Bu gezegenin bir yılı sadece 8.5 saat

‘Kepler 78b’ adı verilen bu gezegen, kendi güneşi etrafındaki dönüşünü sadece 8.5 saatte tamamlıyor.

Bu gezegenin bir yılı sadece 8.5 saat

Gün boyu işte geçirdiğiniz vaktin ya da gece uyuduğunuz sürenin, 700 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegende tüm seneye eşit olduğunu hayal edin. ‘Kepler 78b’ adı verilen bu gezegen, kendi güneşi etrafındaki dönüşünü sadece 8.5 saatte tamamlıyor.

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)'den bilim insanları, Dünya ile aynı boyutlardaki gezegenin, şimdiye kadar keşfedilen en kısa yörünge sürelerinden birisine sahip olduğunu bildirdi. Kendi güneşine hayli yakın olan Kepler 78b, bilinen yaşama elverişli değil. Yüzey sıcaklığı 2760 dereceyi geçiyor. Gezegenin kendi yıldızına olan yakınlığının, Merkür’ün Güneş’e olan yakınlığından 40 kat fazla olduğu belirtiliyor. Yüzey yapısının hareket halindeki bir lav okyanusu olduğu ve gezegenin tamamen demirden oluştuğu düşünülüyor.

Kepler 78b, alevler içindeki yüzeyindeki materyallerin sebep olduğu radyasyon kombinasyonlarından yansıyan ışımalar sayesinde bilim insanlarının dikkatini çekti. MIT profesörlerinden Josh Winn, “Aslına bakarsanız, bu gezegenin yok olmama sebebi onun çok yoğun bir kütleye sahip olması. Bu özelliği, gezegeni daha da inanılmaz kılıyor” dedi.

Gezegen, çözülemeyen arızası sebebiyle faaliyet dışı kalan Kepler uzay teleskopunun daha önce gönderdiği verilerle keşfedildi. Araştırma sonuçları The Astrophysical dergisinde yayınlandı. (CİHAN)

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
gökyüzüne baktığımızda sayamıyacağımız kadar yıldız göryoruz..mutlaka bir tanesinde yada binlerce tanesinde yaşanabilir bir gezegen var ..beni sevdiğim insanı bir uzay aracına koysun göndersinler birdaha gelirsem dünya ya ne olim..bıktım savaşlardan insan öldürmelerden haksız kazançdan .. yaşanabilir bir gezegen olsun ve içinde meyva sebze olsun hayvanlar olsun hiç bir insan yada savaşçı mahluk olmasın gönderin gideyim...iğreniyorum yahu şu dünyadan neyini paylşaşmıyorsunuz ki...birbirinizi öldürüyorsunuz başkasının hakkını 10000 kişinin yiyeceğini bir kişi yiyor batırdınız heryer pislik içnde
bana göre kurdukları yeori yanlış neden bütün gezegen illada netalden oluşsun kibirde şunu düşünelim dünyamızdada bir çok yanardağ lav püskürtüyor neyani lav olunca illada metalmi olması lazım bu lavların eğer öyle olsaydı şimdi dünyamızda demir olurdu bütüm yapılar bunuda geçelim ozaman Güneşimiz tamamen metalden oluşması gerekmezmiydi ha gezegen metal ağırlıklı olabilir ama tamamen metal değildir birde bulunduğu yerdeki güneş nasıl bu gezegen metal olduğu ve yakın olduğu halde kendine çekmemiş bu gezegeni daha birçok soru üretebilirim ama önce bukadarının cevaplanması lazım bana
1 günde 3 yaş, abi düşünsene 30 günde 90 yaşına gireriz valla.
Hemen ordan bi arsa çevirmek lazım :P
her sabah uyandığımda bir yaş daha yaşlanmak :D
O zaman hayattan nasıl bir tad alacam ki :)
bir gün uyurum, bir gün çalışırım, bir gün gezerim eğlenirim
Sanırım bir yıl uyurum, bir yıl çalışırım, bir yılda gezerim eğlenirim demek istedin. Çünkü 8,5 saatte bir gün değil, bir yıl geçiyormuş :)
ELBETTE BUNLAR VE BUNLARINDA ÖTESİNDE VAR OLAN BÜTÜN BU GELİŞMELER,AL LAHIN İNSANLAR VE CANLILAR İÇİN TAKDİR ETTİĞİ GELECEKTEKİ YAŞAM İLE İLGİLİ HA ZIRLIKLARDIR.RABBİM NE EYLERSE,GÜZEL EYLER.KEMAL BULGAN
BU GEZEGENDE HAYAT OLMUŞ OLSAYDI BİZİM DÜNYADA YAŞAMIŞ OLDUĞUMUZ OTUZ YILLIK ÖMRÜ BU GEZEGENDE BİZİM OTUZBİR GÜN SÜREN BİR AYIMIZLA BURADA HEMEN HEMEN TAMAMLAMIŞ OLURDUK.
YALAN SALAKLAR BİR YILI 7SAAT 52 DK YANLIŞ HESAPLADILAR
Diğer Haberler