Bakan Kurtulmuş'tan olay Abdullah Gül yorumu

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Ben kimin, ne yapmak istediğini bilmiyorum ama benim bildiğim Abdullah Gül, Cumhurbaşkanımıza karşı 'cumhurbaşkanı adayı' olarak çıkmaz. Çünkü 2019 seçimleri şahısların ötesinde önem arz eden bir seçim." dedi.

Bakan Kurtulmuş'tan olay Abdullah Gül yorumu

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek'te ulusal medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Kurtulmuş, gündeme ilişkin soruları cevaplar verdi, önemli açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş'a ilk olarak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adaylık tartışmaları soruldu. Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısına aday olarak çıkacağını düşünmediğini ifade eden Kurtulmuş, "Ben kimin, ne yapmak istediğini bilmiyorum, ama benim bildiğim Abdullah Gül, Cumhurbaşkanımıza karşı cumhurbaşkanı adayı olarak çıkmaz. Çünkü 2019 seçimleri şahısların ötesinde önem arz eden bir seçim. Sadece ilk sefer cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçiliyor olması değil bundan sonra sistemin nasıl oturacağının da şekilleneceği bir döneme giriyoruz. Açıkçası bu anlamda da bütün bu gerekçelerin hepsini değerlendireceğini ve Sayın Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanımızın karşısına aday olarak çıkmayacağını düşünüyorum, değerlendiriyorum." yanıtını verdi.

İkinci olarak "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olmama ihtimali var mı?" sorusu geldi.

Kurtulmuş bu soruya AK Parti'nin siyasi tecrübesi bulunduğunu, Erdoğan'ın da AK Parti siyasi hareketinin temsil ettiği siyasi çizginin doğal lideri olduğu karşılığını verdi.

Tabii olarak cumhurbaşkanlığı seçiminin en kuvvetli adayının Erdoğan olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Ta ki 'Ben, hayır aday olmayı istemiyorum' demesi, o çok istisnai bir durum. Böyle bir şey olacağını da zannetmiyorum. Dolayısıyla siyaset doğal seyrinde akar, şimdiye kadar siyasette hiçbir şekilde kendi tabii mecranın dışında akmış olmamıştır." dedi.

Kurtulmuş, 2019 seçimlerinin hassasiyetinin herkes tarafından bilindiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Belki Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu hassasiyet de bundan kaynaklanıyor. Önümüzde hakikaten zor bir süreç var. 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimi güle oynaya rahat, çantada keklik bir seçim değil. Yani nihayetinde 16 Nisan seçimlerinde yüzde 51,4 ile yüzde 48,6'lık bir denge oluştu. Bu illa orada kalacak şeklinde değil bu yüzde 60'a kadar çıkabilir, başka bir durum da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu hassasiyetten dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızın bir yerde de AK Parti'de konsolide etmeye çalıştığı geniş tabana dönük bir mesaj verdiği kanaatindeyim."

Adaylık tartışmalarından ziyade yeni döneme ilişkin çok güçlü bir çıkışla Türkiye'nin siyasi, ekonomik istikrarı sürdürebileceği bir sonucu nasıl elde edebileceğine yoğunlaşmak gerektiğini belirten Kurtulmuş, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan başka bir Cumhurbaşkanı adayı AK Parti tarafından çıkmayacağını düşünüyorum. Buna Sayın Abdullah Gül de dahil olmak üzere." diye konuştu.

AK PARTİ-MHP İTTİFAKI TARTIŞMALARI

Bakan Kurtulmuş, AK Parti-MHP ittifakı tartışmalarına yönelik soruyu da şöyle yanıtladı:

"Sayın Bahçeli, belli kendi siyasal öncelikleri çerçevesinde AK Parti'ye destek veriyor. Terörle mücadelede, diğer başka konularda, FETÖ ile mücadelede, işte kendi tabiriyle 'Yenikapı ruhu' çerçevesinde destek veriyor. Ama sonuçta ısrarla Milliyetçi Hareket Partisinin de başka bir siyasi parti olduğunu ve MHP'nin kimliğinin de korunması gerektiğini vurguluyor. Zaten cumhur ittifakı teklifinin altındaki temel mesele de budur. Bizim de başından itibaren söylediğimiz bu. AK Parti ve MHP iki ayrı partidir, iki ayrı önceliği olan partilerdir. Belli konularda yakınlıkları olabilir, dönemsel olarak belli alanlarda müşterek hareket ediyor olabilirler, özellikle 15 Temmuz sonrasını kastederek söylüyorum. Ama siyasi söylemleri, siyasi dilleri, fikirleri, parti programları, stratejileri bakımından aralarında farklılık olan partilerdir. Tabanları şehirden şehire değişmekle birlikte birbirine yakın olabilir. Bazı şehirlerde çok daha yakın, bazı şehirlerde biraz daha uzak olabilir. Ama sonuçta bu 'cumhur ittifakı' teklifi, henüz Sayın Bahçeli'nin teklifidir, ama görünüyor ki MHP önümüzdeki dönemde AK Parti ile bir seçim ittifakı yapacaktır. Bu iki partinin birleşmesi değil bir seçim ittifakı sürecidir."

