30 Mart seçiminde bu kenti alan Türkiye'yi alır

30 Mart seçimleri arefesinde en kritik il İstanbul. 20 yıldır AK Parti yönetiminde olan il, Türkiye seçiminin galibini de ilan edecek.

30 Mart seçiminde bu kenti alan Türkiye'yi alır

9 Milyon 997 bin... Bu rakam İstanbul’da 30 Mart 2014’de sandığa gidecek olan seçmen sayısı. Bu yüzden 'İstanbul'u alan Türkiye'yi alır' diye boşuna denmiyor.

Türkiye genelinde oy kullanacak seçmenin yüzde 19’u yani Türkiye’de seçmenlerin 5’te 1'i İstanbul’da sandığa gidecek.

Kritik öneme sahip diğer 2 il ise İzmir ve Ankara... Peki Türkiye'deki yerel seçimin galibini de ilan edecek İstanbul'daki son durum ne?

El Cezire'den İrfan Bozan İstanbul'daki seçim yarışının analizini çıkarttı. Bozan'ın tahlillerine göre 20 yıldır İstanbul'u kaptırmayan AK Parti'de kenti kaybedeceklerine dair en küçük bir endişe yok.

AKP : TOPBAŞ'A GEREKEN OY

Asya ve Avrupa’yı yer altından birbirine bağlayan Marmaray’ın faaliyete geçmesi, yeni metro hatları, 3. Boğaz köprüsü AK Parti’nin seçime yönelik büyük kozları. İstanbul’un en büyük sorunu olan ulaşım üzerine atılan bu adımlar AKP’nin seçim kampanyasının bel kemiğini oluşturuyor.

2004 seçimlerinde yüzde 45 oy alan Topbaş 2009 seçimlerini yüzde 44 ile kapadı. Aynı oy oranını koruması AK Parti’ye İstanbul’u tekrar getirebilir.

CHP : SARIGÜL HER DURUMDA KARLI ÇIKACAK

2004 yerel seçiminde yüzde 29 olan CHP’nin oy oranını Kılıçdaroğlu yüzde 37’ye taşıdı. CHP için pek tahmin edilmeyen bu oy oranı ‘başarı’ olarak tanımlandı. Bu ‘başarı’ Kılıçdaroğlu’na İstanbul Belediye Başkanlığı koltuğunu getirmedi ama CHP içinde liderlik pozisyonunun önünü açtı. Şimdi CHP, İstanbul’u Şişli’de rakipsiz sayılan Mustafa Sarıgül ile zorlayacak. Sarıgül, İstanbul’u alırsa 20 yıllık geleneği İstanbul’da yenen isim olacak.

İstanbul’da Sarıgül’ün kazanması İstanbul seçimlerini sadece İstanbul seçimi olmaktan çıkaracak potansiyele sahip.

Sarıgül yarışı kazanamasa da, Kılıçdaroğlu'nun İstanbul yarışında aldığı oydan daha fazla oy alması da başka bir tartışmayı gündeme taşıyacak: Sarıgül CHP liderliğine mi gelecek? CHP kulislerinde konuşulan bu tartışmaları Sarıgül'ün Kılıçdaroğlu'ndan daha fazla oy alması alevlendirecek.

MHP : GEZİCİ ADAY

MHP, iddialı olmasa da önceki seçimlere hep kamuoyunca bilinen isimlerle girmişti. Bu kez MHP’nin tercihi kariyerinde şehir bölge plancılığı, ulaşım ve afet konularında uzmanlık bulunan 1976 doğumlu genç Rasim Acar oldu. Acar aday olduktan sonra gündeme Gezi Parkıeylemelerine verdiği destekle geldi. İstanbul'daki çatışmaların en yoğun olduğu dönemde polis müdahalesine karşı çıkan Acar 2 Haziran tarihinde de "Eskinin efsane süper kahramanları, Süperman leri gitti yerine #ÇARŞI aldı. İyi ki varsın Çarşı" diye tweet attı.

BDP : GEZİ KAHRAMANI

Kürt sorununa ilişkin çözüm sürecinin aktörleri arasında yer alan Sırrı Süreyya Önder, Gezi Parkı eylemleri sırasında dozerin önüne çıkması ile dikkatleri çekmişti. Önder, İstanbul’da Kürt siyasi hareketine yakın kesimlerin yanı sıra kentli, eğitimli, solcu kesimlerin de oylarına talip.

İSTANBUL İLÇELERİNDE DURUM

İstanbul’da 39 ilçede belediye başkanlığı seçimi yapılacak. Mevcut durumda 26 belediye AKP’nin 13 belediye CHP’nin. Geçmiş seçimlerdeki oy oranları farkı dikkate alındığında İstanbul’da her iki partinin de kaybetmesinin epey zor olduğu ‘kale’leri var.

Türkiye’deki güncel politik gelişmeleri ve aday niteliğini bir kenara bırakıp sadece 2009 yerel ve 2011 genel seçimleri oy oranları dikkate alındığında İstanbul’da bu seçimlerde çekişme beklenen ilçe sayısı aslında çok da fazla değil.

ÇEKİŞMELİ GEÇECEK İLÇELER

Bu ilçeler Ataşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Kartal, Maltepe, Silivri. Tümü şu anda CHP’li olan bu belediyelerde 2011 seçimlerinde, Maltepe ve Silivri hariç AKP birinci parti çıkmış durumda. AKP, 2009 yerel seçimlerinde sadece Beyoğlu ve Üsküdar’ı yüzde 40’ın altında oy alarak kazandı. Diğer kazandığı 24 ilçede de yüzde 40’ın üzerine çıktı.

AK PARTİ ADAYLARI

Rakamların lehine olduğu AK Parti mevcut belediye başkanlarını çoğunlukla tekrar aday gösterdi. Sadece Üsküdar, Küçükçekmece ve Gaziosmanpaşa belediye başkanları tekrar aday gösterilmedi. AK Parti bu hareketiyle İstanbul’da rahat olduğu mesajını verdi.

2009’da iddialı adaylarla girdiği CHP’nin ‘kale’leri olan Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy’de ise aynı yaklaşımı göstermedi. Şişli’de uzun süre AK Parti’ye mesafeli duran eski Refah Partisi milletvekili Mukadder Başeğmez AKP adayı olarak gösterildi.

Bazı ilçelerde yıllardır süregelen bu AK Parti üstünlüğüne CHP İstanbul’da ‘muhafazakar’ müdahale ile son vermeyi hedefledi.

CHP İLÇE ADAYLARI

Üsküdar’da eski müftü CHP milletvekili İhsan Özkes, Fatih’de Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan ve Bağcılar’da ise yine CHP Milletvekili ilahiyatçı Muammer Çakmak CHP’nin adayı oldu.

CHP ‘Kale’si olan yerlerde de kan değişimine gitti. Bakırköy, Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli’de CHP adaylarını yeniledi.

