodo entre Culturas)        İspanya'dan Medeniyetler İttifakı projesinin harekete geçirilmesinde üstlendiği önemli rolü nedeniyle verilmiştir

1 Mart 2010
"Hariri Ödülü"    BM Habitat ve Refik Hariri Vakfı    Vakıf tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasındaki başarılarından ötürü Tayyip Erdoğan’a liderlik, devlet adamlığı ve iyi yönetim’ konularında verilmiştir.

29 Nisan 2010
İkinci kez "Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri    Time dergisi
Tayyip Erdoğan "liderler" kısmında 17'nci sıradan listeye dahil olmuştur.

27 Mayıs 2010
"FIESP Nişanı"    Brezilya Sao Paulo Sanayi Federasyonu Merkezi    Sanayiye yaptığı katkılardan dolayı verilmiştir.

28 Mayıs 2010
"Sigara İle Küresel Mücadele Özel Ödülü".[90]
BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)

29 Haziran 2010
"Dünya Aile Ödülü"    BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)
Dünya Aile Örgütü'nün 2010 yılı özel ödülüdür.

4 Kasım 2010
"Kosova Bağımsızlık Altın Madalyası"    Kosova
Kosova Cumhuriyeti’nin en büyük devlet nişanıdır.

25 Kasım 2010
"Yılın Lideri"    Arap Bankalar Birliği    Lübnan ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.

29 Kasım 2010
"Kaddafi İnsan Hakları Ödülü"    Libya
Libya ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.

11 Ocak 2011
"İslam Dünyası Mümtaz Şahsiyet Ödülü"    Şeyh Fahad Al-Ahmad Uluslararası Hayır İşleri Ödülü Kurulu    Kuveyt ziyareti sırasında Tayyip Erdoğan'a verilmiştir. 

2 Şubat 2011
"Kırgız Devlet Nişanı"     Kırgızistan
Kırgızistan ziyareti sırasında iki ülke ilişkileri katkısından dolayı Tayyip Erdoğan'a verilmiştir. 

21 Mart 2011
2010 yılının "En Başarılı Lider Ödülü"    İmedya    

25 Mart 2012
"10 Yılın Şahsiyeti Şahsiyet Ödülü"    IFIMES    Slovenya 'nın başkenti Ljubljana'da faaliyet gösteren Uluslararası Ortadoğu ve Balkanlar Araştırma Enstitüsü (IFIMES), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "10 yılın şahsiyeti" ilan etti. Enstitünün 10. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen ödül töreninde, son 10 yılın şahsiyeti özel ödülünün Başbakan Erdoğan'a verildiği açıklandı. Başbakan Erdoğan'ın ödülü, Ortadoğu ve Balkanlar'da izlediği olumlu politikalar dolayısıyla aldığı belirtildi. Ödülün Erdoğan'a daha sonra takdim edileceği kaydedildi. 

Fahri doktora
•    26 Ocak 2004 tarihinde Aziz John' s Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    3 Nisan 2004 tarihinde Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Kiev Politeknik Enstitüsü'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı.[95]
•    3 Nisan 2004 tarihinde Kırım Devlet Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    18 Mayıs 2006 tarihinde Bulgar Bilimler Akademisi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı
•    20 Temmuz 2006 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    29 Mart 2008 tarihinde Saraybosna Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    15 Ekim 2008 tarihinde Fatih Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Temmuz 2009 tarihinde Maltepe Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    22 Ağustos 2009 tarihinde Halep Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı.Üniversite daha sonra bu ünvanı geri çektiğini açıkladı. 
•    16 Nisan 2010 tarihinde Gazze İslam Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    18 Mayıs 2010 tarihinde Avrupa Madrid Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    12 Haziran 2010 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    2 Ekim 2010 tarihinde Piri Reis Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    31 Ekim 2010 tarihinde Harran Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Kasım 2010 tarihinde Priştine Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    25 Ocak 2011 tarihinde Kiev Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    16 Mart 2011 tarihinde Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    21 Mart 2011 tarihinde Ümmü'l-Kurra Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    2 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    11 Nisan 2012 tarihinde Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    22 Mayıs 2012 tarihinde Kaid-i Azam Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    29 Haziran 2012 tarihinde Atatürk Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    21 Eylül 2012 tarihinde Kudus Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    5 Ekim 2012 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    12 Kasım 2012 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    19 Ocak 2013 tarihinde Gaziantep Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    26 Ocak 2013 tarihinde Marmara Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
Fahri Vatandaşlık
•    Şubat 2004 tarihinde Erdoğan Seul'de fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Şubat 2009 tarihinde Erdoğan Tahran'da fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Prizren'de fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Mamuşa'da fahri vatandaşlık unvanını aldı. 

Son Dakika Yeni Recep Tayyip Erdoğan Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan resmi temasları kapsamında gittiği Polonya!da, Cumhurbaşkanı Duda ile ortak açıklama yaptı. AB'ye rest çeken Erdoğan "Minderden kaçan biz olmayacağız. Almayacaksanız açıklayın diyoruz. ne siz bizi meşgul edin ne de biz sizi. Minderden kaçan biz olmayacağız"dedi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik "El pençe divan duruyor" sözlerine "Ecevit'e dil uzatana biz 'dur' deriz; önce sen ağzını yıka sonra Ecevit'e dil uzat" karşılığını verdi.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından resmi törenle karşılandı. İki cumhurbaşkanının karşılama töreninde yer alan bazı ülkelerin büyükelçilerini selamlamaları sırasında askeri bando Dede Efendi'nin 'Ey büt-i nev eda' isimli eserini çaldı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Polonya'ya gitmek üzere yola çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı uğurlayan isimler arasında son zamanlarda ismi istifa tartışmasıyla gündeme gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de vardı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti grup yönetiminin çalışmalarını eleştirip “Televizyondan izliyorum grup başkanvekillerini salonda göremiyorum” dediği öğrenildi. Kasımda TBMM’de yapılacak seçimlerde bazı grup başkanvekillerinin değiştirileceği dile getiriliyor. Öte yandan AK Partili milletvekillerinin Twitter paylaşımları konusunda da uyarıldığı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

AK Parti yönetimi tarafından istifası istendiği iddia edilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bugün İstanbul’dan Ankara’ya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere Esenboğa Havaalanı’na gitti. Gökçek’in ‘son bir kez’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek istediği kulislere yansırken, bu görüşmenin havaalanında gerçekleşebileceği iddia edilmişti. Gökçek’in hem Dikmen’deki başkanlık konutunda hem de belediyedeki makam odasındaki kişisel eşyalarını topladığı belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın 'metal yorgunluğu' açıklamasından sonra parti teşkilatları ve AKP'li belediyelerde değişimler başladı. Peki başkent kulislerine göre Erdoğan, değişim düğmesine neden ve nasıl bastı?


Yayın Tarihi: 16.10.2017

"Ne ABD Başkanı Trump’a, ne Almanya Şansölyesi Merkel’e eyvallahı olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iç siyasette Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek kayasına takılmış görünüyor" diyen Murat Yetkin, "O nedenle Erdoğan önümüzdeki günlerde siyasi hayatının en kritik kararlarından birisini AK Partili belediye başkanları, milletvekilleri ve parti yöneticileri hakkında alabilir. Her türlü ihtimale hazırlıklı olmakta fayda var" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

AK Parti’de görevi bırakması istenen il başkanlarının sayısı 30’a çıkarken yerlerine geleceklere de üniversite mezuniyetinin yanı sıra ‘belediye ve milletvekili seçimlerinde aday olmamaları’ şartı konuldu. Partideki değişimin ilk ayağı olan il başkanlarıyla ilgili operasyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen notların çok etkili olduğu belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Melih Gökçek krizinin perde arkasını ifşa etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi saklamak için Melih Gökçek'in yalan söylediğini belirten Abdulkadir Selvi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Cumhurbaşkanı'nın istifa talebine nasıl direndiğini, bu süreçte neler söylediğini tek tek yazdı. Abdulkadir Selvi, Melih Gökçek'in yerine kimin geleceğini de yazdı. Öte yandan Ahmet Hakan ise, "Melih Gökçek’in bugün istifa etmesi bekleniyor" dedi.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 231'e yükselirken, ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Somali'deki terör saldırısına ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bir askeri ambulans uçağı tıbbi yardım götürmek ve yaralıları Türkiye'ye getirmek için bugün yola çıkıyor." ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti MYK'da, sorunlu teşkilatlar ve belediyeler masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MKYK toplantısında saydığı 5 ile ilave olarak yeni bazı belediye başkanlarının da eklendiği öğrenildi. Bazı belediye başkanlarının önümüzdeki günlerde istifa etmesinin beklendiği bilgisi paylaşıldı. Toplantıda belediye başkanlarının istifa etmemeleri halinde nasıl bir süreç işleyeceği de ele alındı.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

FETÖ'den tutuklu yarbay eşinin suçsuz olduğunu anlatmak için son 14 ay içerisinde Erzurum'a gelen siyasi parti liderleri, Genelkurmay Başkanı'na, bakanlara ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a derdini anlatan Nazife Kayacı, sonunda eşine kavuştu.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Gazeteci Ahmet Hakan, gazetedeki köşesine taşıdığı yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 seçimlerini kazanmak için izleyeceği stratejiyi yazdı. Erdoğan'ın stratejisinin 'Zafere kadar CHP’ye vur da vur' olduğunu iddia eden Hakan, Erdoğan'ı, müftülere nikah yetkisi verilen tasarıyla ilgili söylediği sözlerden dolayı da eleştirdi.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sert eleştirilerde bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben 5 soru yöneltti.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma ekibi, Türk mühendisleri tarafından tasarlanan Milli Piyade Tüfeği'ni (MPT-76) kullanmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Karşı Atak Timi (CAT) tarafından MPT-76 kullanılıyor. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleşen Valiler Toplantısı'nda yaptığı açıklamada yerli üretim silahı kullanımına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belediye Meclisi'nde AK Partili üyeyle yaşadığı tartışma sebebiyle Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı eleştirdi ve ''Bak şimdiden ben de talimatı verdim, bu Belediye Başkanını 18 Mart'ta, Çanakkale törenlerinde konuşturtmayacaksınız'' dedi. Erdoğan'ın sert sözlerle eleştirdiği Ülgür Gökhan, "“Zaten 'konuşturmayın' dedikleri yerde kendi törenlerini yapıyorlar. Biz akşam Çanakkale halkıyla birlikte fener alayımızı yapıyoruz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan son dakika yaptığı açıklamada, TSK'nın ÖSO ile İdlib'de operasyon başlattığını duyurdu. Erdoğan, "Türkiye'yi batı ve dünyadan tecrit için ellerinden geleni yapanlar beyhude uğraşıyorlar. AB serbest dolaşım hakkı vermedi de ne oldu? Dünya başımıza mı yıkıldı? Hala oyalıyorlar. Bu minderden biz değil siz kaçacaksınız" dedi.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin ABD ile arasına mesafe koymadığını umduklarını belirterek gerilimin kısa sürede yatışmasını arzu ettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı sert açıklamaları görüp görmediği sorusuna verdiği yanıtta Nauert, konuşmayı görmediğini, sadece konuşmayla ilgili yapılan bazı yorumları duyduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sırbistan ziyareti esnasında gündeme gelen bir detay büyük dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaret sırasında eşlik eden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın gezi sırasında “Koruma amaçlı yelek” kullandığı gündeme geldi. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bugün kaleme aldığı dikkat çeken yazısında bu konuya ilişkin önemli ifadeler kullandı.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bundan sonra polis teşkilatımıza Sig Sauer silahları alınmayacak" açıklamasından sonra ilk adım atıldı. Erdoğan "Buradan bakanımıza da söylüyorum. Sig Sauer diye tabir edilen silah bundan sonra emniyet teşkilatımızda kullanılmayacak. Kendi silahımızı kullanacağız" demişti.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Türkiye-ABD arasındaki gerilimin Gülen'den değil Zarrab davasından kaynaklandığını belirten Fatih Altaylı, "AK Partililer asıl hedefin Erdoğan olacağını, Cumhurbaşkanı’nın adının bu davaya dahil edilerek kriminalize edileceğini düşünüyorlar" dedi. Altaylı şöyle devam etti:"17-25 Aralık dosyalarını FETÖ’cülerle işbirliği yapan ABD’li yargıç ve emniyet görevlilerinin hazırladığı konusunda şüpheleri yok ve bu hazırlığın aylardır sürdüğünü iddia ediyorlar. Şaka yapmıyorum, bir kesim buna inanıyor."


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemine MHP'den sert tepki geldi. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, birinci sınav sonucu belli olmadan öğrencilerin ikinci sınava gireceğini belirterek, “Böyle bir rezalet görülmedi” dedi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Vize krizinin maliyeti 50 milyar TL'dir ama tek adam yönetiminin, mühürsüz referandumun Türkiye'ye maliyeti 200 milyar TL'dir. Eğer AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan, bu hesabı da merak ediyorsa hükümetin ekonomiden sorumlu bakanlarını göndersin bu hesabı kendilerine anlatalım, onlar da sarayda anlatsınlar" dedi.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifa iddiası gündemdeki yerini korurken, Ankara kulislerinde konuşulan yeni bir senaryo iddiası gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede "Şu an istifa edersem, bu kullanılır, muhalefet partileri de AK Parti karşıtları da her türlü suçlamayı gündeme getirir" ifadesini kullanan Gökçek için ortaya atılan bu yeni iddia büyük ses getirecek cinsten...


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Türkiye ile ABD arasındaki kriz tırmanıyor. Ankara'da Valiler Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, polis teşkilatıyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Erdoğan, ''Bundan sonra polis teşkilatımıza sig sauer silahları alınmayacak'' dedi. Sig sauer bilindiği üzere merkezi New Hampshire, Exeter Amerika’da bulunan, 600’ü aşkın çalışanı ile ISO 9001 sertifikası altında faaliyet yürüten bir firma.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 81 ilin valisine seslendi. Erdoğan vize krizine ilişkin "Bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Amerika'nın stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez" diye konuşarak "Biz size muhtaç değiliz. Biz sizden silah istediğimizde 'kongre' diyorsunuz" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Alman gazetelerindeki yorumlarda, Türkiye’de Alman vatandaşlarının tutuklu bulunması ve buna karşı Almanya’nın izlediği siyaset dikkat çeken konular arasında bulunuyor. Berlin’de yayımlanan Die Welt gazetesindeki yorumda Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanması eleştirilerek, federal hükümetin Türkiye'ye yönelik tutumunu sertleştirilmesi talep ediliyor.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Türkiye, bu haftaya pazar akşamı NATO'da müttefik olduğu ABD ile ortaya çıkan vize işlemlerini karşılıklı askıya alma krizi ile başlarken yaşanan bu gelişme sonrasında ABD'nin tavrının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olduğu iddiası da geniş yer bulmuştu. Yeniçağ gazetesi yazarı Batuhan Çolak ise 'ABD'nin hedefi Erdoğan değil!' başlıklı yazısında gündeme bomba gibi düşecek iddialarda bulundu.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Suriye'de Esad rejimi tarafından hapis tutulan muhaliflerle ilgili bir film çekmek adına kendisi gibi film yapımcısı olan eşi Samah Safi (27) ile İstanbul'a gelen Suriyeli yönetmen Muhammed Bayazid (30) İstanbul'da göğsünden bıçaklandı. Yönetmenin eşi Samah Safi, Facebook hesabından suikast girişimini doğruladı; ‘Aşkım dayan ben senin için güçlü olacağım’ diye yazdı. Çiftin bir arkadaşı da ‘Seni seviyoruz Muhammed. Sen bir kahramansın" ifadesini paylaştı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Planlarını 2019 seçimlerini kazanmak üzerine kuran AK Parti'nin, hem yerel yönetimler hem de genel oy oranıyla ilgili yapılan anket sonuçlarından büyük oy kaybettiği öne sürüldü. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, partinin genel oy oranı kararsızlar dağıtılmadan yüzde 34'lere düşerken, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere belediyelerin oy oranı partinin oy oranının çok altında kaldı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Ankara'daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması, daha sonra da 'Ben bunu devletim adına aldım' gibi bir ifadeyi kullanması düşündürücüdür" sözlerini köşesine taşıyan Ahmet Hakan, "ABD’nin aldığı vize ile ilgili karar, bir büyükelçinin vereceği bir karar değildir" dedi. Ahmet Hakan, olayın böyle olmadığını belirterek, "Erdoğan'a söyleyebilecek tek bir kişi bile kalmadı mı?" diye sordu.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi'ni ziyaret etti, Konsey Başkanı Sulejman Ugljanin'ı kabul etti. Ardından Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi'nde hitap eden Erdoğan, Sancak sakinlerini ve Sırbistan'daki Boşnak azınlığı sadece yakın akraba olarak görmediklerini söyleyerek "Benim tek ricam, tek isteğim, tek arzum var o da şu, Novi Pazar bir olsun, iri olsun, diri olsun, kardeş olsun hep birlikte Novi Pazar olsun, çünkü ayrılıkta zafiyet var, birlikte kuvvet var" dedi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile ortak gerçekleştirdiği basın toplantısı sırasında uyuklamasını değerlendiren Rus psikoterapist Leonid Tretyak, Erdoğan'ın çok yoğun programı nedeniyle fiziksel bitkinlik yaşamış olabileceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Bir AKP'li kaynağıyla yaptığı görüşmeyi bugün köşesine taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP'de en sevilmeyen bakan olduğunu ileri sürdü. Ataklı, 'Bunlar daha iyi günleriniz' başlığıyla kaleme aldığı yazısında ayrıca Bakan Soylu'nun bir mafyanın adamlarıyla İçişleri Bakanlığını yönettiğini iddia ederken, Soylu'nun darbe gecesi her şey olup bitene kadar ortalıkta olmadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu öğrendikten sonra çok sinirlendiğini aktardı.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le ilgili istifa iddialarına çok kritik bir yenisi daha eklendi. Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, bugün kaleme aldığı "Kabile devleti miyiz!.." başlıklı yazısında 1 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında geçen diyaloğa değinerek çok önemli bir iddiada bulundu. İşte Ahmet Takan'ın gündemi sarsacak o iddiası...


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Habertürk yazarı Nagehan Alçı gündemi sarsacak bir yazı kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki gezisinin kısa sürdüğünü bu nedenle gece Kiev'de kalınamadığını ifade eden Alçı, "bazılarını bu akış hayal kırıklığına uğratmış olabilir" dedi. Alçı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağındaki bazı isimlere göndermede bulundu.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

ABD-Türkiye arasındaki vize krizini köşesine taşıyan Abdulkadir Selvi, "Düne kadar krizin arka kapı diplomasisi ile çözüleceği havası vardı. Dünden itibaren bu krizi ancak Erdoğan-Trump görüşmesi çözer denilmeye başlandı. Krizin çok uzun sürmeden çözülmesi bekleniyor. Haftalar değil, günler içinde çözülür deniliyor. Ağır bir hasar bırakmasına rağmen bu kriz çözülür ama ABD’de güçlü bir ekibin Türkiye’ye karşı her defasında yeni bir yaptırımı devreye soktuğunu görmemiz gerekiyor" dedi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belgrad'taki resmi temasları ardından yarın Boşnak Müslümanların yaşadığı Yeni Pazar'a geçecek. Erdoğan'ın ziyareti öncesi Yeni Pazar sokakları Cumhurbaşkanı ve Türkiye afişleriyle donatıldı.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği, idam cezasına karşı ortak bildirisi yayımladı. Konsey üyesi olarak Türkiye'nin de destek verdiği bildiride, “idam cezasının tekrar devreye sokulmasının Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan değerlere ve yükümlülüklere aykırı olacağı” uyarısında bulunuldu.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Sırp mevkidaşı Aleksandar Vučić ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin 'Faili ABD'dir' ifadesini kullandı. Erdoğan, John Bass'in açıklamalarına yönelik, "Bu ajanlar ABD Konsolosluğu'na nasıl sızdı? Bass'i ABD'nin temsilcisi olarak görmüyoruz" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna ziyaretinin ardından gerçekleştirdiği Sırbistan ziyaretine ilişkin alman basınında çarpıcı bir detay yer aldı. Erdoğan'ın Doğu Avrupa'da yaptığı bu ziyaretler, Alman basınında da geniş yer buldu. Almanya merkezli Deutsche Welle'de yayımlanan bir habere göre, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benzer ceketleri giydiği ayrıntısına dikkat çekildi.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

