HABER

Anayasa Değişiklik Teklifi'nin 3. ve 4. maddesi Meclis'ten geçti

TBMM Genel Kurulu'nda, 'Anayasa Değişiklik Teklifi'nin 1. turunda, 3. ve 4. madde Meclis'ten geçti.

TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin üçüncü maddesine 341 kabul, 139 ret oyu verildi.

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 485 milletvekili katıldı. Oylamada 341 kabul, 139 ret oyu kullanıldı. Oylamada 3 boş, 2 geçersiz oy çıktı.

Teklifin üçüncü maddesi, seçilme yaşını 25'ten 18'e indirilmesini ve askerlikle ilişiği olanların milletvekili adaylığına başvuramamasını öngörüyor.

Oylama yenilendi
Bu arada, anayasa değişiklik teklifinin üçüncü maddesinin oylamasında kavga yaşanması, gizli oylamanın yenilenmesine neden oldu.

4. MADDE DE MECLİS'TEN GEÇTİ

TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin dördüncü maddesine 343 kabul, 139 ret oyu verildi ve 4. madde Meclis'ten geçti.

Oylama öncesi dördüncü maddeye ilişkin önerge işlemleri yapıldı. CHP ve HDP'nin maddenin tekliften çıkarılması yönünde ayrı ayrı verdiği önergeler kabul edilmedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, maddenin görüşmelerinin tamamlandığını ve gizli oylamaya geçileceğini belirterek, "Milletvekilleri ad okunmak suretiyle oylarını kullanacak. Hükümet ve komisyon sıralarında, görevli arkadaşlar ile Başkanlık Divanı üyeleri haricinde kimse kalmasın. Adı okunmayan milletvekillerine de zarf ve pul verilmesin." dedi.

Aydın'ın, gizli oylamanın nasıl yapılacağını anlatmasının ardından teklifin 1. turunda, dördüncü maddenin gizli oylamasına başlandı.

Milletvekillerine, adları okunduktan sonra zarf ve pul verilmesi nedeniyle bu oylamada komisyon ve hükümet sırası ile Başkanlık Divanı önünde çoğalma yaşanmadı. Önceki oylamaya göre daha sakin bir oy verme işlemi gerçekleştirildi.

"TBMM'nin seçim dönemi"
Söz konusu madde ile Anayasa'nın "TBMM'nin seçim dönemi" başlıklı maddesi, "TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi" olarak değişiyor.

Değişiklik; seçimlerin 4 yılda değil 5 yılda bir yapılmasını, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de 5 yılda bir olmasını ve seçmenlerin iki seçim için aynı gün sandığa gitmesini, süresi biten milletvekilinin yeniden seçilebilmesini, Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılmasını öngörüyor.

5. MADDE GÖRÜŞÜLÜYOR

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda beşinci maddenin görüşmelerine geçildi.

Söz konusu madde ile TBMM'nin görevleri ve yetkileri, "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sıralanıyor.

- Çalışmaya devam edilmesine ilişkin usul tartışması

Teklifin beşinci maddesinin görüşülmesine geçilmeden önce söz alan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclisin 12 saati aşkın süredir çalıştığını belirterek, çalışmaların şimdilik tamamlanmasını istedi. Çalışmaların angaryaya dönüştüğünü savunan Gök, mesaiye devam edilmesi halinde usul tartışması açılmasını talep etti. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise anayasa değişikliği teklifi kaç oyla kabul edilirse edilsin millete götürüleceğine dikkati çekerek, "CHP'lileri burada zorla tutmuyoruz, AK Parti'liler de burada zorla durmuyor. Oylamalar konusunda da kimse kimseyi burada zorla tutamaz." dedi.

Usul tartışmasının açılması üzerine konuşan CHP'li Gök de "12 saati bulan çalışma süreci içerisinde her maddenin görüşülmesi sırasında dolar 10 kuruş artıyor. 1 Kasım'da Sayın Bahçeli'nin başkanlığı gündeme getirdiğinde dolar 3,11'di, 3,90'a çıktı. Sağlıklı çalışma koşulları yoktur, angarya yasaktır. Sayın Başkan, sizin de dinlenmeye ihtiyacınız var. Zaman zaman sinirleniyorsunuz, tanıdığımız Ahmet Aydın'ın ötesine geçiyorsunuz." diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Doğan Kubat, Meclisin 24 Ocak'a kadar çalışma gün ve saatlerinin düzenlendiğini hatırlatarak, "Anayasada angarya yasak, doğru. Angarya bir kimseye ya da topluluğa ücret ödemeksizin zorla, baskıyla iş yaptırmak anlamına geliyor. Aziz milletimiz bize maaşımızı veriyor, zorla ve baskıyla hiç kimse burada durmuyor." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de "7 gün 24 saat çalışmaya hazırız. Bu çalışmayı angarya saymayız fakat buradan bir rahmet, bereket, demokratikleşme çıkacaksa. Oysa ortada böyle bir durum söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Usul tartışmasının ardından anayasa değişikliği teklifinin beşinci maddesinin görüşülmesine başlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
brükselin vesayetçisi chp her zamanki gibi başaramayacak MİLLİ VE GÜÇLÜ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN KURULMASINI.
torunlara vekillik yolu yolu açıdı ama millet vekili değil diktatör vekilleri.
lise'liler meclise artık okul kavgalarına orda devam ederler..
Oğul, damat derken torunların yerinide açtınız yaşa takılıyorlardı herhal
Değiştire değiştire madde kalmadı
Atatürk diyorki, “ Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskar insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya, tehdide dayalı olduğu için korkak, zelil, sefil, rezil insanlar yetiştirir .” ( 14 Ekim 1925 )
18 yaşındaki reşidim der sevişirim içerim der chp öncü olur ama iş siyasete gelince yok nesen çünkü milliyetçi yürk gençliğinden korkutor
MHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Özgür Işık, MHP Ankara İl Başkanlığı na yazdığı dilekçe ile tüm görevlerinden istifa etti. Özgür Işık istifa dilekçesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. “ Milliyetçi Hareket Partsini nin, ülkemizin temel dinamiklerine zarar verecek, mevcut parlamenter sistemi yerinden edecek bir Anayasa pakedine evet demesi 47 yıllık siyasi geçmişimiz ile bağdaşmamaktadır .” denilen istifa dilekçesinde, “ Düne kadar bu teklifin karşısında duran fikirlerimizin bugün neden değiştiği de anlaşılamamaktadır. ” ifadelerini kullandı. ALLAH RAZI OLSUN.
asker kaçakları meclise hayırlı olsun?
Yetmedi… Çiftçimize “ gözünü toprak doyursun, ananı da al git ” sözünü bu iktidar sarf etmedi mi? Etti. Türk tarımı ‘ Hibrit tohum ’ uygulamasıyla İsrail e mahkûm edildi mi? Edildi. Soma başta olmak üzere iş kazalarında ölmek “ kader ve fıtrat ” sayıldı mı? Sayıldı. Cuma mesajları “ Bakara makara ” olarak tanımlandı mı? Tanımlandı.
Dönemin Başbakanı Erdoğan Barzani peşmergesi, Şivan haini ve Tatlıses ile el ele güvercin uçurup “ Kürdistan a selam ” naraları attı mı? Atttı. AKP iktidarında “ Ne Mutlu Türküm Diyene ” yazan ne varsa silinip, Andımızı kaldırıp, TC yi tabelalardan indirerek milliyetçilik ayaklar altına alınmadı mı? Alındı. Bebek katili Öcalan AKP iktidarında “ Kürtlerin lideri ” gibi lanse edilmedi mi? Edildi.
Devam ediyorum, PKK, cadde ve sokakları kazıp, yolları keserek kimlik kontrolü yaptımı? Yaptı. PKK Güneydoğu da kantonlar oluşturup, kurtarılmış bölgeler ilan ederken, “ çözüm ” denilen “ çözülme ” sürecinde AKP, PKK yıı baş tacı etti mi? Etti.
bu anayasada 1 tek 18 yasında milletvekili olunmasını destekliyorum genc fikirlere kapı acmanın zamanı geldide geciyor artık kimse kusura bakmasın ama genclerinde o meclisde yeri var...
Vatana millete hayırlı olsun
Ülkenini geleceğine yazık ediyorlar...
18 yaşında adam neki seçilecek olacak şey degil
Peki… AKP iktidarında “ Askerlik yan gelip yatma yeri değildir ” diyenler, Genelkurmay başkanını “ terör örgütü lideri ” suçlamasıyla içeri tıktı mı? Tıktı. Ülkemizin Başbakan ı “ Yahudi Cesaret Madalyası ” ile ödüllendirildi mi? Ödüllendirildi.
afferim bitirin bu işi.18 yaş seçilme hakkı güzel adımdı.genç beyin hızlı beyin dolu dizgin beden.artık kurt siyasetçi deneyimli kurt siyasetçi degil genç beyin elektironik beyin lazımdı hızlı döndürmeli işler için erkenden ve hızlı düşünecek bedene gerek vardı yeni dünya düzeninin ilk adımlarında yeni bilimine hızlı aktarımlı genç BEDEN elbisesi lazımdı oda oluyor.genç beyinlerin aklında düşüncesinde dışa vuracakdım oda oluyor.chp ve başkası hiçbirşey yapamaz sadece karşılarında kimse yokdu gibi durumunuzu degerli kılmak için karşınızda tutuluyor YÜRÜYÜN!!!!!!!!.
Ülkemizin Başbakanı nın “ Wall street journal ” de yayımlanan makalede “ cesur ABD askerlerine dua ediyorum ” dediği haberi yayınlandı mı? Yayınlandı. Aradan bunca zaman geçti yalanlandı mı? Yalanlanmadı. Musul konsolosu ve görevlilerimiz IŞİD terör örgütü tarafından esir alındı mı? Alındı. PYD terör örgütü kontrolünde ata mezarımız Süleyman Şah türbesi bir gecede kaçırılıp Eşme ye taşındı mı? Taşındı. Atalarımızın kemiklerini sızlatıp “ soykırım yapılmıştır ” diyerek Ermenilerden “ özür ” dilendi mi? Dilendi.
bunda amaç askere gidmeden vekil olup askerden yırtmak benole anladım
Aklı fikri olandan çok 18 yaşında ama parası çok olanlar da seçilebilecek. hayırlı olsun...
SAYIN vekiller el insaf be 18 yaşındaki çocuga yani lise sondaki insan kendini idame edemezken milletin vekilimi olacak pes dogrusu bu kadar koltuk sevdası ugruna yanlış şeylere evet demeyin bu dünyanın gerçegide var be kardeşim
Evin yolunu bulamayan çocuk nasıl seçilme için uygun olur aklım mantığım almıyor...
18 yasında vekil, ne büyük hizmet, ne anlar 18 yaşondAki
18 yaşında daha ergenliğini tamamlamamış ne bir üniversite okumuş ne de hayat tecrübesi- iş tecrübesi olan veledi millet vekili yapacaklar. Siyasete gençler girsin tamam da çoluk çocuk da girmesin. Koca adamlar özgürce fikrini söyleyemiyor partilerde bu veletler ne kadar vekillik yapabilecek?
18 yaşında adaylık bence çok saçma, bir kere üniversite mezunu olması şart, madem düşüreceksiniz, 21-22 yaş iyidir.
Basbakanlik sistemiyle yönetilen ülkeler: Afganistan, ABD, arjantin, azarbeycan, bolivya, belarus, guetemala, endonezya, filipinler, güner kore, haiti, honduras, iran..bir sürü ve bu devlerlerde kim yasamak ister? soruyorum icinde bir devlet yok yasamak istedigim. google verin ve bir bakin arkadaslar. ABD deniyor, ama ben ABD yi bedava verseler orda yasamak istmem. yanlismi soruyorum
Diğer Haberler