Barzani'nin referandum çıkışına Türkiye'den yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mesut Barzani'nin bağımsızlık referandumu açıklamalarıyla ilgili, "Biz bu konuyu daha önce Kürt Bölgesel Yönetimiyle konuştuk. Biz bunun yanlış adım olacağını düşünüyoruz. Güvenlik risklerinin hat safhada olduğu bir döneme bunun gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz. Ayrıca Irak’ın parçalanması adımı başka bölgelere de yayılır, bunun bedelini de herkes öder" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın önemli açıklamalarda bulundu. Düzenlenen basın toplantısında Barzani'nin bağımsızlık açıklamaları ile alakalı yöneltilen soruya 'Bunun yanlış bir karar olacağını düşünüyoruz' dedi.

Barzani bağımsızlığı referanduma getireceğini açıkladı. Türkiye'nin cevabı ne olacak?

Biz bu konuyu daha önce Kürt bölgesel yönetimi yetkilileriyle çeşitli vesilelerle konuştuk. Biz bunun yanlış bir karar olacağını düşünüyoruz. Hele ki şu konjonktürde, DEAŞ'la mücadele yapılırken doğru bulmuyoruz. Ayrıca Irak'ın etnik, mezhebi çizgilerle atılan adım Irak'la sınırlı kalmaz, bunun faturasını herkes öder. Umarımız bu bölgede daha rasyonel ve bölgenin hassasiyetlerini dikkate alan bir değerlendirmeye girerler. Kerkük'te bir bayrak çekilme vesilesi oldu. Bunun da yanlış olduğunu ifade ediyoruz. Gereken makamlara ilettik rahatsızlığımızı. Irak'ta yeni gerginlik alanların doğmasına neden olacak kararlardan bir an önce vazgeçmelidirler.

ERTELENEN ERZURUM MİTİNGİ 15 NİSAN'DA YAPILACAK

Hayır çadırını ziyaret ettiler. Aslında demokratik bir jest oldu. Görüş alışverişine vesile oldu. Bir Cumhurbaşkanı olarak çok güzel bir demokrasi örneği sergilemiş oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın Erzurum ziyareti olacaktı. İnşallah 15 Nisan'da sayın Cumhurbaşkanımız Erzurumlular'la buluşacak. Yarın sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır ziyareti olacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve diğer önemli konularla ilgili mesajlar verecektir. Yurtdışında oy kullanılma süreci şu anda başlamış durumda. Şu anda 7 ülkede vatandaşlarımız oylarını kullanıyorlar. 14 gün boyunca 3 bin 182 sandık kurulmuş durumda. Totalde 2 milyon 972 bin 629 vatandaşımız yurtdışında oy kullanma hakkına sahiptir.

AVRUPALI VATANDAŞLARIMIZ SANDIKTA CEVAP VERECEKLERDİR

Bu halkoylamasında yurtdışı tek bir seçim bölgesi olarak kabul edildiği için vatandaşlarımız istediği herhangi bir yerde oy kullanabileceklerdir. Vatandaşlarımızın sandıklara ilgi göstermesinin ayrı bir önemi olduğunu vurgulamak istiyorum. Yaşanan hadiseleri hep beraber müşahade ettik. Bakanlarımızın, siyasilerimizin ne tür engellerle karşılaştığını gördük. Evet kampanyası yürütenlerin engellenmesi çabalarına karşı vatandaşlarımız en güzel cevabı sandıkta verecektir. Avrupa'lı bazı ülkelerin referandumda taraf olmuşlardır. Bu referandumda nihai kararı ne Avrupa basını ne de Avrupalı siyasetçiler verecektir. Nihai kararı millet verecektir.

DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN FETÖ İLE MÜCADELE EDECEĞİZ

Sayın Cumhurbaşkanımızın yarın yapacağı konusunda önemli mesajlar verecektir. Bir ihanet ve işgal çetesi olarak ortaya çıkan ve 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan FETÖ ile mücadelemiz devam ediyor. Türkiye'de çökertildiği halde bunların yurtdışında ne tür kumpas ve karalama içerisinde olduğunu biliyoruz. Yurtdışında birtakım kampanyalar yapmaya çalışıyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun bu ihanet şebekesine mücadelemizi her platformda devam ettireceğiz.

