1.5 yılda 166 asker kışlada öldü

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Milli Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre son 1.5 yılda 108'i intihar sonucu olmak üzere toplam 166 askerin kışlada yaşamını yitirdiğini bildirdi.

1.5 yılda 166 asker kışlada öldü

MALATYA (CİHAN)- Veli Ağbaba, yaptığı açıklamada, kışladaki asker ölümlerine ilişkin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinin yanıtlandığını belirtti. Bakanlığın 1 Ocak 2012'den 15 Temmuz 2013'e kadar geçen 1.5 yıllık sürede 166 askerin hayatını kaybettiğini bildirdiğini ifade eden Ağbaba, yazıya göre yaşamını yitiren askerlerden 108'inin intihar sonucu, 40'ının silahlı kaza sonucu, 1'inin iş kazası, 17'sinin ise kavga, boğulma gibi nedenlerle öldüğünü aktardı.

Kışladaki intihar vakalarının arttığına dikkat çeken Ağbaba, şöyle devam etti: "2002-2012 yılları arasında toplam intihar eden asker sayısı 934 idi, 2012 yılında 69 er, ocak-temmuz 2013 ayları arasında ise 39 asker intihar etmiş. Vatani hizmetlerini yapmak üzere askerde bulunan gencecik insanların can güvenliğinden devlet sorumludur. İntihar vakaları mutlaka araştırılmalıdır. 2013 yılının ilk sekiz ayında 39 er intihar etmiş, umarım yıl sonuna kadar bu rakam artış göstermez. Kışlalardaki askerlerin ruhsal ve fiziksel sağlıklarının güvence altına alınması yönünde Bakanlık daha etkili yöntemler geliştirmeli, ölüm vakalarının üstü ‘intihar etti' söylemiyle örtülmeye çalışılmamalı ve daha derinlikli soruşturmalar yapılmalıdır.”

İntihar ettiği belirtilen Malatyalı er Eren Özel'in diğer askerler tarafından vurulduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Ağbaba, "Önce intihar ettiği söylenenlerin sonrasında diğer askerler tarafından vurulduğu ortaya çıkıyor. Bu gibi durumların mutlaka üstüne gidilmeli, vicdanları yaralayan çarpıtılmış yalan açıklamalar yapılmamalı." dedi.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
pkk lıların öldürdüğü askerler kışlada öldü süsü verilirse daha çoook kışlada asker öldürürleee
ya bi işine bak saçma sapan konuşmayı kesin artık.
olan hep garibanlara oluyor adam yurtdışından geliyor parayı bayılıyor 21 gün askerlikte yatıyor gidiyor garibanın çocuğuda 15 ay dağlarda vatan için yaşam mücadelesi veriyor hükümette hiç utanmadan yurtdışından gelenlerin ödediği fazla paraları iade eden yasanın peşinde koşuyor şu rezilliğe bak ...
yurt dışındaki işçinin parası var iş adamı deyil işçi işçi
burdakiler işçi değilmi adam işini gücünü bırakıyor 15 ay askere gidiyor döndüğünde iş falanda bulamıyor gelip burada adam gibi askerliğinizi yapmıyorsunuz ama yazları gelip millete paranızla hava basmayı biliyorsunuz geçiceksin boş tatavayı
Bu gidişle çok kişi ölür sen zengine şip şak tezkere verir 1 gün bile kışlada tutmayıp fakir gençlere 15 ay askerlik yaptırırsan ve bunların aile durumlarından bi habersen 166 değil 1666 ta olur.Başbakanın ve Cumhurbaşkanı yataklarında rahat uyuyabiliryordur inşallah.
hükümet aleyhine en ufak bir kıvılcım olsa haber yapıyorsunuz. Suriyede, mısırda vahşet var haber yapmıyorsunuz. Mynet olarak sizi kınıyorum, siyaset değil haber yapın
BU KADAR GARİBAN EVLADI ORALARDA VATAN İCİN ÖLÜYOR NEDEN SANIYORSUNUZ BAŞBAKAN ÜC COCUK İSTİYOR GARİBANDAN ONUN KİLER ÖST SINIF OLDUHU İCİN ÖLEN OLSADA KALANLAR ONUN KİLERE İZMET ETSİN DİYE FAKİR OLMADAN ZENGİNİN ZENGİNLİHİ NE İŞE YARAR GARİBANLAR DOHURUN
Bizim dediğimiz ordu Nato ordusu değilmi.. Natocular ile vatanseverler birbirine giriyor demekki..
Bu ana kadar gördüğüm en anlamsız ve saçma yorum.Tebrikler
Zorunlu askerlik kaldırılsın Zaten teröristler devletin bizzat içinde gencecik insanları , 15 ay Vatana hizmet adı altında tutacaksın 25 tl maas vereceksin her gün tıraş olmasını bot boyamasını itaat etmesini isteyeceksin .15 ay sigortalarından mahrum bırakacaksın ailelerine yardım edenlerin ailelerini ve kendisini zor durumda bırakacaksın , fakir insanların çocukları doğuda haritada dahi yerini gösteremeyecek yerlere göndereceksin , zengin çocuklarınıda batıda zevki sefa ettireceksin hani devlet eşitti adildi ! adalet bunun neresinde
ulan ne mecburiyeti var 20 yaşındaki genclerin gidip 15 ay barakalarda çadırlarda aç, susuz yatak bile olmadan yaşamaya. sanki devlet ve halk olarak cok sahip mi çıkıyoruz askerlerimize. başlarındaki komutanlar aylık dünyanın parasını alıp yan gelip yatıyorlar. yetmiyor birde kendi egoları için hor görmelere ayak işleri, aşşalamalar. şehit olan yne garban cocuğu. şehitlerin intikamı alınıyormu sanki. nerdeee hepsinin kemikleri sızlıyor. intihar falan bunlar hikaye başlarındaki mallar vruyordur cocukları. yanarım yanarım evi barkı olmayan o farkir cocukları şehit olur ya ona yanarım.
KIŞLALARA VEYA EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE MÜFETTİŞ GÖNDERECEĞİNİZE KIŞLADAKİ VE İL EMNİYETTE OLUŞAN OLUMSUZLUK HAKSIZ HUKUKSUZ VE İNSANLIK DIŞI HADİSELERİ YETKİLİLERE BIRAKIP ONLARDA HİÇ KENDİ MAKAM VE MEVKİLERİNİ DÜŞÜNDÜKLERİNDEN DOLAYI BİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ OLAYLARIN ÜSTLERİNE SÜNGER ÇEKERLERSE OLACAKLARI BUDU.HER NEDENSE ALT TARAFA İNANMAMAKTAN HAKKLARINI ARAYANLAR HAKLI OLDUKLARI HALDE HAKSIZ DURUMA DÜŞÜRÜLMELERİNDEN HİÇTE TASVİP ETMEDİĞİMİZ KAVGA, VURMA,VURULMA, İNTİHAR OLAYLARI BU SEBEPTEN OLUYOR MAALESEF BU GERÇEKTİR .AMA HANİNLER İÇİN HERNEDENSE İNSANHAKLARI DİYE KIYAMET KOPARTILIYOR.
Bizde askerin başı Genelkurmay Başkanıdır neden Milli Savunma Bakanımıza soru soruluyor. Bu durum düzeltilmelidir Askerimizin başı İlla Protokolde Başbakandan hemen sonra gelecekse Milli Savunma Bakanımız aynı zamanda Genelkurmay başkanımız olsun. İş bitsin. Genel Kurmay Başkanı atanmış birisi olacaksa, Milletimizin savunma yetkisini ve sorumluluğunu verdiği Savunma Bakanına bağlı olması Genel Kurmay Başkanlık Makamını küçültmez aksine Millete bağlı kutlu bir makam yapar.
NEDEN VURULAN , ÖLEN ,İNTİHAR ETTİĞİ SÖYLENEN ASKERLERİN SUBAY OLDUĞUNU SÖYLEMİYORSUNUZ. ASKERLERİN 2 YE AYRILDIĞINI VE ÖLEN ASKERLERİN MUSTAFA KEMAL ASKERİ OLDUĞUNU YAZMIYORSUNUZ .
insanları küçük yaşta psikopat yaptınız. asker ocağında da disipline uyum sorunu yaşıyor, sonrada intihar ediyor.sorumlusu akp dir.
1.5 sene askerlik demek ne demek, hele ki doğu bölgelerin de. İnsanın can'ı kolay verilmiyo, toprak da bitmiyor bu işler. Tamam Vatan can dan kan dan önemli bunun aksini kimse de söylemiyor zaten. Ben de askerim 2 ayım var gidiyorum ve gözümü kırpmadan Allah nasip etse de Şehit olabilsek. Ama o an ki psikolojiyi asker de ki arkadaşlarım anlatıyor. Gençliğinin baharın da alıyolar ve 460 gün sayıyosun. Komutan bi yandan küfür ediyor, hasret bi yandan özlem bi yandan, maddi sıkıntısı ve ailevi sorunları olanlar bi yandan. Askeriyeye psikolog ve 460 gün sürenin 1 seneye kadar dürüşülmesi lazım.
Bütün bu olayların altında hukuksuzluk yatmaktadır. Kafasına göre insanları idare etmek hak ve hukuklarını koruyamamak insanları intihara sürüklemektedir. Sorun kışlada değil TBMM'dedir. Kanunları yeniden gözden geçirsinler.
Sadece ASKER demi bu olaylar EMNİYETİDE işin içine alalım,her 2 kuruluşta güvenlikle ilgili her 2 kuruluştada intihar olaylar at başı gidiyor,çünkü bu kuurluşlarda rütbe yükseldikce alttakiler adeta pestil gibi eziliyor,alttakilerin ne hakalrı nede hukukları var,herhanki bir şekilde hayatlarını kaybettiklerinde mutlaka hukuksal bir kılıf bulunuyor,ölen öldüğü ile kalırken KATİL yaptığı işten sıyrılmanın kahramanlığı ile gelecekte yapacağı tehditlere zemin hazırlamış oluyor,bakın 2 kuruluşun disiplin tüzüğüne ALLAH için astların hakkını savunacak tek bır madde varmı?Arkadas en iyisi garipsen
rutbeliler kisla icinde kendini kral askeride hizmetci olarak gordukce bu intiharlar cogalarak devam edecektir. yaptik gorduk
Fitch Kanada'nın notunu teyit etti
Diğer Haberler