Zekeriya Öz kimdir?

Zekeriya Öz kimdir?

Zekeriya Öz, 1968 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Bulgar göçmeni bir ailenin çocuğu olan Zekeriya Öz, ilk, orta ve lise öğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimine başladı. 1991 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Zekeriya Öz, bu tarihten 1997 yılına kadar Bursa Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptı. Ardından 1997 yılında Hakim ve Savcılar Sınavı'nı kazanan Zekeriya Öz, Bursa Barosu'ndan kaydını sildirerek savcı oldu.

Askerlik hizmetine 1999 yılında başlayan Zekeriya Öz'e Mayıs 2000'de eksojen obezite tanısı konuldu ve askerliğe elverişsizdir raporu verildi.

26 Eylül 1995 tarihinde ilk göre yeri olan Aydın'ın Çine İlçesi'ne atanan Zekeriya Öz, 3 yıl sonra Bitlis'in Mutki İlçesi'ne atandı. Mutki'de 2 yıl görev yapan savcı Zekeriya Öz daha sonra Balıkesir'in Bigadiç İlçesi'ne atandı.

2004 yılında İstanbul'a Ümraniye'ye atanan Zekeriya Özi İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. Bu görevi sırasında El-Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunmasının ardından başlayan Ergenekon Soruşturması'nı yöneten savcılardan biri de Zekeriya Öz oldu.

HSYK, adli yargı kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ü,özel yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atadı. Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'ne ise Ergenekon, Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi soruşturmalarını yürüten Fikret Seçen atandı. 12 Mayıs 2015 tarihinde HSYK tarafından yapılan açıklamada Zekeriya Öz'ün meslekten ihraç edildiği bildirildi.

Son Dakika Yeni Zekeriya Öz Haberleri

Bakırköy'de bir restoranda düzenlenen silahlı saldırıda Ergenekon davası sanıklarından avukat Kutbettin Kaya hayatını kaybetti. Saldırganın saldırıda Uzi marka silah kullandığı belirlendi.


Yayın Tarihi: 01.11.2017

ABD Büyükelçisi John Bass bugün Ankara'da diplomasi muhabirleriyle veda toplantısı yaptı. FETÖ'nün firari eski savcısı Zekeriya Öz ile irtibatının tespit edilmesinin ardından tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un ardından bir Türk görevlinin daha gözaltına alınmamak için konsoloslukta saklandığı iddia edilmişti. Bass, "ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz" dedi. Krizin ardından iki ülke vize süreçlerini askıya almıştı.


Yayın Tarihi: 11.10.2017

ABD ile vize krizine neden olan Başkonsolosluk çalışanları hakkındaki gözaltı operasyonunda detaylar ortaya çıkmaya başladı. FETÖ'nün 17-25 Aralık 2013'teki kumpası ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin davalarda yargılanan eski polis müdürleri ve askerler, firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmesinin ardındaTutuklanan konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un ABD'de yaşayan o dönemki İran asıllı ortağının kimliği belirlendi. İşte vize krizine neden olan Metin Topuz'un ilk ifadesi...


Yayın Tarihi: 10.10.2017

FETÖ'cü firari savcı Zekeriya Öz’ün 17-25 Aralık’tan bir kaç ay önce ABD İstanbul Başkonsolosluğu adına kayıtlı bir numara ile defalarca görüştüğü belirlendi. FETÖ'cü savcı Zekeriya Öz'ün adliyedeki makamından, ABD Başkonsolosluğu'nda görevli bir kişinin üzerine kayıtlı olan ve M.T isimli konsolosluk görevlisi tarafından kullanıldığı düşünülen telefon numarasıyla yaptığı görüşmelerin 17-25 Aralık operasyonlarından birkaç ay önce gerçekleştirilmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

Şişli'de belediye görevlilerinin dikkati sayesinde eski savcı ve FETÖ firarisi Zekeriya Öz'ün avukatının üzerine görünen iki dairenin darbe girişimi sonrası başkasına devredilmesi önlendi. Daire fiyatlarının 1 milyon ila 5 milyon arasında olduğu belirlendi. Türkiye’den kaçan Öz’ün gayrimenkulleri avukatının üzerine yaptığı belirlendi. 8 Kasım 2013 tarihinde alındığı görülen iki daire üçüncü şahıslar üzerine devir yapılmak istenmiş.


Yayın Tarihi: 19.08.2017

1993 yılında 33 askerin Bingöl’de şehit edildiği saldırıdan kurtulan er Osman Partal, Ergenekon kumpasında nasıl gizli tanık yapıldığını Karar’a anlattı. ‘Gizli tanık Vatan’ olarak dosyaya girdiğini söyleyen Partal, “Ben ifade verdim, Zekeriya Öz ve FETÖ’cü polisler altını doldurdu. Bizi de kullandılar. Öz, ‘çık TV’lere deşifre ol. Ergenekoncular bir şey yapamaz. Onların işini bitirdik’ diyordu” dedi.


Yayın Tarihi: 08.08.2017

Ankara’nın girişimlerine rağmen yaklaşık bir yıldır veri tabanı kullanılamıyor. Interpol, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurt dışına çıkış yapan 'FETÖ’cülerin ismini bildiren Türkiye’yi veri tabanından çıkardı. Karara gerekçe olarak Türkiye’nin kısa sürede sisteme 60 bin kişilik aranan şahış yüklemesi gösterildi. Ankara’nın girişimlerine rağmen yaklaşık bir yıldır veri tabanı kullanılamıyor.


Yayın Tarihi: 05.07.2017

Daha önce Dubai'de masraflarını bir iş adamına karşılattığı, Marmaris'te de firari FETÖ'cü iş adamı Akın İpek'in ultra lüks otelinde yaptığı tatillerle gündeme gelen Zekeriya Öz'ün, Bodrum'da da benzer bir tatil yaptığı ortaya çıktı. Lüks otelin kral dairesinde kendisini ağırlattığı belirtilen Öz'ün burada sabahlara kadar eğlendiği ve bir eskort kızla birlikte olduğu da iddialar arasında yer aldı.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin ve Emre Uslu'nun da aralarında bulunduğu 17 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının ilk duruşmasında Nazlı ılıcak savunma yapmaya başladı. Nazlı Ilıcak, FETÖ üyesi Zekeriya Öz'le çektirdiği kartopu fotoğrafına ilişkin, "Gazeteci olarak bir röportaj yaptım. Röportajda bir fotoğrafla süsleyelim istedim" ifadesini kullandı. Savunmayı yarıda kesen mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Koza-İpek Holding yöneticileri hakkında FETÖ kapsamında hazırladığı iddianamede, İpek ailesinin "sahibi oldukları şirketlerin imkanlarını FETÖ üyelerine kullandırdıkları" belirtildi. Ailesiyle birlikte 30 Haziran-5 Temmuz 2013 tarihleri arasında bu otelde konaklayan ve kayıtlara ismi "Hasan Sezer" olarak işlenen eski savcı Öz'ün 33 bin 881 liralık masrafının holding tarafından karşılandığı ortaya çıktı


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Firari olan FETÖ'cülerin en önemli isimlerinden olan Zekeriya Öz'ün ByLock mesajları ortaya çıktı. Öz, Gürcistan’a kaçıp kendini kurtardıktan sonra Türkiye’de kalanların örgüte sırtını dönmemeleri için onları rüyalarla kandırıyor. ByLock mesajlaşma programıyla örgüt üyelerine ulaşan Öz, rüyasında 'Peygamberi' gördüğünü, FETÖ'yle ilgili mesajları olduğunu aktarıyor.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, 'Erdoğan, Gül'e neden çok soğuk?' başlıklı bugünkü yazısında çarpıcı iddialarda bulundu. 17‐25 Aralık operasyonunda Bilal Erdoğan'ın da gözaltına alınması söz konusu olunca Recep Tayyip Erdoğan'ın oğluna "Abdullah Amcana (Abdullah Gül) git, hemen durumu anlat, bir şeyler yapsın" dediğini aktaran Can Ataklı, Abdullah Gül'ün, Bilal Erdoğan'a, "Bence hiç çekinme, git ifade ver" sözlerinin iki lider arasındaki ipleri kopardığını öne sürdü.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Türkiye'nin konuştuğu Hrant Dink davasında Fethullah Gülen ve Zekeriya Öz sanık oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Hrant Dink cinayetine ilişkin hazırlanan üçüncü iddianamede, tüm şüpheliler hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, aralarında FETÖ elebaşı Gülen ile eski savcı Zekeriya Öz ve jandarma görevlilerinin de olduğu 40 şüpheli hakkında ise ayrıca "kasten öldürmeye iştirak'' suçundan müebbet hapis cezası istendi.


Yayın Tarihi: 24.04.2017

Hrant Dink cinayeti soruşturmasından gelen son dakika habere göre, Fetullah Gülen,Zekeriya Öz, Faruk Mercan, Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan ve Halil İbrahim Koca hakkında yakalama kararı çıkarıldı.


Yayın Tarihi: 21.03.2017

Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli, FETÖ'nün 2. adamı Mustafa Özcan'ın kendisine kitabın dağıtımını engellemek için danıştığını söyledi. Erdemli, Savcı Zekeriya Öz'ün düğmeye bastığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 21.02.2017

FETÖ'den tutuklu diş hekimi Ali İlker Baştan'a basketbolcu Enes Kanter’in,eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara ile birlikte Çengelköy’de çektirdiği fotoğraf soruldu


Yayın Tarihi: 16.02.2017

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında, meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya'nın tutuklanmasına karar verildi.


Yayın Tarihi: 21.10.2016

Anadolu Ajansı'nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Türkiye, eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Almanya'dan iadesini talep etti.


Yayın Tarihi: 27.09.2016

Türkiye, Almanya’dan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi firari savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın iadesini talep etti.


Yayın Tarihi: 26.09.2016

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz dün gece yerel televizyonların ortak canlı yayın programına katıldı.


Yayın Tarihi: 06.09.2016

Hakkında yakalama kararı olan eski Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Öz'ün Batum'da yakalandığı iddiası heyecan yarattı.


Yayın Tarihi: 12.08.2016

17 Aralık soruşturmasının firari savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç için ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.


Yayın Tarihi: 11.08.2016

Meslekten ihraç edilen ve hakkında yakalama kararı bulunan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz hakkında, “Haksız mal edinme" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


Yayın Tarihi: 05.02.2016

Eski savcı Zekeriya Öz'den, yurtdışına çıktıktan sonra ilk fotoğraf...


Yayın Tarihi: 15.10.2015

Eski savcı Zekeriya Öz'ün, "Utanmasını Bilmeyen Savcı" başlıklı bir yazı kaleme alan gazeteci Nedim Şener aleyhine açtığı 30 bin TL'lik tazminat davası reddedildi.


Yayın Tarihi: 06.10.2015

Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Adalet Bakanlığı'na başvuruldu


Yayın Tarihi: 19.08.2015

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zekeriya Öz'le ilgili Almanya'ya çağrıda bulundu. Erdoğan ayrıca, "Türkiye’nin yönetim sistemi fiilen değişmiştir" dedi.


Yayın Tarihi: 15.08.2015

Türkiye’de aranan ve hakkındaki yakalama kararından 12 saat önce yurtdışına çıkan eski savcı Zekeriya Öz’ün, Erivan’dan Almanya’ya geçtiği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 14.08.2015

Ergenekon ve 17 Aralık soruşturmalarının öne çıkan savcılarından, hakkında yakalama kararı çıkarılan ve Ermenistan'a kaçtığı öne sürülen Zekeriya Öz'ün kuzeni Yusuf Öz, açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 13.08.2015

Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Ermenistan'a kaçtıkları tespit edilmişti. Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın iadesi için Dışişleri Bakanlığı’na gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı’na difüzyon mesajı yolladı.


Yayın Tarihi: 13.08.2015

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın iadesi için Dışişleri Bakanlığı'na gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı'na 'difüzyon mesajı' yolladı.


Yayın Tarihi: 12.08.2015

Artvin Valisi Kemal Cirit, eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi.


Yayın Tarihi: 11.08.2015

Haklarında yakalama kararı çıkan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın dün gece yarısından sonra Artvin Sarp sınır kapısından Gürcistan'a çıktıkları anlaşıldı.


Yayın Tarihi: 11.08.2015

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, meslekten ihraç edilen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında yakalama emri çıkardı.


Yayın Tarihi: 10.08.2015

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün attığı tweetler nedeniyle meslekten ihraç edilen eski savcı Öz hakkında resen soruşturma başlattı


Yayın Tarihi: 02.08.2015

Gezi eylemleri sırasında Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı içerisinde eylem yaparken müdahale edilerek gözaltına alınan avukatlar hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.


Yayın Tarihi: 28.07.2015

Zekeriya Öz, Dubai tatilinin masraflarının kendisi tarafından karşılandığına ilişkin belge almaları için Ali Ağaoğlu’nun ofisine yolladığı kişilerle şirket yetkilileri arasındaki tartışma ortaya çıktı


Yayın Tarihi: 23.07.2015

Zekeriya Öz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davaya katılmayarak yazılı savunma yaptı. İşte Zekeriya Öz'ün savunması...


Yayın Tarihi: 23.03.2015

Bolu Cumhuriyet Savcılığı görevinden alınan Zekeriya Öz hakkında Erdoğan'a hakaret içeren tweetleri retweetlemesi nedeniyle kamu görevlisine hakaret suçundan ikinci dava açıldı.


Yayın Tarihi: 07.02.2015

HSYK 3. Dairesi tarafından görevinden uzaklaştırılan Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu övdü.


Yayın Tarihi: 18.01.2015

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon eski savcısı Zekeriya Öz ile görüştüğü iddialarını yalanladı.


Yayın Tarihi: 31.12.2014

17-25 Aralık savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar HSYK 2. Dairesince görevlerinden uzaklaştırıldı.


Yayın Tarihi: 30.12.2014

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret etmekten dolayı açılan dava görülmeye başlandı.


Yayın Tarihi: 11.12.2014

Savcı Zekeriya Öz, kendisine gelen bir tweeti Twitter hesabından paylaştı


Yayın Tarihi: 16.11.2014

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkındaki şikayeti üzerine açtığı dava Düzce 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, ilk duruşma 11 Aralık'ta görülecek.


Yayın Tarihi: 04.11.2014

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ve tehditle suçlanan twitlerinde suç unsuru bulunmadığını savundu.


Yayın Tarihi: 28.10.2014

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.


Yayın Tarihi: 27.10.2014

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında Twitter hesabından paylaştığı mesajlar nedeniyle inceleme kararı aldı.


Yayın Tarihi: 12.09.2014

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, gece yarısı sosyal paylaşım sitesi Tweetter'dan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 07.08.2014

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 06.08.2014