İttifakın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki seçmeni nasıl etkileyeceği yönündeki soru üzerine Kurtulmuş, bunun, kampanyanın nasıl gelişeceği ve kullanılacak siyaset dili ile üslubuyla birebir ilgili olduğunu vurguladı.

AK Parti'nin kapsayıcı bir parti olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, partilerinin herkesten oy almayı ve bütün bölgelerde milletvekili çıkarmayı başardığını kaydetti.

MHP ile seçim ittifakının geliştirilecek olmasının, partinin bu kapsayıcılığını engellemeyeceğini dile getiren Kurtulmuş, "MHP ile yapılan şey, iki partinin bütünleşmesi değil bir seçim ittifakıdır. Partiler farklı olabilir. Burada hassas nokta, AK Parti'nin bu kapsayıcı dili, etnik yapı, mezhep, hayat tarzı, siyasi düşünce vesaire bakımından bu kapsayıcı dili sürdürüp, bunu etkin bir şekilde seçim kampanyasına yansıtmasından geçiyor." değerlendirmesinde bulundu.

ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI

Kurtulmuş'a Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği FETÖ'den tutuklusu gazetecilerin başvurusuyla ilgili kararına ilişkin de soru soruldu.

AYM üyelerinin bu hükümet zamanın atanmış olmasının, bir siyasal etkiyle atandıkları anlamına gelmediğine vurgu yapan Kurtulmuş şöyle konuştu:

"Yani her Anayasa Mahkemesi bir iktidar zamanında atanıyor, bunu bir kere bir şey olarak görüyorum. Yani Anayasa Mahkemesi bağımsız bir yargı kuruluşudur, yargı sistemimizin, hukuk sistemimizin en üst yargı kuruluşudur. Bu bir nihayetinde içtihat meselesi. Anayasa Mahkemesi kendi kuralları içerisinde içtihadını yapar, sonuçta kararını verir, yerel mahkeme de o karara uymadığını ortaya koyar, devam eden bir hukuk sürecidir. Bu sürecin içerisinde çok fazla siyasallaştırarak bu süreci bir şekilde başka yönlere, başka tartışmalar içine çekmenin doğru olmadığı kanaatindeyim."

Suçlanan kişilerin önemli bir kısmının gazetecilik faaliyeti dolayısıyla değil terör örgütü suçlamasıyla mahkemeye çıktığını hatırlatan Kurtulmuş, "Dolayısıyla bu tutukluluk halini ortaya çıkarıyor. Mahkemeler de bu yönde karar vermiş. Nasıl Anayasa Mahkemesinin kararıyla ilgili bir şey söylüyorsak, ötekiyle ilgili de aynı tavrı ortaya koymamız lazım. Beğeniriz, beğenmeyiz mahkemelerin sonuçlarını ama sonuçta mahkemelerin aldığı kararlar var." diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, "Neçirvan Barzani geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak ile Türkiye'nin ilişkilerinin eskisi gibi olmasını temenni ederiz' dedi. Buna yaklaşımınız nedir?" sorusu üzerine de Barzani'nin referandumun ne kadar olumsuz bir sonuç doğurduğunu gördüğünü, özellikle Türkiye ilişkileri ve Türkiye'yi kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Türkiye'nin rol belirleyici bir ülke konumuna geldiğini aktaran Kurtulmuş, "Yani verilen rolleri oynayan değil kendisi rol belirleyen bir ülke oldu." dedi.

Kuzey Irak'taki referandumun aslında sadece Barzani'nin karar verip, "Hadi bir referandum yapalım" diye gündeme getirdiği bir şey olmadığına işaret eden Kurtulmuş, bu süreçte Türkiye'nin oyun kurucu bir ülke olabileceğini ispat ettiğini söyledi.

ASTANA SÜRECİ

Kurtulmuş, Türkiye'nin Astana süreci ve BM'de, ABD'nin Kudüs kararını geçersiz kılmasının önemine değinerek şöyle devam etti:

"Birçok konuda çok ciddi fikir ayrılıkları bulunan Rusya, İran ve Rusya ile fikir ayrılıklarının yanı sıra uçak krizi ile ikili ilişkileri gerilmiş olan Türkiye'nin son derece pratik adımlarla hareket ederek, Astana sürecinde inisiyatif geliştirebilmiş olması son derece önemliydi. Bu da tahminlerin üstünde, hiç kimsenin tahmin etmeyeceği bir süreçti. Tabii ki ilk başından itibaren biliyoruz, tek başına Astana süreçleriyle Suriye politikasını çözmek mümkün değil ama Suriye'de en azından belli bölgelerde adım atılmasını sağlayacak bir mesafe alındı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
diyelim ki abdullah gül başkan adayı oldu tayyibe karşı. ne olacak oy mu alabilecek. tayyip, devleti bile ele geçirmiş cemaatı yıktı, oy kaygısı taşımadı, ne oldu oyu mu düştü.
AKP denen güruh,üç vakte kadar Sn.GÜL'ü ya fetöcü ya dış güçlerin piyonu hatta pkk lı ilan edebilir.
anayasa yıkılmışi.paralar sıfırlanmış.sıtkı rüşvet için kucağa oturtulmuş.devletin güvencesindeki bankaya para yatıranlar,devletin güvencesindeki sendikaya üye olanlar terörist yapılmış.khk lar ile 200 bin kişi yargısız işten atılmış,çoluk çocuk aç bırakılmış.enis berberoğlu tahliye olmasın diye gece yarısı mahkeme hakimleri değiştirilmiş.en yüksek mahkeme olan anayasa mahkemesinin kararları alt mahkemelerce yok sayılmış.yargıya tasma takılıp bekir bozdağın eline verilmiş.basın susturulmuş.gazeteciler hapsedilmiş.masum insanların yargıya erişimi engellenmiş.zarrab rüşvet dağıtmış.
Hiç bir şeye canım sıkılmıyor.Erdoğan CHP yi eleştirirken Baas partisi diye eleştiriyor.Şimdi ise o Mısır-Irak Suriye Yönetimlerinin tek adamlık sistemini getirerek halkı kandırıyor.Zoruma giden ,gelen giden Erdoğan ı kandırıyor ,o da halkı kandırıyor. TRT CHP konuşurken dikkat ettimde en fazla üç dakika gösteriliyor ama başbakan bir taraftan Cumhurbaşkanı bir taraftan diğer taraftanda bakanlar bütün zamanı konuşma ile geçiyor TRT nin.Yetmedi yandaş kanallar kuyurukta.Bu mu adalet.Size yapılanlar hiç.Ben başa geçsem aynısını size yaparım.Geberirsiniz.
şeytani plan devrede...esas amaç gülü aday yapıp chp ve iyi partiye gidecek oyları parçalayıp akp'yi birinci yapmak! bunlar elmanın diğer yarısı.kısacası bu ülke biat edenlerin ülkesi oldu.biat etmeyen ya fetocu yada pkk lı damgasını hemen yer. Medya tek taraflı, insanlar açlıktan kendilerini yakar oldu.suriyelileri besleyerek nereye gidiyoruz ? eğitim ve sağlık eskisinden daha beter oldu. gençlerin geleceği yok, işsizlik yoksulluk çoğaldı
Abdullah Gül her ne kadar Halis muhlis akp kanı taşımıyorsada dışardan emir alsada o adamda aklı selim hakimdir DEVLETİN MİLLETİN MENFAATİNİN ÖNÜNE GEÇMEZ amaaaa kaldıki olduya Geçti diyelim, Bu millet nasıl temmuzda gereken sözü son noktada söylediyse YİNE O SON DAKKADA GEREKENİ YAPAR SİZ MERAK BUYURMAYIN..
bu abdullah gül aslında erdoğanın kankisidir. ayrılmaz bir bütündür. hal böyleyken ters düştüklerini düşünmek saflık olur. obnların ki aslında siyasi bir politikadır ve bu politika tayyip tarafından 17 yıldır eksiksiz oynanır ve halk yer. işte yine aynı senaryo. akpnin yanlışlarından bunalmış gına getirmiş olan lar rakip olarak abdullah gülü tercih edecekler ve halk ona oyunu verecek sonuç bir siyasi diplomasi abdullah gül tayyip ittifakı sonuç halk gine kandırıl dı tayyip yine kazandı. uyanık olmak gerek bu halk acıdan sıkıldı artık.
kurtulmuş sen abdullah gülü anlatıyon benim aklıma senin has partideyken söylediğin sözleri hatırlıyom doğru siz toplum partisisiniz tarikatlar cemaatler vahabiler yahudiler yani parası olan herkez gelebilir size ama biz sadece devrimci atatürkçü laikleri partimize alırız
Karşısına kim çıkarsa çıksın farketmez, reyimiz Reise.
'Sadece ilk sefer cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçiliyor olması değil bundan sonra sistemin nasıl oturacağının da şekilleneceği bir döneme giriyoruz.' Sayın Bakanım tamda bu yüzden Sayın Gül'ün aday olması gerektiğine inanıyorum, sizinde belirttiğiniz ama sebebini açıklıyamadığınız sebepten dolayı, yani sistemin ''demokratik açıdan oturabilmesi'' için aday olmasının gereğine inanıyorum. Saygılarımla.
AKP için "yolsuzluğun içine batmış insanlar topluluğu" diyen Numan mı demiş bunu
isterse cıksın hodri meydan bakalım çıksın kaç oy alacak
komik olan.. 2007 de cumhuriyet mitingleri yapılarak ülkede kaos çıkarmak isteynlerin adayının gül olması.. bir gün herkes ak partili olacak ;)
Ya bu amerikan başgan yardımcısının da yüzü yok... (Başkan değil, başgan) daha evel bu adam abd başkanı için neler söylemişti... neler..... şimdi de ne söylüyor .... ne yüzsüzlük, ne arsızlık, nasıl bir aşağılık duygusu var... bu adam ve benzerleri abd ye yakışıyor mu... olmaz, olmaz...
Diğer Haberler