Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Doğum: 26 Şubat 1954 (59 yaşında), İstanbul

Eşi: Emine Erdoğan

Eğitim: Marmara Üniversitesi (1981)

Parti: Adalet ve Kalkınma Partisi

Görev: Türkiye Başbakanı şu tarihten beri: 2003

Çocukları: Ahmet Burak Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Esra Erdoğan Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu.Recep Tayyip Erdoğan 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu fakülteden 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok erken yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak ülke ve dünya meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev aldı. Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan, siyasi partilerin askeri darbeyle kapatıldığı 12 Eylül 1980 döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik, üst düzey yöneticilik de yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi esnasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınlarla gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

Recep Tayyip Erdoğan 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Recep Tayyip Erdoğan Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Recep Tayyip Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı. Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan kitapta yer alan bir şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu. Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti'yi daha kuruluşunun birinci yılında Türkiye'nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi haline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adaylığı engellenen Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler kat edildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve on yıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, Türk Lirası büyük itibar kazandı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, kişi başına düşen millî gelirde tarihi bir yükseliş gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Maddi refah ve kalkınma hamlesindeki büyük başarıların yanı sıra Türkiye'de demokrasi ve özgürlük alanlarının genişletilmesini dünyanın saygın siyasi gözlemcileri Erdoğan'ın gerçekleştirdiği "Sessiz Devrimler" olarak isimlendirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarılı girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve yoğun ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs sorununun kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın çeşitli ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi konularında önemli adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye'yi bölgesinde saygın bir merkez ülke haline getirdi. Türkiye'nin ticaret hacmi ve siyasal gücü, yalnız içinde bulunduğu coğrafî bölgede değil, uluslararası alanda da hissedilir düzeyde arttı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde yüzde 46.6 oyla büyük bir zafer kazanan Ak Parti'nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. Hükümeti'ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı. İkinci iktidar döneminin başarıyla tamamlanmasına yakın 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişiklerine ilişkin referandumda evet oylarının yüzde 58 oranına ulaşmasıyla Başbakan Tayyip Erdoğan'ın öncülük ettiği kampanya tarihi bir başarı gösterdi.

Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti oyların yüzde 49,8'ini alarak tekrar büyük bir zafer kazandı. 3. kez Başbakanlık koltuğuna oturan Erdoğan, partisinin oylarını 3 dönem üst üste arttırarak Türk siyasi tarihinde bir ilke imza atmış oldu. Türkiye'nin uluslararası camia içinde saygınlığının en üst düzeye çıktığı bu süreçte Başbakan Erdoğan bir dünya lideri olarak temayüz etti.

Halen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan evli ve 4 çocuk babasıdır.

Aldığı Ödüller;

29 Ocak 2004

"(AJC) Cesaret karakteri ödülü" (İngilizce: Profiles of Courage)[82]
Amerikan Yahudi Komitesi

18 Nisan 2004
"Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri    Time dergisi

13 Haziran 2004
"Altın Plaka" ödülü    Amerikan Başarı Akademisi (İngilizce: Academy of Achievement)    Geleneksel olarak verilen ödül Tayyip Erdoğan'a, aktör James Earl Jones tarafından sunulmuştur.

1 Aralık 2004
"Yılın Avrupalısı" ödülü    European Voice Dergisi[83][84]

2 Eylül 2005
"Avrupa Kurumlar" ödülü    İtalyan Akdeniz Laboratuvarı Vakfı[85]

1 Haziran 2006
"Tatar Madalyası"    Rusya
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından verilmiştir.

8 Ağustos 2006
"Karadeniz Ülkelerinde Yılın Reformcusu ödülü"    Hazar Enerji Entegrasyonu[86]

1 Kasım 2006
"Üstün İnsani Hizmet Nişanı"    Kızılay

2 Şubat 2007
"Kültürler Arası Diyaloğu Himaye Ödülü"    Tataristan
Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev tarafından verilmiştir.

12 Mart 2007
"2007 Barış ve Diyalog Ödülü"    Rumi Forum tarafından Başbakan Erdoğan'a ve İspanya Başbakanı Zapatero'ya sunulmuştur.Zapatero'ya sunulmuştur.    

15 Nisan 2007
"Kristal Hermes Ödülü"    Almanya
Ödül, Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen bir törenle Almanya Devlet Başbakanı Angela Merkel tarafından verilmiştir.

14 Haziran 2007
2006 yılının "En Başarılı Lider Ödülü"    İmedya    

11 Temmuz 2007
"Agricola" ödülü    BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)
Ödül, açlıkla mücadele ve gıda üretiminin artırılması konusunda önemli katkılar sağlayan şahsiyetlere verilmektedir.

15 Ocak 2008
"Köprüleri İnşa Etmek" ödülü    Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği    

11 Mayıs 2009
"İbn-i Sina Ödülü"        Kofi Annan ve Zapatero ile birlikte ödüle layık görülmüştür.

9 Haziran 2009
"Barış, Özgürlük ve Demokrasi" ödülü    Crans Montana Forumu    

26 Ekim 2009
Nişan-ı Pakistan
Pakistan
Pakistan devletinin en büyük ödülü olan Devlet Onur Nişanı. 

12 Ocak 2010
"İslam'a Hizmet Ödülü"    Kral Faysal Fonu[88]

23 Şubat 2010
"Sevilla, Kültürler Arasındaki Bağ Ödülü" (İspanyolca: Sevilla, Nodo entre Culturas)        İspanya'dan Medeniyetler İttifakı projesinin harekete geçirilmesinde üstlendiği önemli rolü nedeniyle verilmiştir

1 Mart 2010
"Hariri Ödülü"    BM Habitat ve Refik Hariri Vakfı    Vakıf tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasındaki başarılarından ötürü Tayyip Erdoğan’a liderlik, devlet adamlığı ve iyi yönetim’ konularında verilmiştir.

29 Nisan 2010
İkinci kez "Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri    Time dergisi
Tayyip Erdoğan "liderler" kısmında 17'nci sıradan listeye dahil olmuştur.

27 Mayıs 2010
"FIESP Nişanı"    Brezilya Sao Paulo Sanayi Federasyonu Merkezi    Sanayiye yaptığı katkılardan dolayı verilmiştir.

28 Mayıs 2010
"Sigara İle Küresel Mücadele Özel Ödülü".[90]
BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)

29 Haziran 2010
"Dünya Aile Ödülü"    BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)
Dünya Aile Örgütü'nün 2010 yılı özel ödülüdür.

4 Kasım 2010
"Kosova Bağımsızlık Altın Madalyası"    Kosova
Kosova Cumhuriyeti’nin en büyük devlet nişanıdır.

25 Kasım 2010
"Yılın Lideri"    Arap Bankalar Birliği    Lübnan ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.

29 Kasım 2010
"Kaddafi İnsan Hakları Ödülü"    Libya
Libya ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.

11 Ocak 2011
"İslam Dünyası Mümtaz Şahsiyet Ödülü"    Şeyh Fahad Al-Ahmad Uluslararası Hayır İşleri Ödülü Kurulu    Kuveyt ziyareti sırasında Tayyip Erdoğan'a verilmiştir. 

2 Şubat 2011
"Kırgız Devlet Nişanı"     Kırgızistan
Kırgızistan ziyareti sırasında iki ülke ilişkileri katkısından dolayı Tayyip Erdoğan'a verilmiştir. 

21 Mart 2011
2010 yılının "En Başarılı Lider Ödülü"    İmedya    

25 Mart 2012
"10 Yılın Şahsiyeti Şahsiyet Ödülü"    IFIMES    Slovenya 'nın başkenti Ljubljana'da faaliyet gösteren Uluslararası Ortadoğu ve Balkanlar Araştırma Enstitüsü (IFIMES), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "10 yılın şahsiyeti" ilan etti. Enstitünün 10. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen ödül töreninde, son 10 yılın şahsiyeti özel ödülünün Başbakan Erdoğan'a verildiği açıklandı. Başbakan Erdoğan'ın ödülü, Ortadoğu ve Balkanlar'da izlediği olumlu politikalar dolayısıyla aldığı belirtildi. Ödülün Erdoğan'a daha sonra takdim edileceği kaydedildi. 

Fahri doktora
•    26 Ocak 2004 tarihinde Aziz John' s Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    3 Nisan 2004 tarihinde Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Kiev Politeknik Enstitüsü'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı.[95]
•    3 Nisan 2004 tarihinde Kırım Devlet Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    18 Mayıs 2006 tarihinde Bulgar Bilimler Akademisi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı
•    20 Temmuz 2006 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    29 Mart 2008 tarihinde Saraybosna Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    15 Ekim 2008 tarihinde Fatih Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Temmuz 2009 tarihinde Maltepe Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    22 Ağustos 2009 tarihinde Halep Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı.Üniversite daha sonra bu ünvanı geri çektiğini açıkladı. 
•    16 Nisan 2010 tarihinde Gazze İslam Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    18 Mayıs 2010 tarihinde Avrupa Madrid Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    12 Haziran 2010 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    2 Ekim 2010 tarihinde Piri Reis Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    31 Ekim 2010 tarihinde Harran Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    4 Kasım 2010 tarihinde Priştine Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    25 Ocak 2011 tarihinde Kiev Üniversitesi'nden Recep Tayyip Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    16 Mart 2011 tarihinde Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    21 Mart 2011 tarihinde Ümmü'l-Kurra Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    2 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    11 Nisan 2012 tarihinde Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    22 Mayıs 2012 tarihinde Kaid-i Azam Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    29 Haziran 2012 tarihinde Atatürk Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    21 Eylül 2012 tarihinde Kudus Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    5 Ekim 2012 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    12 Kasım 2012 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    19 Ocak 2013 tarihinde Gaziantep Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
•    26 Ocak 2013 tarihinde Marmara Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı. 
Fahri Vatandaşlık
•    Şubat 2004 tarihinde Erdoğan Seul'de fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Şubat 2009 tarihinde Erdoğan Tahran'da fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Prizren'de fahri vatandaşlık unvanını aldı. 
•    Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Mamuşa'da fahri vatandaşlık unvanını aldı. 

Son Dakika Yeni Türkiye Haberleri

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde çıkan kavga nedeniyle Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın geçen 17 Mayıs'ta ABD Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının ardından bugün de Türkiye, ABD Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne çağırdı. ABD bir son dakika açıklaması yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, "Türk güvenlik personelinin geçen haftaki olaylara karışması çok rahatsız edici" dedi.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

İncirlik’te konuşlu Alman askerlerinin geri çekilmesini tartışan Federal Alman Meclisi’nden bir grup milletvekili bu hafta Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlıyor. DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre ziyaret, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Yeşiller Partisi milletvekili Claudia Roth başkanlığındaki bir heyet tarafından gerçekleştirecek. Heyette farklı siyasi partilerden milletvekilleri yer alacak.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD), Türkiye ile İncirlik üssü konusundaki anlaşmazlığı çözemezse, burada bulunan Alman askerlerini başka bir yere taşıması için Başbakan Angela Merkel'e baskı yapıyor. Alman parlamenterlerin üsteki Alman birliğini ziyaretine izin vermeyen Türkiye, Almanya'nın isterse askerlerini üsten çekebileceğini söylemişti.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Kaliforniya’da gerçekleşmekte olan Google‘ın geliştirici konferansı Google I/O 2017‘de pek çok yenilik duyurulurken, başarılı partnerler arasında bir isim dikkat çekiyor. Etkinlikte Mynet son dönemde AMP ve PWA olarak yenilemiş olduğu mobil web sitesi ve AMP sayfalarında entegre etmiş olduğu AMP Ads ile sunumlarda ön plana çıktı.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (KEİ) 25’inci Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi’ne katılmak üzere bugün İstanbul’a gelecek. Pavlopulos zirve sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. 67 yaşındaki Pavlopulos, Türkiye’yi ziyaret eden ilk Yunanistan Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyor. Daha önce bu seviyede 7 Haziran 1952’de Yunanistan Kralı Pavlos dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın daveti üzerine Ankara ve İstanbul’u ziyaret etmişti.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Ukrayna ile Türkiye arasında pasaportsuz seyahat uygulamasının önümüzdeki haftalarda başlamasının beklendiği açıklandı. Ukrayna Devlet Göçmen Servisi Başkanı Maksim Sokolyuk, Ukrayna ile Türkiye arasında yeni kimlik kartlarıyla pasaportsuz seyahat döneminin bir iki hafta içinde başlamasının beklendiğini duyurdu. Ukraynalı yetkili, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye, Ukrayna ile çipli kimlik kartlarıyla karşılıklı pasaportsuz seyahat uygulamasını 20 Mayıs tarihinde onayladı.


Yayın Tarihi: 21.05.2017

Türkiye'nin, Suriye ve Irak'ta PKK hedeflerine yapacağı operasyonları Erdoğan-Trump görüşmesinde masaya getirdiği ortaya çıktı. Ankara, Tel Abyad, Afrin ve Sincar'da tehdit oluşturan terör noktalarının fotoğraflarıyla ABD tarafına iletildiği öğrenilirken, Suriye'de bulunan 7 bin askerin operasyon için hazırlıklarını tamamladığı öğrenildi. Terör örgütünün konumlandığı bölgelere yönelik harekat planlarının da belirlendiği kaydedildi.


Yayın Tarihi: 20.05.2017

Bakın Türkiye'de gazeteler manşetlerinden bugünü nasıl gördü?


Yayın Tarihi: 20.05.2017

Sosyal paylaşım sitesi Twitter kullanıcıları sabah saatlerinden itibaren siteye giriş sıkıntısı yaşıyor. Twitter'dan konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, paylaşımlarda kısa süre önce bir düzelme yaşandığı ancak söz konusu sıkıntının belli aralıklarla devam ettiği belirtildi. Erişim sıkıntısı yaşayan ülkelerin başında ise İngiltere, Türkiye ve Japonya yer alıyor.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Ortadoğu'da güç dengelerinin yeniden şekillendiği bir dönemde Türkiye-İran ilişkileri zorlu bir sınavdan geçiyor. İran-Suudi Arabistan gerilimi ve sıcak çatışma ihtimalini uzmanlar DW Türkçe'ye değerlendirdi.Türkiye ve İran tarih boyunca dünyanın belki de en karmaşık bölgesi Ortadoğu'da rekabet içinde oldular. 1821'de karşılıklı toprak kaybının yaşanmadığı son savaşın ardından, inişli çıkışlı ilişkilere, tırmanan gerilimlere rağmen ilişkilerinde belli bir istikrarı korumayı başardılar.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında bir grup Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği konutu önünde Erdoğan'ı protesto etmek için toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği konutu önünde yaşanan arbedenin yeni görüntüleri yayınlandı. VOA'ya (Amerika'nın Sesi) ait görüntülerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olayı bir süre makam aracından izlediği görülüyor.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Almanya'da uzmanlar iki ülke arasındaki gerginliğin son halkası olan İncirlik krizi karşısında, genel seçimlere hazırlanan Berlin'in net adım atmakta zorlandığı, ancak mülteci anlaşmasının Türkiye açısından eskisi kadar büyük bir koz olmadığını söylüyor. Almanya, Türkiye ile gerginliğin son halkası olan İncirlik krizi sonrası askeri üssü Bundeswehr'i taşımak için komşu ülkeleri inceliyor. Alman Parlamentosu, Ürdün, Güney Kıbrıs ve Kuveyt dahil sekize yakın alternatifi tartışıyor.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Survivor 2017'de Türk ve Yunan takımları karşı karşıya geldi. Peki yarışmanın ilk turunu hangi takım kazandı?


Yayın Tarihi: 19.05.2017

İranlılar 19 Mayıs'ta cumhurbaşkanlarını seçmek için sandığa gidecek. Hasan Ruhani'nin ikinci kez göreve gelmek için yarışa katıldığı seçimler, İslam Cumhuriyeti'nin de kaderini de belirleyecek. İran, Orta Doğu'da önemli bir aktör. Nükleer programı ve Irak ile Suriye'deki Şii yönetimlere verdiği destek nedeniyle, dünya güçlerinin gözünde Tahran, hem bölgedeki krizin bir parçası, hem de sorunların çözümü. İşte seçimler hakkında bilmeniz gereken başlıkla...


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Rusya'nın yeni Ankara Büyükelçisi belli oldu. A Haber'in haberine göre, Rusya'nın yeni Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerehov oldu. Rusya'nın yeni Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov oldu. Yerhov, İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapıyordu. Yerhov ayrıca Suriye krizinin çözümü için 2015'te gerçekleştirilen Moskova görüşmelerinde de aktif rol almıştı. Yerhov, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapıyordu. Aralık 2016'dan beri Rusya'nın Türkiye'de büyükelçisi bulunmuyordu.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Türkiye'de ".tr" uzantılı pazarın büyüklüğü yıllık 8,5 milyon lirayı geçti.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Ukrayna, Türkiye’yle ‘pasaportsuz seyahat’ anlaşmasını onayladı Ukrayna hükümeti anlaşmayı bugün onayladı. Anlaşmaya göre, Ukrayna ve Türkiye vatandaşları pasaport kullanmadan yeni kimlik kartlarıyla iki ülke topraklarına giriş, çıkış ve transit geçiş yapabilecek ve 180 gün için 90 güne kadar vizesiz kalabilecek. İşte detaylar...


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Alman vekillerin İncirlik'i ziyaret edebilmesi için ABD'den destek istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile uzun süredir devam eden İncirlik krizini, ABD temasları sırasında gündeme taşıdı. Gabriel, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmede, Türk hükümetinin İncirlik Üssü'nün ziyaret edilmesine izin vermesi konusunda ABD'den destek istedi. Bakan "Amerikalıların Türk tarafıyla konuşmak için imkanları kullanacağını düşünüyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Birbirinden ilginç konuları gündeme getiren Sarı Mikrofon ekibi, sokaktaki insanlara 'Türkiye kaç bölgeden oluşur?' sorusunu sordu. Ortaya ise güldüren cevaplar çıktı.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında, Erdoğan ve Trump'ın kritik görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, ABD ile YPG anlaşmazlığına ilişkin "İçinde YPG'lilerin olduğu yerde biz olmayız. YPG'ye karşı angajman kurallarını uygularız" diye konuştu. Çavuşoğlu, ayrıca "YPG'yi vururuz ifademiz olumsuz karşılamadı" dedi.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM ortaklığında düzenlenen Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında, bugün müzeleri geceye kadar gezmek mümkün olacak... Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre en çok ziyaret edilen müze İstanbul Ayasofya Müzesi oldu. Son on beş yılın verileri göz önüne alındığında ise genel bazda ziyaret sayıları yaklaşık 5 kat artmış durumda. İşte o müzeler...


Yayın Tarihi: 18.05.2017

Ankara'nın Alman milletvekillerine İncirlik'i ziyaret izni vermemesi iki ülke arasında krize yol açtı.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvarkoviç, "Rusya ile Türkiye arasındaki tüm engeller ve yasaklar bu hafta kaldırılacak" dedi. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in 22 Mayıs'ta Türkiye'ye gerçekleştireceği kritik ziyaret öncesi Dvarkoviç'in yaptığı açıklamanın zamanlaması dikkat çekti. 22 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi'nin Türkiye-Rusya ilişkileri açısında bir milat olacağı tahmin ediliyor.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Dünyanın merakla takip ettiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki ilk yüz yüze görüşmenin ardından yayınlanan bir fotoğraftaki ayrıntı dikkat çekiyor. Erdoğan ve Trump'ın birebir görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Öğle yemeğiyle birlikte gerçekleştirilen görüşmede, Erdoğan'ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Trump'ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner’in karşı karşıya oturtulması dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Avrupa U17 Şampiyonası'nda ay-yıldızlı takımımız, İngiltere'ye 2-1 yenilerek yarı finalde elendi. Macaristan galibiyetiyle son 4 takım arasına kalma başarısını gösteren Türkiye U-17, Hindistan'da düzenlenecek olan Dünya Kupası vizesini almıştı.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

DW Türkçe, İncirlik Üssü'nün Almanya-Türkiye ilişkilerindeki önemini ve üssün NATO çerçevesinde geçmişten günümüze nasıl bir rolünün olduğunu derledi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Yunanistan'dan Türkiye'yi kızdıracak hamle... Yunan medyası, Türk savaş uçaklarının dün Yunanistan hava sahasını 141 kez ihlal ettiğini iddia etti. Yunanistan'da yayın yapan internet sitesi Naftemporiki Türkiye'ye ait 44 savaş uçağı ve helikopterin Ege Denizi'nin kuzeydoğu, orta ve güneydoğu kesimlerinde Yunan hava sahasını ihlal ettiğini ileri sürdü. Türk donanmasına ait füzeyle donatılmış 2 geminin de Yunan karasularına girdiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in İstanbul'da yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİÖ) Zirvesi'ne katılacağı açıklandı. Rusya hükümeti, Rusya Başbakanı Medvedev'in 22 Mayıs'taki KEİÖ Zirvesi'ne katılacak Rus heyetine başkanlık edeceğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere ABD'ye gittiği gün, FETÖ lideri Fethullah Gülen, Washington Post’a Türkiye'ye ilişkin çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. Erdoğan, TSİ 19.40'ta ABD Başkanı Donald Trump’la Beyaz Saray’da bir araya geliyor. ABD’nin YPG’ye silah yardımı kararının gölgesinde gerçekleşmesi beklenen görüşme öncesi, Gülen’in yazısının tam da Erdoğan’ın görüşme için ABD’ye gittiği gün yayımlanması, sosyal medyada oldukça tepki topladı.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Harvard, Türkiye’den Nil Çakırca’yı yüzde 100 burslu kabul etti. Nil, ailesi ve arkadaşlarını anlattığı başvuru yazısında lise 1’inci sınıfa kadar akıllı telefonu olmadığı için arkadaşlarının WhatsApp grubunda konuştukları konuları bilmediğini ve sonrasında da ablasının ikinci el telefonunu kullandığını yazdı. Nil’in bu samimiyeti Amerikalı eğitimcileri çok etkiledi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Rusya’da, Türkiye'ye ilişkin yapılan son kamuoyu araştırması, Rusların Türklere ve Türkiye ile ilişkilere bakışında hızlı bir “normalleşme” grafiğiyle ilerlediğine işaret ederek, Devlete ait araştırma şirketi Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi VTsIOM’un anketini İzvestiya gazetesi bu sabah 'Rusyalılar yeniden Türkiye’yi sevmeye başladılar' başlığı ile duyuru.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Suriye Devlet Televizyonu, Suriye'deki yaralı sivilleri kurtarmaya ve onlara tıbbi hizmet sunmaya odaklandıklarını belirten "Beyaz Miğferler" ile ilgili olarak, örgütün eski üyeleri olduğu iddia edilen kişiler tarafından yapıldığı öne sürülen itirafları yayımladı. Suriye Resmi Arap Haber Ajansı'nda (SANA) yer alan haberde, bir Türk televizyonunun da işin içerisinde olduğu iddia edildi.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

İngiltere’deki sağlık sisteminden başlayan ve 150 ülkede yaklaşık 60 bin bilgisayara yayılan WanaCrypt0r 2.0 siber saldırısı ile ilgili korkutan bir açıklama yapıldı. Endonezya Hükümeti, pazartesi günü iş yerlerinin açılması ile birlikte global siber saldırının etkilerinin daha büyük bir şekilde ortaya çıkabileceğini açıkladı. Avrupa Polis Ofisi Europol Direktörü Rob Wainwright da yarın sabah için olası bir saldırı endişesi yaşadıklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 14.05.2017

U17 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Milli Takımımız'ın yarı finaldeki rakibi İrlanda Cumhuriyeti'ni 1-0 yenen İngiltere oldu.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

Suriye’deki Kürt gruplardan PYD’nin lideri Salih Müslim Amerika’nın Sesi’ne konuştu. Müslim, Amerika’nın YPG’ye silah vermesi kararından memnun olduklarını ama bunun geç kalınmış bir karar olduğunu söyledi. Müslim’e göre Türkiye’nin kaygıları da yersiz.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

Türkiye dahil dünya genelinde büyük yankı uyandıran WanaCrypt0r 2.0 saldırısının şoku henüz atlatılmadan, bu kez de mobil bankacılığı hedef alan bir zararlının Türkiye'nin önde gelen bankalarını hedef aldığı ve kullanıcıların şifrelerini çalma riski ortaya çıktı. Google Play Store üzerinde keşfedilen bu yeni zararlı yazılımın Türkiye'ye sıçradığını belirten ESET'in araştırmacılarından Lukas Stefanko, banka isimlerini de bir bir paylaştı.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn'den, NATO'ya Türkiye için skandal tavsiye... Türkiye'yi suçlayan ifadeler kullanan Corbyn, Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin iyi olmadığını ancak bir NATO üyesi olduğunu belirterek ve NATO Antlaşması'nın 5'inci Maddesi'ni işaret ederek "Türkiye için kullanmayalım. Yaşanacak bir çatışmaya İngiliz askerleri destek vermek zorunda değil" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

Türkiye'nin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan hava savunma fırkateyni 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) sergilendi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

U-17 Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde Macaristan’ı 1-0 yenerek yarı finale yükselirken, Dünya Kupası vizesi de almayı başardı. Karşılaşmanın tek golünü 20. dakikada Csonka kendi kalesine attı.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Malezya Emniyet Genel Müdürü Halid Ebubekir, ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle geçen hafta gözaltına alınan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 3 Türk vatandaşının Türkiye'ye iade edildiğini açıkladı. 'Gözaltındaki 3 Türk vatandaşı, dün gece Türkiye'ye iade edildi' açıklamasında bulunan Ebubekir, sosyal medya açıklamasında, "Turgay Karaman", "İhsan Aslan" ve "İsmet Özçelik" adlı Türk vatandaşlarının Türkiye tarafından arandığını belirtti.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Tedavi için hastaneye götürdükleri 4 yaşındaki çocuğun hastane kayıtlarında ölü göründüğü gerekçesiyle tedavi edilmediği iddia eden aile yetkililerden yardım istiyor. Çocuğunu tedavi ettirmek için saatlerce hastanede bekleyen Annesi Emine Keskin, "Tüm sorumlulardan şikayetciyiz. Yanlışlığın düzeltilmesini ve çocuğumun tedavi edilmesini istiyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Asayiş Dairesi Başkanlığınca, Adana ve Samsun merkezli 13 ilde, fuhşa aracılık etmek amacıyla kurulan 'eskort siteleri'nin yöneticileri ve site üyesi kadınlara yönelik operasyon başlatıldı. 731 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılırken, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Operasyonun, Türkiye'nin en büyük fuhuş operasyonlarından biri olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 12.05.2017

Rus Güney Gümrük Ofisi Basın Merkezi tarafından haber ajansı TASS’a yapılan açıklamada, Türkiye’nin Rus tahıl ürünlerine yönelik vergi uygulamasını iptal etmesinden sonra 3 bin ton buğday taşıyan ilk geminin Rusya’nın Rostov-On-Don kentinden Türkiye'ye doğru yola çıktığı belirtildi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Ankara'da aralık 2016’da suikast sonucu öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un en büyük arzusunun atalarının doğduğu Bryansk bölgesindeki Klintsi ile Türkiye'de bir şehrin kardeş şehir yapılması olduğu belirtildi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Birleşmiş Milletler Suriye Danışmanı Jan Egeland, BM'nin geçtiğimiz hafta Rusya, Türkiye ve İran tarafından varılan Suriye anlaşması hakkında hâlâ birçok soru işareti olduğunu söyledi. Gazetecilere konuşan Egeland, "Rusya, Türkiye ve İran bize dün ve ondan önceki gün... bu anlaşmayı uygulamak için BM ve insani kuruluşlarla çok açık ve provakatif bir şekilde çalışacaklarını söylediler" dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Malezya Başbakan Yardımcısı Datuk Seri Ahmed Zahid Hamidi, geçen hafta gözaltına alınan ve basında öncelikle 'kaçırıldı' diye lanse edilen, FETÖ'cü oldukları iddia edilen 3 Türk vatandaşını Türkiye'ye iade ediyor. Malezya'da 'ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları' gerekçesiyle gözaltına alınan 3 isimden İhsan Aslan'ın Malezyalı eşinin 'Türkiye’ye göndermeyin' çağrısına Malezya Başbakan Yardımcısı Datuk Seri Ahmed Zahid Hamidi yanıt verdi; "Türkiye'ye iade edilmesi gerek" dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin ilk uzun menzilli füzesi Bora'nın Sinop'ta başarıyla test edildiği açıkladı.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Kilis'in karşısında bulunan, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD denetimindeki Suriye’nin Afrin İlçesi’nin Türkiye sınırına yakın noktaya Rus bayrağı asıldı. Suriyenin Halep kentine bağlı Afrin İlçesi’nin terör örgütü PYD denetimindeki Parsa Dağı bölgesinde, Kilis sınırına yakın noktadaki bir direğe Rusya bayrağı asıldığı görüldü. Bu gelişmenin ardından sınır hattında güvenlik önlemleri artırıldı.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

ABD'nin terör örgütü YPG'ye ağır silahlar verme kararı Türkiye'nin büyük tepkisini çekti. Tam bu süreçte Wall Street Journal (WSJ) gazetesinden dikkat çeken bir iddia geldi. WSJ'nin haberine göre, ABD, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü mücadelede, iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımının artırılmasına karar verdi. Habere göre, ABD'li askeri kaynaklar bunun ABD tarafından temin edilen insansız hava araçları ve diğer askeri malzemelerin ikiye katlanması anlamına geleceğini söyledi


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Sözcü yazarı Emin Çölaşan, 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişiminin planlayıcısı olmakla suçlanan Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi yolundaki taleple ilgili olarak "Fetullah karar değiştirip ağzını açar ve ötmeye başlarsa; ABD'de, iade öncesinde veya Türkiye'de savcılık sorgusunda ve sonrasında mahkemede ifade verirken öterse vallahi de billahi de kıyamet kopar, Türkiye'de yer yerinden oynar" dedi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir