Hastalığına çare bulamadı, bir ilke imza attı

Safa Akyüz hastalığına çare bulamayınca dünyada ilk olan bir tasarım ortaya çıkardı. "Faydalı ürün" patenti alan topuk dikeni için çorap tasarımı sadece Türkiye’de.

25 Temmuz 2012 14:00
PAYLAŞ
TWITTER
Hastalığına çare bulamadı, bir ilke imza attı
Safa Akyüz’ün dünyada ilk olma özelliği taşıyan tasarımının ilk adımları üniversite yıllarında atıldı.
 
Akyüz’de başlayan ayak ağrısının “topuk dikeni” rahatsızlığı olduğu tespit edildi. Çare olarak da, spor ve darbeleri emici özelliği olan ayakkabılar giymesini ve silikon tabanlıklarla desteklemesi sunuldu.
 
Ancak, bu alternatifler, tıpkı diğer topuk dikeni rahatsızlığı olan hastaların yaşadığı gibi günlük yaşamda rahat kullanılabilir bir çözüm olmadı.
 
Çünkü önerilen çözümler hem kullanım açısından zorlu hem de maliyet açısından oldukça pahalıya mal oluyordu.
 
KENDİ HASTALIĞI İÇİN ÇÖZÜM BULDU BİNLERCE İNSANA ÇARE OLDU
 
Safa Akyüz kendisinin de yaşadığı bu sıkıntılı sürecin ardından kalıcı bir çözüm için kolları sıvadı.
Tasarıma olan merakını bu noktada devreye soktu .Hastalığına çare bulamadı, bir ilke imza attı
 
2 sene süren çalışmalar sonucunda dünyada ilk olma özelliği taşıyan tasarım ortaya çıktı; darbe emici çorap…Çorabın özelliği, topuk dikeni hastalarına önerilen silikon tabana sahip olması.
Darbe emici bu çorap, hem topuk dikeni hastalarının yaşadığı acıyı yok ediyor hem de kullanılışlı bir çözüm sunuyor.
 
24 yaşındaki Safa Akyüz tasarımıyla hem kendi ağrılarını dindirdi hem de aynı sorunu yaşayan binlerce hastaya da çözüm oldu. Topuk dikeni rahatsızlığındaki ağrıya ve acıya çözüm olarak ortaya çıkan bu tasarımçorap, uzun süre ayakta kalan ve topuktaki baskı nedeniyle sıkıntı yaşayan kişiler için de çözüm oldu.
 
Darbe emici çorap, hamileler, sporcular, hac umre ziyareti yapan kişiler ile sürekli kösele ayakkabı giymek zorunda kalan topuk dikeni  rahatsızlığı riski olan kişiler için de çözüm yarattı. Safa Akyüz tasarımının ardından kurduğu internet sitesiyle, aynı ve benzer sorunu yaşayan herkese çözüm sunuyor.
 
TOPUK DİKENİ
 
Topuk dikeni hastalığı yaygın olarak bilinenin aksine bir kemik hastalığı değil ayağın altında bulunan tendonun zedelenmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Toplumun yüzde 10’unda ve genellikle kadınlarda görülen bu hastalık, tedavi edilmemesi halinde kronikleşir.
safa.akyuz@gmail.com
 
Mynet Haber
 
Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir