3. yargı paketi açıklandı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, yargının hızlandırılması amacıyla hazırlanan yargı paketini açıkladı.

3. yargı paketi açıklandı

Bakan Ergin, yargı hizmetlerinin daha etkin, süratli ve verimli sürdürülebilmesi için yürütülen çalışmalarla ilgili Hakimevi'nde basın toplantısı düzenledi.

İşte paketten satırbaşları:

- Örgüte üye olmadığı halde örgüt adına suç işleyenlerin cezaları yarı oranında düşürülecek.

- İzinsiz mitinge katılan, bildiri dağıtan, pankart açan üniversite öğrencilerine ceza ertelemesinden yararlanma yolu açılacak. Basit suçlardan üniversiteliler cezaevine girmeyecek.

- Molotofkokteyli patlayıcı değil silah olarak değerlendirilecek Molotofkokteyli atmanın cezası 8 yıldan 15 yıla çıkacak.

- Doktorun bıçak parası alması rüşvet sayılacak 1-2 yıllık hapis cezası 4-12 yıla çıkarılacak

- Özel yetkili mahkemelerde esas hakkında savunma için süre sınırlandırmaı kaldırılıyor.

- Basın yoluyla işlenen suçlarda yayın durdurma cezası kaldırılacak. Yayınlar üzerindeki toplatma kararı da kaldırılıyor.

Bu tür suçlarda üst sınırı 5 yıla kadar olan suçlar ertelenebilecek.

- Adli Tıp'a gönderilen hiç kimsenin eli kalemle işaretlenmeyecek.

- Ehliyetsiz ve alkollü araç kullananlara idari para cezası. Bu tür suçlara savcılık değil kaymakamlık bakacak.

- Adli kontrol uygulaması 3 yıldan 5 yıla çıkarılıyor.

- Kimse ömür boyu sabıkalı olmayacak. Fişleme kayıtları artık kişinin ölümüne kadar değil 5 yıl sonra silinecek.

- Doğal gaz ve boru hatlarına yönelik sabotaja dönük cezalar ağırlaştırıldı. Terör örgütü bağlantısı varsa boru hattına sabotaj suçuna verilecek ceza 5 yıldan 10 yıla yükseltiliyor.

- Elektrik hırsızlığında hapis kalkacak. Kaçak elektrik kullanımı şikayete bağlı suç olarak düzenlendi. Elektrik borcu ödenince dava düşecek. Mevcut uygulamada, elektrik borcu ödense bile 2-5 yılla açılan dava devam ediyordu. Böyle olunca TEDAŞ borç tahsilatı da yapamıyordu.

- Borçlarından dolayı icra takibine uğrayan vatandaşların ev eşyalarına el konulamayacak

- Başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin üretim araçlarına el konulmayacak. Bir işletmenin üretimini sürdürebilmesi için zorunlu olan araçlara icra yoluyla haciz getirilemeyecek. Bu davalardan kaynaklı iş yükü de azalacak.

İşte Bakan Ergin'in açıklamaları:

Ön ödeme kapsamı genişletiliyor. Üst sınırı 3 aya kadar olan hapis cezalarına ilişkin ön ödeme teklifi yapılıyor. Bu teklifi kabul edene soruşturma yok. Bu sınırı 1 yıla çıkarıyoruz. Yalnız, sabıkalı olanlar bundan istifade edemeyecek. Yaralama sonucu bir kişi mağdur olmuşsa ön ödeme kapsamından bunlar istifade edemeyecek.

Kaçak elektirik kullanımı karşılıksız yaralama suçuna dönüştürülüyor. Suçun niteliği hırsızlıktan çıkarılıyor. Borcun ödenmesi durumunda hapis cezası öngörülmüyor. 5 yıl içinde aynı suç işlenirse kişi bu hükümden yararlanamayacak.

Molotof kokteyli silahlı yasa kapsamına alınıyor.

Kimse ömür boyu sabıkalı sayılmayacak. Fişleme kayıtları artık kişinin ölümüne kadar değil 5 yıl boyunca saklanacak.

TUTUKLAMA KARARI VERMEK ZORLAŞACAK

Adli kontrol tedbiri için üst sınır 3 yıldan 5 yıla çıkarılacak.Tutuklama kararı verilmesi zorlaşacak. Kuvvetli suç şüphesi, tutuklama nedeninin varlığı açıkça yazılacak.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK RÜŞVET SUÇU SAYILACAK

Rüşvet suçu yeniden tanımlandı. Görevi kötüye kullanma suçu rüşvet suçu olarak değiştirilecek. Para alma eylemleri bundan böyle rüşvet suçunu oluşturacak. Doktorun bıçak parası alması rüşvet suçu sayılacak. 1-3 yıllık hapis cezası 4-12 yıla çıkarılacak.

Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyenler için ceza var. Örgüt üyeliğinden dolayı verilen cezanın yarı oranda indirilmesi öngörülüyor.

Özel yetkili mahkemelerde savunmayı genişleten düzenleme var. Özel yetkili mahkemelerde esas hakkında savunma için süre sınırlaması kaldırılacak.

Basit terör suçlarında seçenek yaptırımlar verilemiyordu. Bu seçenek yaptırımlar 2 yıla kadar olan cezalarda uygulanabilecek.

Türkiye enerji nakil merkezine döndü. Petrol boru hatlarından yapılan hırsızlık girişimine verilecek ceza 3-7 yıldan 5-12 yıla çıkarıldı. Örgütlü yapılmışsa 7-15, 5 yıla çıkarıldı ceza. Petrol boru hattına zarar verenler 4-12 yıl hapis cezasına mahkum olacak.

ÇEK BORCUNA HAPİS YOK

Çek borcundan dolayı kimse cezaevine girmeyecek.

İcra dairelerinde iş yükü azaltılacak. 886.50 TL'lik limitin altındaki icra takipleri doğrudan yapılamayacak. Borçluya ödeme yazısı gidecek. '5 gün içinde öde, ödemezsen icra yoluna gidilecek' denecek. Ödemezse ilamsız icra başlayabilecek.İcra dairelerinde ödemeler banka hesabı yoluyla yapılacak. İcra dairelerinin para ile ilişiği zorunlu haller dışında kaldırılıyor. Borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile için gerekli olan her türlü ev eşyası haczedemileyecek. Hacizli mal satış prosedürü satış ilanının elektronik ortamda da yapılması öngörülüyor. Açık arttırmaya gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda da teklif verilebilecek.

Danıştay'a gelmesine gerek olmayan davalar Bölge İdare Mahkemesi'nde karara bağlanacak.50 bin TL'nin altındaki davalar Bölge İdare Mahkemesi'nde gerçekleşecek.

Düzenlemeden etkilenecek 2 milyona yakın dosya var. İş yükünü önemli ölçüde azaltacak diye düşünüyoruz.

EV EŞYASINA HACİZ YOK

İcra dairelerinde iş yükü azaltılacak. 886.50 TL'lik limitin altındaki icra takipleri doğrudan yapılamayacak. Borçluya ödeme yazısı gidecek. '5 gün içinde öde, ödemezsen icra yoluna gidilecek' denecek. Ödemezse ilamsız icra başlayabilecek.İcra dairelerinde ödemeler banka hesabı yoluyla yapılacak. İcra dairelerinin para ile ilişiği zorunlu haller dışında kaldırılıyor. Borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile için gerekli olan her türlü ev eşyası haczedemileyecek. Hacizli mal satış prosedürü satış ilanının elektronik ortamda da yapılması öngörülüyor. Açık arttırmaya gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda da teklif verilebilecek.

DANIŞTAY'A GİTMEYECEK DAVALAR

Danıştay'a gelmesine gerek olmayan davalar Bölge İdare Mahkemesi'nde karara bağlanacak. 50 bin TL'nin altındaki davalar Bölge İdare Mahkemesi'nde gerçekleşecek.

Düzenlemeden etkilenecek 2 milyona yakın dosya var. İş yükünü önemli ölçüde azaltacak diye düşünüyoruz.

YAYIN DURDURMA KALKIYOR

Yayın durdurma düzenlemesini kaldırıyoruz. Uzun yıllardan beri yasaklı yayınlar kavramı var mevzuatımızda. Mahkemelerce yeni bir toplatma kararı verilmiş olanların geçmişe dönük sünger çekilecek. Geçmişe dönük yeni kararlar üretilecek. Karar verilmezse yeniden geçmişe dönük yasaklı kararlar hükümsüz olacak.Geçmiş tarihlerde hangi mahkemelerden ne kadar toplatma kararı verilmiş, bunları tek tek bilmek zor. O yüzden bir geçiş süreci öngörülüyor. Cezaevlerinde bu değerlendirmeleri yapan kurullar var. Onlar da mahkeme kararlarını göz önünde bulundurarak değerlendirme yaparlar.

Basın yoluyla işlenen suçlarda üst sınır 5 yıldan 3 yıla iniyor. Hakkında kamu davasının açılması kararı verilen kişi erteleme kararı verildiği andan itibaren 3 yıl içinde aynı suçu işlemezse dosya kaldırılacak. Bu son düzenleme basın yayın yoluyla işlenen suçların önemli bir bölümünü kapsıyor.

ADLİ TIP'A GİDENLERİN KOLUNA DAMGA VURULMAYACAK

Bundan sonra Adli Tıp'a sevkeidlen kimseye koluna bir damga vurulması uygulaması kalkıyor.

DİNK DAVASI BİTMEDİ, SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin, Hrant Dink davasının kararıyla ilgili olarak, yargılama sürecinin devam ettiğini ve süreç hakkında, bütünüyle bittikten sonra değerlendirme yapacağını bildirdi.

Hrant Dink davasının karara bağlandığının anımsatılması ve değerlendirme yapmasının istenmesi üzerine Ergin, yargılamanın üç aşamalı olduğunu, soruşturma, kovuşturma ve temyiz aşamalarının bulunduğunu ifade etti.

Dink davasında yargılama sürecinde kovuşturma ve soruşturma aşamalarının tamamlandığını, temyiz aşamasına henüz gelinmediğini anımsatan Ergin, "İlk iki aşama tamamlandı. Bu dava bitmiş değil, süreç devam ediyor. Sürecin bitimiyle bir değerlendirme yapılır" diye konuştu.

Ergin, bir başka soru üzerine, Türkiye'de tutuklama uygulamasına yönelik getirilen yeniliklerin AİHM'nin Türkiye aleyhine verdiği kararlar doğrultusunda düzenlendiğini AİHM'nin eleştirilerinin dikkate alındığını söyledi.

[3. yargı paketi açıklandı](http://haber.video.mynet.com/detay/_yargi_paketi_aciklandi/1409058/ "3. yargı paketi açıklandı") | [video.mynet.com](http://video.mynet.com "http://video.mynet.com")
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 367 yorum
hadii avukatlar görelim şimdi sizi...darda olan (GARİBANIN) evine hacze gidip yerdeki iki tane eski halıyı alırken darbe üstüne darbe vuruyordunuz dünyayı biz yarattık edasında ki havanızı görelimm şimdi hadi, hadi ama beklemyin....
sen üç kağıtcıysan borcunu ödemezsen elbetde bi cezası olması lazım bu kanun üçkağıtcılara yaradı
BUNDAN SONRA AVUKATLARLA DEĞİL TASİLATÇILARLA MUHATAP OLACAKSINIZ TERCİH SİZİN
Eee seninde alacağın olur. Bir avukatın kapısını çalarsın. Bir gün senide çarparlar. İşte o zaman görürüsün bu değişiklikler ne demek...
SN. YETKİLİLER DAHA ÖNCE YAZDIM BİR DAHA YAZIYORUM ALACAKLI İNSANA SORMADAN NEYİ AFEDİYORSUNUZ KİMİN HAKKINI KİME VERİYORSUNUZ BU HAKKI SİZE KİM VERDİ.DAHA ÖNCEDE RAHMETLİ ECEVİT BUNA BENZER BİR AF ÇIKARDI KİMSEDEN ÇEK TAHSİL EDEMEDİK,ADAM MAL SATIYOR HİZMET VERİYOR DEVLETTE VERGİSİNİ ALIYOR.ÖDEMEY GELİNCE BEN AFFETTİM OLURMU ÖYLE ŞEY.HAAA ALACAKLININ HAKKINI DEVLET KASASINDAN DA DEĞİL HAA KENDİ CEBİNDEN ÖDERSEN SORUN YOK HAKDAN KURTULURSUN,MİLLET ALACAKALRINI TAHSİL ETMEK İÇİN İLLEGAL YERLERE BAŞVURABİLİRLER NERDE KALDI ADALET. DOSYALAR DÜŞECEK ADLİYE RAHATLAYACAK.ALACAKLIDA BEDDUA EDECEK
VADELİ VERMEYİN KARDEŞİM NAKİT SATIN MALINIZA GÜVENİYOSANIZ. SİLAH ZORUYLAMI ALIYO VATANDAŞ. SENETSİZ KEFİLSİ 18 AY TAKSİT DİYODUNUZ DEVLETTE HACİZSİZ TAKSİT DEDİ HEPSİ BU. HEM NE MÜNASEBET DEVLET ALACAKLININ YANINDA OLUYOMUŞ BORÇLUDA BU DEVLETİN EŞİT VATANDAŞI DEVLETİ İLGİLENDİREN 1 ŞEY YOKTU ZATEN.
EĞER ALACAKLIYSAM,BENİ MADUR EDEN ŞAHSIN ELİNİ-KOLUNU SALLAYARAK GEZMESİ BENİ RAHATSIZ EDECEKTİR.ONUNDA MADUR OLMASI Bİ ŞEKİLDE RAHATLATIR.TUHAF ŞEY HERKES BORÇ YAPAR BÖYLE GİDERSE ZATEN KOMİK
sen de borç yaptırma, nakte dön. bırakın bu işleri artık. Türkiye kabuk değiştiriyor.
kimsenin birşey affettiği yok .doğru oku hapisteki adamın senin borcuna ne faydası var?????
başkan senin alacağını affetmiyor kendi alacağını affediyor
kimsenin borçları affettiği yok. salak salak yorumlar yazmayın artık. anladık avukatsınız ve sizi lüksünüzden edecek bu yasa. ama azıcık insan olun.
kaldırılan şey adli para cezası ve hapis. bunun alacaklıya zaten hiçbir faydası yoktu. hayır avukat olmasan kanunu bilmiyorsun diyeceğim.
Alacaklının alacağınımı af ediyor okuma anlama engelli vatandaş,yazıyı doğru oku bakalım.
Valla kardeşim bir dükkana girince, sadece fiyatını sor adam nerdeyse sırtına saracak sizde öyle her önünüze gelene vermeyin kardeşim. Adam sahtekarsa 10 yıl hapiste olsa gene ödemez.
Sayın Yazar, Siz ticaritinizi Çek de hapis cezası var diye ya da eve haciz yaparım diye mi risk alıp yapıyorsunuz? Belkide o kişi daha öncesinde bir çok kar elde etmenize rağmen- ki etmeseni de önemi yok da- ''para'' için vizcdansızlık edip içeri attırdığını bundan dolayı da ailesini çoluğunu çocuğunu perişan ettiğiniz kişi mi size borcunu ödeyebilecek? Ya da çocukların gözü onünde onların sofrasını, tvsini, yatağını haciz yoluyla almanız mı vicdanınızı rahatlatacak ve mutlu olacaksınız? Çok şükür ki hiç bir zulum, vicdansızlık sonsuza dek sürmüyor...
kardeşim bu ülke de güzel şeyler olmaya başladı. kimsenin zoruna gitmesin. 60 yaşında 800 tl borç için kandırıp hapse atan avukatlar var. bizzat gözlerimle şahit oldum. adam taahüde imza atmış 800 tl cebinde borç ödemeye gidiyor. infaz kalami poilse haber verip ADAM CEBİNDE PARAYLA CEZA evine geldi. emanete aldılar parasını KULLANDIRTMADILAR BİLE adamın OGLU BORC BULUP babasını 3 saat sonra ( 60 yaşında) çıkartıp ... bumudur olması gereken..
allah kahretsin.emekli maaşına el konulamaz.ev eşyası haczedilemez.benim alacağımı bana devlet ödesin o zaman.ben nasıl alacam senedin karşılığını
vadeli verip gecirme zamanları bitiyor diye bence bu yakınmalarınız.
herkes 3 kağıtçı olsun diyor bu yasa.
açık hesap ve senetli çalışmaycaksınız ...peşin veya kredi kartı çalışıp insanları alıştırmamız lazım ben öyle yapıyorum esnaf arkadaşım
sen evkur denen firmanın avukatı mıydın? isim tanıdık geldide?
HANGİ DEVLET BU DURUMDA DEVLET BEN ARADAN ÇIKIYORUM HERKEZ KENDİ İŞİNİ KENDİN GÖRSÜN DEMİŞTİR
KINA YAK DEVLETE Mİ SORDUN DA VERDİN
böyle saçma bi paket hayatımda görmedim...bundan sonra ev eşyasına haciz yok ve karşılıksız çekten suç duyurusunda bulunsakta adam üzerindeki malları kaçırdımı hapis cezasıda yok icra takibi yap bekle hacı yolu bekler gibi senelerce..bu yargı paketi bizi kötüye götürecek 1. tefecilik artacak 2. şehir ve tahsilat mafyacılığı artacak... ee çeke hapis yok , taşınır haczide yok baktım alacağım var vericem bi mafyaya tahsil et yarısı senin yarısı benim avukatlara yargıya ne gerek var
eve haciz borcun ödenmesine değil.yuvanın yıkılması içindir.tefecilik bitiyor şehrimizde bu ay içinde 4 ayrı tefeci yerlebir oldu.yargı eskiden silahı olanın yanındaydı şimdi değil.istersen bir dene görürsün nasıl tepenize biniyoz.bu karara en çok alacaklıyla borçlunu arasını açan kötü niyetli av. karşı çıkar.
evet ak parti i,ktidarına yakışan bir paket.ne ala memleket,bende esnaflık yapıyorum.yeri geliyor vatandaşın işi görülsün diye mal veriyosun,karşılığında senet alıyosun.borcunu getirmediğinde senedi avukata verip icra takibi başlatıyosun.ne kadar istemesekte alacağına mütakip evine icra gönderiyosunborçlu evime icra gelmesin diye borcunu yatırıyor,yok yatırmadı ev eşyasını haczediyosun ve alacaklı olan taraf alacağını böylece tahsil edebiliyor şimdi ne olacak alacaklının hiç bir dayanağı kalmayacak alacaklı mağdur,borçlu mutlu,rahat .işte ben buna akp nin ak adaleti diyorum
Akp ile bunun ne alakası var esnaf arkadaşım..şöyle düşün sen dürüst bir esnafsın diyelim ve işlerin bozuldu istermsiin evine haciz gelmesini,istemezsin.....senet yapıyorum diyorsun,yapma birader prensip sahibi ol ya nakit veya kredi kartına müşterini alıştır ben böyle yapıyorum....daha önceden bizde senet açık hesap veriyorduk ama şimdi vermiyoruz .insanları alıştırmamız lazım buna kar oranları düştü artık degilmi
HAYIR KURUMUMUSUN KARDESIM HER ISI GORULENE MALMI VERIYORSUN VERME MAGDUR OLMA, ALDIGIN SENEDI CIROLOYUP KULLANINCA NE OLACAK SANA GELECEKLER EGRI OTURUP DOGRU KONUSUN GIT AVRUPADAN MAL AL CEKLE 6 AY VADELI BAK NE DIYECEKLER SANA TICARETIN KANUNU BIR TANE VADELI SATIS YOKTUR, BANKALAR BUNUN ICIN VARDIR BLOKE CEK YADA VADELI AKREDETIF VS VS MESELE AKP DEGIL MESELE TICARET UC KAGIT UZERINE KURULMUS...
O zaman mal vermeyeceksin kardeşim. acından ölsün sana ne.
ne kadar hayırsevresin öyle vatandaşın işi görülsün diye veriyorsun sadece vatandaşı düşünürsünüz hep...verme o zaman icra ile falanda uğraşma senetle veriyoruz diye anasını ağlatıyorsunuz iki katını alıyorsunuz....
işi görülsün diye mal ya da parayı tefeciler verir. bırak bu evliya gibi adamım ayaklarını. verme birader işi görülsün diye mal.
ÇOK GÜZEL ÜÇ KAĞITÇILARIN ÖNÜ TAM AÇILIYOR. TÜM SAHTEKARLARA VE NİYETİ BOZUKLARA HAYIRLI OLSUN
Ticaretinizi yaparken üç kağıtçı ve dolandırıcılarla yapmayacaksınız dostum.Seçici olacaksınız..Ama size borcunu ödeyemeyen herkesi de aynı kefeye koymayınız.Bu haksızlık olur..Özgürlüğünü elinden aldırıp içeri atmayı sağladığınız veya yurt dışına kaçıp sürünmesini sağladığınız hiç kimse dolandırıcı ve üç kağıtçı değil.Dolandırıcı ve 3 kağıtçı zaten hapse girmiyor.Bunun ayrımını yaparak yorum yapınız lütfen. Saygılarımla,
İNSAN HAKLARI DİYE İŞİNE GELİNCE ORTALARDA BOY GÖSTERENLER İŞLERİNE GELMEYİNCE İFLAS EDEN İŞ ADAMLARINI DOLANDIRICI İLAN EDİYORSUNUZ.BİR İNSANIN DOLANDIRICI OLUP OLMADIĞINA MÜSADE EDİNDE YARGI KARAR VERSİN.ALACAĞINI ALAMADIĞI İÇİN ÇEKİNİ ÖDEYEMEYEN KAÇ BİN İNSAN OLDUĞUNDAN HABERİNİZ VARMI SİZİN
Sende gözünü aç önüne gelene mal verme yada teminat iste,mal mal yazma buraya mal.
Sayın Ramco, Sahtekar olmayıp niyeti bozuk olmayanlar bugüne kadar ne oldu? İnsanların hayatlarını bitirdiniz, ailelerini dağıttınız, intahat ettirdiniz... O zaman da bu şekildeki platformalara yorum yapıyor muydunuz, nerdeydiniz?
oldu ...siz dolandırılabilirsiniz die biz hapis yatalım
YILLARDIR SAYIN AVUKATLAR TEHDİTLE ONCA İNSANIN EVİNİ YUVASINI YIKTILAR... EVDE HASTA YAŞLI ÇOKUK BAKMADAN POLİS GÜCÜYLE ZARLA ZORLA EVLERİ İCRA EDİYORLAR
elalemin rızkını,çoluk çocuğunun parasını alıp ödemeyen adamın günahı yok hiç..
Sayın diye saygın insana hitap edilir,avukat a sy demekle ayıp ettin şimdi.
ev eşyası haczi kalkması çok güzel bence çok büyük ayıptı