'DEAŞ'A KARŞI MÜCADELEDE EN ETKİN GÜÇ PYD/YPG' EFSANESİ ÇÖKMÜŞTÜR

Fırat Kalkanı operasyonun 29 Mart 2017 tarihi itibarıyla başarıya ulaşmıştır. Cerablus'tan DEAŞ'ı tamamen temizlemiş olduk. DEAŞ'la mücadelede YPG/PYD en yetkin güçtür efsanesi çöktü. Şu anda orada yeniden yapılandırma faaliyeti devam ediyor. Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından Türkiye oradaki güvenlik risklerine ilgisiz kalacak diye bir mana çıkarılmamalıdır. Oradaki güvenliğimiz en üst düzeydedir.

UMARIZ Kİ İSRAİL BU KARARINDAN EN KISA ZAMANDA DÖNER

İsrail'de hoporlörle ezanı yasaklama sürecinin devam ettiğini görüyoruz. Bu konudaki endişelerimizi diplomatik kanallardan ifade ettik. Böyle bir uygulama yapılması halinde bu kutsal topraklarda Ezan-ı Muhammedi'nin yasaklanması anlamına gelecektir ki, bunun kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Umarız İsrail bu hatasından en kısa sürede vazgeçer. Bu yasağın gece sessizliği ve huzursuzluğuyla bir alakası yok. Ezan-ı Muhammedi barışa, selama, huzura davettir. Umarız ki bu hatalarından en kısa zamanda dönerler.

SORU-CEVAP

Bundan sonra Fırat Kalkanı bölgesinde ne tür bir planlama olacaktır?

Burada Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde terör sorunun çözülmesidir. Güvenlik konusu aynı ehemmiyettedir. Bundan sonra alınacak tedbirler, benzeri bir adım planlanır. Benim askeri planlara girmem doğru olmaz. Bununla ilgili açıklamayı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz yapar. Bölgede güvenlik tedbirleri devam ediyor. Bizim nihai hedefimiz terör belasından hem sınır bölgelerinde yaşayan insanlarımızın hem de Suriye'de yaşayan insanların kurtulmasıdır. Güvenlik riskleri devam ettiği müddetçe Türkiye her zaman hazır ve nazır olarak gerekli adımları atacaktır.

ABD Dışişleri Bakanı Esed'in gitmesine "Buna Suriye karar verir" dedi. Türkiye buna nasıl bakıyor? Türkiye'nin politikasında bu konuyla ilgili değişiklik var mı?

Hollanda'ya Türkiye bir yaptırım paketi başlatmıştı. Özür gelmemesi durumunda yeni bir yaptırım paketi gündeme gelecekti. ABD Dışişleri Bakanı hem sayın Cumhurbaşkanımız hem sayın Başbakanımız tarafından kabul edildiler. Daha sonra Dışişleri Bakanımızla görüştüler. FETÖ elebaşının iadesi konusu gündeme geldi. Amerikalılar bize bu konuyu gündeme getirdiğimizde bunun bir hukuki süreç olduğunu söylüyorlar. Biz de onlara, biz de size birçok belge verdik diyoruz. Amerikan bakanı umarım hassasiyetlerimizi kaygılarımızı iyi anlamış bir şekilde ülkesine dönüyordur.

FBI'nın ABD'de FETÖ'nün okulları hakkında bazı araştırmalar yaptığını biliyoruz. Bu konuda atılması atılan adımları bekliyoruz. Suriye'de baştan beri siyasi çözümü ifade ettik. Binlerce insan bir katil devlet tarafından adeta yok edildi. Biz baştan beri DEAŞ ve Esed rejiminin savaşın iki canavarı olduğunu ve birbirlerini beslediklerini ifade ettik. Şu anda hem Astana hem Cenevre bağlamında yürüyen bir süreç var. İki süreçte de varız ve destekliyoruz. Bu konuda yürüttüğümüz çok yoğun bir demokrasi var. Bu kadar savaş suçu işlemiş, kimyasal silah kullanmış bir kişinin orada kalacağını varsaymak gerçeklerle bağdaşır bir durum değildir. DEAŞ'la mücadeleyi öne çıkarıp oradaki rejimi yok saymak kanın uzun süre akması anlamına gelecektir.

Hollanda'da yaşananları hep birlikte gördük. Ne tür uygulamaların yapıldığını gördük. Bizim beklentimiz Hollanda makamlarının bu konuda sorumluluk alarak yapıcı adımları atmaları. Bizim Hollanda ile 400 yıllık ilişkimiz var. Onların da bir seçimleri vardı, tamamlandı ve bitti. Orada aşırı sağın ve popülist hareketlerin güç kazandığını gördük. Umarız şu anda hükümeti kuracak yetkililer ders alıp yapıcı adımları atar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 44 yorum
AKP NİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ BUNA DENİR.TÜRKİYEDE BAYRAKLARINI GÖNDERE ÇEK EN ÜST DÜZEYDE TEMSİL VE GÖRÜŞME SAĞLA,IRAKTA BAYRAKLARINI ASTILAR DİYE LAGA LUGA EDİYORLAR.
@kasimevin1956 bunlarda onur,namus,şeref, gibi kavramları arama, amaçlarına ulaşmak için her şey mübah sayarlar.
Cevir kazi yanmasin.
UFAKTAN DÜŞÜK TONDA ELEŞRİRİ SADECE ,,, UYARI YOK. 10 SENE ÖNCE EFTEN PÜFTEN MESELERLERDE MİLLETİN GAZINI ALMAK İÇİN KIRMIZI ÇIZGİ DENİYORDU.ALİŞTIRILDIK ŞİMDİ SIRADAN YORUM.ADAMLAR KERKÜKÜ DE İLHAK ETTİ.MADARA YIZ MADARA.
Sayın Kalın bu karar şimdi doğru değilse yarın bu kararı alması sizce doğrumu?
güvenlik riskleri diyorsunuzda devletler bu tarz durumlarda kurulur yada yıkılır.önemli olan senın burdaki pozisyonun.
şimdi bahçeli oturup düşünsün.
sadece yanlış olduğunu söylüyoruz da kimin umurunda ! bölgede bir kürt devleti kuruldu. şimdi bu kürt devletini suriye içine kadar sokma çalışması var ki bu da gerçekleşecek. türkiye'nin sadece konuşan kof bir güç olduğunu görüyoruz. işimize gelmeyen girişimleri askeri güç kullanarak engelleyelim diyeceğim ama gücümüz maalesef abd'ye bağlı. türkiye'nin rahatsızlığını kimsenin umursadığı yok. göstermelik, gözboyayıcı söylemleri terk edelim
hergün meydan meydan gezenler neden açıklama yapmıyorlar neden eyy barzani demiyorlar bu iş sayın kalına kaldı ise bu referandum olacak demektir ve baştakilerde susacak
Akılları yeni başlarına gelmeye başlasa da maalesef geç kalındı. Zamanında değil, birkaç gün öncesinde paçavra bizde dalgalandığında tanıdık biz onu ülke olarak. Yatacak yeriniz yok bu memlekette, sizi toprak kabuk etmeyecek.
birden düşündüm güneydoğu leyla zana açıklama yapıyor kürdistana katılmak için referandum yapacağız diyor neyse ki bizde Cumhuriyet rejimi var
geç kalınmış bir karar inşallah bir referandum yapılır Kürtlerde haklarına kavuşurlar.
Kürdistan kurdurdular yazıklar olsun
barzaniyi şımartan bizim hükümet şimdi de olmazdiyor akp oldukça daha neler görecegiz
gurur duyduğunuz barzani türkmenlere saldırıyor odamı sizi kandırdı yoksa
ne oldu genemi kandırıldınız yav ulan ayda bi kandırılıyonuz bu millette hala oy veriyo ya yazıklar olsun
Çok kalın konuşmuş.Eyyy Barzani dese yeterdi.
Pyd nin başı Salih Müslim kim ağırladı ülkemde, Barzaniyi kimler ağırladı?
gurur duyduğunuz barzani türkmenlere saldırıyor odamı sizi kandırdı yoksa HAYIR
Sen Türkiye Cumhuriyeti olarak Ülkende Kürdistan bayrağı dalgalandırdın şimdi oradan konuşmayın.Fetö nerde kimin adamı kim saklıyor kılcıksız omurgasız siyaset buna denir.
siz böyle söyleyince nasılsa koyunlarınız size inaıyor peşinizden geliyor.barezani 1 ay içinde enaz 2-3 kere türkiyeye geldi cumhurbaşkanıyla görüştü.icazetini aldı gitti.sizde nasıl bir namus,şeref haysiyet ve onur var çözemiyorum.ama bildiğim tek birşey var ki; siz türkiye cumhuriyeti.türk milleti düşmanıısınız.emellerinizide size inanan koyunlarınız sayesinde yayla yalla dolandırıyorsunuz.hiçbir seçmeniniz size sormuyor mu eyyyy akp bu nasıl iş.bu paşaçavra bayrağı kendi ülkenizde sallamdıran siz değilmişdiniz.size değil sizin peşinizden gelen bu halka yazıklar olsun.
Bahçeli ve ak partililer evet der artık bunada.
Çok kalın konuşmuş.Eyyy Barzani dese yeterdi.Nede olsa bayrağını içine sindirdin.
Oturup ne konuştuğunuzu anlatın boşuna sallanmadı o paçavra
Müjde...BİR KOMŞUMUZ DAHA OLDU..Kimin sayesinde..Tabii ki iktidar sayesinde..Helal olsun be..Kutluyorum sizi...
15 yıldır izliyorum da, yanlış dediğiniz ne varsa başımıza eksiksiz geldi. artık size zerre kadar güvenmiyorum.
eyyy çeken mahalle kabadıları işte meydan
NE OLDU SİZİN KIRMIZI CİZGİLERİNİZ.. HERHALDE PEMPE OLDU
BİZ SADECE DÜŞÜNÜRÜZ.İNŞAALAH B,İR GÜNDE YAPARIZ
Dini ruknü yasaklıyor adam.Esed e efelendiğiniz gibi naralar atsanıza veya holanda almanya gibi ülkelere efeleniyordun konuşıun bakalım.Dinin bir esasını yasaklıyor hadi bakalım.Arakan müslümanları mısır nerede ne oldu haydi aynı duyarlılığı bekliyoruz sevgili hükümetimiz
BAŞKANLIK GELMEDEN BÖYLE AÇIKLAMA YAPILIR MI BARZANİ DİYE KIZMIŞTIR. YARIN BİZDEDE BU TÜR VAKALAR OLACAGINI ÇAKTIRDIN ŞİMDİ NAPACAGIZ DİYE KIZIYORLAR
avrupada yaşayan vatandaşlarımız neyi seçimde ispat edecek seçim avpa ile türkiye arasındamı refarandum demokratik türkiyemi başkanlıkmı Avrupa ile ne alaka
barzaniyi tbmm kürsü süne çıkarıpseninle gurur duyuyoruz diyenler akp değilmi di göz göre göre lades yaptınız
İsrail barzaniye kürdistan sözünü verdi demedi demeyin ... Gelecek yıllarda görürsünüz Türkiye buna izin vermemeli yoksa kürdistan adında yeni bir komşu ile baş başa kalacağız.. ve gelsin savaşlar .....
BUNLARI BİZ DESTEKLEMEDİKMİ BAĞIMSIZLIK İÇİN ,BAYRAKLARINI BİZ AÇMADIK MI? ŞİDİ NEDİR BU TUTARSIZLIK
Siz Ankara'da, ülkemin kalbinde o paçavrayı açtıktan sonra kürtler sırasıyla heryerde bayrak açmaya başladı. Ankara'daki o bayrak açma olayı acaba bir parola mıydı, bir işaret miydi?
HAVALANINA BARZANİNİN SÖZDE KÜRT BAYRAĞINI ÇEKİP,DEVLET BAŞKANI OLARAK KARŞILAYANLAR...
Şimdi barzaniyi saraydan çok pis kınayacaklar hazır olun... Eyyy Barzani seni çok pis kınıyoruz bak yarın 1 ton kına Ankaradaki saraydan yola çıkacak yarın kerkükte elinde olur.. :)))
sizene la özerklikse özerklik bağımsızlıksa bağımsızlık.zati bayrağı göklere çekince herşeye tmm dediniz nedir bu iki yüzlülük bu çelişki.kendinize hayrınız yok ülkeye nasıl hayrınız olacak.
Niye gardaş niye yani yani!! Niye niye söylermisin kararın nesi yanlış......
YÜZÜNE TÜKÜRÜLECEK ADAMLARA YALAKALIK YAPAR, TERÖRİST BAYRAKLARINI GÖNDERE ÇEKER, TERÖRİST BAŞINA KRAL GİBİ MUAMELE YAPARSANIZ, ŞIMARIR BİTLERİ KANLANIR BÖYLE HAREKETLERE KALKARLAR , SONRA YİNE KANDIRILDIK MUHABBETİ YAPARSINIZ ....
@hatamiti ONA TÜKÜR BUNA TÜKÜR SONRADA HERKEZLE KAVGA EDİYOR DİYORSUNUZ.AMERİKANIN İCATLARI BUNLAR VARSA GÜCÜN SEN ENGELLE
Diğer Haberler