Bilgi ilk kez başarıyla ışınlandı

Bilim insanları, tarihte ilk kez bilgiyi bir noktadan bir noktaya ışınlamayı başardı.

Bilgi ilk kez başarıyla ışınlandı

İsviçre’de yapılan deneyde, bir bilgisayar işlemcisine benzeyen katı hal devresinde saniyede 10,000 bitlik bigi A noktasından B noktasına aktarıldı.

Hayatta bir tek bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan ‘teleportasyon’, yani ışınlanma, ilk kez gerçeğe dönüştü. Zürih’te bulunan Feeral Teknoloji Enstitüsü’nde (ETH) yapılan deneyde, saniyede 10,000 bitlik veri, aralarında 6 milimetre mesafe bulunan A ve B noktaları arasında ışınlandı.

Elde edilen başarı, Uzay Yolu’nda gördüğümüz gibi henüz insan gibi büyük kütleli canlı/nesneler için geçerli olmasa da, gelecekte kuantum bilgisayarlar ile elde edilebilecek inanılmaz işlem gücüne dair önemli bir örnek sundu.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim insanları mikron ölçekli üç elektronik devreyi 7x7 mm’lik bir bilgisayar işlemcisi üzerine yerleştirdi. Devrelerden iki tanesini gönderici mekanizma olarak işlev görürken, geride kalan bir tanesi alıcı görevini üstlendi.

Deneyde, işlemci mutlak sıfır noktasına yakın bir dereceye kadar soğutuldu ve ardından devrelerden akım geçirildi.

Mutlak sıfır, termodinamik ısı ölçeğine göre bir sistemden daha fazla ısının çekilemeyeceği noktayı temsil ediyor. 0 K veya -273.15 C olarak bilinen bu sıcaklıkta, hiçbir bireysel molekülün hareket edemeyeceği kabul ediliyor.

KUANTUM BİLGİSAYARLAR ÖNEMLİ ADIM
Son derece küçük ölçekte ve dondurucu soğukta yapılan deneyde, devredeki elektronlar (kubit olarak adlandırılan kuantum bitleri) kuantum mekaniğine göre tepki göstermeye başladı. Çapraşık, yani bağlantılı hale gelen kubitler, fiziksel olarak birbirlerinden ayrı kaldıklarında bile aynı kuantum durumunu sergilemeye başladı.

Deneyde, gönderici devredeki kubitler, alıcı devredeki kubitlerle çapraşık duruma geldi. EHT ekibi, gönderici devrelerdeki kubitlere bilgi kodladı, ardından alıcı devredeki kubitlerin kuantum durumunu ölçtü. Araştırmacılar, gönderici devredeki kubitlerin kuantum hallerinin, anında alıcı devreye aktarıldığını tespit etti. Kısaca, bilgi iki devre arasında ışınlandı.

Gerçekleştirilen yöntem, elektronları kablolar aracılığıyla veya radyo dalgalarıyla havada taşıyan bilgisayarların yaptığından çok farklı. EHT’de yapılan deneyde, tek bir veri parçası bile fiziksel olarak mesafe kat etmedi. Tersine, bir noktada yok olup, bir diğer noktada belirdi.

Geçmişte yapılan benzer deneylerde kuantum bitlerinin transferi daha büyük mesafeler için yapılmış ancak etkinlik çok düşük kalmıştı. EHT’de yapılan deneyde, saniyede 10,000 bit veri ışınlanmasıyla kuantum bilgisayarların inşa edilmesini sağlayacak bir performans elde edildi.

Discovery News’e açıklama yapan araştırma ekibinin başında yer alan Andreas Wallraff, “Bir düğmeye basarak ışınlanma işlemini her zaman yapabiliriz” ifadesini kullandı.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
şimdi yarın dinciler çıkar biz biliyorduk var kuran-ı kerimde derler...
BİLYOR İSEN KONUŞ İBRET ALSINLAR BİLMİYOR İSEN SUS .
adnan oktar soyler dımı :))
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) MİRACINI ARAŞTIR.EĞER BİLMİYOR İSEN SAYGI DUYACAKSIN.HAKARET TARZI YAZMAYAKSIN.
İNANMIYORSAN BİLE İNANLARA SAYGI DUYACAKSIN.DUYMUYOR İSEN DE SUSACAKSIN.EĞER İKİSİNİDE YAPMAZ İSEN DİLİNLE SIKINTIN VAR DEMEKTİR.
Sen dinsizmisin.?
Allah insanın yapamayacağı hiç birşeyi insanın aklına getirmez bunu yarın değil dünde söylüyorduk ama senin gibi cahiller anlamaz
Tabi ki Kuran'da var, öldüğünde bedenin bu dünya çukurunda ruhun arşa ışınlanır, hemde arada o bilgisayar çipleri olmadan Allah C.C kudretiyle olur ,sonra tekrar sura üflenince tekrardan ruhun bedenine ışınlanır ve sorgu başlar. Derler ki Kuran-ı kerim okudun mu erhan_doner ?
şimdi bizim koyunlar dinsizlik,şirk gibi saçmalıklarla ortaya çıkarlar.
IŞINLAMA GERÇEKTİR İLK İNSANLARDAN SAYILIRIZ BU ALEMDE GÖRÜNTÜ HALİNDEYİZDİR.:v
Mantıken haklısın :)
erhan döner galiba sen dinsizsin.....yüce RABBİMİZ kuranda bugün bile hayretle karşılanan birçok gerçeği yansıtmıştır...örneğin sizi bir çiğnemlik etten yarattık , bir damla sudan yarattık örneğin gezegenlerin bir yörüngede yüzdükleri örneğin tatlı suyla deniz suyunun karışmaması (cebelitarık boğazı) daha sayımı lan zırtapoz.....dinsiz ateist sizin gibiler anlamak istemez zaten yarın mahşer gününde hesabı sen vereceksin senin gibiler verecek tabiki biz günahkar kullarda vereceğiz ama ALLAH a inanmayan ebedi cehennemden çıkmayacak karar sizin kurtuluş herkesin elinde.....
katılıyorum arkadaşım ama bu dinsiz ve ALLAH a inanmayanların YÜCE RABBİMİNDE dediği gibi ne kulakları duyar nede gözleri görür onun için ALLAH onları ıslah eder inşallah ne kadar anlatsan onlara boş......
öyle birşey yok ben sadece o klişeden sıkıldığım için o şekilde yorumladım...
Dincilik yerine akıl ve bilim koyarsan sınırlar ortadan kalkar...
Zaten yıllar önce tesla bir gemiyi bir yerden bir yere ışınlayıp geri getirmişti.Birazcık araştırırsak bu olayın yıllar önce gerçekleştiğini görebiliriz.İnsanlık adına zararlı olacağına inanıp formülleri yok etmiştir.1 hafta sonra otel odasında ölü bulunmuştur.
onun tamamen ikinci dünya savaşını etkilemek için amerikanın bir oyunu olduğunu biraz araştırırsan görürsün.
bu gemi olayı gerçekmi bilmem ama diyeceyim tek şey bu dünyada benim bildiğim en zeki ve zamanın ötesinde olan tesladır . eğer bir cümlede tesla geçiyorsa onun gerçek olma ihtimali vardır
bu dediklerin tamamen yalan ve saçmalıktır. İnternette her okuduğunuza inanmayınız
Senin o gemiyi ışınlama dediğin olay bugün David Copperfield'ın ilizyonlarından öte birşey değil..
Bildiğimiz wifilen bu :)
anlamadığım şey saniyede 10000 bitlik veri 10Kbps olmuyormu. 10 sene önce dial up modemler 56Kbps hızında değilmiydi. nasıl bir ışınlama tam anlayamadım.
anlamasanda olur..
dinsizler Hz. Süleymanın hayatını inceleyin isterseniz ondan sonra konuşun bilimsel bir saçmalıkla açıklama getirirsiniz onada eminim
attığım yoruma açıklık getireyim herkes okuduktan sonra dinsiz damgası vurmuş. kaçınız beni tanıyor hiçbiriniz. öyleyse önyargılarınızı bir kenara atın. ben o yorumu bir klişeden sıkıldığımdan protesto amaçlı yazdım. bilmem anlayabiliyormusunuz.
Yaw ne demek ilk defa bilgi ışınlandı.. ben 4 sene önce lazer ile ses aktardım o bilgi değilmiydi? ilk defa nasıl bilgi ışınlanmış?? hem ışınlanma ile bilgi ışınlamanın ne ilgisi var.. haber başlığı ilk defa bigisayar cipi olarak ışınlanma kullanıldı deseydi olabilirdi.. uzay yolundaki ışınlanma ile çip içindeki ışınla bilgi aktarımı arasında hiçbir bağ yok.. saçmalardan seçmeler ....
zaten teknolojinin ilerlemesini sağlayan hollywood değil mi birileri hayal kuruyo yazıyo birileri de bu gerçekten olabilir mi diye araştırıyor
Diğer Haberler