9 yaşındaki üniversiteli!

ABD’de 9 yaşında üniversiteye giden, IQ’su 148 olan 9 yaşındaki dâhi Tanishq Abraham’ın en büyük merakı evrenin sırrı.

9 yaşındaki üniversiteli!

ABD’NİN California eyaletinde yaşayan Tanishq Abraham isimli 9 yaşındaki çocuk, üstün zekasıyla çevresini şaşırtıyor.

Babası Taji Abraham yazılım programı mühendisi, annesi veteriner olan Tanishq, 2 yaşında 1’den 100’e kadar saymayı başardı, 4.5 yaşında standart zeka testlerinde yüzde 99’un üzerinde başarı sağladı. IQ’su 148 olarak belirlenen minik dâhi, 4.5 yaşında “üstün zekâlılar kulübü” olarak adlandırılan Amerikan Mensa adlı topluluğuna girdi. Hürriyet'in haberine göre genç dâhi, geçen sene de 8 yaşında iken California’daki Amerikan River Üniversitesi’ne kabul edilen en genç öğrenci oldu.

Profesör Stephen Sterling, “Üniversitenin en başarılı öğrencisi. Diğer öğrenciler de onu seviyor, saygı gösteriyor” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
Gelsin türkiyede kpss sınavına girsin bakalım bişey yapabilecekmi ! Soruları çalmadığı müddetçe bişey yapabileceğini sanmıyorum !
Bizde olsa kovarlar cok zekisin diye hapse filan atarlar ne yazıkki...
zekasından dolayı güzel ülkemde hapse atılan birini söylesene. işiniz gücünüz karalamak. her olaydan sonra bizim ülkemizde olsaydı diye başlayan ve sonu kendi vatanına milletine hakaretle biten yorumlar herhalde sadece bizim ülkemizde oluyordur.
ülkeni karalamak amerika yada avrupa sempatisini körüklemekten başka bir şey değil..üstün zekalı çocuklar senin ülkene hizmet etmiyorlar bilime hizmet ediyorlar..yani senin çocuğun senin ülkende kalmıyor üstün zekalıysa eğer."biz de olsa" klişelerini türetmekten vazgeç.böyle kurumlar bir maili bile cevapsız bırakmıyorlar..aile bilinçliyse bağlantı kurar dış kurumlarla..
camdibili, neden böyle olduğunu bir düşün istersen. ozanların yakıldığı, aydınların öğrencilerin hapislere tıkıldığı, tecavüzcülerin korunduğu sapıkların elini kolunu rahatça sallayarak gezdiği, yozlaştırıldığımız bir ülkedeyiz...
Atmalannnnn
çok haklısın camdibili3509 biz kendi milletimizi yücelteceğimize hep aşağılamakla meşgulüz zamazingo32 nick cuk diye oturmuş
camdibili3509 Hezarfen Ahmet Çelebi araştır osmanlıdan neden sürülmiş
camdibili bu ülkede hecelemeden okumaya başladı diye dayak yiyen öğrenciler var.
Örnekler var önümde Türkiyede projeleri sallanmayıpta yurt dısında aynı projelerle milyonlar kazanan tanıdıgım insanlar var üstün zekalı okulumuz var evet dogru ama kac cocugumuz faydalanabiliyor ? Türkiyede 10 bin e yakın üstün zeka insan oldugunu biliyor muydunuz ? Ne yazkki hayır. (:
üstün zekalılar okulu mensanın türkiyede de bir ofisinin olduğunu biliyomusunuz boş boş sallıyosunuz..her sene sınav yapılıyor.."genetik olarak bizim ülkemiz de böyle bir zekanın çıkması imkansız"diyen aklı kıt arkadaş..Mimar sinanın yaptığı eserlerin bugün ki teknolojiyle bile hala sırları çözülememişken sen neyin kafasındasın?? suakarsı arkadaş..TARİHİNDEN BİR HABERSİN ECDADINDAN BİR HABERSİN!bir de genetikten bahsediyorsun!!
Mimar Sinanin ermeni asilli bir devsirme oldugunu sanirim biliyorsunuzdur...
mimar sinanın devşirme olduğunu bilmiyormusun yakışıklı
sen gerçek bir sı9ır sın :)
O tespiti yapan arkadaş bugünden söz ediyor. Bugünün yoz, kıymet bilmeyen, akla ve bilime değer vermeyen, çıkarcı zihniyetinden bahsediyor. Hemen geçmişe sarılın, hemen geçmişle övünün! Şu eziklikten vazgeçin artık! "Bugün bir Mimar Sinan çıkaramıyoruz." demen gereken yerde halâ yok tarih, yok ecdad edebiyatına sarılıyorsunuz. Burada bir "kıt" varsa ı da sen ve senin gibilerdir!
Kavgaya gerek yok, genetik olarak bizim ülkemizde böyle bir zekanın çıkması imkansız zaten, sanırım hintli bu çocuk, hint fakiri deyip geçen bizim zihniyeti tartışsak daha güzel olur, bizde zeka gibi değerler değil, zenginlik mal mülk gibi değerler ön planda tutulur ve sonucundada doğal olarak zihinsel gelişme ters tarafadır, şunun şöyle arabası var, bunda şöyle ev var, onda para yok fakir, ooo çok zengin saygı duyup her dediğini yapmak şart gibi zihniyetler geliştirmişiz, yeni nesilde ne görürse öyle gidiyor işte yapacak bişey yok
doğru söz katılıyorum.!!
Bizim ülkemizdeki zeki insan sayısı dünyanın hicbir ülkesinde yoktur bundan emin olun lütfen o yüzdendirki batı ve abd bizden korkuyorlar orta doguda tek cekindikleri ülke Türkiyedir.Ayrıca zeki insan cıkmaz genetik diyorsunuz ama Türk Tarihine göz gezdirmenizde fayda varki o dehaları görebilesiniz ve halada nasada olsn baska kuruluslarda olsun üst düzey yöneticilik verilmiyor ama bir cok calısanımız var.
ben bir buçuk yaşında pazar yerinde annemin yanından kaçıp evi buldum kimse inanmadı benim evi bulabildiğime hiç ders çalışmadan ilk okul bitti orta öğretim açık öğretim sadece sınavlar lise açık öğretim 614 sayfa kuranı kerimi harfi harfine ezberledim üniversite sınavında hukuk kazandım hiç ders çalışmadan sadece gördüklerim ve duyduklarımla kimse beni üniversiteye almadı nedeni lise son sınıfta bir başkasıyla benim cevap kağıdımın 100 de 100 aynı olması adını bile bilmediğim birinin yüzünden bu şans mı şimdi kadermi
Bu bir coguna KAPAK olmustur umarım. (:
bizde olsa bu çocuk mendil sattırırlar yada torba tuttururlar
sen mendil satmadığına göre zeka geriliğimi var acaba düz mantıkla bu sonuç çıkar ortaya:)
efsane annene söyle seni tekrardan geri dönüşüm kutusuna alsın
katılıyorum, bizde olsa bu çocuğun kafası çalışıyor elleri ayaklarıda işe yarasın simit satmaktan başlasın üçe alıp beşe satsın ticareti öğrensin insan sarrafı olsun hem ailesine hem kendisine baksın derlerdi, büyüyünce zengin olur önüne geleni kazıklamayı en iyi şekilde yapardı.
çocuğun hayatını karartacaklar. yazdıklarına yönlendirseler, çocuğa büyük hayırları dokunur. para her zaman güçtür.
çok üstün zekalı insanların ileride ortaya birşey koyması normal zekalı insanlara göre çok daha zor olduğunu biliyorum. Zeka tek başına bir anlam ifade etmiyor yani. Tek yaptıkları varolan bilgileri hızlı öğrenebilmeleri, ortaya birşey koyamıyorlar.
çocuk tr de doğmadığı için ne kdr şükr etse azdır.
vay be.
Türkiye'de zeki olmak dershane gibi para tuzaklarına bedava gidebilmek demektir . Dershaneler para tuzağı, bunlara örnek olarak : Anafen , Uğur ders(!)haneleri örnek olarak verebilirim. Bu çocuk burada yaşasa bu aptal insanların tuzağına bedava düşebilir ders(!)haneye giden koyunlardan biri olabilirdi. Yatıp kalkıp haline şükretmesi lazım .
Cuk diye oturdu diye buna derler. (:
ABD de zeki Türkiyeye gelsin geçim sıkıntısı işsizlik terör birde at yarışı gibi sınavdan sınava girsinde evrenin sırlarından önce Türkiye nasıl bir ülke onu çözmeye çalısır bir bakarsan 3 cü dünya devleti bir bakarsan 1 ci dünya devleti
malesef bizde zeki öğrencilerin başarısını artırma yönünde eğtm yapmak yerine tüm çocuklarımız orta zekaya çekme ye çalışılıyor . kaynaştırma eğitmi denilen bir saçmalık sınıf ortamını bozan bu durumu görmezden geliyoruz.bizde kalıplaşan eğitimle hiç görülmemeştir böyle bir durum darısı bizim eğitim sistemimzebizde kafası bira çalışan öğrencileri özel okullar toplar sonra dünyada ilk beş yüze girecek üniversitemiz olmaz.üniversitelerin tek derdi siyasetle uğraşmak.bilim hak getire.
Böyle haberlere inanmayın,zeka sayısal olarak tespit edilemez,zeka daha çok madde özkütlesine benzer,sadece zeka düzeyi belirtilir,parlak zeka veya üstün zeka gibi...Zeka,gücü temsil eder,herkesin kafası aynı büyüklüktedir ama zeka düzeyleri farklıdır,balon cıvadan büyüktür ama cıva daha ağırdır...
biz daha 4+4+4 şeklinde dini duyguları barındıran okulları okutmaya geçiş yapalım . din elbette öğrenılmesı gereken bir derstir ancak okulların taaa içinde camı hocalarıyla değil aklıselim insanlarla ve bu konuda uzmanlaşmış kişilerden alınmalı . ah benım %60 ı ... ülkem
türkiyede bunun gibisi mi yok. var tabi ki ama hemen amerika el koyuyor amerikaya hizmete gidiyor.
Gerceklerden kacamazsınız beyler bayanlar kendinizi kandırın yok bizde olsa demisimde yok fasa fiso yok bizi asalıyormusumda GERCEKLER ACIDIR GERCEKLERDEN KACAMAZSINIZ ! Mahir kardesim vermis cevabı saygılar..
Diğer Haberler