Erdoğan ilk kez 'Kürdistan' dedi

İki günlük ziyaret için Diyarbakır'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka hitap etti. Birçok ilkin yaşandığı günde en dikkat çekici olanı ise Başbakan'ın konuşmasında 'Kürdistan' demesi oldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani Diyarbakır’da aynı kürsüden çok önemli mesajlar verdi. Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve İbrahim Tatlıses’in gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında Erdoğan özetle şunları söyledi:

BUGÜN DE OĞLU MİSAFİRİMİZ

Sevgili kardeşlerim bundan 81 yıl önceydi 21 Haziran 1932. Hakkâri Şemdinli’den sınırdan çok önemli bir misafirlerimiz gelmişti. Toprakları uçaklarla bombalanmıştı, köyleri yakılıp yıkılmıştı. Buradaki kardeşleri onları muhabbetle kucakladılar. Gelenlerden bir tanesi şunu söylüyordu: Biz Türkiye’de asılmayı, idam edilmeyi bekliyorduk. Ama biz Türkiye’ye seve seve geldik, çünkü ölsek de Türkiye’de ölmek istiyorduk. Türkiye’de beklediğimiz manzara olmadı. Çok iyi muamele gördük. Bunu söyleyen Molla Mustafa Barzani’ydi. Merhum Kadı Muhammed’in dediği gibi, Allah’a, dine, İslam dininin önderine inanmış Müslüman milletinde nasıl ki dürüstlük ve sadakat varsa bütün bu özellikler Molla Mustafa Barzani’de de vardır. İşte o Barzani 81 yıl önce kardeşlerinin Türkiye’de misafiri oldu. Bugün de Molla Mustafa’nın oğlu değerli dostum Mesud Barzani’yi Diyarbakır’da misafir ediyorum. Babanız, amcalarınız gibi kardeşlerinizin toprağına ve onların ülkesine Türkiye Cumhuriyeti’ne, Diyarbakır şehrimize hoş geldiniz. Sizi, şahsınızda Kuzey Irak Kürdistan bölgesindeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum. Diyarbakırlı büyük şair ve mütefekkir Sezai Karakoç diyor ki, Diyarbakır sadece Türklerin, Kürtlerin ve Arapların değildir. Tıpkı Erbil gibi Diyarbakır hepimizindir. Biz Erbil’de kendi şehrimizde hissettik. Sizde kendinizi evinizde hissedin diyorum.

YUVANA HOŞ GELDİN

Büyük bir kavuşmaya kucaklaşmaya şahit oluyoruz. Diyordu ki, ‘Ben seni özledim inan ki seni özledim. Baharın rengine sor, o ağacın çiçeklerine sor, barış güvercinlerine sor, arkadaşlık ve dostluğa sor, hapishane duvarlarına sor onlar sana doğruyu söylerler ben seni çok özledim inan ki seni özledim.’ Evet, tam 37 yıl süren bu anlamsız acı, bu kederli hüzne son veriyoruz. Nihayet hoş geldin Şivan Perver diyoruz.

AH AHMET KAYA DA OLAYDI

Ezelden kardeşiz, ebede kadar kardeşiz. Biz sadece yol arkadaşı değil, kader arkadaşıyız. Biz pazara kadar değil mezara kadar, mahşere kadar biriz, beraberiz. Ah keşke bugün biri daha aramızda olsaydı. Ben yandım siz yanmayın Allah aşkına diyordu. Şimdilik hoşçakalın gözüm diyordu. Ne var ki, vatana dosta, kardeşe hasret şekilde 13 yıl önce bugün bir 16 Kasım’da gurbette hayata veda etti. Ahmet Kaya’yı Diyarbakır’ın, Malatya’nın evladını sevgili dostum Ahmet Kaya’yı vefatının 13. sene-i devriyesinde rahmetle anıyorum. Ahh diyorum o da burada olaydı. Ben Pınarhisar’a giderken o da uğurlamaya gelmişti. Öyle bir dostluk vardı. Yüz yıl önce bu topraklarda adeta cetvelle sınırlar çizildi ama bizim muhabbetimize sınırlar çizemezler. Bizim ortak tarihimize ve geleceğimize sınır çizemezler. Nasıl ki Türk’ü Kürt’ten ayıramazlarsa Kürt’ü de Türk’ten ayıramazlar. Bir annenin çocuğuyla anadilinde konuşamıyor olmasından büyük azap ne olabilir? Şivan Perver’in kasetlerinin nasıl gizli gizli dinlendiğini ben de bilirim. Faili meçhullerin, işkencelerin, sürgünlerin ne büyük acı olduğunu bilirim.