ABD’nin Türkiye vatandaşlarına geniş kapsamlı vize ambargosu uygulaması gündeme bomba gibi düşerken, gazeteci Merdan Yanardağ ABC Gazetesi'ndeki "ABD Erdoğan'ın üstünü çizdi mi?" başlıklı yazısında "AKP’yi iktidara getiren bütün iç ve dış dinamikler değişti. Başta bölge jeopolitiği olmak üzere, AKP’ye iktidar yolunu açan uluslararası koşullarda da büyük bir değişiklik meydana geldi. Sadece ABD değil, Batı da Erdoğan’a verdiği desteği çekti" ifadeleriyle gündem yaratacak gibi...


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa şampiyonu olan Ampute Milli Takımı'nı tebrik ederken, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile girdiği diyalog dikkat çekti. Erdoğan, stadı tahsis eden Beşiktaş Kulübü'ne yönelik olarak, "Beşiktaş'ın mı saha ya? Ulan bizim verdiğimiz paralarla yaptılar" dedi.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Son dakika haberlere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kiev'e uçuşunun öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yapılması planlanan basın toplantısını iptal etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısını gerçekleştirmeden TC-TUR uçağıyla 11.55'te beraberindeki heyetle Atatürk Havalimanı'ndan Ukrayna'ya hareket etti.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Times'ın bugünkü sayısında yer verdiği Diyarbakır mahreçli haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milliyetçilerle anlaşmasının bedelini Kürtler ödüyor" deniyor. Haberde, "bölge halkından çoğu kişinin kendisini aldatılmış hissetiği de" vurgulanıyor.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeniden AK Parti genel başkanı seçilmesinin ardından partisinin TBMM'deki grup toplantısına ilk kez katıldığında metal yorgunluğu' tabirini kullanmıştı. Hâlâ gündemde olan bu tabire ilişkin Ahmet Hakan da bir yazı kaleme aldı. Ahmet Hakan'ın 'Sıralı tam liste: İşte metal yorgunları' başlıklı bugünkü yazısı hayli ilgi çekti.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığından istifa edecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gökçek, Beştepe'de ne görüştü? Bu sorulara Abdulkadir Selvi köşesinden yanıt verdi. Erdoğan’ın Melih Gökçek’e, “Bu işi fazla uzatma” dediğini aktaran Abdulkadir Selvi, "Gökçek sorun çıkarmadan çekilmeyi başarırsa, onun için yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan başdanışmanlığı ve milletvekili adaylığı gibi seçenekler konuşuluyor" dedi.


Yayın Tarihi: 09.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1982 yılında İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda yedek subay olarak vatani görevi yaparken silah arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğraf yıllar sonra ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 08.10.2017

Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e Twitter kullanmayı yasakladığını yazdı. Melih Gökçek, Twitter'ı çok aktif kullanıyordu ve bu mecrada birçok polemiğe giriyordu. Halihazırda Melih Gökçek'in tam 4 milyondan fazla takipçisi bulunuyor.


Yayın Tarihi: 08.10.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir