Tansu Çiller kimdir?

Tansu Çiller kimdir?

Tansu Çiller  Robert Koleji ve ,Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Tansu Çiller ,Yüksek lisansını New Hampshire Universitesi, doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde verdi. Tansu Çiller Doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi'nde devam ettirdi. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Tansu Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.

Tansu Çiller  başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde çalışmalar yaptı, 1990 yılı kasım ayında “Doğru Yol” Partisinde politikaya girdi. Tansu Çiller,1991 yılı seçimlerinde İstanbul milletvekili seçildi.Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev aldı.

Tansu Çiller Demirel'in Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına adaylığını koydu. Tansu Çiller,13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçildi ve Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu.

Tansu Çiller 5 Nisan 1994 kararlarıyla Türk ekonomisinde bir döneme imza attı. .25 Haziran1993 tarihinden, 6 Mart 1996 tarihine kadar 50,51 ve 52 inci Cumhuriyet hükümetlerinde başbakanlık yapmıştır.

Tansu Çiller RP - DYP arasında kurulan 54. hükümette dışişleri bakanlığı yaptı. 3 Kasım 2002'de yapılan erken genel seçimlerde DYP'nin seçim barajını aşamaması üzerine genel başkanlık görevinden istifa ederek, aktif politikadan çekilmiştir.19, 20 ve 21 inci Dönem İstanbul Milletvekilliği yapmıştır.

Çiller'in mal varlığı başını çok uzun süre ağrıttı. ANAP'lı 93 milletvekilinin 28 Haziran 1997'de Meclis Başkanlığı'na verdiği Başbakan Tansu Çiller'in malvarlığının araştırılmasına ilişkin önerge 14 Temmuz 1997'de TBMM'de görüşüldü. SHP'nin de desteğiyle 187'ye karşı 203 oyla reddedilen önergeye DYP'li iki milletvekili kabul oyu verdi.

Tansu Çiller aynı gün, 1983'ten itibaren Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderlerinin ve yakınlarının mal varlığının araştırılmasını öngören SHP - DYP ortak önergesi kabul edildi. Böylece başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Çiller'in rakipleri olan ANAP lideri Mesut Yılmaz ve RP lideri Necmettin Erbakan gibi politikacıların mal varlıklarının da araştırılması yolu açıldı.

1963 yılından beri Özer Uçuran bey ile evli ve İki çocuk annesi olan Tansu Çiller, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evlendikten sonra Özer Uçuran bey Çiller soyadını almıştır.

Çiller'in mal beyanı(8 Haziran 1993)

Yeniköy'de müstakil ev

Uskumruköy, Kilyos arsa kat karşılığı 30 villa, sosyal tesisleri, 16 daireli Apart otel (Ağustos 1991, son genel seçimden önce)

Bodrum Yeşilyurtlular Kooperatifi hissesi (1 adet)

Bizim Vadi Kooperatifi hissesi (1 adet)

18.dönem milletvekilleri yapı kooperatifi hissesi (1 adet)

Amerika'da müstakil ev (200 m2)

Amerika'da apartman dairesi (110 m2)

Bilkent konutları, dubleks daire

Marsan Marmara Holding A.Ş. ortaklığı payı (1.1 milyar)

Marso Gıda A.Ş. ortaklık payı (0.7 milyar)

Markim Kimya A.Ş. ortaklık payı (0.1 milyar)

Yeşilyurt Turizm A.Ş. ortaklık payı (0.08 milyar)

Uskumruköy, Sarıyer arsa (78 dönüm)

Kısırkaya, Sarıyer arsa (90 dönüm)

Kilyos ve Sarıyer arsa (29 dönüm)

Milas, Muğla Bahçe, 1/4 hisse (13 dönüm)

17 Haziran 1994'te gazeteci Turan Yavuz, Özer ve Tansu Çiller'in ABD'de otel, alışveriş merkezi ve villadan oluşan, milyonlarca dolarlık gayrimenkulu olduğunu duyurdu. Bu malların Çiller'in ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı döneminde edinildiğinin basında yer alması büyük bir tartışma başlattı.

Bunların Çiller'in başbakanlığa aday olduğu 8 Haziran 1993'teki mal beyanında yer almadığı da ortaya çıktı. Bunun üzerine DYP lideri, söz konusu gayrimenkuller Marsan Holding tarafından satın alındığından kişisel mal bildiriminde bulunmadığını açıkladı.

Tansu Çiller, ANAP'ın önergesinin TBMM'de görüşülmesinden bir gün önce açıkladığı mal varlığı listesinde 1973'te babasından miras kalan 437 bin liranın (o günkü kurla 29 bin dolar) en verimli alanlarda işletilerek 677 milyar liraya (22 milyon dolar) çıkarıldığını öne sürdü ve eşiyle sahip oldukları şirketlerin vergileriyle ilgili iddialara ise bir açıklama getirmedi.

Tansu Çiller  1995 seçimlerinden önce ABD'deki malvarlığını getirip Şehit Anaları Vakfı'na bağışlayacağını açıkladı. DYP lideri bu işlem için ''Bir, iki ay sürer'' dedi, ancak yıllar geçmesine rağmen sözünü yerine getirmedi. Çiller'in bu süre zarfında ABD'deki otelini yenilediği, yanına bir de restoran açtırdığı öne sürüldü. 

Son Dakika Yeni Tansu Çiller Haberleri

28 Şubat davasında mağdur tanık sıfatıyla ifade veren dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller BÇG belgelerini İçişleri Bakanı olan Meral Akşener'in getirdiğini söyledi. Çiller, "Eğer bunlar gerçekten devletin bakanlarıyla koordinasyon şeklinde yapıldıysa niye şaşkınlık içinde İçişleri Bakanı bana getirsin? Akşener'in getirdiği belgeler ıslak imzalı belgelerdi" dedi. Çiller, "Milli Güvenlik Kurulunda fiziki ya da psikolojik şiddet gördünüz mü" sorusuna bağırarak "Kimin haddine" diye cevap verdi.


Yayın Tarihi: 19.07.2017

Anma törenine, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski başbakanlardan Tansu Çiller, Bakanlar Kurulu üyeleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, bazı milletvekilleri, belediye başkanlarının yanı sıra aralarında Orhan Gencebay, Metin Şentürk, Alişan, Nadide Sultan'ın bulunduğu sanat ve spor dünyasından isimler de katıldı.


Yayın Tarihi: 16.07.2017

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında "mağdur-tanık" sıfatıyla yer alan, dönemin DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in 18 Temmuz'daki duruşmaya zorla getirilerek dinlenmesine karar verdi. Yaklaşık 5 yıldır devam etmekte olan davanın 88. celsesi bugün görüldü. Tanıklık yapması için defalarca müzekkere yazılan ve gelmediği taktirde zorla getirilmesi kararlaştırılan dönemin Başbakan Yardımcısı Çiller yurt dışında olduğu gerekçesiyle yine duruşmaya katılmadı.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Mahkeme, Tansu Çiller ve eşinin dilekçesini reddederek, tanık olarak dinlenmelerine karar verdi... Türkiye’de 90’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin Ankara’da görülen davanın 17’nci celsesinde, tanık olarak ifade vermesi istenen eski başbakanlardan Tansu Çiller ile eşi Özer Uçuran Çiller’in, avukatı aracılığıyla gönderdikleri dilekçe, mahkemece usule aykırı olduğu gerekçesiyle reddedildi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Korkusuz yazarı Can Ataklı, eski Başbakan Tansu Çiller'in referandumda "evet" oyu vereceğini Meral Akşener'e dayanarak yazdı. Ataklı, "Çiller gibi bir merkez sağ liderinin demokrasiyi, hukuku, insan hak ve özgürlüklerini tamamen ortadan kaldıracak bir anayasa değişikliğine evet demesini açıkçası aklım almadı. Demek geçen yıllar içinde bazı menfaatler ağır basmış" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, FETÖ iddialarıyla ilgili TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nun sorularını yanıtladı.


Yayın Tarihi: 05.01.2017

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde 'President' adlı motor yatta sahil güvenlik ekipleri 134 kaçak yakaladı


Yayın Tarihi: 25.09.2016

Eski Başbakan Tansu Çiller tatil için gençlik yıllarından beri çok sevdiği Bodrum'da denizin keyfini çıkardı.


Yayın Tarihi: 04.09.2016

Eski Başbakan Çiller, başbakanlığı döneminde Gülen Cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu şeklinde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


Yayın Tarihi: 25.07.2016

Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz tanık olarak yeniden çağrıldı.


Yayın Tarihi: 11.01.2016

28 Şubat Davası'nda mahkeme, eski başbakanlar Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz'ın gelecek duruşmaya katılması hususunda çağrı kağıdı çıkartılmasına karar verildi.


Yayın Tarihi: 08.10.2015

Eski Başbakan Tansu Çiller 28 Şubat davasında "tanık" olarak mahkemede ifade verecek.


Yayın Tarihi: 11.06.2015

Eski Başbakanlardan Tansu Çillere ait Kuşadası’ndaki çiftliğinde bir yıl önce soygun yapanlara mahkeme tarafından ceza yağdı.


Yayın Tarihi: 13.04.2015

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski başbakanlardan Tansu Çiller'in mahkemede "28 Şubat bir darbedir” ifadelerini hatırlatan gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.


Yayın Tarihi: 19.12.2014

Eski Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Adalet Sarayı'na gelip ifade verdi.


Yayın Tarihi: 19.12.2014

28 Şubat Davası'nda 'şikayetçi' sıfatıyla ifadesinin alınmasına karar verilen Eski Başbakan Tansu Çiller, mahkemeye yine rahatsız olduğuna ilişkin mazeret sundu.


Yayın Tarihi: 17.11.2014

28 Şubat davasında talimatla ifade vermesi beklenen şikayetçilerden eski Başbakan Tansu Çiller, ayağındaki kırık nedeniyle duruşmaya katılmadı.


Yayın Tarihi: 29.09.2014

ESKİ Başbakanlardan Tansu Çiller, kayıtlı olduğu Yeniköy İlkokulu 1580 No’lu sandığa oy kullanmak için gelmedi.


Yayın Tarihi: 10.08.2014

Eski Başbakan Prof.Dr. Tansu Çiller, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek vereceği yönündeki haberlerin gerçek olmadığını bildirdi.


Yayın Tarihi: 31.07.2014

Kuşadası ilçesinde, eski başbakanlardan Tansu Çiller'in çiftliğindeki konuttan hırsızlıkla ilgili gözaltına alınan 5 kişiden 1'i tutuklandı


Yayın Tarihi: 22.07.2014

Faili meçhul cinayetlerle ilgili davaya MİT'in gönderdiği Susurluk tapelerine göre, Ağar talimatı bizzat verdi.


Yayın Tarihi: 11.07.2014

Mehmet Eymür'ün, Tarık Ümit ile 1995 yılında yaptığı görüşmenin, 13 sayfalık orijinal dökümü, faili meçhuller davasının dosyasına girdi.


Yayın Tarihi: 10.07.2014

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ayak bileğindeki burkulma sonucu operasyon geçiren eski Başbakan Tansu Çiller'i arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.


Yayın Tarihi: 09.07.2014

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir kaza sonucu ayak bileği kırılan eski Başbakan Tansu Çiller'e geçmiş olsun dileğinde bulundu.


Yayın Tarihi: 08.07.2014

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, ayağı kırılan eski başbakanlardan Tansu Çiller ile ilgili bir tweet attı.


Yayın Tarihi: 07.07.2014

Kuşadası ilçesinde, eski başbakanlardan Tansu Çiller'in çiftliğindeki hırsızlıkla ilgili gözaltına alınan bir kişi, tutuklandı.


Yayın Tarihi: 08.05.2014

Eski Başbakan Tansu Çiller’in çiftliğine giren hırsızlardan biri yakalandı, tespit edilen diğe iki hırısızn yakalanması için çalışmalar sürüyor.


Yayın Tarihi: 08.05.2014

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde, kimlikleri henüz belirlenemeyen kişiler, biri eski başbakanlardan Tansu Çiller’e ait 2 çiftlik ile bir butik oteli soydu.


Yayın Tarihi: 07.05.2014

Eski Başbakan Tansu Çiller'e ait Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki ünlü Pelister Çiftliği soyuldu. Tansu Çiller uyuduğu sırada odasına giren hırsızlar, para ve ziynet eşyalarını alıp kaçtı.


Yayın Tarihi: 07.05.2014

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1990'lı yıllarda işlenen bazı faili meçhul cinayetlerle ilgili bazı kişiler hakkında ek takipsizlik kararı verildi.


Yayın Tarihi: 20.12.2013

Tansu Çiller’in de evine giren hırsızı linçten polis kurtardı


Yayın Tarihi: 04.11.2013

Eski Başbakan Tansu Çiller, 28 Şubat davasında müşteki sıfatıyla ifadeye çağrıldığı mahkemeye dilekçe gönderdi.


Yayın Tarihi: 27.09.2013

28 Şubat davası kapsamında müşteki sıfatıyla ifade vermesi beklenen eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in avukatı aracılığıyla yazılı beyanda bulunacağı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 27.09.2013

Tansu-Özer Çiller çifti, İnfo adlı tekneleriyle Bodrum açıklarına demirledi.


Yayın Tarihi: 01.07.2013

Refahyol hükümetinde Adalet Bakanı olan Şevket Kazan, 'O dönem, İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Erol Özkasnak ve Güven Erkaya'yı görevden alacaktık. Süleyman Demirel bunu fark etti' dedi.


Yayın Tarihi: 03.01.2013

28 Şubat döneminin Başbakan Yardımcısı ve eski Başbakan Tansu Çiller, 28 Şubat'ın bir darbe olduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 11.11.2012

Darbe Komisyonu, Çiller ailesinin yalısında, soyağacı tablosu ile karşılaştı. Özer Çiller, Şeyhülislam Zenbilli Ali Hoca Efendinin torunuymuş..


Yayın Tarihi: 09.11.2012

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in, 28 Şubat sürecinde açıkça kendisinin hedef olduğunu ifade ettiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 07.11.2012

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu üyeleri, Tansu Çiller’i dinlemek üzere, Çiller’in Yeniköy’deki yalısına geldi.


Yayın Tarihi: 07.11.2012

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu İstanbul'da Tansu Çiller ile Yaşar Büyükanıt'ı dinleyecek.


Yayın Tarihi: 04.11.2012

Liberaller, ulusalcılar ve PKK'nın çıkarlarının örtüştüğüne dikkat çeken Miroğlu, liberal yazarların yaptığı PKK progagandasının örgüte yaradığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 08.10.2012

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, 28 Şubat soruşturması kapsamında, savcıya mağdur sıfatı ile ifade verdi.


Yayın Tarihi: 02.10.2012

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında, dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller mağdur sıfatıyla dinlenmek üzere Ankara Adliyesi'ne geldi.


Yayın Tarihi: 02.10.2012

28 Şubat soruşturmasında, eski başbakanlardan Tansu Çiller, mağdur sıfatıyla ifadeye çağırıldı.


Yayın Tarihi: 02.10.2012

Darbe Komisyonu, 28 Şubat postmodern darbesi sürecinin önemli tanıklarından eski başbakanlardan Tansu Çiller'i dinleyecek.


Yayın Tarihi: 01.10.2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski cumhurbaşkanları ve başbakanları telefonla arayarak, bayramlarını kutladı.


Yayın Tarihi: 20.08.2012

Ergenekon davasında tanık sıfatıyla ifadesine başvurulan yazar Ümit Fırat, Abdullah Öcalan ve PKK konularında yaptığı analizlere ilişkin bilgiler aktardı.


Yayın Tarihi: 07.08.2012

28 Şubat sürecinin önemli tanıklarından eski Başbakan Tansu Çiller, 15 yıllık sessizliğini TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu için bozacak.


Yayın Tarihi: 28.06.2012

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu, 28 Şubat sürecine yönelik dinleyeceği isimleri belirledi. Listede Susurluk davasında hüküm giyen Mehmet ağar da var.


Yayın Tarihi: 06.06.2012

Tansu Çiller'in oğlu Berk Çiller ile Eda Odabaşı evliliklerinin üçüncü yılında boşandı.


Yayın Tarihi: 06.06.2012
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir