Son Dakika Yeni Seçim Haberleri

Rus bilgisayar korsanları ABD başkanlık seçiminde 21 eyaletin seçim sistemini hedef aldı. Rus bilgisayar koranlarının, ABD'deki 2016 başkanlık seçimlerinde 21 eyaletin seçim sistemini hedef aldığı ve az sayıda sisteme giriş yapılabildiği ancak oyların değiştirildiğine dair herhangi bir kanıt olmadığı belirtildi. İç Güvenlik Bakanlığı siber güvenlikten sorumlu müsteşar yardımcısı Jeanette Manfra dün Senato İstihbarat Komitesi'nde konuyla ilgili ifade verirken bu bilgileri paylaştı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Fransa'da ekonomik büyümeyi hızlandıracak geniş kapsamlı reformlar için parlamentoda güçlü destek isteyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi parlamentoda çoğunluğu kazandıktan sonra ülkedeki siyaseti yenileme sözü verdi. Macron'un merkezci İlerleyen Cumhuriyet (LREM) partisi ve merkez sağ müttefiği, seçimlerde parlamentonun alt kanadında 577 sandalyenin 350'sini kazandı. Dünkü seçimlere katılım oranı İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yapılanlar arasında en düşük seviyedeydi.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Genel seçimlerin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi En Marche (Yürüyüş) Ulsal Meclis'teki 577 sandalyenin yaklaşık 350'sini kazanmayı garantiledi. Oyların tamamına yakını sayılırken, seçime katılım oranı ise yaklaşık yüzde 42 ile rekor seviyede düşük oldu. Macron karşıtlarının sandığa gitmediği tahmin ediliyor. Macron'un, mecliste kazandığı salt çoğunluk ile Avrupa Birliği yanlısı reform planlarını kısa süre içinde hayata geçirmesi bekleniyor.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Fransa'da milletvekili genel seçimi ikinci turu sandık çıkış anketlerine göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi'nin liderliğindeki ittifak Ulusal Meclis'te çoğunluğu elde etti. Macron'un 'Yürüyüş Hareketi' 360 sandalye elde etti. Sandığa gitme oranı ise yüzde 43 ile Fransa Beşinci Cumhuriyet tarihinin en düşük genel seçim katılımı oldu.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, milletvekili seçimlerinin ikinci turu kapsamında sandık başına giderek oyunu kullandı. Fransa'da seçmen, milletvekili seçimlerinin ikinci turu kapsamında sandık başında giderek parlamentoya girecek milletvekillerini belirliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ikinci tur kapsamında sandık başına gitti.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

İngiltere seçimlerinden önce, İngiliz Profesör Matthew Goodwin, "İşçi partisi yüzde 38'i geçerse kitabımı canlı yayında yerim" dedi. Seçimlerde İşçi Partisi yüzde 40 oy alınca profesör sözünü tuttu ve kitabını yedi. Skynews kanalına canlı olarak bağlanan İngiliz Profesör Matthew Goodwin, "Sonuçlar beklediğimden yüzde 2 fazla çıktı ama ben sözümün eriyim" dedi ve kitabından koparttığı bir sayfayı yemeye başladı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Genel seçimlerde büyük bir başarı kazanan İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, seçimde aldığı zaferi, Chelase'de yer alan ve İşçi Partisinin kurmaylarının uğrak yeri olan, İznik Lokantasında kutladı. Seçimlerde kazanılan başarıyı kutlamak için İznik Lokantası'nı seçen Corbyn, Meksikalı eşi Laura ve aile fertleri yanlarında koruma olmadan gerçekleştirdiği İznik Lokantası ziyaretinde halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Gazeteci Deniz Zeyrek, bir süredir tartışmaların çoğunun 'erken seçim olur mu' sorusu üzerinden yapıldığını belirterek, "AK Parti 2002’den beri hep yerel seçimlerde oy kaybetti ve genel seçimlerde toparladı. Bunun, yerel yönetimlerin halkı doğrudan etkileyen hatalarından kaynaklandığı düşünülüyor. Ahmet İyimaya’nın dediği olmazsa yani üç seçim birlikte yapılırsa yerel yönetimlerin hatalarına duyulan öfke, genel seçimler ile başkanlık seçimine de yansıyabilir" dedi.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Fransa'daki genel seçimlerin ilk turunun sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi seçimden zaferle çıktı. Fransa'da kamu yayıncısı France 2 televizyon kanalının yaptırdığı sandık çıkış anketlerine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (REM) ile ittifak kurduğu Demokrasi Hareketi (MODEM), Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilinin çoğunluğunu elde edebiliyor.


Yayın Tarihi: 12.06.2017

Fransa'da seçmen, meclisin yeni üyelerini belirlemek için sandık başına gitti. Fransa'da parlamento seçimlerinin ilk turunda, kısa süre önce seçilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi, seçimlerin ilk turunda mecliste çoğunluğu elde edecek oy oranına ulaştı. Macron'un partisinin oyunun yüzde 32 çıkacağı tahmin ediliyor.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Fransa’da milletvekili seçimlerinin ilk turu bugün yapılıyor. Son anketler bu yıl 7 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı seçilen Macron'un "En Marche” (Yürüyüş) hareketinin Mecliste rahat bir çoğunluğa sahip olacağını gösteriyor.Yaklaşık 47 buçuk milyon kayıtlı seçmen 577 sandalyeli Fransız Millet Meclisi’ni yenilemek amacıyla 11-18 Haziran tarihlerinde sandık başına gidiyor.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin parlamentodaki çoğunluğunu kaybettiği seçimlerin ardından bazı vekiller Theresa May'e seçim kampanyasını hazırlayan danışmanlarını kovma çağrısı yapmış aksi takdirde parti içerisinde liderlik mücadelesine hazır olması gerektiğini söylemişlerdi. Ve May'in en yakın danışmanlarından Nick Timothy, erken genel seçimlerde alınan sonucun ardından istifa ettiğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 10.06.2017

Terör saldırılarıyla sarsılan İngiltere’de dün gerçekleştirilen erken seçimlerin ilk sonuçlarına göre iktidardaki Theresa May'in liderliğindeki Muhafazakar parti mecliste çoğunluğu kaybetti. Jeremy Corbyn'in İşçi Partisi sandalye sayısını ciddi şekilde arttırdı. Sonuçlar, Brexit kararının nasıl uygulanacağı açısından oldukça önem taşıyor. Öte yandan istifa baskısı altındaki Başbakan May, dakikalar sonra gazetecilerin karşısına çıkacak. Bir istifa açıklaması gelebilir.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Son aylarda terör saldırılarıyla sarsılan İngiltere’de dün gerçekleştirilen erken seçimlerde, sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Theresa May başkanlığındaki Muhafazakâr Parti’nin mecliste çoğunluk sağlaması olası ancak kesin değil. İlk sonuçlara göre, May seçimi önde bitirdi ancak parlamentoda ‘çoğunluğu’ kaybetti. Sonuçlar, Brexit kararının nasıl uygulanacağı açısından oldukça önem taşıyor.


Yayın Tarihi: 09.06.2017

Londra'da oy vermeye teşvik için 'Bakire Seçmenler' hareketi eylem düzenledi. İngiltere'nin başkenti Londra'da parlamento binasının önü, bugün "ilk kez oy verecek" seçmenleri teşvik için ilginç bir eyleme sahne oldu.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

İngiltere halkı bugün, erken seçim nedeniyle sandığa gidiyor. Avam kamarası için yapılan seçim hakkındaki ilginç soruları BBC Türkçe derledi. Seçimde Kraliçe II. Elizabeth oy kullanabiliyor mu? Gülen surat işaretli oy pusulaları geçerli sayılıyor mu? İngiltere'de seçimler neden Perşembe günleri yapılıyor? Sarhoşlar ve uyuşturucu kullanan insanlar oy kullanabiliyor mu? İşte İngiltere'deki seçimlerde şaşırtan durumlar...


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Bugün İngiltere'de milyonlarca seçmen düzenlenen erken genel seçimler için sandık başına gidiyor. Yerel saat ile sabah 07:00'da başlayacak oy verme işlemi 22:00'da sona erecek. 46.9 milyon seçmen 650 milletvekilinin seçilmesi için 40 bin merkezde oy kullanacak. 2015 yılında ise oy vermek için kayıt yaptıran 46.4 milyon seçmen vardı. Peki Londra'da Türkiye kökenliler arasında hangi parti ağır basıyor? İşte art arda saldırıların gölgesindeki İngiltere seçimlerine ilişkin tüm detaylar...


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Perşembe günü yapılacak seçim öncesi iktidardaki Muhazafakar Parti'nin en büyük seçim vaadi, Avrupa Birliği'nden sorunsuz bir şekilde ayrılmak. Ama muhalefettki İşçi Partisi ise kemer sıkma politikalarını sonlandırmak ve kamu hizmetlerine büyük yatırımlar yapmak istiyor. En büyük dört partinin seçim bildirgelerini inceledik.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, basın mensuplarıyla iftarda bir araya gelirken, gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde ortak adayın gündeme gelmediğini belirten Karamollaoğlu, erken seçim iddiasını gündeme getirdi. Karamollaoğlu, "Sonbaharda seçime gidilir kanaatindeyim. Mahalli seçimlerin erkene alınması mümkün değil. Bu yıl sonunda büyük ihtimalle seçim olur" dedi.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Telegraph gazetesi iki hafta içinde yaşanan ikinci saldırının ardından sosyal medyada, 8 Haziran'da yapılacak genel seçimin ertelenmesi yönünde çağrılar yapıldığını aktarıyor.


Yayın Tarihi: 04.06.2017

İspanya'da muhalefet liderini seçti. İspanya Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) genel sekreterliği için yapılan seçimden, partinin eski genel sekreteri Pedro Sanchez birinci olarak çıktı. Sanchez, liderliğinin son iki yılında partinin üst üste aldığı yenilgilerin ardından partililerin hedef tahtasına oturmuştu. Merkez kurul toplantısında seçim takvimi önerileri kabul edilmeyen Sanchez, Ekim 2016'da genel sekreterlik görevinden istifa etmişti.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İran'da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, 12'nci dönem Cumhurbaşkanlığı seçimini oyların yaklaşık yüzde 59'unu alan Hasan Ruhani kazandı. Başkent Tahran'daki İçişleri Bakanlığı binasında bulunan konferans salonunda ilk resmi sonuçları açıklayan İran Seçim Kurulu Başkanı Ali Asgar Ahmedi, reformist ve ılımlı muhafazakarların adayı Hasan Ruhani'nin 14 milyon 619 bin 848, muhafazakarların adayı İbrahim Reisi'nin ise 10 milyon 125 bin 855 oy aldığını duyurdu.


Yayın Tarihi: 20.05.2017

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin kalesi olarak bilinen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nde yapılan seçimleri, Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar kazandı. İlk sonuçlara göre CDU, oyların yüzde 34.5'ini alırken SPD ise yüzde 30.5'te kaldı. Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya'nın en kalabalık nüfusa sahip eyaleti.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

İran'da 19 Mayıs'ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında, Cumhurbaşkanı adayı Hasan Ruhani, başkent Tahran'daki Azadi Kapalı Spor Salonu'nda miting düzenledi. Ruhani, mitingte konuşma yaptı.


Yayın Tarihi: 14.05.2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'teki makam odasında gazetecileri kabul etti. Gündeme dair soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Bahçeli'nin gündeme getirdiği idam tartışmasını doğru bulmadığını söyleyerek 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için ipuçları verdi. Kılıçdaroğlu, "Yüzde 49 sadece size aitmiş gibi bir hava yaratıp aday belirleme sürecine girerseniz yanlış olur. Biz ilkelerden yola çıkmalıyız. O ilkeler çerçevesinde adaylar da belirleriz." dedi.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Güney Kore'de cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi bitti. Sandık çıkış anketlerine göre, Kuzey Kore'yle yakınlaşmayı savunan Moon Jae-In yüzde 41,1 oyla ülkenin yeni lideri seçildi. Moon Jae-In'in en yakın rakibi muhafazakâr aday Hong Joon-Pyo'nun oy oranı ise yüzde 23,3'te kaldı. Yeni kurduğu Demokratik Parti'nin lideri olan 64 yaşındaki Moon Jae-In kampanyasında, mevcut Güney Kore yönetiminin tam aksine Kuzey Kore ile temasların artırılmasını vadetmişti.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemine işaret eden Meral Akşener, “Bu ülkemiz için son demokratik seçimdir. 2019'da Tayyip Erdoğan kazanırsa ülke parti devletine gider. Türkiye'deki demokrasi, hukuk, yaşam, her şey sıkıntıya girer. Bu seçimin sonuçları daha kesinleşmedi. Kesinlikle ‘Hayır' çıktı. Seçim güvenli olmadığı için biz sandıklarda güvenliği sağladık ama YSK kanunu hiçe sayarak seçimin sonucuna etki etmiş oldu. Bu seçim sonuçlarını kabul etmiyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 08.05.2017

Macronleaks olarak adlandırılan ve cumhurbaşkanı seçimine iki gün kala internet ortamında yayılan cumhurbaşkanı adayı Yürüyüş Hareketi Lideri Emmanuel Macron'un seçim kampanyasına ait bilgileri içeren elektronik postalar, Fransa kamuoyunda tartışma yarattı. Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçiminden iki gün önce internet ortamında yayılan cumhurbaşkanı adayı Macron'un kampanyasına ait olduğu belirtilen e-postalarla ilgili haber yapılmamasını istedi.


Yayın Tarihi: 06.05.2017

İngiltere'nin kuzeydoğusundaki Northumberland bölgesinde yapılan yerel seçimlerde, son belediye meclisi üyesini çöp çekimi belirledi. İktidardaki Muhafazakâr Parti'nin adayı kısa çöpü çekince parti, mecliste mutlak çoğunluğu elde edemedi. Uzun çöpü Liberal Parti'nin adayı Rickerby çekti. Muhafazakâr Parti'nin sandalye sayısı 33'te kaldı. Diğer partiler ve bağımsızların kazandığı sandalye sayısı da 33 oldu.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Cezayir Başbakanı Abdülmalik Sellal, dün yapılan seçimler için kadınlara, çağrı yaptı. Sellal, kadınlara 'kocalarını sandıklara sürüklemeleri' ve 'oy vermezlerse sopayla dövmeleri' çağrısında bulundu. Cezayir'de halkı parlamento seçimleri için sandık başına gitti. Seçimle ilgili vaat ve beklentilerin merkezinde, işsizlik ve mali krize çözüm bulunması yer alıyor. Başbakan Abdülmalik Sellal, yoğun katılım olmasını istediğini söyledi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala iki aday Le Pen ve Emmanuel Macron televizyon programında kozlarını paylaştı. Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna 4 gün kala "Yürüyüş" hareketinin adayı eski Sosyalist Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) adayı Marine Le Pen karşılaşmasında, münazaraya Le Pen'in "Fransa'yı bundan sonra kesin olarak bir kadın yönetecek. Bu kişi ya ben olacağım, ya da Merkel" sözleri damga vurdu.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Gelecek seçimde ne olacağı belli değil. İki yıllık bir süre uzun ve bundan dolayı da kanaatim o ki sonbaharda bir seçime gidebiliriz, seçimlerin erkene alınma ihtimalini görüyoruz." dedi. MHP'nin muhalif isimlerinden Meral Akşener'in yarın kendisini ziyaret edeceğinin belirtilmesi üzerine Karamollaoğlu, bunun dostane bir ziyaret olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

ABD'de başkanlık seçimine Demokrat Partinin adayı olarak katılan Hillary Clinton, seçimlerden sonraki ilk canlı yayın konuşmasında, seçimin 8 Kasım yerine 27 Ekim'de yapılması halinde kazanabileceğini savunarak Rusya ile Federal Soruşturma Bürosunu (FBI) suçladı. Seçimi kaybettiği için kişisel olarak sorumluluğu üstlendiğini belirten Clinton, seçimin normal tarihinden 12 gün önce yapılmış olması halinde kazanabileceğini öne sürdü.


Yayın Tarihi: 03.05.2017

Fransa cumhurbaşkanı adayları arasındaki eleştiri ve suçlamaların dozu artıyor. Macron, sağ popülist Le Pen'i Fransa'yı yıkmaya çalışmakla suçladı. Fransa'da cumhurbaşkanı adayı Emmanuel Macron 7 Mayıs'ta yapılacak olan ikinci tur oylamayı kazanacağından emin görünüyor. Macron, Paris'teki seçim toplantısında sağ popülist rakibi Marine Le Pen'i yeneceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini, 16 Nisan anayasa referandumuyla ilgili olarak 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' dedi. Mogherini ayrıca, Türkiye'nin Venedik Komisyonu kararlarına uyması gerektiğini belirtti. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmayacağını açıklayan Mogherini, yeni müzakere başlıklarını açma konusunda herhangi bir çalışma yürütülmediğini söyledi.


Yayın Tarihi: 28.04.2017

Fransa Cumhurbaşkanı Françoise Hollande, cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanırken, ilginç bir görüntüye imza attı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, seçimler için oy kullanırken kendi partisinin pusulasını almadığı fark edildi. Hollande'ın oy işlemi, Fransa'da "acaba kendi partisine oy vermedi mi?" dedikodularına neden oldu. Hollande, eski sosyalist Bakan Macron'a ikinci turda destek olacağını açıkça bildirmişti.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan Marine Le Pen, Ulusal Cephe liderliğinden ayrılacağını açıkladı. "Partizan kaygıların ötesinde olacağım" diyen Le Pen, kararı bugün aldığını duyurdu. France 2 televizyon kanalına konuşan Le Pen, kararının kalıcı olup olmadığını duyurmazken, Fransa'nın "belirleyici ana" yaklaştığını söyledi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu sandık çıkış anketlerine göre ikinci tura kalmayı başaran aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) Partisi'nin lideri Marine Le Pen, Fransız halkını Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'ye götürecek ilk aşamanın geride kaldığını belirtti. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turuna kalan aşırı sağcı Le Pen, "Fransız halkını Elysee'ye götürecek ilk aşama aşıldı. Bu bir kez ele geçen bir fırsattır. Vahşi küreselleşme medeniyetimizi tehdit ediyor." dedi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Cumhurbaşkanı seçiminde, Yürüyüş Hareketinin lideri Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisinin lideri Le Pen'in ilk iki sırada yer alması, kendilerini "faşizm karşıtı" olarak niteleyen grupların tepkisine neden oldu. Seçimin ilk turu sandık çıkış sonuçlarının açıklanmasından sonra, ikinci tura kalamayan Melenchon taraftarı olan ve "faşizm karşıtı" şeklinde kendilerini ifade eden yüzlerce kişi, Paris'te toplandı.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre, ikinci tura Emmanuel Macron ve Marine Le Pen kaldı. Son dakika habere göre, birinci turda Macron yüzde 23,7, Le Pen ise yüzde 21,7 oranında oy aldı. Seçimin ilk turunda hiçbir adayın yüzde 50'den fazla oy alamamasından dolayı en çok oyu alan iki aday 7 Mayıs'ta yapılacak seçimde yarışacak.


Yayın Tarihi: 23.04.2017

Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 23 Nisan'da. Yıllardır devam eden "İslam'ın yeri” tartışması ve son iki yıldır yaşanan terör eylemleri karşısında Müslümanların hangi adaylara yönelecekleri merak konusu. Fransa’da etnik ve dini temele dayalı istatistik toplamak yasak olduğundan ülkedeki Müslümanların sayısı tam olarak bilinmiyor. Tahmini verilerle yaklaşık 6 milyon Müslümandan söz edilmekte.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Paris'in merkezinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç gün önce dün meydana gelen silahlı bir saldırı sonucu bir Fransız polisi hayatını kaybetti ve iki polis de yaralandı; IŞİD saldırıyı üstlendi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Champs Elysee bulvarında meydana gelen saldırının bir terör saldırısı olduğu konusundan emin olduğunu belirtti. Saldırgan, daha sonra polis tarafından öldürüldü. Saldırganın ismi belli oldu.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

İran’da 19 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri adayları belli oldu. Mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Muhafazakâr kanadın ana adayı Seyyid İbrahim Reisi onay alan 6 kişi arasında bulunurken, Ahmedinejad’ın adaylığı reddedildi.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Almanya’da yaşayan Türk seçmenlerin çoğunluğunun Anayasa değişikliği referandumunda ‘’Evet’’ demesinin yankıları sürüyor. Referandum sandıklarından çıkan sonuç, ülkede uyum tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Almanya Türk Toplumu (ATT) Başkanı Gökay Sofuoğlu, anayasa değişikliğine ilişkin referandumda Almanya'dan çıkan "Evet" oylarının fazlalığının ülkenin uyum politikasındaki eksikliklerle ilişkili olduğunu söyledi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Son dakika haberine göre; CHP'nin seçimi iptal başvurusuna cevap geldi. Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan tarihinden gerçekleştirilen referandum ile ilgili tüm itirazları reddetti. 11 kişilik kurul kararını bire karşı on oyla aldı. Karara CHP'den ilk tepki geldi. Bülent Tezcan, "Bu karar kanuna açık bir aykırılıklar mühürsüz oy pusuluları geçerli denilmişti. YSK kendini kanun koyucu yerine koymuştur." dedi.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Cezayir'de seçim yüksek kurulu, afişlerinde kadın adaylarının yüzünü kullanmak yerine siyah çarşaflı ve suratsız kadın avatarları kullanan siyasi partilere iki günlük müddet verdi. Kadın adaylar afişlerde gösterilmezse partiler, seçimden dışlanabilir. Cezayir seçim kurulu, erkek adayların yanında seçim afişlerine kadınların da fotoğraflarını koymaları için siyasi partilere iki gün müddet tanıdı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa referandumu sonuçlarına ilişkin CNN International'a konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın referandum sonucu nedeniyle kendisini tebrik ettiğini belirterek, görüşmeden olumlu sinyaller aldığını belirtti. Erdoğan, referandum sonucuna ilişkinde "1-0 ya da 5-0 kazanmışsın önemli değil önemli olan maçı almaktır." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, 16 Nisan'daki halk oylamasının sonucundan dolayı tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkileri normalleştirmeye yönelik çabaları hızlandırmanın yanı sıra Suriye'de ateşkesin tahkimi için birlikte çalışmanın önemi de vurgulandı.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Hürriyet yazarı Mehmet Yakup Yılmaz, 'cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi'nin yüzde 51.18 'evet' oyuyla kabul edilmesiyle ilgili olarak "Recep Tayyip Erdoğan sonuçlara göre 'kazandı', çünkü atı alıp Üsküdar’ı geçmeye hazırlanıyor. Ancak şunu unutmamak gerek. MHP ile koalisyona rağmen kıl payı bir fark var ve bu, belki de Erdoğan’ın kazandığı son seçim olabilir" dedi.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde vatandaşlara seslendi. Başbakan Binali Yıldırım, halk oylamasında milli iradenin bir kez daha tecelli ettiğini belirterek, “Referandum zafer ve hezimet diye anlatılmamalı, yorumlanmamalı. Bu oylamanın kaybedeni yoktur, kazananı bütün millet olmuştur” dedi.


Yayın Tarihi: 17.04.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir