Son Dakika Yeni Tarihi eser Haberleri

Amasya'nın Hamamözü ilçesinde Jandarma tarafından bir eve düzenlenen operasyonda aralarında Hazreti Süleyman'a ait olduğu değerlendirilen bronz mühür ile İbranice yazılı kitabeler, heykelcik ve 6 sayfalı Tevrat olduğu tahmin edilen metal kitabenin de yer aldığı 11 parça tarihi eser ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 03.10.2017

Kuzey Irak’ta çalışan arkeologlar, Büyük İskender tarafından kurulduğu düşünülen bir şehri 2 bin yıl sonra ortaya çıkardı. Kentin boyutları, karmaşıklığı ve zenginliği araştırmacıları oldukça şaşırttı. Kentte bulunan Antik Yunan ve Roma tanrılarının heykelleri ile pişmiş toprak kiremitler gibi Antik Yunan etkisini gösteren birçok bulgu; kentin Büyük İskender ve takipçileri tarafından kurulduğuna işaret ediyor.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, milattan önce 3 bin ile 2 bin yıllarına tarihlenen Erken Bronz Çağı eseri Yortan Kabı'nı Türkiye'ye iade eden İngiliz vatandaşı Thelma Bishop ile Londra'daki Adam Partridge müzayede firmasının yetkilisi Jason Wood'u makamında kabul etti. Thelma Bishop'un ünlü profesör Canan Karatay'a benzerliği gören herkesi şaşkına çevirdi.


Yayın Tarihi: 26.09.2017

Tarihi eser kaçakçılığını köşesine taşıyan ünlü tarihçi İlber Ortaylı, bugünkü yazısında “Yağmalama işinin maşası gerillaların arkasında kimlerin olduğunu biliyorsunuz. Devletler ve kuruluşlar...” ifadelerini kullandı. İlber Ortaylı çok ilginç bir olayı da paylaştı: "Eski eser ticareti çok kârlıdır. Tahrir Meydanı’ndaki miting ve olaylarda, Kahire Müzesi’nin damından içeri sızanlar 300 küsur parçayı çaldı. Çalınan eserler Avustralya’da ortaya çıktı."


Yayın Tarihi: 24.09.2017

Türkiye, çalınarak yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerinin peşinde... Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un “Geri getirmek için hafiye gibiyiz” dediği çalınmış tarihi eserler 17 farklı ülkede, 55 parça. En fazla eser Amerika Birleşik Devletleri’nde; Zeugma mozaikleri dahil. Almanya Pergamon Müzesi de hedefte. Bulgaristan sınırında ele geçen tarihi eserler de...


Yayın Tarihi: 29.08.2017

Muğla'nın Bodrum ilçesine tatile gelen 52 yaşındaki İngiliz vatandaşı Toby Robyns, denizin dibinden bulduğu 13 adet tarihi parayı yetkililere haber vermeyince tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle havalimanında gözaltına alındı. İngiliz adamın tarihi eserleri İngiltere'ye kaçırmak istemesine ise Türk makamları tarafından engellendi. Bodrum-Milas Havalimanı'nda ülkesine dönmek isterken güvenlik görevlileri tarafından durudurulan adam tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Körtik Tepe'de yürütülmekte olan kazı çalışmalarında, yaklaşık 17 yılda 30 bini aşkın eser gün yüzüne çıkarıldı. Bölgede yaklaşık 12 bin 500 yıl öncesinde dokuma yapımında kullanılan kemik iğne bulunurken, Kazı Başkanı Prof. Özkaya, "Bugüne kadar o dönemde insanların av peşinde yiyecek topladığı biliniyordu. Yerleşik düzen söz konusu değildi. Burada yerleşik düzeninin bütün gereklerini yerine getiren, tarım öncesi topluluktan bahsediyoruz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 14.08.2017

Gaziantep’te jandarma ekipleri tarafından durdurulan bir araçta Bizans dönemine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Yapılan aramada Bizans dönemine ait olduğu değerlendirilen 50 büyük gümüş sikke, 3 küçük gümüş sikke, 3 yüzük, 1 yılanbaşı heykelcik, 1 altın aslan başı kabartmalı tas ve 1 adet bardak ele geçirildi. Tarihi eserlere el konulurken, araç sürücüsü gözaltına alındı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Yerleşkesi'nde bulunan inşaat alanındaki yol yapım çalışması esnasında 'Geç Roma' dönemine ait olduğu tahmin edilen yaklaşık 2 bin yıllık mezar bulundu. İçerisinde kafatası ve kemik parçaları bulunan mezar alanı koruma altına alınırken, polis ekiplerinin de inceleme yaptığı mezar alanında kazı çalışmalarının başlayacağı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 02.08.2017

Referandum sürecinden bu yana aralarında gerginlik bulunan AK Parti, MHP ve CHP tarihi eserler konusunda bir araya geliyor. Üç parti yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili TBMM Araştırma Komisyonu kuracak. Araştırma komisyonu 3 ay çalıştıktan sonra bulgularını rapor haline getirerek Meclis’e sunacak. Raporda, yurt dışına kaçırılmış eserlerin Türkiye’ye iadesi için öneriler de yer alacak.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

Çanakkale Savaşı'ndan kalma 100 yıllık top mermisini kesmeye çalıştığı sırada meydana gelen patlamada hayatını kaybeden kişinin evinde yapılan aramada tarihi eser niteliğinde çok sayıda malzeme ele geçirildi. Kazım Perçin'in evinde Çanakkale Savaşları'ndan kalan dürbün ve dürbün kapları, havan mermisi çekirdekleri, yatağan kılıcı, çift horozlu ve çift namlulu tüfek, kırma tüfek, pusula ve pusula kutusu, top mermisi kovanı ve top mermisi çekirdekleri, 54 sikke vb. bulundu.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

İstanbul'un Ümraniye ilçesinde 'Cinci Hoca' olarak bilinen K.B.'nin evine operasyon düzenlendi. Bir vatandaşın, cinci hocanın evinde tarihi eserler olduğu yönündeki ihbarı üzerine harekete geçen polisler, evde çok sayıda tarihi eser buldu. Operasyonda, 404 parça paha biçilemeyen tarihi eser koleksiyonu ele geçirildi. El konulan tarihi eserler arasında, 5 milyon yıllık deniz minaresi ve deniz yıldızı da olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

Mardin'in merkeze bağlı Dara Antik Kentinde arkeolojik kazı çalışmaları sonucu bulunan 1400 yıllık galeri mezarlık, yapılan çalışmalardan sonra ilk defa ziyaretçilere açıldı. Çok ilginç görüntüler ve bilgiler var...


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Mardin'e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Dara Mahallesi'nde yer alan ve tarihte Yukarı Mezopotamyanın en önemli yerleşim yerlerinden Dara Antik Kentinde, 7 yıl önce ortaya çıkarılan ve Roma Dönemi'nde, 'Yeniden Diriliş' törenlerinin yapıldığı, binlerce kişinin bir arada olduğu 1400 yıllık galeri mezarlık ilk defa ziyarete açıldı. Vatandaşlar, bölgeyi görmek için uzun kuyruklar oluşturdu.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İstanbul Tuzla'da yol çalışması için kazı yapan işçiler 'tarihi eser' heyecanı yaşadı. Tuzla Tersaneler Caddesi'nde yapılan yol çalışmaları sırasında, üzerinde kabartmalar ve simgelerin olduğu tarihi mezar bulundu. Mezar etrafında güvenlik önlemleri alınırken, meraklı vatandaşlarda tarihi eserden uzaklaştırıldı. Tarihi mezarın incelenmesi için müze yetkililerine haber verildi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Tuzla Tersaneler Caddesi'nde yapılan yol çalışmaları sırasında, üzerinde kabartmalar ve simgelerin olduğu tarihi mezar bulundu.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Konya’nın Ereğli ilçesinde geçen yıl bir inşaatın temel kazısında bulunduktan sonra kaybolan Geç Hitit Dönemine ait 2 bin 700 yıllık 'stel', inşaat firması yetkilisi tarafından bir hafriyat firmasına ait iş yerinin bahçesine gömülü halde bulundu. Olay sonrası firma yetkilisi M.A.K. gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

New York'ta düzenlenen açık artırmada, Türkiye'den kaçırılan "Guennol Yıldız Avcısı", 14,5 milyon dolara alıcı buldu. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türkiye'den yurt dışına kaçırılan Kilia tipi idolünün satışı nedeniyle New York Times gazetesinde tam sayfa açık mektup yayınlatarak, tarihi eser kaçakçılığına dikkat çekildi. Müzayede evinin önünde toplanan bir grup Türk de Türkiye'ye ait eserin satışını protesto etti.


Yayın Tarihi: 29.04.2017

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'dan Avrupa ve Amerika'ya tarihi eser tepkisi geldi. Avcı açıklamasında "Çok büyük tarihi eserlerimiz yerlerinden sökülerek metropoliter ülkelerde sergileniyor. Bunların çalıntı olduğu biline biline sergi konusu oluyor. Geçtiğimiz ay İsviçre’den, ülkemize iadesi mahkeme süreci tamamlandığı için kesinleşmiş Herakles heykelinin ülkemize iadesi kararını aldık. Önümüzdeki günlerde onu ülkemize getireceğiz. Her zaman bu kadar şanslı olamayız" dedi.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

İzmit'te akılalmaz olay! Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yer alan İSU Genel Müdürlüğü bahçesindeki inşaat alanında yapılan kazıda dün Roma dönemine ait 3 adet mezar bulunmuştu. Bugün yapılan çalışmalarda 4. mezar da bulundu. Mezarlardan birinin Roma döneminde soyulduğu tahmin ediliyor. Çalışmaların ardından müzeye götürülecek.


Yayın Tarihi: 03.04.2017

Robert Koleji envanterindeki 23 tarihi eser ve 1000’e yakın tarihi sikkenin, 37 yıl önce okul müzesinde sergilenirken çalındığı ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

"İçerde" izleyicisi iki dikkatli polis, uzun zamandır izi sürülen birkaç tarihi eseri ekranda gördü. Onların ihbarı üzerine düzenlenen operasyonda, bir amforaya el koyuldu.


Yayın Tarihi: 18.03.2017

Kırklareli'de Bizans ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 107 parça tarihi eser ele geçirildi, 3 şüpheli gözaltına alındı. Bir şüphelinin tarihi eserleri yatağın altında sakladığı tespit edildi


Yayın Tarihi: 06.03.2017

Sultanahmet'te kaçak kazı yapan ve tarihi eserlerle yakalanan şahsın, bir evin bahçesine açtığı tünelin Sultanahmet Camisi'nin altına kadar gittiğini değerlendiriyor.


Yayın Tarihi: 24.02.2017

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonda değeri 3 milyon dolar olan 5 altın sikke ele geçirildi


Yayın Tarihi: 27.01.2017

Burdur'un Bucak İlçesi'nde jandarmanın operasyonunda Roma dönemine ait 34 parça tarihi eser ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 01.12.2016

Bir ton ağırlığındaki mermerden rölyefin üzerinde erkek ve kadın başı, ata binmiş kral ve sohbet eden bir erkek ile kadın kabartmaları bulunuyor.


Yayın Tarihi: 29.11.2016

Kütahya'da yapılan yol çalışmalarında, Roma dönemine ait çok sayıda taş gülleye rastlandı...


Yayın Tarihi: 08.09.2016

Kırıkkale'nin Delice İlçesi'ndeki bir arazi üzerinde sel sonucu tarlaların aşınmasıyla Roma Dönemine ait mozaik kalıntıları ortaya çıktı


Yayın Tarihi: 28.06.2016

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan İngiliz uyruklu D.B.'nin evinde, jandarma tarafından çeşitli tarihi eserler ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 13.06.2016

Tekirdağ Malkara ilçe Jandarma ekipleri tarafından bir evde yapılan aramada, 2 adet tarihi eser bulundu.


Yayın Tarihi: 04.03.2016

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde jandarmanın düzenlediği operasyonda, çeşitli dönemlere ait toplam 411 tarihi eser ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 23.02.2016

Konya'nın Çumra İlçesi'ndeki 9 bin yıllık neolitik yerleşim yeri Çatalhöyük'teki geçen yıl yapılan kazı çalışmalarında insan başına benzetilen taş bulundu.


Yayın Tarihi: 19.01.2016

Osmaniye Müze Müdürlüğü, Kadirli İlçesi'nde 3'üncü derece sit alanında yaptığı sondaj çalışmasında Roma Dönemi'ne ait hamam kalıntıları ile taban mozaiği buldu


Yayın Tarihi: 26.12.2015

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği, İtalya'ya gelen Türk turistlere yönelik bir duyuru yayımladı. İtalya'ya Aziz adlı bir öğrencinin tarihi sütuna ismini kazıması büyük tepki çekmişti


Yayın Tarihi: 23.12.2015

Çorum'da tarihi eser kaçakçılarına yönelik polisin yaptığı operasyonda, 3 bin 600 yıllık 'Kral mührü' ele geçirildi


Yayın Tarihi: 16.12.2015

Gaziantep'te, polis ekiplerinin bir ev ile araçta yaptığı aramada 270 parça tarihi eser ile yakalanan 4 Suriyeli gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 15.09.2015

İstanbul'da polisin düzenlediği tarihi eser operasyonunda 500 adet Abdülmecid dönemine ait sikke ile 1 adet silah ele geçirilirken, olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 19.08.2015

Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, ihbar üzerine bir araç içersinde yaptıkları aramada, Roma dönemine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 30.07.2015

Mudanya ilçesinde Roma dönemine ait 55 parça tarihi eserin ele geçirildiği operasyonda 4 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 18.06.2015

Edirne Selimiye Meydanı’nda Müze Müdürlüğü tarafından sürdürülen Yemişkapanı Hanı kazısında, yaklaşık 4 bin metrekarelik tarihi eserin yüzde 20’lik kısmı toprak üzerine çıkarıldı.


Yayın Tarihi: 11.06.2015

Mardin'in Nusaybin ilçesinde "Erken Tunç Çağı"na ait mezar bulundu.


Yayın Tarihi: 03.06.2015

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerinin yaptığı operasyonda, üzerinde pornografik figürler bulunan cam kase ve heykelcikler ele geçirdi.


Yayın Tarihi: 22.05.2015

Keşan ilçesine bağlı Çobançeşme köyünde yaşayan bir çiftçi, tarlasını sürerken tarihi eser buldu.


Yayın Tarihi: 10.05.2015

Tokat'ın Niksar ilçesinde yol kontrolü yapan jandarma ekipleri bir araçta tarihi eser ele geçirdi.


Yayın Tarihi: 09.05.2015

Malatya'da yapılan operasyonda, çeşitli dönemlere ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 31.03.2015

Tokat'ta tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.


Yayın Tarihi: 13.02.2015

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde Roma ve Abbasiler dönemine ait 147 altın sikke ile aralarında Roma dönemine ait heykelin de bulunduğu 71 parça tarihi eser ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 19.01.2015

Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde tarihi eser dolandırıcılığı iddiasıyla 3 şüpheli çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.


Yayın Tarihi: 14.01.2015

Bilecik'te jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, araçlarında 990 tarihi sikke ele geçirilen 2 polis memuru gözaltına alındı, 1 kişi ise kaçtı.


Yayın Tarihi: 20.12.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir