Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Doğum: 26 Şubat 1954 (59 yaşında), İstanbul

Eşi: Emine Erdoğan

Eğitim: Marmara Üniversitesi (1981)

Parti: Adalet ve Kalkınma Partisi

Görev: Türkiye Başbakanı şu tarihten beri: 2003

Çocukları: Ahmet Burak Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Esra Erdoğan Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu.Recep Tayyip Erdoğan 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu fakülteden 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok erken yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak ülke ve dünya meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev aldı. Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan, siyasi partilerin askeri darbeyle kapatıldığı 12 Eylül 1980 döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik, üst düzey yöneticilik de yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi esnasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınlarla gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

Recep Tayyip Erdoğan 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Recep Tayyip Erdoğan Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Recep Tayyip Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı. Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan kitapta yer alan bir şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu. Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti'yi daha kuruluşunun birinci yılında Türkiye'nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi haline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adaylığı engellenen Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler kat edildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve on yıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, Türk Lirası büyük itibar kazandı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, kişi başına düşen millî gelirde tarihi bir yükseliş gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Maddi refah ve kalkınma hamlesindeki büyük başarıların yanı sıra Türkiye'de demokrasi ve özgürlük alanlarının genişletilmesini dünyanın saygın siyasi gözlemcileri Erdoğan'ın gerçekleştirdiği "Sessiz Devrimler" olarak isimlendirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarılı girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve yoğun ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs sorununun kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın çeşitli ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi konularında önemli adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye'yi bölgesinde saygın bir merkez ülke haline getirdi. Türkiye'nin ticaret hacmi ve siyasal gücü, yalnız içinde bulunduğu coğrafî bölgede değil, uluslararası alanda da hissedilir düzeyde arttı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde yüzde 46.6 oyla büyük bir zafer kazanan Ak Parti'nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. Hükümeti'ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı. İkinci iktidar döneminin başarıyla tamamlanmasına yakın 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişiklerine ilişkin referandumda evet oylarının yüzde 58 oranına ulaşmasıyla Başbakan Tayyip Erdoğan'ın öncülük ettiği kampanya tarihi bir başarı gösterdi.

Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti oyların yüzde 49,8'ini alarak tekrar büyük bir zafer kazandı. 3. kez Başbakanlık koltuğuna oturan Erdoğan, partisinin oylarını 3 dönem üst üste arttırarak Türk siyasi tarihinde bir ilke imza atmış oldu. Türkiye'nin uluslararası camia içinde saygınlığının en üst düzeye çıktığı bu süreçte Başbakan Erdoğan bir dünya lideri olarak temayüz etti.

Halen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan evli ve 4 çocuk babasıdır.

Aldığı Ödüller;

29 Ocak 2004

"(AJC) Cesaret karakteri ödülü" (İngilizce: Profiles of Courage)[82]
Amerikan Yahudi Komitesi

18 Nisan 2004
"Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri    Time dergisi

13 Haziran 2004
"Altın Plaka" ödülü    Amerikan Başarı Akademisi (İngilizce: Academy of Achievement)    Geleneksel olarak verilen ödül Tayyip Erdoğan'a, aktör James Earl Jones tarafından sunulmuştur.

1 Aralık 2004
"Yılın Avrupalısı" ödülü    European Voice Dergisi[83][84]

2 Eylül 2005
"Avrupa Kurumlar" ödülü    İtalyan Akdeniz Laboratuvarı Vakfı[85]

1 Haziran 2006
"Tatar Madalyası"    Rusya
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından verilmiştir.

8 Ağustos 2006
"Karadeniz Ülkelerinde Yılın Reformcusu ödülü"    Hazar Enerji Entegrasyonu[86]

1 Kasım 2006
"Üstün İnsani Hizmet Nişanı"    Kızılay

2 Şubat 2007
"Kültürler Arası Diyaloğu Himaye Ödülü"    Tataristan
Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev tarafından verilmiştir.

12 Mart 2007
"2007 Barış ve Diyalog Ödülü"    Rumi Forum tarafından Başbakan Erdoğan'a ve İspanya Başbakanı Zapatero'ya sunulmuştur.Zapatero'ya sunulmuştur.    

15 Nisan 2007
"Kristal Hermes Ödülü"    Almanya
Ödül, Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen bir törenle Almanya Devlet Başbakanı Angela Merkel tarafından verilmiştir.

14 Haziran 2007
2006 yılının "En Başarılı Lider Ödülü"    İmedya    

11 Temmuz 2007
"Agricola" ödülü    BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)
Ödül, açlıkla mücadele ve gıda üretiminin artırılması konusunda önemli katkılar sağlayan şahsiyetlere verilmektedir.

15 Ocak 2008
"Köprüleri İnşa Etmek" ödülü    Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği    

11 Mayıs 2009
"İbn-i Sina Ödülü"        Kofi Annan ve Zapatero ile birlikte ödüle layık görülmüştür.

9 Haziran 2009
"Barış, Özgürlük ve Demokrasi" ödülü    Crans Montana Forumu    

26 Ekim 2009
Nişan-ı Pakistan
Pakistan
Pakistan devletinin en büyük ödülü olan Devlet Onur Nişanı. 

12 Ocak 2010
"İslam'a Hizmet Ödülü"    Kral Faysal Fonu[88]

23 Şubat 2010
"Sevilla, Kültürler Arasındaki Bağ Ödülü" (İspanyolca: Sevilla, Nodo entre Culturas)        İspanya'dan Medeniyetler İttifakı projesinin harekete geçirilmesinde üstlendiği önemli rolü nedeniyle verilmiştir

1 Mart 2010
"Hariri Ödülü"    BM Habitat ve Refik Hariri Vakfı    Vakıf tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasındaki başarılarından ötürü Tayyip Erdoğan’a liderlik, devlet adamlığı ve iyi yönetim’ konularında verilmiştir.

29 Nisan 2010
İkinci kez "Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri    Time dergisi
Tayyip Erdoğan "liderler" kısmında 17'nci sıradan listeye dahil olmuştur.

27 Mayıs 2010
"FIESP Nişanı"    Brezilya Sao Paulo Sanayi Federasyonu Merkezi    Sanayiye yaptığı katkılardan dolayı verilmiştir.

28 Mayıs 2010
"Sigara İle Küresel Mücadele Özel Ödülü".[90]
BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)

29 Haziran 2010
"Dünya Aile Ödülü"    BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)
Dünya Aile Örgütü'nün 2010 yılı özel ödülüdür.

4 Kasım 2010
"Kosova Bağımsızlık Altın Madalyası"    Kosova
Kosova Cumhuriyeti’nin en büyük devlet nişanıdır.

25 Kasım 2010
"Yılın Lideri"    Arap Bankalar Birliği    Lübnan ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.

29 Kasım 2010
"Kaddafi İnsan Hakları Ödülü"    Libya
Libya ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.

11 Ocak 2011
"İslam Dünyası Mümtaz Şahsiyet Ödülü"    Şeyh Fahad Al-Ahmad Uluslararası Hayır İşleri Ödülü Kurulu    Kuveyt ziyareti sırasında Tayyip Erdoğan'a verilmiştir. 

2 Şubat 2011
"Kırgız Devlet Nişanı"     Kırgızistan
Kırgızistan ziyareti sırasında iki ülke ilişkileri katkısından dolayı Tayyip Erdoğan'a verilmiştir. 

21 Mart 2011
2010 yılının "En Başarılı Lider Ödülü"    İmedya    

25 Mart 2012
"10 Yılın Şahsiyeti Şahsiyet Ödülü"    IFIMES    Slovenya 'nın başkenti Ljubljana'da faaliyet gösteren Uluslararası Ortadoğu ve Balkanlar Araştırma Enstitüsü (IFIMES), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "10 yılın şahsiyeti" ilan etti. Enstitünün 10. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen ödül töreninde, son 10 yılın şahsiyeti özel ödülünün Başbakan Erdoğan'a verildiği açıklandı. Başbakan Erdoğan'ın ödülü, Ortadoğu ve Balkanlar'da izlediği olumlu politikalar dolayısıyla aldığı belirtildi. Ödülün Erdoğan'a daha sonra takdim edileceği kaydedildi. 

Fahri doktora
•    26 Ocak 2004 tarihinde Aziz John' s Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    3 Nisan 2004 tarihinde Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Kiev Politeknik Enstitüsü'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı.[95]
•    3 Nisan 2004 tarihinde Kırım Devlet Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    18 Mayıs 2006 tarihinde Bulgar Bilimler Akademisi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı
•    20 Temmuz 2006 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    29 Mart 2008 tarihinde Saraybosna Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    15 Ekim 2008 tarihinde Fatih Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Temmuz 2009 tarihinde Maltepe Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    22 Ağustos 2009 tarihinde Halep Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı.Üniversite daha sonra bu ünvanı geri çektiğini açıkladı. 
•    16 Nisan 2010 tarihinde Gazze İslam Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    18 Mayıs 2010 tarihinde Avrupa Madrid Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    12 Haziran 2010 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    2 Ekim 2010 tarihinde Piri Reis Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    31 Ekim 2010 tarihinde Harran Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Kasım 2010 tarihinde Priştine Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    25 Ocak 2011 tarihinde Kiev Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    16 Mart 2011 tarihinde Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    21 Mart 2011 tarihinde Ümmü'l-Kurra Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    2 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    11 Nisan 2012 tarihinde Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    22 Mayıs 2012 tarihinde Kaid-i Azam Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    29 Haziran 2012 tarihinde Atatürk Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    21 Eylül 2012 tarihinde Kudus Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    5 Ekim 2012 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    12 Kasım 2012 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    19 Ocak 2013 tarihinde Gaziantep Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    26 Ocak 2013 tarihinde Marmara Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
Fahri Vatandaşlık
•    Şubat 2004 tarihinde Erdoğan Seul'de fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Şubat 2009 tarihinde Erdoğan Tahran'da fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Prizren'de fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Mamuşa'da fahri vatandaşlık unvanını aldı. 

Son Dakika Yeni Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptıkları telefon konuşmasında ikili ilişkilere ve Suriye konusuna değindiler.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, Türkiye’nin bir gün AB’ye üye oma perspektifinin reel olmadığını belirtirken, "Erdoğan’ın başkanlığındaki Türkiye’nin AB’de yeri yok" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 21.10.2017

Dünyanın en büyük kruvaziyer gemi şirketlerinden Royal Caribbean International, ‘siyasi belirsizlik’ gerekçesiyle gelecek yıl Türkiye’ye sefer yapmayacağını duyurdu.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

AB zirvesi sona erdi. Zirve sonrası açıklama yapan AB Komisyon Başkanı Junker, Türkiye'ye ödenen fonlarda kesinti olmayacağını açıkladı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'ye sağlanan katılım öncesi mali yardımların gözden geçirileceğini ve bu konuda yeni bir düzenleme teklifi hazırlayacaklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, ''Türkiye gibi büyük bir gücü hiç kimse karşısına almak istemez. Türkiye'nin dostluğu çok kıymetlidir ama Türkiye'nin düşmanlığının da ciddi tehlikeler oluşturabileceğini çok iyi bilmeleri gerekir'' dedi.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Dışişleri kaynakları, ABD’nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de benzer uygulamaya geçtiği iddialarını yalanladı. Dışişleri'nden vize açıklaması Sosyal medyada dolaşan bazı mesajlarda Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, Avusturya, İtalya, Hollanda ve Fransa’nın, ABD’nin vize kararından sonra Türkiye’nin vize başvurularını durdurma yoluna gittiği veya başvuruların sonuçlanma süresini uzattığı iddiaları yer alıyor.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye verdiği üyelik öncesi fonların azaltılması için çalışma başlatıldığını açıkladı. Brüksel'de düzenlenen AB liderler zirvesinin ilk gününün sonunda gazetecilere açıklama yapan Merkel,"Avrupa Komisyonu'ndan Türkiye'ye gönderilen üyelik öncesi fonları incelemesini ve bu fonlarda sağduyulu bir indirime gitmesini talep ettik" dedi.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Hoffenheim forması giyen ve Türkiye Milli Takımı'nda oynayacağı açıklanmasına karşın tercihini Almanya'dan yana kullanan Kerem Demirbay, Medipol Başakşehir'i 3-1 yendikleri UEFA Avrupa Ligi mücadelesinden sonra açıklamalarda bulundu. Alman Milli Takımı'nı seçmesine karşın Türk olduğunu söyleyen Kerem Demirbay, zamanı geldiğinde konuşacağını açıkladı.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

ABD'den vize krizine ilişkin son dakika açıklaması geldi. ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, 'Türkiye ile görüşmeler verimli geçti' derken, önemli ilerlemelerin katedildiğini vurguladı.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Almanya'da Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, Türkiye'yi Anayasayı Koruma Teşkilatı’na (karşı istihbarat) kendi ajanlarını sızdırmaya çalışmakla suçladı. Reul, 'Kuzey Ren-Vestfalya’ya yönelik de geçmişte böyle bir talimat vardı' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel'de yapılan AB liderler zirvesinin açılışında Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne başta mülteciler konusu olmak üzere olağanüstü destek verdiğini söyledi. Merkel, "Türkiye'nin, mülteci anlaşması konusunda harika bir iş çıkardığını söylemeliyim. Ödediğimiz 3 milyar euronun yanı sıra, gelecek yıllar için de 3 milyar euro sözü vermiştik. Bu sözü yerine getirmeliyiz" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Türkiye'de hangi ilde kilometrekare başına kaç insan düşüyor? İllerin sahip oldukları yüz ölçümlerine göre nüfus yoğunluğunu çıkarıldı. İşte il il km2 başına düşen insan sayısı...


Yayın Tarihi: 19.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Melih Gökçek'in istifası üzerine bir muhabirin yönelttiği soruya, isim vermeden ancak Melih Gökçek'i kastederek "3 belediye başkanımız daha var. Onların da istifalarını en kısa zamanda vereceklerine inanıyorum. Şuanda da inanıyorum onlar da istifa hazırlığı içindeler. aksi takdirde gereği neyse o yapılacaktır" yanıtını verdi.


Yayın Tarihi: 19.10.2017

TSK'nın başlattığı İdlib operasyonuyla ilgili Suriye'den çok sert tepki geldi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, yaptığı açıklamada 'Türkiye’nin hamlesi, Türk yönetiminin iddialarının aksine Astana görüşmelerindeki taahhütleriyle ve üzerinde anlaşılan noktalarla çelişiyor' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Suriye sınırında dikkat çeken görüntü. Hatay'daki sınır hattının bazı yerlerine askeri iş makineleri kullanılarak kurşun geçirmez akordiyon siper örüldüğü bildirildi. Öte yandan, çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri araçların bulunduğu 10 araçlık konvoy, ilçeye varmalarının ardından Suriye sınır hattı istikametine doğru hareket etti.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Türkiye'de bir dönem furyası esen medyumların en ünlülerinden biri Medyum Keto'ydu.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinde yeni gelişme! Son dakika haberine göre Dışişleri kaynakları ABD ile vize görüşmesinin olumlu geçtiğini açıkladı. Reuters'in dışişleri kaynaklarına dayandırdığı habere göre, taraflar krizin çözümü için görüşmelere devam etme kararı aldı.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Türkiye'de de şubeleri bulunan bir fast-food zincirinin İngiltere şubelerinden birinde pizza beklerken seks yapan çifte ilginç bir ceza geldi. Genç sevgililer 23 ay boyunca geceyi birlikte geçiremeyecek. 29 yaşındaki Hirst polis sorgusunda olaydan dolayı özür dilemiş ve cezayı hak ettiklerini söylemişti. 31 yaşındaki Smith ise ifade vermeyi reddetmişti. Görüntüler bir restoran çalışanınca sosyal medyada yayınlanmıştı...


Yayın Tarihi: 18.10.2017

Irak'ta ordunun Kerkük'e karşı askeri harekât başlatmasının ardından hızlı bir şekilde kaçan Peşmerge'nin yerini doldurması beklenen Irak ordusunun yanından İran destekli ve insan hakları ihlalleriyle bilinen aşırı Şii örgüt Haşdi Şabi bulunuyor. Şii örgüt, Türkiye ile Irak arasında yaşanan Başika krizinde "Türkiye ile savaşırız" açıklamasında bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

ABD-Türkiye arasındaki vize krizine ilişkin son dakika gelişmesi... Vize gerilimini çözmek amacıyla Türkiye'ye gönderilen ABD heyeti vize krizindeki dört şartlarını anlattı. Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin önşartları kabul etmediğini ve görüşmelerin ön şartsız başladığını aktardı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye dayatmalara karşı boyun eğmez. Kabul edemeyeceğimiz şartları başından reddederiz"dedi.


Yayın Tarihi: 18.10.2017

ABD Dışişleri Sözcüsü'nden son dakika Türkiye açıklaması geldi. Basın toplantısında gazetecilerin soruların yanıtlayan Heather Nauert, 'Türkiye ile ilişkilerimiz karışık' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Ferrari 70. yıl özel aracı Türkiye’de. Ferrari 812 Superfast modelinin Türkiye satış fiyatına ve aracın detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Konya'da, robotik teknolojiler alanında çalışmalar yapan bir bilgisayar yazılım firması tarafından 2 yıl önce temeli atılan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası tamamlanarak üretime başladı.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi birinci haftasını doldururken uzmanlar Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan krizin şaşırtıcı olmadığı görüşünde birleşiyor. Türkiye’nin son dönemde ABD ve NATO’dan bağımsız attığı adımların, vize krizinin temel sebeplerinden olduğunu belirten uzmanlar, krizin uzun süre devam edebileceğini ifade ediyor.


Yayın Tarihi: 17.10.2017

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinde son dakika gelişmesi! Vize işlemlerinin askıya alınmasının ardından ilk kez heyetler arası görüşmelerde bulunacak ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Ankara'ya geldi. ABD Büyükelçiliği'nden 'sağlık' ve 'insani durumlar' için vize duyurusu geldi. Bu tür başvurular için vize hizmeti açıldı.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Son dakika haberine göre ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli Metin Topuz'un Fetullahçı Terör Örgütü /Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından, ifadeye çağrılan konsolosluk çalışanı N.M.C.'nin eşi ve kızı adliyeye sevk edildi.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınmasının ardından ilk kez heyetler arası görüşmelerde bulunacak ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Ankara'ya geldi.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), 2017 yılının ilk 9 ayına ilişkin yurtiçi otomobil satış rakamlarını açıkladı. İşte marka marka satış rakamları!


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin karşılıklı olarak askıya alınmasının ardından sorunun aşılması amacıyla iki ülkenin diplomatik heyetleri arasında ilk görüşme yarın Ankara'da yapılacak AA'nın Diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki bir heyetin bugün Ankara'da olması bekleniyor.


Yayın Tarihi: 16.10.2017

IKBY'nin referandum kararının ardından ortak tatbikat kararı alan Türkiye ve Irak, kara ve hava gücü olarak ne durumda?


Yayın Tarihi: 16.10.2017

Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programına konuk olan Sosyolog Prof. Dr Muammer Tuna, Türkiye'de önümüzdeki 20 yıl içinde ortalama ömür süresinin 90 yıla çıkacağını söyledi. Tuna, "2023 yılında Türkiye, yaşlı nüfuslu ülke olacak" dedi.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 231'e yükselirken, ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Somali'deki terör saldırısına ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bir askeri ambulans uçağı tıbbi yardım götürmek ve yaralıları Türkiye'ye getirmek için bugün yola çıkıyor." ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 15.10.2017

Yılbaşı gecesi Reina’yı kana bulayan DAEŞ’lı terörist Masharipov’un öğrencisi olduğu ve eğitim alarak benzer bir katliam yapmak için Türkiye’ye geldiği belirlenen 25 yaşındaki terörist İstanbul’da gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

FIFA kokartlı hakemimiz Çakır, Türkiye liglerinde her hakem hatasının ardından yapılan baskılardan dert yandı.


Yayın Tarihi: 14.10.2017

Türkiye sınırında düşen Suriye'ye ait savaş uçağının pilotu Sufhan, Yayladağı Sınır Kapısından Suriyeli yetkililere teslim edildi. 'Türkiye Cumhuriyeti sınır güvenliğini ihlal ve casusluk' suçlarından tutuklanan Suriyeli pilot, dünkü duruşmada tahliye edilmişti.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve ABD’ye ‘oturup konuşarak krizi çözmeleri’ çağrısında bulundu. AFP'ye konuşan Stoltenberg, "Ben ABD ve Türkiye'ye sadece oturup çözüm bulmaları çağrısında bulunuyorum. Çünkü birlikte yakın bir şekilde çalışabiliyor olmamız birlik için önemli, özellikle o bölgede. Çünkü Türkiye terörle mücadele için kilit önem taşıyor" dedi.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin ABD ile arasına mesafe koymadığını umduklarını belirterek gerilimin kısa sürede yatışmasını arzu ettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı sert açıklamaları görüp görmediği sorusuna verdiği yanıtta Nauert, konuşmayı görmediğini, sadece konuşmayla ilgili yapılan bazı yorumları duyduğunu belirtti.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

İdlib operasyonunda son dakika bilgileri gelmeye devam ediyor... TSK'dan yapılan son dakika açıklamasında "Gözlem noktaları oluşturulmaya başlandı" denildi. Türk askeri çatışmazlık bölgeleri için dün akşam saat 22.15 itibarıyla İdlib'e girdi. Operasyonda 30 zırhlı araç ve 100'ü aşkın asker yer aldı. Uzmanlar, intikalin önümüzdeki günlerde de devam etmesinin beklendiğini aktarırken, 15 tankın da Oğulpınar Karakolu ile sınıra örülen duvar arasına konuşlandırıldığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programında ABD ile yaşanan vize krizindeki son gelişmeler ele alındı. Programda kriz konusunda iki ülkenin ortak bir komisyon kurma kararı aldığı ve bu komisyon konusunda ayrıntıların önümüzdeki hafta gerçekleşecek görüşmelerde olgunlaşacağı belirtildi. Hürriyet Washington temsilcisi Cansu Çamlıbel ise telefon bağlantısında, "Türk tarafındaki iyimserlik ABD'de yok" dedi.


Yayın Tarihi: 13.10.2017

ABD-Türkiye krizinde yeni gelişme! ABD Dışişleri Sözcüsü yaptığı son dakika açıklamasında 'Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Türkiye'nin ABD ile arasına mesafe koymasını istemeyiz. Beklentimiz tansiyonun düşmesi' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Gelen son dakika haberine göre, Apple'ın 12 Eylül tarihinde tanıttığı yeni telefonlarından iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ın Türkiye'de satış başlangıç ve ön sipariş tarihleri açıklandı. Uzay grisi, gümüş rengi ve yepyeni altın rengi seçenekleriyle, artırılmış 64 GB ve 256 GB kapasiteli modeller şeklinde Apple.com ve Apple Store'larda ve ayrıca Apple Yetkili Satıcıları ve seçkin iletişim operatörlerinden bulunabilecek iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için merak edilen tüm soruların yanıtları burada...


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Alman gazetelerindeki yorumlarda, Türkiye’de Alman vatandaşlarının tutuklu bulunması ve buna karşı Almanya’nın izlediği siyaset dikkat çeken konular arasında bulunuyor. Berlin’de yayımlanan Die Welt gazetesindeki yorumda Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanması eleştirilerek, federal hükümetin Türkiye'ye yönelik tutumunu sertleştirilmesi talep ediliyor.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda fotoğrafçı olarak görev yapan İdris Ölmez, Türkiye’de nadir görülen dağhorozunu Rize’de görüntülemeyi başardı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Türkiye, bu haftaya pazar akşamı NATO'da müttefik olduğu ABD ile ortaya çıkan vize işlemlerini karşılıklı askıya alma krizi ile başlarken yaşanan bu gelişme sonrasında ABD'nin tavrının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olduğu iddiası da geniş yer bulmuştu. Yeniçağ gazetesi yazarı Batuhan Çolak ise 'ABD'nin hedefi Erdoğan değil!' başlıklı yazısında gündeme bomba gibi düşecek iddialarda bulundu.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

"ABD’de bir irade Türkiye’yi Batı ittifakından koparıp Avrasyacı olmaya itiyor. Bu kuşku tek taraflı değil, Türkiye açısından da geçerli. Türkiye-ABD ilişkilerinin düzelmesini istemeyen bir el devreye girip süreci sabote ediyor" diyen Abdulkadir Selvi,"15 Temmuz öncesine göre FETÖ, Batı’da daha da güçlendi. Türkiye’nin Batı ittifakından kopmasının, ABD ve AB ile ilişkilerinin daha da kötüleşmesinin kime yararı var?" sorusunu ortaya attı.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Türkiye ile ABD ilişkileri tarihindeki en sıkıntılı dönemlerinden birinden geçerken başlayan vize restleşmesinin arkasındaki detaylar ortaya çıkmaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik ekibinin telkin ettiği bu karara onay vermesinin arkasında kendisinin telefonla konuşmayı bile reddettiği Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’nun Ankara’da ağırlanması ve Türkiye’den İran’a yapılan üst düzey ziyaretlerden duyduğu rahatsızlığın yattığı konuşuluyor.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye ve ABD arasında gerçekleşen vize krizi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. ABD ile yaşadığımız vize krizinin çözümlenmesi için önümüzdeki hafta bir heyet Türkiye'ye gelecek.


Yayın Tarihi: 12.10.2017

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi sürerken iş adamı Cem Uzan'ın paylaşımı olay oldu. Uzan'ın '#Yurttasulhcihandasulh' etiketiyle yaptığı paylaşıma çok sayıda yorum geldi.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Yaşanan vize krizi nedeniyle adını sık sık duyduğumuz John Bass kimdir? ABD Ankara Büyükelçisi olan John Bass, Türkiye'den ayrılmaya hazırlanırken gerçekleştirdiği açıklamalarla birlikte Türkiye kamuoyundan da tepkiler görüyor. Açıklamaları ve ülke gündeminde olması nedeniyle sık sık John Bass kimdir sorusu soruluyor! Haftasonu Türkiye'den ayrılacak olan John Bass kimdir? Hangi açıklamaları yaptı? İşte John Bass hakkında her şey.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin karşılıklı olarak vize başvurularını süresiz askıya almasının ardından, Samsun’daki berberler tepki olarak 'Amerikan' diye adlandırılan tıraş modelini yasakladı.


Yayın Tarihi: 11.10.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir