Bir Karadeniz cenazesi...

Giresun'un Görele ilçesine bağlı Köprübaşı beldesi Karakeş mahallesi sakinleri yollarının olmaması nedeniyle ağır kış şartlarında cenazelerini teleferikle taşıdılar.

Bir Karadeniz cenazesi...

İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hayati Cesur'un (56) cenazesi Giresun'un Görele ilçesine bağlı Köprübaşı beldesi Karakeş mahallesindeki mezarlığa ağır kış şartları ve yollarının olmaması nedeniyle teleferikle taşındı.

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/cenazeyi-teleferikle-tasidilar-bir-karadeniz-cenazesi/9408/239956/sayfa/1/)

Cesur'u yakınlarından Rıdvan Cesur, yolları olmadığı için hastalarını ve cenazelerini ağır kış şartlarında ilkel teleferikle taşıdıklarını söyledi. Cenazelerini yolları olmadığı için cenazelerini ilkel teleferikle mezarlığa götürdüklerini belirten Rıdvan Cesur, "Babam ve annemin cenazesi gibi ağabeyim Hayati Cesur'un da cenazesini mezarlığa uzunluğu ve yüksekliği 100 metre olan teleferikle götürüyoruz. Hastaneye ve günlük işlerimizi takip etmek için teleferiği kullanıyoruz" dedi.

Görele-Aydınlar Karayolu'nun 41 sene önce yapıldığını kaydeden Cesur, "41 senedir yolumuz olmadığı için yiyeceğimizi eşyalarımızı ve kendimizi ilkel teleferikle karşıya geçiriyoruz. Evimizin yakınındaki komşularımızın yerlerinden geçecek olan yola izin vermedikleri için çok yanlış olmasına rağmen ilkel teleferikle evimize gidip geliyoruz. Komşularımıza yalvardık bize 60 santimetre genişliğinde bir yol verin, sadece karşıya geçecek köprü yapacağız dedik yine vermediler. Köprüyü yapmış olsaydık bu gün bizim cenazemiz ilkel teleferik yerine omuzlarda mezarlığa gidecekti. Bu köprü konusunu Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'le görüştüm bana belde olduğu için ilgilenemeyeceğini söyledi.

Vali bey haklı olabilir ama bizde çok mağduruz. Bu konuda bize yardımcı olmak isteyen Köprübaşı Belediye Başkanımız Abdullah Topçu, yer sahiplerinin rızası olmayınca oda bir şey yapamıyor. Bizler ne yapacağımızı şaşırmış bir şekilde bekliyoruz" dedi.

Demirden bir köprü yapmayı düşündüklerini ifade eden Köprübaşı Belde Belediye Başkanı Abdullah Topçu ise "Buraya bir demir köprü yapmak için planını projesini hazırladık ama maalesef yer sahipleri ile anlaşma sağlanamadı. İleri gelenlerimizden de destek gelmeyince köprü yapamadık. Bu çağda eğer biz hala ilkel teleferiklerle uğraşıyorsak demek ki bizim daha çok işimiz var demektir. Yol demek medeniyet demektir" şeklinde konuştu.

[Bir Karadeniz cenazesi](http://haber.video.mynet.com/detay/Bir_Karadeniz_cenazesi/1408639/ "Bir Karadeniz cenazesi") | [video.mynet.com](http://video.mynet.com "http://video.mynet.com")
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
BU OLAY DOĞUDA OLSA ....BDP.... AYAĞA KALKAR...MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERİLİR..NERDE DEVLET.... NİDALARI YAYGARASI KOPARILIR..İŞTE T.C NİN KÜRTLERE REVA GÖRDÜĞÜ HAYAT DER...CEHAP TA ELLERİNİ OĞUŞTURUR...MHP...DURUMDAN VAZİFE ÇIKARIR...! AMA OLAN BENİM VATANDAŞIMA OLUR...AMA BİZ SES ÇIKARMAYIZ..İÇİMİZE ATARIZ...DEVLET SAĞOLSUN DERİZ...VATANI VE AÇ İNSANI DÜŞÜNÜRÜZ... KARADENİZLİLİK BU ....GERİSİ TEFERRUAT..
Karadeniz insanı (özellikle doğu karadeniz) devletten birşey beklemez kendi imkanları ile herşeyini yapar. Hem becerikli hem vatanseverdir. Güneydoğu yada doğu anadolu insanı gibi nankör çirkef vatan haini herşeyi çalışmayıp devletten bekleyen üremeden başka birşey bilmeyen insanlardan ibaret değildir. Örnek alsınlar biraz ve utansınlar.
süper yorum helal olsun
sen kendini tarif etmişsin. dediklerinin karadenizlilikle alakası yok. her tarafa atmışsın ama akepeye torpil yapmışsın. bunu bile siyasi çamura malzeme yapan karadenizli olmaz.
cami yaptırma derneği yerine köprü yaptırma derneği kurun.
aynen takılıyorum herşeycamide bitmiyor insanlar evlerindede ibadetini yapar her mahallede 2 3 tane cami var bu kadar olmaz yap adam akıllı her mahalleye 1 tane büyük cami diğer küçük caminlerin yerinede okul yap gençleri bilençlerdir bu ülke hangi zorluklardan geçtiğini anlat atatürk ü anlat kütüpahe yaptır gençleri çekmeye yönelik çalışmalar yap. köylülülerin azarisinide 12 den önce alıcaktın veya söylecetin yanlış yapmış :)
Cami yaptırma derneğimi ? Öyle bi dernekmi var ? İşte bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş bir yurdum insanı. Cahil bir idrak cücesi.
O dana çok ne yazdığını bilmez densiz desek daha iyi olur..!
bence köprüleri kullandığın kadar camileride kullan çünkü en son uğrayıp gömüleceğin yer orası unutma. uğraşmayın bu camilerle bu kadar onlardan kimseye zarar gelmez.
EFE SEN GİT KENDİ MEMLEKETINLE İLGİLEN SANANE CAMİ YAPTIRIYORSAK
anladığım kadarıyla sende kürtsün ve alevisin böyle konuştuğuna göre sen rahat ol koçum bize karadenizli derler camide yaparız güneş gelmiyor diye dağda yıkarız köprüde yaparız.sizin bu ülkede aldığınız her nefes benim zoruma gidiyor ve haram olsun ayrıca bu ülkede size yapılan hiç bir şeyi haketmiyor alçaklıkta kimseye pabuç bırakmadığınızı bu yazınızla acıkça belli ediyorsunuz..
KARADENİZ İNSANI MERTTİR CEFAKARDIR VE TOPRAĞINA BAĞLI BİR KÜLTÜRÜ VARDIR KARADENİZLİNİN BU BUHSİ GEÇEN HABER BELKİ ESPRİ MAYETINDE YAYINLANMIŞ OLABİLİR AMA EMİN OLUN BİZİM KARADENİZ İNSANI İSİN KOLAYINA KAÇMAYI PEK DÜSÜNMEZ ÜŞENGEÇ DEĞILDIR KARADENİZ İNSANINI ANLAMAK SABIR ISTER ANLAMAK ICIK SABREDEMEYENEDE SELAMET EDER...
karadeniz işte dünyada tek bundan başka yok... kerpiç insanlar
kerpiç insan mı devlet ilgilenmiyosa insanların ne suçu var burda tabii biz kürtler gibi ayaklanmıyoruz ya yok yol yok falan demiyoruz ya suç elbet bizim sende haklısın .!
en azından senden daha insanlar o kesin. senin gibi taş kafalı değiller.
'Kerpiç' diye adlandırdığınız insanların ölüye sonsuz saygısı var ve çaresizlikten bu tür yollara başvuruyorlar, onları bu hale düşürenler utansın, kimsenin eleştirmeye ve küçük görmeye hakkı yok!
kerpiç insan da ne demek ne gördün karadenizlilerden. bilende konusuyo bilmeyende...
'Kerpiç' diye adlandırdığınız insanlar çaresi olmadığı için böyle yapıyor ve ölüye sonsuz saygısı var, onları bu hale düşürenler utansın kimsenin eleştirmeye ve küçük görmeye hakkı yok!
medya nerelerde..güneydoğuda olsaydı günlerce bu haberi manşetlerden düşürmezlerdi..karadenizin yüksek yerleri güneydoğudan farkı yok.....
LAZLAR devlet ilgilenmedigi icin böyle oluyor diyo haberin devamını okumuyorlar LAZ OLDUKLARI İCİN köprü yapmaya calıstık proje cıkardık köylü yerini satmadı diyo LAZ olmasa gelecegini düsünür ona göre hareket eder kafa calısmıyo köprümü bi karıs toprakmı hangisi karlı çözemiyor sonra gelip devlet yardım etmiyo diyolar akılsız yorumcular
SEN LAZLARI AŞAĞILAMA LÜKSÜNE SAHİP GÖRÜYORSAN KENDİNİ ZATEN AYŞAĞILIK BİRİSİN DEMEK YETERLİ SANA.
somurge1 ne kadar terbiyesiz bir mahlukat olduğunun farkındamısın acaba? Senin gibi soyu sopu belirsiz değil Karadeniz insanının(senin tabirinle aşağıladığın "lazların") Kanuni Sultan Süleyman bile TRABZON doğumludur. Yöre insanından daha vatansever insan ülkenin neresinde var acaba?
arkadaş iyide her köyün bir mezarlığı olur oraya gömersin ne diye taşıyosunuz anlamadım
Oğuzhan bey dikkat ederseniz cenaze istanbul'dan getirilip köye götürülüyor zaten:)
İşte vefakar ve cefakar Karadeniz İnsanı... Sorsan hiçbirisi Devlete veya hükümeete lanet okumaz.. Kendi emeği ve zekasıyla çözüm yolları arar bulmaya çalışır.. Daha karadenizde buna benzer çok ağır koşullarda yaşayan inanın binlerce insan var.. Terörü ve isyanı ekonomik geri kalmışlığa lanse edenlere İTHAF olunur...
Çok değil bundan 3-5 sene önce bu teleferik gösterildiğinde KARADENİZ zekası deniyordu; şimdi ne olduda isyan bayrakları açtı bu zeki insanlar.Yada o konuşanlar başka ülkeden mi? Ben bunu merak ediyorum...
adam kendilerinin geçmesine değil cenazenin öyle geçirilmesine isyan ediyor arkadaşım önce bi anlayarak dinle sonra yorum yap...
bu nasıl bir haber 'bir karadeniz cenazesi' sadece karadenizdemi ulaşımı zor köyler var güzel ülkemizin bütün bölgeleri düzlükte birtek karadeniz dağlık dimi. bunu bir ayıp olarak göstermek işte bu çok büyük bir ayıp. asıl suçlu kim biliyormusunuz seçim zamanında yollar, köprüler vadedip seçimden sonra ortadan kaybolan ve karadenizi küçümseyecek haberler yapmanıza sebep olanlardır. aslında meftayı kar dinene kadar gömmeyip bekleteceklerdi sizede haber çıkmayacaktıda ne yazıkki biz karadenizliler diriye olduğu kadar ölüyede saygı duyarız.
köprü projesini toprak vermeyenler yüzünden iptal ettik diyo gökyüzünden halatlar sarkıtıpta yapacak halleride yok.... kafasızlar her eyrde sorun cıkarıp sırf kendini düsünüyo sonra dert yanıyo
ZEYNEP NANIM KILSE KARADENIZ INSANINI ASAĞILAYAMAZ BU HABERI YAYINLAYANLARINDA ASAĞILAMAK GİBİ BİR DENKLEM ICERİSİNDE OLMADIKLARINI DÜSÜNÜYORUM.
allah rahmet eyler inşallah..
Türkiye ders alsin burada insanlar kendi imkanlariyla yapiyorlar bunlari devletten yardim istemiyor ulkesi icin canini veriyor herseyinden cok devletini seviyor. Lanet olasi oturduklari yerden ekmek bekleyen ulkenin zararina calisan yalandan hak hukuk diye bagirip zevkine alemini onlarca cocuk yapip devlete zarar verenler utansinlar nasil insan olduklarini bir daha dusunsunler her turlu zorbalik ve yolsuzluk kirli islerle devletten hizmet bekleyenler utansinlar devlet vatandasini gorsun kimler ne cileler cekiyorlar ulkesine nasil sahip cikip zamani gelince sehit ve gazi oluyorlar herkes gorsun
HAKSIZLIĞI ÖNE SÜREN KÜRTLERE SORU BUYRUN BURDAN YAKIN GÜNEY DOĞOMOM HER YAYLASINDA HER MEZRASINDA HER KÖYÜN DE ASVALT VAR FAKAT GÖRÜYORSUNUZ Kİ KARADENİZLİ HEMŞERİLERİMİN CEFAKARLIĞI SORARIM AYRIMCILIK VAR DİEN ŞAHISLARA BUNA CEVAP VERİN
Allah rahmet eylesın .oyyy verdikleri insalara baksınlar ..
basinda akil olsa bunu ders olarak ulkeye tanitir anlatir gosterir zaten basin denilen sey yalan ve yalakalik aklina getiriyor insanlara bu ulkemiz ve dunya icin bir derstir dalga gecilip espri konusu yapilacak birsey degildir. Yazinizda espri de yapin ama ders te verebilecek kadar zekaniz olsun ama nerede baltalamak ruhunuza islemis ulkenin gelecegi cikari dusunulmez birileri dusunulur yalakalik once gelir. Burada ders vardir ulke vatandasi olmak nedir burada gorulur. Sitem edilmez yapilir ve fayda saglanir. Oturup zevk yapip hersey devletten beklenmez insan olana ders vardir ama nerede?
köyler yokuş her yere yol vurulamıyor benim yakınım 45 dak. felçli haliyle 6 7 kişi bi battaniyede patike yoldan indirdiler şuda var ambulans için aradığımızda ambulans yok dediler gittik hastaneye ambulans dolu acil.de hasta çok azdı meclisdeki maaşlara %100 zam ama köylere yol köprüye gelince hiç bişey yok seçim zamanı ancak çıkılır meydana....
giresundan enson seçimde yüzde kaç aldilar ona bak sen
Diğer Haberler