Kaynak: El Cezire/ İrfan Bozan

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 106 yorum
CHP den bir cacık olmaz.Sarıgül Kılçdaroğlundan bir iki puğan fala alıp chp nin başına geçer başka da birşey beklemeyin
senden cacık olur zira baya baya hıyarsın
sultan 2. Abdülhamide, Menderese, Turgut Özala, Erbakana da hırsız demişlerdi. Ne tuhaf değil mi!
özalı bilemem ama geri kalanlar zaten hırsızdı ondan olmasın :))))
Bu yazdığın yorumun konu ile ne alakası var kardeşim.Abdulhamite ve Erbakana hırsız denildiğini görmedim.Menderes ve Ozal için eh işte.Ama bunları günümüzdekilerle kıyaslıyorsan aldanırsın, çünkü bunlar bu konuda bayağı usta usta anladım mı kardeşim.
Değillermiydi ?
onlar kahramanmıydı acaba?
evet hırsıza hırsız denir tuhaflık yok bunda
abdülü bilmem ama diğerleri cidden hırsızdı. hırsızları da hırsızlar savundu savunuyor savunacak
hepside doğru çıktı dimi :D
Ulu Hakan En büyük Komutan Sultan 2.Abdülhamit Han ' kesinlikle hırsız değildir ama kesinlikle bunu şuanki durum ile sakın ola sakın kıyaslama.
salak adam bugun gemi ve kocla olan konusmalar dogru dedi peki kasetlerin hepsi ayni ses. ayni adam suruyor piyasaya butun bu kasetleri demeki hepsi bu hirsiza ayit.
CHP SEN İSTANBULDAN ANCA DİKİLİTAŞI ALACAKSIN....
BEĞENİ SAYISINA BAKINCA SİYASİ TARAF APAÇIK ORTADA....
CHP YR OY VERENLER VİCDAN AZABI ÇEKERLER.sorarım şimdiye kadar CHP bir ağaç diktimi.hep millet kışkırtmaya yaradı.
akp için maltepe hayal chp yine kazanır hatta mhp arif tevetoğlu akp edibe hanımı geçebilir süpriz olmaz yazın bunu bir kenara. ''not:40 yıllık maltepeli''
araştırın maltepeyi chp ikinci kez kazanacak laf olsun diye yorum yazıyosunuz 30 mart gecesi meşalelerle meydandayız .
geçen dönem anaptaydı arif.hesabı doğru çıktı.anaptan aday olurken bu hesabı yapmıştı .bi cacık olmaz AKP alır.
bızde maltepelıyız senın zıhnıyetın baska turlu calıstıgı ıcın emın konsuuyosun.ama yıne avucunu yalaycak senın ve senın partın
siz bunu 40 yıldır yazıyorsunuz da hep aynı senaryo :)
chp ile istanbul istanbul olacak
OLSA OLSA BİZANS OLUR
en son chp li başkanı zamanında gördük istanbul u
salakkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk diyorum başka bir şey diyemiyorum sen kaç yaşındasın len geri biraz araçtır isterse
Ne yani isminimi değiştirecekti :)
çöp dağlarını özlemişistanbullu
BU KAFA İLE CHP DAHA ÇOOOOK NAL TOPLAR
hırsız olması lazım yani anca öyle sizin oylarınızı alır?
EEEE İstanbulda sonuç Allahın izniyle belli...AK Parti 1. gerisi gerisinin gerisi...Durmak yok yola devam.......
dur bakalım acelen ne :-) hemen sonuçları açıkladınız 30 mart ta belli olur herşey
ne 20 yılı be :D:D Allah yazdıysa bozsun
OYLAR CHP VE MHP YE
CHP icraatı mazot 1,5 TL olacak,kafa nacak bu kadar çalışır :)
adamlar hiç olmazsa bizden kestiklerini çocuklarına gemi almıyorlar hakkım varsa hak huzurunda haram olsun bunu destekleyenler içinde hakkımı haram ediyorum
SARIGÜLMÜ ÜLKE YÖNETECEK GEÇEN VATANDAŞI YUMRUKLADI NASIL ÜLKE YÖNETECEK SORUYORUMM
sistem yemiyeni yiyor ahali.. ya sistemi değiştirecen... değiştiremiyorsan en az yiyeni bulacan.
sırı süreya dan şaşmayın onun gibisi bidaha bulunmaz...oylar hdp ye
Tüm Türkiye mozaiğini temsil ediyorlar(HDP/BDP) Gerçekten de yürekten kutluyorum.Her ırktan insan temsil ediliyor.Oylar HALKLARIN KARDEŞLİĞİNE..Herkese saygılar....
adamlar proje aktarımı yapıyor, 3.boğaz köprüsünü belediye mi yapyor yahu :) tabi anlatın, yiyecek adam çok, anlatın atın tutun, kim tutar sizi. 30 yıldır çalışan tesisi kendi projeleri arasında gösterenlerden ne beklersin
NE DE GÜZEL SÖYLEMİŞSİN KARDEŞİM KALEMİNE SAĞLIK HEP OLANLARI ALLAYIP PULLAYIP MİLLETE YAPTIK DİYE YEDİRİYORLAR.
Türkiye'nin değişime ihtiyacı var. bu kavganın kutuplaşmanın ayrışmanın dışlamanın aşağılamanın son bulacağı bir değişim olmalı. hırsızlığı tantana yaratarak örtmeye çalışmak vicdanları yaralıyor. Allah'ın izniyle milletin iradesiyle ve dualarıyla bu musibetten kurtulacağız
ulen akp nasıl geldı basa hemen unuttunuz dımı.. krız krız krız.. akp zamanında krız ongorenler tegt gececek lafına gulmustu.. sonra basbakanın haklı oldugu ortaya cıkınca sus pus oldular.. suan olacagınız gıbı.. hırsızlık dınsızlerde ve dını kullananlarda olur ıkısıde chp de fazlasıyla var..
eskiden kavga olmazdı birileri darbe yapardı ne güzel hükümet al aşağı olurdu milli irade yok sayılırdı ama kavga olmazdı ne güzel di o günler birilerinin gazete manşetleriyle hükümet indirdiği ne huzurlu günlerdi ya bu başbakan darbe yapmaya çalışanlara niye kızıp bağırır hiç anlamam bıraksın adamlar işlerini yapsın
SARIGÜL VATANDAŞI YUMRUKLUYOR BU ADAM NASIL ÜLKE YÖNETECEK SORUYORUM SİZE.
YAAA BANA BU CHP NİN YAPTIĞI BİRTANE İCRAAT GÖSTERİN MAİL ATABİLİRSİNİZ KARTALLIYIM KARTALDA YOLSUZLUK DİZ BOYU HEYKELSEN BAŞKA BİR HALTIYOK ADAMLARIN SÖZ BENDE CHP YE OY VERCEEM BİRTANE İCRAAT PROJE HAK GETİRE ADAM İST ALIRSAM FİTNIS SALONU AÇICAAM DİYOR YAA KADİR BEY İSE KÖPRÜLER METROLAR MARMARAYLAR HAVA ALANLARI MARİNALAR YOLLAR BUNLARI DİYOR DİĞERİ FİTNIS TEK İHTİYACIMIZ O ZATEN .
sanki memleket sadece istanbul dan ibaret.
BU MİLLETİN DİKTATÖRLERE DEĞİL HİZMETKARLARA İHTİYACI VAR. MAAŞIYLA YETİNECEK HİZMETKARLAR ARANIYOR. BULUNACAK İNŞALLAH..
sistem yemiyeni yiyor kardeş sistemi değiştirmek lazım
ah be kardeşim nerde öyle siyasetçi
OLANLARIN KIYMETİNİMİ BİLDİK ECEVİT,NE OLDU ERDAL İNÖNÜ BIRAKIP GİTTİ,ABDÜLLATİF ŞENER AYRILDI ARKASINDA KİMSE YOK ,YEMİYENİ YEDİRMİYENİ GÖZ YUMMAYANI YAŞATMIYORLAR GÖZÜMÜZÜ AÇMAK LAZIM
bugun degısım ısteyenler akp nın karsısındakını destekleyenler unutmayınkı bır zamanlar akp nın sayesınde bıyerlere geldınız adam oldunuz sımdı sesınız cıkmaya basladı ama unutmayın kı geldıgınız gıbı gıdeceksınız de sızın yaptıgınızı fıravun yapmadı bee yazıklar olsunn...
firavun bile kendi milletinin malını çalmazdı.
Evet adam olduk ta bir kişi kalmış hala adam olamamış. Sen anladın onu.
İstanbul ve Ankara AKP için tamam.İzmir yüzde eli yüzde elli.AKP eğer İzmir'ide alırsa daha önüne kimse duramaz. Chp biter. MHP her zaman ki gibi yoluna devam eder.Genel seçimlerde MHP nin oylara çok artar.Kimse kusura bakmasın ama cemaat oyları ile AKP batmaz.Dış güçler artık şunu bilmeli ki, Türkiye eski Türkiye değil. Başbakanımız öyle veya böyle bu işi iyi yapıyor.Türkiye kendi Uçağını, Uydusunu yapacak duruma geldiyse elbette dış güçlerin rahatsızlığını anlıyoruz.Bizde diyoruz ki..Kışkış başka kapıya.Gidin başka ülkelerle uğraşın, bizi rahat bırakın..
Mısır, Suriye, Irak, cezayir, Fas vs vs de eskisi gibi değil. Onlarda uzun yıllar RTE gibi diktatörler tarafından yönetildi.
bir tarafın açık kalmış...
Allah'ın izniyle İstanbul'da da haramilerin saltanatı yıkılacaktır.
desene yeni haramiler gelecek
bu memleket bu güne kadar çok şeyler gördü...ama bu kadar hırsızı hiç bir arada görmedi...önemli olan hırsızın gitmesi...
Allah'ın izniyle şu hırsızlardan kurtuluruz inşallah
FİRAVUN BİLE KENDİ KÖLELERİNİN MALINI ÇALMAZ,ONLARA YARDIM EDER,AÇLARI DOYURUR,YOKSULLARI GİYDİRİRDİ.o yüzden oyum BDP ye.bdp nin arkasında yiğit önderimiz var kapı gibi. bu seçimde bdp en az %52 chp %40 alır.
uyumuyonuz, ama iyi rüya görüyonuz
SARIGÜLMÜ ÜLKE YÖNETECEK GEÇEN VATANDAŞI YUMRUKLADI SARIGÜL YAZIKK
AKP kurulalı daha 12 yıl oldu belediye nasıl 20 yıldır onlarda.Geri kalan 8 sene daha kurulmamış bir partimi yönetti belediyeyi yuh :)))))
Geri kalan 8 yılda Tayyip Erdogan belediye baskanı olduğu için öyle yazmış kekolar
ya millet oy verirken ay bu gezide destek buna oy vereyim , ay bu surda bunu yaptı bunu tutayım yok bu gelmemişti yanımıza bunu atayım diye mi oy veriyo ya ..varmı böyle bi salaklık... düşüncen bellidir görüşün bellidir mantaliten bellidir... yapılan işi icraatı görürsün , zaten bir sempatin vardır bir partiye ona oy verirsin ..anlık şeylerle değişirmi bu görüş ne alaka ozamn nerde kaldı sagcısı solcusu koministi idealisti ...düşünceler değişir ama böyle anlık şeylerle değil yanii....
kırmızılarından belli oluyor bak hiç dikkat etmiyormusun...
30 Martta AKP'nin üzerinden silindir geçecek. Korkunun ecele faydası yoktur.
türkıye demek sadece istanbul demekmı ne saçma şey dığer ıller ne o zaman türkıyeye dahıl deyılmı cahıl kafalar
20 yılmı akp geleli 20 yıl olmadı ki .inş zafer AKP nnin olacak!!! ,
CHP BİTİK
terminaor diye biri sarıgül vatandaşı yumrukluyor demiş...ulan önce aklını çalıştır ve geriye dön ve al ananı git diyeni hatırla ve valinin vatandaşına gavat dediğini hatırla ve o valimi yedirmem diyen bir baş bakan,,, birilerinin eksiklerini görürken diğerinide unutma
bu haberi hangi bilgisiz yaptı acaba akp denen parti kurulalı 13 yıl oldu nasıl oluyorda 20 yıldır istanbul bu partide oluyor biri bu haberi sallayan kişiye anlatsın
Belediye Başkanlığını Tayyib'in memuru, Zat İşleri Müdürlüğü haline getiren Topa da Başa da oy yok.
CHP ÜLKE YÖNETEMEZ DİKİLİ AĞAÇLARI YOK HALA
İnsanlar da kin nefret oluştu,değişim zamanı gelmiştir.
tabiki Akp alacak hemde farkla
Sarıgül; iki gün önce vatandaşa attığı yumruğun bedelini sandıkta ödeyecek.Değil AKP'ye rakip çerez bile olamaz artık.
Diğer Haberler