Dev yılana nefes kesen uçuk operasyonu

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde dev boa yılanının ağzında çıkan yaraya müdahale edilmesi nefes kesti. Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde 3 metre boyunda ve 25 kilo ağırlığındaki boa yılanının hastalanması sonrasında yılana bir operasyon yapıldı. Yılanın ameliyat olma anları kameraya kaydedildi. Yılana operasyon yapılmasının nedeni ise ağzında bir yaranın olması. İşte o görüntüler.

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde dev boa yılanının ağzında çıkan yaraya müdahale edilmesi nefes kesti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde 3 yıldır yaşayan boa yılanı hastalandı. 3 metre boyunda ve 25 kilo ağırlığındaki boa yılanının ağzında yara çıkı. 9 yaşındaki boa yılanının kışın kaptığı enfeksiyon sonucu ağzında yara oluştu. 4 kişi tarafından güçlükle zapt edilen yılanın ağzına önce tahta sıkıştırıldı. Bu esnada veteriner yaraya müdahale etti. 10 gün boyunca düzenli bir şekilde tedavi edilen boa yılanı hızla sağlığına kavuşuyor.

Yetkililer, "Yılanlarda kıştan çıktıklarında tıpkı insanlardaki gibi viral enfeksiyonlar olabiliyor. Aynı grip olan insanların ağızlarında uçuklar çıkması gibi bütün sürüngen hayvanların ağızları çok hassastır. Yılanlar en hassas olanlarının başında geliyor. Bu yılanın beslenme dönemlerinde halsiz olduğunu görünce teşhis koyduk ve tedavisine başladık. Şu an gayet güçlendi ve sağlık bir hale geldi" ifadelerini kullandı.

Barınakta yılanların güneş ve ısı ihtiyaçlarını karşılayan özel lambaların yanı sıra özel taşlar ve su birikintileri bulunuyor. Yılanlar terleyemediği için her gün üstlerine su püskürtülüyor. (İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
yılanın boyutlarından öte dikkatimi çeken şu. Bir canlının sağlığı için caba harcamak takdire şayan fakat eğer bu bir sağlık girişimiise daha hijyenik bir şekikde yapılamazmıydı, koskoca hayvanat bahçesinin bir tıbbı mudahale odası yok mu ? bu işler çimin üstünde kağıt havlularla mı yapılır, hem muayene eldivenleriyle çalış ama açık havada yerde girişimde bulun, biraz abesle iştigal olmuş,
vdieodaki yılan 3 metre yok. en fazla 2 metre.
Allahtan 3 metrenin uzunluğunu biliyoruz 1.80 anca var açık hava ameliyati yapmışlar.
Çöpte yapsaydınız ameliyatı niye zahmet ettiniz ki bahçe de. Koca hayvanat bahçesinde yok mu steril bir oda.
@pastorhakan kepazelikten başka bir şey değil!
Ah canım acı çekmiştir
kağıt havlu ile steril ortam, müthiş buluş.
25 kilo mu? Ya bi yürü git!
Diğer Haberler