1920 RUHUYLA YENİ TÜRKİYE

23 Nisan 1920 ruhuyla yeni bir Türkiye inşa ediyoruz. Yeni Türkiye’yi her etnik, her inanç unsuruyla, her mezheple inşa ediyoruz. 1920’de TBMM’de Kürt, Türk, Arap, Laz, Gürcü, Çerkes, Boşnak nasıl beraber olduysa, İstiklal Savaşı’nı birlikte verdilerse, Cumhuriyet’i nasıl birlikte kurdularsa yeni Türkiye’yi de o ruh, o öz ve kardeşlik ruhuyla ayağa kaldırıyoruz.

‘YETER ARTIK’ DEYİN

Diyarbakırlı Kürt kardeşim, Türk kardeşim, Zaza, Arap kardeşim bu Cumhuriyet senin Cumhuriyetindir. Ne kadar İzmirli’nin ne kadar İstanbullu’nun ne kadar Ankaralı’nın Cumhuriyetiyse o kadar da senin Cumhuriyetindir. Bu devlet senin devletindir. Bu bayrak senin bayrağındır. Artık kimse kimseyi hor göremez. Kimse kimseye ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapamaz. Hiçbir kültür, hiçbir kimlik inkar edilemez. Yeni Türkiye’de ayrımcılık, öteleme, horlama olamaz. inkar, ret asimilasyon olamaz, olmayacak. Bu topraklarda nifak, ayrışma, nefret, ötekileştirme olmayacak. Tıpkı 23 Nisan 1920’de olduğu gibi. Başı açık da örtülü de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Bu cumhuriyeti hep birlikte kurduk. İstikbali de birlikte inşa edeceğiz. Çocuklarımızın kanı üzerinden hesap yapanlara Diyarbakır’ın ‘Yeter artık’ demesini istiyorum. Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını, 76 milyonun kucaklaştığını birlikte yeni Türkiye olduklarını göreceğiz.

İLK KEZ KÜRDİSTAN DEDİ

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı değerli kardeşim Barzani’ye Erbil’den geldikleri, heyecanımızı paylaştıkları için milletim adına teşekkür ediyorum. Şivan Perver’e ülkesinde topraklarına, ana baba ocağına 37 yıl sonra tekrar hoş geldin diyorum. Zülküf Peygamberin, Elyasa peygamberin sahabe-i kiramın, evliyanın onların hatırına rabbim kardeşliğimizi, muhabbetimizi daim etsin diyorum.

Ağlatan düet

Toplu açılış töreninde Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses birlikte sahneye çıkarak önce Kürtçe ve Türkçe konuşma sonra kısa bir düet yaptı. Düete duygulanan Emine Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülert Arınç gözyaşlarını tutamadı. Yöresel kıyafetle sahneye çıkan Perver şunları söyledi:

PERVER: GENÇTİM YAŞLI DÖNDÜM

“Bu çok güzel bir gündür. Gerçekten tarihe geçecek dostluk, kardeşlik, sevdanın günü. Giderken gençtim, şimdi bir yaşlı adam olarak döndüm. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerçekten yiğit bir maya kattı temiz süte ve bugün dostluğun kardeşliğin gününü kutluyoruz. Bu sayede de. Sağolsunlar, varolsunlar. Bunun için emek veren, yüreği çarpan, aklı çalışan herkese teşekkür ediyoruz. Umarım bütün Türkiye bunu düşünecektir. Artık farklılıklar yasak edilmeyecek. Yasak olduğu için ülkemizden ayrıldık. Kimileri hapishanelerde çürüdü, işkence gördü. Kimileri bizim gibi kaçtı, yıllardan sonra yavaş yavaş dönüyorlar bugünler sayesinde. Barzani de bu konuda çok olumlu düşüncelerle yaklaştı ve bu değerli insanları Diyarbakır’da görmek sevindirici. Bu topraklar ne devletler gördü. Şimdi yeni bir devir. O devir de dostluk, barış, demokrasi devridir. Demokrasi ihtiyacı var bu ülkenin. Dünyaya düşen her insanın özgürce yaşamı hakkı var. Siz emredin biz gelelim. Yeter ki dostluk kardeşlik barış eli her zaman birbirini tutsun.”

TATLISES: ÇOCUĞUMA BARIŞ ADINI KOYACAĞIM

İbrahim Tatlıses de, “Şivan kardeşime teşekkür ederim. 37 yıl sonra döndü. Kim barışa katkı sunarsa, kim elini taşın altına koyarsa o benim başımın üstündedir. Şöhrete de doyduk şana da. Bizim tek ihtiyacımız var barıştır. Buraya ayak bastıkları ve bize bu güzel bayramı yaşattıkları için iki lidere de teşekkür ederiz. Eğer benim erkek çocuğum olursa adını barış koyacağım.” dedi.
Konuşmaların ardından iki sanatçı, Kürtçe şarkı ‘Megri megri daye megri’ye düet yaptı.

Yaşasın Türk Kürt kardeşliği

Barzani Kürtçe konuşmasında, “Barış yolu ne kadar uzunsa, 1 saat savaşmaktan daha iyidir. Tüm gücümüzle çözüm sürecini destekliyoruz” diyerek, şunları söyledi: “Bugünü oluşturma zamanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın Erbil’e gelişi ile ‘Artık Kürt halkının inkarı geride kaldı’ sözleri ile başlamıştır. Yeni bir tarih oluşturma zamanı gelmiştir. Artık birbirini kabul ederek kardeşçe yaşama zamanıdır. Kimse savaştan hayır görmedi. Biz Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Cesur biri olmazsa barış için savaşamaz. 15-20 yıl önce böyle gelip karşınıza konuşmak imkansızdı. Bu da kardeşliğin sonucu.” Barzani, Türkçe “Yaşasın Kürt ve Türklerin kardeşliği, yaşasın barış, yaşasın özgürlük” diye sözlerini bitirdi.

TRT’den Başbakan’a sansür

Erdoğan’ın konuşmasını TRT Türk sansürledi. “Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum” diyen Erdoğan’ın sözleri, TRT Türk ekranında yazıyla “Mesut Barzani’nin şahsında Kuzey Irak Kürt Bölgesindeki kardeşlerimi selamlıyorum” şeklinde görüntülendi.

Okuyucu Yorumları 416 yorum
EY VATANA ,KANINA İHANET EDEN HAİNLER BİR GÜN MUTLAKA HESAP VERİRSİNİZ.
R.T.Erdoğan'ın AĞLAMA Vokalistlerini Tanıtıyorum;i.tatlıses,bülent arınç ve Tabiki emine erdoğan,Alkışları Duymak İstiyorum Bu Üçlü İçin.!!!!
Ey milletim oylarınızı AKP ye vermeye devam edin.Meleketi satın.kırın dökün.AKP in oyu % 99 olsun emi
pentagonun uşakları hainler.............
barıs rısklıdır. lıderlıgın en onemlı yanlarından bırı bu bence .sayın basbakan sıyası gelecegını ortaya koydu.ataturkte osmanlı pasasıyken.rahatı teptı rısk aldı.basardı kahraman oldu ya basarmasaydı ne denecektı.dıgerlerıne soylenenler gıbı vatan haını olacaktı.bu mıllet aradan zaman gecsede ıyı lıder cıkarmasını bılıyor.buda allahın bu mıllete verdıgı bır armagan olsa gerek
Tüm liderler doğru hareket etmezler..
Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Vay be Milli görüş gömleği altında bir Zamanlar Yunus Emre Mehmet Akif ERSOY Mehmet Marşı dinleyerek büyüdüler onların ismini kullandılar, şimdi Ahmet KAYA ya sarıldılar bu kadarınada pes kesinlikle Ahmet KAYA için ağlıyordurlar
SATTIN PKK YA TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ YAZIKLAR OLSUN SANA OY VERENLERE OKADSAR SEHİT BUNUN İÇİNMİ SEHİT OLDU.
ne güzeldir kardeşlik ne güzeldir şehit haberi gelmemesi bugün bunu huzur ortamı kurandan ALLAH BİN DEFA RAZI OLSUN AMEDLİ
hayatınız yalan hırsız vatan hainleri...tc.yi niye nemutlu türküm diyene tabelası nerenize battı peki.bunu açıkla...bende doğuluyum...ama çok şükür vatan haini değilim...
Evet çok güzel,inşallah daimi olur.hep birlikte huzur içinde yaşarız kardeşçe.
AMİN AMA BAZI KANA SUSAYANLARIN HOŞUNA GİTMİYOR BU GÜZEL MANZARALAR
Kardeşliği bozan kimdi? 40.000 kişiyi şehit eden kimdi? Suçsuz insanları öldüren kimdi? Zalimin zulmune boyun eğmek var mı KURAN'da
Vayy benim saf vatandaşım. Bir insan bu kadar saf olabilir. Ecdadımız bu toprakları bizlere kanları canları pahasına hediye etmiş. Ama bu insanlar güya yaptıkları bir anlaşma ile topraklarımızı bölecek, sizin gibi saf vatandaşlara da kılıfını uydurup sunmuşlar maalesef sen şehit gelmemesi ne kadar güzel diyorsun. .. Peki daha düne kadar şehit olan kahraman askerlerimizin kanı ne olacak... Sen ve senin gibileri vatanını candan seviyor olamaz. Şayet sevseydin canın pahasına, kanın pahasına da olsa bir karış toprağın elden gitmesine müsaade etmezdin.
senin yorumunu begenmeyenler kesin pkk lı
O kollarınız kopsun emi yerin dibine girin emi. Benzini düşünen ekmeği düşünen yok götünüze kazık girse umrunuzda olmaz. Sizin gibi müslüman olmaz olsun. Pkk dinsizleriylede el sıkıştınızya yazıklar olsun.
Supersiniz siwan perver ibooo sizi seviyorum
Bizleri vergilerle ez, yan gelip yatıp, vergi vermeyen, elektrik parası, su parası ödemeyenleri besle. Seni Türk Milleti asla affetmeyecek...
Eyy AKP'liler,AKP'ciler,liboşlar,yetmez ama evetçi hainler şimdi gördünüz mü hazmettire hazmettire nelerin kabul edildiğini?Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı olan kişi Kürdistan diyerek oralıları kutsadı.Bunlar bir şey değildir,seçimlerde oy uğruna daha ne ödünler verilecek belli değildir.Şimdi anladınız mı kızlı erkekli yurtlara dikkat çekilmesi,İ.Tatlıses ve bir Kürt kökenli şarkıcı,ve diğer dikkat dağıtma konuları hep bu bölünme senaryosunun hazmettirilip Türk Halkı'na kabul ettirilmesi olduğunu?RTE bir de hapishanelerden PKK'lıları çıkaracağı sözünü de verdi.Ergenekon adı verilerek TSK men
Başbakanın kardeşim lafları geçmişi hatırlatıyor 'Esad'da' bir ara kardeşiydi.
Türk açılımı ne zaman yapacan, bir yörük olarak, Hizmette sıranın sonunda, vergide ise sıranın başında bekliyoruz. Fatma Şahin Muğla ilinin ilçelerini bir dolaşsın da insanların halini hatırını sorsun bi yüzü varsa tabii...Muğla milletvekillerini Allah'a havale ediyorum özellikle de Ali Boğa'yı...
BİR ZAMANLAR APO İLE DAĞLARDA TÜRK ASKERİNE KURŞUN SIKAN BU DÜRZÜ İLE KUCAKLAŞMAK TÜRK HAKLKINA VE VERDİĞİMİZ BİNLERCE ŞEHİDE,GAZİYE SAYGISIZLIKTIR. BUNA ALKIŞ TUTUP HOŞ GÖRENLER DE BU VEBALİN ALTINDADIR.
atatürkün diyarbakıra gidiş yıldönümünde tayyip erdoğan daha önce çoban dediği adamı diyarbakırda karşılamaya gitti karısı ve bülent beyde çok etkilenmiş ağlamışlar nede numaracı bunlar ya insanda biraz haya olur ama bunlarda o yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
kemalistler,geziparkçı çapulcular,mileyetçiyiz diye geçinenler,faşistler,Bu buluşma sizlere kapak olsun.Başbakanım sana bütün oylar oylar helal olsun .Yola devam.
nur topu gibi kürdistanı doğurdu akpe, siz hala uyuyun türkler
Ah Keşke Oda Burda oLsaydı Dediği Sahıs Ahmet Kaya . Pekı Kim Bu Ahmet Kaya Sozde Kurdıstan Harıtası Altında Vallahı Apoyu Ozledım Dıye Konserler Veren Kişi ... Hiç Kımsenın Barıstan Soz Etmeye Hakkı Yok ! Iraktan Bir Misafir Gelecekse Irak TÜRKMEN Beylerini Ağırlamak İsteriz ...
AH AH AKP YE OY VERENLER AH KAFANIZ BİRAZ ÇALIŞSA BAŞKA NE DİYEYİM BEN SİZE AH
40 bin şehidin adını ağzına almayanlar şimdi kimleri kahraman yaptı başımıza.... Yazık....
Tayyip seni kılım kadar sevmem yaşasın Türkiye cumhuriyeti ne mutlu türküm diyene K.ATATÜRK
mhp liyim ama bunlara inat ist belediye seçimlerinde sarıgül e oy vericem bütün mhp li kardeşlerimi bekliyorum, bu akp vatan hainlerine bir ders verelim istanbuldan başlayarak
ALLAH RAZI OLSUN BAŞBAKANIMIZDAN HUZUR GELDİ ÜLKEYE OKADAR UĞURSUZLAR BAŞTAYDI İYİKİ GİTTİLER BÜYÜK TÜRKİYE GÜZEL BAHARLI GÜNLER GELDİ
bugün kahrolduğum gündür türklüğümden utanç duyuyorum akpye oy verdiğim için
bugun Diyarbakır'da yaşananlar ülkemizin ne durumda olduğunu bir daha gösteriyor Şehitlerimizden özür diliyoruz
Hersey sistematik gelisiyor! Amerika once irak'a girdi sonra kuzey kurdistan i kurdu sonra amerikan ajanlari gelerek bunlara nasil komplo kurulacagini ogretti sonra evet hayir secimleri oldu yargiyi aldilar ve ergenekon balyoz diye hala delil olmadan sahte delillerle gizli taniklarla bir suru insani iceri attilar ki bu olaylara ses cikartmasinlar diye nejdet ozel i de genelkurmay baskani yaptilar poliside cemaat simdi de istedigi gibi at kosturuyorlar .. Korkarim ki ulke malesef bolunecek bu hususta tek bir sorum olacak akp lilere neden delikanli basbakan neden irak savasda citini cikarmadi
işte gerçek lider , işte gerçek devlet adamı, helal olsun sana başbakanım
tayyib efendi sana kızmıyorum kızgınlığım halen sana oy veren müslüman kardeşlerime...
Irak Türkmenler vardı. ne oldu hatırlayan var mı?
ŞOK ŞOK ŞOK rte HUZURDA !!!! BU ÜLKENİN BAŞKENTİ ANKARADIR. İLLEDE GÖRÜŞMEK GEREKİYORSA BU YER ANKARA OLMALI. BİZİM rte RESMEN onların AYAKLARINA GİTMİŞTİR BU KADAR NET. HAYALDİ GERÇEK OLDU !!! akp.
ALLAH SENI BASIMIZDAN EKSiK ETMESiN BASBAKANIM
Akp diyarbakır belediyesini bir alsa yeminle paris yapar
vatan kürde satılmış topraklar bölünüyor, iki kürt çıkmış şaklabanlık ediyor başbakanda çıkmış iki soytarıyı dinliyor, bune rezilliktir, yazıktır bu millete yazıktır Türkiyeme
Artık kürdistanı kurdurursunuz kardeşlerinize .... Lanet olsun Allah laneti üzürinizde olsun İnş.
kürdistan devleti hayırlı olsun resmi tanıma bakalım ne zaman olur ben burdan bunu çıkardım
Türkiye Cumhuriyetinin gelmiş geçmiş en büyük başbakanıdır sayın Erdoğan.
İlk önce videoyu bi izleyin de konuşun adam sanki Türkiyenin Güney Doğu Anadolu Bölgesine mi diyor Kürdistan diye Kuzey Irak Bölgesel kürt yönetimine diyor ee oranın adı zaten Kürdistan Dünyanın kabul ettiği bir şey.Kürdistana Kürdistan dediyse nolmuş
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.