benim para mı kim odeyecek bizde kapatalım iş yerlerini cıkalım dolandırıcılık yapalım...soruyorum herkes ticaret yaptıgın insalar felan diyip duruyo bende soruyoprum hırsızın hic mi sucu yok ?batık nerden baksanız 1 milyon liram var hadi konusun colugumun cocugumun rızkı 5 serefsiz yedi...keske poaramı bankalara yatırsamda 50 kişiye ekmek verene kadar faiz yeseydişm..cok pişmanım bu ulkede ticaret yapmak istedigim için...allah akp nin belasını versin...hayatta oy alamazsınınız benden ve cevremden ...
arkadaşım teminatsız o kadar mal verilirmi sen açıkça gelin beni dolandırın demişsin. HERKES TİCARET YAPMAMALI ZATEN. EWET ŞİMDİ KIZACAKSIN AMA HERKES TİCARET YAPACAK DİYE 1 ŞEY YOK. AYRICA MALINA GÜVENEN TEMİNATSIZ 1 ADET MAL VERMİYOR KİMSEYE.
TİCARETİNİZDE TEMİNATLI ÇALIŞMAK ÇOK MU ZOR.KENDİ SATTIĞI MALI HACZEDİP SONRADA İCRA SATIŞINDAN O MALLARI ÜÇ KURUŞA SATIN ALIP HALA ALACAĞIM VAR DEYİP DAVA AÇAN TÜM PARASINI TAHSİL ETTİĞİ HALDE FAİZ ÜRETİP DAVA SÜRDÜREN PARALARI ALIP ÇEKLERE EL KOYAN.......TRİLYONLARCA ÇEK ÖDEYEN MÜŞTERİSİNİN İFLAS SONRASI 5 BİNLİRALIK ÇEKİNE DAVA AÇANLAR VAR.BUNLARDA MÜSLÜMAN BUNLARDA İNSAN....VADELİ ÇEK ÇEK DEĞİLDİR.BORÇTA SUÇ DEĞİLDİR.MADEM BİRİNE YILLARCA MAL VERDİNİZ YILLARCA DÜRÜST OLAN BU ADAM BİR GECEDEMİ DOLANDIRICI OLDU? AYIPTIR.İŞİNİZE GELMEDİĞİNDE DEMEDİĞİNİZ KALMIYOR.
arkadaşım sonuna kadar katılıyorum, mesjına ahkam kesen dünyadan bi haber olanlar inşallah sizinde başınıza gelirde canınız yanınca anlarsınız özellikle saglam22 kullanıcı sende benim gibi kamu gücünü kullananlar tarafından dolandırılır malın ( bu kafayla sende mal yada para olacağını zannetmiyoruım maaşla çalışan biri olduğun çok belli ) gasp edilirde anlarsın. devlet haklının hakkını koruyacağı yerde dolandırıcının sahtekarın arkasını kolluyor, bu hükümete oy verip sorgulamadan sahip çıkanlar da bizlerin sualini veremeyecksiniz. merak etmeyin elbet birgün can yakan bi hayvanla karşılaşınca.
SON 5000 YILDA DUYDUĞUM EN İYİ YASA. ZORUNUZA GİTMESİN. KENDİNİ AVUKAT SANAN İCRA TİLKİLERİ. ŞİMDİ GÖRELİM AVUKATLIĞINIZI...
EVE YİNE HACİZ VAR MERAK ETME SEN ARAMA YAPILACAK EVDE AVUKATLARLA ALIP VEREMEDİĞİN NE 3 KAĞITCI OLDUĞUN ŞU YORUMUNDAN BELLİ HERYERE BORCUN VAR DEMEKKİ NASIL KURTULURUM ÇABASINDASIN BORCUNA SADIK DÜRÜST VATANDAŞ
ALACAKLAR NASIL TAHSİL EDİLECEK ?TİCARİ HAYAT NASIL YÜRÜYECEK?
avukatcığım alacak hapisle mi tahsil edilir. sen bence sorunu şöyle sor; biz artık neyle tehdit ederek sömüreceğiz milleti. :) avukatlar ve tefeciler zor durumda.
ülkede aslolan ödeme ve dürüstlük değil mümkün olduğunca birilerini dolandırıp kaybolarak yaşamaktır.. Ben de artık birilerini dolandırarak yaşamımı sürdürmeyi düşünüyorum ne de olsa devlet desteği var. Şikayet ederlerse de 'hukuki davasının konusu' denir takipsizlik verilir.. Çalışmaya gerek yok bence.
yazıkki bu yasaya sizin gibi avukatlar çok üzüldü. Ama herkes memnun. Kusura bakmayın ama artık sabahın köründe hücre evi basar gibi polisle icra memuruyla amelelerle ayakkabılarınızı bile çıkarmadan evin her yerine giremeyeceksiniz. yazık oldu. endişelenmeyiniz ekonomi yürür
Her bir çek yaprağı 10,000 Tl banka garantisi altında,geçme bu rakamı işin yürüsün.
xxpolaraxx; yorumunuzda ciddi misiniz? elimde bir sürü çek var ve hepsi batık. eğer öyle bir durum varsa bankaya başvuruda bulunayım. Bildiğim kadarıyla 650,00 TL ödüyor bankalar??
Çek ve Senet'te ki hapis cezası kalkıyor. Bu ÇOOOK büyük bir hata aksine bunun şuçu' nun daha da ağırlaştırılmalı şu an ülkede çekler bile zor dönderiyor kendini
sanane ıyı etmısler oh be hapıs kalkıyo en azından sabıka olmaz mıllette helal olsun akp yemın ederımkı 1 numaralı partısın
arkadaşlar insanın evinin hacz edilmesi ne demek nasıl bişey yaşadınızmı ortağımdan yediğim darbeden dolayı onun kişisel borçlarına şirketimizi kefil yapmış haberim yok işim dağıldı 1 yıllık evliyken evimden halıma kadar topladılar. yaşamayn bilmez avukat ve avukatların yamakları hacz için geldiklerinde kendilerini devlet gibi görüyorlar adam yerine koymadığın kişiler bunlar. inşallah yşamazsınızda bunlarıda anlamayın önemli değil. insanın hayatı yuvası ve evliliğini hatcamak bu kadar kolaymı sizce bence çok güzel bir karar va yasa allah razı olsun.
çek te hapis kalkıyor diyerek hedefe çeki koyuyolar ama şike , ihaleye fesat,naylon fatura ,zimmete para geçirmek. bunlar hep ekonomik suça ekonomik ceza kapsamında bir tür aklanma gibi birşey bu
Adliye ve icra dairelerinin iş yükü azaltılsın ama ticaretle uğraşan dürüst esnafın alacak yükü kabarsın.Bu hükümet 2011 yılında çıkardığı sicil affı ile alacağım olan 21.000 TL yi borçlu devlet ile anlaşarak benim alacağımı sildi böyle bir adaleti kim ister.Çek karşılığı olmadığı zaman tuvalet kağıdından farksız caydırıcı ceza olmadığı zaman ha bir insanın eline silah tutuşturdun rastgele ateş etmek serbest dedin ha art niyetli birine çek karnesi verdin aynı masum ticaret erbabı nasıl tahsil yoluna gidecek ev haczi yok iş makinası haczi yok alacaklının eli kolu bağlı kim ödeyecek alacağı?
TÜRKİTEDE BİR YILDA ÖDENEN SENET SAYISINDAN HABERİNİZ VARMI?SENET BORÇLULARI NEDEN BORÇLARINI ÖDÜYOR O HALDE.OLAY SİZİN İDDİA ETTİĞİNİZ GİBİ OLSAYDI KİMSE SENET BORCUNU ÖDEMEZDİ.
kişiyi hapse attırmak onu iyice çalışamaz hale getirmek mi çözüm?
maddelerde düzenlemeler yapılırsa daha güzel olur tabiki borçlunun aracına iş makinesine haciz koyar da çalıştırmaz duruma getirirsen adamı dahada boğarsın ama sana 5 ay daha müsade eğer ödemedin neyin varsa alırım denmeli niyeti belli olanda zaten belli ediyor kendini...
bu yasaları kim ,kimin adına yapıyor,anlamıyorum.Dünyanın hiç bir yerinde yenisi eskisinden bu kadar kötü olmaz.Bu yasaları halkın kendisi yapsın,hukukçu geçinen kimseler değil.
malda verenin can da verenin alan olandan alıyo adam bana diyo ki cocukmusun kanmasaydın vursanda dövsende sana cezası
5.000TL BORCUM VARDI. 6 AY SONRA ÖDEMEYE GİTTİM.AVUKAT 9.760 TL HESAP ÇIKARDI NE BU ŞİMDİ.ÖDEME NİYETİNDE OLUP ZAR-ZOR BİRİKTİRDİM. EEE BUNA DA CEVAP VERSENİZE.
ŞİMDİ GİT. 3500 E ANLAŞ FAZLA VERME DANGALAĞA
VEREMEZLER KARDEŞİM VEREMEZLER
Borçlu olan bir insan hapis yatarken senin borçunu nasıl ödesin ha adam hapis cezasından korktugu için senin paranı ödüyorsa o adam zaten dolandırıcıdır yani parası var ödeme yapmıyorsa hapisten korktugu için ödeme yapıyorsa sen çok yanlış insanlarla ticaret yapıyorsundur birde yanlış anlaşılma var DEVLETİN KİMSENİN BORÇUNU SİLDİĞİ FALAN YOK HAPİS CEZASINI KALDIRIYOR BORÇLAR BAKİDİR
art niyetli kişiler için bulunmaz nimet piyasada üçkağıtcı bolluğu yaşanır esnafların vay haline senetli alışveriş bitmesi lazım . nakit veya k.k.
o zaman o fakirde ayağını yorganına göre uzatcak,borç yapmıcak,hakedene hakkını verceksin arkadasım.cezaysa ceza....
bu yorumum yayınlansın artık lütfen...ben 30 yaşında bi bayan olarak yazıyorum.daha yeni evliyken 22 yasında karsılaştım hacizle kanımdaki çocukla.eşimin iflasından dolayı çekmediğim kalmadı.evliliğimin 3.ayından beri anamdan emdiğim süt burnumdan geldi.eşimle ytek kavgamız avukatlar hacizlerdi.komşulara rezil olmayımı yazayım.hayatımda ilk kez hapisane mahkeme görmemimi yazayım.yoksa icraa memurunun halime acıdığını ama avukatın herseyi götürürüm diye bağırıp hakaretlerinimi yazayım.şimdi, halime bin şükür.artık yuvamda huzurlu yatıcam.
Seni çok iyi anlıyorum arkadaşım. Ben evime haciz geldiği için yuvam dağıldı.
ben olumlu karşılıyorum insanın evinden eşya alınır mı adam ne yaparsa yapsın evde yaşayan diğer insanların suçu ne? artık çek ve senet olayları tamamen biter buda iyi bişey herkes parasına göre konuşur,ömür boyu sabıkanın kalkmasınıda olumlu buluyorum sabıkası olan ya mafyaya katılmak zorunda bırakılıyor yada yasadışı işlere bulaşıyorlardı ama en güzeli molotof cezasının ağırlaştırılması aslında havai fişek saldırılarınıda bu kapsama almak gerekirdi olması gereken yapılmıştır umarım hepimiz insanca yaşarızda bu durumlara düşmeyiz.
Kalpazan avukatlara dur denmiş nihayet. Süper karar. ev eşyası haciz edilip 2000 tlik eşyayı 400 liraya peşkeş çekip sattıran caydırma faaliyeti güden alacaklılar bundan sonra kına yaksın. Ben borcumu defalarca ödemek istememe rağmen senin şartların değil benim şartlarıma göre ödeme yap diyen alacaklılara karşı muhteşem bir karar.Tebrik ediyorum emeği geçenleri kutluyorum. saygılar.
öyle diyorsunuzda , emekli adamın maaşına istemedigi müddetçe haciz yazılmaz, eee emekli adam gidiyor milyarlarca liralık ürün alıyor, evini döşüyor, ödemiyor.. alacaklının ne günahı var burda?, evden eşya çıkartmakdaki maksat adamı ödemeye tevik etmektir, oda kalkınca emekliye gün doğdu... gitsin alsın ödemesin nasıl olsa bişey olmaz....
Muhteşem kararlar. Tebrik ediyorum...
böyle şey olmaz ya ben esnafım elimde dönen çekler var ben ne yapıcam böyle bi saçmalık olurmu ya
bu yasada devlet şunu demek istiyor herkes başının çaresine baksın devleti rahatsız etmesin bundan sonra çekler senetler mafyalara satılır tahsilatı onlar yapar
OLUR ARKADAŞ OLUR, SEN ESNAFSIN ESANFIN HALİNDEN ESNAF ANLAR, AL BENDEN DE O KADAR ELİMDE BİR ÇOK EVRAK VAR, SEN ADAMA İTİMAT ET YILLARCA ÇALIŞTIĞIN İNSANLAR ZATEN ZAR ZOR ÖDEME YAPARLAR, BİR DE ÜSTÜNE BÖYLE KANUN ÇIKARSA BEKLE Kİ ALASIN PARANI, PARANI ALAMAYINCA DA ÖNCE ELEMAN ÇIKARMAYA BAŞLARSIN SONRA DA DÜKKANINI KAPATIRSIN KAÇ KİŞİNİN RZIKI KESİLMİŞ OLUR, BUNLARI HİÇ KİMSENİN DÜŞÜNDÜĞÜ YOK, MİLLET BOL KESEDEN ATIYOR,
Sen hangi dünyada yaşıyorsun onu de bana ilk önce sanki dün aniden karar verildi gibi.Senelerdir süren bir olay bu yolun sonu buraya kadarmış.Çeke hapis oluncamı alacağını alacaktın camış.
zannedersem kanun, hoşuna gidenlerin büyük çoğunluğu 1.dereceden bu kanundan faydalanacak ve borçlarını ödemeyecek kişiler peşinen söyleyim avukat yada batık deyil tüccarım. ahkam kesenler ticaretin t sini dahi bilmiyorlar. al gülüm ver gülüm diye bişe kalmadı. insanlarda o kadar para olsa bankalar bu kadar para satamazdı ve yine insanların çoğunluğu iyi niyetli olsa akp ye % 80 oy veren kayseri kredi kartı borcu ÖDEMEMEDE Türkiye 3. sü olmazdı (akp dedim diye kızmayın; başbakan kendi açıklamıştı kredi kartı mağdurlarının pek de dürüst olduklarını düşünmüyorum diye. kanunu çıkartanları kınıyom
peşinen söyliyim avukat değilim demişsin eşref abi. camı kıran çocukların durup dururken vallahi camı ben kırmadım diye bağırması gibi olmuş. kim sordu sana avukat mısın diye hacı. :)))) anladık avukatsın. napalım avukat eşref. artık ezemeyeceksiniz mazlumu. aziz başbakanım kan emiciliği yasaklıyor çünkü. çok değerli muhalefette destekliyor. herkes memnun. (avukat ve tefeciler hariç)
size aynen katılıyorum..
Olması gereken bir yasa. Borçla mal vermeyin kardeşim. Adamın her şeyini alacaksınız sonra da borcunu öde diyeceksiniz. Avukatlardan başkasına yaramıyor, akıllı düşünün.
Süper yaa!!!!! Devlet vatandaşını poyansiyel suçlu görmekten vazgeçmeli bu tür uygulamalarla Adliyedeki ve İcradaki davaların çoğu raftan kalkacaktır.
GAYET YERİNDE KARARLARR. Bİ KERE DEVLETLÜMM ONAY VERDİ İSE KESİN YARARIMIZA DIRRRR
ooooh ne ala memleket suçluların suçunu maduriyetini azalt masumların sırtına bir tekme daha at ohhh ... Peki sade vatandaş suç işlemediyse onun hakkını da koruyacak mısın bu kadar suçu işleyenin cezasını hafifletirken ama adalet nerdeeeee?
borç suç mudur? yahu siz nasıl insansınız. ebediyen borçlanmayacağını sanıyorsan yanılıyorsun. birgün çamurlu ayağı ve pis sırıtışıyla yatak odanda avukat belirdiğinde ve eşini çoluğunu çocuğunu salya sümük ağlattığında anlarsın... içinden ben zaten avukatım dediğini duyar gibiyim. haksız mıyım? tabi ki haklıyım. ama unutma avukat dahi olsan devran birgün dönebilir. bakınız. BUGÜN
Konteste avukat galiba debka. Kış günü evinden sobası alınsın bakalım nasıl basıyor feryadı.
niye ayağınızı yorganına göre uzatmıyorsunuz da borçlanıyorsunuz milleti peşinizden koşturtuyorsunuz misal ben ev sahibiyim kanunlar kiracıların yanında hem evimi işgal ediyorlar hem kira ödemiyorlar hem haciz gelince kaçıyorlar eee hani bana adalet ??? adalet bi tek işinize gelince mi adil oluyor beyler??? yıl olmuş 2012 sen borcunu ödemeyip karşı tarafı süründürüyorsan öyle adalet olmaz olsun!
hükümet olarak çok doğru ve yerinde karalar aldılar insanlar borçlu oldukları yetmezmiş gibi işleri krizden dolayı batmış insanlar hapislerde yatıyor aileleri parçalanıyordu ve bunun alacaklıya hiç ama hiç bir faydası yoktur.tabi ki alacaklı olup borçlusu hapis yatığında zevk duyan KÖTÜ AMAÇLI insanlarda dolu.AYNI GERÇEKTEN İFLAS EDENLER LE DOLANDIRICILARIN HEPSİNİN AYNI KEFEYE KONMASI GİBİ.AMA BU DÜZENLEME İKİ TARAFADA HAKKINI VERECEKTİR...
olması gereken bir kanun...çok geç kalınmıştı...avukat,tefeci ve kan emicilere dur diyecek..ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR HÜKÜMETİN CESARET EDEMEĞİNİ YAPTI TAKDİR EDİYORUM HÜKÜMETİMİZİ...HAPİS İLE BORÇ ÖDENMEZ...ÇALIŞARAK ÖDENİR...İNSAN HAKLARI EKONOMİK SUÇA EKONOMİK CEZA...BURADA OLUMSUZ YORUM YAPANLARI ALIYAMIYORUM BİRAZ İNSANCA DÜŞÜNELİM DAĞILAN AİLELER,KAPANAN İŞYERİ NEYİNE YARIYOR BİRDE ÜSTÜNE CEZA EVİ BUMUDUR ADELET...KENDİNE OLMASINI İSTEMEDİĞİN ŞEYİ BAŞKASINA YAPTIRMA...SENİN GARANTİNMİ VAR YARIN SENİN BAŞINA GELMİYECEĞİ NE MALUM... SAYGILARIMLA
çok iyi yazmışsınız da kardesim, benim karşılıksız çekle 50.000 tl mi dolandıran adamın face den resmini buldum gölün ortasında bira içiyor benim paramla. şimdi ben enayi mi oldum bu durumda? fil için hazırlanan lokmayı serçeye veremezsiniz hazmedemez.teorilerle bu iş yürümez piyasa pratiklerini gözardı etmemek lazım. dürüst adamı zaten satıcılar idare ediyor çogunlukla. ödemeyenlerin %90 ı kötü niyetlidir aslında...
Borcunu ödemeyeni koruyan devlet alacaklıyı hiç düşünmüyor. Mal beyanında bulunmamaktan hapis kalktı, karşılıksız çek kalkacak, ev eşyasına haciz yok, alacaklı ne yapacak peki...Ben de çek karnesi alıp dağıtacağım milyar milyar ödemem de nasıl olsa devlet koruyor. Borç namustur anlayışı yok oldu.
dolandırıcı mafya örgütcü zaten yaşadı kredi kartı ile bol alış veriş yap yat gel yat hepsi ne güzel çogalacak bu devlete vergi veren enayi vergi vermeyen her türlü usulsüzlük yapan paşa olacak
arkadaşlar bende iyiniyet li biriyim 10 yapraklı çekimi kardeşime verdim merese iflas etmiş yani hatır çeki bunu alanda biliyor hatır çeki haram olsun çekten dolayı bi kuruş boğazıma geçtiyse zıkkım olsun 150 bin tlde para harcadım o mahkeme bu mahkeme halen devam ediyo mahkemeler pekala benim suçum ne azkalsın evim dağılıyodu adam yazmış 50 -100 allah kahretsin perişan oldum yüklü çek alanlar sesleniyorum çek almayın samimi olarak söylüyorum az çalışıp az kazanalım lütfen para hırsına bürünmeyelim ocaklar sönmesin hayatımda ilk 10 yapraklı çek aldım almaz olaydım başıma gelmeyen kalmad
sahtekarlara yan kesicilere gün doğdu görevi kötüye kullanma maddeside kesin orduya ve polise gecerlidir onlar için hazırlanmıştır.
askerimiz ve polisimiz görevini tam yapamasın diyedir yanlış anlaşılmasın
helal sana akp
biz suçlu insanlar değiliz yıllarca yüzlerce insana ekmek verdik aş verdik ama bir iki çek yüzünden sen al hapise at olurmu hapiste boröç ödenirmi ama inşaallah allah güç kuvvet verirse bu borçlarımızı ödeyeceğiz biz ödemeyeceğiz demiyoruz yanlış anlaşılıyor biz hapisle bor ödenmez diyoruz borcumuzu afffedin demiyoruz allah güç kuvvet verirse borçlarımızı ödeyeceğiz ve kul hakkıyla allahın karşısına çıkmayacağız
Hukuk devleti adil olmalıdır.Hapis cezası hukuk devletinde en son başvurulması gereken cezadır.Günümüzde hiç bir modern devlette borç için hapis cezası öngörülmez.Dolandırıcılık durumu ayrı bir suçtur Türk ceza kanunlarında bu suç için öngörülen cezalar devam etmektedir. İnsan hakları adına yapılan bu düzenlemelere itiraz etmek için taraf olarak bakmak gerekir.Taraflı olan görüşler ise hiç bir suretle gerçeği ve adaleti yansıtmamaktadır.Avrupa insan hakları sözleşmesi 4-1 nolu protolü ile borç için hapis cezasının olmayacağını kabul edilmiştir.Alacaklının alacak hakları ise devam etmektedir.
ekonomik suça ekonomik ceza tefeci avukatlar vampirler işinize gelmio dimi helal para kazanmak.annen seni bugünler içinmi doğurdu.benim elimde 67 adet müşteri çeki var sizin gibidüşünseydim belkide kaç ocağı yıkacaktım ama kime anlatıyorum insanların yaşama hakkını elinden alamam bu mesuliyete giremem..o yüzden sen ordasın ben burda hç pişman değilim avukatlara vermdğim için bu beddua lar beni bitirirdi zaten siz bitmişinz haberiniz yok yazık...vicdanına sor varsa tabi...
Kardeş umarım senin gibi vicdanlı insanlar ülkemizde çoktur.. Duygularına tamamen katılıyorum..
insanların evine haciz gönderenler,vicdansızlar,insanlıktan nasibini almamış nemrutlar ,gözünü para bürümüşler,tefeciler hadi yapın şimdi de görelim,pırasa yapragı gibi kredi kartı dagıtan bankalar hadi yapında görelim.........Dürüst esnaf arkadaşlar bundan sonra peşin veya kredi kartından başka şansınız yok
BORÇLU OLMAK BAŞKA,SUÇLU OLMAK BAŞKA
tabiki borçlu olmak suçlu olmak degildir ama borcu ödememek nedir bu işte kanun devreye girmezse herkes kendi işini kendi görmeye kalkacaktır orman kanunuyla birini öldürüp veya ölmek mi iyidir yoksa devletin geregini yapmasımı
MAFYA CILIK ARTAR DİYE YASA YAPILIRMI. MAFYA NIN CEZASI AYRICA VERİLİR. ALACAKLI İLE BORÇLU AYNI DEVLETİN EŞİT VATANDAŞIDIR VE DEVLETİN ALACAKLI TARAFINA TAVIR ALMASI HİÇ AKILLICA DEĞİL REEL EKONOMİYE GEÇMEK İÇİN NAKİT TİCARETİN ARTMASI ŞART BU YASA BENCE NAKİT TİCARETİ ARTTIRMAK İÇİN, PARASI OLMAYAN İLE OLAN TAMAMEN AYRILACAK. SİZ SATICILAR KEFİLSİZ KARTSIZ 18 AY TAKSİT İŞLERİNDEN VAZGEÇİN VE %50 SİNİ, NAKİT ALMADAN MAL VERMEYİN VERDİĞİNİZ MALADA REHİN KOYUN.
Diğer Haberler